Kongolese troepen uit Leopoldstad teruggetrokken op verzoek van VN THAILANDSE GASTEN ZIJN VERTROKKEN WEERBERICHT TOP-VOORDEEL 60," (Due/ letnvs Maar ambtswoning Loemoemba en radiostation blijven bewaakt Omwenteling in San Salvador Na een bezoek aan Vredespaleis Abdoel Rahman legt zijn plannen inzake N-Guinea aan Herter voor DERDE T.H. IN HAARLEM? Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 27 OKTOBER 1960 No. 30187 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro na 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 U hebt geluk, als f. 60.- u nu schikt ïisx Héél zeldzaam zijn die gelukjes... Juis» op het ogenblik dat u f 60,- hebt uit te geven en erover denkt binnenkort een goede re genjas te kopen, komt hier zo'n prachtkan*, 'n Speciale aanbieding, die alleen deze week geldig is. VAN-DE-WEEK REGENJAS Hoogstraat - Leiden Dagblad van Uit Het Leldsch 27 October 1860: In Engeland bijv. mogen de kinderen van 813 jaren niet langer dan 6Y2 uur daags arbei den met 3 uren schoolpligt, of om den anderen dag 10 uren ar beiden. - Jongelieden van 1318 jaren mogen in geen geval lan ger dan 10 uren daags werken en vrouwen nimmer langer dan 10 uren daags Zaterdag zullen tien officieren van het Kongolese leger, die door kolonel Moboetoe zijn aangewezen, naar New York vertrekken om van de Verenigde Naties erkenning te vragen voor de regering van de „hoge commissarissen", welke door Moboetoe is ingesteld. President Kasavoeboe, de president van Kongo, heeft het decreet ondertekend, dat de instelling van de Raad van hoge commissarissen regelde doch tot dusver was het standpunt van de V.N., dat erkenning niet verleend kon worden, aangezien dit een inmenging in de binnenlandse aange legenheden van Kongo zou betekenen. Behalve een verzoek om erkenning zullen de officieren ook een klacht overbrengen tegen „de voortdurende inmenging in binnenlandse aan gelegenheden van Kongo door de V.N." Kongolese officieren naar New York Gisteren deelde een V.N.-woordvoer- der mee, dat Moboetoe had ingestemd met een officieel verzoek van de V.N. om het Kongolse leger terug te trekken uit Leopoldstad. Maar gisteravond verklaar de Moboetoe. dat zijn soldaten in elk geval de ambtswoning van Loemoemba en de gebouwen van Radio-Leopoldstad zouden blijven bewaken. Moboetoe zei voorts dat hij alles had uitgevoerd wat hij had willen doen. Maar laat in de avond waren in de Afrikaanse wijk van Leopoldstad geen Kongolese soldaten meer. Het was dui delijk dat de soldaten teruggetrokken waren. Sinds zaterdag hadden zij een terreurregime in stand gehouden. Tal rijke mensen zijn door de militairen ge molesteerd. Zweden in Elisabethstad In Elisabethstad, hoofdstad van Ka- tanga, zijn gisteren 250, Zweedse V.N.- In de bergachtige centraal-Ame- rikaanse koffierepubliek San Sal vador was het vandaag volmaakt rustig na een snelle staatsgreep van gisteren, waarbij het bewind van president Jose Maria Lemus omvergeworpen werd. Een van de eerste maatregelen van de burgerlijke en militaire junta van drie officieren en drie burgers, die de uitvoerende wetgevende macht aan zich heeft getrokken, was het vrijlaten van politieke gevangenen en het herstel van politieke verkiezingen in het vooruitzicht gesteld en verklaard volgens strikt democratische me thoden te werk te zullen gaan. De zeer anti-communistische ex- president Lemus is naar Guatemala uitgeweken. Zijn echtgenote en gezin zouden in de woning van de Costaricaanse ambassadeur zijn. Volgens een communiqué van de junta onder leiding van kolonel Miguel Angel Castillo, zijn de burgerbevolking (onge veer 2.500.000 zielen) en het leger in opstand gekomen tegen de regering- Lemus omdat deze een bewind „op de rand van de wet voerde, in strijd met de grondwet en de rechten van het volk". De staatsgreep voltrok zich terwijl in het land de noodtoestand heerste, die in het begin van de vorige maand werd afgekondigd na een reeks betogingen ten gunste van de Cubaanse premier, Fidel Castro. President Lemus schreef de ongeregeldheden toe aan het internatio nale communisme. Het Franse AFP meldt uit Washington dat men het in officiële Amerikaanse kringen zeer onwaarschijnlijk acht. dat het omver werpen van de regering onder president Lemus zal leiden tot de vesti