Westduitse Sabre vloog vlak boven Comet met Britse koninklijk paar GALACONCERT MET GLANS EN Zes schilderijen zijn in Parijs zoekgeraakt WEERBERICHT Brits - Duitse commissie stelt onderzoek in naar dit incident K.M.K. handhaafde grote traditie Mysterieuze verdwijning van meesterwerkenwaaronder een Rembrandt en moderne Fransen (Que/ Qit'et, teuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 26 OKTOBER 1960 No. 30186 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Londense correspondent) Koningin Elizabeth en Prins Philip zijn gisteren aan de dood ontsnapt, toen zij per vliegtuig uit Kopenhagen op weg waren naar Londen. Hun Comet Orion van de Royal Air Force, waarmee zij na een vierdaags particulier bezoek aan de Koninklijke familie van Denemarken huiswaarts keerden, kwam namelijk bij de Duits-Neder landse grens op 30 km ten noorden van het vliegveld Eelde bijna in botsing met een Westduitse Sabre-straaljager, welke de Comet op een afstand van misschien tien of twintig meter passeerdeEr waren op dat ogenblik twee Sabres vlak bij elkaar, welke deelnamen aan een plaatselijke NAVO-oefening. De snelheid, waarmee de Comet en de Sabres op een hoogte van 10.000 meter naderden, bedroeg naar schatting 1500 km. De Sabres kwamen recht op de Cornet af en gier den over het toestel heen. Onze correspondent in Bonn deelt mede, dat reeds gisteren op alle militaire vliegvelden in Noord-Duitsland een onderzoek begon. Onder voorzitterschap van een group-captain van de Royal Air Force is een Engels-Duitse commissie van onderzoek ingesteld, waarvan verder twee Duitse officieren van de Luftwaffe deel uitmaken. Ook leden van de hofhouding waren aan boord van Comet Aanvankelijk waren er geruchten, aldus onze Londense correspondent, dat de „aanvallende" vliegtuigen Nederland se Hunters waren, maar dit werd in Den Haag ontkend en bleek later ook onjuist te zijn. De piloot van de Comet, de 36- jarige squadron-leader Peter Pullan, verklaarde bij aankomst in Londen, dat hij de Sabres niet zelf had gezien, maar de tweede piloot, flight lieutenant Frank Stevens wèl. Deze zag de grote ijzeren kruisen op de vleugels van de straal jagers, kentekenen van de nieuwe Luft waffe. Volgens de tweede piloot hadden de Sabres ter plaatse niet aanwezig mogen zijn. De vliegvelden op de route van de Cornet waren op de hoogte van het feit, dat het Britse vorstenpaar zich aan boord van het toestel bevond. Gezagvoerder Pullan "is een zeer ervaren vlieger, verbonden aan het transport- commando van de RAF. De Koningin en de Prins onderhielden zich na aan komst in Londen met de bemanning van de Comet. De Koningin keek ernstig en schudde bezorgd het hoofd. Daarna verscheen er een glimlach op haar ge laat. Iemand hoorde haar zeggen, dat men haar verteld had, dat het een ver schrikkelijk moment was geweest. De Prins was opgewekt. Hij dankte de be manning voor haar onverschrokken houding. Op de „paarse" route Een aantal leden van de hofhouding had de Koningin en de Prins in het vliegtuig vergezeld. In de moderne luchtvaart maakt men zich uiteraard bezorgd over op het nippertje vermeden vermeden botsingen, welke van tijd tot tijd worden gerapporteerd. Het Britse ministerie van Luchtvaart heeft een officieel onderzoek naar het incident ingesteld. Zodra de Cornet binnen het Britse grondgebied was gekomen, volgde het toestel de zogenaamde paarse of Koninklijke aanvliegroute, welke voor elk ander vliegtuig verboden is. Indien er bü een dergelijke Koninklijke vlucht sprake is van speciale routen op het vasteland dan worden deze door de plaatselijke luchtvaartautoriteiten in gesteld. In de afgelopen vier jaar deden zich wat Britse toestellen betreft volgende incidenten en rampen voor: maart 1956: een RAF-Vampire en een Elizabethan van de BEA ontkomen aan een botsing bij Daventry; oktober 1958: een BEA-Viscount en een Italiaanse straaljager in botsing bij Anzio, 31 doden; mei 1960: een licht vliegtuig en een Caravelle-passagierstoestel in bot sing bij het vliegveld Orly in Parijs; augustus 1960: botsing vermeden tussen een BEA-Viscount en een Pan-American Boeing 707 bij het vliegveld Ciampino. Bonn vreest