BONN WIL GEESTDRIFT VOOR TOPCONFERENTIE AFREMMEN Koehandel met West-Berlijn als inzet gevreesd en Westelijke concessies in ruil voor rode Justitie onderzoekt publikatie geheime stukken zaak-majoor K. Agenda Emile Bosch, schoolfotograaf te Woerden, wilde altijd schrijven Met een enkel woord WOENSDAG 19 OKTOBER 1960 (Van onze correspondent ln Bonn) Alle tekenen wijzen er in de Westduitse hoofdstad op, dat Bondskanselier Adenauer deze maal niet zoals in het afgelopen voorjaar Westelijke pogingen tot het houden van een topconferentie met de Sovjet-Unie openlijk zal kunnen ver oordelen. Wel poogt men in Bonn om te voorkomen, dat het Westen zich hals over kop in een nieuw debat met Kroesjtsjef zal storten. Het lijkt er op alsof Adenauer de rem op het karretje van het Westelijke top- overleg nu reeds in werking wil stellen, waardoor dit door de Britse premier Macmillan en de beide Amerikaanse presidentskandidaten Nixon en Kennedy dezer dagen weer van stal gehaalde voertuig, nog voor het goed en wel op gang is gekomen, reeds in rijn vaart wordt afgeremd. Hoe is contrast van ideeën te rijmen? De Westduitse regeringsperschef Von Eckardt heeft dat op een te Bonn ge houden persconferentie als volgt ge daan: 1. Hij legde de nadruk op de zorgvul dige voorbereiding, nodig voor het tot een topconferentie met de Russen zou komen. Die voorbereiding houdt zijns in ziens niet slechts in dat Frankrijk, En geland en de Verenigde Staten samen met de Bondsrepubliek het onderling eens moeten worden over de te volgen weg, maar ook dat het Westen en de Sovjet-Unie de grondslagen moeten vaststellen waarop de topconferentie van de 4 regeringsleiders Kroesjtsjef, Mac millan, Kennedy of Nixon en De Gaulle of Debré kan bouwen en waardoor er. zoal niet succes wordt verzekerd, toch een redelijke kans van slagen wordt ge creëerd 1 Dat komt neer op diplomatiek contact in Moskou met Kroesjtsjef en de zijnen. 2. Von Eckardt kantte zich namens de regering-Adenauer tegen een topconfe rentie over de kwestie-Duitsland en het probleem Berlijn alleen. Beide vraag stukken, zo zei hij, vormen niet de oor zaak van de bestaande politieke span ningen in de wereld, zij zijn de uitdruk king van die spanning. Men moet ze dus oplossen in het grote raam van de gehele verhouding tussen Oost en West. Neiging tot compromis Met deze beide Westduitse principes gewapend zouden Macmillan en de zij nen te Moskou zeer zeker weinig geest drift voor een topconferentie ontmoeten. De Russen zullen nu eenmaal niet wil len afzien van een topconferentie-show, evenmin zullen zij de kans willen laten voorbijgaan om de kwestie-Berlyn los van de ontwapeningsproblematiek te berde te brengen. Hoe onaangenaam zo'n topconferentie over de eenwording van Duitsland en de kwestie-Berlijn ook voor Bonn zal zijn, het begint er toch op te lijken dat het zover zal komen, zo menen diplomatie ke kringen in de Westduitse hoofdstad. Dat houdt volgens Westduitse politieke waarnemers het gevaar in van een koe handel over de Westberlynse vrijheid, dus van het doen van Westelijke conces sies in ruil voor bepaalde Russische con cessies. Het brengt het voordeel mee dat men de Russen aan de conferentietafel heeft en ze dan kan pogen te binden aan allerlei overeenkomsten. Hetgeen echter, volgens de Duitsers, onherroepe lijk gepaard zal gaan met een Westelijk toegeven in Berlijn, met een neiging tot mlllan, óók Kennedy en Nixon zich voor topoverleg hebben uitgesproken en Mac millan en Nehroe Adenauer hebben dui delijk gemaakt, dat er reden is tot be zorgdheid over de politieke situatie in de wereld. Voor Bonn doemt nu boven het compromis, daar waar geen compro mis mogelijk is: West-Berlijn en de vrij heid van zijn bevolking. Bezorgdheid Ondanks deze ernstige bezwaren kan Bonn er niet onder uit nu. naast Mac- Jan van de Voort vraagt een zusje Jan van de Voort, wonende in de buurtschap Achterberg by Rhe- nen, heeft het volgende briefje ge schreven aan de directie van Ouwehands Dierenpark: „Wilt U zo vriendelijk wezen om aan de ooievaar te vragen om een klein zusje. We zijn met vier jon gens en daarom vraag ik dit. We willen zo graag een klein zusje hebben". Jan is waarschijnlijk geïnspireerd door het bericht van enkele weken geleden, waarin melding werd ge maakt, dat een Hilversums meisje de heer Ouwehand verzocht de ooievaar te bedanken voor haar zusje Tilleke. Hoe het ook zij, de heer Ouwe hand heeft het verzoek van Jan onmiddellijk aan zijn beste ooie vaar overgebracht. Maar het ant woord kon hij niet ontcijferen, van daar datjiy zich nu suf zit te pie keren om Jan van de Voort toch een bevredigende brief te kunnen sturen Patrice Michelin in feite „een kind" De politie van Tours heeft medege deeld, dat Patrice Michelin in staat van beschuldiging is gesteld nadat de lijk schouwing had aangetoond, dat de kogel mevr. Michelin horizontaal had getrof fen. Indien de kogel van de grond af de geweerloop had verlaten zou hij haar in een hoek hebben geraakt. Tijdens de reconstructie hadden politiemannen zich herhaaldelijk laten vallen als Michelin zei te hebben gedaan, maar het geweer ging geen enkele maal af, aldus de politie. In de omgeving van de familie Miche lin wordt opgemerkt dat Patrice wat zijn geestelijke vermogens betreft „een kind gebleven is". Pogingen om hem een lei dende functie in het bedrijf van de familie te doen bekleden liepen op mis lukking uit. Daarom werd voor hem het landgoed van May aangekocht waar hij sedert 1958 met zijn echtgenote en kin deren vrijwel geïsoleerd van de rest van de familie woonde. Over het landgoed had hy niets te zeggen en er werd zelfs controle op zijn zakgeld uitgeoefend, daar hij niet met geld wist om te gaan Volgens de mening van de omgeving hield Patrice echter veel van zijn vrouw en tot moord acht men hem niet ln staat. alles de vraag op: hoe valt het ijveren van Macmillan voor een nieuw topover leg met de Russen te rijmen met het standvastig blijven van het Westen in West-Berlijn, als de grondslag van de Westelijke houding de vrijheid der Beriyners van tevoren vaststaat èn van tevoren eveneens vaststaat dat de Russen die grondslag niet aanvaarden? Vandaar de uitgesproken Westduitse vrees voor gevaarlijke Westelijke com promissen op een nieuwe topconferentie. Maar terug kan ook Adenauer niet meer, na de pleidooien van Macmillan, Kenne dy en Nixon en na het gebeuren in New York, dat volgens velen ook te Bonn nog maar één vorm van overleg met Kroesj tsjef overlaat: ©en topconferentie! Kroesjtsjef ls tenslotte de man die de touwtjes van West-Berlijn in handen heeft, zo wordt hier terdege beseft. Vervolg van pag. 1 Interrupties De zaak majoor K. heeft vooral veel erucht veroorzaakt door de publikaties. lovendien heeft majoor K. een zeer kritische brief aan de Tweede Kamer geschreven, naar aanleiding van het eerste rapport van de commissie, die deze zaak heeft onderzocht. Voor nie mand wilde de heer Koersen het recht beperken zich kritisch te uiten over een Kamerstuk, maar hy was het niet eens met de wRze waarop majoor K. dat in zijn brief aan de Tweede Kamer had gedaan, met verdachtmakingen aan het adres van twee superieuren, die hun taak goed hebben vervuld. De publikaties in een bepaald blad over de zaak majoor K„ vond de heer Koersen van dien aard, dat hij de regering verzocht in overleg mee de journalistenorganisaties voorzieningen te treffen, die kunnen leiden tot verdieping van het journalistieke verantwoordelijk heidsbesef. Ook de heer Schouwenaar (P.v.d.A.) klaagde erover dat tot drie maal toe een vertrouwelijk en geheim stuk over de zaak majoor K. in een bepaald blad met veel ophef was oe- Subliceerd. Minister Visser deelde mede et onderzoek naar de ontvreemding van de betreffende stukken in handen van de Justitie te hebben gesteld. Het moest hem van het hart, dat hij de publi katies buiten elke proportie achtte en onwaardig. Van personen en diensten, die zich niet kunnen verdedigen, werd de goede naam aangetast. De perken