FRANSE KAMER VOOR DE KEUS ONTBINDING OF ,KERNZWAARD' Metaalarbeider bekende moord op Hans Hermans schilderzelfmet WEERBERICHT Debré zette parlement het mes op de keelregering maakt zich geen zorgen over voortbestaan Standpunt regering is nieuwe richtlijn in vrijere loonpolitiek Oost-Pakistan 5000 doden WACHT NOG EVEN! de nieuwe FORD TAUNUS 17M! ELAM n.y. Voor niet meer dan f90.-? TOP-VOORDEEL 90," (Due/ ^Uei leuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 20 OKTOBER 1960 No. 30181 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f 255 per maand; f 059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Premier Michel Debré heeft zich tenslotte toch genoodzaakt gezien de vertrouwenskwestie te stellen naar aanleiding van de debatten over de Franse kernwapens, die sinds maandag j.l. in het Palais Bourbon gehouden worden en die voor de regering een gevaarlijke wending hebben genomen. Net als zijn talrijke voorgangers uit de Vierde Republiek heeft Debré daarop het parlement dus het mes op de keel en de pen op de neus gezet. Het vertrouwensvotum is de moeite van de overweging voor de Kamer dus wel waard. De keus waarvoor Debré de parlementariërs stelde lag niet tussen het „kemzwaard" en een kabinetscrisis in welk geval de uitkomst niet moeilijk te raden zou zijn geweest maar tussen „kernzwaard" en Kamerontbinding en daarom behoeft de regering, gewapend met een voorlopig papieren kernzwaard, zich voor haar voortbestaan weinig zorgen te maken. en die hR misschien ook nog wel over leven zal, heeft de oppositie haar krach tigste argument aan de hand gedaan. Volgens Reynaud zou president Eisen hower onmiddellijk na de verkiezingen op 8 november a.s. bekend maken dat de Atlantische atoombewapening sterk zal worden uitgebreid. Bovendien maakt Frankrijk, zo liet Reynaud nog door schemeren, dan een uiterst redelijke kans, volgens de hartewens van De Gaulle in een soort Atlantische toplei ding te worden opgenomen. Waarom dus zo'n haast met een Frans „kernzwaard" gemaakt, zo vroeg de oud- premier het parlement, de regering en zichzelf af. En waarom de debatten later in het licht van die Amerikaanse beslis sing (die nu dus in de lucht hangt) niet nog eens rustig voortgezet? Krasse oud-premier Reynaud speelde een belangrijke rol Dat overigens de uitrusting van het Franse leger met atoomwapens en de consequenties, die er voor de Europese en Atlantische politiek uit voort dreigen te vloeien, lijnrecht indruist tegen de inzichten en de verlangens van de meer derheid van de Kamers en de over grote meerderheid van het Franse volk kan voor ieder die deze week de de batten in het Palais Bourbon heeft bij- f ewoond moeilijk meer worden betwij - eld. Michel Debré voelde gisteren de parlementaire grond onder zijn voeten verzakken, want zijn meerderheid brok kelde zienderogen af. In de naoht van maandag op dinsdag waren de samen zweringen niet van de lucht en de op positie groeide in kracht en omvang bij het uur. dank zij de velen die het rege ringsstandpunt verlieten. Zelfs drie le den van de Gaullistische UNR (die als straf onmiddellijk geroyeerd zouden wor den) ontzagen zich niet naar de „vijand" over te lopen en zo begon het er voor de regering steeds somberder uit te zien. De grote meerderheid van de oppositie motiveerde haar houding met een beroep op de Europese en Atlantische beginse len die, naar gevreesd werd, door het nationale Franse „kernzwaard" het eerst bedreigd zouden worden. Krachtig argument De hoogbejaarde en uiterst krasse oud- premier Paul Reynaud die in zijn car rière aan zjjn derde republiek bezig is „V.N. beschermen Loemoemba-kliek" De Kongolese hoge commissaris voor Binnenlandse Zaken, Nussbaumer, heeft gisteren de Verenigde Naties ervan be schuldigd, dat zij Kongolese soldaten belet hebben Maurice Mpolo, een minis ter in de regering-Loemoemba, te arres teren. Nussbaumer zei, dat Mpolo in gezelschap was van 12 Ghanese soldaten van de V.N., toen Kongolese soldaten hem wilden arresteren. Tijdens het handgemeen tussen beide partijen, wist Mpolo te ontsnappen, aldus