Thailands vorstenpaar genoot van scliilderijenpraclit in Rijksmuseum ZES ZEELIEDEN VAN ,FRISO' OMGEKOMEN WEERBERICHT Woorden van vriendschap tijdens het galadiner in Huis ten Bosch Machinist de enig overlevende Angst heerst in N.-Limburg ZESDUIZEND DODEN DOOR DE STORM IN OOST-PAKISTAN ÉW Qlieuivs Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 25 OKTOBER 1960 No. 30185 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Onopvallend staatsiebezoek aan hoofdstad (Van onze Amsterdamse correspondent) „Bestaan die nog?" vroeg Koningin Sirikit gistermiddag verbaasd, terwijl ze in het Rijksmuseum wees op de door Ruysdael geschilderde molens van Wijk bij Duurstede. Hoofddirecteur dr. A. F. E. van Schendel haastte zich te verklaren, dat er inderdaad nog vele molens in Nederland zijn te vinden. Met opvallende belangstelling heeft het Koninklijk paar van Thailand, dat gistermiddag een officieel bezoek aan de hoofdstad bracht, kennis genomen van ons nationale schilderijenbezit. Koning Bhoemibol, die naast het bespelen van de saxofoon sinds kort ook schildert („Neen, niet abstract") roemde de fijnheid der details en de zuivere harmonie van de 17de eeuwse meesters. En de Koningin vroeg tijdens het bekij ken van Jan Steens Sint-Nicolaasavond naar bijzonderheden over dit jaarlijkse kinderfeest. der Helst ook op één lijn stellen met de schepper van de Nachtwacht En Koningin Sirikit bleek te loeten, dat Rembrandts zoon Titus ook had geschilderd. Zij wilde diens werk weieens zien, maar helaas hebben wij dat niet". De rondgang door het museum had plaats na afloop van een receptie, die in de grote voorhal op de eerste verdie ping werd gehouden en waar enkele honderden gasten uit het bedrijfsleven en de universitaire wereld aanwezig wa ren. In de hal hing een schilderij, dat de Verenigde Oost-Indische Compagnie in de 17de eeuw naar Nederland heeft gebracht en waarop toen de naam „Ju- dea" is geschilderd. In werkelijkheid stelt dit doek voor een gezicht op Ayuthia, de oude hoofdstad van Thai land. „Zelden zag ik zo'n grote belangstelling" Dr. Van Schendel zei ons na af loop: „Zelden heb ik bij een rond leiding van officiële gasten zo'n op rechte belangstelling gezien. De Ko ning vergeleek het werk van Van der Helst met dat van Rembrandt, of schoon hij niet wist dat er vooraan staande kunstexperts zijn, die Van Moboetoe gaat niet naar New York Justin Bomboko, voorzitter van de „raad van commissarissen", heeft gisteren op een door de V.N. te Leopoldstad aangeboden ont vangst verklaard, dat de opperbe velhebber van het Kongolese leger, kolonel Moboetoe, zijn plan, om naar New York te vertrekken, heeft laten varen. Bomboko zei niet, waarom Moboetoe besloten heeft niet te gaan. Kolonel Moboetoe heeft zaterdag j.l. verklaard dat hij niet langer kon samen werken met de V.N.-missie in Leopold stad en dat hij daarom een persoonlijk onderhoud met Hammarskjöld wilde hebben om by de secretaris-generaal te protesteren tegen het optreden der V.N. in Kongo. Hij had op de terugreis Europese en ook eventueel Afrikaanse hoofdsteden willen bezoeken. Waarnemers in Leopoldstad zijn niet verbaasd over het niet doorgaan van Moboetoe's reis. Velen hunner waren van mening dat zijn reeds afbrokkelend gezag over zijn troepen door de afwezig heid van „de baas" nog verder zou ver minderen. De minister van Defensie van Katan ga, Joseph Yav, heeft gisteren gedreigd de V.N.