NEWS OF THE WORLD VELEN IN AMERIKA GEVEN DE BESTE KANSEN AAN KENNEDY ■zaanhagel lacht je toe Zeven maatregelen 0111 oververhitte Westduitse con junctuur te kalmeren l^eerpoeL Frankrijk eert Eerste Divisie ZAANHAGEL 7.000.000 exemplaren per week Prof. Erhard krijgt volmachten om teveel aan geld af te tappen Toch wijzen alle commentatoren eropdat het getij op het laatste ogenblik nog kan keren Religie kan in het verborgene nog een belangrijke rol spelen )pgericht 1 maart 1860 Vrijdag 28 oktober 1960 Achtste blad no. 30188 11 de sappigste krant ter ivereld Op het kleine stadsplein van Aubus- son, op korte afstand van de plaats waar enige weken geleden Nederlandse genie troepen de Franse bevolking de redden de hand toestaken toen de rivier Creuse een overstromingsramp ontketende, heeft de prefect van het departement Creuse, de heer P. L. Thialf, aan de eer ste divisie de hoogste onderscheiding, di de Franse regering kent, aangeboden, namelijk de Medaille d'Honneur du Cou rage et Devouement (moed en toewij ding). Generaal-majoor C. de Vries, commandant van de eerste divisie, nam de onderscheiding in ontvangst. Majoor E. G. de Poorter van de intendence in La Courtine kreeg de onderscheiding van Officier de Merité Civile. De bewoners van Aubusson klapten zeer verheugd in hun handen toen de onderscheidingen werden uitgereikt, zich nog dankbaar herinnerend de grote hulp, die de Nederlandse soldaten hebben ge leverd. Op het plein stonden opgesteld de koningscompagnie van het elfde ba taljon van het Garde-regiment Grena diers, het trompetterskorps van het Re giment Huzaren van Boreel en het tam boerkorps van de Garde-Grenadiers. Van Franse zijde had men opgesteld een peloton gendarmerie. De plechtig heid werd bijgewoond door hoge Franse en Nederlandse militaire autoriteiten. 75 cent de lekkerste chocolade-korrels in de lenkste doos Er is één grap in Engeland, die het altijd doet, waar altijd iedereen )m lacht en die nooit verveelt. Hij past precies in die befaamde Britse ^ariëtyprograms, waar de ene komiek met de andere in gesprek is. ,Heb jij nooit school gegaan?" zegt de eerste komiek. „Nee" ant- De „News of the World", doodo.ewoon weekblad, gedrukt en ipgemaakt als een krant, heeft de grootste oplage ter wereld, een jplaag, die door geen dag- of weekblad door een ander wordt be- laderd. Die oplage bedraagtzeven miljoen exemplaren per editie, yeek-in, week-uit. „Liefde en Sport" is het hoofdmotief van het blad, aet daarnaast een sappig brokje misdaad hier en daar, allemaal onder iet motto „misdaad loont niet", of wel, nadat de misdaden in al hun acetten en details zijn beschreven, volgt de afkeuring, allemaal vol lens het recept van „lekker, lekker, maar foei, foei De redactie is trouwens geenszins an plan haar licht onder de koren- laat te plaatsen. Toen er in een epaalde week geen enkele grote mis- aad gedetailleerd te beschrijven was, ad de „News of the World" tóch m vette kop: „Wij hebben de mis- aad geremd!" Toen Lord George Riddell, de nu jerleden directeur van de uitgeverij, het Hogerhuis eens op zijn vingers erd getikt over de vele misdrijven a liefdesdrama's die zijn blad publi eerde, antwoordde hij droogweg: „Ja, laar we publiceren de straffen ook!" De Engelsen hebben nu al honderd- sventien jaar lang elke week het laatste ieuws over misdrijf en liefde gelezen i dit blad en er is geen enkel teken at erop wijst, dat zij van plan zijn lerin verandering te brengen. Een an elke zeven Britten legt elke zon- sgochtend zijn vier pence neer voor sn exemplaar, waarvan men weet, dat et door minstens vier andere mensen ordt meegelezen. Tot de lezers, die zich dit blad voor ten geld laten ontnemen, behoren Sir lement Attlee en Sir Winston Chur- hill, maar ook de hertog van Edin- argh, de koningin-moeder en tal van ilnisters en ex-ministers, tal van lei- rade figuren uit de politiek en de idustrie, die niet alleen dit blad lé- Bn, maar die ook openlijk