Peek&Cloppenburg GA 'N OPEL REKORD RIJDEN 3. Eerste abonnementsconcert R. O. Van alles wat op schoolfeestje van de Leidse Meisjes-H.B.S. deze zaterdag herenmode-tip SHAWLS Chr. zangersavond te Leiderdorp Aanpassing, een eerste vereiste voor samenwerking met Afrika Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 28 oktober 1960 Tweede blad no. 30188 MozartLiszt en Strauss 30 jaar geleden gold als de grootste pianist in Nederland de algemeen gerespec teerde Dirk Schafer. Hij liet een verzameling marginalia na, die in druk verschenen. Ergens lezen we daar: „De ware productieven zijn Beethoven, Bach, Mozart, Haydn, De valse: Liszt, Mahler, Strauss" Op het eerste abonnementsprogramma van het Residentie-Orkest stonden de drie namen Mozart, Liszt, Richard Strauss achter elkaar: één maal „waar", twee maal „vals"! Bleek nu Schafer te fantaseren? Bezien uit een oogpunt van even wicht tussen vorm en hoogheid der gedachte stellig niet. Want de holle parade in Liszt's Pianoconcert in Es en de subjectiviteiten, die Strauss' Sinfonia Domestica slap van karakter maken, moeten capituleren voor de onaantastbare architectuur van een toch psychisch zo probleemloze Haffner-Symfonie, van Mozart. Die Symfonie in D (K.V. 385) werd door Karl Böhm op een strikt zakelijke wijze gedirigeerd. Het is geen werk om op verscheiden wijzen benaderd te wor den en waarop men kan zoeken „een nieuw licht" te werpen. Een muzikale sensatie was het voor ons evenmin, on danks het beroemde Menuet en de mee slepende snelvlietende finale. Het had allemaal intiemer, als kamermuziek moeten kunnen klinken. Voor onze Leidse concertzaal was de bezetting ab soluut te groot. Na Mozart kwam dan Liszt's le con cert om afgewikkeld te worden onder de handen van Daniël Wayenberg, een fa meus vertolker. En .afgewikkeld met zo'n voorname smaak als de solist dit deed, schrompelde Schafer's oordeel in tot een puur „academische" gelijkheb- berij. Ongetwijfeld moeten de tien vin geren circus-acrobatentoeren verrichten, octavensprongen enzovoorts, maar er is ook zoveel bloeiends in het concert, dat men principes aan de kant kan laten om zich gewonnen te geven, gewonnen aan de nobele zwier, het klankraffine- ment en de elegante retoriek. Alleen, een mindere dan Wayenberg had ons mis schien weer naar de zijde van Schafer toegedreven Wayenbergs spel is van internationaal formaat, mannelijk, magistraal, helder, intelligent, rijk kleurend en poëtisch- gevoelig. Met Böhm, die hem subliem assisteerde, had hij een prachtige ver standhouding. Het gulle applaus was dan ook uitdrukkelijk voor hen beiden bestemd. Na de pauze tenslotte de „Domestica". Sch&fers boutade houden we daarbij verder stilzwijgend in de gedachte. Het viel ons moeilijk in die symfonie nog een produkt van onze eeuw te zien. Maar de kunststijlen hebben eigen eeuwen en rekenen 1789 en 1914 belangrijker dan 1800 en 1900. Strauss' Domestica schildert een sta tus van huiselijkheid. De vraag is of burgerlijk familiegeluk een gegeven kan zijn voor de grote kunst. Degene, die eens gezegd heeft dat familiegeluk „in zijn aanschouwelijkheid" voor een daar bij niet betrokkene een vervelende aan gelegenheid kan zijn, sprak niet zinloos. Het geluk van pappa, mamma en baby Strauss interesseert de mensheid niet, nog minder doen dat de tegenstrijdige visies van tante en ome's over „op-wie- ie-lijkt". Een opzet met zo'n personages- Jubileum-nummer schoolblad Rembrandtlyceum verschenen Ter gelegenheid van het