Krantenbezorgers STADSNIEUWS Onderzoek naar de Friso-ramp K.V.P. Wassenaar beraadt zieli over de agglomeratieplamien Prioriteit voor Beneluxtimnel VRIJDAG 28 OKTOBER 1960 UITBREIDING HERVORMD RUSTHUIS VREEWIJK Plannen voer bouw van rusthuis in Leiden Z.W. Na een ingrijpende verbouwing, ge paard gaande aan een totale modernise ring, is gisteravond het perceel Vree- wükstraat 6 toegevoegd aan het Rust huis „Vreewijk". Met deze uitbreiding beschikt het bestuur van dit rusthuis thans over de panden Vreewijkstraat 4, 6 en 8. Kon men voorheen twintig be jaarden aan een gerieflijke huisvesting helpen, thans zijn dit er dertig. Onder de vele genodigden, die deze officiële opening bijwoonden, waren o.m. de voorzitter van Hervormde Diaconie, mr. dr. N. G. Geelkerken, de wijkpredi- kant van Staalwyk, ds. P. Kloek en diens echtgenote, presidente van de Herv. Vrouwendienst en vele leden van de commissie van fabricage van de Herv. Diaconie. In zijn inleidend woord dankte de voorzitter van het rusthuisbestuur, de heer H. Vis, allen, die aan de totstand koming van deze uitbreiding hun krach ten hebben gegeven. De voorzitter van de commissie van fabricage, de heer L. Questroo, zette hierna uiteen, dat het geen eenvoudige zaak was om deze „drie- eenheid" tot stand te brengen. Bijzon dere waardering had hij voor de wyze, waarop de hoofdaannemer, de heer B. J. Huurman, een en ander heeft weten op te lossen. Na deze woorden van dank droeg hij de uitbreiding over aan de voorzitter van de Diaconie, mr. dr. Geelkerken, die op zyn beurt grote waardering had voor het werk van de leden van de commissie van fabricage. Voorts wees hij erop. dat de kerk ook t.a.v. de bejaardenzorg grote verplich tingen heeft. Hoewel men reeds vele jaren in de kring van de Diaconie bezig is met de uitwerking van plannen, welke in de bouw van een groot en modern rusthuis voorzien, zijn deze plannen helaas nog niet te realiseren. Spreker heeft echter goede verwachting de bouwgrond in Leiden-zuidwest is reeds gereserveerd dat een en ander binnen niet al te lange tijd zijn beslag zal krij gen. Op zyn beurt droeg mr. dr. Geelker ken het gemoderniseerde pand over aan de voorzitter van het rusthuis, die van zelfsprekend met deze uitbreiding er is al weer een wachtlijst van toekom stige bewoners zeer verheugd was. Ook de heer Vis was zeer ingenomen met de geslaagde restauratie en uitbrei ding, hetgeen de bejaardenzorg ten goede komt. De directrice, mevr. J. A. de HaanSchouten, en haar staf, wenste hij in deze nieuwe omgeving een goede tijd toe. Nadat de heer Buurman, mede namens de onderaannemers het bestuur enige geschenken voor de aankleding van de gang had aangeboden, bezichtigden de genodigden deze nieuwe uitbreiding. Lezers schrijven Onveilig verkeer (III) Het ingezonden stuk in uw veelgelezen blad van woensdag 26 oktober 1960 en waarin in het bijzonder de chauffeurs van de „NZHVM" en de „N.V. Eltax" het gedaan schijnen te hebben, doet mij de HOLLANDS KOFFIE-UURTJE Een 30-35 tal leden van de interna tionale Skalclub, een organisatie van vertegenwoordigers van prominente toe ristische bedrijven in de ruimste zin van 't woord, bezocht hedenmorgen op uitnodiging van VVV Leiden het res taurant „De Beukenhof" voor een „echt Hollands kopje koffie", zoals de voor zitter van VVV,, de heer J. A. Har- teloh in zijn welkomstwoord opmerkte. Dezer dagen is in Amsterdam namelijk het jaarlijkse Skalcongres gehouden, waaraan afgevaardigden van 137 lan den deelnamen. Een aantal van de congressisten maakt op het ogenblik een driedaagse trip door Nederland. Vanmorgen deden zij op een bustocht naar Den Haag Leiden aan. UNIVERSITAIRE BENOEMINGEN Bij beschikkingen van de minister van OK en W zijn benoemd aan de Leidse Universiteit te rekenen van 1 okt. 1960, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar A in vaste dienst voor de inwendige ge neeskunde dr. J. F. Ph. Hers, thans in tijdelijke dienst: gerekend van 1 oxt. 1960, tot