i MAGAZIJNBEDIENDE i C. D. LIGTVOET SNIJDER ARBEIDERS Een schuchtere stumper? INRUILCAMPAGNE BONTMANTELS KRANTEN BEZORGERS wedt u wel op het goede paard? KELNER Boerhaaverestaurant Het kost u nog geen cent... bestrijdt tandbederf PRODENT houdt de mond fris en gezond, de klok rond Café-Restaurant RIET, LEIDSCH DAGBLAD allround Pakken oude Couranten 0.75 per 5 K.G. DONDERDAG 20 OKTOBER 1960 Kort verhaal O O "55 Er waren heel wat mensen, die zeiden dat George een schuchtere stumper was. Anderen noemden hem voorzich tig of meenden, dat hy een behoed zame knaap was. Ach, eigenlijk deed 't er ook niet zo veel toe, want hij was een aardige, jonge kerel, die al leen maar doodsbenauwd was iets mis te doen. Heb altijd je verhaaltje klaar, hield hij zichzelf en zijn vrienden voor. Een waar verhaaltje als je dat kunt, maar als dat niet kan, borduur je er maar wat aan, zodat je niet in moei lijkheden kunt komen. George wilde voor alles moeilijkhe den ontlopen, maar er waren veel mensen in z'n jonge leven, waar hij rekening mee moest houden. Met zijn moeder bijvoorbeeld. Zij had hem met een stok onder de duim ge houden, toen hij op de leeftijd was, dat hij dit waarschijnlijk nog plezierig vond; met haar tong, toen hij te oud was om nog over de knie gelegd te worden en met de bedreiging nog eens hartkloppingen van hem te krijgen, toen hij de leeftijd had bereikt, waar op hij wel eens had kunnen besluiten ergens op kamers te gaan wonen. „George, ik heb m'n hele leven voor je gezorgd en nu je vader er niet meer is en ik hem ieder moment kan vol gen, moet jij me verzorgen. Het is je plicht!" Als hij er dus eens tussen uit wilde om ergens wat te drinken, moest hij een excuus verzinnen. Het was over werken of een bioscoopje en hij moest haar verwijtende blikken ontwijken als hij weer thuis kwam. Vriendinnetjes er op nahouden was niet mogelijk, want hij kon niets ver zinnen om een toekomstige vrouw te rechtvaardigen. Geen meisje dus, dat wil zeggen tot dat hij 't meisje zag, dat in de machi newerkplaats aan een draaibank stond. George wandelde altijd heel wat af door de fabriek, natuurlijk altijd met een goed excuus bij de hand, en zei dat hem dit goede ideeën bezorgde. Nu, die dag was dat zeker 't geval, alhoe wel die ideeën weinig te maken had den met z'n tekenbord. En die inspi ratie was zelfs zo sterk, dat hij, on danks de luide innerlijke waarschu wingen, het meisje aansprak, ja haar vroeg of ze met hem naar de bioscoop wilde gaan. Pas toen ze had geglim lacht, gebloosd en geaccepteerd, be greep hij wat hij eigenlijk had gedaan. Ze leek niet het meisje, waar je een leugentje-om-bestwil over ten beste kon geven, zelfs niet tegen een moeder met doordringende ogen en een zwak hart. Tenslotte vertelde hij het meisje na twee bioscoopje en een avondje dansen, dertig mijl verderop, waar niemand hen naar aller waarschijn lijkheid zou herkennen: „Kijk 's, Joan (hij had haar al bin nen de eerste tien minuten van hun kennismaking Joan genoemd), ik ben bang, dat ik je een paar dingen over mezelf moet vertellen. Als ik klaar ben, kun je je koffie opdrinken en dat is dan dat." Het meisje keek hem even aan. Hij staarde zo in gedachten verdiept voor zich uit, dat hij de gespannen uit drukking op haar gezichtje niet zag. Je moet weten, dat ik nog een