tiende lus trum van de schoolvereniging van het Rembrantlyceum „Emtegéës" is een extra-dik lustrumnummer van het schoolblad „Het Uiltje" verschenen. De rector van het lyceum, dr. J. D. A. Boks, schrijft in een voorwoord: „Er is alle reden, om het feit, dat „Emtegéës" nu een halve eeuw bestaat, feestelijk te vie ren, daar een bloeiende leerlingen-ver eniging in verschillende opzichten van groot belang is: het geeft de leerlingen gelegenheid in een vrijere sfeer nader met elkaar in contact te komen, elkaar beter te leren kennen en samen een en ander tot stand te kunnen brengen o.a. op het gebied van muziek, toneel, sport enz. Ook voor de school in zijn geheel geeft dit het grote voordeel, dat het con tact tussen docenten en leerlingen ver stevigd wordt op een wijze, zoals, dat in de gewone lessen niet altijd mogelijk is. Op de receptie zal ongetwijfeld blijken, dat vele oud-leerlingen vreugde beleven aan het weerzien van oude bekenden en dat velen met genoegen terugdenken aan de onbezorgde jeugd en de school jaren uit het verleden". Aan het extra-nummer hebben lèra- ren, oud-leraren, leerlingen en oud-leer lingen hun bijdragen verleend. Boven dien is een artikel uit het Leidsch Dag blad van 16 september 1935 overgenomen naar aanleiding van de viering van het 25-jarig bestaan van MTGS en een feestlied afgedrukt. Ook voor de sport- 8uccessen van de afgelopen 25 jaar is een grote plaats ingeruimd. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Irene, dr. van L. Lacrolx en N. Houwe- ling. Marry Monique, dr. van C. Geel en M. de Fuijk; Ingrid Maria, dr. van O. P. de Reus en C. A. U. Hug; Perpetua Lu cia Agatha, dr. van H. A. Schellekens en W. F. Kromjongh; Gijsbert, zn. van G. van Duijn en L. van Delft; Arnold Fer dinand, zn. van H. Landwehr en G. J. Nannlnga; René Cornells, zn. van H. J. Dlckhoff en J. M. de Boer; Ina Maria Adriana, dr. van A. A. Schouwenaars en M. van der KaaiJ; Rudle, zn. van A. Chaudron en J. Pot. GETROUWD M. J. J. Griffioen en M. Zlrkzee; A. J. Helverstefjn en A. A. M. den Dubbelden; J. A. M. van Hameren en B. C. Hoge- boom; G. J. de Jong en J. C. van Wilgen; H. van der Veer en M. C. P. Roodakker; T. H. Schouten en J. H. Wanslnk; J. Boom en A. Leupe; G. G. A. Hillenaar en C. de Roode; M. Beekma en E. de Jong; N. Cornet en H. Rltsma; J. J. van der Blom en D. S. Hundersmarck; A. Wiel- bouwer en G. Lemmen. OVERLEDEN J. van der Veen. 67 Jaar. man; M. M. H. VernooiJ, 9 Jaar, dochter; W. J. van Bakel, 74 Jaar, wed. van H. W. Osleck; G. Jongejans. 66 jaar, man; H. D. Slerag. 12 Jaar. man; M. de Fuijk, 25 Jaar, echt ten. van C. Geel. inventaris heeft alles in zich om inzake vormkracht te stranden en het werk munt dan ook uit door een irriterende onoverzichtelijkheid en werd stukwerk met dode plekken, waarin artistiek niets wordt gezegd. Het auditorium in de vrijwel volle stadszaal beleefde kennelijk veel genoe gen aan het werk. Begrijpelijk. Er is een overvloed aan suggestief en grijpbaar thematisch materiaal, dat onophoude lijk terugkeert. En dan staat er een Ada gio middenin dat een Wagneriaans- Bruckneriaanse lyrische spankracht be reikt: die fase is grandioos. Verder is er nog de wonderbaarlijke instrumentator Strauss, die u in de greep neemt of ge al bezwaren verzint of niet. Voegt daarbij een even wonderbaarlijke orkestaanvoer der, die niets zou zijn zonder een orkest van zijn eigen portuur! Böhm's optreden heeft zich ditmaal door niets spectaculairs in opvatting of methodiek