van het behoorlijk zijn overschreden, aldus de minister. Over de mogelijkheid tot verdieping van het journalistieke verant woordelijkheidsbesef zullen de minister van Justitie en de minister-president zich beraden. Verwarring Aan het slot van het debat ontstond grote verwarring over de vraag, wat men met het rapport van de commissie over het militair aankoopbeleid moet doen. Het is gebruikelijk, dat rappor ten en dergelijke stukken tenslotte voor kennisgeving worden aangenomen, om daarmee te constateren, dat ze afge handeld en in het archief kunnen wor den opgeborgen. In dit geval wilde voorzitter Kor- tenhorst zich echter op het standpunt stellen dat als het rapport voor kennis geving wordt aangenomen, de Kamer daarmee tevens in algemene zin de con clusies van het rapport goedkeurt. De voorzitter van de AR-fractie, dr. Bruins Slot, was het daarmee eens, maar prof. Romme, die gaarne met de conclusies wilde instemmen, betwijfelde toch of de Kamer daarmee juist zou handelen, want dan kan in de toekomst dezelfde uitleg worden gegeven in geval stukken louter voor kennisgeving worden aan genomen. Als de Kamer het rapport voor kennisgeving aanneemt, zei prof. Oud, dan betekent dat geen goedkeuring of afkeuring. Het is een gebruikelijke, neutrale daad. Men kan dan alleen con stateren, dat de Kamer geen behoefte heeft gehad een bijzondere uitspraak te doen. Anders moet men een motie met een bepaalde uitspraak indienen. Dat wilde de heer Van Rijckevorsel echter niet, omdat een dergelijke motie met grote meerderheid zou zijn verwor pen. Het bleek uit nadere verklaringen en interrupties dat P.v.d.A., AR, CHU en de overgrote meerderheid van de KVP, eigenlijk wel instemming wilden betui gen met de conclusies van de onder zoekcommissie, om daarmee de sensa tionele publikaties in een bepaald blad af te keuren. Even probeerde de heer Koersen nog een motie te formuleren, waarmee goedkeuring zou worden ge hecht aan de conclusies van de com missie, maar op aanraden van prof. Romme zag hy er tenslotte toch van af. De hoofdstukken van het rapport, die aan de orde waren gesteld, werden daarna voor kennisgeving aangenomen. Iedereen kan daar nu uithalen wat hy wil, concludeerde de voorzitter. De hoofd stukken van het rapport, die betrekking hebben op een meer doeltreffende con trole van net parlement op de overheids uitgaven, komen apart in het vroege voorjaar aan de orde. Weinig minder dan n wonder zo vele duizenden 'n ander mem werden met Kruschen Salts. Zo n bloedzuiverende Kuur met Kruschen Kan ook U van Uw reumatiek bevry- den. Dat doen de beroemde vijf mine rale zouten voor U - als U trouw iedere morgen die kleine dosis neemt. Onzuiverheden in het bloed worden daaruit losgemaakt en afgevoerd langs natuurlijke weg. En daarmee raakt ge dan vanzelf van de pijnen af, die U nu het leven vergallen. Mevr. Harvey vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs Een rechtbank in Ruthin (noord- Wales) heeft gisteren de 65-jarige mevr. Sarah Harvey, die was beschuldigd van moord op haar huurster mevr. France Knight, wegens gebrek aan bewjjs vrij gesproken. De aanklacht luidde dat mevr. Harvey twintig jaar geleden de moord had begaan, nadat zy van de verlamde mevr. Knight machtiging had gekregen wekelijks alimentatiegeld te innen. De rechter verzocht de jury, in over eenstemming met de openbare aan klager, een niet-schuldig uit te spre ken omdat niet met zekerheid kon worden vastgesteld of het hier een ge val van moord betrof. Mevr. Harvey had gesteld dat haar huurster een natuurlijke dood was ge storven. In paniek en uit angst om van moord te worden verdacht had zy het lichaam in een kast verborgen waar het in de loop der jaren zo hard werd als een mummie. Een deskundige heeft verklaard dat dit mummificatie- proces kan zyn ontstaan door een ge stadige droge luchtstroom in de kast. Mevr. Harvey werd wegens het on rechtmatig innen van het geld in totaal ongeveer ter waarde van 20.000 gulden tot vyftien maanden gevan genisstraf veroordeeld. WOENSDAG Endegeest: K. en O.