Verblijf op het hoogste punt ook het hoogtepunt van Rotterdams bezoek Fa. SASBURG - LEIDEN THAILANDS VORSTENPAAR IN MAASSTAD Ontroerende momenten aan hoord Rode Kruisschip „Henri Dunant" Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 26 oktober 1960 Derde blad no. 30186 oi# CALTEX de veredelde petroleum gezonde^_^^^^^_ reukloze verbranding "'"""iv-i, _m"iifü MEER WARMTE VOOR MINDER GELD I Helpers van liet FLN gearresteerd De Franse politie heeft vorige week een nieuwe groep ontdekt, die steun verleende aan het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront, het F.L.N. Zes per sonen zijn gearresteerd en drie, allen buitenlanders, uitgewezen. De groep, die vorige week werd opge rold zou onder leiding hebben gestaan van een Egyptische communist, die reeds jarenlang onder een valse naam in Frankrijk woonde en deskundig was op het gebied van ondergrondse activi teit. Tot zijn medewerkers behoorden Egyptenaren, Belgen, Tunesiërs, Zwit sers, Amerikanen en enkele Fransen. Zij zouden door de politie gezochte leiders van het F.L.N. verborgen hebben ge houden. verbindingen met het buiten land hebben gelegd, een propagandablad van de Algerijnse nationalisten hebben verspreid en Fransen hebben aangezet tot dienstweigering. Zes personen zijn gearresteerd, ver dacht van het in gevaar brengen van de veiligheid van de staat. Tot hen behoren een Belgische geleerde, verbonden aan het Nationaal Instituut voor weten schappelijk onderzoek in Parijs, en een tot Fransman genaturaliseerde Ameri kaan. Thesaurier van Koningin Het particulier secretariaat van H M. de Koningin deelt mede: HM. de Ko ningin heeft met ingang van 25 oktober tot haar tijdelijk thesaurier benoemd jhr. mr. E. W. Röell. Deze zal tevens tijdelijk de thesaurie van Prinses Wilhelmina en Prinses Bea trix waarnemen. (Van onze Rotterdamse correspondent) Niet met uitbundig gejuich, maar met een hartelijk handgeklap en een grote belangstelling van vele duizenden heeft Rotterdam gistermid dag het sympathieke jonge Thailandse koningspaar ontvangen. Het milde herfstweer, dat zelfs Koning Bhoemibol verleidde zonder overjas te reizen, een windloze, licht bewolkte hemel, die zich boven de stad spande, dat alles werkte niet onbelangrijk mee om vele belangstellen de op de been te brengen. Maar ook de charme van Thailands jonge Koningin Sirikit zal hieraan niet vreemd zijn geweest. Wie op de pun ten heeft gestaan, waar de vorstelijke gasten de auto's verlieten, zal alles wat van Koningin Sirikit reeds was verteld over haar elegante verschijning en ontwapenende glimlach, volmondig willen beamen. Het was alleen jammer, dat in gesloten auto's werd gereden, zodat „langs de weg" de toeschouwers veel hebben gemist. Tijdens het bezoek aan het Waterloopkundig laboratorium te Delft strooide Koningin Sirikit snippers papier op het water om de stroming te kunnen volgen. Verlegen Maar er was toch tijd genoeg voor een wat verlegen gebaar van koning Bhoemibol, die de burgemeester meenam naar een vitrine, waarin een verguld model van een Siamese koningssloep prijkte, een geschenk dat hij de haven stad Rotterdam als herinnering wilde Veroverende gratie van Koningin Sirikit Het was even over drie uur toen de Koninklijke stoet, die van Delft kwam, de Coolsingel opreed en langs het trot toir voor het stadhuis tot stilstand kwam. Onder de tonen van het Thai landse volkslied ten gehore gebracht door de Marinierskapel, die evenals de erewacht van de Mariniers-met vaandel- in groot tenue was gekleed, stapten de vorstelijke bezoekers uit de auto's. Ko ningin Juliana begeleidde Koning Bhoe mibol, in de tweede auto hadden Ko ningin Sirikit en Prins Bemhard plaats genomen. Thailands Koningin droeg een korenblauw complet met een hoed van gelijke kleur, Koningin Juliana was ge kleed in een anthracietkleurige complet met een hoed van dezelfde kleur en een witte hermelijn-stola. En terwijl Prins Bemhard en Koningin Sirikit bij de auto's bleven wachten, inspecteerde Koning Bhoemibol, die