BLEEKWATER dat bleekt pas Vijzen gladiolen bedroevend laag Vakkennis noodzakelijk om positie Nederland in Europa te handhaven Bloemenvakexpositie te Rijnsburg belooft beter te worden dan ooit }elgische kweker bekeek 'tgoed SNELVERF 500 Als U pantoffels koopt.. eiist dan een merk,! bovendien voorzien Suriname zoekt naar delfstoffen rkelijk Leven Eenzijdig verloop l>ij stijging uitvoer bloemisterij produkten Interessante inzendingen op gebied van de mechanisatie C. Walenkamp BORGWARD WERD GENOOPT PERSONEEL TE ONTSLAAN gericht 1 maart 1860 Donderdag 20 oktober 1960 Vijfde blad no. 30181 Kinderarbeidin de bollenstreek (Van een speciale medewerker) eerste veilingen van gladiolen ichter de rug en daarbij is ge nu, dal de Nederlandse expor- s van gladiolen zich toch niet liat achten om een oppervlakte meer dan 2500 ha. gladiolen tl werken. De prijzen waren Mvend laag en kunnen geen il betekenen voor de goed re- mie wekers. In veel gevallen tin de kinderen van kwekers hard mee werken na school ste het huisgezin vooruit te m. iiedereen heeft even veel geluk als kweker ergens aan de Belgische die in een streek woont, waar veel an in industrieën werken, die 'sza- igs gesloten zijn. Hij vertelde, dat naar een man hoeft te laten ver- i, dat hij „bollen gaat rooien" en i zo tachtig of honderd man aan- d voor een hele zaterdag. Hij doet ook. de oude bollenstreek rekent men in minuscule oppervlaktemaat van indse Roede, een are is zeven In landbouwgebieden doet men meteen in hectaren. Deze kweker djf bunder in één dag rooien en op- i Hij zette een paar jaar geleden te hectare als proef, bouwde met- sn rooimachine om al die mensen het werk te krijgen en is een „bar toop kweker". Degenen, die een vrije dag hebben verdienen een zondags- oen iedereen is tevreden, de oude bollencentra, tussen Haar- tn Leiden en in Noord-Holland, is ijatie heel anders. Daar kan men geen gladiolen telen, omdat het allemaal tegelijk komt. In de grote ïjjdrukte moet er van alles aan de t worden gedaan of, als men geen t heeft, dan moet men de tulpen maken voor verzending naar de DUBBELDEKKEND DE BESTE LAKVERF ijeenkomst van irgemeesters in el Aviv (Israël) O.m. uit de Rijnstreek mdertig Nederlandse burgemees- vertrekken zaterdagmorgen 12 lier per vliegtuig naar Tel Aviv, RJ van 16 tot 23 november zullen o«n aan het 15de congres van de utional Union of Local Authori- Het talrijke collega's uit diverse tullen zij confereren over „de |jn de gemeentebesturen in de «Iingsgebieden". Je Nederlandse delegatie maken «1 uit prof. mr. P. J. Oud, die »r van deze conferentie van ge il is, de heer N. Arkema, hoofd- van de Ver. van Nederlandsche Hen, mr. G. van Hall, burge rvan Amsterdam, mr. H. A. M. T. loten, burgemeester van 's-Gra- !i de heer Ch. G. Matser, burge van Arnhem, mr. W. Baron van Kessenich, burgemeester astricht, mej. mr. J. Zeelenberg, «er van Rotterdam, de heer H. v., wethouder van Utrecht, de M. P. J. Verstegen, directeur van tenlging van Nederlandsche Ge il re Nederlandse gemeenten, die awoordigd worden zijn: Tilburg, i Dubbeldam, Hilvprsum, Deven- ard, Apeldoorn, Dordrecht, Vries, Zaandijk, Breda, Groesbeek, ttd, Boxtel, Scherpenzeel, Nyme- Cuyk, Liempde, Schiedam, ie, Hazerswoude, Wijchen, Gro- i Amersfoort, Ooststellingwerf, ei. Alphen a, d. Rijn, Woubrugge, "aermeer, Alkmaar, Dieren. !l Aviv worden ook verwacht de ester van West-Beriyn, dr. Willy de burgemeesters van Stock kopenhagen, Wenen, Bologne, Zagreb, de voorzitter van de waad van London, en vertegen- ers uit o.a. Frankrijk, de Ver. Japan, Zuld-Afrika, Spanje, .Jamaica, Ghana, Ceylon en ■end. |len enkele werkbezoeken worden 'aan Eil&t, Nazareth, Haifa en ital nederzettingen. exporteur, heeft meestal nogal wat groentegewassen te verzorgen zoals in Noord-Holland en moet zich dan al weer voorover buigen om de grond te gaan bewerken voor de tulpenplanterij „Kinderarbeid" In die tijd gebeurt het niet zelden, dat de kinderen van kwekers tot 's avonds laat in de schuur bij hun