Italianen kijken zeer gaarne naar de verkiezingsuitzendingen der tv Om Londen's beroemdste warenhuis De communist Togliatti gaf teel sluwemaar bij nader inzien zeer onbevredigende antwoorden 59.75 79.75 Messentrekker - bromfietsmaniak boort 5 maanden tegen zich eisen Partij poker om 36 miljoen pond sterling "LONG HAIR" Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 28 oktober 1960 Zesde blad no. 30188 dan overeenkomt met hun leer. Zij heb ben de neiging het rechts totalitarisme, lees het fascisme, zeer ten onrechte, als ongevaarlijk te beschouwen. Zij zien niet in, dat elke actie reactie verwekt en dat het communisme in Italië een zeer ernstig gevaar zal blijven, zolang alles wat stem in het kapittel heeft, behoudziek blijft en gespeend van so ciaal Inzicht. (Van onze Romeinse correspondent) Op 6 november a.s. zullen 33 miljoen Italianen hun stem moeten uitbrengen voor de nieuwe gemeenteraden, voor de provinciale bestu ren en voor het bestuur van het autonoom gewest „Trentino en Alto Adige". Al zijn het „maar" administratieve verkiezingen, er komt toch om allerlei redenen heel wat „grote politiek" bij te pas. Vooral het geschil met Oostenrijk wordt uitgebuit, in de eerste plaats door de fascisten, die voorstanders zijn van even fel optreden als de Tiroolse nationalis ten. Dat niemand minder dan de fascisten gerechtigd zijn in deze zaak de mond te openen, daar het immers de „republiek van Salö" geweest is, die niet alleen het gehele thans autonome gewest, maar ook Triest, Istrië en enkele volkomen Italiaanse provincies als Udine en Rovigo zonder protest bij Hitiers „Grootduitse rijk" liet inlijven, is van geen betekenis. Meetings trekken weinig aandacht Nationalisme is een ziekte en kent geen logica. De fascisten praten een voudig niet over hun eigen verleden en beschuldigen alleen maar de huidige Ita liaanse machthebbers van slapheid en te grote onderdanigheid tegenover in ternationale lichamen als de V.N. en het Haagse Internationale Gerechtshof. Of zij met hun lawaai en straatbe togingen (de zogenaamde „studenten", die in Rome en andere steden de Oos tenrijkse consulaten belagen en Duitse auto's besmeuren, zijn niet anders dan troepen schooljongens onder aanvoering van fascistische Kamerleden) veel stem men zullen winnen, zal de toekomst le ren. Zeker is dat zij over enorme midde len voor propaganda beschikken. Vooral in Rome maakt de fascistische partij meer verkiezingspropaganda dan alle an dere samen. Maar of zij vat hebben op de bevolking is niet na te gaan. Voor de openluchtmeetings, hoewel er in deze verkiezingsweken elke zondag van tien- tot twintigduizend worden ge houden en op werkdagen toch altijd wel een paar duizend, bestaat niet veel be langstelling. Des te meer voor de „pers conferenties door middel van de tele visie". Dit is voor Italië iets geheel nieuws en in zekere zin heeft Togliatti gelijk, wanneer hij zegt, dat we dit te danken hebben aan de „juli bewe ging". Tot nu toe waren radio en te levisie, beide in handen der regering, min of meer het monopolie der chris tendemocraten, hoewel er toch vele mil joenen burgers zijn, die eveneens de hoge luisterbijdrage betalen en daar voor iedere dag weer in hun huiska mer meningen horen verkondigen, waar mee zij het niet eens kunnen zijn. Aan de vooravond van de verkiezingen kre gen gewoonlijk alle partijen een half uurtje voor een radiopraatje. Het „optreden" van de politieke lei ders voor de t.v. is iets geheel nieuws en de vorm is zeer gelukkig. Eerst hoort men bijv. Togliatti of de liberale lei der Malagodi of de republikein Reale tien minuten uiteenzetten waarom hij vindt, dat de burgers er goed aan zul len doen hun stem te geven aan de kandidaten van zijn partij. Daarna krij gen acht of tien (al naar de tijd toe laat) journalisten van de meest uiteen lopende partijen, de gelegenheid aan de betrokken politicus vragen te stellen. Die vragen zyn niet vooruit bekend. Zij overvallen de betrokkene en soms, bijv. in het geval van Covelli, de breed sprakige rhetorische leider der royalis ten, maakt hij maar een pover figuur. Zwak antwoord Ook Togliatti bracht het er niet zo heel goed af. De communistenleider is veel te sluw om zich op te winden zoals Covelli deed en hij verstaat uitstekend de kunst om schijnbaar bevredigende antwoorden te geven, die, wanneer men er even over nadenkt, geen steek hou den. Maar op een paar vragen gaf hij een zo ontwijkend antwoord, dat zelfs zijn meest hardhoorse volgelingen wel even moeten zijn opgeschrokken. Een r.k.