moe der heb en als zij zou vermoeden, dat ik met een meisje uit was, wel, dan zou zij letterlijk een hartaanval krij gen. Ze is nu eenmaal zo. Joan zuchtte. „Ze is van mij afhankelijk, Joan, en ze zou doodsbang zijn voor wat zou kunnen gebeuren als ik er niet zou zijn, en .wel .dat was't. Het meisje dronk haar koffie op, glimlachte en stond op. „Ja, antwoordde ze, we zullen moe ten afwachten, is 't niet?" Als George meer van meisjes had afgeweten, had hij beter de betekenis van de glans in haar ogen begrepen De volgende weken waren nogal saai. Zou George gevraagd zijn, hoe 't weer was geweest,dan zou hij waarschijnlijk geantwoord hebben dat 't iedere dag had geregend. Hij had niet langer be hoefte aan onware verhaaltjes over be zoeken aan een bioscoop of veront schuldigingen voor overwerk op de fa briek. Hij kwam op de minuut af thuis om z'n moeder in een stoel zittend aan te treffen, voldaan dat ze haar mid dagbezoekjes had afgelegd en dat haar zoon 's avonds voor haar zou zorgen. Het was zo'n volgzame zoon, zo be hulpzaam en hij had voor zo'n keurig, gemakkelijk huisje voor haar gezorgd. „Je hebt daar nu een goed baantje, George. Doe dus niets, waardoor je het zou kunnen verliezen, 't Zou mijn dood betekenen!" Geen slenterpartijen meer door de fabriek, geen treuzelen meer in de 21 t.m. 29 oktober doen wij U 'n schitterend aanbod: U krygt voor Uw oude bontmantel 'n fikse prijs en wordt dan bezitster van deze CHIQUE CABRITO BONTMANTEL van prachtige kwaliteit, geheel op wattine gepiqueerd en met satynvoering OQ afgewerkt TO.—— Ook in lang model 9QQ leverbaar aTÖ.1^— Desgewenst betaalbaar v.a. f25. per maand zonder rente of kosten. Mocht U liever Yemen, Zobel-feh, Persianer Pattes, Nertz-Murmel, Oselot (lam) of Bisam wensen, laat dan onze ryksgediplomeerde bont deskundigen U geheel vrijblijvend onze nieuwe collectie tonen. Pelteriiengroothandel „DE PELSJAGER", VAN DIEMENSTRAAT 132A (hoek Prins Hendrikstraat). TEL. 070—636349 - DEN HAAG Dageiyks geopend van 918 uur. Reiskosten voor twee personen wor den bij aankoop van een bont mantel vergoed. BON L.D. 44 Vraagt vrijblijvend ZICHTZENDING of inlichtingen aan DE PELSJAGER. Cabrito bontmantel a f 198.—. I Lange Cabrito bontmantel éi f 298.—. ft of zendt U vertegenwoordiger met Uw volledige collectie. (Duurt minstens 4 weken, bont deskundigen ook aan ons be- dryf aanwezig). OCfiO PDffU 5?ei/e ^rinfed BREESTRAAT 114C De enige tevens slotuitde- lingslyst in het faillissement van G. CRAMA, is heden gedeponeerd ter Griffie van de Haagse Rechtbank en het Kantongerecht te Leiden en ligt aldaar 10 dagen ter kos teloze inzage van crediteuren. Mr. M. P. v. d. SCHAAP, curatrice. Leiden, 20 oktober 1960 Rapenburg 55. GEVRAAGD, boven 16 jaar. Tijd van bezorging 46 uur n.m., zaterdags 12.30 14.30 n.m. Aanmelden bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1, Leiden. Groothandel in levensmiddelen vraagt Brieven aan het bureau van dit blad no. 1549a DAGSCHOTEL d f2.