vader zitten om gladiolen schoon te maken en te pellen. Een vreselijk karwei als men de knollen nauwelijks met zeven paarden uit de natte klei heeft kunnen trekken. Maar personeel is niet te krijgen of niet te betalen en zo is het altijd al geweest in de land- of tuinbouw. Overal in de wereld wordt de tuin bouw hoofdzakelijk uitgeoefend door familiebedrijfjes, die bijzonder kwets baar zijn, want de overschotten in beste jaren worden al gauw verteerd in de slechtere jaren. Bovendien is de kleine tuinbouwer moeilijk in staat om de af zet van te voren te schatten. Hij beteelt een bepaalde oppervlakte, rooit er de exporteerbare bollen uit en houdt meest al zoveel plantgoed over, dat hij het vol gend seizoen weer meer op kan zetten. Zijn de prijzen hoog. dan houdt hij nog wat extra achter, omdat de winst het volgend jaar nog groter zal zijn. Zijn de prijzen laag dan kan hjj zijn plantgoed niet aan een collega-kweker kwijt. Aan gezien dat plantgoed nergens anders voor geschikt is dan voor de bloembol lenteelt, kan hij kiezen tussen weer op zetten of weggooien. Hij kiest altijd het eerste. Hij hoopt dat het het volgend jaar weer waarde heeft. In de bloembollenteelt zijn drie gewas sen onderworpen aan een areaalbeper king, t.w hyacinten, tulpen en narcissen. Daar kan het voorkomen, dat er een te kort is, doordat de te beplanten opper vlakte opzettelijk te klein wordt gehou den. De andere artikelen zijn vrij en sten en, meer dan eens, prijzen die ner- daarin maakt de kweker soms grote win- gens naar lijken, omdat iedereen van die winst wilde gaan profiteren. Zo is het al een paar jaar met krokussen ge weest. ook met irissen en nu blykt het met de gladiolen ook die kant op te gaan. In het vorig seizoen zakten ze tot ver beneden de officiële kostprijs en aangezien er weer net zoveel knollen staan, zijn ze nu niets meer waard dan toen. Dikke knollen Volgens mensen, die veel in al die gladiolenstreken van Noord-Holland, Zeeland, Brabant en Limburg komen, zijn er nogal wat vrij dikke knollen op gezet, omdat ze van het voorjaar op de veiling niets rneer opbrachten. Diezelfde knollen kan men nu weer kopen voor tachtig cent tot een gulden per honderd. De diksten brachten tot vier gulden op. Er zit voor de exporteurs wel een aar dige winst aan dit enorme aanbod en dat betekent ook, dat zij alles in het werk stellen om de knollen te verkopen in het buitenland. Ze kunnen het rustig tegen de minimumprijzen doen, want tussen de vier gulden inkoop en soms lager en de f 6.75 minimumexportprijs voor de grootste knollen, zit voldoende speling. De ene z'n dood Een goede tijd voor de een is bijna altijd een slechte tijd voor de andere in de agrarische sector. Overschotten of tekorten van een tot vijf proceent doen de prijzen tot op de bodem zakken of tot voor de kweker jubelende hoogten rij zen. Zelfs komen beide gevallen wel eens in een seizoen voor! Paradoxaal De enige zekerheid is de voortdurende onzekerheid over wat er over een paar weken gebeuren zal met de prijzen. Hoe wel iedereen aanneemt, dat de gladiolen niet uit de put gehaald kunnen worden, is het best mogélijk dat het toch ge beurt. Het is een schrale troost voor die kwekers, die hun vele arbeid nu nog met zo weinig geld beloond zien. Suriname en de Wereldbank hebben gisteren een akkoord getekend ter fi nanciering van een geofysisch onder zoek in Suriname dat anderhalf mil joen dollar zal kosten. Het Speciale Fonds van de Verenigde Naties heeft 770.000 dollar voor het project toege wezen en de regering van Suriname zal de rest zelf betalen. Het doel van het project, dat in de komende twee of drie jaar zal worden uitgevoerd, is gegevens te verzamelen over het voorkomen van delfstoffen in Suriname die voor de handel van be tekenis kunnen zijn. Voor Suriname werd het akkoord on dertekend door de directeur van Fi nancien mr. H. Brandon. Voor de We reldbank ondertekende vice-president Burke Knapp en voor het Speciale Fonds de toegevoegde directeur Nari- simhan. GROTERE