-vertegenwoordiger Ian Berend- sen met militair geweld uit Katanga te verwijderen. President Moise Tjsombe heeft al eer der de terugroeping van Berendsen ge ëist. Hij vindt dat hij gebrek aan begrip heeft getoond en een „onbegrijpelijke besluiteloosheid" door de beschuldiging van de hand te wijzen, dat leden van de V.N.-strijdmacht zouden hebben ge plunderd. Yav zei dat de V.N. Katanga blijven saboteren" door onbekwame mensen te sturen. Berendsen, een Nieuwzeelander, had de indruk gewekt dat hij de toe stand niet aan kon. Het protest tegen de manier van doen van de V.N. in Ka- tanga betekende niet, dat Katanga te gen de V.N. als zodanig bezwaar had. Yav prees b.v. het optreden van de Indiase generaal Richje, Hammarskjölds adviseur voor Kongo. Ook de Katangese minister van Voor lichting. Samalenge, heeft kritiek uitge oefend op het gedrag van de V.N.-troe- pen in Katanga. In een brief aan de plaatselijke bevelhebber van de V.N.- troepen zegt hij. dat de soldaten van de V.N. hun taak om de orde te hand haven niet volbrengen. In plaats van de orde te handhaven vertoeven zij elke avond weer in cafés en dansgelegen heden' waar zij zich tot middernacht vermaken. Overdag, aldus Samalenge, lopen zy door de straten met fototoe stellen over hun schouder. Het lijken wel journalisten, die een verhaal moeten maken. ENIGE REGEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Half tot zwaar bewolkt met enige regen. Iets lagere middagtempe- raturen. Overwegend matige wind tussen oost en zuid. (Opgemaakt te 11.15 uur) 26 OKTOBER Zon op: 7.23 uur; onder: 17.24 uur; Maan op: 13.33 uur; onder: 22.45 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.59 en 19.20 uur; Laag water te 2.37 en 15.00 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Weinig opvallend Slechts weinige Amsterdammers zal het staatsiebezoek van het Thailandse vorstenpaar zijn opgevallen, al wapperde de driekleur van de openbare gebouwen. De gebruikelijke kranslegging op de Dam was dan ook een sobere plechtig heid, omdat het paleis in restauratie is en de Koninklijke gasten per auto bij het Nationaal Monument arriveerden. Uit de voorbijgangers, die op de maan dagse beursdag talrijker zijn dan ge woonlijk, vormde zich een dunne haag toeschouwers van slechts enkele honder den mensen. Het vorstenpaar werd op het van de motregen glimmende Dam plein ontvangen door minister-president prof. dr. J. E. de Quay, de commissa- aan de Koning en Koningin van Thai land en vijfenzeventig andere gasten in de Oranjezaal een galadiner aanbood. Koning Bhoemibol zat ter rechterzijde van Koningin Juliana. Links van haar was de onderminister van Buitenlandse Zaken van Thailand Prins Wongsanu Vatrade Vakula en naast deze Prinses Irene. Naast Koning Bhoemibol nam Prinses Beatrix plaats, tegenover de Ko ning Prins Bernhard en aan diens rechterhand tegenover Koningin Ju liana zat Koningin Sirikit. Leden van het kabinet, van de Raad van State, van het Corps Diplomatique en van de beide hofhoudingen waren verder de gasten aan deze schitterend gedekte hoefijzer vormige koninklijke dis. De versiering in hoge vazen en vlakke schikkingen was samengesteld uit een veelheid van warmgetinte chrysanten, die wondermooi harmonieerden met de wandschilderingen. Het gezelschap in prachtige avondrobes en fonkelende ju welen, uniformen en stemmig zwartwit van rokkostuums bood een vorstelijke aanblik. Als voorgerecht werd „Queues de Ho- mard en Gelee de Tortue" (een kreeft gerecht) opgediend, besproeid met champagne. Na een „Consommé Cor- dialite" volgden „Delices de Sole a l'Am- bassadeur" (speciaal toebereide tongfi lets) met „Meursault Jobart 1953" in de glazen van Amsterdams kristal. Vervol gens