SIAMEES KONINGSPAAR KOMT MAANDAG A.S. IN ONS LAND ZAAN HAGEL de lekkerste chocolade-korrels in de leukste doos RYNBENDE'S 75 cent Koning Phoemïbol en Koningin Sirikit regeren over een landrijk aan sterke contrasten Vorst werd in Amerika geboren opvolger van vermoorde broer PARIJS VERBIEDT OPTOCHT VOOR VREDE IN ALGERIJE v.d. <Staa\) Waterman' - met muzikaal gezin en examenkandidaat - naar Australië Hoe zal volgend jaar nationale bevrijdingsdag gevierd worden? Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 21 oktober 1960 Derde blad no. 30182 Van der Heem wil in Sneek personeels probleem oplossen Met het oog op de moeilijkheden, die in het westen van het land bij de per soneelsuitbreiding ondervonden worden heeft de directie van Van der Heem N.V. in Den Haag, zo deelt zij mede, besloten in Sneek een elektronisch toeleverings bedrijf te stichten. B en W van Sneek hebben toegezegd aan de raad voor te stellen op een per ceel ter grootte van 2 ha van het indus trieterrein langs Rijksweg 43 een fa brieksgebouw te doen optrekken van cir ca 6000 vierkante meter en dit vervol gens aan van der Heem in huurkoop te verstrekken. Indien deze plannen doorgang vinden, zullen in de loop van enkele jaren drie tot vijfhonderd mensen in dit bedrijf te werk gesteld kunnen worden. Het ligt in het voornemen in afwach ting van het gereed komen van het fabrieksgebouw, hetgeen naar schatting eind 1961 het geval zou kunnen zijn, zo spoedig mogelijk in een kleinere hal met de fabricage te beginnen. een royale 'jonge' jonge White Label dubbele klare f 855 per literfles exclusief glas Minister opent CNV- verzorgingscentriun (Van onze Utrechtse correspondent) Als minister mr. dr. C. J. M. A. van Rooy morgenochtend te Maarn het nieuwe herstellingsoord „Huize Stame ren" van het Christelijk Nationaal Vak verbond officieel heeft geopend, dan zal daarmee een lang vervulde wens van het algemeen sociaal fonds „Draagt Elkanders Lasten" van het Verbond eindelijk in vervulling zijn gegaan. Een eigen herstellingsoord, waarvan stijl en sfeer de labiele mens een tijdelijke om geving bieden, waarin positieve rust wordt tot herstel van lichaam en geest. Het fonds „Draagt Elkanders Lasten", dat in 1919 werd opgericht en sinds dien steun verleende aan 41.479 patiën ten tot een bedrag van ruim zes mil joen gulden heeft daarvoor de beschik king gekregen over het voormalige ho tel „Huize Stameren", dat door de Hil- versumse architect Dick Egberts tot een herstellingsoord is veranderd. In een prachtige omgeving is een tehuis voor 40 patiënten tot stand gekomen. Het herstellingsoord staat aan de rand van 65 ha prachtig bos, waarvan 5 ha direct by het hui^ horen. Van het huis uit heeft men een schitterend uitzicht op de Gelderse Vallei. Amerikaanse marine op Cuba versterkt Generaal David Shoup, opperbevelheb ber van de Amerikaanse marine-troe pen, heeft gisteravond tegenover de pers verklaard, dat de troepen op de Ameri kaanse marinebasis Quantanomo op Cuba zün versterkt. Hij wilde niet mee delen hoeveel man er naar Cuba zijn gestuurd. Philip Bonsai, de ambassadeur der Verenigde Staten op Cuba, zal voor over leg naar Washington vertrekken. De functionarissen te Washington, die dit mededeelden, verwachten dat een Ame rikaanse ambassadeur hetzij Bonsai, hetzij een ander later naar Havanna zal gaan. De mededeling over het ontbieden van ambassadeur Bonsai werd gedaan 24 uur nadat de V.S. de uitvoer van bijna alle goederen naar Cuba hadden verboden. Volgens dezelfde functionarissen zou Bonsai „voor onbepaalde tijd" te Was hington blijven. Zij voegden hieraan toe, dat dit ontbieden van de ambassadeur geen inleiding is tot een verbreking van de diplomatieke betrekkingen met Cuba. THAILAND (SIAM Begin volgende week zal Nederland een uniek vorstenpaar leren kennen: Koning Phoemibol van Thailand (Siam) en zijn gemalin Koningin Sirikit zijn immers vertegenwoordigers van een land, dat