Laatste nieuws Woningnood moest stap voor stap wijken voor grote bouwactiviteit Bouwbeleid B. en W. Voorschoten Stadsnieuws DINSDAG 25 OKTOBER 1960 B. en W. van Voorschoten heb ben de gemeenteraad een zeer uit voerige nota doen toekomen, waar in zij hun bouwbeleid uiteenzétten. Deze nota zal in de raadsvergade ring van vrijdag a.s. behandeld worden. B. en W. laten allereerst uitkomen, hoeveel woningen in de jaren na de oorlog in Voorschoten tot stand zün gekomen. En daaruit blykt, dat het gemeentebestuur veel gedaan heeft om de woningnood althans enigszins te hel pen lenigen. Tot nu toe zün na de bevrijding in Voorschoten 1579 wonin gen gebouwd, waardoor de woningvoor raad in deze gemeente bjjna verdub beld is. Immers op 1 mei 1945 telde Voor schoten 1804 woningen en thans zijn er 3347, dus zijn er 1579 bijgekomen, 36 zijn er n.l. afgebroken. Om precies te zijn: de woningvoorraad is met 85, 31% gestegen. Het aantal inwoners van Voorschoten is in diezelfde periode gestegen van 9050 tot 14449 <1 oktober 1960) een stijging met 5399 zielen of wel 59,56%! Van de nieuwe woningen zijn er 918 in de particuliere sector gebouwd en 661 door de gemeente. Daarvan waren er 468 zgn. woningwetwoningen. Uit een staatje biykt, dat de meeste woningen (1001) vier kamers tellen en slechts 15 twee kamers. Zes kamers en meer bevatten 202 nieuwe woningen. Vier nieuwe wijken Door deze geweldige bouwactiviteit zün reeds vier nieuwe wijken geheel gereed gekomen, n.l. de Oranjewijk, de Nassauwijk, de wijk Klein-Langenhorst en Vlietwijk I. Bovendien is de Krim- wük enorm uitgebreid en is, een begin gemaakt met Adegeest. In de toekomst zullen de wijken Adegeest en Vlietwijk II allereerst vol gebouwd worden. Bovendien zal spoe dig begonnen worden met de wijk Bosch geest. In die drie wijken kunnen in totaal 2348 woningen gebouwd worden! Verdere bouwcapaciteit zal gevonden kunnen worden in de wijken Bijdorp, Boshuizen en Stevenhoven, wijken, die reeds in het uitbreidingsplan zijn op genomen. Daar kunnen nog 510 (Bij dorp) en -5300 woningen gebouwd wor den, zodat Voorschoten nog lang niet aan het eind van de mogelijkheid om te bouwen gekomen is. Momenteel zün nog 221 woningen in aanbouw, waarvan 141 in de particuliere sector. Dit zün bovendien alle eenge zinswoningen, met meer dan 3 kamers. Drie jaar wachten Hoe ligt de huidige behoefte? B. en W. bepalen zich in hun nota in de eerste plaats tot de zgn. eigen woningzoekenden. Dat zijn er volgens de toestand op 1 oktober j.l. 550, waarbü uitgegaan is van de gedachte, dat een wachttijd van 2k 3 jaar voor de zgn. huwelijkskandidaten gesteld wordt. Van deze categorie zün dus alleen de aan meldingen, die voor 1 januari 1958 bin nenkwamen meegeteld. Vervangende woonruimte i.v.m. krot opruiming vergt 28 woningen. Deze be rekende woningbehoefte vergt in de eerst komende vier jaren een bouwprogramma nan 130 per jaar. (Gedurende de laatste jaren zyn er gemiddeld 175 woningen per jaar klaar gekomen.) Maar dit aantal woningen zal toch niet voldoende zün om de groei van Voorschoten, vooral ook door „import" op te vangen en daarom zal gestreefd moeten worden naar een aantal van 260 per jaar om „een ideaal-typische evenwichtstoestand te bereiken." Hoe? Hoe denken B. en W. dit te kunnen realiseren? Er bestaan bij particulieren plannen voor bouw in de zgn. A-sector, dat zün goedkope woningen. Daartoe zün reeds besluiten tot grond- verkoop genomen voor 93 voor de ver huur en 50 voor de verkoop bestemde woningen. Overeenkomst is door B. en W. verder reeds bereikt voor de bebouwing van het terrein Station-Oranjekade, waar de Bouwcombinatie „Nieuw-Voorschoten" 72 woningen in de A-sector en 24 in de B-sector wil neerzetten, waarvan er 48 voor verhuur bestemd zullen worden. Onderhandelingen zün nog gaande over de bouw van 363 woningen door particu lier ebouwers en institutionele beleggers. Ook deze woningen zijn bestemd