„ALS CHRISTEN BEN IK NIET TEGEN COMMUNISME, MAAR.... Oostduitse christen leeft in zorgen Raad Lisse trekt effect van het streekplan ernstig twijfel Communisme beknot geestelijke vrijheid van de mens" Dok gezonken, ponton gered Opnieuw tien jaar geëist in liet drama Agathastraat te Rotterdam 't NHZ-vervoer in bollenstreek wordt in motie gekritiseerd Maar ontdekt ook nieuwe opdracht ZATERDAG 22 OKTOBER 1960 Dr. M. Niemöller in ons land Omstreeks het jaar 2000 is scheiding van kerk en staat in Europa voltrokken De thans 68-jariqe Duitse pacifist dr. Martin Niemöller, in de oorlog een van de bekendste Duitse anti-nazi's, thans president van de Evan gelische Landeskirche in Hessen-Nassau, is gistermiddag per vliegtuig naar ons land gekomen, 's Avonds hield hij in de Domkerk te Utrecht een rede ter gelegenheid van het achttiende lustrum van de theologi sche litteraire studentenvereniging „Excelsior Deo Juvante" van de Rijksuniversiteit van Utrecht. Op Schiphol een aantal vragen van journalisten beantwoordende, zei dr. Niemöller o.a.: „Ik behoor nog steeds tot de christelijke pacifis ten en ik ben nog steeds een tegenstander van atoombewapening." Er werd hem in verband met de dit jaar in Praag gehouden evangeli sche vredesconferentie gevraagd of hij niet van mening was. dat men door met vertegenwoordigers van communistische landen over vrede te confereren, de vele onderdrukte christenen in Rusland een klap in het gezicht gaf. Zijn antwoord luid de: „Als christen ben ik niet tegen het communisme, omdat het een be paald economisch systeem wil door voeren, ivant over economische sys temen kan ik met iedereen ernstig praten. Evenmin veroordeel ik het communisme omdat het een klassen loze maatschappij wil scheppen. Trouwens, die komt er toch. De ar beider verburgerlijkt niet, maar de burger wordt geproletariseerd, om dat de gemeenschap geen wortels meer heeft. Theologisch bezien ben ik in dit opzicht niet tegen het com munisme. Maar wat doet het com munisme met de mens?" In dat opzicht schoot het communis me volgens dr. Niemöller tekort. De idea le communist is hij, die precies denkt en spreekt zoals zijn maatschappij dat van hem verwacht. Zelf heeft hy geen ver antwoording meer. „En daar ben ik als christen tegen", zo vervolgde dr. Nie möller. „Dat is onmogelijk. God heeft heeft Adam gevraagd: waar zij gij? en niet: waar is uw maatschappij?" Communist en christen Niet alleen achtte hij het verkeerd, dat het communisme de geestelijke vrijheid van de mens beknot, maar bovendien worden mensen geofferd voor het com munistische ideaal. „Daarom kan een christen geen communist zijn," zo ging hij voort, „maar wanneer een commu nist ook begrijpt en erkent, dat hij om dezelfde reden geen christen kan zijn. dan kunnen wjj wel ernstig met elkaar praten. Ik heb wel met Horvath (de ex- minister van godsdienstzaken in Honga rije) en met Grotewohl gepraat en kon dat, omdat we elkaar ernstig nemen". Vastgelopen in de politiek Voorts kwam dr. Niemöller nog even terug op de spanningen, die twee jaar geleden de generale synode van de Evan gelische Kerken in Duitsland hebben be roerd, toen er een diepgaand verschil van mening heerste over de atoombe wapening. ,Die meningsverschillen zijn er nog steeds, maar er wordt op hoog ni- Om precies twintig minuten voor twee is gistermiddag het droogdok, dat zo als gemeld op zijn kop in de Noordzee stond op twee en een halve mijl ten zuiden van het lichtschip „Texel" ge zonken. In het dok was een ponton bevestigd van 27 meter lengte en 15 meter breedte. Op de in dit ponton aan wezige lucht bleef het dok drijven. Toen de ponton lossloeg en uit het dok dreef, zonk het gevaarte. Het loodswezen heeft een wrakboei bij geplaatst. Het dok wordt als volledig verloren beschouwd. De sleepboot „Simson" heeft de ponton kunnen redden.. Het schip bracht deze ponton nu naar IJmuiden. Deskundige van de