men met recht onvergelijkbaar met enig ander land kan noemen. Het is een land, waar de men sen in de hoofdstad coca cola drinken, maar waar op het platteland de Boeddhistische bedelmonniken in hun gele pijen nog een alledaags gezicht zijn. Een land van 23 miljoen inwoners, waar sommige hotels reeds air conditioning hebben, maar waar Koningin Sirikit draagt de nieuwste creaties van Dior en Balmain met evenveel genoegen en gratie als de brocaten gewaden van het oude Siam. Reeds veertien jaar lang zit de 32-jarige vorst op de troon van een land, dat, ongerekend de Japanse bezettingstijd, zeven eeuwen lang geen vreemde overheersing heeft gekend. Die vrijwel ononderbroken nationale vrijheid heeft er toe geleid, dat zowel het land als zjjn Koning nooit veel aarzeling hebbén getoond bij het overnemen van Westerse gewoonten en nieuwigheden. Dat die veelal uit Amerika komen, vindt zijn verklaring in de omvangrijke Amerikaanse militaire financiële hulp. tevens de tempeldans nog tot het dagelijkse leven behoort in plaats van een historische curiositeit te zijn geworden. Van die tegenstellingen is het vorstenpaar een levend symbool. De Koning wordt in zijn paleis in Bangkok omgeven door een hofprotocol, dat aan de tijd van Lodewijk XIV doet denken, maar in zijn vrije tijd is hij leider van een jazz-orkest, ter wijl hij er een „stal" snelle sportwagens op nahoudt en een verwoed badmintonspeler is. In zijn eigen land leidt deze jonge vorst een leven, dat een merkwaardige vermenging van middeleeuwse tradities en moderne. Westerse invloeden te zien geeft. Zo heeft Phoemibol zichzelf ge kroond, omdat in Siam nu eenmaal nie mand boven de Koning staat. Deze „on aantastbaarheid" van de vorst heeft er eens (en nog niet zo heel lang geleden) toe geleid, dat een Siamese Koningin bij 24-27 OKT. BEZOEK VAN THAILANDS KONINGSPAAR AAN NEDERl. 24 okh Aankomst, ontvangst, rijtoer,noenmaal, diner. 25 okt Ontvangst; 's avonds een concert. 26 okt. Diner 27okt Onhangsf; bezoeken, ver! rek noarZforiISgj een roeitochtje op een meer verdronk, nadat zij overboord geslagen was. Er was immers niemand, die het recht had haar hoofd aan te raken! Ook heeft de Koning gedurende de eerste drie maan den van zijn regering als Boeddhistisch bedelmonnik geleefd. Hij ging in die tijd met kaalgeschoren hoofd en een bedel nap door de straten van Bangkok. In vele opzichten kan men Siam een gelukkig land noemen, vooral omdat het in tegenstelling tot de meeste andere gebieden in Azië geen overbevolkings- probleem kent. Er is nog geen stads- proletariaat en de boeren zijn meestal ook bezitters van hun grond. Er is bij de gewone bevolking weinig belangstel ling voor politieke zaken en de Boeddhis tische filosofie leert de mensen berusten in de tegenslagen van het lot. Vereenvoudiging van Studentenfederatie had al steun gekregen Gezin van drietal dochters en één zoon Koning Phoemibol is in de Amerikaanse stad Cambridge, in Massachusetts, ge boren. Zijn vader, de Prins van Song- khla, studeerde daar en zyn moeder was bezig in Amerika haar verpleegstersdi ploma te behalen. Bij zijn geboorte verwachtte eigenlijk niemand, dat hij nog eens een der oud ste tronen van de wereld zou bestijgen. Hij had immers nog een oudere broer, Prins Ananda, en zijn familie was slechts een zijtak van het Siamese ko ninklijk huis. De troon kwam echter dicht onder zijn bereik, toen in 1932 de absolute monarchie werd afgeschaft en Koning Prajadhipok drie jaar later afstand deed van de troon. Phoemibols broer kwam daardoor op de troon. Diens re gering vond in 1946 een bitter einde, toen hij op geheimzinnige wijze werd vermoord. Hoe deze moord zich heeft toegedragen, is nooit in bijzonderheden bekend geworden, maar aan de jonge Phoemibol, die intussen in Zwitserland zijn opvoeding had voltooid, viel de taak ten deel de monarchie voort te zetten. Dat was in de tijd van Thailands „ster ke man", maarschalk