wetenschappelijk hoofdambte naar A bij de faculteit der rechtsge leerdheid mr. M. H. van der Valk, thans wetenschappelijk hoofdambtenaar. Gerekend van 1 januari 1960 is be vorderd tot wetenschappelijk hoofdamb tenaar in vaste dienst bij het Rijksmu seum voor Volkenkunde te Leiden mr. A H. N. Verwey, thans wetenschappe lijk ambtenaar 1ste kl. daar de bestaande voorschriften voor de beveiligde oversteekplaatsen maar aan weinige voetgangers bekend zijn. En van de kleine groep die ze wel kent, brengt nog maar een klein gedeelte deze in toepassing Beter ware het ter plaatse het verkeer door een verkeersagent te laten regelen zodat elke verkeersgroep op zijn beurt gelegenheid wordt gegeven zijn weg veilig te vervolgen, hetgeen reeds op zaterdagen geschiedt bij de Blauwpoortsbrug-Prinsessekade. Uit de gegevens van de gezamenlijke vervoersmaatschappijen in Nederland blijkt dat de „N.V. Eltax" een van de gunstigste plaatsen bezet wat betreft de minste ongevallen met autobussen in het stadsvervoer. Op grond daarvan meen ik de gemaakte opmerking ten aanzien van bedoelde chauffeurs, te moeten veroordelen. U dankend voor de verleende plaats ruimte teken ik Hoogachtend, C. Koet, Molenstraat 21, Leiden. (een „Eltax buschauffeur) Van een NZHVM-chauffeur ontvingen wij, mede namens vele collega's, een stuk van gelijke strekking. Onveilig verkeer (IV) Naar aanleiding van Onveilig Verkeer van N.v.d.V. het volgende: Onlangs stond ik met enige mensen op de Breestraat by het zebrapad naar de Maarsmanssteeg, 's morgen half elf, dus geen drukke tijd. Van beide zijden een file auto's, geen enkele heer in het ver keer. We moesten toen midden op de straat blijven staan, levensgevaarlijk: er was zelfs iemand met een stijf been bij. Gelukkig hield er een bus stil bij het Na de ramp van de kustvaarder „Friso" voor Jutland wordt momenteel door de inspecteur van de Scheepvaart in het derde district (Groningen), de heer S. J. Smit. een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het vergaan van dit kustvaartuig. Daarbij wordt tevens in een onderzoek betrokken de samenstel ling van de bemanning van deze kust vaarder. Het is namelijk gebleken, dat de in diverse publikaties genoemde stuurman P. J. van Sweden op 16 sep tember jJ. reeds heeft afgemonsterd en is overgegaan naar een andere kust vaarder, de „Merwestad". Onderzocht wordt of de „Friso" zonder stuurman zou hebben gevaren. Een schip als de „Friso" moet officieel de volgende be manning voeren: kapitein, stuurman, eerste machinist, tweede machinist, kok, matroos, lichtmatroos. Strop voor dompteur De Nederlandse dompteur Gaston Bos man, verbonden aan het thans in Augs burg staande Circus Krone, heeft een ernstige strop. Toen Bosman gisteren naar „Delhi", een vijfjarig Abessijns luipaard wijfje ging kijken vond hy het dier dood in de kooi. Aanvankelijk kon geen doods oorzaak worden vastgesteld, maar bij een nauwkeurig onderzoek bleek dat „Delhi" de halswervels waren doorge beten. De „dader" moet het Perzische luipaard „Matti" zijn, die reeds veer tien maanden een kooi met „Delhi" had. Een luipaard is ongeveer 4.000 mark (ca. 3.600 gulden) waard. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 28 oktober Veemarkt: Er zitn aangevoerd: 5 stieren, 70 melkkoeien, 270 vette koeien, 52 vare koelen, 15 pin ken. 24 graskalveren, 68 vette kalveren, 34 nuchtere kalveren, 30 vette schapen, 1617 vette lammeren, 61 varkens, zeugen, 339 schrammen, 754 biggen, 1 veulen, 8 geiten. Totaal 3348 stuks. Notering: melk koeien 800-1150. vette koeien (levend ge wicht) 2.50-3.15, vare koelen 450-875. pinken 325-550. graskalveren 200-375. vette kalveren (leved gewicht) 2.20-2.75, nuch tere kalveren (levend gewicht) 1.20-1.65, vette schapen 85-110, vette lammeren 80- 102,50, zeugen (drachtig) 250-325, schram men 65-85, biggen 38-42-45. De handel: melkkoeien rustig, vette koeien williger, vare koelen stil. pinken en graskalveren kalm. vette kalveren rustig, nuchtere kal veren, vette schapen en vette lammeren stug, zeugen, schrammen en biggen matig. LEIDEN, 28 oktober Kaasmarkt: Er zijn aangevoerd 19 partijen Goudse en vier partijen Leidse kaas. Notering: Goud se extra kwaliteit tot 2.30, idem eerste kwaliteit 2.12-2.20, idem tweede kwaliteit 2.05-2.11. Leidse eerste kwaliteit tot 2.40. De handel was flauw. AALSMEER. 