ostjesf Waarschuwend woord dr. A. Verhage op opening vakexpositie Rijnsburg DROG. BOERHAAVE Burgemeesterbloemensymfonie, maar ook wat nare bijgeluiden Staatssecretaris Scholten opent nieuwe „Boekhuis" te Amsterdam „Niet verantwoord te wachten met verhoging vetgehalte melk Forse verhoging van Westduitse spoor tarieven, deels met 25 pet. Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 28 oktober 1960 Vijfde blad no. 30188 Gistermiddag is de zevende bloemenvaktentoonstelling in „Flo ra" te Rijnsburg officieel geopend. De opzet is anders en praktischer dan vorig jaar. De fontein, die ook dit jaar weer niet ontbreekt, be vindt zich bij de ingang, waar men ook de mechanische stands aan treft, die geringer van omvang maar met meer zorg zijn samenge steld dan vroeger het geval was. Deze stands trokken direct al de ruime belangstelling van de vak mensen. Opvallend is het grote aantal inzendingen van bloemen en heesters, die vooral uitmunten door kwaliteit en verscheidenheid van het assortiment. De arrange menten zijn haast mathematisch van opzet. Dr. A. J. Verhage, voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen, een van de grote mannen van de Floriadekortom bloemenambassa- deur van Nederland, verrichtte de opening. Hij wees op het grote nut van een dergelijke tentoonstelling voor de kwekers en de handelaren en vonddat deze expositie ook in het jaar, dat de Floriade werd ge houden, op haar plaats is. Beneden gemiddelde Dr. Verhage bracht in herinnering, dat de „Flora" met 12 miljoen omzet per jaar 16% procent van de totale omzet in Nederland uitmaakt. En, hoe wel het aantal fresia's en anjers steeg, ligt dit nog steeds beneden het lande lijk gemiddelde. Bovendien ontbreekt in Rijnsburg de aanvoer van bepaalde p"odukten volkomen. Specialisatie is gewenst en nuttig voor Rijnsburg, maar een meer gespreide aanvoer en uitbreiding van de teelt evenzeer. De vaktentoonstelling kan aan verwezen lijking van een en ander meewerken. Burgemeester B. H. Koomans van Rijnsburg had voordien op het grote be lang van de bloementeelt, voor Rijns burg gewezen. Rijnsburg heeft haar wel varendheid te danken aan de bloemen. Bloemen van Rijnsburgse bodem, die overal ter wereld het menselijke geluk vergroten. Rijnsburgs eerste burger vergeleek de tentoonstelling met een symfonie. „Een symfonie met ongewenste bijgeluiden. Want steeds meer dreigt kostbare cul tuurgrond ten offer te vallen aan stads en dorpsuitbreiding, aanleg van wegen en recreatiegebieden". Hij vestigde er de aandacht op, dat het areaal de laatste jaren tot 140 hec taren is uitgebreid en dat de omzet van de veiling nog steeds stijgende is. Nog maals drong hij aan op uitbreiding van de glascultuur, verlevendiging van het 6eizoenspatroon en streven naar een groter en veelzijdiger assortiment. Anjers van Anja De voorzitter van het comtié „Bloe- I menvaktentoonstelling Rijnsburg", de heer J. Schild prees het vele werk, dat de heer Hemmes heeft moeten verzetten Giethoorn wil geen „Lager Wiede" zijn Giethoorn heeft de filmnaam „La ger Wiede", die in het rapport van de provinciale Planologische Dienst was toebedacht aan een samen te I voegen geheel GiethoornWanne- I perveen, met kracht van de hand gewezen. Burgemeester H. van der Goot, die overigens wel was ingeno- j men met de filmbedrijvigheid, welke Bert Haanstra en zijn medewerkers I indertijd in zijn gemeente hebben teweeggebracht, noemde deze film- naam in het kader van de gemeen telijke herindeling, die gistermiddag door de Giethoornse gemeenteraad werd besproken, onverteerbaar. En de raadsleden vielen hem daarin bij. De overgrote meerderheid van de raad was ook niet bijster enthou- siast over het denkbeeld van deze gemeentelijke herindeling als zoda nig. voor de expositie en liet de 5-jarige Anja van Delft (heel toepasselijk) dr. Verhage een mooie bos anjers aanbieden. De rui ker was bestemd voor diens echtgenote, die de opening echter niet kon bijwo nen. De prijzen De Jur;, kende de prijzen als volgt toe: Gouden medailles: Groep beshees ters, Boskoopse veilingkwekers: groep anjers en fresia's, N.V. M. C. v. Staave- ren te Aalsmeer; groep chrysanten, L. A. Hoek, Den Haag; groep chrysanten e.d., Gebr. Spaargaren, Aalsmeer; groep Amerikaanse anjers, fa. K en P Spaar garen, Aalsmeer; groep cacteeën, D. Bouwman. Naaldwijk; groep anjers. M. Deze meisjes bekijken de stand van de Boskoopse kwekers, die een gouden medaille behaalde. Het is voor het eerst, dat de Boskopers aan de bloemenvaktentoonstelling in Rijnsburg deelnemen. (Foto L.D./Holvast) Maarse, Aalsmeer; groep snijbloemen, gezamenlijke Rijnsburgse kwekers; vij verpartij, plantsoenendienst Rijnsburg. Kleine gouden medailles: groep an jers, Hilverda en Co., Aalsmeer; groep chrysanten, A. A. Vollebregt, Rijswijk; anjers, fresia's en dahlia's, P. v. d. Bosch en Zn., Rijnsburg. Verguld zilveren medailles: groep ro zen, H. v. Egmond, Leiderdorp; groep chrysanten, fa. E. v. Ruiten en Zn., Roe- lofarendsveengroep rozen, G. de Rui ter, Hazerswoude. Zilveren medaille: groep chrysanten, Joh. Jungerius, Rijnsburg Wijziging opvangfondsen van verse haring Het Vissery schap zal op 7 november de overbrugging van doorgedraaide verse en gezoute haring overnemen van het Produktschap voor Vis en Visprodukten. In plaats van opvangfondsen verse ha ring Noord en zuid, zoals het Produkt schap die had, komen er opvangfondsen voor met kleine en met grote schepen aangevoerde verse haring, de opvang fondsen verse haring K en T. De heffing ten behoeve van het op- vangfonds verse haring K is vastgesteld op drie procent van de waarde van de aanvoer, de heffing voor het opvang- fonds verse haring T op 0,9 cent per kg, de heffing voor het fonds gezouten haring op nihil. Het Produktschap zal voorlopig belast blijven met de inning der heffingen. Het bestuur van het Produktschap voor Vis en Visprodukten heeft vandaag enkele regelingen getroffen, verband houdende met de overgang van de over brugging naar het Visserijschap. Het produktschapsbestuur stelde ver der een verordening vast, die onder meer ten doel heeft te voorkomen, dat in Nederland geimporteerde mosselen in de handel worden gebracht zonder dat zij zijn verwaterd. Van de zijde van de handel werd er in de vergadering van het Produkt schap over geklaagd dat de detaillisten te krap worden voorzien met bepaalde soorten vis. Als de binnenlandse voor- ^.Zfcoviect Plekke».Kt* ~J&zÉ&rd<lXi ziening blijft zoals ze de laatste tijd is geweest, dan zullen we al heel gauw geen rondvis meer hebben, verklaarde de heer Kabboord, vertegenwoordiger van de detaillisten in het bestuur. Aan de reders werd aandacht gevraagd voor de moeilijkheden van de detaillisten. Het „Boekhuis" in Amsterdam, het nieuwe gebouw der Vereniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels en haar instellingen is gistermiddag door staatssecretaris van O. K. en W., mr. Y. Scholten, in tegenwoordigheid van vele genodig den uit binnen- en buitenland, offi cieel in gebruik gesteld. Het oude boekhuis, sedert 1917 in ge bruik, staat aan de Herengracht in de binnenstad. Bij de vereniging, opgericht in 1815, zyn aangesloten bijna 1750 boekhandelaren, 350 uitgevers en even- zovele leesbibliotheekhouders. Aan deze ingebruikstelling gaan een ontvangst door Amsterdams gemeentebestuur in het tropeninstituut en een buitengewone algemene vergadering in Marcanti voor af. De gasten der buitenlandse zuster organisaties uit België, Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland. Italië, de Scandinavische landen, Finland en Spanje, zullen mor genochtend door H.M. de