toegeven, at de „News of te World" hun een ttere kijk geeft op het werkelijke iven en dat zij dit blad niet zouden Uien missen. De „News of the World" ordt regelmatig geciteerd in Lager- 0 Hogerhuis en vormt een onuitput- tlljke bron van informaties voor ieder- Benadering van een moordenaar De grote kracht van de „News of ie World" is, dat de redactie niet in blozen. Met de grootste ernst wordt meest afschuwelijke gebeurtenis ver- ild. Een groot deel van de kopij is Ilcomstig van eigen verslaggevers, die chtzittingen bijwonen en uitwerken. doen in niets onder voor de man ui van Fleetstreet. Integendeel zij eten er soms meer uit te halen dan meest gehaaide dagbladverslagge- bt. Een jaar of tien geleden bij voor leid had een keurige man met een aker kostuum en een bolhoed, de voonte zijn slachtoffers mee te lok- ai naar de vreemdste plaatsen en m daar op uitzonderlijke wijze te irmoorden na hen te hebben ontdaan m geld en sieraden. John George Haigh kreeg de bij- am van „de Vampiermoordenaar", oen de politie hem na een maan dlange speurtocht, die elke dag hele ilommen nieuws voor de kranten hnde, eindelijk te pakken kreeg, ak Fleetstreet de vlag uit. Maar Nor- an Rae, de chef-verslaggever van de dews of the World" haastte zich niet a met vier dozijn collega's door te Ingen tot de moordenaar. Hy ging aan zijn schryftafel zitten hreef een warm en sympathiek ar- lel over Haigh, waarin hij trachtte menselijke zijde van een onmense- ke moordenaar te benaderen. Bo ndien schreef hy een kort briefje Haigh, waarin hy zün leedwezen over uitdrukte, dat Haigh in moei- kheden erkeerde. Twee dagen later liet Haigh Nor- in Rae komen. Hij had tranen in 1 ogen, toen hij de verslaggever de 'nd drukte, „Het is het eerste en ilge vriendelijke woord, dat mij ten el is gevallen, sedert dit is gebeurd", i Haigh, „ik ben diep getroffen Rae maakte onmiddellijk gebruik jn deze ontroering: de „News of the orld" kreeg als eerste en enige krant r wereld de exclusieve rechten op üghs levensverhaal, een serie die lorm de aandacht trok, de oplaag et miljoen verhoogde en dat nog el in een land, waar de misdaad- rhalen dik genoeg gezaaid zijn. Na et proces, toen Haigh ter dood ver beeld was, vroeg Rae, die hem elke dag had bezocht, of hy nog iets voor hem kon doen. „Ja" zei Haigh, „ik heb een meisje een smaragden hals snoer beloofd. Ik zou die belofte wil len houdenRae kocht het sieraad en liet het by het meisje bezorgen. Hij zette de vyfhonderd pond op zijn wekelijkse onkostenafrekening en nie mand heeft er een woord van gezegd. Soms beter dan de politie Een kwarteeuw geleden werd En geland geschokt door het geval van de Hindoedokter Buck Rixton, die zyn vrouw en haar kamenier had vermoord. De politie slaagde er niet in een be kentenis los te krijgen van de dokter, maar de „News of the World" kreeg niet alleen de bekentenis los, maar ook nog tal van foto's en details, die de omzet van de krant met sprongen deden stijgen. Dergelijke verhalen ver schijnen rustig kolom-aan-kolom, met artikelen over nieuwe landbouwwerk tuigen en andere technische of econo mische artikelen. Hoewel zes van de wekeiykse zestien pagina's zyn gewyd aan liefde en moord, probeert de re dactie nu al tien jaar lang dat soort artikelen wat te remmen. Het sport nieuws wordt meer naar voren ge bracht en daarnaast zyn er prysvragen. Zeker vier pagina's zijn elke week ge wijd aan opwindende sporten als „dart" (pijltjes werpen), duiven houden en tafeltennis. Het pijltjes werpen is een specialiteit van het blad; de door de „News of the World" georganiseerde kampioenschappen trekken een half miljoen deelnemers per jaar. „Erfgenamen gezocht" Een andere trekpleister is de ru briek „Erfgenamen gezocht". In to taal heeft men met deze rubriek al meer dan elfduizend erfgenamen in de hele wereld gevonden, die in to taal tweeëntwintig miljoen pond heb ben kunnen delen. Deze rubriek wordt door tal van bladen in Zuid-Amerika, Australië