27 oktober C.V. Cen trale Aalsmeerse Veiling G.A.: Snijbloe men: Gerbera 40-70, Calla 45-75, Clema tis 90-160, Bouvardla 35-62, Euphorbia 60-130, Chrys. (gr.) 100-125, idem (kl.) 35-60, per stuk. Iris 170-570, Fresia 100- 255, Ornithogalum 40-80, Cyclamen 90- 135. per bos. POTPLANTEN: grote pot. kleine pot: Adianthum 80-125, 40-50; Anthurlum 200- 500. 100-150; Aphelandra 100-180, 40-80; Asplenium 30-40; .Begonia Eges 150- 200, 40-100; Bladbegonia 20-90. 35-45; Cactussen en Vetplanten 80-150, 8-22; Cissus 150-220, 30-45; Croton 150-250, 50- 75; Cyclamen 200-400, 100-165; Euphorbia Splendens, 80-120. 35-40; Ficus 180-230, gemengde planten 80-90; Hedera bont 80-180, 35-55, Idem Pittsburg 80- 120, 15-20; Kalanchoë 40-80; Marantha 40-45; Nephrolepis 200-450, 30-40; Pri mula Obconica, 80-130, 50-100; St.-Paulia blauw 40-60; Philodendron 300-400, idem Scandes 40-50; Platycerlum 180- 230, 60-100; Sansevieria 160-320. 80-135; Scindapsus groen 50-55, idem bont 80-90; Tradescantia 40-60, 12-20, Va rens gemengd 35-43; Aralea 80-120, 12- 18, St.-Paulla roze 100-120. den nemen. Toen er nog een tram reed (zalige gedachtenis) kon je nog eens daarachter tussendoor glippen, want dan moesten de auto's stoppen. Mijn vraag is nu: worden er vlucht heuvels gemaakt op de Hoge Rijndijk, Rijnsburgerweg en later op de Bree straat en Prinsessekade? Het zebrapad achter de tunnel vanaf Leiden is ook een onding, omdat het geen vluchtheuvel heeft. Naar ik ver neem is de vluchtheuvel bij de Wasse- naarseweg reeds weggehaald. Waarom? Hoogachtend, A. van P. Lichtpuntjes behoefte gevoelen daartegen te ageren stadhuis, zodat we de 2de etappe kon daar door deze uitspraak het gehele J4J korps chauffeurs van de voornoemde vervoersmaatschappijen wordt gebla meerd. Dat in het bijzonder deze groep wegge bruikers slechts het recht van de sterk- sten zouden kennen, moet ik dan ook ten stelligste ontkennen ook al zal on getwijfeld een van hen wel eens een verkeersovertreding begaan. Bedenk echter wel geachte inzender (ster), dat de kleinste verkeersovertre ding met een grote bus begaan eerder opvalt dan de grootste verkeersfout met een kleine auto en ik dagelijks moer overtredingen van het overige wegver keer vaststel dan van de bestuurders der stadsbussen welke buschauffeurs hun dagelijks brood moeten verdienen met het dienstbetoon aan de burgery dezer stad. Bedoelde chauffeurs doen al het mogelijke om zo veilig mogelijk te rijden en daarnaast zoveel mogelijk het stads vervoer op tijd te doen geschieden. Deze chauffeurs verdienen heus niet de ge wraakte opmerking aan hun adres, waardoor zij bij de Leidse bevolking in diskrediet zouden kunnen worden ge bracht. 4 Ook de suggestie van het plaatsen van een agent op de voetgangersoversteek plaats voor het station en deze op te dragen alle verkeerszondaars te bekeuren lijkt mij geen oplossing, want bij iedere bekeuring is de overtreding begaan, ter wijl het er juist om gaat deze overtre dingen te verhinderen. Beter lijkt het myns inziens dan ook op de spitsuren de bedoelde knipperlich ten aldaar buiten werking te stellen, Als UVS-lid heb ik niets dan lof voor het prachtige Kikkerpoldersportpark, dat zaterdag jl. door de betreffende in stanties aan onze vereniging werd over gedragen. Vanzelfsprekend zijn er nog zaken die voor verbetering vatbaar zijn: men moet zich uiteraard nog „inschie ten". Enige lichtpunten op het Mare- dykje vanaf het bruggetje aan de De hogeschoolrijder Otto Schunian is in hoofdstad overleden Op 77-jarige leeftijd is gisteren in Amsterdam overleden de hogeschoolry- der Otto Schuman. Otto Schuman werd in Berlijn ge