campagne van Britse dagbladen Onze correspondent in Bonn deelt nog mede: Het ministerie van Defensie verklaar de, dat indien het incident zich inder daad heeft voorgedaan zoals van Britse zijde is beschreven en men twijfelt daaraan niet de Westduitse regering de houding der Westduitse Sabre-straal- jagerpiloten ten zeerste betreurt. In dat geval zal Bonn niet rusten voor de onverantwoordelijke piloten, die met hun Sabres op slechts 20 meter over het Britse vliegtuig met zijn Koninklijke ENIGE REGEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Half tot zwaarbewolkt met enige regen. Matige tot vrij krach tige wind uit zuidelijke richtingen. Wei nig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 27 OKTOBER Zon op: 7.25 uur; onder: 17.22 uur. Maan op: 14.16 uur; onder: 23.56 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.56 uur en 20.28 uur. Laagwater te 3.25 uur en 15.50 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's passagiers vlogen, zullen zijn gestraft. De inspecteur van de Westduitse luchtmacht, de generaal Kammhuber, gaf gisteravond het bevel, dat alle ge vechtsposities en het straaljagervliegveld Oldenburg des nachts in vol bedrijf moesten blijven. Alle piloten, die giste ren hebben gevlogen, moesten onder ede verklaren waar zij deze dag precies waren geweest. Bonn was door het Britse bericht zeer gealarmeerd. Men vreest, dat nu op nieuw zekere Britse dagbladen met anti- Duitse campagnes zullen beginnen. En dat op het moment, waarop de politieke en diplomatieke verhouding tussen Bonn en Londen juist uitstekend wordt ge noemd, ondanks zekere Westduitse twij fel aan de noodzaak van de pogingen van Macmillan tot het organiseren van een nieuwe topconferentie. Duitse excuses Hedenochtend telefoneerde onze Lon dense correspondent: In Londen gelooft men, dat de twee Sabre-toestellen van de Luftwaffe de Cornet bü wijze van oefening als aan valsdoel heeft gebruikt. Indien dat zo ii zal zulks uit de opnamen van de film camera's aan boord van de Sabres blij ken. Het weer was perfect. Vanochtend arriveerden de beide Duitse officieren- vliegers. die aan het Brits-Duitse onder zoek zullen deelnemen, in Londen. De regering van de Bondsrepubliek zal door middel van haar ambassadeur namens de Luftwaffe haar verontschuldigingen voor het incident aanbieden. De belangrijkste kwestie is of de spe ciale veiligheidsinstructies door de diver se gewaarschuwde militaire luchtver- keerscentra inderdaad zijn doorgegeven aan de door hen gecontroleerde forma ties, Alle bases in West-Europa waren reeds twee weken geleden van de komen de Koninklijke vlucht op de hoogte ge steld. Het voorschrift is dat een strook van zestig kilometer breedte moet wor den vrijgehouden. In commentaren wordt nog opgemerkt dat bij vluchten van Eisenhower, Kroesjtsjef of De Gaulle hun veiligheid voor honderd procent verzekerd wordt en dat een dergelijk incident daarbij ondenkbaar zou zijn. Het was de eerste keer sinds haar troonsbestijging, dat Koningin Elizabeth een particuliere vlucht naar het buiten land maakte. De piloot van de Konink lijke Cornet, Peter Pullan, die thans 34 jaar is, nam als zeer jong vlieger aan de strijd om Arnhem deel, toen hy „gliders" (vrachtvliegtuigen, die gesleept worden) naar het slagveld bracht. Oostenrijk en Italië gaan onderhandelen over Zuid-Tirol Dc Oostenrijkse afgevaardigde in de speciale politieke commissie van de Ver. Naties heeft de ontwerpresolutie waarin de V.N. wordt gevraagd „het gerecht vaardigde verlangen naar een grote mate van autonomie voor de bevolking van Zuid-Tirol" te erkennen ingetrokken. Hij diende een herzien ontwerp in. dat neer komt op instemming met tweezijdige on derhandelingen met Italië. Maandag hadden alle sprekers gepleit voor tweezijdige onderhandelingen over de status van de Duitssprekende bevol- kin- van Alto-Adige (Zuid-Tirol) en geen hunner steunde het Oostenrijkse voorstel. Beide landen dienen volgens het nieu we Oostenrijkste voorstel - oorspronke lijk geopperd door Mexico - met hulp van secretaris-generaal Hammarskjöld het geschil door onderling overleg te regelen. Ongeregeldheden in Venezuela Bij