Franse Kamer gaf haar fiat aan het kernzwaard reymborg Gejuich begeleidt koningspaar uit Thailand op de rijtoer door Delft MZE WOENSPAG-TiP Bezoek aan Waterloopkundig Laboratorium Maar tegenzin bleek zowel uit het debat als uit de stemming gisteren in Zandvoort overleden Carillon speelt koningslied j es Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 25 oktober 1960 Derde blad no. 30185 H/aaJlóotg HAARLEMMERSTRAAT 143 LEIDEN Wilde staking in Oss Advertentie Alleen geldig woensdag 26 oktober a.s. Jongenspyama Keper flanel, jasje ln Noors patroon diverse kleuren, effen pantalon A 75 4 /oar nu Hi"» kl.it. p.m. van Jan Blokker. Hij gaf een analyse van de, groei, die de oorlogsfilm in 15 jaar doormaakte. Knap en griezelig ge ïllustreerd. In ieder geval een uitzending van niveau. Daarop kwam de film-op- zichzelf aan bod. Wie ter wereld op het idee is gekomen om zo'n Wildwestprul te laten draaien, het is ons onbekend. Hij komt zeker in aanmerking voor een strafoverplaatsing. Het was bar en boos. Ook weinig van respect getuigend voor het daarna volgend documentair pro gramma. waaraan de meester der tele visiejournalisten, Henk Schaafsma, zijn medewerking had verleend. Deze „vluch tige poging" om de invloed van radio en televisie te peilen, leek ons zeer geslaagd. Ze bood gelegenheid het vreemde woord massacommunicatie te bekritiseren en aan prof. dr. Fred. L. Polak om zijn zo vaak geciteerde kreet over donkere huis kamers en donkere hersenkamers eniger mate in het relatieve verband terug te plaatsen. Geen vloek noch zegen, pas sieve kijkers tegenover actieve denkers, waren begrippen, die (weer) op het ta pijt kwamen, ook de televivisectie moest eraan geloven. Ter gelegenheid van het naderend jubileum van de VARA wer den verder aardige dingen gezegd door de taalkundige Meyers <het gesproken woord gaat dieper dan het geschreven). Pi Scheffer, die de radio als werkgever (voor musici) prees, Piet Beishuizen, die opmerkte, dat de hitsong door de t.v. aan waarde was gaan inboeten. Toneel directeur Rob de Vries beleed zijn liefde voor het spelen voor t.v. en de Nijmeeg se hoogleraar Schlichting gaf een voor treffelijk „statement" over de politieke invloed van dit publiciteitsmedium. Tot slot zei prof. Ideiiburg enige rake din gen over verzuiling en over programma - In de afgelopen nacht en vanmorgen is er geen verandering gekomen in een wilde staking, die bij de N.V. Hartog in Oss is uitgebroken. In de loop van van morgen hebben zich praktisch alle 1.500 stakers bij de ingang van de fabriek verzameld. Om tien uur zou een comité van werknemers contact opnemen met de directie. Om half elf was dat nog niet gebeurd. De directie verklaarde vanmorgen, dat het besluit om tot een gesprek tussen de stakers en de directie te komen weliswaar eenzijdig genomen is, name lijk alleen van de kant van de stakers, maar dat zij niettemin de afgevaardig den van de stakers zal ontvangen. Nader vernemen wij, dat een afvaar diging van vijftien stakers later in de morgen door een fuctionaris van de af deling personeelszaken ontvangen is. die namens de directie mededeelde, dat er geen gespreksbasis aanwezig was. De ge staakte uren in de worstafdeling worden niet uitbetaald. Vakbonden zullen geen bemiddelingspoging meer ondernemen, zo is van die zijde gezegd. De stakers, die geen stakingskas achter de hand hebben, zetten vooralsnog de staking voort. niveau (niet op de middelmaat afstem men). Een voortreffelijke en instructieve documentaire. Tot slot werden de kijkers getrakteerd op een concert uit Parijs ter gelegenheid van de Dag der V.N. Natuurlijk had het artistiek een hoog niveau. Dietrich Fi scher Dieskau, de dag tevoren vereerd met een Edison, liet genieten van zijn prachtige bariton enzyn aimabele persoonlijkheid. Kletzki toonde zich een boeiend diri gent. niet alleen voor één van Mahlers' eerste liederen, maar ook voor Beetho- vens Vijfde, die in een perfecte uitvoe ring over kwam. Jammer was, dat de transmissie te wensen overliet, maar dat deed meer af aan het beeld dan aan de klank. (Van onze Parijse correspondent) Zeventig op de ruim vijfhonderd stemmen is Frankrijks Nationale Vergadering vannacht tekort gekomen om de motie van censuur te kunnen aanvaarden en de regering