FOR LE fm Goudkoorts op de Londense Beurs door buitenlandse speculanten WEERBERICHT Chief Whip meubelen edly radio service Washington ontkent plannen voor devaluatie van dollar - Nog geen ingrijpen van de Schatkist Nobelprijs geneeskunde voor de hoogleraren Medawar en Bnrnet Vakraad Metaal houdt tocli vol schildersverven, ladders en schildersgereedschappen Leidse verfhandel „de Valk" n.v. T.V.-SENSATIE (9ud ^ÏUe Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 21 OKTOBER 1960 No. 30182 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Londense correspondent) De Londense beurs is gisteren door goudkoorts aangegrepen als gevolg van het optreden van buitenlandse speculanten, die erop rekenen dat de goudprijs in de naaste toekomst op een hoger peil zal komen te liggen en door degenen die bevreesd zijn voor de devaluatie van de dollar. Het verontrustende is vooral, dat de Amerikanen zelf in een soort paniek schijnen te zijn geraakt. Voor hun rekening schijnen de meeste aankopen te zijn geschied. Washington gaf een hardnekkige ontkenning, dat tot devaluatie in welke vorm ook zal worden overge gaan en dat de goudprijs op 35 dollars zal blijven staan, maar in Londen hecht men niet al te veel waarde aan deze ontkenning. De goudprijs, welke normaal slechts kleine schommelingen van enkele pennies ver toont, vloog door de wilde transacties met shillingen tegelijk omhoog. Het was een fantastische situatie. Uiteenlopende verklaringen De g'ewoonlijk vaste en stabiele prijs toonde op een moment een recordstijging van een pond per Engels ons (28 gram) De normale prijs is 250 shillings of 35 dollars. De Engelsen zelf mogen op de vrije markt geen goud aankopen, doch buitenlanders wel. Zwitserse banken, achter wie de eigenlijke opdrachtgevers schuil gingen, hadden de leiding bij de goudaankopen. In Londen gelooft men dat rijke Arabieren uit de oliegebieden en ook zekere financiële belangen uit de Kongo mede een rol bij de goudaankopen hebben gespeeld. De theorie, dat hier sprake zou zijn van een Russisch kom- plot om de dollar in diskrediet te bren gen voor de presidentsverkiezingen, werd door deskundigen van de hand gewezen. Evenmin is er waarheid in het verhaal dat Zuid-Afrika er achter zou zitten om dat dit op het punt zou staan het Ge menebest te verlaten en een einde zou willen maken aan de gewoonte om pas gedolven goud aan Engeland te verko pen. De' oorzaak van de hausse wordt ten dele toegeschreven aan werkelijk gebrek aan goud. Er werd een recordbedrag van 150 miljoen gulden op de Londense goud- markt verhandeld. De Bank van Enge land verkoopt elke ochtend kleine hoe veelheden door middel van de firma Rothshild in de Londense City. Daar ontstond gisteren chaos, toen bleek dat de vraae het aanbod verre overtrof. Opdrachten om goud van de Bank van Engeland te kopen kwameji uit alle delen van de wereld en groeiden elk uur in aantal. De slotprijs liep iets terug tot 270 shillings of 38 dollars. De verwachting in Londen is algemeen, dat de meeste valuta's, in goudprijs uitge drukt, zullen devalueren. Vertrouwenscrisis? De grondoorzaak van deze crisis is het plotseling gebrek aan vertrouwen in de dollar. De Verenigde Staten hebben sinds 1957 goud verloren. De reserves in Ford Knox vielen van 22,8 miljard tot 19 miljard dollar. Niettegenstaande dit zün de Amerikaanse reserves nog even groot als van de rest van de wereld sa- Motie van afkeuring in Franse parlement Socialisten, onafhankeiyken en boeren hebben