RUIMTE VOOR GRAFISCH SPEURWERK De nieuwe vleugel van het instituut voor grafische techniek T.N.O. aan de Tergouwstraat in Amsterdam is gisteren officiëel geopend. In deze twee ver diepingen hoge uitbreiding van het na bij het Muiderpoortstation gelegen on derzoekinstituut ten dienste van de na tionale grafische en aanverwante in dustrieën, zullen de stichting tydnor- mendienst voor de grafische industrie, de op te richten grafische hogere school en enkele adminstratieve diensten van het I.G.T. een plaats vinden. Tot nu toe verleende het I.G.T. onderdak aan de stichting tydnormendienst. Het hoger grafische onderwys begint volgend jaar september. Advertentie èn veilig1 Dit etiket op de fles Loda bleekwater Is een garantie voor constante en uitnemende kwaliteit. tegen huidirritatie tegen transpiratie-geur anti-septisch -X verlengt de levensduur v In oog geschoten Een leerling van een lagere school te Nijmegen heeft gisteren een schot in het oog gehad met een alarmpistool, dat zo dicht by het oog werd afgevuurd, dat de knaap het oog zal moeten missen. Enkele scholieren vermaakten zich met het wapen in de Waterstraat in Nyme- gen. Juist toen de jongeman het pistool van nabij wilde bekyken, oordeelde een ander dat het tyd was voor een demon stratie. De volle lading kwam op het oog terecht. ned. herv. kerk ',ta te Wezep (toez.) G. m. van Ede. Bedankt voor Wlerlnger- A. m. Arntzenius te Groote- Dgenomen de benoeming tot vic. w (Zld.) J. Bezemer, kand. te Bedankt voor Hedel T. Langerak s»een. GEREF. KERKEN it voor Rheden-De Steeg en voor r J. Kuiper te Abcoude. geref. gemeenten te Borssele (2de maal) Chr. te Rotterdam-Zuid. Beroepen te a|JKe A. Vergunst te Rotterdam. Een IJmuidense handelaar in hen gelsportartikelen heeft een auto maat ingericht voor de verkoop van wormen, zodat de verwoede henge laars ook buiten de winkeltijden aan voldoende aas kunnen komen. De automaat kreeg reeds dadelijk grote aftrek. Najaarsvergadering Nederlandse Bloemisterij In de eerste negen maanden van dit jaar werd voor 49.5 miljoen gulden aan bloemisterijprodukten geëxporteerd: voor snijbloemen f. 39.140.000 en voor potplanten f. 10.320.000. De totaalwaarde van de uitvoer lag ruim 5 miljoen gul den boven die van de eerste drie kwartalen van 1959. Dit werd gistermiddag meegedeeld door de voorzitter van de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij", dr. A. J. Verhage, op de algemene najaars vergadering van deze vereniging in Utrecht. Hoewel de exportcijfers reden tot te vredenheid geven, meent dr. Verhage, dat de styging van de uitvoer te een zijdig verloopt. Hy zei, dat de Westduit- se markt steeds meer produkten af neemt van Nederland, maar dat andere belangryke exportgebieden, met name België, Engeland, Zweden en Zwitser land, relatief in betekenis teruglopen. De toenemende belangstelling van klei nere afzetgebieden als Oostenrijk, Fin land en Noorwegen is, volgens hem, on voldoende om, uit een oogpunt van sprei ding, de totaalaanblik bevredigend te maken. Dr. Verhage ging ook nader in op de erkenningen op grond van vakbekwaam heidseisen en op de teeltregeling. Nu de bestaande erkenningsverordening van het Produktschap voor Siergewassen moet verdwijnen, terwijl de wet op de publiekrechtelyke bedrijfsorganisatie niet toestaat, dat een publiekrechtelijk lichaam vanuit zichzelf erkenningseisen stelt, betekent dit dat op korte termijn deze zaak by wet geregeld zal moeten worden, of dat de erkenningseisen zul len vervallen. Advies aan SER In dit verband Is reeds geruime tijd geleden door de regering advies ge- Ook dit jaar zal in het veilinggebouw „Flora" te Rijnsburg bloemenvaktentoonstelling worden gehouden en wel van 27 tot en met 29 oktober. Een van de „grote mannen" van de Floriade te Rotterdam, dr. Verhage zal de tentoonstelling om 3 uur openen. De voorzitter van „Flora", de heer T. Kralt zal de sluiting verrichten. De tentoonstelling, die voor de zevende maal in successie wordt gehouden verheugt zich