werd „Selle de Chevreuil Grand- Venur" (gegarneerde reerug" geserveerd, vergezeld van Chateau Montrose 1945. Het dessert bestond uit „Biscuit Glacé Marquise Alice" met gebak en fruit. Toespraken Na het diner werden door Koningin Juliana en Koning Bhoemibol vriende lijke toespraken gehouden, waarin bei den de nadruk legden op de langdurige vriendschap tussen de beide volkeren. „Historici hebben vastgesteld, dat de be trekkingen tussen Thailand en Neder land de oudste zyn, die Thailand met enig land in Europa heeft", zo merkte onze Landsvrouwe op. Reeds in 1664 werd het eerste officiële verdrag geslo ten tussen Siam en Nederland. Ook de Koning van Thailand sprak in zijn dankwoord - „wij zijn diep getrof fen door de vriendschappelijke en war me verwelkoming" - van de lange tradi tie van vriendschap en binding. „Onze volkeren hebben veel gemeen. Zij heb ben de vrijheid lief. Zij geloven in een vreedzame oplossing van alle tegenstel lingen. Wij zijn er zeker van, dat hun nauwe en doorlopende samenwerking op dit arbeidsterrein de wederzijdse hoog achting en genegenheid nog zal verste vigen en zal bijdragen tot wereldvrede en onderling begrip". (Men zie ook elders) ris der Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen en burgemeester mr. G. van Hall. De Amsterdamse Studenten- weerbaarheidsvereniging vormde een erehaag m de Amsterdamse Politiekapel speelde het volkslied van Thailand. Na dat de in gene. aalsuniform geklede ko ning de krans had gelegd, werd een mi nuut tilte in acht genomen. Koraalmu- ziek besloot de plechtigheid. De belangstelling bij het Rijksmuseum was nog geringer: slechts enkele tiental len Amsterdammers hadden zich hier opgesteld om Koningin Juliana en Prins Bernhard en even later het Thailandse paar te zien arriveren. Galadiner Om half vjjf verheten de hoge gasten het Rijksmuseum en begaf men zich naar het Huis ten Bosch, waar Koningin Juliana en Prins Bernhard 's avonds Het vorstenpaar van Thailand tijdens de rondgang door het Rijks museum te Amsterdam. Mr. J. Milders overleden Gisteren is overleden mr. J. Milders, raadsheer in het Gerechtshof te Den Haag. De heer Milders, die op 30 augus tus 1902 is geboren in Rotterdam, stu deerde rechten te Leiden. Na zijn studie werd hij, in 1926, benoemd tot waar nemend griffier bij de rechtbank te Rot terdam. Op 5 juli 1939 werd hij benoemd tot rechter te Zwolle, waar hij later vice-president van de rechtbank werd. Op 17 juni 1952 volgde zijn benoeming tot raadsheer in het Haagse Hof. Vanmorgen heeft het Haagse Ge rechtshof een bijzondere zitting gehou den, waarin de heer Milders werd her dacht. Scheepsdrama voor Deense kust Machinist Dijkstra is - naar ment moet aannemen na een grootscheep se speurtocht van vliegtuigen en schepen - de enige opvarende van de Nederlandse kustvaarder „Friso", die de ondergang van zijn schip in on menselijk zwaar stormweer voor de Deense kust heeft overleefd. Volkomen uitgeput werd hij door het Duitse schip „Edmond Halm'' aangetroffen op een omgeslagen reddingsboot. Vijf uur lang had hij in een kokende zee gedreven, zich vastklampend aan de omgeslagen boot. Van het lot van de andere zes opvarenden van de „Friso" ivist hij niets. „Maandagmiddag om twaalf uur is de zwaar slagzij makende „Friso" gezon ken. Waarschijnlijk is de lading cokes gaan schuiven. Ik ben overboord ge sprongen," vertelde hij. Het huivering wekkende scheepsdrama, dat zich gister morgen tussen tien en twaalf uur voor Jutland heeft afgespeeld, werd later op de dae scherp geaccentueerd door het lot van een tweede