Nussbaumer. De hoge commissaris verklaarde voorts dat Ghanese soldaten op het vliegveld van Leopoldstad tussenbeide waren ge komen, toen men een groep aanhangers van Loemoemba per vliegtuig naar een gevangenis in Jadotstad wilde brengen. „Ik begrijp niets van het optreden van de V.N. Als wij onruststokers willen arresteren, komen zij altijd tussenbeide", zo zei Nussbaumer. Hij deelde verder mee, dat de leider van de jeugdbeweging van Loemoemba, Emanuel Nzoezi, gisteren is gearresteerd. Hij noemde Nzoezi „een zeer gevaarlijk Individu". Instorting in Eindhoven De 54-jarige weduwnaar W. van der Looy is gistermiddag om het leven ge komen bij een instorting in een ge deeltelijk gesloopte woning in het stads deel Strijp in Eindhoven. Twee kinderen kwamen bij buren ver tellen dat ze een man hadden zien liggen tussen een hoop stenen. De man bleek dood te zijn. Het ongeluk is ver moedelijk rond het middaguur gebeurd, niet lang voor men de ontdekking deed. Hoe het zich verder heeft toegedragen is de politie een raadsel. ONVAST WEER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veel bewolking met tijdelijk enige regen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid, in het Waddengebied af en toe krachtig. (Opgemaakt te 11.15 uiur). 21 OKTOBER. Zon op: 7.15 uur; onder: 17.34 uur. Maan op: 8.05 uur; onder: 18.29 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.32 en 15.51 uur. Laagwater te 11.43 uur. DU blad bestaat alt 28 pagina's „Opwindend spel" Op de basis van deze suggestie haast ten vooral vele conservatieven en (r.-k.) Volksrepublikeinen zich naar de oppositie over te lopen al moest van Reynauds voorstelling van zaken door officiële commentaren uit Washington, enkele uren later dan ook wel veel worden af gedongen. Maar toen had Debré zijn conclusies uit de parlementaire ontwik keling met zy'n vertrouwenskwestie al getrokken. Van de uitslag van de debat ten en conferenties hebben, als gezegd, de regering noch De Gaulles kern zwaard" ook maar enig gevaar te vrezen. Maar de Kamerleden hebben gedurende enkele dagen dan toch weer eens een echt parlementair debat mogen houden en dat is een opwindend spel geweest, waaraan men als toeschouwer soms zelfs bijna ging gelóven. Tarief iets verlaagd PTT komt tegemoet aan bezwaar publiek De P.T.T. heeft meegedeeld, dat het binnenlandse port voor brieven boven 20 tot en met 100 gram, dat thans 25 cent bedraagt, met ingang van 1 decem ber 1960 zal worden verlaagd tot 24 cent. Deze tariefswijziging komt tegemoet aan de bezwaren van het publiek tegen het bestaande tarief, die een gevolg zijn van de omstandigheden, dat men veelal alleen over postzegels van 12 cent be- Nieuwe rijksdaalders komen volgend jaar De nieuwe zilveren rijksdaalders zul len begin volgend jaar in circulatie worden gebracht. De papieren rijks daalders zullen dan niet buiten om loop worden gesteld. Minister Zijlstra deelt dit mee in een nota aan de Twee de Kamer naar aanleiding van het ver slag van de Tweede Kamer over de begroting van het Staatsmuntbedryf voor 1959. De produktie van rijksdaal ders is wat achtergeraakt op het pro gramma, zo deelt de minister mee, door dat in 1959 drie miljoen kwartjes, dubbeltjes, stuivers en cen ten werden geslagen, waarmee bij het opstellen van de begroting voor dat jaar geen rekening was gehouden. Deze extra hoeveelheid was nodig om te vol doen aan de aanhoudende vraag naar specie. schikt, en van de veronderstelling, dat brieven van een (iets) hoger gewicht dan 20 gram met 2 postzegels van 12 cent, toereikend zijn gefrankeerd. Het port op brieven boven 20 tot en met 40 gram, bestemd voor Suriname, de Nederlandse Antillen, Nederlands Nieuw-Guinea, België en Luxemburg, wordt in verband met het vorenstaande met ingang van genoemde datum even eens verlaagd van 25 tot 24 cent. (Van onze correspondent) De gearresteerde 54-jarige Bel- feldse metaalarbeider heeft het op de vooravond van de voorgeleiding voor de raadkamer van de Roer- mondse rechtbank waarschijnlijk in zijn voordeel geacht de hem ten laste gelegde moord op de 11-jarige