verzekering, de eigenaar van het dok en vertegenwoor digers van het loodswezen hebben de mogelijkheden van het bergen van het gevaarlijke obstakel onderzocht. Het droogdok werd in 1910 gebouwd. De afmetingen zijn: 93 meter lang, 27 meter breed en 10 meter hoog. Het dok had een hefvermogen van 5.350 ton. Ds. Martin Niemöller van de Duitse Evangelische Kerk is giste ren in ons land aangekomen voor het houden van een lezing voor een Utrechts theologisch studentenge zelschap. Ds. Niemöller tijdens de persconferentie, welke hij hield na aankomst op Schiphol. veau niet meer over gepraat" zei hji. Wel geschiedt dat in de wat kleinere kringen van jongere predikanten. We zijn in Duitsland evenals elders in de wereld, ietwat vastgelopen in de politiek. We bewegen ons net als een tram in vas te rails en wijken daar niet van. Of de theologische gesprekken op hoog niveau over dit onderwerp later opnieuw ge voerd zullen worden, zal voor een g-oot deel afhangen van de vraag, wie Otto Dibelius, de evangelische bisschop van Berlijn-Brandenbrug, over enkele maan den zullen opvolgen. Er zullen misschien vier opvolgers nodig zijn". Scheiding van kerk en staat Omstreeks het jaar 2000 zal de schei ding van kerk en staat in heel Europa zijn voltrokken. Pas dan kan men spre ken van het einde van het Constantini- sche tijdperk, dan zal de kerk de vaak graag geaccepteerde beschutting van de overheid missen, maar aan de andere kant zal zij geheel vrij zijn. Dit zei gis teravond dr. Niemöller in de Domkerk te Utrecht tijdens de bijeenkomst van het theologsch-litterarisch studentengezel schap „Excelsior" Deo Juvante". Dr. Nie möller, sprak over „Het beeld van de kerk in de tweede helft van de twintig ste eeuw". Als zeer belangrijke element noemde hij het einde van de verbinding tussen troon en altaar, die meer dan 1600 jaar bestaan heeft. Dit betekent een totaal nieuwe tijd voor de kerken van West- Europa. De dan vrije kerken zullen eerst nog een volkskerkachtig bestaan voeren, maar toch zullen er vele leden verdwij nen wanneer blijkt dat het lid zijn van de kerk niet meer een onvoorwaardelijk bestanddeel van het staatsburgerschap I is. De winst zal niet alleen bestaan in vrijheid en eigen verantwoordelijkheid, maar ook in het feit, dat de kerken slechts leden zullen hebben, die er wer kelijk bij willen horen. Daarmee zullen de kerken van West-Europa veel gaan lijken op die van de Verenigde Staten. Hy noemde het een opvallend ver schijnsel voor onze tijd dat het gezicht van de kerk steeds duidelijker oecume nisch wordt. Omstreeks het jaar 2000 zullen de kerken, die er dan nog zijn, oecumenische kerken zijn. Kerkelijke politiek Veel sterker dan vroeger ziet de kerk de wereld als taak (Aufgabe). Er is een zendingsbewustzijn ook buiten de kerke lijke ruimte. Een groot gevaar signaleer de dr. Niemöller: de kerk kan alle taken in de wereld opnemen naar een plan en een beeld dat zij zichzelf maakt. Zij kan met andere woorden kerkelijke politiek j gaan bedrijven, maar zij dient dan niet te vergeten, dat de arbeider van rond 1850 het aangezicht van de kerk in deze I vorm zag. Dit is eeen reëel gevaar, zo zei de kerkleider, omdat de kerk tegen- I woordig bij de politici in een bijna even i hoog aanzien staat als ten tijde van I Constantijn de Grote. De kerk die zich zo een positie verschaft in een volks leven, heeft in feite niets gewonnen. Men spreekt veel van de zogenaamde na- christelyke epoche in verband met de teruggang, die de kerken in de eerste helft van deze eeuw beleefden. In rela tieve zin zal mea dit moeten beamen: tegen de bevolkingsexplosie van onze tijd is geen missionaire activiteit opgewassen. Nu heeft India nog 2 procent christe nen, maar dat zal over veertig jaar niet meer het geval zijn. Een van de vijan den blijft het communisme, dat optreedt als wreker voor het geleden onrecht. Te genover deze vijand kunnen we