Piboel Songgram. Met diens opvolger, maarschalk Sarit, kan de jonge vorst het echter veel beter vinden. Oosterse schoonheid Het vorstenpaar heeft drie dochters en een zoon. De Koning is in het publiek enigszins terughoudend, een gewoonte, die hem wellicht is opgedrongen door de heersende militaire kringen in zijn land, waar men niet graag ziet, dat hy zich te veel met het eigenlijke volk bemoeit. Hy draagt meestal een zonnebril, waar door zyn ogen verborgen blijven. Ko ningin Sirikit is in de afgelopen maan den (het paar is reeds sedert vier maan den op wereldreis) echter bekend ge worden als een Oosterse schoonheid en een vrouw van een hartveroverende charme. Zij is de dochter van de voor malige Siamese gezant in Parijs en heeft daardoor veel van de Franse cul tuur in zich opgenomen. Merkwaardige mengeling Hoewel de Koning, voordat hij zijn wereldreis ondernam, in het Westen een onbekende grootheid was, wist men zich Amerika toch een legendarische „jam-session" te herinneren waarin hij als saxofonist samenspeelde met de kla rinettist Benny Goodman. De Koning neemt zyn jazz-liefhebberij zo ernstig op, dat hy geregeld jazzconcerten in het paleis in Bangkok organiseert en zelf moderne muziek heeft geschreven voor het Thailandse ballet! (Van onze Parijse correspondent) Na kennelijk enkele dagen geaarzeld te hebben, heeft de Franse minister van Binnenlandse Zaken gisteren zijn veto uitgesproken over een demonstratie voor vredesonderhandelingen met het Algerijnse FLN. De optocht was georganiseerd door de Nationale Studenten- federatie. Vier andere organisaties, waaronder de Franse onderwijzers bond en de socialistische, communistische en christelijke vakcentrales hadden hun leden al opgeroepen zich bij de studenten aan te sluiten. De leuzen die op de spandoeken zouden worden vermeld luidden: „Onderhandelingen met de Algerijen, loyale toepassing van het zelfbe schikkingsrecht, strijd voor het behoud der democratie en menselijke grondrechten". 17 i twee maten, mogen de rechtse ultra's Kans op botsingen zich niet beklagen, ofschoon in hun -L kringen de laatste maanden en dezer dagen opnieuw zonder twijfel wel het ijpnL'lwwJjlio' drukst tegen het regime en de persoon HlCl llcilKJTCCiliip van generaai De Gaulle wordt samen gezworen! Daags tevoren was aan de vice-presi dent van de studentenfederatie waarin vrijwel de gehele studerende jeugd van Frankrijk verenigd is, door de minister van Oorlog meegedeeld, dat zijn militair studieverlof, zonder opgaaf van redenen, was ingetrokken. De student heeft een proces tegen de minister aanhangig ge maakt, terwijl de federatie van haar kant bekend maakte, dat de betoging donderdag toch voortgang zal vinden. In een lang communiqué heeft de regering vele woorden nodig gehad om haar verbod te rechtvaardigen. Het heet in die rechtvaardiging, dat tegen-demon straties worden gevreesd en dat de „sereniteit en de nationale eendracht, waaraan de overgrote meerderheid van het Franse volk verknocht is" daarom een verbod onvermijdelijk maakt. Inder daad had de Bond van Noordafrikaanse oud-strijders zijn leden ook opgeroepen om voor de eer van de Franse soldaat te getuigen en de kans op botsingen was dus zeker niet geheel denkbeeldig. Niet temin had de regering geen bezwaar gehad tegen een massale demonstratie voor Frans-Algerije, die op 3 oktober jJ. op de Champs Elysées werd gehouden, welke, zoals men zich herinnert, ont- iardde in een betoging bij het Elysée het ambtspaleis van het staatshoofd), tegen generaal De Gaulle. Bij diezelfde gelegenheid werden by het gebouw van het weekblad 1 "Express onder het oog van de politie de ramen stuk gesmeten. Zacht gezegd, mag dus wel worden vastgesteld, dat de balans tussen de vrij heden van de ene en de andere bevol kingsgroep door de regering niet over matig zorgvuldig in evenwicht wordt ge houden. En ook dat bij dit meten met B. en W. van Den Haag delen de raad