voor verhuur en zün A-woningen. Bovendien zijn 81 koopwoningen in voorbereiding. Eveneens goedkope woningen. Uit deze gegevens en uit de plannen van B. en W. voor de bebouwing van Vlietwük II, Adegeest en Boschgeest blükt, dat B. en W. ernaar streven vooral de minder draagkrachtige wo ningzoekenden te helpen. Immers in Vlietwijk II (630 woningen) worden 460 woningwet- en andere goed kope woningen gedacht; in Adegeest "88 totaal) 400 goedkope woningen en in Boschgeest (630 totaal) 200 goedkope woningen. Met de 80 woningwetwoningen, die thans in Vlietwük I nog in aanbouw zijn, meegeteld beloopt de bebouwings capaciteit in de goedkope categorie te zamen 1140 woningen. Voor 1965 zouden er daarvan 1040 gebouwd moeten zijn. De huidige landelüke toestand is ech ter zo. dat, althans wat de A-sector be treft voor 1961, slechts beperkte moge lijkheid voor realisering zal bestaan. In het laatste gedeelte van hun nota gaan B. en W. nog even in op het vraag stuk van de differentiatie. De woning in de A-sector hoewel nog slechts sedert kort geïntroduceerd - begint reeds een eigen type te vormen, menen B. en W. De exploitatie-uitkom sten bepalen voor een deel wat in deze gemeente kan worden gebouwd. De ge meente is ingedeeld in de 2e klasse, waarbij de huurwoningen een zgn. „kale huur" van f75 niet te boven mogen gaan. Men streeft ernaar bij grotere complexen een gemiddelde huur van f75 te doen aanhouden, waardoor de mogelijkheid ontstaat in één bouwblok tot verschillende woningtypen te gera ken. zoals de ..Dibemij" nastreeft in het plan, dat in juni j.l. door de raad is aanvaard. Tenslotte delen B. en W. mee, dat zij kort geleden aan G S. een verzoek heb ben gericht tot toekenning van een ex tra contingent industriewoningen, om, buiten het gewone contingent om, bui ten de gemeenten wonende werknemers van Voorsohotense industrieën te kun nen helpen. Bovendien hebben B. en W. aan G. S. een uitvoerig memorandum gezonden, om te trachten te bewerken dat een hoger contingent woningwetwoningen zal worden toegekend. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 25 oktober Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling: per 100 kg.: an dijvie 26-39, pronkbonen 40-60, snijbonen 112-152, kroten 6-10, idem gekookt 25. boerenkool 10-16, rode kool 6-15, groene kool 7-16, postelein 62, prei 10-19, spina zie 46-70, spruiten 22-54, tomaten 20-58, uien 8-13, waspeenl8-20, winterpeen 8- 10, witlof 76-112. Per 100 stuks: bloem kool 30-68, knolselderij 8-18, komkom mers 12-30, sla 5.78-19.90. Per 100 bos: bospeen 19-38. LEIDEN, 25 oktober Vette varkens- markt: Aangevoerd 128 vette varkens. No tering per kg. levend gewicht: zware var kens: geen notering; lichte varkens 1.65- 1.69, slagersvarkens 1.70-1.72, zeugen 1.40- 1.58. Handel tamelijk. BODEGRAVEN, 25 oktober Kaas markt: Aangevoerd 83 partijen. Notering: le soort 2.15-2.21, 2e soort 2.07-2.14; ex tra 2.53. Handel flauw. ROTTERDAM, 25 oktober Veemarkt: Aanvoer in totaal 3144; weektotaal 5229. Vette koelen en ossen 400, gebruiksvee 1083 vette kalveren 500, graskalveren 396. nuchtere kalveren 409, varkens 11, biggen 31. paarden 66. velens 14. schapen of lam meren 167, bokken en geiten 34. Note ring: vette koeien le kw. 300-320, 2e kw. 260-295, 3e kw. 245-260; vette kalveren 280-310, 240-280, 220-240, per kg. Gras kalveren 440, 340, 240; nuchtere kalveren 78. 60. 50: exportvarkens 95. 80, 60; big gen 48. 40. 35; per stuk. Slachtpaarden 220, 200. 170 per kg. Schapen 120, 100. 80; lammeren 110, 90, 75; kalfkoeien 1275, 1125, 925; melkkoeien 1275, 1125, 925; vare koeien 830, 730, 630; vaarzen 9.30, 700. V erkeersongeluk eist twee levens (Van onze Groningse correspondent) Een zeer ernstige autobotsing vond gisteravond omstreeks half acht plaats bü de Norgervaartsebocht in Boven- smilde (Dr.