en Amerika overgenomen. Wat graag wordt toegelaten, omdat het succes daardoor alleen maar groter wordt. De rubriek „Vermist" heeft in der tig jaar tyd al vijfduizend mensen terug doen vinden. Elke week is er een modewedstryd met vyfhonderd pond aan prijzen en een kruiswoord puzzel met duizend pond sterling aan prijzen. De „News of the World" werd in 1343 opgericht door John Browne Bell. In die jaren heeft het blad goede en slechte tijden gekend. In zyn vyf- tiende levensjaar had het blad een oplaag van tweehonderdduizend (gro ter dan welke bestaande uitgave ook) dank zy de reportages over de Krim- oorlog. De zoon van Bell slaagde min der goed om het blad gaande te hou den na de dood van zyn vader; by zyn dood bedroeg de oplaag nog slechts dertigduizend. Een neef nam de zaak over, terwyi George Riddell, een ge wezen advocatenklerk, directeur werd. Onder hun leiding werd in 1906 een oplaag van een miljoen bereikt, een getal, dat nu al de zes miljoen heeft overschreden. Riddell was een inspi rerende figuur; hy was altyd zater dagavond op de drukkery als het blad ter perse ging en als de tyd drong in verband met de treinen naar het noorden, deelde hij handenvol pond biljetten uit aan zetters en drukkers om de krant op tyd klaar te krygen. Hij reed elke dag door de City in zyn open Rolls Royce, gekleed in morningdress met hoge hoed, handen vol reclamebiljétten voor de „News of the World rondstrooiend. De huidige hoofdredacteur Reginald Cudlipp volgt nauwkeurig de richtlynen, welke Lord Riddell heeft opgesteld. Een van die richtlynen luidt, dat de koningin of iemand van de koninklyke familie al tyd in elke uitgave gunstig naar voren gebracht dienen te worden. Kritiek is er genoeg in dit merk waardige blad, dat een unieke plaats inneemt in de Engelse perswereld. Net als de Rolls Royce en de BBC is de „News of the World" een officiële Britse instelling geworden. Hoever dit De redactiebureaus van de "News of the World", een Brits zondagsblad, dat een grotere ver spreiding heeft dan welk ander blad ook. Een groot deel van de kolommen is gevuld met uitvoe rige verslagen over liefde en mis daad, maar de hoogsten in den lande komen er openlijk voor uit, dat dit blad hen op de hoogte houdt van alles wat er in Enge land gebeurt. gaat, kan men opmaken uit het feit, dat er drie jaar geleden een koninklijke commissie werd ingesteld om een rap port uit te brengen over de wijze waarop de Britse pers misdaad en liefde naar voren bracht. Het rapport telde meer dan driehonderd pagina's en zelfs de „Times" ontkwam niet aan de kritiek. Maar.de „News of the World" werd er geen enkele maal in genoemd! (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Economische Zaken, prof. Erhard, heeft aan de CDU-CSU-Bondsdagfractie in Bonn om wettelijke volmachten gevraagd, welke de regering in staat moeten stellen meer geld uit omloop te nemen, dus om geld als het ware af te tappen en o.m. tot ondersteuning van de onderontwikkelde gebie den te bestemmen. In totaal zal een bedrag van 3.2 miljard mark uit het Duitse geldverkeer worden gehaald ten gunste van de ontwikkelingshulp en ten koste van de staat, de deelstaten en de industrie, die daardoor de conjunctuur minder dan nu zullen kunnen opstoken. De fractie heeft daarop besloten een initiatief-conjunctuur-wetsontwerp bij de Bondsdag (Tweede Kamer) in te dienen, dat Erhard, minister van Financiën Etzel en Blessing, de president van de Centrale Bank (de Bundesbank) in staat zal stellen de oververhitte conjunctuur in rustiger voarwater te voeren. (Van onze Amerikaanse correspondent) Hoe het komt is moeilijk te zeggen, maar ineens geven velen in Amerika Kennedy de beste kans om de overwinning te behalen in de strijd om het presidentschap. De New York Times doet het op grond van een onderzoek, dat verscheidene van haar correspondenten hebben ingesteld in alle delen van het land. De gokkers in Las Vegas wedden 3 tegen 2 op Kennedy. De