—. BOERHAAVELAAN 188A - TEL. 31685 werkplaats, niets meer van dat alles! Alleen nog maar gewoon, hard werken aan de tekentafel, totdat hy een keer in de pauze plotseling op z'n schouder getikt werd. „Hé, George, ik dacht wel dat ik je hier zou vinden. Laat je je werk nu werkelijk geen moment liggen? Er loopt hier niemand met een zweep rond hoor!" Hy draaide zich met een wrange gryns om, z'n potlood lusteloos opzij leggend. „Zo Sid. Je wilt zeker een tekening hebben. Wat is 't dit keer?" De ander keek nogal verbaasd. „Je hebt het helemaal mis, George. Ik kom voor iets heel anders. Ik wil je namelijk vragen om vanavond de jaarvergadering van de Sociale Club van de fabriek bij te wonen." „Werkeiyk?" „Ja, dat is alles. Ik ik bedoel wy wy dachten dat wij er goed aan zou den doen om jou tot bestuurslid te verkiezen." George begon van plezier heel licht te blozen en de enigszins bittere lijnen rond z'n mond verdwenen toen hy verlegen begon te glimlachen. „O, ja als je er zo over denkt Ik zou mezelf niet graag een vereni- 'tgingsman noemen maar nu je 't me zo zegt Klaarblijkelyk dacht men er inder daad zo over, want George werd met overgrote meerderheid van stemmen verkozen. Er waren aan zijn functies verant- woordelykheden verbonden, die George eigenlijk beter had moeten kennen. „Het jaarlijkse bal, kerel! Omdat je pas bestuurslid bent geworden, zullen we je daarbij geen baantje opdringen, maar je zult er toch wel moeten zyn. Je begrypt 't wel: je moet de anderen een voorbeeld geven." Dat betekende, dat hij z'n moeder weer wat op de mouw moest spelden en dat zy weer haar voorhoofd zou rimpelen, waarna hij met een haastige en lange explicatie op de proppen zou moeten komen. „Mynheer Norman, de baas zoals je weet, denkt hier erg serieus over. Je weet nooit wat hij wel eens zou kun nen doen als hij er achter kwam dat iemand van het bestuur weg is geble ven En tenslotte langs z'n neus weg: „Hy hecht grote waarde aan verant- woordelykheidsgevoel. Je zou je baan eens kunnen verliezen Dat deed de deur dicht! Joan was er natuurlyk ook. Ze droeg een jurk, die haar een maand salaris gekost moest hebben. George voelde z'n benen slap worden, toen ze met een verrukkelyke glimlach op de lippen, die alleen voor hem bestemd was, op hem toekwam. „Zo George! Wat leuk dat je hier bent!! Kom mee, dansen!" Ze gingen dus dansen en zwierven in het gedempte licht rond. Eerst één dans en toen steeds meer, totdat Joan tenslotte z'n hand greep en zei: „George, je bent vanavond zo aardig voor me geweest, dat je me thuis mag brengen. Dat wil je toch wel doen?" George wilde dat natuurlijk wel doen, alhoewel hij daarvoor haastig ergens een auto moest zien te lenen, 't Lukte hem gelukkig en na het bal vertrok ken ze samen. Joan legde uit hoe hij moest rijden. „Je kunt daar wel even stoppen George, op die donkere plek by dat huis. Vijf minuten maar." George's ervaring met meisjes was nihil, maar hy begreep toch heel goed wat hy nu moest doen. De vyf minu ten werden tien en toen een half uur, totdat hy op z'n horloge keek. „Joan, lieveling, 't is al laat. Zullen we niet eens verder gaan?" Nee, Joan wilde dat niet en ze bleven daar du® nog maar een klein half uurtje staan. Toen de koplampen van een naderende auto de bocht omzwaaiden, zei George plotseling „Nu moet je eens goed luisteren, Joan. Als deze auto voorby is, houden we er mee op. We kunnen hier echt niet lan ger blijven. M'n moeder weet maar al te goed hoe lang het bal duurt" De wagen was intussen naderby ge komen, verminderde haar snelheid en stopte toen. De man achter het stuur aarzelde even en reed toen een klein stukje