Tweeduizend politiemannen betogen onstuimig voor salarisverbetering Tsjombe eist heengaan van V.N.-functionaris WEERBERICHT de nieuwe VAUXHALL VICTOR 1961 Gejuich onderstreept vele boze krachtige woorden in Den Haag Melk spoedig: vetter-duurder RUSSISCH DIPLOMAAT GING TE KEER ALS KROESJTSJEF Fa. D. KRET Zn. U behoeft niet langer te wachten RESTAURANT „TRESLONG" - HILLEGOM FLIM teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 22 OKTOBER 1960 No. 30183 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 750 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 REGERING WEIGERT - POLITIE STEIGERT" Een geweldige politiemacht was gistermiddag in Den Haag op de been. Zij omvatte meer dan tien percent van de totale Nederlandse politiesterkte van 18.000 man. Er was zelfs (verkeers-) politie voor nodig om de orde te handhaven teneinde dit legertje, dat met span doeken en borden gewapend was, veilig en wel binnen de muren van bet gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te brengen teneinde een congres van de centrale van politie-organisaties over de salanspositie van het politiepersoneel te kunnen bijwonen. In anderhalf uur tijds zijn van het podium af vele krachtige en ook boze woorden over de „veertig plus"-geschiedenis gesproken. De voor zitter van de Eerste Kamer, mr. J. Jonkman, Kamerleden van diverse groeperingen, hoge functionarissen van de departementen van Justitie en Binnenlandse Zaken, van het directoraat-generaal van Politie alsook tal van hoofdcommissarissen en commissarissen van politie woonden de bijeenkomst geheel of gedeeltelijk bij. Resolutie werd met geestdrift begroet De sprekers van deze bijeenkomst werden herhaaldelijk onderbroken door langdurig applaus van meer dan 2000 paar sterke handen, die doorgaans bezig zijn het recht van anderen te beschermen, doch thans eigen recht bepleitten. Daverend ge juich en geschreeuw onderstreepten de verlangens en eisen van agenten, brigadiers, wachtmeesters, recher cheurs en inspecteurs. Zelfs de „stil len" manifesteerden zich luidkeels en hele ploegen verkeersagenten bliezen hoog en schril op fluitjes, niet om de storm van enthousiasme tot bedaren te brengen, doch om deze nog krachtiger te maken. Niet incidenteel De heer D. Rook, voorzitter van de Bond van Christelijke Politieambtena ren besprak de lijdensweg van het over leg, dat naar mening der bonden had moeten leiden naar een beter salaris niveau. Nadrukkelijk werd betoogd, dat het niet ging om een incidentele ver hoging, maar om inhalen van een ach terstand bij het overige rijks- en ge- meentepersoneel. De heer A. K. Mud, voorzitter van de Ned. Politiebond, hield vervolgens een bespiegeling over het (Van onze Haagse correspondent) Minister Marijnen heeft de knoop thans doorgehakt: de consumptiemelk wordt waarschijnlijk reeds met in gang van 1 november een half per cent vetter en daardoor één cent per liter duurder. Het vetgehalte van de melk vormt een element in het complex van garantie prijzen voor landbouw en zuivel, welke de volgende week bekend zullen worden gemaakt. Het Landbouwschap is in zijn woensdag aan de minister uitgebracht advies over de garantie- en verrekenprijs van de melk van het hogere vetgehalte van drie percent uitgegaan. Zou dat niet het geval zijn geweest, dan zouden hogere garanties gevraagd zijn. Advertentie (voorlopige) resultaat van het overleg, dat neerkomt op een betere overwerk- regeling en een inconveniententoeslag van f.40.per maand, te betalen uit het reeds gereserveerde geld voor alge mene verbetering voor het gehele over heidspersoneel. Bittere woorden werden gewijd aan net feit, dat de minister van Binnenlandse Zaken het salaris rapport van de commissie-Boot niet aanvaardde. Publieke steun De voorzitter van de R.-K. Politiebond „St.