Democraten op cocktailparties in Washing ton tonen groter optimisme dan ooit en zelfs Republikeinen laten soms doorschemeren, dat zij twijfelen aan de zege van hun man, Nixon. zing in' herinnering te roepen. Amerika heeft vyf tig staten en in al die staten af zonderlijk binden Nixon en Kennedy de stryd tegen elkaar aan. Maar niet overal staat er evenveel op het spel. Een staat is voor de kandidaat belangryker naar mate hy meer „kiesmannen" oplevert. Om het niet moeiiyk te maken kan men beter zeggen, naarmate hy meer „pun ten" oplevert. Want daar komt het in feite op neer. De staat met de grootste bevolking. New York, levert de overwinnaar 45 punten; staten met weinig inwoners, zoals Neva da of Wyoming, leveren slechts 3 pun ten op. De overwinnaar In een bepaalde staat krijgt alles. Stel dat er in ïtfew York twee miljoen mensen op Nixon stemmen en twee miljoen plus honderd op Kennedy, dan krijgt Kennedy alle 45 punten. Wie 269 punten vergaart (de meerderheid van de 537 kiesmannen wint de pot: het Witte Huis. Hoe wordt de uitslag eigenlijk bepaald? Deze golf van gunstige uitlatingen voor Senator Kennedy niets is hem natuurlijk liever kwam in het week einde dat volgde op het vierde televisie debat. Als geheel kon men dat debat een gelykspel noemen, maar Kennedy beging daarin toch de blunder om het te doen voorkomen alsof hij de anti-Castro-ele- menten wilde steunen en zo wilde in grijpen in de binnenlandse toestand van Cuba. Nixon herkende deze uitspraak onmiddellijk als een misstap en toonde zich onverwachts bereid tot een vijfde t.v.-debat, uitsluitend over Amerika's houding ten aanzien van Cuba. De golf van enthousiasme voor Ken nedy werd door genoemde blunder ech ter niet gebroken. De Democratische kandidaat heeft kennelyk het gevoel, dat de zaken goed gaan voor hem. Dat biykt uit zyn optreden. Hy biyft vecht lustig, maar hy is minder krampachtig. Hy spreekt wat langzamer en wacht na iedere passage thans zo lang, dat zyn publiek tyd krygt om zyn woorden te verwerken en te applaudisseren. Toch wijzen alle commentatoren erop, dat het gety nog kan keren. Men weet nooit, welke onverwachte gebeurtenis op het laatste moment spreken zal tot de verbeelding van de kiezers. Men weet ook nog steeds niet, welk effect de religie zal hebben in deze stryd. Protestanten, die tegen Kennedy zullen stemmen omdat zy geen rooms-kathollek in het Witte Huis wensen te zien, hangen dat ge- wooniyk niet aan de.grote klok. In het algemeen waardeert men het niet in Amerika, dat de godsdienst een factor is by de keuze-bepaling, maar men kan er zeker van zyn, dat niettemin ook vele rooms-katholieken de religie van Ken nedy als een factor zullen gevoelen, zy kunnen de doorslag geven in verscheide ne grote steden, waar een overwinning voor Kennedy heel belangrijk k a zyn. Wie de meeste punten kan verzamelen, krijgt de pot Nu de datum van 8 november naby komt is het wel tyd, om de „spelregels" van een Amerikaanse presidentsverkie- Verbeten gevecht Het hierboven genoemde overzicht van de New York Times kende Nixon een meerderheid toe in 15 staten, die hem 93 punten zouden opleveren; Kennedy zou de leiding hebben in 12 staten, maar dat geringere aantal staten zou hem 112 punten verschaffen. Daarenboven zyn er staten, die welis waar nog niet voor een van de kandida ten gewonnen ïyken, maar waar toch een zekere neiging bestaat in het voor deel van de een of de ander. Illinois met 27 punten zou naar Nixon neigen. New York (45 punten) zou aan Kennedy kun nen toevallen. De verkiezingskoorts heeft Amerika nu werkelijk te pakken. Verbeten zullen de kandidaten gaan vechten. En vooral om de grote steden met de vele punten. Vandaar extra veel aandacht voor Penn sylvania (32 punten), Californië (32), Texas (24), Illinois (27) en natuurlijk voor New York (45). Oudste inwoonster in het noorden 107 jaar Mevrouw H. Smit-Meyering te Ter Apel wordt maandag 7 november 107 jaar. zy is de oudste