gisteren een motie van afkeuring tegen de regering bjj de Nationale Ver gadering gedeponeerd. Er zal maandag a.s. over worden gestemd. Aangezien premier Debré de vertrouwenskwestie heeft gesteld, zou het voorstel van de regering tot vorming van een atoom- strijdgroep automatisch zfjn aangeno men als er geen motie van afkeuring was Ingediend. Als de motie wordt verworpen geldt het regeringsvoorstel als goedge keurd. De motie telt 67 handtekeningen. Er wordt in gezegd dat de regering het par lement een nieuwe Europese en Atlanti sche politiek wil laten goedkeuren. Ge protesteerd wordt tegen de weigering van de regering haar plan op te schorten hangende onderhandelingen met de bondgenoten over een gezamenlijk kern wapen. Socialisten en radicalen zijn allen te gen de regerine in deze kwestie de con servatieven zijn verdeeld en mogen stem men zoals zij willen, de MRP-fractie heeft gisteren met een kleine meerder heid besloten de motie van afkeuring niet te ondertekenen. Zij zal maandag de kwestie opnieuw bezien. DEZELFDE TEMPERATUUR De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Enkele opklaringen, maar ook plaatselijk enige regen. Overwegend ma tige wind in hoofdzaak tussen Oost en Zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 22 OKTOBER Zon op: 7.16 uur ;onder: 17.32 uur; maan op; 9.20 uur: onder: 19.05 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.09 en 16.26 uur; laagwater te 0.03 en 12.18 uur. Dit blad bestaat uit ZZ pagina's. men! Maar vanzelfsprekend heerst ook In Amerika zelf ongerustheid over het goudverlies. Het wordt in Londen als hoogst bedenkelijk beschouwd, dat voor de nieuwe goudaankopen in hoofdzaak Amerikaanse belangen aansprakelijk zouden zyn. Evenals de Engelsen mogen ook Amerikanen geen goud in eigen land kopen, maar wel in het buitenland. Bovengenoemde vertrouwenscrisis zou voortkomen uit de achteruitgang van de handelssituatie in de Verenigde Staten en de voorspelling dat, wie er ook presi dent moge worden, de Amerikaanse re- gering een inflatiepolitiek zal volgen om et zakenleven weer op gang te brengen. Het gevaar is dat de vlucht voor de dol lar door de Amerikanen tot een lawine kan leiden. De Amerikaanse schatkist kan echter ingrijpen door een aanzien lijke hoeveelheid goud te spuien, doch zij is daartoe nog niet overgegaan. Van des kundige zijde wordt in New York nog opgemerkt dat men. hoewel de Ameri kaanse economie sinds 1958 van tijd tot tijd leek te bezwijken, er steeds weer in geslaagd is het evenwicht te herstellen. Niettemin zijn er tal van tekenen welke op gevaar duiden, te vergelijken met die uit de hausse-jaren voorafgaande aan 1929. Een catastrofe als toen kan alleen worden voorkomen door vermijding van economisch-krankzinnige daden in de vorm van hevige inflatie. „Sneeuwbalverschijnsel" Een andere verklaring in Londen was dat het gaat om een soort „sneeuwbal- verschijnsel". Bepaalde bezitters van „zwevend" kapitaal, die de gewoonte hadden dit naar Zwitserland over te brengen, wanneer er internationaal een zekere spanning ontstond, hebben er thans de voorkeur aan gegeven goud te kopen, inplaats van de provisie van 1% te betalen, die de Zwitsere autoriteiten sedert enkele weken vragen voor deposi to's in Zwitserland, om de toevloeiing van kapitaal te remmen. De spanning welke de eerste aankopen op de goud- markt veroorzaakten, brachten andepen ertoe dit voorbeeld te volgen, in de me ning verkerende, dat er een belangrijke monetaire