gekenmerkt, Hij heeft slechts, zo schijnbaar gewoon en evident moge lijk, op een maximale wijze in het grote en het kleine de muziek uit de partituur gehaald. Dit bracht een vertolking, die een standaard werd, maar de muzikan ten heugen zal om de van hen gevergde som aan energiën. Het is wel weer luid toegegaan in onze Gehoorzaal. Het Rotterdams Orkest schijnt verleden week eens niet op een kale houtvloer gemusiceerd te hebben. Het zou enorm te waarderen zijn, als men voortging met proeven nemen. Er moet absoluut meer geluids-absorpsie gevonden worden. We hebben al horen fluisteren van wandbekleding op het frontbalkon, tapijten op het podium en lopers over de gangpaden. Wie weet? V. DR. F. H. VON MEYENFELDT NAAR HILVERSUM Sinds 1954 gereformeerd predikant te Leiden AANRIJDING BOOMMARKT Een motorrijder en een bromfietser zijn gistermiddag omstreeks tien over twee op de wegkruising Boommarkt Kabeljauwsteeg met elkaar in botsing gekomen. De bromfietser uit Leiderdorp kwam uit de Kabel j au wsteeg en sloeg linksaf de Boommarkt op. Hij zou aan de van het Kort-Rapenburg komende Leidse motorrijder geen voorrang heb ben verleend. Ten gevolge van de aan rijding kreeg de bromfietser een hersen schudding, terwijl de motorrijder letsel opliep. Beiden werden door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis over gebracht. TAFELTENNIS GOED DEBUUT VAN L.P.S.V. Het le team van L.P.S.V., dat dit jaar in de 2e klasse debuteert, is begonnen met een 7-3 zege op C.T.H. 2 uit Den Haag. Westbroek, Habraken en Zirkzee wonnen ieder twee partijen en ook het dubbelspel was voor L.P.S.V. Het 2e team kwam in de uitwedstrijd tegen Deerns 1 in Den Haag tot een puntenverdeling. Van der Vliet scoorde driemaal. Klerks en Bakhuis kwamen niet verder dan één winstpunt. Het derde team, dat uit beginnelingen bestaat, kreeg een 10-0 nederlaag te slikken van Docos 10. Dr. F. H. VON MEYENFELDT Dr. F. H. von Meyenfeldt, sinds no vember 1954 gereformeerd predikant te Leiden, heeft het beroep van de Geref. Kerk te Hilversum aangenomen. Doctor Frederik Hendrik von Meyen feldt werd 23 oktober 1919 te Soerabaja, waar zijn vader mr. C. von Meyenfeldt twintig jaar onderscheiden posities bij de rechterlijke macht heeft vervuld, ge boren. Dr. von Meyenfeldt bezocht de Koning Willem III HBS te Batavia en vervolgens het Chr. Lyceum te Haarlem om daarna aan de Vrije Universiteit te Amsterdam theologie te studeren. In 1943 deed hij zijn kandidaats- en in 1947 zijn doctoraal examen. In juli 1943 werd KAASMARKT LN WAAGGEBOUW Met ingang van 4 november zal de kaasmarkt gedurende de wintermaanden weer in het Waaggebouw worden gehou den. RUIM F. 1400 VOOR P.I.T. De hier ter stede gehouden huis-aan- huis-collecte ten bate van het Prot. Chr. Thuisfront „P.I.T." heeft ruim f. 1400 opgebracht. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het prop. examen godgeleerdheid mej. H. G. van der Waals te Rijs wijk (Z.-H.) Blijkens een bijvoegsel van de Ne derlandse Staatscourant van 19 oktober jl. is de naam van de N.V. Wernink's Beton Maatschappij alhier gewijzigd in „Wernink's Beton- en Aanneming Maat schappij N.V.". Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd voor het ingenieurs examen werktuigkundig ingenieur de he ren F. de Fouw en F. v. d. Hoogen al hier. Bij ministeriële beschikking is aan onze oud-stadgenoot, de heer W. D. B. M. van Nierop, laatstelijk ambassade raad te Buenos Aires, met ingang van 1 november 1960, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de buitenlandse dienst ver leend. hij hulpprediker te Delft, om 20 augus tus 1944 het predikambt te Harmeien te aanvaarden. Dr. von Meyenfeldt diende de kerken van Noordwijk-Binnen en Amersfoort en verbond zich 21 november 1954 aan die van Leiden. Hij promoveer de bij prof. dr. G. Ch. Aalders aan de V.U. tot doctor in de theologie op een proefschrift getiteld: „Het hart in het Oude Testament". Van de hand van dr. Von Meyenfeldt verschenen artikelen en bijdragen in het tijdschrift „Bezinning" en de organen van de Geref. Jongelings- zowel als de Geref. Meisjesbond. Ook schreef hij en kele boeken o.a. „Kerkelijk vooruitzicht". Gezellige drukte In het St. Antonius Clubhuis heerste gisteren weer die zenuwach tige drukte, welke zo kenmerkend is voor vrijwel iedere schoolavond. Daar waren nl. voor het eerst in dit seizoen de leerlingen van de Leidse Meisjes-H.B.S., voorzover zij lid zijn van de schoolvereniging „Ende dis- pereert niet", in feestelijke stem ming bij elkaar gekomen. De directrice, mevrouw H. A. M. Nij weide-V intg ens, gaf evenals een groot aantal docenten blijk van haar belangstelling voor de artistieke prestaties van de meisjes, die gedu rende dit festijn op de planken ver schenen. Dat waren er heel wat, want het programma vermeldde on geveer twintig nummers. Enkele van deze programma-onderdelen stonden niet bepaald op een uitzonderlijk hoog peil, maar een kniesoor is hij die daar te veel op lette. In ieder ge val was het alles even leuk en luch tig wat de meisjes brachten. De presidente van de schoolvereniging, Fenneke Scholte Ter Horst, had de lei ding van deze gezellige avond, die voor „elck wat wils" bood. Marianne Vermey en Nel Louwerse speelden op de piano een Spaanse dans van Moszkow- sky, Liesbeth Fockema Andreae zong en kele liederen, Carla Kloots bracht een werkje van Chopin ten gehore, Janneke Bouma en Annelies Heymans droegen voor, Noortje de Koning en Marga Tuk ker toonden zich meesteresjes op het ac cordeon, Janneke v. d. Waals bracht de liefhebbers van ballet in verrukking, Paulien Lopez Cardozo liet zien hoe aar die een pantomime kan zijn en het schoolkoortje deed ook zijn uiterste best. Het programma vermeldde voorts de na men van Liline Krantz (fluit), Ellen Struick (piano) en Betteke Groot (cello), die een uitvoering gaven van de Sonate in F-dur van G. Ph. Telemann, Nel Moers, Riet Klinkhamer en Ansje Neu teboom oogstten veel succes met hun schetsje evenals trouwens de leerlinge- tjes uit de eerste klas. Twee zusjes, Mar griet en Meta Boer, zorgden voor gitaar- en mandolinespel. Met de cabaretliedjes vlotte het af en toe niet erg, maar ge lukkig zijn de meisjes, die deze liedjes ten gehore brachten, Nel Moers en Meta Ringers van nature spontaan en vrij moedig. Waarvoor zou je trouwens op een feestje als dit verlegen zijn? Aan het einde van de avond waren er veel woor den van dank en bloemen voor hen die aan het welslagen er van hadden meege holpen. Advertentie "zuiver wol,r multicolours uni en sportieve strepen 95 Double-face beioe kanten aparte modekleuren 90 üliii Tien horen uit Leiden en omgeving In de Gereformeerde Kerk te Leiderdorp had gisteravond een zanguitvoering plaats, georganiseerd door de Ring Leiden en omstreken van de Kon. Bond van Zang- en Oratoriumverenigingen. Deze avond onderscheidde zich van vorige door een opvallend rustig en vlot verloop. Ook inzake het programma had men zich enige beperking opgelegd, zodat het