Koningin in Paleis Socstdijk worden ontvangen. Veel glas Het nieuwe „Boekhuis", dat in ruim twintig maanden werd gebouwd, en 2.3 miljoen gulden heeft gekost, staat op de hoek Jan TooropstraatJan van Galen straat. Het pand, bestaande uit een staalconstructie met lichte wanden, veel glas en een gordijngevel, die geen schra gende functie heeft (dit geschiedt door pijlers in het gebouw), werd ontworpen door de architecten W. A. Ulrich en B. J. F. Kamphuis. Op het één verdie ping hoge gebouw kan een twee etage worden gezet en er is aangrenzend ter rein beschikbaar voor een nieuwe vleu gel. In het boekhuis zijn ondergebracht: het Centraal Boekhuis, een depot om vattende 36.000 titels met in totaal een miljoen exemplaren van de uitgaven der Nederlandse uitgevers, ter aflevering aan de boekhandel. De omzet bedroeg in 1959 3.2 miljoen gulden. Er is 7% kilometer plank voor opslag ter beschikking met een reserve van 1.5 kilometer. Geen bibliotheek Verder het bestelhuis van de boek handel. het groepage- en distrubutiebe- drijf der vereniging, dat in* 1959 16 mil joen kilogram boeken verwerkte met een omzet van 12 miljoen gulden. Het Be stelhuis heeft verbindingen met België, West-Duitsland, Frankrijk en Engeland. De 60.000 delen tellende unieke biblio theek der vereniging komt niet in het nieuwe gebouw, doch zal onder dak ge bracht worden in de eerlang te bouwen nieuwe Universiteitsbibliotheek van de gemeente Amsterdam. Volgens het be stuur der vereniging is haar bibliotheek de eerste functionele, vaktechnische en bibliografische bibliotheek ter wereld na de verwoesting van een soortgelijke te Leipzig. Voorts zijn in het nieuwe gebouw ge huisvest het bureau van de Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Eredoctoraat voor prof. dr. W. G. Burgers Prof. dr. W. G. Burgers, hoogleraar in de fysische scheikunde aan de Techni sche Hogeschool te Delft heeft van de Universiteit van Straatsburg bericht ontvangen, dat de senaat van die Uni versiteit hem het ere-doctoraat heeft verleend. De erepromotie zal geschieden op 22 no vember a.s. te Straatsburg. Dr. J. Vixseboxse benoemd tot ambassaderaad Moskou Dr. J. Vixseboxse is benoemd tot am bassaderaad te Moskou. Hij is in deze functie de opvolger van mr. A. F. Cal- koen. Zoals bekend is de heer Vixseboxse in augustus van dit jaar enkele weken al tijdelijk zaakgelastigde in Djakarta ge weest. Hieraan kwam een einde, door dat Indonesië de diplomatieke betrekkin gen met Nederland verbrak. Advertentie r j Weg ermee! Verwijder ze i V* va"-binnen-uit met Meenk s mouw* natuurgonoosmiddel Advertentie HAARLEMMERSTRAAT 68 TELEFOON 20784 - LEIDEN Nederlandse boek (het omgezette bedrag binnen de collectieve propaganda is thans in vergelijking met 1933, toen de eerste Boekenweek werd gehouden, ver- zevenvoudigd), de vakopleiding voor de boekhandel en uitgeverij, het Nieuws blad voor de Boekhandel, de dienst van het vertalingsrecht en het bureau der dit jaar opgerichte stichting speur werk boek. Mening minister Marijnen: (Van onze parlementaire redacteur) Het vetgehalte van de melk zal met ingang van 7 november met een half procent worden verhoogd tot 3 procent. De melk zal daardoor voor de consument met ingang van 1 januari a.s. één cent per liter duurder worden, gelijktijdig met de eerste uitbetaling van de per 1 okto ber j.l. te verhogen kinderbijslagen. In de Tweede Kamer heeft mevrouw De Roos-Oudegeest (PvdA) gistermid dag over de verhoging van het vetge halte van de melk interpellatie ge houden. In antwoord op haar vragen verklaar de minister Marijnen, dat in 1958 de Voedingsraad geen onoverkomenlijke be zwaren tegen verhoging van het vetge halte van de melk heeft gehad uit een oogpunt van volksgezondheid. Het vet- gebruik via de consumptiemelk zal stij gen van 12.5 gram tot 145 gram per persoon per dag, tegenover een vooroor logs verbruik van 14 gram. Daartegen over staat, dat het vetverbruik in de vorm van margarine, spjjsvetten en olie is gestegen van 32 gram in de vooroor logse jaren tot 57.5 gram in 1958. Zo laag mogelijk Er wordt naar gestreefd de prijs van de melk zo laag mogelijk te houden ten einde het melkverbruik zoveel mogelijk te bevorderen Daarom is de prijsver hoging beperkt tot één cent per liter. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel is algemeen vóór een ver hoging van het vetgehalte tot 3 procent. Het stuit op distributie-technische be zwaren de consument keuzevrijheid te laten met betrekking tot het vetgehalte van de melk en uit een oogpunt van volksgezondheid is een dergelijke maat regel niet noodzakelijk. Indien het vetgehalte niet zou worden verhoogd, is het niet mogelijk de melk prijs te verlagen, zette minister Ma rijnen uiteen. Een lagere boterprijs (door grotere melkoverschotten) zou het gevolg zijn, zodat de subsidielast voor de overheid even zwaar zou blijven. Geen uitstel De nieuwe maatregel is van alle kan ten bezien en daarom zag de minister geen aanleiding tot uitstel voor nieuw overleg. Vorige week heeft hij nog een gesprek gehad met de vertegenwoordi gers van het Consumenten-Contact orgaan en de Huishoudraad, in welk ge sprek geen nieuwe gezichtspunten naar voren kwamen. De minister acht het daarom niet verantwoord de verhoging van het vetgehalte van de melk tot een meer normaal peil op te schorten. Mevrouw De RoosOudegeest (PvdA) heeft na het antwoord van de minister op haar vragen, een motie ingediend, waarin de verhoging van het vetgehalte van de melk niet in het belang van de consument werd genoemd en de regering werd uitgenodigd de maatregel in na dere overweging te nemen. De motie werd met 47 tegen 81 stem men verworpen. Voor de motie stemden: P.v.d.A., P.S.P. en de communisten. Anjers van Anja. Dr Verhage is er wat blij mee. (Foto L.D./Holvast) In Heerlen (leuren en ramen 's nachts wagenwijd open Uit angst voor kolendamp In de Egelantierstraat en de Oranje boomstraat te Heerlen zijn een vijftigtal gezinnen verplicht des nachts zoveel mo gelijk deuren en ramen open te laten. Zo zij dit niet doen, stellen zy zich bloot aan het gevaar vergiftigd te worden door kolendamp. De huizen in deze straten, die aangeduid worden met de naam KSG-huizen (van Kolen- en Staalge meenschap) werden enige jaren geleden gebouwd met steun van de KSG. De Heerlense aannemersfirma, die de hui zen bouwde, paste hier een nieuw sys teem voor afvoer van rook toe. Met een regelknop in de kamer kan men warme lucht via kanalen in het plafond laten stromen, alvorens deze door de schoor steen naar buiten gaat. Hoofdpijn Nu echter het stookseizoen weer enige weken op gang is, klagen vele bewoners van deze huizen over zware hoofdpijnen. Artsen, die de patiënten onderzochten, namen op de kamers kolendamp waar en adviseerden daarom zoveel mogelijk ramen en deuren open te laten. Dit kan men echter niet de hele winter door doen en er zal dus naar een andere oplossing van het probleem moeten worden ge zocht. Bij een eerste onderzoek is gebleken dat de afvoerbuizen in de plafonds, die da slaapkamervloeren moesten verwar- Bundesbahn is in sterke mate noodlijdend, vooral door een aantal speciale tarieven (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering heeft een verzoek van de Bundesbahn (de Westduitse spoorwegen) o.m. goedgekeurd om over de gehele linie haar tarieven te verhogen. Dit komt o.m. neer op een verhoging met 25 pet. van de zogenaamde sociale tarieven voor het beroepsverkeer (abonnementen van werklieden en dergelijke). Een uitzondering wordt slechts gemaakt voor jeugdabonnementen. Ook het goederenverkeer via de spoorwegen wordt in de Bonds