> toen een personenauto, waarin het echtpaar Son uit Hoogezand in volle vaart tegen een tegemoetkomen de vrachtwagen reed. De heer en mevrouw Son, respectieve lijk 59 en 57 jaar oud, werden beiden op slag gedood. De personenwagen van de heer Son reed in een file uit de richting Meppel. Plotseling verliet de bestuurder de file om een voorligger te passeren. Het nood lottige gevolg was een frontale botsing tegen een uit de richting Assen komende vrachtauto. Een zieke emigrant terug in Nederland Mevrouw M. van der Toorn uit Sche- veningen, die op 13 augustus j.l. door bemiddeling van het noodfonds voor ouders van emigranten „wij komen" naar Canada vertrok, om daar haar ernstig zieke zoon Jan op te zoeken, is gister middag. samen met deze zoon, in Ne derland teruggekeerd. De artsen ver moeden dat de 19-jarige jongeman, die een jaar geleden naar Canada emigreer de, aan een hersentumor lijdt. Gedurende de weken, die mevrouw Van der Toorn in Canada heeft door gebracht, trad geen verbetering in de toestand van haar zoon in. Zyn werk gever achtte het tenslotte beter, dat de jongen met zijn moeder naar Nederland zou terugkeren en stelde het geld voor de terugreis beschikbaar. Zo keerden moeder en zoon gister middag op Schiphol terug, waar ze wer den verwelkomd door vele familieleden en kennissen. Het was weliswaar een trieste thuiskomst, maar niettemin was de moeder overgelukkig, dat zij haar zieke zoon, die moeilijk kan lopen en wiens gezichtsvermogen zeer slecht is geworden, naar Nederland had kunnen brengen. Man wil zijn vrouw tie trein uit werken (Van onze Groningse correspondent) De Winschoter politie heeft een 27- jarige man uit Nieuweschans in de kraag gepakt, omdat hij geprobeerd heeft zijn vrouw uit een rijdende trein te werken. Hü wordt vervolgd ter zake van poging tot zware mishandeling, c.q. poging tot doodslag. De man en zijn vrouw waren zater dagavond op familiebezoek geweest in Winschoten. De man had hier enig bier en jenever genoten en zag kennelijk de werkelijkheid niet meer op de manier, zoals hij het eigenlijk moest. In de trein terug naar Nieuweschans had zich een idee in zün hoofd gezet, dat er niet meer uit wou. Zijn vrouw moest de trein uit. En de trein reed Tweemaal lukte het hem de deuren op het balkon te openen en tweemaal had hij het al klaar gespeeld zijn vrouw voor die open deuren te krijgen. Geluk kig zaten er in de over het algemeen niet zo drukke trein een paar militairen, die op het kritieke moment de deur weer dicht deden. Dit alles veranderde niets aan het idee in 's mans hoofd zijn vrouw moest de trein uit. En daar om trok hü aan de noodrem. „Misschien mag het nou wel" zal er ergens door zün verwarde gedachten gespeeld heb ben. Het mocht inderdaad, het moest zelfs, maar hij zelf moest mee. Want de Winschoter politie kwam toegesneld en pakte de man stevig vast. In het politiebureau werd hij opgesloten. Nu moet hü zich dus straks voor vrouwe Justitia verantwoorden Amerika en (le grens aan Oder en Neisse De Amerikaanse regering blüft van mening, dat de definitieve grens tussen Duitsland en Polen slechts bij een vre desverdrag kan worden geregeld, aldus heeft een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken in Wash ington verklaard. Zoals bekend is in West-Duitsland enige opschudding ontstaan door de verklaring van vice-president Nixon republikeins kandidaat voor het presi dentschap dat alle Polen vastbesloten zün de tegenwoordige westgrens van hun land te verdedigen, „en dat dit een feit is waarmee rekening moet worden gehouden". Zoals bekend erkent West- Duitsland de grens tussen Polen en Oost-Duitsland de z.g. Oder-Neisse grens, waarbij gebieden die voor de oor log aan Duitsland behoorden thans Pools zün niet. De Amerikaanse woordvoerder herin nerde aan de nota, die Washington op 11 augustus naar Warschau heeft ge zonden. Hierin werd o.m. gezegd dat een vredesverdrag waarbij rekening wordt gehouden met de belangen van alle par tijen slechts kan worden gesloten door een regering