ongeregeldheden die zich maandag en gisteren in Caracas, de hoofdstad van Venezuela, hebben voorgedaan, is een persoon om het leven gekomen, een dertigtal is gewond en er zyn twee honderd personen gearresteerd. Zestien voertuigen zyn in brand gestoken. Er zijn ook haarden van agitatie in de rest van het land. De politie veronderstelt dat uiterst- linkse kringen de regering willen ver zwakken en hiertoe de studenten als „stoottroepen" willen gebruiken. De stu denten van de universiteit van Caracas staken en houden de universiteitsgebou wen bezet. De colleges zyn opgeschort. Vannacht om half twee hebben zich in Caracas nieuwe ongeregeldheden voorgedaan tussen de politie en groe pen studenten in de volkswijken San Augustin del Sur en Charneca. Vanuit deze wijken is destijds ook het verzet be gonnen tegen het bewind van president Perez Jimenez. De wijken waren door de bewoners gebarricadeerd met riool buizen en de politie werd met stenen bekogeld. Een menigte die zich voor het Congresgebouw had verzameld, werd door de politie verspreid, die ook moest optreden tegen een rebellie van middel bare scholieren, die zich hadden ver schanst in het lyceum „Fermin Toto" en daar een zwarte vlag hadden gehesen, het symbool, dat in 1952 door de stu denten werd gebruikt tegen het regime- Jimenez. Een hefschroefvliegtuig van de politie volgde het gebeuren vanuit de lucht. Tijdens de ontvangst in de Thaise ambassade werd Koningin Sirikit gisteren verrast met een grote pop in Nederlandse kleder dracht, welk geschenk zij kennelijk op hoge prijs stelde. Explosie in groot warenhuis: 11 doden Een ontploffing in een groot waren huis in Windsor, in de Canadese staat Ontario, heeft aan elf personen, o.w. een baby het leven gekost. De ontplof fing vond plaats bij het installeren van een gaskachel. Meer dan 65 mensen lie pen verwondingen op. De achtermuur van het gebouw stortte met groot ge raas in een straat. Thai-Rhapsodiéklonk in Kursaal (Van onze Haagse correspondent) In een feestelyk met chrysanten, an jers, rozen, roze begonia's, anthuriums en tropische varens versierde Kurzaal, hebben gisteravond Koningin Sirikit en Koning Bhocmibol van Thailand, even als Koningin Juliana en Prins Bern- hard, temidden van een uitgelezen ge zelschap geluisterd naar het galacon cert, aangeboden door de gemeente 's-Gravenhage. Het concert werd uitge voerd door de Koninklijke Militaire Ka pel onder leiding van dirigent-majoor R. van Yperen. Het liep tegen half tien, toen de bui ten wachtende menigte juichte en har telijk applaudisseerde. Brommende poli tiemotoren kondigden op dat moment de komst van de hofauto's aan. Inmid dels had zich onder aan de trap van de hotelingang van het Kurhaus burge meester Kolfschoten opgesteld om de hoge gasten te ontvangen en naar bin nen te leiden. Luid gejuich weerklonk, toen Ko ningin Juliana als eerste uit de hof- auto's stapte. Weldra was het vorstelijk gezelschap voltallig. Het peloton mare chaussees presenteerde de sabel. Daarna begaf het hoge gezelschap zich naar binnen. Applaus In de hal werden de wethouders en raadsleden aan de koninklijke gasten voorgesteld. Annie Bol (16 jaar) bood Koningin Sirikit een tuil orchideeën aan, Mariëtte Aalberse (14 jaar) over- In de pauze van het galaconcert in het Kurhaus bood burgemeester Kolfschoten van Den Haag giste ren aan de Koning van Thailand de partituur van de ten gehore ge brachte werken aan. handigde Koningin Juliana een boeket rozen. In de zaal werd het hoge gezel schap met applaus ontvangen. Daar wa- rei reeds aanwezig de ministers, het vrijwel voltallige Corps Diplomatique, le den van de Raad van State, Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, de commissaris van de Koningin in Zuid- Holland en vele andere hoge burgerlijke en militaire autoriteiten. Voor zover de heren niet in gala-uni formen waren gekleed, droegen zij rok met kleurige onderscheidingstekenen. De dames waren in prachtige avondtoiletten gehuld. Koningin Sirikit droeg een wit avond toilet met korte sleep, het toilet was be zet met flonkerende edelstenen. In het haar droeg zij een met briljanten bezet te diadeem en om de hals een