van Michel Debré tot vallen te brengen. Die motie van censuur was het antwoord dat de oppositie de vorige week aan de premier gaf, die naar aanleiding van de debatten over de kernbewapening eerst de kwestie van vertrouwen had gesteld. Het resultaat van deze ietwat omslachtige procedure is nu, dat de regering en het parlement kunnen blijven zitten en het voorstel inzake het „kernzwaard" naar de Senaat wordt doorgezonden, waar het een minstens even sterke oppositie staat te wachten! Maar naast deze feitelijke toestand moet bovenal worden aangetekend, dat de kloof tussen volksvertegenwoordiging en regering aanzienlijk dieper en breder is geworden en dat nu voor het eerst ook de persoon van het staatshoofd, generaal Charles de Gaulle, door de Kamerleden direct in de discussie betrokken werd. Dreigende ontbinding Kamer deed invloed gelden Het was de derde maal, dat premier Michel Debré sinds hij de Franse rege ring leidt, in de Kamer de kwestie van vertrouwen stelde. Uit de cijfers van zijn opeenvolgende meerderheden blijkt, dat het vertrouwen van de Kamer zich zeker niet in stijgende lijn beweegt. En zeker zou van die verhouding tussen parlement en uitvoerende macht, die in werkelijkheid uitsluitend door generaal De Gaulle wordt uitgeoefend, een nog heel ander beeld zijn gegeven indien een zeer ruim deel der Kamerleden niet de moed van hun overtuiging had gemist door te capituleren voor de gevolgen van een afwijzing van het kernzwaard: ont binding van het parlement en natuur lijk onzekerheid over hun persoonlijke kansen later herkozen te kunnen wor den. Daarbij komt stellig ook de over weging. dat velen de staatkundige con- j sequentie van een Kamerontbinding op dit moment niet aandurfden. Wat er aan democratie en vrijheid onder de Vijfde Republiek vandaag nog rest, zou bij een crisis van het regime nu mogelijk geheel kunnen worden weggevaagd. Voor die stap is dus de Nationale Vergadering eveneens teruggedeinsd De kritiek op het beleid van De Gaulle was fel en wijdverbreid en ze richtte zich eerder nog tegen zijn diplomatieke dan tegen zijn militaire doelstellingen en nog sterker waarschijnlijk tegen zijn algemene methodiek. Waarschuwing van Mollet De socialistische oud-premier Guy Mollet, die in 1958 het bed van De Gaulle hielp spreiden, sprak gistermid dag een rede uit, die zijn oppositionele houding scherp belichtte. Mollet waar schuwde tegen het isolement waarin Frankrijk dreigt te geraken en tegen de gevolgen, die in Bonn te duchten waren van een Frans-nat ionaal kernzwaard. De socialistische leider schetste als toe komstbeeld een as Washington—Bonn, waardoor het ganse Europese eenheids- streven tot de ondergang zou worden gedoemd. Ook de radicale oud-staats secretaris van Buitenlandse Zaken Mau rice Faure hamerde op ditzelfde aam beeld door van de nieuwe mislukte kansen van West-Europa te gewagen. Daarentegen hield (naast de premier, de minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville en enkele andere gaullisten) ook de conservatief Valabrègue een pleidooi voor De Gaulle's militaire op vattingen en plannen. „Vijf-en-twintig jaar geleden'zo riep Valabrègue uit, „heeft het Franse par lement zekere projecten verworpen, die voorzagen in uitrusting van ons leger met toentertijd moderne tanks. Die revolutionaire plannen waren ontworpen door een zekere kolonel Charles de Gaulle en ik behoef U niet te herinneren aan de gevolgen die deze parlementaire kortzichtigheid heeft opgeleverd Nerveuze premier Toen Debré in het begin van de nacht nogmaals voor het voetlicht kwam was de algemene stemming zo agressief, dat hij onder normale constitutionele om standigheden voor een verloren zaak zou hebben moeten pleiten. De premier was bovendien uitermate nerveus en zijn argumenten leken eerder tégen dan vóór zijn zaak te pleiten. Hjj, die als Senator tien jaren lang de spits had afgebeten in de stryd tegen alle Euro pese projecten gaf nu toe. dat hij het moment voor integratie nog altijd niet rijp achtte, omdat zekere Franse belan gen er onder zouden moeten lyden. Ondanks die agressieve stemming van het parlement slaagde de regering er dus toch nog in een meerderheid te be halen. al was die dan ook niet al te royaal. Met <le Franse slag (Van onze t.v.