verder, waarna hij een scherpe draai nam. Juist op dat moment, toen de felle koplampen naar binnen sche nen, wierp Joan haar armen om Ge orge's nek. Er werd op een der ruiten geklopt, het portier werd geopend en een geïrriteerde mannenstem zei: „Als U er niets op tegen hebt waarna een doodse stilte inviel. „Hé! Jy!" George staarde verbluft in 't ge zicht van mynheer Norman, z'n baas. George trok de handrem los en reed enkele meters door. Toen stopte hy weer. „Ik moet je nu echt thuisbrengen, Joan. Waar woon je eigenhjk?" Ze greep haar tasje, glimlachte en maak te aanstalten om uit te stappen. „Hier, George. Hier woon ik. Dat was mijn vader. Ik ben in de fabriek gaan werken om 't bedryf te leren kennen. Maar waarom ga je niet even met me mee? Je kunt je er misschien wel uit praten Wel een minuut lang staarde George voor zich uit en zuchtte toen diep. „Goed, ik ga wel even met je mee. En ik zal wat zeggen ook! Maar ik zal hèm er in praten en my er niet uit! Hand in hand liepen ze het tuinpad op. Boven de deur brandde uitnodi gend een lamp. om er van verzekerd te zijn dat zij met mooie, gezonde tanden door het leven gaat. Zorg er daarom voor dat er altijd Prodent tandpasta in huis is... mèt een goede Prodent tandenborstel (want die horen bij elkaar). Alleen de lekker-smakende Prodent tandpasta bevat het dubbel-actieve Dispergon-A, voor lang duriger èn krachtiger bescherming tegen tandbederf. Houd de hand aan de goede gewoonte: 's morgens poetsen, 's avonds poetsen met Prodent, de beste verzekering voor een gezond gebit! Normale tube 44 ct Familieverpakking 135 ct Zeer grote tube 70 ct Vraag uw winkelier de speciale Prodent-aanbieding BIJ ons Philips kopen Is wedden op het goede paard. Het leven is een groot schaakspel. Iedere dag probeert u met nieuwe en betere „zetten" uw lot te ver beteren. Ook op het gebied van ontspanning wilt u de beste zet doen. Met TELEVISIE doet u de zet van uw leven! Maarwedt wel op het goede paard! Een gecompliceerd apparaat als uw TV heeft techni sche perfectie nodig bij de fabricage en vakmanschap bij het onderhoud Wedt daarom op de Philips techniek en onze blijvende service. Dan staat u nooit schaakmat! KRAAIERSTRAAT 10 LEIDEN Telefoon 22356. No 6 uur 20914 - 32946 Philips Televisie In prijzen vanaf f 695.- gevraagd. RUIME VERDIENSTEN. Blieven met kopie getuig schriften te zenden aan het bureau van dit blad onder no. 1484a. morgen zelfde plaats, zelfde tyd, maar breng een flesje/potje Bulgaria brillantine van 75 ct. mee. ADVERTEER regelmatig in het De MEEST gelezen "krant van Leiden en Omstreken Wij hebben plaats voor: voor onze „Snijzaal" of iemand, die hiervoor opgeleid wil worden. De juiste man kan zich hier een zeer goede positie verwerven. Aanmelden dagelyks van 96 uur bij: Overhenidenateliers ELMI N.V. TREKVLIETWEG 2 TELEFOON 33741 Afgehaald aan ons bureau Witte Singel 1 Gevraagd: voor diverse werkzaamheden op het Hoogoven terrein te IJmuiden. Bij gebleken geschiktheid gedurende lange tyd werk. Busvervoer naar en van het werk. Aannemersbedrijf N.V. NELIS WIJKERSTRAATWEG 130 TELEFOON 0 2550—7441. VELSEN-N. Na 18 uur 0 2500—19058 Persoonlijk aanmelden iedere vrydagavond 20—21 uur Café- Restaurant DE BEURS, Voorstraat 123, Noordwyk.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 12