boren als zoon van de eigenaar van een expeditiebedrijf. Als jeugdig schoolrij- der debuteerde hy by Circus Kolzer. Hij reed bij de grootste circussen ter wereld en van hem was o.m. bekend het num mer „schoolpaard en ballerina". Schu man was lange tijd werkzaam by de manege van De Gruyter in Den Bosch. Later had hy een eigen manege in Til burg. Hij was een der laatste karak teristieke klassieke hogeschoolrijders uit de wereld van het geharkte zand. De begrafenis zal geschieden maan dag 31 oktober om half twee op de Nieuwe Oosterbegraafplaats. Centrale Rijkspersoneel over politiesalarissen De bestuursraad van de Centrale van Rijkspersoneel heeft gisteren tijdens zijn vergadering in Utrecht zijn veront rusting uitgesproken over het mislukken van het overleg inzake de politiesala rissen. Dit overleg, is volgens hem, ge strand op de voor de politieambtenaren onaanvaardbare inzichten van de rege ring met betrekking tot de wijze van financiering van de nodige verbeterin gen, namelijk uit de „ruimte". Men sprak de verwachting uit, dat het reeds toegezegde nadere overleg zo spoe dig mogelijk gevoerd zal worden en dat de regering al het mogelijke zal doen om daarbij tot overeenstemming te ra ken met de personeelsvertegenwoordi ging. VOORSCHOTEN Zakgeld voor kinderen Het probleem van het zageld voor kin deren houdt vele ouders bezig en velen kunnen er eigenlijk niet goed uitkomen, omdat ze het contact met andere ouders, die met dit probleem worstelen niet heb ben. Hpt bestuur van de federatie WH te Voorschoten houdt nu in samenwer king met alle plaatselijke spaarinstellin- stellingen en met medewerking van het Gezinsbegrotings-Instituut in Rotterdam een avond, dat geheel aan het zakgeld probleem gewijd zal zijn. Deze avond zal niet alleen voor de da mes-leden van de WH toegankelijk zijn, maar voor iedere belangstellende, zowel man als vrouw. De lezing (met natuur lijk nabespreking) en met de filmstrip „Dorus Dubbeltje") wordt gehouden op vrijdag 4 november s avonds om 8 uur in het Jeugdgebouw naast de Geref. Kerk. Kosten f. 0,60 per persoon. Het spreekuur van de woningcom missie voor het publiek zal niet op 1 no vember, maar op 31 oktober worden ge houden. De heer J. H. van Ommen te Voor schoten slaagde in Rotterdam voor het kandidaatsexamen Economische Weten schappen. Oliebollenactie Zaterdag wordt in Voorschoten de jaar lijkse oliebollenactie gehouden. Honder den padvinsters en padvinsters, leden van de N.P.V., VJC.J.B., N.G.B., en N.P.G., zwermen dan uit over het dorp om de tienduizend bollen weer aan de man te brengen. De baten van deze actie komen ten goede aan de kassen der verschillende verenigingen. De jeugd van Voorschoten wil op deze wijze weer middelen verkrijgen om „het spel" te blyven spelen zonder contributie-ver- hogingen. De oliebollen van de Voor- schotense jeugd hebben een reputatie van goed te zyn. Hiervoor staan borg de leiding en een aantal ouderen, die vrije tijd en nachtrust opofferen om de olie warm te houden en de deeg ballen tot heerlijke bollen om te to veren. De verkoop begint zaterdagmiddag uur. Ledenvergadering KVP Eenzijdige ontwapening leidt naar een derde wereldoarlog. Twee wereldoorlogen zijn ontstaan doordat een van de par tijen onbewapend was. Militaire bewa pening is ons recht maar ook onze plicht. Deze woorden sprak vice-admi- raal H. C. W. Moerman tot de leden van de KVP. afdeling Voorschoten tij- Houtlaan tot aan de ingang van hetdens zijn inleiding over „De Defensie". Na eerst een historisch overzicht ge geven te hebben, zette spr. de verschil lende verplichtingen van de Nederlandse staatsburger ten opzichte van de defensie en al wat daarmede samenhangt uit een. Na de vlotte uiteenzetting volgden vele vragen uit de goed bezochte ver gadering. Tijdens het huishoudelijke gedeelte van de vergadering werd- de heer A. J. B. Rooswinkel gekozen als afdelingsvoor zitter ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek naar elders van de heer