Hans Hermans uit Sevenum te bekennen. Hij deed dit in een door hem gevraagd onderhoud met de officier van Justitie te Roermond, mr. W. C. Uiterwaal. De verklaring werd, naar wij verne men, door de man afgelegd onder de druk van vele aanwijzingen, welke tijdens het uitgebreide politie-onderzoek werden verzameld en hem werden voor gehouden. Vooral echter de vele onder zoekingen in het gerechtelijk laborato rium hebben steeds meer bijgedragen Tussentijdse openbreking C. A. O.'s (Van onze Haagse correspondent) In een brief aan het College van Rijksbemiddelaars deelt staats secretaris Roolvink mede, dat het standpunt van de regering inzake het niet tussentijds openbreken van C.A.O.'s beschouwd moet worden als een aanvulling van de algemene aanwijzing voor de toepassing van de vrijere loonpolitiek, welke ver leden jaar is gegeven. Zoals bekend, heeft de Vakraad Metaal haar voorstellen tot wijziging van de C.A.O. in de metaalindustrie bij de Rijksbemiddelaars ingediend. De Rijks- bemiddelaars hebben de brief van de staatssecretaris doorgezonden aan de Stichting van de Arbeid en om advies gevraagd. Immers, zoals de situatie nu is, zouden de Rijksbemiddelaars de voor stellen van de Vakraad Metaal niet mogen goedkeuren. Het is niet onmogelijk, dat de Stich ting van de Arbeid zich weer in verbin ding gaat stellen met de Vakraad Metaal om splitsing van de voorstellen te bewerkstelligen, waardoor dus het ge deelte, dat betrekking heeft op de winst uitkeringen wel goedgekeurd zou kun nen worden. Het bezwaar van de regering richt zich in hoofdzaak tegen een loonsver hoging van 3 procent op 1 januari 1961. Geen bezwaar heeft de regering tegen de voorgestelde VA procent winstuitke ring over 1960 en de 1% procent over 1961. jMKÈÉcn nffi...,,, De „Willem Barendsz" is gisteren weer naar het Zuidpoolgebied ver trokken voor het nieuwe walvis seizoen. Het enorme fabrieksschip in de sluit te IJnuiiden. tot de veronderstelling van zijn schuld. Verdachte heeft echter verklaard, dat hij de jongen met zijn handen heeft ge wurgd. Dit is een van de bijzonderhe den, welke tot nu toe schijnbaar niet kloppen, omdat het slachtoffer geen sporen van een dergelijke wurging vertoonde. Juiste voorstelling De uitvoerige bekentenis voor de officier van Justitie en voor de districts commandant der Rijkspolitie, majoor P. J. van Boon, alsmede voor wachtmeester Everts uit Sevenum, die een groot aan deel heeft gehad in het onderzoek, heb ben voor het grootste gedeelte de voor stellingen welke Justitie en politie zich hadden gemaakt van de wijze waarop zich alles heeft toegedragen, bevestigd. De metaalarbeider was op de bewuste dag zondag 11 september naar Sevenum gereden op zijn rode scooter. Het voertuig verstopte hij in een denne- bosje, waarna hij in de omtrek is gaan wandelen. Daar is hij de 11-jarige Hansje Hermans tegengekomen. Hij heeft in zijn verklaring tegenover de officier van Justitie voorgegeven de knaap niet te hebben gekend, hoewel dat in tegenspraak zou zijn met de mededelingen, welke de politie bij het vooronderzoek heeft gekregen. Hij had de jongen aangeroepen en deze was naar hem toegekomen. Toen verdachte de knaap vastpakte met blijkbaar oneer bare bedoelingen, heeft de jongen zich losgerukt en is er vandoor gegaan, waarbij hij in de haast met zijn hoofd tegen een boom is gelopen. Toen, in paniek geraakt, heeft verdachte de knaap opnieuw vastgepakt en toen ge wurgd. Het lijkje heeft hij vlak in de buurt voorlopig verborgen. Drie kinderen Een tragische bijzonderheid was, dat de man mededeelde op dat moment drie kinderen naar zich toe te hebben zien komen. Hij was aanvankelijk in de ver onderstelling, dat het drietal hem de misdaad had zien plegen, omdat een van de kinderen huilde. Het bleek echter dat het kind in een glasscherf getrapt had. Verdachte heeft toen de wonde met een zakdoek verbonden en heeft de kinderen toen naar huis gestuurd. De politie was juist eergisteren op de hoogte gekomen van dit feit, doordat de vader van een der kinderen het toevallig van zijn zoontje te wefen was gekomen. De