)E RAAD VAN KATWIJK SPRAK LANGDURIG OVER SPEELTUIN Cuba in afwachting van „vijandelijke invasie" Vanneer komt uitbreidingsplan Hoornes gereed Wim van der Louw veertig jaar op de planken in Alphen Rijn Castro ondanks felle taal niet van plan gebruik van basis aan Amerikanen te ontzeggen Het streekplan wurgt Noordwijk jgericht 1 maart 1860 Vrijdag 28 oktober 1960 Zevende blad no. 30188 oor de omwonenden is de lange duur van de carillonconcerten nogal bezwaarlijk De gemeenteraad van Katwijk, die gisteravond ter behandeling van a zesentwintig punten tellende agenda onder voorzitterschap van rgemeester H. Duiker in openbare vergadering bijeen kwam, be- edde veel tijd aan de behandeling van het voorstel tot het ingebruik- ven van de kinderspeeltuin in „Het Molenblok" aan de speeltuin- reniging „De Molentuin" en tot toekenning van 'n jaarlijkse subsidie n genoemde vereniging. Vrag ;en over de bustarieven )e heer J. J. Timmermans (CH), die rover als eerste spreker het woord rde, vond dit voorstel teleurstellend. Irukkelyk merkte hy op geen tegen- ïder te zijn, doch wel was hij van deel dat het onprettig was dat thans is gebleken is dat de vereniging met bestaande regeling niet rond kon ïen. De exploitatierekening over 1959 lende, vroeg spreker zich af of niet i tevoren bekend was dat het nadelig lo zo groot zou zijn. Verschillende ten van deze rekening nam spreker Ier de loep, waarbij hij de vraag ide of de door de leden betaalde con- lutie wel in overeenstemming was hetgeen als landelijk gemiddelde worden aangenomen. Van de Iers moet worden verwacht dat zij dit naar vermogen steunen. De heer Haasnoot (PvdA) kon zich de conclu- van de heer Timmermans indenken, ruit blijkt evenwel dat het speel tuin- t in de gemeente nog onvoldoende endheid geniet. Vooropgesteld moet ter worden dat de oorspronkelijke ddieregeling van het begin af reeds twijfelachtig karakter droeg. Hij jfelde er niet aan dat dit werk de jeente op den duur nog meer geld zal n kosten, gezien de groei van de ge- aite van een dorpsgemeenschap tot plaats met stedelijke allure. Niette- Juichte spreker deze gang van zaken omdat het speeltuinwerk zeer be- gryk is. Steeds moet men er echter i doordrongen zijn dat er ook naast de guldens ook nog andere gaven die het speeltuinwerk mogelijk moe maken en dat dus iedereen die bij speeltuin betrokken is zich volledig r dit werk moet inzetten. Hiervan et vooral het bestuur goed doordron- i zijn. Uit de door de leden opge- chte contributies blijkt dat die be stelling er in ruime mate is. Ook bij nieuwe regeling blijft er voor de ver ging nog een tekort te overbruggen alles moet in het werk worden gesteld dit te overbruggen. De heer A. C. rkheij (CH) was het hiermee in grote kken eens. Hij beval echter aan om gemeente in het bestuur der vereni- g door een gedelegeerde te doen ver- enwoordigen. De heer L. van der an (CH) vroeg zich af of, indien er erdere speeltuinverenigingen zouden ■den opgericht, de last voor de ge- snte niet te zwaar zou gaan worden deze alle volgens dezelfde richtlijnen den worden gesubsidieerd. De heer J. Kleen (Prot. Chr. Unie) zou het ster achten wanneer het bedrag der sidie werd gekoppeld aan het totaal geïnde contributies. Dit zou de zelf- :kzaamheid zeer in de hand werken, sprekers werden beantwoord door houder C. van der Plas, die zeide het betreuren dat nu met een nieuw sub- levoorstel moest worden gekomen. Het echter indertijd reeds twijfelachtig de vereniging met de subsidie kon idkomen. In zijn enthousiasme