-Michaël" besprak tenslotte de mo rele kant van de affaire, waarbij hij de regering verweet zich niet aan af spraken te hebben gehouden. Deson danks werd op het gehele personeel een beroep gedaan eensgezind te zijn en niet tot onberaden daden buiten de organi saties over te gaan. Het verheugde hem, dat de politie in zo sterke mate de publieke opinie achter zich heeft ge kregen. Met laaiend enthousiasme werd in de met spandoeken behangen zaal een re solutie aan genomen. Deze spandoeken behelsden leuzen als „Regering weigert, politie steigert" „Salaris nood, animo dood", „Recht voor handhavers van het recht" en „Met veertig plus meer mans". Redelijk In deze resolutie wordt gesteld, dat de bonden samenwerkend in de Cen trale van Politie Organisaties diep teleurgesteld zijn over het niet inwilligen van de redelijke verlangens inzake de bezoldiging van de politieambtenaren. En dat, nadat er reeds zes jaar zijn verstreken sinds het „noodverband" werd gelegd. De bonden blijven van oordeel, dat nu op de kortst mogelijk termijn op basis van het „rapport werkclassificatie politiefuncties" salarismaatregelen die nen te worden getroffen. Zij spraken in die resolutie de wens uit, dat de regering hiertoe alsnog bereid zal zijn en zij dringen er bij de regering op aan een bevredigende voorlopige sa larismaatregel te treffen De volksver tegenwoordiger wordt met de meeste aandrang verzocht het streven van de hoofdbesturen te ondersteunen. Incident in Bonn, ivaar rode ambassadeur als oproerkraaier de zaal werd uitgeleid Adenauer poogt de scherven te lijmen (Van onze correspondent in Bonn) President Tsjombe van Katanga heeft gisteravond de terugroeping geëist van Ian Berendsen, de hoogste V.N.-functionaris in Katanga, en een deel van zijn militaire staf. Berendsen had gisteren bij zijn terugkeer uit Kabalo meegedeeld, dat het merendeel van de Katangese beschuldigingen van donderdag aan het adres van de V.N. ongegrond waren. Volgens Tsjombe zijn evenwel alle punten van zijn beschuldi gingen onweerlegbaar bewezen. Tsjombe zegt er diep van overtuigd te zijn, dat het absoluut onmogelijk is eerlijk samen te werken met degenen wier terugroeping hij geëist heeft. Noodtoestand in de provincie Kasai Tsjombe toonde een verklaring van een stationchef waarin wordt gezegd dat troepen van de V.N. hebben toegelaten dat er woensdag een schrikbewind in delen van Kabalo ontstond. Ethiopische soldaten hadden geplunderd en een vriendschappelijke houding jegens op standelingen aangenomen. Bondskanselier Adenauer heeft gisteren op onverwachte wijze in gegrepen bij een incident tussen de Sovjetrussische ambassadeur in Bonn, Smirnof, en de Westduitse minister van Economische Zaken Erhard, teneinde te voorkomen, dat de toch al niet beste betrekkin gen nog slechter worden. Hij zond de minister voor Federale Zaken, Von Merkatz naar de Russische ambassade om uiting te geven aan het leedwezen van de regering. De kanselier liet na de terugkeer van deze minister de persdienst verkla ren, dat het incident van beide kanten als gesloten wordt be schouwd. Het incident deed zich voor bij de opening van de „Afrika-week" in de Beethovenhal in Bonn, georganiseerd door de vereniging Duitsland-Afrika, die LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 VERANDERLIJK WEER Blijkens het overzicht, dat het KNMI te Bilt hedenmorgen om 10 uur gaf, ont wikkelde een lagedrukgebied, dat van de Oceaan kwam, zich tot een stormdepres- sie die vanochtend met een barometer stand van ongeveer 970 mb. iets ten wes ten van de Golf van Biscaje was gelegen. De depressie zelf verplaatst zich maar weinig. Randstoringen echter trekken door Frankrijk naar het noorden en ge ven het weer een veranderlijk karakter. Langs de rand van een hogedrukgebied bij Groenland stroomt koude lucht naar bet zuiden. 