SWAGGERS f Basis Oldenburg was onvoldoende ingelicht over Comet-vluclit Geen sprake van „schij naan vallen" Rijksweg één wordt in 1961 verbeterd Kerkelijk L even Dreigen met bom „aardigheidje" SIEMENS NEDERLANDSCHE SIEMENS MAATSCHAPPIJ N.V. Charmante bontkragen voor elegante Uitzonderlijk VRIJDAG 28 OKTOBER 1960 Afstand van twintig nieter, waarop Sabres passeerden, kan niet juist zijn geiveest Gisteren is op de basis der Westduttse luchtmacht in Oldenburg van welinge lichte zijde vernomen dat men aldaar onvoldoende was ingelicht over de vlucht die de Britse „Cornet", met het Britse koninklijke paar aan boord, dinsdag j.l. van Kopenhagen naar Londen heeft ge maakt. Volgens deze bron was men op Olden burg wel op de hoogte gesteld van de tijd der vlucht en de te volgen koers, doch er was niet meegedeeld op welke hoogte de „Cornet" zou vliegen. Ook was niet meegedeeld, dat de vlucht reeds was begonnen. De vliegers van Duitse militaire vliegtuigen, die zich op dat ogenblik in het luchtruim, waar het in cident zou hebben plaats gevonden, be vonden, waren dan ook slechts van de hiervoor genoemde gegevens op de hoog te gesteld. Verder werd verklaard dat het Britse persbericht, als zou er een stilzwijgende afspraak bestaan dat NAVO-jagers schijnaanvallen zouden mogen uitvoeren op in Europese luchtcorridors vliegende Britse bommenwerpers, en dat de mo gelijkheid bestond dat de „Cornet" was aangezien voor een Britse bommenwer per, niet juist is. Volgens deze kringen bestaat geen dergelijke overeen komst. Er worden wel, by opleidings- vluchten, schijnaanvallen op bommen werpers uitgevoerd, doch dit geschiedt uitsluitend na een tevoren gemaakte af spraak. Het onafhankelijke Hamburgse dag blad „Die Welt" meent dat de mede deling van de tweede bestuurder van de Britse „Cornet", volgens welke de be trokken „Sabres" tot op twintig meter hoogte boven het Britse toestel zouden hebben gevlogen, „overdreven" is. „Wanneer dit was gebeurd, zou de „Cornet" door de uitlaatgassen der twee jagers moeten zijn gevlogen, hetgeen de lucht dermate in beroering zou hebben gebracht, dat zelfs dit zware passagiers vliegtuig als door een reusachtige vuist heen en weer zou zijn geschud", aldus „Die Welt". Naar aanleiding van vragen van het Eerste-Kamerlid. mr. D. A. Delprat (WD) heeft minister Korthals mede gedeeld, dat volgend jaar een aanvang zal worden gemaakt met de bouw van een nieuwe brug over de Vecht in Rijks weg één tussen Diemen en Muiden. Na de voltooiing van dit werk zal een hinderlijke versmalling in de weg zijn opgeheven. Tevens zal in 1961 een be gin worden gemaakt met de verdere verbreding van Rijksweg één. In de eerste plaats zal daarbij aandacht wor den besieeds aan het weggedeelte tussen Naarden Eemnes. Weer kolendampvergiftiging Gisteren hebben buren van de heer H. J. Averink (75 jaar) de man in diens woning aan de Zwanensteeg in Delden dood aangetroffen. Hij bleek te zijn overleden aan kolendampver giftiging. De echtgenote van de man bleek bewusteloos te zijn. Zij is over gebracht naar het ziekenhuis in Delden. Men vreest voor haar leven. NED. HERV. KERK Beroepen te Groot Ammers (toez.) C. Vos te Bennekom. Aangenomen naar Paramaribo (Suriname) (Evang. Luth. Kerk) dr. A. Welland te Meeden (Gron.); aangenomen het beroep van de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaamheden (geestelijk verzorger Oost- Flevoland) A. J. Hoorn. kand. te Huls horst (Geld.). Bedankt voor Oldenkeppel (toez.) A. M. Arntzenlus te Grootegast. Wegens afpersing, het schrijven van dreigbrieven en bedreiging gericht te gen het leven, moest gisteren voor de Bredase rechtbank een fabrieksarbeider uit Raamsdonkveer terechtstaan. Vol gens de dagvaarding had verdachte ano nieme brieven gezonden aan zijn zwa ger, een landbouwer in Oosterhout, waar in hjj geld eiste. Bij niet-betaling zou de boerderij van zijn zwager in brand worden gestoken. Aan de directie van de B.P.M. uit Pernis stuurde verdachte eveneens dreigbrieven met de medede ling, dat een handlanger een tijdbom zou komen plaatsen. Dit noemde de verdachte een „aardigheidje". ,JHet zijn boevenstreken", aldus de president van de rechtbank. De verdachte was gesnapt, toen hij f 125.