had bestuur de zaak te oppervlakkig ien en eerst later werd advies inge- onen van de Ned. Unie van Speel- aorganisaties. Er was toen echter ds een behoorlijk tekort. Het bedrag ;de leden aan contributie opbrengen belangrijk en ligt zeker niet boven het «lelijk gemiddelde. Daarnaast heeft de overheid echter een stimulerende subsidiërende taak. Ook zakelijk be- a zal de uitgave zeker vruchten af- f;n, omdat de Jeugd zich beter kan en in een speeltuin dan in de ge- teljjke plantsoenen. Aan de andere int moet echter de vereniging ervan «drongen zijn dat ook de ouders een er moeten brengen, welk besef de (houder in dit geval aanwezig achtte, 'nog enige discussie in tweede instan- werd het voorstel zonder hoofdelijke mming aangenomen. Uitbreidingsplan Hoornespeider ian de orde kwam een voorstel om levolge art. 36, 4e lid, der woningwet verklaren dat voor de Hoornespolder i plan van uitbreiding in voorberei- is, dit ter voorkoming van onge- nste bouwactiviteiten in dit gebied, ar aanleiding hiervan uitte de heer C. Berkheij (CH) ernstige kritiek op feit, dat nog steeds het uitbreidings- n voor de Hoornespolder niet gereed jkt te zijn. De heer H. Haasnoot fdA) wees op de onzekerheid die deze tatie met zich meebrengt voor de in gebied werkzame telers, die niet Ien waar zij aan toe zijn. De heer J. van Dui)venbode (CH) drong aan spoed bij het bouwrijp maken van de oden. Wethouder H. P. Bloot gaf een anzetting van de moeilijkheden irmee het gemeentebestuur te kam- i heeft bij de totstandkoming van het a. De onteigening van de betreffende oden moest vele instanties passeren heeft als gevolg daarvan veel tijd in (lag genomen. Eerst op 21 september werd het onteigeningsplan uiteinde- goedgekeurd. Ook de stedebouw- ndige der gemeente had als gevolg srvan met moeilijkheden te kampen het ontwerpen van het uitbreidings- n. De vele wijzigingen die door de ichillende instanties werden geëist emmerden de afronding van het ge el. Het ontwerp-uitbreidingsplan is ös echter gereed en de stedebouw- idige zal hierop in een besloten bij ekomst van de raad, welke op 11 fcmber zal worden gehouden, een toe- iting geven. Ook dit voorstel werd slotte zonder hoofdelijke stemming igenomen. Carillon [aar aanleiding van het voorstel tot aanvaarden van een schenking van het Carillon Comité Katwijk en het ver lenen van krediet voor het aanbrengen van een automatisch speelwerk aan het carillon in de toren van de Oude Kerk, ontlokte aan de heer dr. G. W. Over- dijkink (CH) de vraag of voor het auto matisch speelwerk prijsopgaven ge vraagd waren van verschillende klokken gieterijen of dat als vanzelfsprekend werd aangenomen dat dit werk werd uit gevoerd door de leverancier van het ca rillon. De heer N. J. van Duyvenbode (CH) stelde de vraag of de ingebruikne ming van het speelwerk tot gevolg zou hebben dat de duur van de carilloncon certen zou worden bekort. Voor de om wonenden is de lange duur der concer ten namelijk nogal bezwaarlijk. De heer D. J. Kleen (Prot. Chr. Unie) toonde zich erkentelijk voor het voorstel. Het carillon is totstand gekomen door de sa menwerking van de burgerij en spreker achtte het niet meer dan natuurlijk dat de afwerking van gemeentewege ge schiedt. De heer H. Haasnoot (PvdA) vond weliswaar de schenking van het comité een dure geschiedenis voor de ge meente, doch kon overigens volledig met het voorstel instemmen. De heer H. J. Grimbergen (KVP) was teleurgesteld dat dit voorstel moest komen als slot stuk van de actie van de burgerij. Hij had