L. N. de Brabander. Door het bedanken van een tweetal bestuurs- terrein zijn evenwel m.i. dringend gewenst. In de avonduren komt er veel jeugd naar het veld (training) en ge zien de berichten over het aanranden van jonge mensen, waarover wij de laatste tijd steeds weer opgeschrikt wor den, geloof ik, dat het aanbrengen van lichtpunten een zeer urgente zaak is. De hoop uitsprekende, dat het ge meentebestuur een willig oor zal hebben en het standpunt deelt, dat men „beter de put kan dempen voor het kalf ver dronken is", dank ik u voor de verleende plaatsruimte, UVS-lid. Waakzaamheid ten aanzien van de zelfstandigheid der gemeenten is geboden De afdeling Wassenaar van de KVP heeft gisteravond in café Van der Zalm een vergadering gehouden met de leden van de KVP-fractie in de VVassenaarse gemeenteraad. De voorzitter, mr. dr. J. J. M. Veraart zeide, dat de bedoeling van deze avond in de eerste plaats was te komen tot een gesprek tussen leden en raadsleden over allerlei zaken, de ge meentepolitiek betreffende, een gesprek dat bijzonder nuttig kan zyn nu binnen kort de Wassenaarse begrotingen behan deld zullen worden. Er zijn allerlei kwesties aan de orde geweest. Het belangrijkste -punt, dat ook terecht de meeste aandacht kreeg was het plan ten aanzien van de ruimteproblemen in de Haagse agglomeratie, welk plan nu in een actueel stadium is gekomen door het verschijnen van een nota en een voorontwerp van wet. De fractie van de KVP is zich over dit punt nog ernstig aan het beraden en kon daarover dus nog moeilijk een standpunt formuleren. Maar de ver gadering wijdde interessante be schouwingen aan deze kwesties en kwam tot enkele conclusies, die in de bijzondere aandacht van de fractie werden aanbevolen. In de eerste plaats werd als mening uitgesproken, dat Wassenaar ten on rechte in deze agglomeratieplannen be- zelfstandigheid. trokken is geworden. De aanleiding tot de voorstelling tot het vormen van een district is immers het feit, dat de stede lijke agglomeratie Den Haag volgebouwd raakt en dat er dus ruimte gevonden moet worden om een verdere aanwas van de bevolking op te vangen. Wasse naar neemt in het Westen van het land een bijzondere plaats in, omdat het im mers tot taak heeft een recreatiegebied te blijven. Deze taak heeft Wassenaar niet zichzelf toegedacht, maar is deze plaats ook min of meer opgelegd door hogere organen. De problemen waarvoor Wassenaar zich gesteld ziet zijn van geheel andere aard dan de problemen die een rol spelen in de stedelijke agglo meratie. Anderzijds zal Wassenaar, dat nog slechts over beperkte uitbreidings mogelijkheden bezit geen bijdrage van betekenis kunnen leveren tot het oplos sen van de ruimtenood, die zich in de stedelijke agglomeratie doet gevoelen. Wassenaar zal moeten duidelijk ma ken, aldus de vergadering, dat het bui ten een eventueel te vormen district behoort te blyven. waarbij uiteraard wel getuigd kan worden van bereidheid tot samenwerking In het algemeen werd opgemerkt, dat de vorming van een district een gevaar betekent voor de zelfstandigheid van de kleinere gemeenten die van dit district deel zullen gaan uitmaken. De bevoegd heden van het district, waarin de een rol van ondergeschikte betekenis zul len kunnen spelen ten opzichte van de grote centrumgemeente Den Haag, zul len tot het uiterste minimum moeten worden beperkt, en er zullen positieve waarborgen moeten worden gegeven voor het behoud van de gemeentelij ke ieden en de verkiezing van de heer Rooswinkel werden drie nieuwe leden gekozen, de heren G. J. Berk, A. C. van Kampen en H. L. C. Schuurman. De heer Rooswinkel deelde de ver gadering mee, dat de financiën van de afdeling grondig worden bestudeerd en daar de afdracht aan het hoofdbestuur met 10 cent per lid verhoogd is, het nodig zal worden om tot contributie verhoging over te gaan binnen niet al te lange tijd. De werkgroep van de afdeling kan nog enige leden gebrui ken. De eerstvolgende bijeenkomst van deze groep is