23 OKTOBER Zon op; 7.18 uur ;onder 17.30 uur; maan op: 10.3 3uur; onder 19.47 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.48 en 17.03 uur; laagwater te 0.42 en 12.54 uur. (24-10 hoogwater te 5.25 en 17.42 uur; laagwater te 1.20 en 13.31 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's en een bijvoegsel. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Koninklijke Ver eniging van Officieren en Ridders der Militairi Willems Orde werd gisteravond in de officiersmess van de Luchtmachtstaf in Den Haag een receptie gehouden. Minister ir. S. H. Visser (links) tijdens de re ceptie in gesprek met de voorzitter van de vereniging, commandeur J. F. van Duim. Op de achtergrond de vice-voorzitter kol. jhr. P. J. Six. NAM boort in zee De N.V. Nederlandse Aardolie Maat schappij te Oldenzaal deelt mede, dat zij aan de bevoegde autoriteiten ver guning heeft gevraagd tot het slaan van een drietal exploratieboringen in zee in de loop van 1961, welke tussen 8 en 16 kilometer van onze kust, bui ten de territoriale wateren, zullen wor den geslagen, tussen respectievelijk Noordwijk en Kijkduin. De N.A.M. is voornemens deze borin gen te verrichten met het door haar verwrven stalen booreiland „de triton". werd bijgewoond door afgevaardigden van een twintigtal Afrikaanse landen. Minister van Economische Zaken Erhard noemde in een toespraak „het Russische imperialisme erger dan het kolonialisme waarop de Russische ambassadeur op sprong en in gebroken Duits iets naar de spreker riep, terwijl hij zijn vuist schudde. Hij werd door een zaalwachter beet gepakt en naar de uitgang geleid onder afkeurende uitroepen uit het publiek. Erhard riep vanaf het spreekgestoelte: „Ik spreek niet tot U, maar met onze Afrikaanse vrienden". Hij hield schoenen aan! Men moet toegeven, zo zei men gister avond sarcastisch in Bonn, dat Smirnof zijn schoenen aanhield! Maar overigens was alles Kroesjtsjef-achtig aan deze hoge, in zijn gewone doen altyd zo voor zichtige diplomaat. Toen de voorzitter van het parlement van de Afrikaanse staat Togo, de donkere heer Savi de Tove, snijdend scherp in goed Duits zei, dat de Afrikaanse staten van Rusland niet meer vrijheid hebben te wachten dan in Roemenië heerst, zweeg Smirnof. Tegen de Afrikanen zijn ook de Russen voorzichtig! Maar toen pal daarop minister Erhard veel gematigder en veel minder scherp zei, dat „het imperialisme van communistische, totalitaire aard erger is dan het kolonialisme", toen leek het alsof voor de Russische ambas sadeur een belletje uit Moskou klonk!! Zijn lange gestalte verhief zich van zijn stoel. En terwijl de blikken van 500 Afrikanen, Europeanen en Amerikanen precies als in de Verenigde Naties zich wenden van de gezette Erhard naar de magere Rus, stormde deze laatste naar het spreekgestoelte met zyn armen wild zwaaiend en met samengeknepen handen alsof hij de goedmoedige Erhard te lijf wilde gaan. Smadelijke aftocht In het rumoer, dat op dat moment in de zaal ontstond hoorde men flarden van de zinnen, die Smirnof de zaal poogde in te schreeuwen. „Wat heeft Duitsland by ons gedaan? Twintig mil joen doden. Wat heeft Duitsland in Afrika gedaan? Geld verdiend, goud gehaald. Vrijheid zegt men hier, vrij heidOnder foei-geroep in de zaal en de rustige reactie van de diepbele- digde Erhard verliet Smirnof daarop de zaal. Zijn doel had hij één moment bereikt: de Rus had een door de West duitsers georganiseerde bijeenkomst voor en over het nieuwe Afrika in de war gestuurd. Hij had de Afrikanen gecon- Tsjombe voegde eraan toe nog niet om terugtrekking van de Ethiopische mili tairen te hebben verzocht. De voorzitter van de Kongolese Raad van Commissarissen, Bomboko, heeft gisteren in Leopoldstad medegedeeld