-journalist vroeg hem, of ook in de communistische landen aan degenen, die het niet met de regering eens zijn gelegenheid wordt geschonken door mid del van de televisie te wijzen op wat naar hun mening de tekortkomingen van die regering zijn. Togliatti antwoordde, dat hij niet op de hoogte was van de wijze, waarop de t.v. in de communis tische landen werkt maar ieder weet, dat hij vele jaren in Moskou heeft ge woond en als verreweg de meest ont wikkelde van alle communistische lei ders secretaris was van de Komintern!), maar dat een uitgesproken anti-commu nist als Nixon, tijdens zijn bezoek aan Moskou voor de televisie heeft gespro kendat is natuurlijk wel een heel zwak antwoord. ledereen bij het toestel Het publiek reageert op deze „ver kiezingstelevisie" bijzonder gunstig. De schermutselingen tussen de politieke lei ders en de journalisten zijn het gesprek van de dag en men neemt aan, dat ongeveer achttien miljoen Italianen iedere avond dat half uur hetzij in hun eigen huiskamer, hetzij in het ca- fétje op de hoek, bijwonen. Dit enorme succes was niet voorzien en men heeft er nu spijt van, dat er in de program ma's niet een vol uur per dag in plaats van een half uur voor is uitgetrokken. Nooit heeft een t.v.-programma zoveel opgang gemaakt en dit komt natuurlijk door het feit, dat personen wier namen iedereen kent (maar niet hun stem, ge baren enz.) antwoord moeten geven op vaak heel moeilijke vragen, die ze niet vooruit konden voorzien. Het bezwaar is, dat op deze wyze de verkiezingen, die toch in de eerste plaats een administratief karakter dragen, nog meer op het plan van de grote politiek worden gebracht. Wie spreekt tot de gehele bevolking van Italië kan geen aandacht wijden aan de bijzondere be hoeften van een bepaalde gemeente of provincie. Wat wel naar voren komt, zijn de moeilijkheden, die straks zul len ontstaan over de samenwerking der partijen bij het vormen van colleges van wethouders in de verschillende ge meenten. Gevaar van het fascisme Er zijn natuurlijk partijen die rond uit kunnen zeggen, met wie zij beslist niet willen samenwerken. Nenni bijv. weigert op welke wijze ook steun te geven aan politiek- of economisch-rechts georiënteerde partijen. De rechtslibera- len willen niets weten van communis ten en Nenni-socialisten en proberen tegelijkertijd aansluiting te vinden bij de royalisten, de christendemocraten, de republikeinen, de sociaaldemocraten, ter wijl zij niet allemaal overtuigd zijn in hun afwijzen van fascistische steun. Maar de republikeinen willen van de rechts- liberaien niets weten, zodat de vlieger niet opgaat. Het meest onzeker zijn, om begrijpelijke redenen, de christen democraten. De partijsecretaris Moro heeft verklaard, dat in geen geval spra- de kan zijn van samenwerking met com munisten of fascisten, waarbij hij dus de deur openlaat zowel voor de royalis ten als voor de Nenni-socialisten. Dat klinkt niet slecht, maar in werkelijk heid wordt die partij niet zozeer be stuurd door de partijsecretaris en de verdere bestuursleden dan wel door de Katholieke Actie, de hoge geestelijkheid en de fel clericale „burgercomité's" van dr. Gedda. Dat zijn machten, die de christendemocraten steeds meer dwin gen tot een veel conservatiever houding Ernstige klachten over Rome Daarbij komt nog, dat Moro in vele gevallen zijn woord niet zal kunnen houden. In Rome bijv. hebben wij se dert vele jaren een college van B. en W. gevormd door uiterst-rechts christende mocraten en fascisten. Burgemeester Cioccetti is niet alleen een vrij kleur loze onbeduidende figuur, maar zijn sym pathieën gaan zeer beslist in de fas cistische richting. Daarover zijn ont zettend veel klachten geweest. En nog meer klachten zijn er over de wijze, waarop de hoofdstad bestuurd wordt. Een voortreffelijk uitbreidings