maatregel zou worden geno men. Daardoor stroomden de aankoop orders van alle kanten toe en kregen zij zeer spoedig een indrukwekkende om vang. Bovendien Is de goudmarkt een dunne markt, waar de goudprijs kan worden opgedreven door vraag van enige om vang. ook al is deze omvang niet groot. Minister Nasoetion over Nieuw-Guinea „Malakka achter Indonesië" Bij zijn terugkeer na een reis naar de Ver. Naties, de Ver. Staten, Japan, Ma lakka en Thailand heeft de Indonesische minister van Defensie Nasoetion aan journalisten medegedeeld, dat in de kwestie-Nieuw-Guinea. Malakka achter Indonesië staat en dat de Maleise pre mier Abdoel Rachman er een „diepgaand begrip" voor heeft. Abdoel Rachman had Nasoetion verzekerd, dat hij in het kader van de VJN. zün best zal doen om behulpzaam te zün bü het oplossen van het vraagstuk. In de Verenigde Staten heeft Nasoe tion op een bespoediging aangedrongen van de levering van militaire uitrusting stukken aan Indonesië. De Amerikaanse leidende figuren, met wie hij sprak, toonden veel begrip voor de problemen van Indonesië en hebben ingestemd met Nasoetions voorstellen dienaangaande Vooraanstaande burgerlijke en militai re figuren in Amerika konden het Indo nesische standpunt in de kwestie Nieuw- Guinea waarderen, aldus Nasoetion te Djakarta. Brit en Australiër ontdekten verworven immunologische verdraagzaamheid De Nobelprijs voor de geneeskunde is toegekend aan de Britse hoogleraar in de biochemie Peter Bryan Medawar en de Australische hoogleraar sir Frank Macfarlane Burnet voor hun ontdekking van de „verworven immunologische verdraagzaamheid van het lichaam tegen over weefsels, die van vreemde lichamen overgeplant worden. barrière". Thans is, althans in theorie dit vraagstuk opgelost. Men hoopt thans als gevolg van deze ontdekking in de toekomst patiënten die het slachtoffer zyn geworden van radio-activiteit, te kunnen behandelen, alsmede leucamie en bepaalde allergische ziekten. Groot belang voor de praktijk De ontdekking van het verschünsel der verdraagzaamheid is een der grootste gebeurtenissen in de geschiedenis der immunologie en heeft een nieuw tüdperk ingeluid in de experimentele biologie. Sinds in 1953 de resultaten van de eer ste ervaringen werden gepubliceerd heeft cialist. op het gebied van de immunologie Twee loopbanen De 45-jarige professor Medawar. die in Oxford heeft gestudeerd, is een spe- Prof. dr. Peter Bryan Medawar de techniek voor verdere onderzoekingen naar dit verschünsel zich snel ontwik keld. Met de nieuwe methoden, die van deze onderzoekingen het resultaat waren konden talrijke problemen van de prak tische geneeskunde worden opgelost. Zo heeft men, dank zü de ontdekking van de Engelse en Australische geleer den, bepaalde inzichten kunnen herzien op het gebied van de oorzaken en de be handeling van een groot aantal ziekten, waarin de normale immunologische reac ties eerder een rem opleverden in plaats van een hulp te zijn. Bepaalde gevaarlijke operaties, zoals bijvoorbeeld de overplanting van orga nen, waren vroeger van technisch stand punt wel mogelijk, doch moesten misluk ken als gevolg van de „immunologische Sir Frank Macfarlane Burnet en transformatie van cellen. In 1951 werd hij benoemd tot hoogleraar in de zoölogie en vergelükende anatomie aan de Universiteit in Londen. In 1955/1956 maakte hü deel uit van de commissie die belast was met het onderzoek naar de gevolgen van radio-activiteit op de mens. Prof. Medawar is gehuwd en vader van