collier, eveneens met briljanten bezet. Koningin Juliana was gekleed in een gele japon. Ook zij droeg een met bril janten bezette diadeem in het haar, Ko ning Bhoemibol en Prina. Bomhard, va* ren gekleed in rok. (Van onze Parijse correspondent) Een koffer met zes schilderijen waaronder een zelfportret van Rem brandt waarvan de totale waarde op dertig miljoen oude Franse franken wordt geschat, is gistermiddag op mysterieuze wijze in Parijs verloren geraakt. De koffer was in de bagageruimte van een speciale bus van Air France geplaatst die passagiers van het station Invalides in Parijs naar de vlieghaven Orly vervoerde. De eigenaar die zijn schilderijen naar een kunsthandelaar in Engeland wilde zenden, had de douanediensten in Orly tevoren verwittigd. Doch toen speciale politie ambtenaren bezit van het valies wilden komen nemen, bleek het uit de bagageruimte te zijn verdwenen. Voormalig bezit van Duitse emigrante De Veronderstelling, dat de koffer on derweg uit de bus zou zyn gevallen moest al gauw worden opgegeven. De hypothese van diefstal schijnt by de politie voorlopig opgang te maken, of schoon men nog volledig in het duister tast over de vragen waar en hoe en door wie de roof kan zijn gepleegd De meesterwerken waarbij zich ook een Dufy, een Renoir en het beroemde portret van Claude Debussy door Manet bevonden hebben toebehoord aan een Duitse jodin, die in 1939 naar Parys was gevlucht en toen bij een eveneens joodse Franse familie onderdak had gevonden. De Duitse emigrante had met de Franse familie in 1940 opnieuw de vlucht moe ten nemen om zich in het onbezette deel van Frankrijk terug te trekken. Bijzonder concert Het programma droeg een bijzonder karakter. Temidden van Nederlandse composities was een nieuw werk, waar van de thema's of zoals aangegeven was. de melodieën geschreven waren door Ko ning Bhoemibol van Thailand. De Haag se componist Juriaan Andriessen had deze melodieën in opdracht van het ge meentebestuur van Den Haag verwerkt tot een rhapsodie onder de titel „Thai" („Vrijheid"). De vorstelijke melodieën frappeerden door hun eenvoudige liedachtige aard en hun attractieve muzikaliteit. Nog groter was 's Konings verrassing toen hem bij het afscheid uit de Kur zaal een grammofoonplaat van dit nieuwe muziekwerk alsmede de parti tuur ervan werden aangeboden. Compo nist en dirigent werden daarbij aan de hoge gasten voorgesteld. Voordien had het vorstelijk gezelschap het gulden boek van de gemeente Den Haag getekend. Omstreeks half elf vertrok het ko ninklijk gezelschap weer naar Huis ten Bosch. Op het Gevers Deynootplein wa ren toen nog vele belangstellenden aan- (Men zie ook elders) De schilderijen werden op een zolder neergezet. Toen de eigenares korte tijd later overleed scheen gedurende lange jaren zich niemand meer om haar kost bare bezittingen te bekommeren, tot onlangs de 28-jarige zoon van de familie, Bernard geheten, die schatten ontdekte en besloot om ze voor de verkoop aan een Londense kunsthandelaar toe te vertrouwen Aangifte van de vermissing bij de politie behoefde die eigenaar gisteren dus niet meer te doen doch intussen zijn wel alle douaneposten van deze mysterieuze roof op de hoogte ge steld. Uit Het Leidsch Dagblad van 26 October 1860: In Florida leeft een ne gerin. met name Cornelia Leslie, die verklaart 125 jaren oud te zijn. Zij zegt zich duidelijk den revolutie-oorlog te kunnen her inneren, onder anderen het be leg van Savariah in 1778, toen die plaats door de Engelschen iverd bemagtigd. Deze vrouw be zit nog een goede gezondheid en bezit zooveel kracht, dat zij el- ken Zondag een halve mijl kuijert, om ter kerk te gaan. Zij is de slaviii van haar eigen zoon, die een vrije neger is. Naar wij vernemen, heeft de heer Martin Lazare, beroemd pianist, zich Dingsdag avond l.l. op een concert, gegeven door het Leidsch Studentencorps, doen hooren. Het spel van dien heer moet zoo schoon geweest zijn, dat aan het daverend applau- dissement geen einde scheen te komen. Het is het eerst te Lei den dat de heer Lazare zich hier te lande na zijn terugkomst uit Amerika heeft doen hooren.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1