inwoonster van het noorden van ons land. Mevrouw Smit is nog vol levenslust. Haar gehoor is iets minder geworden, maar ze is nog vitaal en scherp van geheugen. Zy was het derde kind van een ge zin, dat later uit negen personen be stond. zy heeft een moeilyke jeugd gehad en moest al vroeg meehelpen by het verdienen van de kost. Onder wijs heeft zy daardoor niet kunnen vol gen, maar ze leerde zichzelf lezen, re kenen en schryven. Op 19-jarige leef- tyd huwde zy met Jan Smit, die in 1922 overleed na een echtvereniging van byna vyftig Jaar. Het grootste deel van de dag brengt de bejaarde dame in bed door, maar 's middags als het in de kamer lekker warm is, staat zy op en komt enkele uurtjes zitten by haar kleindochter, me vrouw Veldman-Smit, die met haar man al twaalf jaar by haar woont. Van de negen kinderen van mevrouw Smit zyn er nog twee in leven. Meer dan 30 miljard aan goud en deviezen Men overweegt daarby steun voor de regering by de volgende maatregelen: 1. Een lening van de industrie en de banken ter grootte van 1 miljard mark, te bestemmên voor ontwikke lingshulp aan Afrikaanse en Azia tische landen; 2. Belastingmaatregelen, waardoor be paalde industriëlen vooruitbetalingen kunnen verrichten; 3. Een staatslening; 4. Een besparing op de begroting van minister Etzel ter grootte van 500 miljoen mark; 5. Een tijdeiyke opschorting van de omzetbelasting by invoer in het zo genaamde kleine grensverkeer, maar niet bij het algemene importbeleid 6. Een bedrag van 500 miljoen mark zal aan het vermogen van de Volks wagenfabrieken worden onttrokken; 7. Een bedrag van 200 miljoen mark zal aan het fonds van het plan- Marshall worden onttrokken. Door dit alles hoopt men de liquiditeit af te romen, verdere overbodige inves teringen te voorkomen en daardoor de conjunctuur wat te kalmeren. Met nadruk verklaarde de minister voor de fractie van zyn party dat het hem er niet om te doen is om de op hoge toeren draaiende Westduitse conjunc tuur als het ware „dood te trappen". Hy wil ook in de toekomst de volledige werkgelegenheid in de Bondsrepubliek handhaven en hoopt in staat te zyn de pryzen te stabiliseren, dus prijsverho gingen te voorkomen. Van een prys-stop wil hy overigens niets weten. Voor dit alles dient de regering ook volgens Bondskanselier Adenauer, die zich in de fractie demonstratief achter de minister stelde volmachten te bezitten. De CDU zal nu als baanbreekster daarvoor dienen. Enorme reserves Volgens Erhard zUn de Westduitse goud- en deviezenreserves dit jaar reeds met 7.8 miljard mark gestegen en wel tot boven de 30 miljard, een nog nim mer bereikt record. De Westduitse han delsbalans toont een overschot van 4.6 tot 4.8 miljard mark. Dit alles heeft de geldomloop in het land aanzienlijk doen toenemen. Erhards plannen tot het verruimen van het binnenlandse aanbod via in- voerverhoging en het wegvallen van de exportpremies zullen niet worden ver- wezenlykt, behalve wat de invoer aan gaat van het kleine grensverkeer. Het verzet tegen deze plannen was zo groot dat de minister ten deze een nederlaag moest incasseren. Advertentie BREESTRAAT.171 TEL24B15 LEIDEN Sikkens Lakfabrieken N.V. werd opgericht De Sikkens groep N.V. in Sassenheim en de heer G. Macovich in Oegstgeest hebben opgericht Sikkens Lakfabrieken N.V. in Sassenheim. In deze nieuwe N.V. is de fabricage-afdeling van het bedrijf ondergebracht. Het kapitaal bedraagt f. 500.000 en is verdeeld in 500 aandelen van f. 1000. Bij de oprichting werden 100 aandelen geplaatst en in contanten vol gestort. I)e Sikkens groep participeert voor 99 aandelen, de heer Macovich voor 1 aandeel. Direct na de oprichting zul len bij de Sikkens groep, zo luidt een van de slotbepalingen van de statuten, verdere aandelen worden geplaatst, die bU plaatsing zullen worden volgestort. De directie wordt gevoerd door ir. A. van Driel, directeur van de Sikkens groep.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 23