niet al leen in de positie van rechter optreden, zo zei dr. Niemöller. Men dient te erken nen, dat d$ kerk voorheen niet stond aan de kant van de verdrukten. Hetgeen niet betekent, dat de kerk nu niet zou mogen optreden tegen deze ideologie. In tegendeel, zij zou zich weer schuldig ma ken wanneer zij lijdelijk toezag, hoe men zou worden opgeofferd aan een idool, al dus besloot dr. Niemöller zijn rede. Grote belangsteling in Canada voor Van Gogh De collectie van 140 schilderijen van Vincent van Gogh, die op het ogenblik in het Museum van Schone Kunsten te Montreal wordt tentoongesteld, onder vindt zeer grote belangstelling van het Canadese publiek. De toeloop is zo groot dat de directie van het museum ge noodzaakt is de openingstijden te ver lengen, zodat het publiek op vier dagen in de week ook 's avonds de tentoon stelling kan bezoeken. Totnutoe hebben meer dan 50.000 Canadezen de tentoon stelling bezocht. Zondag 16 oktober was een recorddag met 11.490 bezoekers. De collectie-Van Gogh, die deels per schip, deels per KLM van Nederland naar Canada is vervoerd, is eigendom van ir. V. W. van Gogh en het Kröller- Möller museum en zal tot 6 november te Montreal tentoongesteld blijven. Daarna gaat de collectie nog naar Ot tawa, Winnipeg en Toronto. Advertentie) De procureur-generaal bij het Ge rechtshof te Amsterdam heeft gister middag tegen een 31-jarige gedetineerde chauffeur uit Rotterdam wegens dood slag in november 1954 op de 39-jarige administrateur L. P. van Wijnen, de echtgenoot van de vroegere minnares van verdachte, tien jaar gevangenisstraf met aftrek geëeist.. Deze straf had ook het Gerechtshof in Den Haag voor het zelfde feit in februari jl. opgelegd. In cassatie werd de zaak wegens een vorm fout door de Hone Raad verwezen naar het Hof te Amsterdam. In de nacht van 18 op 19 november 1954 werd de administrateur (de kost baas van verdachte), die uit het raam van de tweede etage van zijn woning zou zijn gevallen op een binnenplaatsje in de St.-Agathastraat te Rotterdam, dood door de politie gevonden. Pas vier jaar later kreeg men het vermoeden, dat het geen ongeval was geweest doch een misdrijf. In september 1959 veroor deelde de rechtbank te Rotterdam de chauffeur tot 12 jaar met aftrek. De vrouw van het slachtoffer werd door deze rechtbank van alle rechtsvervol ging onslagen. De president, mr. J. Spreij, ondervroeg w opnieuw de inmiddels hertrouwde echt- genote van het slachtoffer over haar na het zgn. ongeval afgelegde verklaring. „Ik dacht toen aan mijn kind. Nu achteraf bezien had ik beter alles aan de politie kunnen vertellen", zeide zij. Ter sprake kwamen o.a. weer het gillen van deze getuige en het bonzen op de deur van de kamer van verdachte. Daarover merkte de president op „Dat is toch eigenlijk camouflage geweest. Eerst werden alle sporen opgeruimd en daarna werd de man pas uit het raam gegooid. „De kroongetuige beschuldigt u ervan, dat u de man heeft geslagen en het raam heeft uitgegooid", zei de president tot verdachte, die antwoordde: „zij ^President: „Welk belang heeft zij daarbij?" Verdachte: „Ik weet niet wat er achter zit". Zich tot de vrouw richtende zei de president: „U begrijpt het belang van uw verklaring. Als net Hof u gelooft dan gaat deze man voor jaren de kast in". De vrouw bleef bij haar verklaring en voegde er nog aan toe: „sluit u mij maar rustig op. Het interesseert mij niets meer". De president zeide nog tot verdachte: „U ontkent zo bitter veel. Ik geloof ook niet alles wat u zegt". Daarna merkte hfj nog op dat de man drie vonnissen op zijn strafblad heeft staan en ver minderd toerekenbaar wordt geacht. Volgens de procureur-generaal was het motief geweest, dat het „paradijs achtig bestaan ten einde liep" van ver dachte. Hij was verliefd op Dina (de echtgenote van het slachtoffer). Zijn bestaan werd echter bedreigd door W, die achter de verhouding was gekomen. Na