die uit naam van het ge hele Duitse volk kan spreken. Waarnemers geloven dat Nixon zich door zün verklaring van de steun van kiezers van Poolse origine heeft willen verzekeren, en anderzüds wil voorkomen dat Polen zich tegen de Westduitse aan spraken nauwer bij de Sovjet-Unie aan sluit. Ben Goerion prijst onze landaanwinning De premier van Israël, Ben Goerion, heeft zich in de Knesset (het parle ment) zeer prijzend uitgelaten over de landaanwinning in Nederland. „Ik heb in Nederland bewonderens waardige projecten voor landaanwin ning gezien, die werden uitgevoerd ten behoeve van nog geen vijftien procent van de bevolking, maar tot trots en vreugde van de gehele Nederlandse Na tie die, eensgezind, hiervoor honderden miljoenen dollars beschikbaar heeft ge steld. Ik geloof dat de duizenden stede lingen bij ons zich op dezelfde manier over de ontwikkeling van onze land bouwcentra moeten verheugen, tot glorie van de gehele staat Israël". Record van Titan De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren een intercontinentaal ballistisch projectiel van het type „Titan" gelan ceerd van de basis Cape Canaveral in Florida. Het projectiel legde een afstand van 9.760 km af. een record voor dit type. De neuskegel, die werd afgewor pen. kwam op ongeveer 1.800 km ten zuidoosten van het eiland Ascension in de Atlantische Oceaan terecht en kon worden geborgen. Deze bevatte instru menten en een klein bandopneemappa raat voor het registreren van de vlucht. Benelux-parlement komt vrijdag in Brussel bijeen De raadgevende interparlementaire Beneluxraad het parlement van de Benelux komt vrüdag in Brussel bij een ter bespreking van de begroting voor volgend jaar en het vierde verslag van de drie regeringen over de totstand koming en werking van de economische Benelux-Unie. Onder voorzitterschap van de Belgische socialistische afgevaar digde M. A. Pierson zullen de 49 afge vaardigden (21 Belgen, 21 Nederlanders en 7 Luxemburgersvoorts spreken over de samenwerking tussen de drie landen op het gebied van de eenmaking van het recht, het vervoersbeleid in de E.E.G. en over een ontwerp-verdrag in zake de rechterhjke bevoegdheid.het gezag en de tenuitvoerlegging van rech- terlüke geslissingen, scheidsrechterlijke uitspraken en van authentieke akten. Kroesjtsjef naar Mikojan Frank Cousins, de leider van de Brit se vakbond van transportarbeiders, heeft maandag in het Kremlin een onderhoud van vier uur gehad met de Sovjetrus- sische premier Kroesjtsjef. Na afloop hiervan deelde Cousins mede, dat Kroesjtsjef hem had verteld vandaag, dinsdag; naar de kust van de Zwarte Vijftien jaar voor Meeuwis Goudswaard De Nederlander Meeuwis Goudswaard is vandaag te Cairo tot 15 jaar dwang arbeid veroordeeld op beschuldiging van spionage voor Israël. Er zijn nog vijf bui tenlanders veroordeeld, namelijk de Ita liaan Pacciolla (15 jaar), de Italiaan Di- pietro (10 jaar), de Griek Coys (10 jaar), de Griek Stamatdu (7 jaar) en de West duitse chirurg dr. Fritz Katz (10 jaar). Allen zijn beschuldigd van spionage voor Israël. De 67-jarige Goudswaard, de 28-jarige hoteldirecteur Dipietro en de 40-jarige duiker zün schuldig bevonden aan mili taire spionage. Dr. Katz, die al jaren in Egypte praktijk uitoefende, zou mensen hebben overgehaald als agent voor Israël op te treden. uuuuag, naai ue vein uc (jwanc fiocnn Zee te zullen vertrekken om zich bij de Jn. OEGSTGEEST Ledenvergadering van Veilig Verkeer De Vereniging voor Veilig Verkeer hield gisteravond in Het Witte Huis haar jaarhjkse ledenvergadering onder voorzitterschap van dr. K. Simon Tho mas. Nadat enkele activiteiten van de vereniging waren genoemd werden de jaarverslagen uitgebracht, waaruit o.m. bleek dat het ledental was toegenomen. Het bedraagt nu 361. Dit was uiteraard gunstig voor de financiën. O.m. kon wor den overgegaan tot uitbreiding van het aantal verkeersbrigadiertjes. Er komt een nieuwe