evenals Prins Bernhard in civiel was. vergezeld van Koningin Juliana en majoor D. Ruim- schotel de erewacht. Toen trad de bur gemeester naar voren om het Thaise koningspaar te begroeten, bood het 8- jarige dochtertje van de wethouder De Vos, Roosmarijke, Koningin Sirikit bloe men aan en mocht de even oude Wim Bavinck hetzelfde doen aan Koningin Juliana. Betrekkelijk kort heeft het Thaise vorstenpaar in de Burgerzaal vertoefd, waar de leden van het ge meentebestuur en vele autoriteiten aan hen werden voorgesteld. Haarlem koopt een Appel Het gemeentebestuur van Haarlem heeft besloten tot aankoop van een schilderij van Karei Appel voor een be drag van f 8.000. Het schilderij zal wor den geplaatst in het Frans Halsmuseum in Haarlem. STIELTJESSTRAAT 10 DE WETSTRAAT 37 TELEFOON 25089 TELEFOON 21523 aanbieden. £11 Koningin biriku wets Koningin Juliana en burgemeester Van VValsum op enkele details van het fraaie model. Terwijl verversingen werden rondge diend nodigde ir. Van Traa Thailands Koning bij een maquette van de bin nenstad uit en beijverde wethouder Bavinck zich Koningin Sirikit een expli catie te geven van de herbouw van het centrum van Rotterdam. Nog even een kort betreden van het balkon een geste die de duizenden op de Coolsingel on getwijfeld zullen hebben gewaardeerd en de auto's reden weer voor om de vorste lijke gasten door een hartelijk belang stellende stad naar de parkhaven te brengen, voor een bezoek aan het hos pitaalschip „J. Henri Dunant". Kostbare herinneringen Afrikaans komplot om Loemoemba aan de macht te brengen President Kasavoeboe heeft de vertegenwoordiger van de V.N. in Leopoldstad, Dajal, voor een onderhoud ontboden naar aanlei ding van de ontdekking van een komplot om Loemoemba weer aan de macht te brengen, meldt Belga. Kolonel Moboetoe heeft zijn vertrek naar de Ver. Naties uitgesteld. Bij dit komplot zouden Ghanese, Gui- nese en Marokkaanse V.N.-troe pen zijn betrokken. Het Kongolese leger patrouilleert sinds maandag avond op strategische punten in Leopoldstad. De strijdkrachten van de Ver. Naties, uitgerust met tankafweerwapens. heb ben gisteren stellingen bij Leopoldstad betrokken om te verhinderen dat pant sereenheden van kolonel Moboetoe de stad binnentrekken. Generaal Rikhye van de Verenigde Naties heeft kolonel Moboetoe ervoor gewaarschuwd niet te proberen zijn strijdmacht van dertig pantserauto's en verscheidene vracht auto's met soldaten over te brengen van Thysstad naar Leopoldstad. De Verenig de Naties, die op de hoogte waren van kolonel Moboetoes plannen, hebben in de afgelopen dagen zwaar materieel naar Leopoldstad overgevlogen. 6 Het zal twaalf tot vijftien jaar duren alvorens de medische situatie in Kongo zoals die voor de onafhankelijkheid was zal zijn hersteld, aldus heeft dr. Marco- lino Candau, de directeur van de We reldgezondheidsorganisatie (W.H.O.) meegedeeld. Dit is een gevolg van het feit, dat er geen Kongolese artsen zijn. In 1961 zul len er aan de Lovanium universiteit van Leopoldstad twee afstuderen, en zelfs in 1965 kan het aantal in Leopoldstad af studerende artsen niet groter zijn dan negentien. De universiteit is verzocht de medi sche faculteit uit te breiden zodat jaar lijks dertig tot veertig studenten kunnen worden toegelaten, in plaats van vier of vijf. Koningin Sirikit onderhield zich gisteren aan boord van het Rode Kruisschip Henri Dunant", dat in de Parkhaven te Rotterdam ge meerd laggeruime tijd met de pa tiënten. Prins Bernhard geleidt Koningin Sirikit van Thailand naar haar plaats in het Kurhaus, waac. gister avond het Thailandse Vorstenpaar een concert werd aangeboden. Hun leven lang zullen de zeventig patiënten op het Rode-Kruis-hospitaal- schip deze middag als een kostbare herinnering in gedachten hebben. De 70 chronische patiënten maken deze week een tocht over Hollands brede ri vieren .Voor de 1900 passagiers, die de Rotterdamse groep vóór waren, was het al een belevenis. Maar nu: de hartelijke handdruk, die velen van Koningin