- kwam opha len, welke bedrag door zijn zwager,in overleg met de politie, op een bepaalde plaats was neergelegd. Dagen tevoren had verdachte zijn zwager verzocht om te onderzoeken of zijn familie soms in angst zat voor brandstichting. De Of ficier van Justitie twijfelde aan geest vermogens van verdachte, die als reden voor zijn daden huwelijksmoeilijkheden opgaf, welke hij had willen afreageren. De eis van de officier luidde acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met toezicht van een psychiater. Op 7 november volgt uitspraak. GOEDE START VAN „DRAAI IN" KERK Herdenking van de verkeersslachtoffers Het gaat goed met het kerkje van Blauwkapel. Deze enige kerk in Neder land, die los staat van de kerkgenoot schappen en waar toch regelmatig kerk diensten worden gehouden, is de afge lopen zomer tijdens alle diensten vrij wel vol geweest. Het kerkje van Blauw kapel - gelegen tussen Utrecht en Hil versum - is tevens het eerste kerkje van ons land, dat is bedoeld voor passerende automobilisten en toeristen. „Drive-in"- kerk hebben de initiatiefnemers hun kind genoemd. Maar omdat men natuur lijk niet per auto de kerk kan binnenrij den, zal de naam wellicht worden gewij zigd in „draai-in"-kerk, want men kan wel het parkeerterrein opdraaien, waar voldoende ruimte is voor de auto's van de kerkgangers. Namens het comité „Vrienden van Blauwkapel" heeft de heer H. Greven gisteravond op een pers conferentie in Amsterdam medegedeeld dat het bezoek aan dit „oecumenische eiland" waar predikanten van diverse pluimage de diensten hebben geleid, iedere verwachting heeft overtroffen en dat men op de ingeslagen weg zal voort gaan. Zondag zullen zoals gebruikelijk om negen, tien en elf uur de laatste diensten worden gehouden, maar het seizoen wordt eerst besloten met een door ds. G. P. Klyn geleide kerkdienst op zondag 6 november (10.30 uur), waar in de verkeersslachtoffers zullen worden herdacht. Het „kerkje van het verkeer" heeft in dit eerste jaar van zyn bestaan slechts om de week diensten georganiseerd. Het is de bedoeling met ingang van het voor jaar 1961 iedere zondag diensten te hou den. Het kerkje van Blauwkapel is destijds door de heer F. W. van Gulik voor het symbolische bedrag van één gulden ge kocht. De Stichting Blauwkapel heeft het uit 1451 daterende en in deplorabele toestand verkerende kerkgebouw met behulp van Monumentenzorg gerestau reerd. De kerk telt 120 zitplaatsen en omdat deze bijna altijd bezet waren, konden de onkosten tot dusver uit de collectes worden gedekt. Er zijn echter nog wensen, bijvoorbeeld het vervangen sinaasappel citroen vruchtenlimonade van een piano door een orgel. Het co mité „Vrienden van Blauwkapel" hoopt deze vriendenkring zo groot te maken dat deze aankoop binnen niet te lange tijd uit de bijdragen kan worden ver richt. Nieuw hoofdkwartier Wereldraad van Kerken In het voorjaar van 1961 zal aan de buitenrand van de internationale wijk van Genève een begin worden gemaakt met de bouw van een nieuw hoofd kwartier van de Wereldraad van Kerken. Van de bouwkosten die op 12 miljoen gulden zijn begroot, is bijna tien miljoen gulden bijeen, deel opgebracht door de 178 bij de Wereldraad aangesloten ker ken deels door giften van personen en instellingen buiten de kerkgenootschap pen om. Deze mededelingen deed dr. W. A. Vis ser 't Hooft, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, gisteravond tij dens een persconferentie in de Indus triële Club te Amsterdam waar hij tij dens een eendaags bezoek aan ons land had vergaderd met de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, die