post bij nl. bü Duinzicht. Uit de vergadering werd aangedrongen op een puzzeltocht voor kinderen. Voorts werd de aandacht gevraagd van het be stuur voor de toegenomen verkeerson veiligheid door de buslijnen. In dit ver band werd aangedrongen alle autobe zitters te verzoeken - indien zij een ga rage aan huis hebben - de auto op eigen terrein te plaatsen inplaats van op de openbare weg. De voorzitter bracht ver slag uit over zün bezoek aan de jaarver gadering van het Verbond, onlangs in Groningen gehouden. De heren jhr. Teding van Berkhout en W. N. Steur werden opnieuw als be stuurslid gekozen. Door adjudant Koer- ten werd meegedeeld dat een tevreden heidsbetuiging was binnengekomen van de directie der NZHVM over de busrou ten en de getroffen regelingen in Oegst- geest. Hierna kreeg de heer Koerten gelegen heid tot het houden van een causerie over enkele artikelen en bepalingen van de Wegenverkeerswet en het Wegenver keersreglement. Hij deed dit op niet al leen deskundige, doch vooral ook op be grijpelijke wijze. In het bijzonder be handelde hij de artikelen 29 t.m. 31 van de Wet. Hoe ingewikkeld onze wetgeving op dit gebied kan zün bleek duidelük toen tal van vragen werden voorgelegd en beantwoord met verwijzing naar al lerlei bepalingen en artikelen. VOORSCHOTEN Raadsvoorstellen B. en W. stellen de raad voor aan de gebrs. G. en P. Niersman te Voor schoten ondershands te gunnen de bouw van 36 woningen voor bèjaarden in Vlietwük/ aan de Antonie van Dijck laan. De aanneemsom bedraagt f385.150. Ieder van deze woningen zal een woonkamer, een slaapkamer, keuken, douche-gelegenheid, toilet en gang be vatten. Ze worden gebouwd in twee woonlagen. Zowel voor de beneden- als bovenwoningen zijn er njwielbewaar- plaatsen op de begane grond. De gemiddelde huur wordt berekend op f 12.20. Voor de aanleg van een verbindings weg LeidsewegAdegeest. die geprojec teerd is tussen de percelen Leidseweg 121 en 123 kan de gemeente van het R.-K. Kerkbestuur de erond kopen tegen f 20.per m2. Voor de sanering van de Schoolstraat, de zgn. voor- en achterkazerne, kunnen B. en W. het perceel Schoolstraat 96 kopen van de heer W. J. van Santen Vliegen naar verre landen Ruim 70.000 Nederlandse emigranten zün per KLM naar hun nieuwe vader land gereisd. De meeste van hen lieten hier ouders en of andere familieleden achter, ook in Leiden. Geen wonder dus. dat velen gisteren in de foyer van de Stadsgehoorzaal de ouderemigran ten- avond, welke de Nederlandse luchtvaart maatschappij daar had belegd, bijwoon den. De heer W. L. de Haan hield op deze drukbezochte bijeenkomst een praatje over de mogelükheden voor de ouders hun geëmigreerde kinderen te bezoeken. Hij maakte o.m. duidelijk hoe de luchtvaart groeide en hoe men er van kan profiteren. Daar vrüwel ieder een zich afvraagt of een verre reis door de lucht wel te betalen is werden er enkele tarieven genoemd, die alle binnen de grenzen van het redelijke liggen. Voor degenen, die op afbetaling willen vliegen is de KLM kredietservice in het leven geroepen, terwijl de KLM spaar- service er is voor alle reizigers, die voor af willen sparen. Later op de avond werden films vertoond. Martin Bomers zong tussen de bedrüven door enkele volksliedjes. De Leidse Dahliavereniging Johan Mater en de Amateur Fruitteeltclub Prof. Ir Sprenger hielden gisteren in de zaal Van ZÜP aan de Hoogl. Kerk- gracht een filmavond, met daaraan ver bonden prijsuitreiking van de op 10 en 11 september gehouden tentoonstelling. Nadat de voorzitter, de heer L. J. J. Dooyenburgh, de avond had geopend met een woord van welkom tot vertegen woordigers van de zustervereniging en heer Raymond Sasse van Ysselt ver toonde twee prachtige kleurenfilms. In de pauze werden de prijzen uitgereikt, waarna nog een kleurenfilm over Congo, het land. dat momenteel zo in het mid delpunt van de belangstelling staat ee- draaid. Na deze leerzame film, welke veel