dat als Kongolese soldaten geklede burgers en Ghanese militairen zich schuldig hebben gemaakt aan de plunderingen die nu al een week in Leopoldstad aan de gang zijn. Bomboko zei dit na een gesprek van enkele uren met de speciale vertegen woordiger van secretaris-generaal Ham- marskjöld in Leopoldstad, Dajal. Het le ger zei Bomboko, beschermt de bevol king nog altyd tegen jonge aanhangers van Loemoemba. Het heeft wapens en munitie in Afrikaanse wijken in beslag genomen. Het is niet verantwoordelijk voor plunderingen of verkrachtingen. De bevelhebber van het Kongolese le ger, kolonel Moboetoe, heeft eveneens aan het overleg deelgenomen. De mili taire adviseur van de V.N. in Kongo, ge neraal Richye, heeft diens eisen voor meer macht in de Kongo verworpen. Van gezaghebbende zijde werd vernomen dat Moboetoe zeggenschap wenste over het Gisteren is een Brits dok in de vaarroute tussen de lichtschepen Texel en Goeree gezonken. Een luchtopname van het dok, even voordat het geheel was verdwenen. vliegveld van Leopoldstad, zodat hij po litieke tegenstanders en onbetrouwbare officieren zou kunnen doen wegvoeren. Moboetoe kreeg echter te horen dat de Ver. Naties de vliegvelden vorige maand hebben heropend op voorwaarde dat ze niet 'oor militaire doelen gebruikt zou den worden. Volgens een schatting van het Inter nationale Rode Kruis zijn als gevolg van de gewelddadigheden tussen de Baloeba- en Loeloea-stammen in de Kongolese provincie Kasai, 150.000 tot 250.000 leden van de Baloeba-stam de laatste maan den uit het noordelijk deel van deze pro vincie naar het gebied van Bakwanga gevlucht. Als gevolg van de algemene wanorde, die in dit gebied heerst, is de toestand van deze vluchtelingen op het gebied van de voedselvoorziening en ge zondheidszorg de laatste tyd snel ver slechterd. Advertentie HIJ IS ER vraagt een geheel vrijblijvende proefrit BLOM'S AUTOMOBIELBEDRIJVEN LEIDEN, ZIJLSINGEL 36 Telefoon 24777 (b.g.g.) 31920 RIJNSBURG, HOFSTRAAT 17 Telefoon (0 1718) 3341 Advertentie S}%&> l1a6e,Uks diner - dansant. Restaurant la carte. Elke woensdag diner-dansant by candlelight met diverse attracties. ONBEPERKT KIPETEN f 6.— p. p. MAJOCO-TRIO komt op 26 oktober. Tafelreservering gewenst. Telefoon 0 25205347 Advertentie Rest. DE NACHTEGAAL LISSE - Rijksstraatweg 10 Jonge haantjes in 10 variëteiten, bereid aan open haardvuur, een delicatesse. Ook onbeperkt a f6.50 p. p. Advertentie Advertentie PHILIPS TELEVISIE VA. f 695. in teak, licht- en donkernoten kast. persoonlijke LANGE MARE 66 TEL. 26500 Prettige betaling. BREESTRAAT 173 fronteerd met zogenaamde Russische angst voor het Duitse geweld uit het verleden In feite bereikte Smirnof niets anders dan dat hij als het ware de zaal werd uitgeklapt, uitgekeken, uitgejouwd. Hy moest tenslotte de smadelijke nederlaag incasseren van door de eenvoudige con sciëntieuze zaalwachter als een oproer kraaier en niet als een der voornaam ste diplomaten in Bonn te worden be handeld. De zaalwachter pakte de am bassadeur namelyk losjes bij de arm en leidde hem netjes maar met vaste hand uit de zaal naar de garderobbe van de Beethovcn-halle. Uit Het Leidsch Dagblad van 23 October 1860: De Leidsche gemeenteraad heeft benoemd tot leden der Commissie belast met het uit brengen van een rechtsgeleerd advies omtrent de vraag, of al dan niet tegen den Staat zal worden geprocedeerd tot het be komen van schadevergoeding voor het gemis der inkomsten var. de visscherij in het Haar lemmermeer, de H. H. Sikkel Groos, Tollens en Huyser. (Geveilde percelen). Bij de gehouden verkooping op 20 Oct 1860 aan den Burg alhier ten overstaan van Notaris A. van Leeuwen is verkocht: Een Huis en Erf, Kolfmakersteeg Wijk 1 no. 389, voor f. 65.-.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1