hier de geldinzameling organiseert. Nederland heeft zich tot taak gesteld f300.000 bijeen te brengen. Dat bedrag is nog lang niet bijeen en gezien de grote bedragen, die door Duitsland, De nemarken, Zwitserland en vooral Enge land zijn gestort, is thans besloten om de inzameling die los staat van de bijdragen van de aangesloten kerken een injectie te geven. De Oecumenische Raak van Kerken heeft besloten de geldinzameling voor het nieuwe gebouw te stimuleren door tienduizenden Nederlanders via folders en brieven op te wekken een bijdrage te leveren. Wereldraadconferentie in Zuid-Afrika kan doorgaan De secretaris-generaal van de We reldraad van Kerken, onze landgenoot W. A. Visser 't Hooft uit Genève, heeft op een persconferentie te Amsterdam desgevraagd verklaard te verwachten, dat de conferentie van een delegatie van de Wereldraad met de kerken in de Unie van Zuid-Afrika over spanningen bin nen de anglicaanse en protestantse ker ken aldaar begin december kan door gaan. Hij grondde deze mening op En gelse persberichten over het bezoek aan dat land van de plaatsvervangend secre taris-generaal van de Wereldraad, Ro bert Bilheimer, die volgens deze berich ten heeft meegedeeld dat de Zuidafri- kaanse kerken concessies zouden heb ben gedaan. Het doorgaan van bedoelde conferentie was twijfelachtig geworden na het uit wijzen door de Zuidafrikaanse regering van de Anglicaanse bisschop Reeves, die dit jaar partij koos tegen de apartheids politiek van de regering. De Anglicaanse Kerk eiste, dat deze bisschop van Jo hannesburg bij de conferentie aanwezig zal zijn. De andere protestantse kerken, waaronder ook de grote Nederduits Ge reformeerde Kerk, protesteerden bij de regering. Deze wees het protest evenwel van de hand. Uit de laatste berichten blijkt thans, dat de kerken, met name de Anglicaanse Kerk, concessies hebben gedaan. „We kunnen deze bijeenkomst in begin december niet laten afhangen van het al of niet aanwezig zijn van bisschop Reeves. Daarvoor zijn de belangen voor de Wereldraad in de Unie te groot" zo zei dr. Visser 't Hooft. „We verwachten, dat de Zuidafrikaanse regering voor alle leden van de wereldraaddelegatie visa zal verlenen". vraagt wegens uitbreiding van haar TEKENKAMERS zwak- en sterkstroom voor het uitwerken van volledige zwak- resp. sterkstroominstallaties ervaren groepsleiders en Constructeurs Bij gebleken geschiktheid wordt de gegadigden een prettige zelfstandige werkkring geboden, waarbij zij de mogelijkheid hebben hun capaci teiten volledig te ontplooien. Leeftijd tot ca. 35 jaar. Sollicitaties - onder motto TEK - zijn te richten aan de afd. Personeel der Nederlandsche Siemens Maatschappij N.V., Postbus 1068, 's Gravenhage. van kwaliteit en pasvorm, kenmerk van de Triumph- creaties, die elke goede speciaalzaak U gaarne zal tonen. Ontdek zelf het raffinement en de modieuze lijn waaraan de Triumph- modellen hun internationale vermaardheid ontlenen. Yvonne Plastik PS. Sierlijk model van nylon met moerige Hntgaraering en royaal elastisch tussenzctsel. Cup* van rijke nylonkant zijn zacht verstevigd. Ideale pasvorm voor het jeugdige figuurtje. In wit f 13.90 Bella Plastik PS. Elegante Beha van nylon met luchtige kantgarnering en sicr- stiksels. Cups en kort maagstukje zijn geheel verstevigd met zacht materiaal. Uitstekend model voor het gemiddelde figuur. In wit f 8.90 Ledervelours - de strenge stof om te zien (zeer chic), de vriendelijke stof om te voelen (zeer behaag lijk). Kraagblack pearl. Kleuren: olive AQ en moutarde. OÏ7»" De a-symetrische lijn een van de meest opvallende facetten van herfstmode '60! (Ziet u? De slui ting gaat voorbij het midden). Stof: seal velours. Cardin-kraag: toscaanslam. Kleuren: -| -| royal, moutarde, olive, w VROOM DREESMANN Uw Warenhuis TRIUMPH NEDERLAND N.V. - AMSTERDAM - KEIZERSGRACHT 6U - TEL. 66638

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 27