van het natuurschoon in Afrika te zien gaf, dankte de voorzitter de Bel gische Ambassade voor het beschikbaar stellen van de films. Verkoopdag Staalwijk Indien het een actie voor het wük- gebouw betreft, staat men telkens weer versteld hoe vele hervormde Staalwij- kers zich met grote ambitie achter een dergelijke actie scharen. Zo ook van daag nu in dit wijkgebouw een ver koopdag wordt gehouden, waarvan de opbrengst bestemd is voor de aflossing van de schuld, welke nog rust op de restauratie van de grote zaal. Een grote verscheidenheid van artike len is op de diverse aantrekkelijke stands uitgestald. Gebruiks- en luxe voorwer pen, die zeker hun aftrek wel weer zul len vinden. Bovendien zün er ook vele aardige attracties. J Hedenmiddag om twee uur opdende de wijkpredikant. ds. P Kloek de verkoop dag. De predikant noemde een bazaar een praktische aangelegenheid voor Staalwük, omdat er nog steeds een schuld in verband met de restauratie van het wijkgebuow afgelost moet wor den. Ds. Kloek dankte de vele dames en heren, die aan de voorbereidingen tot deze verkoopdag hun steentje hadden bijgedragen. In het bijzonder noemde hü de dames uit huize Vreeswük. Nadat de wükpredikant de hoop had uitgesproken, dat de bazaar in financieel opzicht een groot succes zou worden, verklaarde hü de verkoopdag voor geopend. De bazaar is tot hedenavond 10.30 uur geopend. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het kand. ex. Westerse sociale we tenschappen de heer J. J. P. M. de Graaf te Leiden WASSENAAR De heer M. J. M. Dols slaagde voor het doctoraal examen geneeskunde eer ste gedeelte. WARMOND P.V. Warmond De Postduivenvereniging „Warmond' heeft haar eindresultaten bekend ge maakt over het vliegseizoen 1960. Deze luiden als volgt: Vitesse: 1. J. van Segelen 205 punten, 2. J. Kortekaas 194 punten. 3. Chr. Braun 187 punten. Mid-Fond: 1. Chr. Braun 261 punten, 2. J. Kortekaas 237 punten, 3. C. Korte kaas 235 punten. Fond: 1. dr. J. Venker 411 punten, 2. C. de Zwart 325 punten, 3. J. Smuts 317 punten. Kampioen Oude Duiven: 1. dr. J. Ven ker 783 punten, 2. Chr. Braun 736 pun ten, 3. J. L. de Weerd 694 punten. Kampioen-Jonge duiven: 1. J. Korte kaas 261 punten, 2. B. Oskam 257 pun ten, 3. J. L. de Weerd 256 punten. Kampioen-generaal: 1. Chr. Braun 955 punten; 2. J. L. de Weerd 950 punten; 3. dr. J. Venker 877 punten. Kampioen navlucht (oud en jong)1. B. Oskam 155 punten; 2. Q. Beugelsdük 152 punten; 3. J. Roest, 134 punten. Prijs 5 Get.: jonge duiven: Chr. Braun 393 punten. Kampioenduif op Vitesse-Mid Fond: J. Smits 220 punten. Kampioensduif jonge duiven: J. L. de Weerd 157 punten. Kampioensduif oude en jonge duiven: A. van Ruitenburg 104 punten. eerste vice-premier Mikojan te voegen. Mikojan, wiens naam de laatste drie tot vier weken niet meer in de Russi sche pers is genoemd, brengt een va kantie aan de Zwarte Zee door. LEIDERDORP Uitwisselings weekeinde Geref. jeugdverenigingen Zaterdag en zondag a.s. beleggen de Gereformeerde Jeugdverenigingen een uitwisselings-weekeinde met de jeugd verenigingen uit Doorn, Driebergen en Noordwük. Het weekeinde draagt een feestlük karakter en wordt gehouden in gebouw „Irene". Contactavond „Doesburg" Gisteren werd in café Doesburg de tweede contactavond gehouden van de Buurtvereniging „Doesburg". Voorzitter W. de Jong opende de vergadering, waarna de leden onderlinge wedstrijden hielden in sjoelen, klaverjassen en rou lette. De winnaars werden beloond met een vleesprüs. De opkomst was vrij groot. Aan- en verkoop van grond B. en W. stellen de raad voor van de heren P. C. van der Leek en K. Hayes enkele percelen grond te kopen gelegen in de Züllaan en Meüepolder. Het be treft percelen van de heer Van der Leek groot totaal 1.01.20 ha voor de som van f 1.65 per m2 en percelen van de heer K. Hayes tot een totaal grootte van .27.30 ha voor de prüs van f 1.15 per m2. Voorts stelt het college voor aan het bouwbedrüf Joh. .Noorlander en Zonen te Leiden een perceel grond aan de Bloemhofstraat en twee resp. negen per celen gelegen aan de Hubrechtstraat be stemd voor vüf en zeven woningen te verkopen voor de totaalprüs van f 84.000.