mede, dat voor de wederopbouw van het Bezuidenhout inplaats van de indertijd geraamde f 43 miljoen stellig f 97 miljoen nodig zal zijn, indien men het wil verwezenlijken zoals men zich indertijd heeft gedacht. Dit bedrag blijkt veel te hoog te zyn. B. en W. hebben zich dan ook ge noodzaakt gezien, het ontwerp van dat plan terug te nemen en een belang rijk vereenvoudigd ontwerp te doen op stellen. Dit wordt nader bestudeerd. Advertentie Voor een wollen DAMES- of HERENTRUI sporthuis Met 783 passagiers aan boord, voorna melijk emigranten, vertrok gistermiddag de „Waterman" van de Koninklijke Rot- terdamsche Lloyd uit Rotterdam naar Australië. Onder hen zijn 250 kinderen. Er emigreren weer een aantal grote ge zinnen: drie met elf, twee met tien, en een met twaalf kinderen. Dit laatste is de familie De Jong uit Rotterdam, meer bekend als „het muzikale gezin". Vrywel alle leden bespelen een of ander instru ment en samen vormen zij een huis orkestje. Er gaat geen avond voorbij of er wordt gespeeld, zodat, de passagiers zeker kennis zullen maken met deze familie. Er is ook een jongeman aan boord, die tijdens de reis examen zal doen, zes dagen lang. Het is de 16-jarige Jan Pe- Vragen op begroting Algemene Zaken Bezwaar tegen teveel onderscheidingen Op welke wijze is de regering van plan de nationale bevrijdingsdag in 1961 te doen vieren? Dit vragen enkele leden van de vaste commissie voor Financien uit de Tweede Kamer in het verslag inzake de Rijks- begroting voor 1961 van Algemene Zaken. Kan de regering de Kamer haar mening geven over de viering van deze dag in 1960? Meent zij niet, dat de wijze, waarop deze laatste viering heeft plaatsgehad, een jaarlijkse viering wettigt? Wil zij de ge meentebesturen in elk geval de aanwijzing geven, dat op 5 mei de scholen gesloten moeten zijn? te maken, enz? Zo ja, moet hier dan niet worden gesproken van een misbruik, waartegen behoort te worden opgetre den? Enkele leden maakten bezwaar tegen het toenemen van het aantal jaarlyks verleende onderscheidingen. By hen be stonden geen bezwaren tegen het onder scheiden van personen, die zich op bui tengewone wjjze verdienstelijk hebben gemaakt. Het gedurende vele jaren ver vullen van een bepaalde functie of het als hooggeplaatste buitenlandse persoon lijkheid bezoeken van ons land konden zy echter niet als een buitengewone ver dienste beschouwen. Men bedenke, aldus deze leden, dat door dit te hooi en te gras strooien met onderscheidingen het be grip „onderscheiden" een aanmerkelijke devaluatie ondergaat. Welke taken, zo vroegen enige leden, heeft de Rijksvoorlichtingsdienst precies, naast die van de voorlichtingsdiensten van de verschillende departementen? Is het verantwoord hiervoor een zo groot bedrag uit tegeven? Houdt deze dienst zich ook bezig met het propageren van toerisme? Zo ja, is de regering dan niet van mening, dat Nederland zyn toeristische opnamecapa citeit, althans in de zomer, zo langza merhand heeft overschreden? Nat. Monument niet om toilet te maken Voorts, is het juist, dat het voetstuk van het Nationaal Monument op de Dam door allerlei jongelui wordt ge bruikt om erop te zitten zingen, kaarten, hun boterhammen op te eten, hun toilet ter Bert, oudste zoon van ds. J. J. C. Westera uit Brisbane (Queensland). Dit gezin is met verlof in Nyverdal geweest en in die tijd heeft Jan geblokt voor zijn overgangsexamen aan de Industrial Highsohool. Men heeft het mogelijk ge maakt, dat hy dit schriftelijk aan boord kan doen. Het examen zal worden afgenomen onder toezicht van de kapi tein en de hoofdwerktuigkundige, A. Tilro. Op de terugreis zal de „Waterman", die onder commando staat van kapitein I. J. L. Risseeuw uit Den Haag, Soera- baja en Djakarta aandoen om weer spijtoptanten te halen. Hoeveel het er zijn is nog niet bekend. Op 28 december wordt het schip weer in Nederland ver wacht.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9