een ruzie op de bewuste avond had hij verdachte aangezegd, dat deze op staande voet het huis moest verlaten. Aan het slot van een zeer uitvoerig plei dooi concludeerde de raadsman, mr. J. van der Vorm, dat zijns inziens het feit niet wettig en overtuigend bewezen is. „Het misdrijf is niet opgehelderd en ver dachte moet worden vrijgesproken". Zijn verzoek tot onmiddellijke invrij heidstelling van zijn cliënt wees het Hof na in. raadkamer te zijn geweest af. De raadsman zeide. dat het een meten met twee maten zou zijn als de vrouw werd vrijgesproken en verdachte schul dig zou worden verklaard. Uitspraak 3 november. Gisteravond kwam de raad in openbare vergadering bijeen. Het belangrijkste was de bespreking over het uitbreidingsplan de Engel en het streekplan. De burgemeester presideerde; afwezig was met kennisgeving de heer Beelen. Voordat met het afwerken van de agenda werd begonnen diende de heer J. de Koning (KVP) de volgende motie in, waarin bij de N.Z.H.V.M. wordt geprotesteerd tegen de wijze waarop met de vervoersbelangen van de passagiers wordt omge sprongen Bij deze maatschappij moet er ten sterkste op worden aangedrongen om ten spoedigste de verandering ongedaan te maken en weder voor de buslijn HaarlemDen Haag v.v. opnieuw de dienstregeling in te voeren, zoals deze gold vóór 9 oktober. Deze motie en dit protest moeten ter kennis van genoemde maat- schappij en van de Rijksinspecteur van het verkeer in het district Zuid-Holland te Rotterdam worden gebracht. Op genoemde inspecteur moet een beroep worden gedaan om de verleende bewilliging alsnog ongedaan te maken, in elk geval zolang de belangen van de betrokken reizigers zulks noodzakelijk maken. Door de gedeeltelijke opheffing van de busroute Haarlem—Den Haag wor den vele scholieren uit de omliggende dorpen gedupeerd: de r.-k. b.l.o.-school, de huishoudscholen, de Rijks Middelbare Tuinbouwschool, de r.-k. h.bs., de han delsavondscholen. Vele ingezetenen die in Voorhout, Noordwijkerhout en Noord- wijk werkzaam zijn ondervinden dezelfde moeilijkheden, hetgeen eveneens het ge val is met mensen uit die plaatsen die hier hun werk verrichten. De gesigna leerde bezwaren zullen zioh vooral in het winterseizoen in sterke mate doen gevoelen. De raad besloot aldus. De heer Montagne (AR) sprekende De kerk in de D.D.R. (slot) (Van een bijzondere medewerker) Ogenschijnlijk heeft een kerk in een land waar de overheid een handje wil helpen om de godsdienst zo snel mogelijk te laten verdwijnen, niet erg veel van de toekomst te verwachten. Ogenschijnlijk, want de kerk is van nature optimis tisch. Zij predikt immers een Christus, een Heer, die de wereld reeds overwonnen heeft! In Oost-Duitsland komt daar nog iets bij. In alles wordt de bevolking daar gewezen op Rusland, het voorbeeld van een socialistische staat. Ook de kerk kijkt naar Rusland. Om te ontdekken, dat de kerk daar na bijna 45 jaar communisti sche overheersing nog bij lange na niet dood is. AI moet meteen worden toege geven, dat de Russische kerk sterk naar binnen is gekeerd en zich van nature onthoudt van alle activiteiten in het leven buiten de kerkmuren. De kerk in Oost-Duitsland is daarom ondanks alles optimistisch. Ze gaat bovendien meer en meer beseffen, dat ze een taak heeft in de situatie, waarin het land verkeert. gewetensconflict? Temeer daar de kerk belijdenis en Jugendweihe niet wenst te verenigingen, niet kin verenigen? Jeugdopvoecling is een probleem In het eerste artikel over de kerk onder marxistische heerschappij zeiden we reeds dat de christenen in de Duit se Democratische Republiek het niet ge makkelijk hebben. Op velerlei terrein heerst onzekerheid, heerst angst. Men is bezorgd over de opvoeding van de kinderen die een groot deel van de dag in de invloedssfeer van de overheid ver keren. Misschien wordt dat aantal uren nog wel uitgebreid, omdat er plannen bestaan om de