-cursus over de be handeling van de psychiatrische patiënt. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Ledenverg. Kon. Ned. MIJ. voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 u. nam. Steenschuur 6: Ned. Ver. voor Sexuele Voorlichting. Film „Kringloop". 8 uur nm. Oegst geest: Gebouw Irene. PoelgeesterwykgemeenteGemeenteavond Ds. Keja over het onderwerp „Het ge sprek". 8 uur nam. Eerste geesteskind voor televisie „Waar nu de vossen Opnieuw lopen. (Van onze tv.-medewerker) Morgenavond zal onder regie van Jack Dixon in een televisie-uitzending van de VPRO het eerste geestesprodukt van een Nederlands auteur op het beeld scherm gebracht worden. Auteur is een te zwaar woord, waartegen de school fotograaf uit Woerden, die luistert naar de naam Emile Bosch, stellig bezwaar zal hebben. Hij voelt zioh in ieder geval niet als zodanig. Hij heeft het wel altyd graag willen zyn. Hij voelde de drift tot schryven in de kriebelende toppen van zyn vingers. Maar hy had geen zin om een roman te beginnen en hy zag geen brood in een toneelstuk. De televisie heeft toen een greep op hem gekregen. Eens liep hy peinzend te wandelen in de oude joodse buurt van Amsterdam, stad van zijn geboorte. Hem besprong het schrynend verschil met vroeger. De gedachte, de strekking van wat zou uitgroeien tot „Waar de vossen lopen" was geboren. Zyn stuk zou een brok joods oorlogsleed uitbeelden. En dat niet om zonder meer oud zeer op te ha len, maar omdat vandaag de dag weer het antisemitisme de griezelige kop op steekt en omdat de ellende van nationa- llteits- en rassenwaan dageiyks nog pla gen zyn voor vluchtelingen en kleurlin gen. Plagen, die langer dan zeven jaar duren Bosch zette zich aan de arbeid, maar zyn werk werd niet zo maar voetstoots aanvaard. Weliswaar was duideiyk, dat hij één der weinige bevoorrechten was. die een dialoog kon schrijven, waarin het werkelyke leven wordt uitgebeeld, maar hij lag overhoop met de eerste beginse len der dramaturgie. Toen hem dat klaar voor ogen was gesteld, heeft hy zich op de studie geworpen. Na een maand hard zwoegen heeft hy zyn werk herschre ven, hetgeen hem nog eens een maand ingespannen arbeid kostte. En als morgenavond miljoenen kykers in spanning verkeren, hoe het spel zal aflopen, zal er één man zijn, die ner veus zit te ondergaan, hoe zijn gevoelens en gedachten op het scherm zullen ko men. Hij zal dan spoedig weten of hy op de ingeslagen weg kan doorgaan en de drang, die in hem leeft, uitgeleefd kan worden of dat zyn licht verder onder de korenmaat zal moeten schuilgaan. Geen woorden Bosch moge een sterk dialoogschryver zyn, de hoofdpersoon in zijn stuk. de joodse vader, heeft door de ellende, die hem uit het uitzichtloze leven tegemoet komt, op een moment geen woorden meer; zyn eigen gedachten staan stil. Hij grypt dan ineens terug naar wat hem van zyn kindsheid is bijgebleven en sindsdien getrouw is onderhouden. Hy reciteert de vyfde klaagzang van Jere- mia. waaxin sprake is van de verwoes ting van Jeruzalem, „Waar nu de vossen lopen VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Regerlngsultzending: Uit wisselingsprogramma over Thailand, in samenwerking met Radio Nederland We reldomroep. 18.10 Mannenkoor. 18.30 Het Spectrum, lezing of rep. 18.45 Gram. 18.55 Een goed woord voor een goede zaak. le zing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de n af. praatje. 19.15 Planowerken voor linkerhand. 19.30 Radiokrant. 19.50 Muzikale quiz. 20.30 Klass, muz. (In de pauze: plm. 21.25 Vragen van de oecu mene, lezing (III). 22.10 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Platennieuws. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram evtl. act. 18.35 Lichte muz. 19.00 Voor de kind. 19.10 Kanttekeningen, toespr. 19.20 Gram. VPRO: 19.30 Voor de Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Als het een roos mocht z(jn, hoorsp. 