minder overladen was dan voorheen. De vocale prestaties stonden doorgaans op een muzikaal beschaafd peil. Een viertal dirigenten trad met totaal tien koren op, waarover enkele dingen gezegd dienen te worden. Beginnende met Dirk van Vliet, die met „Jubilate Deo" uit Alphen het pro gramma opende, moet worden opge merkt, dat zijn luchtige directie bij dit koor niet resulteerde in een overtuigd vreugdvolle weergave van de werkjes van Schröter en Telemamj, hoewel de zuiverheid te roemen viel. Zijn kinder koren „Con Brio" uit Rijnsburg en „Len teklokjes" uit Katwijk, gesplitst in twee afdelingen, brachten het er in geestdrift beter af. Deze kinderen brachten een aantal liedjes van populaire strekking, die qua uitvoering de lof verwierven, die ze toekwam. Bijzonder geslaagd waren bijv. de liedjes van De Klerk, bi. Laetan- tius en vooral het orgellied, door de drie kinderkoren gezamenlijk. Hierbij maakte Van Vliet gebruik van blokfluiten, die heel verdienstelijk werden bespeeld en wat slaginstrumenten, waarmee de sug gestie werd opgeroepen van een draai orgel, maar dan één van bijzonder goede klankkwaliteit en zuiverheid. De kinder koorzang is bij Van Vliet in goede han den. Zijn Herv. Kerkkoor uit Rijnsburg was deze avond minder gelukkig; het kamp te vergeefs tegen de onzuiverheid. In Gezang 178, een wat vreemde bewerking van P. Kiel trad de cantus firmus door het meisjeskoor niet voldoende op de voorgrond. Advertentie Exclusieve afwerking tot in alle details 'n Reus van 'n motor - onvermoeibaar Meer kilometers op minder benzine. Rotsvaste wegligging. Verrassend comfort voor alle inzittenden. Een zee van kofferruimte. Langere levensduur. Uitzonderlijk lage onder houdskosten. De hoogst denkbare inruil- waarde. Niet zonder reden is OPEL de meest verkochte wagen van de laatste jaren. En de vraag stijgt en stijgt en stijgt. Kom kijken in onze Showrooms, waar wij de nieuwe Rekord exposeren, ook de Opel Kapitan, in al zijn glorie en gloed. Demonstratie en proefrit verplichten U tot niets. Het model 1961 is nog maar nauwelijks leverbaar - toch gingen duizenden U reeds voor. Geen wonder! Zie wat U krijgt voor een relatief lage prijs. Fantastisch deze wagen, met een hele reeks aantrekkelijke voordelen. LEIDEN Stationsweg 1 en 2. Tel: 01710-24741 Officia! Dealer vm OPEL - CHEVROLET - BUICJC Vrouiven in Afrika-week 1960 Ook voor de vrouwenorganisaties en verenigingen belegde de Leidse com missie voor Internationale Samenwer king een bijeenkomst in het kader van de „Afrika-week". Zij had gistermid dag plaats in het Leidse Volkshuis, waar mevrouw P. H. Smits-Witvliet een inleidende toespraak hield over het doel van de 15 jaar geleden opgerich te VN-organisatie. De heer E. Boogerman, redacteur buitenland van het Algemeen Handels blad, sprak over „Afrika 1960". Zeventien Afrikaanse staten verkre gen in 1960 hun onafhankelijkheid en binnenkort zal ook Mauretanië zich van Frankrijk losmaken. Er is sinds 1953. toen het Afrikaanse continent nog vrij wel volledig in handen van de Euro pese mogendheden was, veel veranderd. Successievelijk is de vrijheidsdrang in die zeven jaar voor vele inwoners van dit werelddeel verwezenlijkt. Thans heb ben ongeveer 160 van de 230 miljoen Afrikanen het „blanke juk" afgewor pen. Ondanks de snelle ontwikkeling op economisch en sociaal gebied is het overgrote deel van de autochtone be volking arm. Het gemiddelde jaarin komen bedraagt f 120. Daarnaast is een groot percentage nog analfabeet. Afrika