hele-dagschool in te voeren. Dan is er de zorg inzake het godsdienstonderricht. In Duitsland wor den protestantse jongeren al heel vroeg lid van de kerk. Eigenlijk direct na de lagere school. Vandaar dat in het oos ten, waar de binding tussen kerk en staat heel nauw was vroeger, op alle scholen godsdienstonderricht werd gegeven. Dat is nu plotseling niet meer mogelijk. Dat onderricht mag niet meer dhder de schooltijd worden gegeven, maar ook niet direct er na. Er moeten minstens twee uren verlopen opdat de kinderen kun nen uitrusten. De kunst is nu maar om de schooltijd zo lang mogelijk te rekken! Nog een andere zorg is de communis tische jeugdbeweging. De overheid heeft namelijk voor de 14-jarigen (de leef tijd van de belijdenis!) de „Jugendwei he" min of meer verplicht gesteld. Men kèrn er zich aan onttrekken, maar wie geen socialistische gelofte aflegt, kan natuurlijk ook met verder studeren. Die is niet geschikt voor een goede positie in de maatschappij van morgen. Diens vader kan ook moeilijk in die maat schappij promoties maken. Voelt U het Nieuwe religie Ja, die regering van de Duitse De mocratische Republiek speelt het spel ernstig en handig. Ernstig omdat zij ge looft in de noodzakelijkheid van haar maatregelen. Zij ziet de mens nu een maal als een wezen, dat weer terug moet naar de oertijd toen alle mensen gelijk waren. Onafhankelijk van een heer en meester, onafhankelijk ook van een ho gere macht. Het is haar bittere ernst als ze in Berlijn de sectorengrens afsluit om de gang naar Billy Graham te ver hinderen! De staat speelt het spel handig omdat hy inhaakt op traditionele gewoonten. Het merkwaardige bij dit alles is dat de staat eigenlijk een nieuwe religie schiep. Met een soort doopplech tigheid. de reeds genoemde Jugendweihe, de socialistische huwelijksviering en be grafenis, schuldbekentenis en boetedoe ning voor de partij en schuldvergeving door de partij. Heel sterk ervaart men in Oost-Berlijn, die nieuwe religie staande in een soort kapel op de Russische mi litaire begraafplaats. In het midden op een tafel een boek met namen van gevallenen. Als een bijbel op een altaar. Langs de wanden, in overigens prachtig mozaïek, de strijd en het lijden van de Russische soldaat. Als een kruisgang. Boven in het gewelf brandt altijd een lampje achter een doorzichtige Sovjet ster. De genoemde plechtigheden by doop en huwelijk verlopen geheel vol gens kerkelijke styi: met klokgelui en orgelmuziek, alles via een bandappa raat. De Jugendweihe De „Jugendweihe" was overigens oor spronkelijk ook een godsdienstige aan gelegenheid. In de tijd van het reveil ontstonden in de kerken liberale tegenstromingen, als acties tegen het volgens vele te starre bewind. Eerst was dit een kerke lijke beweging, later een politieke, nog later een sociale. Deze z.g. vrije gemeen ten, die werden gevormd, keerden zich meer en meer van de kerken af. Ze schoven de bediening van de sacramen ten terzijde, vervingen de belijdenis door een Jugendaufnahme" of „Jugendweihe" wisten het in 1847 van de toenmalige vorst gedaan te krijgen dat haar leden niet langer kerkelijk behoefden te trou wen (in 1874 werd voor een ieder mo gelijk alleen voor de burgerlijke stand te trouwen), kregen in de tijd van de opkomst van het socialisme een meer sociaal karakter waarna deze vrije ge meenten uiteindelijk anti-kerkelijk en anti-christelijk werden.Een merkwaar dige ontwikkeling dus. Zo'n „Jugend weihe", die men hier en daar ook in West-Duitsland wel kent, verloopt in het oosten geheel volgens het geijkte pa troon: massaal, muziekkorpsen, vaandels spreekkoren. Echt Duits dus. Opdracht Dit zijn zo in een notedop de proble men van de christenen in Oost-Duits land. Problemen, die diep in het leven ingrijpen. Er is echter hier en daar een opmer kelijke ontwikkeling gaande.Staande in het geloof willen velen In gesprek raken en in gesprek blijven