-medewerker) land gespeeld werd. In 1917 schreef de heer Schuil de eenacters „Dodenrit", „Intermezzo", „Gelukkig getrouwd" en „Chaine Anglaise". De laatste drie wer den zowel door het beroeps- als het dil- lentantentoneel gespeeld. In 1919 ging zijn blijspel „De zedelijk heidsdictator" bij het Hofstadtoneel, la ter bij het Rotterdamse Toneel Gezel schap en het Schouwtoneel. Van de door de heer Schuil geschre ven jongensboeken „Jan van Beek", „De Katjangs", „De A.F.C.-ers". „De Ar- taappa's" werd het tweede voor het to neel bewerkt en opgevoerd door „De Speeldoos". De heer Schuil speelde zelf ook en was lid van vele jury's voor to neelwedstrijden. Als toneelrecensent is hij aan het Haarlems Dagblad verbonden geweest. Vorig jaar is een portret van de heer J B. Schuil geschilderd, dat een plaats heeft gekregen in de Haarlemse stads schouwburg. ZENDINGSVELD GEREFORMEERDE ZENDINGSBOND IN AFRIKA De Gereformeerde Zendingsbond in de Ned. Herv. Kerk zal in Afrika een nieuw zendingsveld krijgen. Als eerste mis sionair predikant zal naar dit zendings terrein worden uitgezonden ds. C. J. P. Lam, hervormd predikant te Lunteren. Ds. Lam zal in de loop van 1961 naar Afrika vertrekken. Onze titel slaat dit keer niet op pro gramma's, maar bedoelt een excuus te zijn voor de vluchtigheid van ons kro- niekje. omdat we gedwongen zijn om meer dan 3',2 uur uitzending in vogel vlucht te verslaan. Willen we iets van volledigheid nastreven, dan is telegram stijl nodig. In de ochtend waren de kijkers, die daartoe in de gelegenheid waren, getui gen van de aankomst van het Thaische vorstenpaar, waarvan 's avonds een sterk verkorte reprise werd gegeven. Hieruit waren de foutjes-van-de-haast verwijderd. We noteerden 's morgens: een vergissing; toen ten onrechte het volkslied geannonceerd werd, toen de trein nog in aantocht was. Mooi was ook: minister Luns in gesprek met de journalistentroep. Hoe de commentator tot de constructie „de vorsten maken schuddehand" kwam, kunnen we niet meer reconstrueren, maar het was wel fraai als verspreking. In het VAR A-programma trad het oud-lid van de Leidse gemeenteraad de heer Meester op. Hij zette vraagtekens bij de door zyn partij gevolgde metho diek voor de ledenwerving. Het gesprek sloot aan bij een aantal gedeeltelijk spontane interviews, waarvan dat met de katholieke stewardes de meeste kijk- vreugde bood. Nog voor half 9 werd ge waarschuwd. dat de jonge jeugd de ka mer uit moest vanwege de filmrubriek Prins Bernhard, Koningin Sirikit 1 voor het Huis ten Bosch nadat de en de Prinsessen Beatrix en Irene] erewacht was geïnspecteerd. Gistermiddag om vier uur is in de Clarakliniek in Zandvoort overleden de heer J. B. Schuil, jarenlang toneel recensent van het Haarlems Dagblad en schrijver van vele kinderboeken. Na de kranslegging bij het Na- I minister-president prof. De Quay, tionaal Monument op de Dam te Koningin Sirikit. Koning Bhoemibol Amsterdam. Van links naar rechts cn burgemeester Van Hall. De heer J. B. Schuil is op 20 maart 1875 in Friesland geboren. Hij studeerde aan de K.M.A. te Breda en ging als be roepsofficier naar Indië. Gedurende de eerste wereldoorlog was hij als kapitein gemobiliseerd, later heeft hij dienst ge daan als reservemajoor. Zyn grote belangstelling en aanleg voor het toneel hebben zijn loopbaan in hoofdzaak beheerst. Als toneelschrijver en toneelcriticus en tenslotte als schrij ver van jongensboeken heeft hij zich onderscheiden. Zijn eerste gespeelde to neelstuk was „Strijd", een toneelspel in drie bedrijven, dat in 1904 voor het eerst werd opgevoerd te Haarlem. In 1905 werd zyn Indisch blijspel in drie bedrij ven „Gedeballoteerd" opgevoerd door de Kon. Ver. „Het Nederlandse Toneel". De opvoering werd bijgewoond door de Koningin, Prins Hendrik en de Ko ningin-moeder. Dit was het eerste In dische toneelspel, dat voor het voetlicht kwam. In 1906 werd bij het Rotterdams Toneelgezelschap „Mesailliance", gege ven, gevolgd door een Indisch toneelspel in drie bedrijven onder de titel „Een ge lovige". In 1918 gaf de Nederlandse to neelvereniging „De Comedie" opvoerin gen van „Fatsoen", dat ook in Duits- „Een probleem, waarmede onze beide naties te kampen hebben is het water. Het is ons steeds een eer geweest te