ging van een bewind naar de trant van dat van Fidel Castro. Men was in deze kringen overigens niet verbaasd over deze „paleisrevolutie". In dit verband wordt de ernstige kritiek in herinnering gebracht, die in de afgelopen maand op president Lemus is uitgeoefend vanwege de door hem na door studenten georga niseerde betogingen tegen de regering genomen beteugelingsmaatregelen. Voorts wordt opgemerkt, dat de linkse elementen in El Salvador niet sterk ge noeg zijn om uit de huidige voorvallen voordeel te behalen. soldaten aangekomen, die gevolgd wer den door 120 uit Kolwezi afkomstige Ma rokkanen. In Elisabethstad heerst een „Vrijwillig ers" uit China naar Algerije? Volgens Pascal Arrighi, afgevaardigde voor Corsica in de Franse Nationale Vergadering, worden in communistisch - China, en met name in kampen op het eiland Hainan en in Foekien, 25.000 vrijwilligers opgeleid voor de strijd tegen de Fransen in Algerije. Weliswaar zijn deze vrijwilligers nog niet naar Algerije vertrokken, doch wel zijn daar 200 Chinese specialisten in de subversieve oorlogvoering gearriveerd. Voorts verklaarde Arrighi, dat ge geld Chinese communisten in Parijs aankomen om de leiders van de plaat selijke afdelingen in Frankrijk van de Algerijnse opstandige beweging, de FLN te helpen. Arrighi schat de financiële hulp, die de regering in Peking aan de Algerijnse opstandelingen heeft verstrekt op ongeveer 240 miljoen gulden. zekere spanning nu men afwacht hoe de V.N. zal reageren op de eis van Tsjombe, dat de politieke adviseur van de V.N., Ian Berendsen, uit Katanga moet wor den teruggetrokken. In Albertstad schijnt de toestand ook gespannen te zijn. In de streek van Nyoenzoe en Kongolo hebben opstan dige Baloeba een schermutseling gehad met Katangese gendarmen, dichtbij de spoorlijn van Elisabethstad naar Ka- mina. Op de rivieren speelt zich een druk smokkelverkeer van wapens naar de rebellen af, aldus is door Katangese ge zagsdragers in Elisabethstad meege deeld. V.S.-KUNSTMAAN NIET IN BAAN Een poging van de Amerikaanse lucht macht om een acht meter lange satel liet Discoverer XVI in een baan om de aarde te brengen, is gisteren mis lukt. De tweede trap van de raketcom binatie functioneerde niet. Deze twee de trap. een Agena-B.was zodanig ge construeerd, dat men de motor van de grond af zou moeten kunnen in en uitschakelen, waardoor een baan- correctie tijdens de vlucht kon worden uitgevoerd. De Discoverer XVI was de zwaarste, die ooit werd gelanceerd. De satelliet was groot genoeg om enige apen te vervoeren. Bovendien was de Discoverer uitgerust met speciale apparatuur die het „schommelen' in de baan moest tegengaan. Daardoor zou het gemak kelijker worden, de instrumentencap sule, die men naar de aarde hoopte terug te zenden, bij Hawaii in de lucht op te vangen. Per Friendship naar Zwitserland Koning Bhoemibol en Koningin Sirikit zijn tegen half één vanmid dag met de koninklijke Friendship „Gerben Sonderman" van Ypenburg naar Zwitserland vertrokken. Ko ningin Juliana en Prinses Irene de den hun gasten tot aan de vliegtuig trap uitgeleide. Op de vliegbasis waren voorts aan wezig de minister-president prof. De Quay en de minister van Buiten landse Zaken mr. J. Luns alsmede de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer mr. J. Jonkman en dr. L. G. Kortenhorst. (Van onze Amerikaanse correspondent) Prins Abdoel Rahman Poetra, de pre mier van Malakka, die dezer dagen een officieel bezoek aan Washington brengt, heeft aan Herter, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken een plan voorgelegd tot oplossing van het ge schil tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea. Na een rondreis door Amerika gaat hij tien dagen naar Engeland, en in die periode zal hij wellicht ook naar Nederland komen om te trachten onze regering voor zijn pro ject te winnen. Herter heeft kennelijk niet terstond op zijn plan gereageerd. De bezoekende premier heeft in het State Department enige documenten achtergelaten, waarin hij zijn plan heeft beschreven. Hij hoopte morele steun van de Amerika nen te verkrijgen, daar dit zijn bespre kingen met Nederlanders en Indone siërs zou vergemakkelijken. Prins Abdoel Rahman Poetra verklaarde aan de pers zijn plan niet te willen onthullen