in een steeds grotere belangstelling van zowel het publiek als de in zenders. Het aantal assortimenten is elk jaar groter, de kwaliteit van de bloemen wordt steeds beter. Voor het eerst een Boskoopse stand Ook dit jaar zal de vaste keurings commissie, onder leiding van dr. J. Wascher, Rijkstuinbouwconsulent van het district Aalsmeer, het meest letten op het assortiment en de kwaliteit, bovendien zal meer aandacht aan het arrangement worden besteed dan vorig jaar, hetgeen de expositie alleen maar aantrekkelyker kan maken voor het publiek. Men hoopt hierdoor ook veel Sleutelstadbewoners aan te trekken. De oppervlakte van de tentoonstelling trekken. Vooral omdat deze bloemen in veel grotere hoeveelheden en soorten vertegenwoordigd zullen zyn dan ooit. Voor het eerst j Voor het eerst zal een stand door Boskoopse kwekers worden ingericht. Wat zij zullen brengen is echter nog een verrassing. Daarnaast wordt een wedstrijd van de Tuinbouwschool en een ziektenbeeldenwedstryd gehouden. De tentoonstelling is vooral ook opge zet om de jonge kwekers een stimulans te geven en hen te wyzen op de moge- lykheden, die zy met het bestaande materiaal hebben. is even groot als vorig jaar en bedraagt derhalve 2200 m2. Het aantal bloemen- inzendingen is groter dan de vorige keer. Minder maar beter Op het gebied van de mechanisatie zal er echter minder te zien zijn. De inzen dingen zullen was dit laatste betreft echter interessanter zijn dan voorheen. Men zal o.m. een „prefabricated" kas van een lichte yzerconstructie kunnen bewonderen, die de kweker desgewenst zelf in elkaar kan zetten. Ook nu zyn het weer de fresia's, de anjers, de middelgrootbloemige in de troschrysanten, die de aandacht zullen Inzicht De jonge Rynsburgse kwekers zien zo langzamerhand wel in, dat zy tot inten sivering van hun cultuur moeten over gaan. Dit kan alleen met glascultuur worden bereikt. Dat kost echter geld en dat is er meestal niet. Het Instituut Waarborgfonds kan echter financiële steun verlenen. Wel moet de jonge kweker hier arbeidscapaciteiten en ken nis tegenover kunnen stellen. Die ken nis kan hy mede opdoen dank zy der gel yke bloemenvaktentoonstellingen De leden van „Flora" hebben vry toe gang tot de tentoonstelling. vraagd aan de Sociaal Economische Raad. In de discussies hierover by het samenstellen van dit advies bleek, aldus de heer Verhage, dat de Sociaal Econo mische Raad het stelsel van erkennings eisen wat argwanend beziet en meent, dat het bevorderen van een goede kwa liteit op andere wyze, bijvoorbeeld door een kwaliteitscontrole kan worden op gevangen. De heer Verhage meent, dat ten aan zien van de bedryfstak van de bloemis- tery in deze zienswyze echter niet kan gelden. Uit vroegere ervaringen is na- melyk gebleken welke enorme moeilyk- heden een goede kwaliteitscontrole op de bloemisteryprodukten onmogelyk maken. Slechs dan Zelfs wanneer kwaliteitscontrole in de toekomst mogelyk zou zyn, zal de basis voor het leveren van een produkt dat in kwaliteit en sortering aan de behoef ten van de uiteindelyke kopers voldoet, toch altijd gevonden moeten worden in een produktie, die geschiedt door hen, die de resultaten van wetenschappelyk onderzoek en voorlichting ook inder daad kunnen toepassen, zei dr. Verhage. Slechts wanneer voldoende vakkennis bij teler en handelaar aanwezig is, zal Nederland in de wedkamp om de voor ziening van in het bijzonder de Euro pese bloemenmarkt, zyn plaats kunnen behouden en versterken. Dr. Verhage meent dan ook, dat het de taak van de centrale overheid is om door middel van een wet te waarborgen, dat ieder die als zelfstandig ondernemer in het bloemis- teryvak werkzaam is, aan minimale eisen van vakbekwaamheid voldoet. Hy zei voorts, dat de huidige erken ningsregelingen goed hebben gewerkt en feitelijk nooit tot moeiiykheden heb ben geleid. Er is, volgens hem, dan ook weinig reden om, ook wanneer deze aangelegenheid wettelijk zou worden ge regeld, hierin wijziging te brengen. Wan neer men wyzigingen