en onbekende opva rende van de „Friso". Half bewusteloos dreef deze in de ruwe zee, hangend in 'n zwemvest. De bemanning van het Duitse schip „Anita Thyssen" wierp hem een touw toe. Met een laatste krachtinspan ning greep de man dit. Toen hij echter halverwege de romp van dit schip was, liet hy het touw los, viel in zee en ver dween in de hoge golven Zoeken hervat Drie Deense watervliegtuigen hebben vanmorgen het zoeken naar mogelijke overlevenden van de „Friso" hervat. Acht schepen hebben vannacht de Noordzee afgezocht. Op een van deze schepen meent men een vuurpijl gezien te hebben, die door een schipbreukeling afgeschoten zou kunnen zijn. Dit heeft vanmorgen de hoop enigszins doen op leven. dat er misschien tóch ergens bij Jutland nog een sloep drijft met de vijf verdwenen zeelieden van de „Friso". De kans daarop, wordt echter met het ver strijken der uren geringer geacht. Gis teren heeft een vloot van ten minste 20 koopvaardij- en visserschepen van vele naties reeds tot het vallen van de avond de plaats afgezocht, waar de „Friso" is gekapseisd. Op 56.30 N B. en 5.30 O.L., de laatste positie, die de 30-jarige kapitein Dicky Klein uit Groningen aan zijn te laat gekomen redders heeft gemeld Een kakafonie van geluiden kwam gis teren uit de ether, toen Blaavand-radio in Denemarken het dringende noodsein van de kapitein van de „Friso" had ont vangen. Scheveningen-Radio en andere stations namen het S.O.S. over en be gonnen regelmatig berichten uit te zen den. waarin de in de omgeving van Jut land varende schepen werden verzocht de „Friso" onmiddellijk te gaan helpen. Vele schepen De zeesleper .Hector* met twee bak ken op sleeptouw meldde zich, de Rus „Latvia" de Noor „Margit Broevig" Deense vissersvaartuigen, het fregat „Bitter", de kustvaarder „Cornelia B2" en vele andere schepen. Zij snelden zon der acht te slaan op eigen gevaar en zo veel mogelijk op volle kracht stomend in windkracht 9 tot 10 naar de positie, waar de „Friso' in nood verkeerde. Twee Catalinavliegboten van de Deen se Marine stegen op en begonnen de po sitie van de „Friso" te verkennen Het zicht was echter zeer slecht. Om 11.20 uur gistermogen was het fatale tijdstip voor de „Friso" en zyn bemanning. Toen ging het laatste dringende noodsein van de „Friso" de ether in. „wy zinken Op dringende oproepen van Blaavand- Radio aan de kapitein van de „Friso" werd daarna geen antwoord meer ont vangen. De „Friso" zweeg voor altyd.... Uren later zag een van de Catalina's wrakhout op de Noordzee dry ven. De 399 ton metende „Friso" was eigen dom van de kapitein en reder J Kluj- kist (50), die al vele jaren in Dublin woont en samen met de heer H Pinkster de „Irish and Continental Shipping Corp. Ltd" beheerst. De heer Klugkist vertoefde gisteren met zyn echtgenote, onkundig van de ramp van zyn voor een Zweedse maatschappy in time-charter varende schip in Nederland. Toen de „Friso" gistermorgen om tien voor elf de stryd tegen de woedende ele menten al bijna verloren had. stapte de heer Klugkist met zyn vrouw in de trein naar Rotterdam. Niet alleen de „Friso' is het slacht offer geworden van de zware storm, die gisteren de Scandinavische Noordzeekust geselde. Voor de Zweedse kust zijn twee kleine vissersvaartuigen zoekgeraakt. Zeven vissers zyn daarbij om het leven gekomen, neemt men aan. Het zoeken naar deze schepen is gestaakt. Van een van de zeven vissers is het stoffelijk overschot dry vend in zee gevonden. Levenslang voor moordenaar De openbare aanklager van de rechtbank van Hagen (West- Duitsland) heeft levenslange