met de aanhan gers van het nieuwe regime. Men wil hen ervan overtuigen dat de kerk. dat het geloof, iets anders, meer is dan wordt gedacht.. Hier en daar bleek het zelfs al mogelijk gesprekskringen te vor men, waarin concrete zaken aan de orde komen. Uitgaande van de situatie, waar in men thans verkeert, willen deze kerk leden contacten leggen en behouden, ook met de partijfunctionarissen. Wil men positief in de nieuwe situatie staan. En dan blijkt waar het op hoog niveau byna niet meer mogelijk is het gesprek te voeren, omdat de kerk door de over heid niet meer als gesprekspartner wordt erkend, dit bij de partijfunctiona ris thuis wèl mogelijk is. Men ziet, er wordt daar in het oosten naar nieuwe wegen gezocht. De kerk wordt door eigen leden met andere ogen bekeken, maar wordt ook anders aan de buiten wereld duidelijk gemaakt. „We zeggen nee tegen het diepste wezen van het marxisme, maar ja tegen voor de prot. chr. federatie, wees op de overvolle bussen waarin de kinderen moeten staan en waarin ook de ouderen overlast ondervinden. De voorzitter vroeg alle klachten over de bussen bij hem in te dienen. Hy vertelde de politie op dracht te hebben gegeven hierop toe te zien, maar bij controle was alles in orde De voorzitter heeft dit verzoek ook ge richt tot de Rijksverkeersinspectie. Onvoldoende Bij de behandeling van het uitbrei dingsplan de Engel, wees de heer Mon tagne op de onvoldoende voorziening voor de voetgangers langs de Hereweg. De heer v. Leeuwen (P. v. d. A vroeg zich af of de Engel een eigen kern heeft, of dat het gericht is op het moe derdorp Lisse of op het vaderdorp Sas- senheim. „Moeten we wachten tot de Engel aaneengegroeid is met Lisse?" vroeg spr. zich af. De uitbreiding is in derdaad gering. We moeten een kleuter school houden aan de westelijke kant van de Hereweg, evenals een gebouw voor het Wit-Gele Kruis, dan behoort het zo gevaarlijke oversteken van de zo druk bereden Hereweg tot het verleden. De voorzitter antwoordde hierop dat hij heel goed wist welke zorgen er in de Engel leven. De woningbouwvereniging Gezinsbelang zal de vraag onder ogen moeten zien of in de toekomst ook niet in Lisse-dorp gebouwd kan worden. „Ik geloof dat G.S. met een verdere uitbrei ding van de Engel akkoord zullen gaan, gezien het streekplan". De heer De Koning vroeg een logi sche bebouwing van de Beekbrug naar de Derde Poellaan. Daar zouden dan de bejaarden woning en moeten komen en wel vlak bij de kerk. De heer Zandvoort van de Planolo gische dienst antwoorde hierop, dat de Engel meer ruimte is gegeven. „We heb ben een terrein voor speeltuin Kinder vreugd geprojecteerd, een openbaar ge bouw, een groot plein waar de kinderen kunnen spelen, een paar winkelhuizen, waardoor de Engel meer gelegenheid heeft gekregen om te leven". Het uitbreidingsplan werd met alge mene stemmen aangenomen. Twee uur Over het streekplan werd ruim 2 uur gediscussieerd. Het zou ons te ver voe- de marxist" zo vertelde men ons. ,En we proberen in de geüniformeerde een mens te zien voor wie Christus óók ge storven is". Begrip gevraagd Nogmaals, de situatie van de kerken en de christenen in de Duitse Demo cratische Republiek is vol angsten, zor gen en problemen. Maar ook vol nieuwe ontdekkingen, nieuwe mogelijkheden, perspectieven, opdrachten. Met ons medelijden begint men er niet veel. Men vraagt de kerken in Nederland: bekyk uw eigen gemeenteleven eens of dat óók zo vol tradities zit, of men er óók het zicht op het werkelijk gemeente- van-Christus-zijn heeft verloren. Of men er bezig is met het spreken en denken over de grote dingen die in de wereld gaande zyn, of dat men genoeg lijk en knusjes kibbelt over allerlei in wezen onbelangrijke zaken. Wat men daar in het oosten van de Nederlandse kerken vraagt, is begrip te hebben voor de situatie, waarin ze verkeren, voor de noodzaak van hun handelen als ze de marxisten opzoeken, naast