bepaald op maandag 31 oktober. Leden, die iets dieper op de politiek willen ingaan kunnen zich nog aanmelden bij de secretaris, de heer P. Bakker, Vlietzicht 45. Het onderwerp van de eerstvolgende avond is „Het loonbeleid". WARMOND In 1962 verhoging van de contributie Groene Kruis Het „Groene Kruis" Sassenheim en omstreken hield een jaarvergadering te Voorhout. De opkomst was niet slecht. De voorzitter, de heer Postuma, memo reerde dat in Warmond een nieuw wyk- gebouw gaat verryzen. Het Groene Kruis zal medehuurster kunnen worden. In de gemeente Sassenheim is er sprake van een medisch centrum. De laatste berich ten hieromtrent wijzen erop dat dit nog even afgewacht moet worden. Wijkverpleegster Mohlmann heeft haar ontslag gevraagd. Het dagelyks bestuur zal deze zaak verder regelen. Enkele nieuwe sollicitanten hadden zich reeds gemeld. De begroting 1961 vermeldde een te kort van f. 1100. De contributie moet worden verhoogd. Na een uitvoerige uit eenzetting van de penningmeester, werd dit verschoven naar 1962. Als kascommissie werden benoemd de heren Roest (Warmond) en Eigenbrood (Voorhout) met als reserve Schram (Warmond). De heer Germing (Sassen heim) en mevr. Schram werden resp. als secretaris en 2e penningmeesteresse her benoemd. De magazijnmaterialen werden nog onder de loep genomen. Het bleek dat er thans voldoende voorraad van was. In deze zeer geanimeerde vergadering werd veel lof toegezwaaid aan de heren Ruitenbeek en Germing voor hun vele werk in het dagelyks bestuur. Omdat beiden reeds een te respecteren leeftijd hebben bereikt en vooral de heer Ger ming wel eens een jongere kracht in zijn plaats wenste te zien, bleek wel dat het Groene Kruis in hun hart een warme plaats inneemt. WASSENAAR Tuinenkeuring in Oostdorp De buurtvereniging Oostdorp en om geving heeft evenals in vorige jaren een tuinenkeuring georganiseerd. Daarvoor bestond weer veel belangstelling. In de groep amateurs werden 36 tuinen ge keurd, die in de z.g. vrije groep waarin dus o.m. de vakmensen werden inge deeld 10 tuinen. In de vrije groep was de uitslag: 1. P. Remmerswaal, Oostdorperweg 1 (165 pt.)2. Th Knijnenburg, Rozensteinstr. 51 (164 pt); 3. H. v. d. Brink, dr. Mans- veltkade 70 (162 pt.)4. J. Bergman, Schulpstraat 35 (160 pt.)5. L. J. van Straten, Hallekenstraat 12 (153 pt.). In de vrije groep werden de eerste pryzen als volgt toegekend: 1. J. Goor, Schulpstraat 20 (163 pt.); 2. J. Th. Zon neveld, Bloemluststraat 55 (154 pt.)3. J. W. Kortekaas, Zonneveldweg 69 (153 pt.); 4. Mevr. E. Bakker, Hallekenstraat 7 (152 pt.). Tien jaar Algemene Bond van Ouden van Dagen Tien jaar geleden werd in Wassenaar een afdeling opgericht van de algemene Bond van Ouden van Dagen en ter gelegenheid van dit tweede lustrum wordt a.s. maandag feest gevierd, 's Middags van 2 tot 4 uur houdt het bestuur re ceptie in het Verenigingsgebouw in de Kerkstraat en 's avonds 8 uur is er in hetzelfde gebouw een feestavond voor de leden, die verzorgd zal worden door het muziek en operettegezelschap „Sempre Avanti" uit Leiden. Op deze feestavond zullen de „vetera nen" die al 10 jaar lid van de bond zijn, worden gehuldigd. Deze week zullen de verkenners en welpen en de gidsen en kabouters van de St.-Willibrordparochie een verkoop actie beginnen van zeer bijzondere Kerstkaarten. De RX.- Jeugdbeweging heeft n.l. vier zeer verzorgde foto-kaar ten laten maken van de fraaie Kerst groep van de St.