liever gezien dat het gehele carillon door de bevolking zou zyn geschonken. De voorzitter verklaarde in z'n antwoord dat deze gang van zaken door Burge meester en Wethouders niet was voor zien. Dat kon ook niet omdat van te voren niet was te bepalen hoe de actie van de burgerij zou verlopen. Het wordt thans echter tijd dat het klokkenspel wordt voltooid. Evenwel blijft de aanwe zigheid van dit carillon een bewijs voor de eensgezindheid en de burgerzin van de Katwijkse bevolking. Dat de levering van het speelwerk geschiedt door de zelfde firma, die ook het carillon ver vaardigde, komt omdat destijds een prijsopgave werd verstrekt voor een vol ledige beiaard met inbegrip van het speelwerk. Het comité durfde toen ech ter niet tot een volledige opdracht over gaan. Het voorstel verkreeg tenslotte de eensgezinde goedkeuring van de raad. Leges Na enige discussie werd het voorstel tot vaststelling van een nieuwe legesver ordening aanvaard, nadat B. en W. een door de heer J. J. Timmermans (CH) ingediend amendement had overgeno men om het tarief voor de huwelijksvol trekkingen op maandagmiddag van twee tot vier uur te bepalen op f. 15 inplaats van f. 25. Marktgeld Het voorstel tot verhoging van het marktgeld vond een heftige tegenstander in de heer A. C. Berkheij (CH), die vond dat in vergelijking met andere gemeen ten de bestaande tarieven reeds aan de hoge kant waren. Dat op deze wijze de marktkooplieden moeten meebetalen aan het schoonhouden van het marktterrein vond spreker onredelijk, omdat immers de winkeliers niet moeten betalen aan het schoonhouden van de straten. Wil de markt in een behoefte blijven voor zien. dan moet zij ook aantrekkelijk zijn voor de kooplieden. De heer J. J. Tim mermans (CH) wees op een onjuistheid in de redenering van de heer Berkheij. De winkeliers betalen wel degelijk mede in de kosten van de reiniging der stra ten en wel via de straatbelasting. Deze wordt door de marktkooplieden niet be taald. Voorts zijn de vaste lasten van de middenstand veel hoger dan die van de marktkooplieden. Tenslotte vond deze spreker het niet meer dan billijk dat de markt zichzelf moet kunnen bedruipen. In gelijke zin spraken ook de heren A. Pronk (CH) en J. Haasnoot (Prot. Chr. Unie)De voorzitter zeide, dat ook B. en W. van oordeel waren dat de markt zich zelf moet bedruipen. Zonder hoofdelijke stemming werd dit voorstel aanvaard, waarbij de heer A. C. Berkheij (CH) ge acht wenste te worden te hebben tegen gestemd. Havengelden Het voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening op de havengelden werd eveneens zonder hoofdelijke stem ming aanvaard, waarbU door B. en W. werd overgenomen een amendement van de heren A. Pronk (CH) en D. J. Kleen (Prot Chr. Unie) om voor schepen, die niet langer dan twee dagen in de haven ligplaats hebben, het bestaande tarief toe te passen. Hierdoor wordt een bil lijker verhouding verkregen ten aanzien van de vaartuigen die gedurende een lan gere termijn van de havenfaciliteiten ge bruik maken. Bij dit punt werd eveneens aandacht geschonken aan de zeer ern stige vervuiling van het Prins Hendrik- kanaal. Hoewel dit buiten de orde was deelde de burgemeester mee dat over deze kwestie reeds overleg gaande is met het hoogheemraadschap Rijnland, ter wijl hij tevens toezegde dat B. en W. aandacht zullen schenken aan een sug gestie van de heer A. Pronk (CH) om via een pompinstallatie vanuit de berg- haven het water in het Prins Hendrik- kanaal te verversen. Marktcommissie Tot lid van de marktcommissie