voor dat hij er met Nederland over gesproken zou hebben. Amerikaanse kranten had den gemeld dat de premier zou streven naar voogdij over Nieuw-Guinea onder administratie van Indonesië. Zulks zou voor Nederland uiteraard volkomen on aanvaardbaar zijn. Na afloop van zijn bezoek aan Herter stelde een journa list hem de vraag of hij inderdaad een plan voorstelde. Lachend zei de premier „oh neen, dat is niet juist". Op onze vraag of hij de Verenigde Naties in zijn plan een rol had toe bedacht, antwoordde hij dat dit inder daad het geval was. Vandaar, dat hij de volgende week Hammarskjöld zou gaan bezoeken. VERANDERLIJKE BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar enkele buien en in de nacht en ochtend op enkele plaatsen mist. De zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Aanvankelijk zwakke wind, later zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. (Opgemaakt te 11.15 uur) 28 OKTOBER Zon op: 7.27 uur: onder; 17.20 uur; maan op: 14.53 uur; onder: uur. Hoogwater te Katwijk te 9.15 en 21.55 uur, laagwater te 4.30 en 17.04 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's Toen het vorstelijk gezelschap het platform, waar het vliegtuig stond te wachten, betrad en langs de in ce remonieel tenue gestoken erewacht van de Koninklijke Luchtmacht met de Luchtmachtkapel schreed, speel de de kapel de beroemde jazzmars van Glenn Miller. Aan de voet van de vliegtuigtrap onderhielden de vorsten zich nog ge ruime tijd met elkaar. Voordat de Koning en de Koningin van Thai land instegen weerklonk plechtig het Thailandse volkslied over de groene velden. Spoedig nadien verdween de koninklijke Friendship in de grijze wolkenlucht. Herinneringen De laatste dag van het officiële staat- siebezoek uit Thailand was vanmorgen in de „Oranjezaal' van het Huis ten Bosch begonnen met een plechtigheid, welke herinneringen opriep aan de ver schrikkingen, die tienduizenden door Ja panners geïnterneerde burgers en krijgs gevangenen onder wie ook zeer vele Nederlanders tijdens de aanleg van de berucht geworden spoorweg in Siam hebben moeten doorstaan. Immers, de Koning en Koningin van Thailand ont vingen daar delegaties van de „Neder landse Indische Bond van Ex-geïnter neerden en van het Comité Birma Siam-spoorweg. De Thailandse vorst, die gekleed was in generaalsuniform van het leger ontving van de heer B. A. Ketel een boekwerk over Rembrandt, de vorstin, die een met bont afgezet rood complet droeg, kreeg bloemen. De direc teur van de Wereldomroep, dr. L. Tym- stra en het hoofd van de programma- dienst, de heer W. Acda, maakten ver volgens him opwachting. Zif boden het Koningspaar albums aan met symfoni sche muziek van veertien Nederlandse componisten en met kamermuziek van neeentien componisten. Bij deze ge schenken was nog gevoegd een album met dertien Wereldomroep-programma's van Nederlandse lichte muziek. Kort na deze plechtigheid, waarin de heer Ketel zijn erkentelijkheid jegens het Thailandse volk had uitgesproken voor het tijdens de verschrikkelijke oor logsjaren verzachte leed van de werkers aan de beruchte spoorlijn, vertrok het vorstenpaar van Huis ten Bosch naar het Vredespaleis. Bij dit vertrek werden eerbewijzen gegeven door een erewacht van mariniers met vaandel en Mariniers kapel. Symbool Kennedy, de democratische kan- didaat voor het presidentschap can de Verenigde Staten, met zijn echt genote gefotografeerd tijdens zijn cerkiezingsacti» in N*u> York. Met een precieus gebaar van de ge strekte linkerhand hield in de hal van het Vredespaleis de Thailandse ambas sadeur het hoofddeksel van de Koning, militaire pet met veel rood en goud, kos telijk kledingstuk en symbool van ko ninklijke waardigheid, vast. De vorst en vorstin stonden daar en luisterden naar het zoveelste welkomstwoord tijdens hun Europese rondgang, ditmaal uitgespro ken door de president van de Carnegie Stichting, jhr. mr. dr. A. W. L. Tjarda van Starkenborch Stachouwer. Hij had I tevoren reeds de andere bestuursleden van de Stichting aan het Thailandse paar voorgesteld. Na de welkomstrede I werd dq rondgang door het gebouw ver- I volgd. De hoge gasten werden gevolgd door de trage gang van hoogwaardig heidsbekleders. die aan deze kleurrijke evenementen onlosmakelijk verbonden