Siri kit en Koningin Juliana kregen was een bemoediging hun ziekte sterker te j dragen. Er werden vele handen gedrukt I en hier en daar stroomde een traan van ontroering, als een koninklijk woord persoonlijk werd gericht. Het bezoek aan de „J. Henri Dunant" verliep in een bijzonder ongedwongen en hartelijke sfeer. Het vorstelijke ge zelschap nam er echt overigens voor zover dat in het strak omlijnde pro gramma mogelijk was, de tijd voor. Scheepsarts M. Dura leidde Koningin Sirikit rond. Het gesprek werd in het Engels gevoerd. De Thaise vorstin vroeg bijzonder geïnteresseerd naar het doel en het werk van het Rode Kruis-schip, dat een unicum In de wereld Js. Zij liet zich voorlichten over de Vele l heden en vertelde dat zo'n schip het ook in Thailand met zijn vele kanalen goed zou doen. Weinig tijd Bij de gesprekjes met de patiënten was dokter Dura tolk. Twee patiënten spraken Engels, maar veel tijd voor een gesprekje bleef er niet over. Ook Koningin Juliana sprak met vele patiënten. Koningin Sirikit is in haar land presidente van het Rode Kruis. De voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis. mr. F. H. A. de Graaff, die ook de bestuursleden, kapitein en beman ning aan de koninklijke gasten voor- Koning Bhoemibol en Koningin juliana inspecteren de erewacht van het Korps Mariniers bij het Rotter damse stadhuis. I stelde, bood de hoge bezoekster een I brief aan, waarin vermeld staat, dat het I Nederlandse Rode Kruis de Thaise zus terorganisatie 500 sets bloedplasma zal zenden. Twee welfare-werksters boden alleraardigste kleine geschenken voor de kinderen aan. Koning Bhoemibol neemt een album over het schip mee naar Thailand. Apotheose En tenslotte dan als apotheose van het bezoek aan Rotterdam een kort ver blijf op de Euromast. Een kwartier later dan was voorzien stapte het gezelschap op de bovenste verdieping uit de lift. Koningin Sirikit en Koningin Juliana liepen gezamenlijk over het platvorm. Koning Bhoemibol liet zich door de heer J. H. Oerlemans voorlichten over de stad, die aan zijn voeten lag en die ondanks het heiig weer tot ver in de omtrek een levendige aanblik bood van wriemelend verkeer en glinsterend water. De Thailandse vorstin die niet moe werd charmant te glimlachen, bleef enkele minuten kijken naar het uitvaren van de „Statendam", die juist het zeegat koos. Haar echtgenoot, een enthousiast fo tograaf, maakte voortdurend opnamen van de stad en af en toe wendde hij zich om naar de pers om ook 't kluwen van elkaar verdringende fotografen en filmers vast te leggen. Het was duidelijk, dat beide hoge bezoekers van het ver blijf op de mast bijzonder genoten. Na dat de Europoort-maquette was bekeken commentaar in het Thais uitgespro ken door een BBC-omroeper en op de band vastgelegd zorgde ervoor, dat de vorsten een goed beeld kregen van hetgeen in dit gebied wordt verricht, werd in het restaurant de thee gebruikt. Aandenken Weer op de begane grond werden Koning Bhoemibol en zijn echtgenote verrast met een aandenken aan de Euro mast: een bokaal en een presse-papier, beiden voorzien van gegrafeerde afbeel dingen van de Euromast. Deze souvenirs werden aangeboden door twee „Flo- rientjes", die voor eenmaal nog het uni form uit de kast hadden gehaald. De korte wandeling van de Euromast naar de gereedstaande auto's bood de honder den Rotterdammers, die waren samen gestroomd een laatste gelegenheid voor het vorstelijk gezelschap te applaudis seren. Voor het laatst kon men getuige zijn van de gratie waarmee Koningin Sirikit zich beweegt gedurende de hele reis door Europa. Haar elegant toilet, dat opviel door eenvoud een enkel parelsnoer was het enige sieraad dat zij droeg onderstreepte haar natuur lijke charme. Samen het Koningin Ju liana bleef zij even staan op de trede voor de Euromast om vriendelijk te wuiven naar het publiek. Het handge klap, dat het juichen schijnt te gaan vervangen, paste geheel bij dit gracieuze tafereel

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5