werd herkozen mevrouw M. P. A. van der Valk-Lange, die 17 stemmen verwierf. Mevrouw Th. M. van Kesteren-Aan- haanen, die door B. en W. als nummer twee op de voordracht was geplaatst, verwierf drie stemmen. Kruisverenigingen Het voorstel tot vaststelling van een nieuwe subsidieregeling t.b.v. de plaatse lijke kruisverenigingen gaf de heer dr. G. W. Overdijkink (CH) aanleiding er zijn teleurstelling over uit te spreken dat nog steeds geen behoorlijke samenwer king tussen de besturen der verenigin gen is bereikt. Dat de gemeente de te korten moet dekken achtte spreker op zichzelf wel juist, doch door een doel matige samenwerking zouden deze te korten wellicht verminderd kunnen wor den. De voorzitter beaamde dit, doch was overigens van oordeel dat B. en W. zich niet in deze kwestie mogen mengen. De subsidiering op zichzelf is volkomen verantwoord. Ook dit voorstel werd zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Teruggenomen B. en W. namen terug het voorstel tot het aanvragen en aanvaarden van steun uit 's Rijks kas voor de bouw van 45 woningen in het gebied 't Sandt door de woningbouwvereniging „De Britten burg", zulks op verzoek van genoemd bestuur dat zich hierover nog wil be raden. Vervoerstarieven De heer N. J. van Duijvenvoorde (CH) wees tydens de rondvraag op het feit, dat de tarieven voor de autobusdienst LeidenKatwijk v.v. omstreeks 40% ho ger liggen dan die van de opgeheven tramverbinding. Voor de dienst Leiden Noordwijk v.v. is dit slechts 25%. Spreker verzocht B. en W. de nodige stappen te ondernemen om aan deze on billijke toestand een einde te maken. Begrotingen 1961 Bij de behandeling van de ingekomen stukken werd hieraan door B. en W. als nog toegevoegd de aanbieding van de gemeente- en bedryfsbegrotingen voor het dienstjaar 1961. Het ligt in het voor nemen deze te behandelen in een in de eerste helft van december te houden zitting van de raad. De overige voorstellen, waarop wij in ons blad van j.l. dinsdag reeds uitvoerig ingingen, werden zonder of zonder noe menswaardige bespreking en zonder hoofdelijke stemming aanvaard. „Polaris"-stelsel dodelijk voor iedere agressor, zegt Burke De chef van de Amerikaanse marine staf, admiraal Burke, heeft meegedeeld, dat de Verenigde Staten op 15 november hun eerste met raketten bewapende on derzeeër operationeel op zee zullen heb ben. In een toespraak ter gelegenheid van de Amerikaanse vlootdag zei Burke te San Diego in Californië, dat de on derzeeër, de „George Washington" zes tien „polaris"-raketten in de lanceer- buizen heeft. Volgens de admiraal is dit een van de grootste gebeurtenissen uit de militaire geschiedenis en zonder twijfel de grootste technische ge beurtenis op het gebied van de zee oorlog. Het „Polaris"-stelsel, de raketten op bases op het land en de be mande bommenwerpers vormen een macht die dodelijk is voor elk land dat een algemene oorlog durft te ontketenen, aldus Burke. Hij voeg de er aan toe: „Wij weten het, onze bondgenoten weten het en, wat be langrijker is, de communisten weten het". Naar verluidt zal tegen het eind van het jaar een tweede onderzeeër van dit type de „Patrick Henry", op zee zijn. Philips naar Iran (Van onze Haagse correspondent) Naar wy vernemen zal Philips bin nenkort beginnen met de bouw van een fabriek in Teheran, de hoofdstad van Iran. Men hoopt in de loop van het volgend Jaar met de produktie (voorlopig alleen radio-apparaten) te beginnen. In de fabriek zal een nu nog niet bekend aantal inlandse arbeiders onder leiding