vier kinderen. Sir Frank Burnet is een deskundige op het gebied van besmettelüke ziekten en infecties door virussen. Hü studeerde aan de Universiteit in Melbourne en is sinds 1944 hoogleraar in de experimentele ge neeskunde aan de zelfde Universiteit. In 1957 werd hü benoemd tot voorzitter van de Australische commissie voor radio activiteit. Sir Frank Burnet is 61 jaar oud, ge huwd en vader van drie kinderen. De Vakraad Metaal is gistermiddag büeen geweest ter bespreking van de brief van de staatssecretaris van Sociale Zaken, de heer B. Roolvink, waarin deze aan het College van Rijksbemid delaars heeft doen weten, dat de brief van de minister-president aan de Stich ting van de Arbeid, waarin als regerings standpunt werd meegedeeld dat C.A.O.'s tussentijds niet mogen worden open gebroken, beschouwd moet worden als een algemene aanwüzing in de huidige loonpolitiek. De Vakraad Metaal meent, dat de voorstellen die hü ten aanzien van de lonen in de metaalindustrie heeft ingediend conform de richtlü- nen zün, die de regering heeft gesteld. De vakraad heeft daarom besloten voor te stellen deze loonvoorstellen nogmaals toe te lichten aan de Stichting van de Arbeid. Zilveren molen voor Willem Bruynzeel Op de „Houtdag 1960", georganiseerd door de stichting „Houtvoorlichtingsin- stituut", gehouden in Musis Sacrum" te Arnhem, is de zogenaamde „Zilveren Molen", een prijs, die in 1958 werd in gesteld, uitgereikt aan de heer W. Bruynzeel, directeur van Bruynzeels Fa brieken te Zaandam. Met de toekenning van deze prüs heeft het bestuur van de stichting zijn waardering willen uitdruk ken voor Willem Bruynzeel als wegbe reider van de industriële verwerking van •hout in Nederland. In 1958 werd de Molenprijs toegekend aan de heer P. H. Guelen uit Wijchen en in 1959 ontving dr. W. Boerhave Beekman deze onder scheiding. Vier moorden en 13 moordpogingen Levenslang tegen Pommerenke geëist (Van onze correspondent in Bonn) De officier van Justitie te Freiburg in Zuid-Duitsland eiste gisteren acht maal levenslang tegen de 23-jarige Heinrich Pommerenke wegens de vier moorden, die hij gepleegd en bekend heeft en de 13 pogingen tot moord, die eveneens op zijn naam staan. De beklaagde, die na een reeks ernstige zeden misdrijven tot zijn lugubere daden kwam, is door medische deskun digen volledig toerekeningsvatbaar bevonden. In de lente en de zomer van het vorig jaar vermoordde Pommerenke op beest achtige wüze vier vrouwen, allen tussen de Zwitserse grens en Karlsruhe. Tn totaal wordt hij verantwoordelük geacht voor meer dan 60 misdaden, waaronder voornamelijk zedenmisdrüven, maar ook roofovervallen en inbraken. Tijdens de laatste procesdagen beves tigden de medische deskundigen wat te voren politie-specialisten reeds aan de rechter hadden verklaard: „Deze jonge man valt volstrekt buiten de normale criminologische schema's. Hü is een zeer abnormale persoonlijkheid maar toch volkomen verantwoordelük voor alles wat hij heeft misdaan". Er zijn tijdens het proces twee visies aan het licht gekomen. Pommerenke werd door bepaalde getuigen, die met hem in een logement hadden samen gewoond of met hem in hotels hadden gewerkt, afgeschilderd als een beleefde en onopvallende jongen. Een meisje dat in het voorjaar van 1959 vlak voor Pommerenkes moordacties samen met hem in een hotel had gewerkt, vertelde: „Hü was altijd erg netjes en tegen ieder een beleefd". Met een ander meisje placht hü boswandelingen te maken, waarbü hü zün hart