helpen, wanneer en waar mogelijk". Deze woorden heeft Koningin Juliana ook gesproken tijdens het galadiner ter ere van het Thailand- se vorstenpaar in Huis ten Bosch. Een logisch gevolg van het feit, dat hierbij geconstateerd werd, was eigenlijk het bezoek, dat vanmor gen aan het Waterloopkundig Laboratorium te Delft werd ge bracht. Om even over half elf gleden de don kere wagens het plein voor het labora torium op. Meteen stapte burgemeester D. de Loor naar voren om de vorstelijke Randolph Churchill acht zich beledigd Randolph Churchill, de zoon van Sir Winston, heeft een proces wegens laster aanhangig gemaakt tegen het conserva tieve parlementslid Gerald Nabarro, we gens diens commentaar op zijn artikelen over de Suezcrisis. Churchill heeft in artikelen over de inval in Egypte het optreden van de toenmalige premier Sir Anthony Eden scherp gekritiseerd. Nabarro zou dit op een openbare bijeenkomst „laf" hebben genoemd, „omdat Churchill wist dat Eden zich niet kon verdedigen". Churchills raadsman, mr. Gardiner, noemde deze argumentering onzin. „Eden was op dat tijdstip bezig zijn biografie te schrijven waarin hij vol ledig over Suez kon spreken zoals hij maar wilde voor het niet onaanzien lijke bedrag van 100.000 pond sterling (ruim een miljoen gulden)". Toegejuicht Het feit, dat de rijtoer juist in het middaguur plaats had, maakte dat veel mensen gelegenheid hadden zich langs de route, die langs de belangrijkste stra ten en grachten van de binnenstad leid de, op te stellen. De vorstelijke gasten werden dan ook overal hartelijk en en thousiast toegejuicht. Te omstreeks half een bereikte de stoet het Stedelijk Museum „Het Prinsenhof' aan de Oude Delft, waarop de binnen plaats een erewacht van de Delftsche Studentenweerbaarheid, onder comman do van de le luitenant C. W. J. Hooy- kaas, stond aangetreden. Na inspectie van deze erewacht begaven de Ko ninklijke gasten en hun gevolg zich naar binnen om in de historische zaal het noenmaal te gebruiken, dat hun werd gasten te begroeten. Koning Bhoemibol en Koningin Juliana stapten uit de eer ste wagen. Koningin Sirikit en Prins Bernhard zaten in de tweede wagen. In de bestuurskamer maakten onder ande ren de directeur en secretaris van het Waterloopkundig Laboratorium, dr. ir. F. Q. den Hollander, president-curator en prof. dr. R. Kronig, rector-magnifi- cus van de Technische Hogeschool hun opwachting. Rondgang Na in de bibliotheek een uiteenzetting over het werk van het Laboratorium te hebben aangehoord maakten de hoge gasten een rondgang, waarbij men voor al belangstelling toonde voor het getij model van het Deltagebied. Ook het mo del van de tweede havenmond Hoek van Holland (Europoort) had aller aandacht. Kort na twaalf uur was het bezoek aan het Waterloopkundig Laboratorium ten einde. Toen begon een rijtoer door de feestelijk met vlaggen versierde binnen stad van Delft. Op de bruggen langs de route waren zowel Nederlandse als Thai- landse vlaggen geplaatst en voor Ko ning Bhoemibol zal het ongetwijfeld een grote verrassing zyn geweest, dat het carillon van de Nieuwe Kerktoren, dat door de stadsbeiaardier Leen 't Hart werd bespeeld, de melodieën klonken vaji drie van zijn composities. Deze „Koninklijke" liederen waren „Falling Rain", „Love in Spring' en „Oh I Say". De staatsiefoto, die in Huis ten Bosch werd gemaakt ter gelegen heid van het bezoek van het Sia mese Koninklijke paar. aangeboden door de Raad van Ministers. De ministers en hun dames, benevens de burgemeester van Delft zaten bij dit noenmaal aan. Het Delftse Prinsenhof is het voorma lige Sint-Agathaklooster dat in het be gin van de vijftiende eeuw werd gesticht. De naam Prinsenhof dateert van 1572, toen Prins Willem van Oranje er zijn in trek had genomen. Op 10 juli 1584 werd de Prins er, toen hij de eetzaal had ver laten. door Balthasar Gerards vermoord. Nadat het hoge gezelschap in het Prin senhof was ontvangen door de minister president prof. dr. J. E. de Quay en de minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns, werd in de zgn. Tapijten- zaal de koffie gebruikt. Daarna begaf men zich naar de historische zaal voor de lunch. Om half drie vertrok het gezelschap via de Oude Delft naar Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5