wil aanbrengen en ee grotere mogelijkheid van flexibili teit voor de bedryven wil invoeren, is dit naar zyn mening alleen verantwoord voor die bedrijven, waarin een waarborg gevonden kan worden dat men teelten gaat beoefenen waarvoor men ook vol doende inzicht en vakkennis heeft. Advertentie SIGARENHANDEL PRINSESSEKADE 1 biedt U deze week: 10 sigaren „KWALITEIT EXTRA" 1.25 250 gram korte Virginia SHAG van D.E. 1.75 Ook in de II eslduitse automobielindustrie verschijnselen van onzekerheid merkbaar Concurrentie is bijzonder fel (Van onze correspondent in Bonn) De laatste dagen zijn er tekenen van onzekerheid in de Westduitse automobielindustrie merkbaar. Er kwam bijvoorbeeld een onverwach te prijsdaling tot stand; op de beurs noteerde men flinke verliezen voor de aandelen van automobielfabrie ken (zelfs Daimler-Benz verloor 195 punten); het sprekendst wordt de mededeling van de Borgward- fabriek in Bremen genoemd, dat zij opnieuw genoodzaakt is personeel te ontslaan. Borgward, fabrikant van de Isabella, Goliath, Lloyd, Arabella en een nieuwe 2,3 liter-wagen, zag zich medio septem ber reeds genoodzaakt 900 arbeiders van zyn Lloyd-fabrieken te ontslaan. Thans komen daarby 1200 man van de Borg- wardafdeling, 800 bij Lloyd en 550 by Goliath. Dat is op een totaal van resp. 13.000 (Borgward), 4000 (Lloyd) en 2500 (Goliath) niet onaanzienlijk. De oor zaak van deze maatregel by de Borg- wardfabrieken betreft moeilijkheden by de export naar de Verenigde Staten en naar andere overzeese gebieden, vooral Afrika. Het leidde ertoe dat de dagpro- duktie van Isabella's moest worden ver minderd van 180 op 150. van Lloyds van 250 op 110 en van Goliaths van 70 op 65. Men trekt ln de Bondsrepubliek thans een parallel met de moeiiykheden in de Britse en Franse automobielindustrie. Ook daar ls het tot ontslagen gekomen, waar export-stagnering zich voordeed. Maar men biyft er hier overigens by dat het algemene beeld van de Westduitse automobielindustrie verre van ongunstig is. De grote bedrijven als Volkswagen, Opel, Ford en Daimler-Benz draalen op volle toeren en hebben geen enkele af- zetscrlsis in de nabye toekomst te vre zen, ook al zal hun export naar overzee niet meer zo florissant zyn als een jaar geleden. Men wijst voorts op de plannen van Opel en Ford voor de bouw van nieuwe fabrieken en op de lange lever- tyden die Daimler-Benz voor zyn Mer- cedesauto's heeft. Prijsdalingen Daartegenover staat dat de onderlinge stryd zowel op de Westeuropese markt als in de Bondsrepubliek zelf wel eens zou kunnen leiden tot prysdalingen. De nieuwe Ford Taunus 17-M Standaard kost hier met verwarming slechts 676fl marken (dat is 6085 gulden), dat ls iets duurder dan de Opel-Rekord 1700 en ca. 350 marken goedkoper dan de gewone Isabella van Borgward. De eerste die zich aan een mogeiyke nieuwe prysver- houding op de Westduitse markt al heeft aangepast js Flat. die de prys van zyn model 1200 heeft verlaagd met 325 mar ken tot 6750 marken (6075 gulden) en van zyn NSU-Fiat 1100 met 300 marken tot 5500 marken (5000 gulden). De middenklasse-wagens met een 1,2 tot 1.7 liter-motor zyn nu eenmaal thans in West-Duitsland de meest gevraagde auto's en daar de onderlinge concurren tie hier byzonder fel is. lyken prysdalin gen in het versohiet te liggen. Israëlisch-Egyptisch luchtgevecht in Negeb Volgens een Israëlische legerwoord- voerder zyn gisteren twee Egyptische Mig-17-straaljagers boven Israëlisch grondgebied doorgedrongen in het noordwesten van Negeb, waar zy door Israëlische gevechtsvliegtuigen werden opgevangen. Tydens het hierop volgend luchtgevecht werd een der Egyptische vliegtuigen door een voltreffer geraakt. De Israëlische toestellen keerden vei lig naar hun basis terug. Volgens de officiële Egyptische lezing hadden vier Israëlische vliegtuigen ten zuiden van El Arich het Egyptische luchtruim ge schonden, terwyi by het luchtgevecht een Israëlisch toestel beschadigd werd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7