uitstortte. Een kok, bij wie Pommerenke als bordenwasser had gewerkt, noemde hem „een beste kameraad". Uitnodiging voor Zes-topconferentie Officieel is gisteren in Den Haag ver nomen, dat de Franse regering de Ne derlandse regering heeft uitgenodigd deel te nemen aan 'n conferentie van de regeringsleiders van de Zes van de Euromarkt op 5 december a.s. De Nederlandse regering heeft, zo zei men, om nadere inlichtingen verzocht over het doel van de voorgestelde con ferentie. De regering heeft dan ook nog geen beslissing genomen. De bedoeling van deze büeenkomst is: een poging de Europese gemeenschap pen te ..stroomlünen" om daarmede tegemoet te komen aan De Gaulles wens voor een Europese reorganisatie. Verzekeringsplicht voor huispersoneel Vandaag verschünt in het Staatsblad de publikatie van een Koninklijk Besluit, waarbü uitbreiding wordt gegeven aan de categorie huispersoneel, die verzeke- ringsplichtig is ingevolge de ziektewet en het ziekenfondsbesluit. Bij dit Ko- ninklük Besluit is bepaald, dat huis personeel dat doorgaans langer dan twee dagen by dezelfde werkgever in loon dienst huishoudelijke arbeid verricht, met ingang van 1 januari a.s. verplicht is verzekerd ingevolge de ziektewet en het ziekenfondsbesluit. Voor de werkgevers houdt dit de verplichting in, zich aan Koning Boudewijn van België en zijn verloofde, Dona Fabiola hebben gisteren als eregasten aan gezeten aan een banket, dat in Brussel werd aangeboden door de Belgische Bank voor Gemeentekre dieten. Advertentie IN HET BEKENDE GROENE DOOSJE te sluiten bü de Bedrüfsvereniging voor Detailhandel en Ambachten te Utrecht, indien zü niet reeds bü een bedrijfs vereniging zün aangesloten. Het besluit vervangt de bepaling, waarbü deze ver zekeringsplicht alleen geldt voor huis personeel, dat langer dan vier dagen bü dezelfde werkgever in dienst is, of bü hem inwoont. Het best gesorteerd In: LAMMERMARKT 3 LEIDEN Verkoop uitsluitend engros. TELEFOON 33909 Advertentie Kom in Kempkes' Meubeltoonzalen te Amsterdam, Oude Schans 73-75-77 tel. 020-222166, of te Waddinxveen, tel. 01828-2241de prachtige collectie Formule meubelen bekijken. U bent er hartelijk welkom! Op aanvraag zenden wij u graag de grote Formule catalogus ter inzage. Maar de medische deskundigen ana lyseerden scherper. Pommerenke, zo zei den zü, is een grote egoist zonder veel gevoelens voor anderen. Hü ging altüd de weg van de minste weerstand, ook zün vader was reeds een redeloze kerel, zün moeder een ruziezoekster. De jongen zelf was overigens „goed bü" en poogde door veel te lezen iets te weten te komen van astronomie, techniek en dergelüke. Advertentie Fabrieksnieuwe toestellen in gesloten verpakking, 43 cm. automatisch, foto- elektrische cel, volle fabrieksgarantie. Alléén by ons: f 495.—. 53 cm. vanaf f 735. HAAST U. Door onze enorme verkoop nog slechts een beperkt aantal. T.V.-EXPERTS MORSSTRAAT 20 - TEL. 33975 LEIDEN. leuws Uit Het Leidsch Dagblad van 22 October 1860: Volgens het Algemeen Po litieblad is uit de Kerkenkamer behoorende bij de Gereformeer de Kerk te Noordivijk ontvreemd 1 toga van zwart laken, van vo ren met fluweel en in de mou wen met satijn opgelegd- 1 ta felkleed van groen laken, breed ongeveer 2 el, lang ongeveer 3 el, met eenige gaatjes en eenigszins vaal; 1 rood geverwd lucifer doosje, de vorm van een ton netje hebbende. - De Officier van Justitie te Leiden verzoekt opsporing, aanhouding en be- rigt.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1