confrontatie, die de Justitie naar aanleiding van deze mededeling wilde doen plaatshebben tussen de kinderen de verdachte, achtte mr. Uiterwaal nu niet meer nodig. De man is, na het lijk in het dennebos te hebben verborgen, weggereden. Hij is tegen half zes inderdaad naar Tegelen gegaan, waar hij bij een kennis de be wuste kolenschop ongemerkt van het erf heeft weggenomen. Hy is daarna terug gereden en heeft tussen zeven uur ei half acht het lijkje weggehaald en het ruim een kilometer verderop in een aspergeveld verborgen, waar het gevon den werd door een zoekende militair, die met zyn schoen in Hansjes bloesje bleef haken. De fiets had de man reeds eerder een stukje verder verborgen. By het slepen door het dennebos zyn toen blijkbaar de twee fietsvlaggetjes van de fiets af geraakt. De kolenschop had de man, nadat hij het graf had gedolven en het slachtoffer daarin had verborgen, weggeworpen. Op de publieke tribune van de Tweede Kamer volgden gisteren vele studenten de debatten over het wetsontwerp over het wetenschap pelijk onderwijs, waarbij ook het Meer dan 5000 mensen zijn op de eilanden Ramgatien Hatia om gekomen bij de wervelstorm ei vloedgolf van de vorige week in Oost-Pakistan, aldus is gisteren in Dacca bekendgemaakt. Volgens een officiële bekendmaking v zaterdag waren vermoedelijk 3000 mensen om het leven gekomen. De bekendmaking van gisteren is af komstig van de voorzitter van een plaatselijke raad op Ramgati. Vol gens hem zijn honderdduizenden dakloos. beruchte artikel 60 ter sprake kwam, dat volgens de studenten de studievrijheid in gevaar brengt. Autobusramp in Peru kost 31 levens Eenendertig mensen zijn omge komen en zestien gewond doordat een autobus in de omgeving van Cuzco in Lima, de hoofdstad van Peru, in een ravijn stortte. handige doos De gloednieuwe FORD Taunus 17M is in aantocht. NOG DEZE MAAND kunt U die grootse Ford-creatie in onze showroom komen bewonderen. Wat een wagen Wat een lyn Enwat een geweldig motorisch vermogen Wacht u nog even met het kopen van een nieuwe auto - straks weet u wat U zich gaat veroorloven: Officieel Ford-dealer voor LEIDEN e.o. en de Bollenstreek Haarlemmerweg 2—4 Leiden Telefoon (01710) 33141 Advertentie Afronding Door deze bekentenis is het vooronder zoek van politie en recherche eigenlijk afgesloten. Men zal uiteraard nog enkele details verder moeten nagaan. Er wordt een reconstructie van de misdaad ter plaatse overwogen. De bekentenis is het resultaat van weken lang ijverig speuren, waarbij vele politiemensen dagen en nachten lang in de weer zijn geweest. Geen enkele aam- wijzing, hoe klein dan ook en geen en kele getuigeverklaring werd terzijde ge legd. Alles werd tot in finesses op waarheid gecontroleerd. Gistermiddag verklaarde de officier van Justitie te Roermond nog, dat hij genoeg bewijs materiaal in handen had om het wettig en overtuigend bewijs te kunnen leveren De bekentenis ziet nu de officier als een afronding van zijn bewijsvoering. Door de Justitie werd nog medegedeeld, dat de Venlose advocaat mr. B, Luikx als raadsman van ós fsrdaotaftt is aange wezen. m&r 1 1 de verf voor het schilder feest SIKKENS-TJALLEMA PRODUKT U hebt gelijk als u nauwkeurig afweegt hoe zo'n bedrag van f 90.- het best besteed is. Maar nu! Een chique overjas uit onze nieuwe collectie voor dat bedrag. Groot gelijk als u dadelijk ja zegt! 'n Buitenkansje. Alleen deze week geldig. VAN-DE-WEEK OVERJAS Hoogstraat 1-2 - LEIDEN Uit Het Leidsch Dagblad van 20 October 1860: In de gemeente Baelen, provincie Luik, koninkrijk Bel gië, bevinden zich twee paarden, die in 1802 geboren, dus 58 ja ren oud zijn en daarbij nog goed werken. Op den 18den dezer maand even voor negen uur des voor middags is op de Breedestraat bij de Hoogewoerdsbrug door twee jongetjes naar de school gaande gevonden een Bankbil jet groot 1000.-, doch eenige schreden verder aan den ver- moedelijken eigenaar op aan vrage ter ggeven- die eigenaar zal toch wel iets in de spaarpot van die twee knaapjes willen afzonderen?

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1