republiek aanzienlijk duurder, waarbij het opmerkelijke is, dat er van de zijde van het bedrijfsleven geen bezwaren hiertegen zijn vernomen. Het tarief voor express-goed wordt met liefst 26 pet. verhoogd, dat voor het goederenvervoer over lange afstanden met 11 pet. en voor het vervoer van zogenaamde lichtere handelsgoederen met 6 pet. verwarring, die thans is opgeheven. De kanselier zette overigens wel zfjn wil door waar het de handhaving van de abonnementsprijzen voor scholieren be treft. Enorme tekorten De Westduitse spoorwegen kampen al jaren met grote tekorten op hun exploi tatierekening. Dit jaar was een tekort verwacht van 350 miljoen mark, men hoopt de schade te kunnen beperken tot 200 miljoen. In vorige jaren be liepen de tekorten zelfs 5Ö0 a 600 mil joen mark. In het bijzonder de zoge naamde sociale tarieven voor arbeiders en scholieren en ander forensenverkeer kost de Bundesbahn miljoenen, te we ten een jaarlijks verlies van 840 miljoen mark. dat moet worden goed gemaakt door o.m. de winst op de grote lynen. Nog onlangs heeft een regerings commissie onderzocht welke wegen be wandeld moeten worden om aan de te korten een einde te maken en hoe de Bundesbahn weer financieel onafhanke lijk zou kunnen worden. De regering steunde die commissie, maar heeft lang geaarzeld toen het er op aan kwam de eerste stappen te zetten op het pad naar verbetering van de financiële po sitie der spoorwegen. Wel, zo zegt men ronduit te Bonn. omdat Bondskanselier Adenauer met het oog op de Bonds dagverkiezingen in 1961 van geen enkele prijsverhoging, ook niet bij de nood lijdende spoorwegen wilde weten. Thans evenwel zal een arbeider (maar meestal toch zijn werkgever) voor een werklie denabonnement voor een reis van 35 kilometer van zijn woonplaats naar zijn werk, in plaats van tot dusver 34.20 mark per 1 november aanstaande 42,80 mark moeten betalen. Bondskan selier haalde bakzeil De Bundesbahn hoopt hiermee haar inkomsten met 200 miljoen mark per jaar te zien vermeerderen. Zij smaakte woensdag met instemming van de re gering het genoegen, dat Bondskanse lier Adenauer zijn verzet tegen de ta riefverhoging opgaf. Het was Adenauer geweest, die tien dagen geleden het verzoek van de spoor wegen tot prijsverhoging, dat de goed keuring van de ministers Erhard (Eco nomische Zaken) en Seebohm (Verkeer) had gekregen, af te wijzen. De kanse lier meende dat thans geen enkele prijsverhoging kon worden getolereerd. Zouden de spoorwegen wel tot tarief- verhoging overgaan, dan zou de rege ring haar oproepen aan industrie en handel om maat te houden met de prijzen onmogelijk kracht kunnen bij zetten. Er ontstond door Adenauers houding tien dagen geleden een grote men, lekkages vertoonden en dat de re' gelknoppen niet meer goed functioneren. Dodelijk Een van de bewoners heeft een proef genomen van de lucht in zijn slaapka mer, nadat de ramen en deuren enige tijd dicht waren geweest. Naar zijn me ning is het percentage koolmonoxyde, dat zich in de lucht bevindt, op den duur dodelijk. Gisteren hebben de bewoners in een gezamenlijke verklaring de ge meentelijke geneeskundige en gezond heidsdienst van Heerlen in kennis ge steld van hun klachten over de wonin gen en hun bezorgdheid geuit over de gevolgen van de gebreken. Er zal nu di rect een onderzoek worden ingesteld, maar men kan nu nog niet zeggen waar men eventueel met al deze gezinnen heen moet als de woningen op korte ter mijn zouden moeten worden ontruimd. HM. Koningin Juliana heeft giste ren de Griekse ambassadeur, de heer Ion Alexandre C. Tziras, tijdens een afscheids- lunch in Huls ten Bosch de versierselen overhandigd van Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau. De heer Tziras zal binnenkort ons land verlaten.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 19