-Willibrordkerk: een groep die afkomstig is uit Noord-Italië. De opbrengst van de kerstkaartenactie is bestemd voor de aanschaffing van kampeeruitrusting. De collecte die door de Wassenaar- se afdeling van de Vereniging tot Steun aan het Koningin Wilhelminafonds in deze gemeente voor de Kankerbestrijding werd georganiseerd heeft f3511,53 opge bracht, een byzonder fraai resultaat waarmee het afdelingsbestuur bijzonder ingenomen is. gevraagd voor wijkbezorging in VOORSCHOTEN. Zij moeten in Voorschoten wonen. Leeftijd boven 17 jaar. Aanmelden: bureau LEIDSCH DAGBLAD. Witte Singel 1, Leiden of bij de agent M. Ruytenbeek, Papelaan 182. Voorschoten. Rotterdam besluit: Rotterdam wil meewerken aan priori teit voor de Beneluxtunnel, mits aan deze tussen Vlaardingen en Schiedam te bouwen oeververbinding in 1961 wordt begonnen. Daarbij zitten o.a. als overwe gingen voor, dat allereerst het zich snel ontwikkelende industriegebied in Botlek en Europoort ermee gebaat zal zijn en in de tweede plaats wordt verwacht, dat de bouw van de Willemstunnel in Rot terdam er toch niet door vertraagd zal worden. Dit deelde de wethouder van Open bare Werken, mr. H. Bavinck, gister middag tijdens de raadszitting mee, na dat namens alle fracties de zienswijze van het Rotterdamse gemeentebestuur bleek te worden gedeeld, dat er eerst medewerking moest worden verleend aan de bouw van de Beneluxtunnel. Tevoren was reeds gesteld hetgeen door de wethouder werd onderschreven dat de Willemstunnel primair moet worden geacht, maar dat niettemin de Beneluxtunnel prioriteit heeft om bo venvermelde redenen. Als deze laatstge noemde tunnel in 1965 gereed zal zyn, zal ook Rijksweg 20 in gebruik genomen kunnen worden, hetgeen van en naar Rotterdam een snelle verbinding met Europoort en Botlek waarborgt. Nog geen officieel overleg over T. H. in Haarlem De rector-magnificus van de Amster damse Gemeente Universiteit, prof. dr. J. Kok, deelde naar aanleiding van be richten over de vestiging van een derde Technische Hogeschool in Haarlem In nauwe samenwerking met de Gemeente Universiteit mee. dat van een uitgewerkt plan nog geen sprake is. „Er zyn enkele oriënterende besprekingen geweest tus sen vertegenwoordigers van het cura torium en het presidium van de Ge meente Universiteit en enkele figuren zyn gepolst. De faculteit als geheel heeft deze zaak nog niet besproken, zodat van enig officieel overleg niet kan worden gesproken. Ook de faculteit van de Vrye Universiteit is nog niet in deze zaak be trokken", zo deelde prof. dr. Kok mee. Van de zijde van de besturende colle ges der Vrije Universiteit wordt meege deeld. dat „zij op geen enkele wijze over deze kwestie zijn benaderd". Het Leidsch Dagblad MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. „Echo" zichtbaar De Amerikaanse ballonsatelliet „Echo" zal. aldus een mededeling van de Ster renwacht in Utrecht, de komende dagen op de volgende tijdstippen in de ochtend uren zichtbaar zyn: morgen 29 oktober 05.45 uur, zondag 30 oktober 07.20 uur, maandag 31 ok tober 06.53 uur, dinsdag 1 november 06.25 uur. De satelliet is dan steeds in het zuidwesten vrij hoog waarneem baar. BEURSOVERZICHT Teleurstellende markt Amsterdam, 28 oktober De koersen die de internationale waar den vanmiddag te zien gaven waren te leurstellend en voor enkele hoofdfondsen belangrijk lager ten opzichte van het voorgaande slot. De handel was, mede in verband met het naderende weekein de, zeer kalm. De beurs schrijft de zwak ke tendentie van vandaag dan ook toe aan gebrek aan kooporders. Zo kon het gebeuren dat de geringe verkoopop drachten toch nog in de meerderheid waren, waardoor soms vry gevoelige koersverliezen tot stand werden ge bracht. De gunstige stemming van gis teren in Wall Street was donderdag reeds in Amsterdam verdisconteerd. West-Duitsland gaf vandaag lagere koersen te zien. Nieuwe gezichtspunten die een hausse-tendentie konden recht vaardigen, waren niet aanwezig. Na een min of meer prijshoudende opening daalden de koersen gedurende de verdere beursduur. AKU 468 na 472, tegen giste ren als slotkoers 472%. Philips 1192 na 1202 (1204). Unilever 789 by een opening op 796 (798). Hoogovens flauw op 820 na 832 en 846 als voorgaande slotkoers. Kon. Olies hielden zich vrij goed en no teerden slechts een paar dubbeltjes la ger. Gedurende de niet-officiële och- tendhandel werd voor alle hoofdfondsen hoger betaald. De slotkoers van vorige week vrijdag voor Philips was 1209*4, Unilever 799%, AKU 476 3/4, Hoogovens 874 en voor Kon. Olie