is in drie zones te verdelen: 1. de staten, die onafhankelijk zijn, of het zeer binnenkort zullen worden (hier is er hoofdzakelijk strijd voor een gro tere economische onafhankelijkheid), 2 Oost-Afrika, waar in de periode 1961- '64 diverse staten internationale soeve reiniteit zullen bereiken, 3 alle overige gebieden, zoals Zuid-Afrika, Zuid-Rho- desië en Algerije. Spreker sneed daar na in het kort de kwesties Kenia, Oe ganda, Noord-Rhodesië. Njassaland en de Spaanse en Portugese koloniën aan. Het stempel, dat de Europese overheer sing in Afrika heeft achtergelaten hangt af van het koloniale systeem, aldus de heer Boogerman. De "eigen hebben het minst succes gehad. Zij legden uitsluitend de nadruk op so ciale en economische verheffing van hun kolonie. Het Belgisch beleid deed volgens de inleider zelfs provinciaals aan. De Britse en Franse koloniale poli tiek is er in geslaagd een kleine Afri kaanse elite op te bouwen. Het was de heer Boogerman tijdens zijn reizen opgevallen, dat de mensen, die tot deze elite behoren de opvattingen van hun koloniale overheersers hebben overge nomen. Deze culturele assimilatie houdt evenwel niet in, dat ook dezelfde poli tiek wordt gevolgd. Nee, de Afrikaanse landen streven naar neutraliteit. De Kongo-crisis heeft aangetoond, dat de nieuwe Afrikaanse landen geen stelling willen nemen in het ideologisch geschil tussen het westen en het com munisme. De gevaren van de commu nistische infiltratie moet men niet on derschatten, maar ook niet overschat ten. Er bestaan voor West-Europa nog grote kansen in Afrika. Maar dan moet men er volgens spreker jonge, enthou siaste diplomaten naar toe sturen, die niet „besmet" zün met de kolonialis tische gedachtengang. Alleen als Europa een aanpassingsvermogen kan opbren gen zal haar rol nog niet zijn uitge speeld luidde de conclusie van de heer Boogerman. Dr. G. D. van Wengen, conservator aan het Rijksmuseum voor Volkenkun de, vertoonde na de theepauze een twee tal films over Afrikaanse muziek en het vissersleven. Tli. M. W. Bergers overleden OUD-LID VAN LEIDSE RAAD In de ouderdom van 88 jaar is giste ren overleden de heer Th. M. W. Bergers, oud-lid van de Leidse raad en oud-pre sident-commissaris van de N.V. Leidse Courant. De heer Bergers, die bijna 20 jaar voor de KVP zitting had in de gemeenteraad, heeft in het openbare leven van de Sleu telstad vele functies bekleed. In zijn kwaliteit van raadslid maakte hij deel uit van diverse commissies en had hij als commissaris zitting in de NV Leidsche Duinwater Maatschappij. Voorts was hij vele jaren bestuurslid van de St.-Vin- centiusvereniging, de Stichting Liefde werk Oud-papier, van de Vebo en voor zitter van de Ned. R.-K. Middenstand- bond en de R.-K. Slagerspatroonsbond. De heer Bergers, die tot op hoge leef tijd een grote werkkracht aan de dag legde, was van 1929 tot 1947 commissaris van de N.V. De Leidsche Courant en van 1947 tot 1958 president-commlsaris. Hij was ridder in de orde van de Heilige Gregorius de Grote en werd intertijd be giftigd met het erekruis „Pro Ecllesia et Pontifice'. Na een uitvaartdienst in de Harte- Dlrigent Akse had ditmaal een be scheiden aandeel. Van het meisjeskoor „Juliana' uit Rijnsburg kon ik bewerking van „De Heilige Stad 'niet appreciëren door de smakeloze tweede stem Beter voldeed het Chianti-lied van Winkler. Een beschaafde indruk maakte „Halle luja" uit Oude-Wetering onder leiding van F. Bijlsma. Hoewel het met de koor- homogeniteit