plan, waarbij de stad alleen nog in zuidoostelijke richting zou groeien, zo dat eindelijk de oude stadskern beveiligd zou worden voor verdere slopingen, werd door de rechtse elementen die hun vriendjes hebben onder de schatrijke bouwspeculanten, verworpen en vervan gen door een plan, dat leiden moet tot de algehele vernietiging van de oude stad binnen enkele generaties. Een re geringsblad „II Messaggero" heeft daar op gewezen en het een ontoelaatbare fout genoemd, dat men ondanks dit alles toch opnieuw Cioccetti als eerste op de christendemocratische lyst heeft gezet, zodat hij bijna zeker opnieuw burgemeester wordt. En daar in Rome de fascisten stellig sterker uit de bus zullen komen dan vier jaar geleden, is het feitelijk on vermijdelijk dat we hier opnieuw chris tendemocraten en fascisten hand in hand zullen zien gaan. In verscheidene Zuiditaliaanse steden bestaat die moge lijkheid ook, vooral op Sicilië. Er is een mogelijkheid, dat de druk van buitenaf op de christendemocra tische partij zoveel ongewenste samen werking met anti-democratische elemen ten tengevolge heeft, dat een nieuwe regeringscrisis er het gevolg van is. Voor al de republikeinen zijn niet van zins lijdelijk toe te zien, wanneer Italië op administratief vlak nog minder dan nu al het geval is overeen zou stemmen met de centrum-links gerichte regering van Fanfani. EEN BEGRIP VOOR SPORTIEVE MODE in de moderne 7/8 lengte met speciale warme voering en dubbelstof capuchon sportief model in prachtige kwaliteit wol/mohair met mo dieuze Menuetto- kraag - De volgende wereldtentoonstelling zal, van 20 mei tot 20 november 1967, te Moskou worden gehouden. De Sovjetrus- sische regering heeft voor de organisatie ervan een commissie in het leven geroe pen onder leiding van vice-premler Alexei Kossygin. De tentoonstelling zal worden gehouden onder het motto „vooruitgang vrede". Vaders verdriet en moeders angst"' (Van onze Haagse correspondent) „Vaders verdriet en moeders angst", zo noemde gisteren de president van de Haagse rechtbank de bromfiets van een 20-jarige loswerkman uit Pijnacker. De jongeman zelf werd door de rechter ge typeerd als een „bromfietsmaniak". Sa men met zijn neef, een 19-jarige groen tehandelaar uit Delfgauw, had hij zich te verantwoorden wegens een serie ern stige misdragingen, gepleegd in en nabij een cafetaria aan de Wijnhaven te Delft. „Sinds een paar jaar kunnen vrouwen en meisjes niet meer ongestoord op verkoopruimte geleken. Hij had er nog bij kunnen voegen, dat driekwart van het personeel niets met het publiek te maken heeft, maar met administratie, produktie van allerlei dingen vanaf doodkisten tot kunstvoorwerpen, het zetten van thee en het onderhoud van een dierentuin op de vierde etage. De grote gok straat lopen, vooral niet in buurten waar café's en patates-friteszaken zijn ge vestigd", merkte de officier van Justitie naar aanleiding van dit geval op, om te vervolgen: „Ik houd niet van jongens, die met scherpgeslepen messen op stap gaan. Laatst hoorden wij hiervoor de rechtbank nog hoe dat kan aflopen: toen kwam er ook vlug een mes te voorschijn en was er even vlug een Lijk". De officier eiste tegen elk der twee jongelui een gevangenisstraf van 5 maanden, waarvan 2 maanden voor waardelijk, met reclasseringstoezicht ge durende de 3 jaar lange proeftijd. Bedreiging De detectivebureaus van Londen zijn gewend aan vreemde op drachten, maar zelden zullen zij een vreemdere opdracht hebben ge kregen dan toen zij het verzoek kregen de gangen na te gaan van een zekere Mister X. Het bureau, waar dit verzoek terechtkwam, was een van de grootste detective-organisaties van de City, een bureau, dat alleen gewezen inspecteurs van Scotland Yard in dienst heeft. De Instantie van wie het verzoek kwam, wekte al direct algemeen de aandacht ten kantore. Maar de naam van de man, die zij moesten volgen en van wie zij moesten onderzoeken met wie hij in contact kwam, deed hun oren eerst recht klapperen. Die man was geen op lichter, geen dief, geen valsemunter of chèquevervalser. Het was een van de koningen van de City of London, de multimiljonair Hugh Fraser. „Als hij een van onze voornaamste