hem gaan staan, met hem mee willen denken. Be grip voor het feit dat ook in de com munistische wereld de kerk een opdracht heeft, dat Christus ook voor de marxis ten gestorven is. ren om slechts een summière weergave te geven van de debatten, weshalve wij volstaan met de hoofdzaken aan te te kenen uit het bezwaarschrift dat door B. en W. gezonden zal worden aan G S De raad ging akkoord met de indiening van het voorgestelde bezwaarschrift. Ten aanzien van de Engel is in het streekplan noch in de toelichting daarop duidelijk gemaakt, dat hogere belangen het niet als dorpsgebied aanwijzen van deze kern wenselijk maken. De bestem ming tot agrarisch gebied in het ont werpplan heeft geen reële betekenis, aangezien deze bestemming niet kan worden geëffectueerd. Het is in redelijk heid niet te verwachten, dat, zelfs op zeer lange termijn bezien, tot verwijde ring van ongeveer 300 woningen kan worden overgegaan, teneinde deze gron den wederom in agrarisch gebruik te nemen. Het plan kan derhalve het ge wenste effect niet sorteren. Verder wordt in dit bezwaarschrift melding gemaakt, dat dagelijks 120 kleu ters 4 maal de Hereweg moeten over steken, hetgeen al een dodelijk ongeval tengevolge heeft gehad. Verschillende geprojecteerde wegen werden onder de loep genomen, zoals bijvoorbeeld de v. Lyndenweg. die vooral in de drukke Keukenhoftijd een verbiding noord-zuid betekent en die niet in het streekplan is opgenomen. Het Reigersbos werd ge noemde mede in verband met de ge wenste rust door de hier aanwezige be graafplaatsen. De omleidingsweg weste lijk van de kom van Lisse zal uit land bouwkundig oogpunt zeer schadelijk zijn. Tenslotte is het de vraag of het streek plan wel genoeg flexabiliteit waarborgt. De heer Montagne wenste aantekening dat de prot. chr. fracties tegen het voor stel subsidiëring Harddraveryvereniging Lisse en omstreken hebben gestemd; KVP en PvdA stemden vóór. Alle verdere voorstellen werden met algemene stemmen aanvaard. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Naarden (toez.) J. C. Breg- man te Bergentheim. Beroepen te 's-Gra- venhage (wijkgemeente XII) (vac. wyien H. J. Drost) dr. G. Snijders te Haarlem. GEREF. KERKEN Beroepen te Blacktown (Ref. Church) H. L. Hovig te Hamilton. Nleuw-Zeeland voorheen kand. te Groningen. EVANG. LUTH. KERK Beroepen te Paramaribo dr. A. Welland hervormd predikant te Meeden (Gron GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Schevenlngen A. Elshout te Utrecht Oecumenische sociale Academie PLANNEN VOOK MODERN GEBOUW. Nederlands „slechtst gehuisveste so ciale academie", de Haagse (oecume nische) sociale academie, die gesteund wordt door alle protestantse kerken en de Oud-Kath. Kerk, zal een der best ge outilleerde in het land worden als de nieuwbouwplannen (geraamde kosten rond een miljoen) gerealiseerd zullen zijn. Architeot R. D. Bleeker, deskundige op het gebied van scholenbouw, zal de academie een nieuw onderkomen schen ken in de nieuwe Haagse wyk Maria- hoeve. Het gebouw zal een weinig „schools" karakter hebben, Het gehele complex wordt gegroepeerd rond een „binnen hof". Er komt een aula met toneel ruimte, een conversatiezaal en, over twee bouwlagen, les- en werkgroeplokalen. Het directorium van de academie heeft voor de bouwplannen goedkeuring aan gevraagd bij het ministerie van O., K. en W. VRIJZINNIG PROTESTANTE INTERNATIONALE ZONDAG. Morgen wordt in tal van kerken in ons land in het kader van een vr\j zin nig protestante internationale week een vrijzinnig protestante internationale zon dag gevierd. Deze viering beoogt de banden tussen de vrijzinnig protestanten in ons land en hun geestverwanten elders in de we reld te versterken en de belangstellin van Nederlandse vrijzinnige protestar ten voor de internationale aspecten va; het vrijzinnig protestantisme -te ver levendigen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5