—. Op deze grond worden premiewonin gen gebouwd die voor de nettoprijs van f 17.000.— per stuk zullen worden ver kocht. Fototentoonstelling gesloten Zaterdagavond is de jubileumtentoon stelling van de fotoclub „Daguerre", die tien jaar bestaat, gesloten. Er zijn onge veer 160 bezoekers geweest, d.i. meer dan bij de voorgaande fototentoonstelling. Opvallend was, dat de bezoekers zeer veel belangstelling hadden voor de kleu- Als deze aankoop doorgaat rest slechts nog éen perceel, waarover de onderhan delingen echter niet vlot lopen en waar voor misschien een onteigeningsproce dure gevolgd zal moeten worden. B. en W. hebben voorgesteld het op nemen van de meters in het vervolg eens in de twee maanden te doen ge schieden. Wel zal maandelüks een nota aangeboden worden: de ene maand een gemiddeld geschat bedrag, de tweede maand de juiste verrekening. Dit be perkt in het steeds groeiende dorp het werk van meteropnemers en centrale boekhouding en daardoor zal het moge lijk zün zonder aantrekking van nieuw personeel het werk te doen verrichten. Raad vrijdag bijeen Vrijdag 28 oktober om 8 uur nam. vergadert de gemeenteraad. De voornaamste agendapunten luiden: voorstel tot het beschikbaarstellen van f 1500.voor aanschaffing nieuw pa neel voor boekhoudmachine en het wü- zigen van elektriciteits- gas- en water- leveringsverordening; wüziging samen stelling en werkkring van de commissie van bü stand voor de gemeentebegroting; overdracht 78 m2 grond aan de prof. Boerhaaveweg aan de heer J. C. Stik- voort; realisering bouwplan voor 36 wo ningen voor bejaarden in Vlietwijk II1 en onderhands aanbesteden van dit pro ject aan de fa. gebrs. G. en P. Niersman te Voorschoten voor f 385.150: het tref fen van een regeling met de heer C. P. v.d. Voort tot tussentüdse beëindiging van een pachtovereenkomst in Adegeest; aankoop van 160 m2 grond aan de Leidseweg van het R.K.Armbestuur te gen f. 20.per m2; aankoop van het perceel Schoolstraat 96 met opstallen van de heer W. J. van Santen tegen f 18.500.nota van B. en W. inzake het bouwbeleid. BEURSOVERZICHT Aandelen Nationale Handelsbank lager AMSTERDAM. 25 oktober Aandelen Nationale Handelsbank wer den ook vandaag in een ruime open hoek verhandeld. De koers werd, na enige dagen wederom officieel ter beur ze genoteerd. De prüs schommelde rond de 225 pet, tegen een laatst gedane offi ciële notering van 202 pet. De niet offi ciële hoogste koers voor de aandelen was gisteren 263 pet. Na het bekend worden van de voorwaarden voor de omruil van aandelen Nationale Handelsbank tegen aandelen Rotterdamsche Bank daalde de koers gisteren nabeurs tot 215. De beurs is over de gehele gang van zaken zeer teleurgesteld. Men had op betere omruilvoorwaarden gerekend. De stemming voor de internationale waarden viel bü de opening heel erg mee wanneer rekening wordt gehouden met het feit, dat Wall Street gisteren opnieuw lager sloot en de Nederlandse hoofdfondsen er flauw in de markt lagen. Vanmiddag daalde Philips van 1182 tot 1171, om op circa 1175 de markt te verlaten, tegen gisteren als slotprüs 1168%. Er was voor dit fonds vraag voor Zwitserse rekening. Aku's konden zich goed handhaven. Unilevers op 785, plus vier punten. Kon. Olie een halve gul den lager op f 12330. Deze aandelen no teerden in New York 11/8 dollar lager. Hoogovens zakten in van 847 tot 843 (845). In de cultuur- en scheepvaartafdelin gen was de handel minimaal en de koersverschillen, ten opzichte van het vorige slotniveau, waren van weinig be tekenis. Staatsfondsen onveranderd tot iets hoger. WISSELKOERSEN Amsterdam, 25 oktober Londen 10.60—10.60V»Montreal 3.85H— 3.86,3«; Brussel 7.567/8—7.57%Stockholm 73.05%—73.10%; Milaan 