van Nederlandse technici te werk wor den gesteld. Twee spionnen in Amerika opgepakt Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft bekendgemaakt, dat een employé van de Verenigde Naties van Russische nationaliteit en een Amerikaanse journalist zijn gearresteerd wegens spionage tegen de Verenigde Staten. De naam van de gearresteerde Rus is Igor Melekh, en die van de Amerikaan Willie Hirsch, een illustrator voor medische tijdschrif ten. Volgens het ministerie zou Melekh hebben getracht zich ge heime gegevens te verschaffen over New York, Newark, New Jersey en Chicago. Daartoe behoorden een kaart van Chicago waarop militaire installaties voorkwamen, en luchtfoto's van deze stad. In deze spionage-affaire was ook nog een tweede Rus, Klrill S Doronki, be trokken. Deze is echter reeds in 1959 uit Natuurlijk zal het de heer W. v. d. Louw geen lintje opleveren en zal er misschien zelfs geen huldi ging plaats vindenmaar toch zijn wij van meningdat als iemand 40 jaar lang zijn vrije tijd in dienst heeft gesteld van het amateurtoneel in de Rijnstreek dit een jubileum is. de Verenigde Staten vertrokken. HU was werkzaam by de voorlichtingsdienst van de Verenigde Naties, afdeling film en radio. Zyn contract liep op 3 maart 1959 af en werd niet verlengd. Op 11 maart d.a.v. keerde hy naar de Sovjet- Unie terug. De Amerikaan Hirsch had de V.N.- ambtenaar in Chicago in contact ge bracht met de andere Russische spion. Agenten van de F.B.I., die hem hadden gevolgd, zagen hem in oktober 1958 dit contact tot stand brengen. Hierna wer den de bewegingen van Melekh voort durend gevolgd. Het eiland gonst van kwalijke geruchten De Ver. Staten zullen ingrijpen als Cuba het verdrag, dat Amerika het gebruik van de marinebasis te Guantanamo geeft, terzijde zou willen schuiven, aldus meldt de New York Times uit Washington. Dit verdrag staat geen eenzijdige opzegging toe, aldus het blad, en de Amerikaanse regering is van oordeel, dat over het gebruik van de basis onder de huidige omstan digheden niet te onderhandelen valt. In Amerikaanse regeringskrin gen, zo vervolgt de New York Times, is men van mening dat premier Fidel Castro ondanks zijn felle woorden niet van plan is het verdrag af te schaffen, omdat hij zou vrezen, dat Amerikaans in grijpen het einde van zijn bewind zou betekenen. Premier Kroesjtsjef heeft volgens het Cubaanse persbureau tegenover de direc teur van het blad „De Revolutie", het orgaan van de beweging van Castro, ver klaard dat de Sovjetrussische raketten klaar staan voor het geval de VS. Cuba zouden aanvallen. Kroesjtsjef zou verder hebben gezegd, dat hij liever ziet dat zyn waarschuwing symbolisch biyft, maar nodig is om te voorkomen dat „imperialistische bedrei gingen in gewapende agressie overgaan". Intussen leeft Cuba in afwachting van een vijandelijke invasie. Talryke mensen hebben een voorraad levensmiddelen in huis gehaald, en sommige „habaneros" hebben zelfs op het platteland een nood- verblijf ingericht. Men is er namelijk stellig van overtuigd dat, mocht Havan na ook strijdtoneel worden, de aanhan gers van Fidel Castro hun stad zullen verdedigen als een tweede Madrid. Het land gonst van geruchten. Op een bericht dat gasaanvallen werden ver wacht ontstond een run op de kruide niers om azyn te kopen. In azijn ge drenkte doeken, zo wist men te vertellen voorkomen gasvergiftiging. De regering doet niets om de bevol king gerust te stellen. De voorbereiding op ,,J-dag', de dag waarop vanuit zee en vanuit de lucht de invasie zal