aandeelhouders aanspreekt moet men direct tegenmaatregelen nemen had de directie gezegd. Die vrees was niet helemaal onge grond; sedert enkele maanden ging een stroom van geruchten door de Engelse zakenwereld. De Londense effecten beurs ondervond de gevolgen daarvan. Koersen stegen en daalden zonder dat iemand begreep waarom. Men wist welke soort bedrijven in deze actie was betrokken, maar om welk bedrijf het ging kon men slechts vermoeden. „Het is een bekend systeem" legde een makelaar aan de pers uit, „we noemen het „take-over bid". Iemand koopt aandelen in een onderneming, waarvan de koers onder de waarde ligt eii biedt die aan de aandeelhouders tegen een nieuwe en hogere koers aan. De aandeelhouders zijn vaak maar al te blij hun aandelen weer terug te kunnen kopen en de betrokken koper heeft een dubbel voordeel: hij krijgt de onderneming in kwestie in oeheer en hij kan de belasting een loer draaien, want in Engeland bestaat geen belasting op kapitaalwinsten!" In juli 1959 was men op de Londense beurs bezig de slotkoersen op te maken, toen plotseling grote aankopen Kemsley- press werden gemeld. Kemsley, dat wa ren „Sunday Times", „Sunday Gra phic" en „Empire News" en de aan delen vegeteerden al jarenlang rond de twee pond, omdat de meerderheid in handen was van de bejaarde Lord Kemsley. De eigenaars van Kemsley- aandelen haastten zich van de stij gende koers te profiteren en hun aan delen te verkopen Harrods nationale instelling Twee uur later ging een gerucht door de City: de Kemsley-aandelen zouden weer worden aangeboden na een reor ganisatie. De volgende ochtend steeg de koers snel tot boven drie pond en haalde drie pond en zestien shilling voor sluitingstijd. Al spoedig werd be kend wat er achter zat: de Canadees Roy Thomson, eigenaar van tal van bladen in Schotland en van viervijfde van de Reclame-televisie, benevens van twee dozijn publikaties in de yer- Harrod s warenhuis is een even Britse instelling als de Times' en Oxford. Dit beroemdste aller Engelse warenhuizen is enige tijd geleden in handen van een Schot se combinatie overgegaan na een strijd, die heel Engeland maan denlang in spanning hield. enigde Staten, had zijn slag geslagen. Enkele dagen later trad Lord Kems ley uit de raad van commissarissen. In totaal hadden de handige jongens op de beurs vijf miljoen pond gemaakt door even te wachten met verkopen, maar Roy Thomson had zeker drie maal zoveel verdiend. Zulke zaken zijn aan de orde van de dag op de Londense beurs, maar zelfs de gjorie van de persmiljoenen verzinkt in het niet bij de strijd rond de warenhuizen. De Engelse kranten zetten de foto's van de betrokkenen op de voorpagina's. De eerste was Hugh Fraser, textiel fabrikant uit Glasgow, eigenaar van de Fraser warenhuizen. De tweede was John Bedford, eigenaar van Deben- hams warenhuizen. De derde was een naamloze vennootschap met de naam United Drapery Stores. Deze drie, die allang samenwerkten, waren op weg om de macht te krijgen over het groot ste warenhuis van Engeland, dat elke bezoeker van Londen kent: Harrod's. Harrod's is een even Engelse instel ling als de Times, de universiteit van Oxford en Buckingham Palace. Enge- lands koningin en haar moeder, haar zuster en alle andere leden van de ko ninklijke familie doen er hun inkopen. Het is een van de weinige warenhuizen ter wereld, waar men waren ten ver koop aanbiedt zonder te verkopen. Amerikanen lachen zich dood over de verkoopmethoden van Harrod's. Een Amerikaanse warenhuiskoning ver klaarde na een bezoek, dat het een schande was, dat men duizend vier kante meter hal ongebruikt liet en dat de vijf verdiepingen met hun vijftig duizend vierkante meter oppervlak meer on 'n ontvangstsalon dan op een Hugh Fraser begon met voor elk aandeel Harrod's tweeënhalf aandeel Fraser aan te bieden plus twintig shil ling in waren. Dat was heel wat meer dan de aandelen naar beurskoers waard waren. Fraser was bezeten van de gedachte een Britse warenhuisko ning te worden. In 1953 begon hij zijn „invasie in Engeland" met de aan koop van Binns warenhuizen. Vier jaar later had hij alle macht in de Barkergroep. Toen hij zijn aanval op Harrod's inzette, had