niet -steeds vlocte in „Der Greis,' van Jos. Haydn moet worden ge zegd, dat dit op het gehoor zo eenvoudig lijkende a cappella-werkje in wezen niet gemakkelijk op toon te houden is. En hierin slaagde men uitstekend! Het „Be- nedictus" van Hassler gaf er blijk van, dat dit koor met zijn dirigent naar stijl volle vertolkingen streeft. Het koor „Die Rhijnsangers" uit Oegst- geest maakt onder H. Boelee een uit stekende indruk met het „Benedictus" van Bruckner en Psalm 33 van Marcello. In laatstgenoemde werkje viel de bijzon der fraaie en warme stem te beluisteren van Leida Verdoes. Deze sopraan, hoewel zeer jeugdig, maakte reeds een technisch gevorderde indruk; hier kan iets heel goeds verwacht worden. Bij „De Lofstem" uit Woubrugge viel het beschaafde taalgebruik op in de Hymne van Mendelssohn, waarin Lelda Verdoes eveneens de solo gevoelig ver tolkte. Ook de interpretatie van Psalm 23 verried muzikaliteit van de uitvoeren den. Hoewel Boelees koor „Excelsior" uit Leiderdorp in het Motet van Möhring een zwakke indruk maakte door oneffen heden en onzuiverheid, bracht het an derzijds de verrassing van de avond in Psalm 150 (onberijmd) van de Rotter damse organist A. Verwoerd. Modern van conceptie, waarin harmonieën, die men voorheen als dissonant zou bestem pelen, een fraaie statische indruk gaven. Alle aanwezigen zongen het antifoon na voorafgaande oefening mee. Boelee sprak van een experiment; we kunnen ervan zeggen, dat het volledig geslaagd mag heten. Nadat de voorzitter van het hoofdbe stuur een slotwoord had gesproken, waarin hij gewaagde van het feit, dat de belangstelling voor koorzang in Ne derland nog lang niet tanende is, gezien een duizend aangesloten verenigingen en hij er tevens zijn verwondering over uit sprak, dat in de kinderkoren niet één jongen op te merken was, werd deze bui tengewoon geslaagde avond besloten met de massale koorzang van acht gemeng de- en kinderkoren onder leiding van gemengde en kinderkoren onder leiding van Boelee. Waarna tenslotte door de aanwezigen het laatste couplet „Roept uit aan alle stranden", werd meegezon gen. Henri Welbooren Onderdirecteur Volkenkunde De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft besloten dr. F. Kooyman, wetenschappelijk hoofdambte naar in vaste dienst bij het Rijksmu seum voor Volkenkunde te Leiden de persoonlijke titel van onderdirecteur te verlenen. Officiële publikaties DIENSTPLICHT. De burgemeester van Lelden brengt ter algemene kennis, dat: 1. de ln 1941 geboren mannelijke per personen. die ln een Nederlands be volkingsregister zijn opgenomen of daarin behoren te zijn opgenomen en geen bewijs van Inschrijving voor de dienstplicht noch een bewijs van nlet-lnschrijvlng hebben ontvangen, verplicht zijn zich vóór 1 Januari 1961 aan te melden ter gemeentesecretarie van hun woonplaats of gewone ver blijfplaats. 2. de aanmelding door de onder 1 be doelde personen zelf dient te geschie den of by hun verhindering door hun wetteiyke vertegenwoordiger en dat. Indien een rechtspersoonlijkheid be zittende vereniging, een stichting of een Instelling van weldadigheid wet telijk vertegenwoordiger ls, hy verhin dering de verplichting tot aanmelding op de bestuurders rust. Lelden, 27 oktober 1960. De burgemeester van Lelden, F. H. van Kinschot. brugkerk vindt de teraardebestelling van het stoffelijk overschot a s. maandag om 12 uur op de r.-k. begraafplaats aan de Zijlpoort plaats.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3