worden uitgevoerd, gaat door. Zondag a.s. zullen Ook r.k. middenstand protesteert Juist enige van de beste stukken cultuurgrond en waarschijnlijk ook de duurste zijn in het ontwerp- streekplan Bollengebied opgenomen in de dorpskern van Noordwijk- Binnen en worden hierdoor direct bedreigd opgeslokt te worden ten behoeve van de volkswoningbouw. Het betreft hier onder meer de gronden tussen de Gooweg-Boe- renburgerweg en de Van de Mor telstraat. Dit was een van de ernstige bezwaren, die de leden van Kath. Middenstand te Noordwyk hebben tegen het ontwerp- streekplan. Er bestond gisteravond voor deze vergadering, die tot diep in de nacht duurde, een grote belangstelling. Met grote bezorgdheid werd ook ge sproken over de planologische ontwik keling van Noordwyk-Binnen, zoals deze thans gezien wordt door de provincie en ook door het gemeentebestuur. Het langzaam aan verplaatsen van de dorps kern brengt ernstige schade toe aan het oude centrum en deze schade be perkt zich beslist niet alleen tot de mid -derlstand. Een dergelijke ontwikkeling stelt ook kerkelyke en andere instellin gen voor grote problemen en kosten. A-sociaal De planologen der provincie willen het landgoed „Offem" laten voor wat het is. De gemeente Noordwyk dringt er in haar verweerschrift op aan „Offem" om te zetten in een vyftal buitenplaatsen, elk ter grootte van 5 hectare, overeen komstig het uitbreidingplan. In deze tyd van grondschaarste voor de woning bouw, noemde men dit standpunt rond uit a-sociaal. Een verbouwing van het landgoed „Offem" achtte men onvermydelyk te meer omdat hierdoor aansluiting gevon den wordt met de gronden achter „Of fem", die thans voor de cultuur van geen betekenis zijn en die bij onteige ning geen enorme kapitalen behoeven te kosten. Het bestemmen van de rond „Offem" gelegen gronden voor woningbouw achtte de vergadering een levensbelang voor Noordwijk-Binnen. Voor de verbetering van deze gronden ten bate van de bloembollen cultuur heeft de gemeente drie jaar geleden nog enige honderduizenden guldens moe ten neertellen. Ook vroegen verscheidene aanwezigen zich af of het wel noodzakelyk is, dat zowel de gemeente als de provinciale overheid dokteren aan nieuwe verkeers wegen buiten Noordwyk om, nu de tram is verdwenen. Aan de ene zijde van het landgoed „Offem" is een nieuwe ver bindingsweg Herenweg-Gooweg gepro jecteerd en aan de andere zyde een gro'e provinciale vierbaansweg, waar door ook ten oosten van Noordwyk cul tuurgrond opgeofferd zal moeten wor den. Door deze en andere nieuwe wegen wordt Noordwyk-Binnen volkomen dood gemaakt. Besloten werd een bezwaarschrift in te dienen by Gedeputeerde Staten. duizenden leden van de militie in Ha vanna deelnemen aan grote oefeningen. Reeds om zeven uur 's ochtends zullen zy zich naar de hun opgegeven strategi sche punten begeven. Het vakverbond van verplegers heeft zyn leden opdracht gegeven draagbare apotheken samen te stellen „voor geval van een invasie". In de vakbondsgebou wen en de partijlokalen van de beweging van de 26ste Juli zyn wapens opgeslagen. Op de daken van enkele hoge gebouwen zyn luchtafweermitrailleurs opgesteld. Bovendien voeren Russische schepen voortdurend wapens en tanks aan. Offi cieel is meegedeeld dat in Guatemala opleidingskampen van de invasiestrijd macht bestaan. „De Verenigde Staten nemen liever hun toevlucht tot huurlin gen, omdat zij niet, door Cuba recht streeks aan te vallen, een derde wereld oorlog willen ontketenen, waarin Cuba met Russische raketten zou worden ver