zijn. Boven nam de waarnemend griffier van het Internationale Hof, de heer J. Gamier Coignet het gastheerschap over. Hij stelde alle rechters voor. In de Ja panse zaal was de minister van Buiten landse Zaken, mr. Luns de derde gast heer Als president van de Raad van Be heer van het Permanente Hof van Ar bitrage nodigde hij de gasten uit hun handtekeningen te zetten in het gasten boek. Minister Luns sprak op de hem vertrouwde joyeuze toon nog een woord van verwelkoming. Omstreeks tien voor half twaalf traden de vorstelijke gasten langs de erewacht van Kon. Marechaussee weer naar bui ten en stapten in de zwarte statige automobiel met het tijdeloos voorkomen, die hun in de afgelopen dagen ter be schikking heeft gestaan. Het geduld van de mensen voor de hekken vond zijn beloning in een wuivend gebaar van de Koning en een bekoorlijke glimlach van dB m^lng-in, (Men zie ook elders) Weer gevechten in Laos uitgebroken In de provincie Phongsaly in Noord- oost-Laos zijn weer gevechten uitgebro ken tussen de regeringstroepen en de gueriüatroepen van de pro-communis tische Pathet Lao, zo is gisteren in Vientiane bekendgemaakt. Men verwacht dat de Pathet Lao een poging zal doen om deze provincie, die hy van 1954 tot 1957 in zijn macht heeft gehad, te veroveren. Vermoedelijk zal de Pathet Lao hiervoor maar een korte tyd nodig hebben. De provincie Phongsaly Als „dependance" van A'damse Universiteiten Naar wij van bevoegde zijde vernemen is bij het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een plan in gediend tot het vestigen van een derde Technische Hogeschool in Haarlem, als een soort dependance van de beide Am sterdamse Universiteiten. Volgens dit plan zal een deel van de studie worden ondergebracht bij de zich sterk uitbrei dende faculteiten der wis- en natuur kunde van beide Amsterdamse instellin gen voor hoger onderwijs. Hiermee zou het tekort aan hoog- leraren een der vele vraagstukken bij de vestiging van een Technische Hoge school in ons land kunnen worden ondervangen. De instituten en andere instellingen voor het technisch hoger onderwijs zouden dan volgens dit plan in Haarlem worden gevestigd. De betrokken faculteiten hebben dit plan reeds uitvoerig besproken. Er is door curatoren evenwel nog geen vol ledige overeensteming bereikt. De ge meente Haarlem zou met de opzet van het plan volledig instemmen. Dreigt Kroesjtsjef met bandopname van politiek gesprek? De New York Times meldt uit betrouwbare bron vernomen te hebben, dat de Sovjet-Unie de Westduitse regering heeft meege deeld, dat premier Kroesjtsjef in het bezit is van een bandopname van zijn onlangs in New York met de Britse premier Macmillan ge voerd gesprek over het houden van een nieuwe topconferentie in 1961. Bij de mededeling aan de West duitse regering zou te kennen ge geven zijn, dat Kroesjtsjef met de opname voor de dag zou komen als Macmillan zijn lezing van het onderhoud zou bestrijden. De New York Times, die niet over inlichtingen beschikt over de wijze van opnemen van het bewuste gesprek en ook niet vernomen heeft of Macmillan van de opname op de hoogte was, schryft voorts, dat het, voorzover be kend, nog niet eerder is voorgekomen, dat veronderstelde particuliere gesprek ken tussen eerste ministers van grote mogendheden Op di geluidsband xajn opgenomen. a - Koningin Sirikit doet zorgvuldig haar keuze tijdens de Brabantse koffiemaaltijdwelke het Thailand se Koningspaar werd aangeboden in Eindhoven. grenst namelijk aan communistisch- China en noord-Vietnam, beide commu nistisch. De Pathet Lao heeft de regeringstroe pen twee dagen geleden ervan beschul digd dat zij dorpen in de provincie, waarvan de bevolking met de commu nisten sympathiseert, gebombardeerd hebben. De provincie Phongsaly is in naam trouw aan de neutralistische regering van Prins Soevanna Phoema. De plaat selijke bevelhebber, kolonel Khanoean, is echter een felle tegenstander van de Pathet Lao en linkse groeperingen ver denken hem ervan, dat hij de pro-Wes terse generaal Phoemi Nosavan, die de vyf zuidelijke provincies in zijn macht heeft, steunt. Prins Soevanna heeft dinsdag druk geconfereerd. Hij zou alles in het werk hebben gesteld om nieuwe gevechten in Phongsaly te voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1