hij al tweeën zestig warenhuizen met twintigduizend employés. Nauwelijks had hij zijn aan bod bekend gemaakt, of de kapers kwamen op de kust: eerst Debenham, toen United Drapery Stores. Harrod's aandelen stegen snel, maar de koer::n bleven wisselvallig. Fraser veranderde zijn aanbod: twee pond vijf in geld, maar zestig shilling in goederen. Uni ted Drapery Stores trok zich terug, maar Debenham, die al aandelen Har rod's bezat, hield vol. Het was een calculatie in drie di mensies: Fraser en Debenham boden namelijk hun eigen aandelen aan. Hun koersen varieerden aan de hand van die aanbiedingen, maar de koersen van Harrod's stegen en daalden mee. Het ogenblik kwam zelfs, waarop Fraser algemeen als verliezer werd uitgeroe pen. De beheersraad van Harrod's kwam bijeen en beval de aandeelhou ders aan het aanbod van Debenham te aanvaarden. Maar Fraser wierp zich bliksemsnel op United Draperies en verwierf een meerderheid van de preferente aan delen. Toen bood hij aandelen Fraser en United Draperies aan plus een be drag van zesenzestig shillings aan goe deren uit de winkels van een van beide groepen. In cijfers omgezet, ging het om een pokcrspel van zesendertig miljoen pond sterling, waar Fraser naar schat ting twintig miljoen aan goederen in stak, bij een jaaromzet van dertig mil joen. „Ik koop Harrod's niet anders dan tegen een prijs, die mij ligt" zei Fraser. Het was een echt pokerbod, waot hij moest zijn eigen aandeelhouders kal meren, die in .niek waren geraakt. Toen sloot Fraser plotseling zijn aan bieding: drie dagen later heropende hij het bod tegen een lagere prijs. Dat was het moment, waarop Harrod's di rectie de detectives achter Fraser aan stuurden. Maar het was al te laat. De paniek was aan het groeien: drie da gen later heropende Fraser zijn bod tegen een lagere prijs en won. Debenham trok zich terug en Fraser werd eigenaar van de meeste aandelen van Harrod's in vele gevallen tegen een lagere prijs dan hij had durven hopen. „Van het begin af aan heeft hij iedereen te verstaan gegeven dat hij zou winnen" zei een beursmakelaar, „en daarom hééft hij gewonnen!" Het machtige pokerspel om een van Engelands nationale instellingen is dus gewonnen door een Schot, die van plan is om dit warenhuis te reorgani seren naar zijn eigen ideeën. „Ik ben geen filantroop" zegt hij, „er moet geld worden verdiend, want de aan deelhouders willen dividend zien; dat kunnen ze rustig aan MIJ overlaten!" Het tweetal gaf toe op 7 augustus in het bewuste cafétaria een barjuffrouw en 'n kelner te hebben bedreigd, omdat men niet snel genoeg bediende naar de zin van de jongelui, die eerder op de avond in verschillende café's flinke hoe veelheden bier hadden gedronken. Op een gegeven moment waren zij het café taria uitgewerkt, waarna zij probeerden door de achteringang weer naar binnen te komen. De kelner was net niet vlug genoeg om de deur op slot te doen Een van het tweetal zette zijn voet tus sen de deur en beiden trokken een kam- peermes uit hun binnenzak. De loswerk man zette de punt van het mes zelfs op de borst van de kelner, zeggende „Moet jij een mes in je ribben?" De kelner trok zich haastig terug en belde de politie. De beide bierdrinkers waren echter al weer verderop gegaan. Schop en slag Op straat vielen zij twee dames om de hals, hetgeen de boosheid uitlokte van de hen begeleidende heer, een En gelsman, die een van de beide jongens op een schop trakteerde. De loswerkman gaf hem hiervoor onmiddellijk een kaak slag terug. Daarop verdween het duo in een café, waar de inmiddels gearriveerde politie hen kon arresteren. Ter terechtzitting las de president uit het dossier, dat de loswerkman nog niet zo lang geleden tot een week voorwaar delijke gevangenisstraf was veroordeeld terzake van mishandeling. De verdachte was destijds niet ter zitting verschenen. ,Je had het zeker te druk met bierdrin- ken", zei de president schamper. Op oudejaarsnacht was de loswerkman bo vendien nog betrokken geweest in een rel, waarbij bleek dat hij een boksbeugel op zak had. De rechtbank zal in beide zaken op 10 november uitspraak doen. m

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 21