dedigd,' aldus het Cubaanse persagent schap. Sleepboot „Sclieltle" probeert brandende tanker te bergen (Van onze Rotterdamse correspondent) De sleepboot Schelde van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst is giste ren aangekomen bij de Noorse tanker „Polyana", die nog steeds brandend in de buurt van Bahrein in de Perzische Golf voor anker ligt, bergen. De sleepboot Schelde, die met een sleep op weg was naar Karatsji, kreeg opdracht zich zo snel mogelijk naar de „Polyana" te begeven. De sleepboot kon de sleep echter onderweg niet kwijt en moest deze dus eerst in Karatsji afleve ren. Dit gebeurde in de nacht van maandag op dinsdag. De Schelde maak te direct rechtsomkeert en zette koers naar de brandende „Polyana", die in middels door het Engelse fregat „Dal- rymple" op sleeptouw was genomen, ge holpen door de kleine sleepboot „Mana ma". De tanker brandde nog steeds fel en de voortgang van de sleep was zeer ge ring. Het fregat sleepte de „Polyana" naar een ondiepe plaats op 32 mijl af stand van Bahrein en bracht het bran dende wrak daar voor anker. Daar het fregat niet beschikt over het grote materiaal, dat nodig is voor het blussen van de brand en het verslepen van de 15.000 tons anker, verzocht het marinefregat de Schelde aan de berging deel te nemen. Gistermiddag arriveerde de sleepboot by de tanker, waar onmiddellijk een aanvang werd gemaakt met een poging het vuur te blussen. De Schelde werkte met elf stralen, w.o. enkele met schuim. De beide vaartuigen van de Engelse Ma rine, het fregat Dalrymple en de sleep boot Manama, hadden tezamen elf stra len in werking. Tegen de avond zag het er naar uit dat de blussers succes zou den hebben, maar omstreeks kwart voor 7 ontploften weer enkele tanks en breid de de brand zich zodanig uit, dat de drie schepen zich op een veiliger afstand moesten terugtrekken. Vanmorgen zyn zy de tanker weer ge naderd en werd de blussing voortgezet. Britse steun aan de Amerikaanse dollar (Van onze Londense correspondent) Het Britse bankdisconto is verlaagd van 6 tot 5'A procent. De voornaamste reden voor deze verlaging is hulp te bie den aan de belaagde dollar. In finan ciële kringen was deze stap al enige tyd verwacht. Tien dagen geleden gaf het Franse bankdisconto het voorbeeld. De maatregel wordt vooral gezien als poging om de huidige moeilykheden van de Verenigde Staten te verlichten, mede als een teken van dankbaarheid voor de enorme Amerikaanse hulp aan West- Europa sinds de oorlog. Door de hoge rentevoet in Londen en elders werd zo genaamd heet geld uit Amerika aan getrokken, hetgeen tot goudverliezen leidde. Verzwakkingen van de dollar en mogeiyke devaluatie in Amerika is zeker niet in het belang van de rest van de vrye wereld. Vandaar dat Washington alvorens zelf goud op de markt te bren- gen om de stabiliteit van de goudprijs te herstellen, te kennen gaf dat een verlaging van de rentevoet dooi de Europese circulatiebanken hoogst wel kom zou zyn. dat waard is onder de aandacht te worden gebracht. Het was in november 40 jaar geleden, dat aan Wim van der Louw als Jongen van nauwelyks 13 Jaar in het stuk ,De 13de klokslag" een rol van het blommige aardappeltje werd toebedeeld. „Al dade lijk trok mij het toneel sterk aan", ver telde de heer van der Louw „en speelde ik verschillende rollen". Ook als knaap van nog geen twintig jaar waagde ik mij al aan voordrachten. Hannes wordt lid van de Tweede Kamer en Hannes wordt lid van de brandweer waren toen zeer populair en werden door my met veel succes voorgedragen." Landstorm avonden Ontelbaar zyn de avonden die de heer Van der Louw verzorgd heeft of waar aan hij zijn medewerking heeft verleend. De Landstormavonden voor de laatste wereldoorlog onder leiding van de heer Verleun waren destyds glansavonden. Samen met de heer Haus traden zy op als duo Haus-van der Louw. Als lid van de toneelvereniging St.