60.72%—60.77% Oslo 52.90—52.95; Lissabon 13.21—13.22%; New York 3.76B—3.77y»«Parüs 76.76— 76.81; Frankfort 90.37—90.42; Zürlch 87.56—87.61; Kopenhagen 54.78—54.81; Wenen 14.5114.52. BEURS VAN AMSTERDAM Dinsdag 25 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 101 ïooti 101 10011 101 10014 Ned. '60 H 4% 101 10014 Ned. '59 4% 99%GL 99% Ned '53 3% 95% 95% Grootboek obi. 3% 80% 94%GL 941J Ned. '51 3% 97% 96% 95% 95% Ned. '56 3% 95% 95% Ned 48 3% 88 B 88% Ned/ bel. cert. 3% 88% 87% L Ned. '50 3% 88 88 GB Ned '54 3% 891 8914 Ned '55 I 3% 8911 8914 Ned. '55-11 3% 9214 9214 Indië '37 3 91% Ned. grtbk. '46 3 92% 92% Ned. doll. In. 47 3 88% 88% Ned. Inv. cert. 3 98 A 98% Ned 62-64 3 99% 99 A Indië '37 3 98% 98 A Indië '37 A 3 94 94 A Ned. won.b.l. '57 6 110 110 A Ned. won.b.l. '58 4 100% 100% Vorige slotkoers koers v. heden Bank N. G. '58 (5%) 104A 104 A ld. N.W.B. '52 (4%) 99 99 A BVG rspbr. f500 179% BVG rspbr. '52 131% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 92% 92 Premieleningen 101% 100% A'dam '51 I 2% 83% 82% A'dam '56 I 2% 82% 82 A'dam '56 II 2% 88% 88% A'dam '56 in 2% 88 87% Eindhoven '54 2% 80% 80 Enschede '54 2% 79% Den Haag '52 I 2% 87% 79% Idem II 2% 88 86% R'dam '52 I 2% 89% 87% 90 98% 87% Utrecht '52 2% 92% 98% Z.-Holl 1957 2% 95% 95% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 231 230 407 405 ACTIEVE AANDELEN Mannequin-probleem (Van onze correspondent in Bonn) Een rechtbank te Neurenberg velde onlangs een merkwaardig vonnis, waar over in de Bondsrepubliek nogal wat te doen is geweest. De vraag was of mannequins, „arbeidsters" zün. die gelük fabrieksarbeidsters e.d. ver plicht zün tot betaling van premie voor pensioen- en ongevallenverzekering. Nee, zeggen de mannequins en hun werk gevers. Ja, zegt het gerecht. Want man nequins tonen door middel van hun schoonheid en de beheersing van hun lichaam de scheppingen der mode: rendia's. Op de laatste avond zijn enkele verrichten dus een soort „handarbeid", dia-series zelfs tweemaal achtereen ge- ze zijn voornamelük lichamelük bezig projecteerd. en zün dus arbeidsters! Cultuurbank Nat. Handelsbank Ned. Handelmü Amst. Rubber H.V.A Senembah A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft eert. Deli Mü-en (Ver.) Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens eert Müller en Co. N.B Ned. Kabelfabr Unilever Wilton Feyenoord Dordtse Olie gew. Kon Olie (f20.—) idem (50 f20.—) Holl. Amer. lijn Java China Paket KLM Kon Ned. Stmv Mü Kon Paket Mü Stoomvaart MÜ Ned Nievelt Goudr eert v Ommeren eert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie A'dam '47 (3%) 3 idem '48 (3%) R'dam '52-1 (4%) id id. -37 I-II (3%) Z.-Holland '56 (4%) 30% 30% 201% 224% 296 295 105% 105% 148 GB 148 545 540 464% 468% 342 341%GB 770 770% 171 170.10 327 325 %GB 874 845 418% 418% 600 609 GB 1168 1177% 324% 320% 781 784% 195% 195% 430 428 578% 576% 125.60 12450 123.80 123.40 140 GB 140% 155 155 104 103 10 181% 181 GB 137 136 141% 143 GB 284 284 %GB 148 149% 147% 147 OBLIGATIE gen 94% 94% 94% 94% 95 95 L 99% HB.U. eert235 Rott. Bank 331 Twentsche Bank 303 Industrie Ondernemingen Albert Heyn495 Borsumü56% K. N Edmet. A-AA 105 Idem pref wd104% Electrolasmü354 Kon Ned. Grofsm 185 Holl Constructie 560 L Ing. bur. v. Bouwnüv 262 Internatio 152 Int. Kunststof!. Ind. 57 Leidse Wolspinnery 538 Rott. Droogdok Mü 646 Sikkens Groep 888 Ver Touwfabrleken 335 Walvisvaart 110 Wernink's Betonm. 161 Van Wük en Heringa 120% Zaalberg 124% Spoorwegen Dell Spoorweg Mü 3% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 21% Intern Nickel 48% Anaconda 43% Bethlehem Steel 40 Cities Service 46% General Motors 41% Kennecott 75 Republic Steel 53% Shell Oil 72% Union Pacific 24% Un. States Steel 70% 235 317% 304 499 56 B 350 186 152% 55% 630 870 L 327 109 162 120 125 3% 21% 48% 43% 40 iV 45% 41 74% 52% 71% 24% 701\:

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13