f. 125.60. In de hoek van de Nationale Handelsbanken was het vandaag uitermate stil. De steunkoers was vastgesteld op 226 (228). De Scheepvaarten moesten in een stil le markt met geringe koersverliezen ge noegen nemen. Met ingang van 1 ja nuari a.s. zullen de vrachttarieven van Antwerpen, Rotterdam, Amsterdam, Bremen en Hamburg met circa tien procent worden verhoogd. Cultures een weinig lager met weinig zaken. Staats fondsen praktisch onveranderd. Tegen het slot trad voor alle hoofdfondsen een lichte koersverbetering in. WISSELKOERSEN Amsterdam, 28 oktober Londen 10.6014—10.61; Montreal 3.85*4— 3.85%; Brussel 7.58%—7.59%; Stockholm 73 06-73 11; Milaan 60.73*4-60.78%; Oslo 52.91—52.96; Lissabon 13.20%—13.22Va New York 3.76H—3.77AParijs 76.89*4— 76.94%; Frankfort 90.37%—90.42%Zü- rich 87.57-87.62; Kopenhagen 54.75-54.80; Wenen 14.5114.52. BEURS VAN AMSTERDAM Vry dag 28 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 100U lOOfJ Ned. '59 4% 100Ü 101 Ned. '60-1 4% 100U 101GB Ned. '60II 4% ÏOOÏS 101 Ned. '59 4% 99% 9917® Ned. '53 3% 95% 93 Grootboek obl. 3% 80% Ned. '51 3% 9411 94fj Ned '51 3% 96% 96% Ned '53 (3%) 95% 95% Ned '56 3% 95% 95' Ned 48 3*4 88*i B 88*4 Ned. bel. cert. 3y4 88ft Ned. '50 3*/4 88% 88% Ned. '54 3% 89% 90 Ned. '55 I 3% 89% 90 Ned. '55-11 3% 93% 93% Indië *37 3 91% 91*4 Ned. grtbk '46 3 92% 92% Ned. doll. In. 47 3 88*4 88% Ned. Inv. cert. 3 98ft 98%GB Ned 62-64 3 99% 99% Indië '37 3 98 ft 98*» Indië 37 A 3 94 ft 94ft Ned. won.b.l. '57 6 109% 109% Ned. won.bJ. '58 4% 100% 100ft ACTIEVE AANDELEN Cultuur bank 30 GB 30% Nat. Handelsbank 228 226 Ned. Handelmij298% 298 Amst. Rubber 108% 106* 2 GB H.V-A149% 147% Senembah 5*0 544 AX.U472% 468 Berkel's Patent (v.) 342% 342 GB Calvé Delft cert. 780*4 GB 774 Deli Mij.en (Ver.) 173" 173 L Kon. Pap. v. Gelder 325 GB 325 Hoogovens cert 846 825 GB MUller en Co. N3 424% 427 Ned. Kabelfabr 617' 614 Philips 1204 1192 GB Philips pref320 319 Unilever 798 789 Wilton Feyenoord 199 195% Biliton 2de r 428 431G B Dordtse Olie gew. 583% 579 Kon Olie (f20.—) 125 126.10 idem (50 a f20.—) 124.40 124.-^ Holl Amer lijn 143 143%GB Java China Paket 155*4 156 GB KX.A1 104 103.50 Kon Ned Stmv Mi) 183*4 181 Kon Paket My i?6 135% Stoomvaart My Ned 163 167 Nievelt Goudr cert 143 141*,:>GB v Ommeren cert 289 289% Kon Rott Lloyd 150 149 Ned Scheepv Unle 150% 148 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam '47 (3%) 3 95% 95% idem 48 (3%) 95 R'dam '52-1 (4%) 98% Id. id. '37 I-II (3%) 94% Z.-Holland '56 (4%) 29% Bankwezen Vorige slotkoers koers v. heden Bank N. G. '58 (5%) 104U 104** id. N.WB. '52 (4%) 99 98% BVG rspbr. f500 180 180 L BVG rspbr. *52131% 131% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 91% 91% Premieleningen A'dam *33 3 100% 100 B A'dam *51 I 2% 82% 82% A'dam '56 I 2% 81% A'dam *56 n 2% 88 88% A'dam '56 III 2% 87% 88% Eindhoven '54 2% 80% 80% Enschede'54 2% 80 79 Den Haag '52 I 2% 87 87 Idem II 2% 88% 88% R'dam '52 I 2% 90L 90L Idem n 2% 88% 90 Idem '57 2% 99% 98% Utrecht '52 2% 92% Z.-Holl 1957 2% 95% 95% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 230.50 231 Amst. Bank 405 404 HB.D. cert234% 234 Rott. Bank 324% 322% Twentsche Bank 303 300 Industrie Ondernemingen Albert Heyn500L. 500 Borsumy57% 57% K. N Ed-met. A-AA 105 Idem pref. wd 104% Electrolasmy325 Kon Ned. Grofsm 183 186 Holl. Constructie 525 Ing. bur v Bouwnyv 262% Internatlo 155 155 Int Kunststoff. Ind 57 Leidse Wolspinnery 317 317 Rott. Droogdok My 637 630 Sikkens Groep 865 870 Ver. Touwfabrleken 328 328 Walvisvaart 108 109 Wernink's Betonm 159% 161 Van *vyk en Heringa 121% 121% Zaalberg 123B. 124 Spoorwegen Deli Spoorweg My 3% 3% Amerik fondsen Canadian Pacific R 20ft 20% Intern Nickel 48% 48% Anaconda 44% 44 Bethlehem Steel 40% 40% Cities Service 45% 47% General Motors 41% 41 Kennecott 75 75% Republic 8teel 52% 52% Shell Oil 72% 74% Union Pacific 24% 24% Un. States Steel 72 7?'j

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13