-Josef heeft de jubilaris eveneens in vele stukken ge speeld. „Het liefst speelde ik kluchtige stukken of een blyspel en dan ook nog vaak in transformatierollen by voorbeeld als een oud dametje". Ook schreef hy revue's. In 1936 schreef hij de revue „Wie doet u wat Leo (Xni)" en „O kijk uit". Het was toen een heel prettige tyd voor toneelspelers, omdat er nog geen televisie was. De radio was bovendien nog niet zo populair. „Na de laatste wereldoorlog speelde ik in de revue „Dat zit wel goed" die toen avonden achtereen stampvolle Nuts- zalen trok. Enkele jaren achtereen heb ben wij toen succesvolle revue's opge voerd, waaraan ook de heren Dusoswa hun gewaardeerde medewerking verleen den en waarin Bob Lam grote triomfen vierde. Nog steeds Nog staat de heer Van der Louw vele avonden in een seizoen op de planken en tracht hy de mensen te vermaken op hun feesten. De laatste vyf jaar is hy de grote promotor van het jaarlyks ama teurconcours in Alphen en vraagt hy tydens het concours steeds weer de aan dacht van het publiek voor het volgende nummer. Het liefst zou de heer Van der Louw nog weer eens met medewerking van een aantal goede amateurs een revue op voeren. TER AAR Raad huldigde zijn trouwste wethouder Gisteravond kwam de raad in bui tengewone raadsvergadering byeen. Wethouder H. A. Volgering was 25 jaar raadslid en wethouder. De eerste raadsvergadering maakte de heer Vol gering mee op 3 september 1935. Nu is hij de enige die van het toen be staande college, nog zitting heeft. Enkele jaren later, n.l. in 1939 werd de heer Volgering tot wethouder be noemd, tengevolge van het heengaan Vtm wethouder D v. d. Hoorn. De heer Volgering was toen 36 jaar. De burge meester wees erop dat wethouder Vol gering ontzaglyk veel tyd en zorg aan de gemeente heeft besteed. Verder wees de burgemeester op het grote vertrou wen dat de jubilaris in al die jaren in zeer brede kring van de gemeentenaren heeft gehad. De burgemeester had ook veel waardering voor de kwaliteiten van de jubilerende wethouder. Namens de gemeenteraad en het personeel over handigde de burgemeester de Jubilaris een scheerapparaat en een vulpen. De burgemeester sprak de wens uit dat de heer Volgering met de nieuwe vulpen nog menige handtekening zal zetten. Mevrouw Volgering kreeg een prach tige bos anjers. Wethouder Den Hollander wees erop, dat hij in zijn elfjarige loopbaan als raadslid en wethouder veel aan de heer Volgering te danken heeft. Hy wees er op. dat de Jubilaris oog had voor de be langen in de gehele gemeente, die een toch wel heel omvangrUk gebied be slaat. De heer Fr. Sassen sprak namens de K.V.P.-fractie. Hy wees erop, dat de wethouder altyd de zaken van de ge meente en de agenda's voor de raads vergaderingen zeer duidelijk uiteenzette op de fractievergaderingen. De heer Koning sprak namens e Protestantse Christelijke fractie welgemeende woor- !en Hij prees de rustige en doordachte waarop de jubilaris de aanhan- "de kwestie altijd naar voren brengt. D jubilerende wethouder zei altyd naar een goede verhouding en een pret tige samenwerking te hebben gestreefd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7