gevangenisstraf geëist voor de 51-jarige metaalbewerker Paul Thomanek wegens moord in 575 gevallen in een concentratiekamp van de Duitse nationaal-socialisten. Koningin Sirikit van Thailand (Siam), Prins Bernhard en Prinses Irene in een calèche op weg van het station naar het Huis ten Bosch. Meer bescherming kinderen gevraagd O C (Van onze Limburgse correspondent) Het onderzoek in de Sevenumse moordzaak tegen de 54-jarige metaalbe werker duurt nog voort. Dezer dagen is verdachte, die een omstandige bekente nis heeft afgelegd van zyn gruwelijke daad, van Roermond naar de Sevenum se bossen overgebracht voor een recon structie van de doodslag op de 11-jarige Hans Hermans. Naar wy vernemen zal verdachte, nadat het vooronderzoek zal zyn afgesloten, overgebracht worden naar de psychiatrische kliniek van prof. dr. P. A. H. Baan in Utrecht, waar hy een psychiatrisch onderzoek zal onder gaan. Uit vele delen van het land wor den thans adhesiebetuigingen gericht tot de 39-jarige mevrouw E. Dommeck van Gemert, Gasthuiskampstraat 6 te Venlo, die het idee heeft geopperd een adres aan de regering te sturen in ver band met de herhaalde aanslagen en doodslagen op minderjarige kinderen door individuen, die als psychopaten zyn aan te merken. By mevrouw Dommeck, die zelf moe der is van drie kinderen beneden 16 jaar, is dit plan tot het zenden van een adres aan de minister opgekomen niet alleen door het feit, dat de laatste tyd twee moorden door psychopaten in Noord-Limburg zijn gepleegd, maar ook omdat zy zelf heeft meegemaakt, dat haar kind door een volwassene werd lastig gevallen. Mevrouw Dommeck wil in het adres, dat zij aanstaande zondag aan de minis ter wil verzenden, zeer strenge maat regelen vragen tegen psychopaten met seksuele en andere afwijkingen, zulks ter bescherming van onze kinderen. Ramp besproken op een bijeenkomst van de president met ministers en gouverneurs Het aantal doden tengevolge van de wervelstorm, die onlangs Oost- Pakistan heeft geteisterd, is ongeveer zesduizend, aldus is gisteren van officiële zijde te Dacca vernomen. De stormschade is het onderwerp van gesprek geweest op een bijeenkomst te Lahore van Pakistaanse ministers en gouverneurs onder voorzitterschap van president Mohammed Ajoeb Chan. Aan de gou verneur van Oost-Pakistan, generaal Azam Chan, is gevraagd bij de centrale regering een plan in te dienen ter voorkoming van een derge lijk verlies aan mensenlevens en een dergelijke schade tengevolge van een wervelstorm. Minister bezocht te Arnhem politieschool Met de bedoeling zich te oriënteren over de gemoderniseerde opleiding van het Korps Rykspolitie heeft de minis ter van Justitie A. C. W. Beerman gis termiddag een bezoek gebracht aan de in Arnhem gevestigde opleidingsschool van dit korps. O.m. woonde mr. Beer man een instructieles over het verkeer en een exercitie by. Per jaar leidt men tot dusver 75 man op. maar men zou er 300 per jaar kun nen opleiden. Een dergeiyk aantal ge gadigden is er echter niet. Ondanks de geringe belangstelling gaat men by de sollicitaties zeer streng te werk. Van de tien sollicitanten worden er gemiddeld acht afgewezen. Uit Het Leidsch Dagblad van 25 October 1860: TJit Rome verneemt men, dat de Paus besloten zou heb ben zich onherroepelijk te ver zetten tegen elke poging om Rome tot de hoofdstad van het Koninkrijk Italië te maken. Men spreekt van een voornemen om de bescherming der Europesche mogendheden in te roepen en in geval dit niet gelukt zal de Paus Rome verlaten.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1