21.35 PICTOGRAM 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen l Muz. lezing. 22.20 Zestig Jaar levenserva ring (3). lezing. 22.30 Nws. 22.40 Kamer- muz. 23.05 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.20 Wereldkampioenschappen dammen. 23.25 Gram. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00 Voor de kind. NTS: 17.30- 17.40 Intern, jeugdjourn. 20.00 Journ. en "RO: 20.20 Sportpanorama. 20.50 Literair gesprek. 21.20 Televlzler. weeroverz. BINNENLAND De heer J. Baas uit Zutphen is be noemd tot lid van de Eerste Kamer in de 6laats van wyien de heer H. D. Louwes. e benoeming is ln de Staatscourant ge publiceerd. Op donderdag 27 oktober a.s. zal ln het Lumlêretheater ln Rotterdam de feestelijke première worden gegeven van de Nederlandse speelfilm „Makkers staakt uw wild geraas" van Fons Rademakers, de eerste aflevering van de ln 1959 opge richte Nederlandse Fllmproduktie Maat schappij in Rotterdam. De dag daarop gaat de film in roulatie door het gehele land, ook ln Lelden. Op 31 oktober a s. zal ln Utrecht het 100-Jarig bestaan van de Vereniging voor Christelijk nationaal Schoolonder wijs worden herdacht, 's Ochtends zal er ln de Domkerk een kerkdienst worden ge houden, waarin voorgaat dr. H. J. Hon- ders. vlce-voorzitter van de Vereniging. Tijdens een herdenkingsbijeenkomst 's mlddag6 in Tlvolt zal het woord wor den gevoerd door de voorzitter van de vereniging, prof. dr. H. Smit6kamp en de minister van Onderwijs, mr. J. M. L. Th. Cals. BIJ K.b. Is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw de generaal-majoor M. de Boer van de gene rale staf. Bij beschikking van de minister van Justitie zyn benoemd tot lid van de Ne derlandse afvaardiging bij de Belgisch- Nederlands-Luxemburgse studiecommis sie tot eenmaking van het recht. mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, advocaat- generaal by het Gerechtshof te 's-Gra- venhage en mr. W. G. Bellnfante. raad adviseur ln algemene dienst by het mi nisterie van Justitie. Met ongeveer 800 Nederlandse pas sagiers, o.w. 760 emigranten, zal het ss. Waterman, thans onder commando van kapitein I. J. L. Rlsseeuw uit Den Haag, donderdag a.s. uit Rotterdam vertrekken naar Australië. De Inscheping der passa giers vindt plaats van 9 tot 13 uur aan de kade van de Koninklijke Rotterdam se he Lloyd. Prins Bernhard zal van 19 tot 23 oktober in Kopenhagen zijn om het Jaar lijks congres van de „Fondation Euro- peenne de la Culture", dat daar gehouden wordt, te presideren. Zaterdag zal de Prins ln een plechtige bijeenkomst de ..Erasmusprijs" uitreiken aan de schilders Chagall en Kokoschka. De minister van Verkeer en Water staat, de heer H. A. Korthals, heeft giste ren in Utrecht de eerste diploma's van de Stichting vakexamens auto- en motorrij- schoolbedrijven (VAMOR) uitgereikt. De VAMOR heeft enige tijd geleden een exa men in het leven geroepen, dat aan de daarvoor geslaagde rij-instructeurs het recht geeft, de praktische en theoretische examens van hun leerlingen bij te wonen. Op 11 oktober werden ln Utrecht de eer ste van deze VAMOR-examens afgenomen. BUITENLAND In een ongeveer veertig kilometer ten noorden van Marseille gelegen dorp is het bijna volledig skelet van een negen meter lange dlnosaurls gevonden Men zal te Parijs proberen de beenderen van het skelet samen te voegen. De ouderdom ervan wordt op tachtig miljoen Jaar ge schat. De Zuidafrlkaanse minister van De fensie Jlm Fouché, heeft gisteren op een diner van de bond van staal- en con structiebedrijven gezegd, dat Zutd-Afrika een eigen wapenindustrie zal stichten. Er zijn al overeenkomsten met buiten landse wapenfabrikanten gesloten om wapens en munitie in Zuld-Afrlka te maken. Zeven Hondurese arbeiders die ty- den6 een hevig onweer onder een tractor schuilden, zijn omgekomen toen de blik sem ln de tractor sloeg, vyftien andere arbeiders, die eveneens onder de trekker zaten, liepen verwondingen op. Juwelen ter waarde van een miljoen dollar en niet verhandelbare aandelen ter waarde van twee miljoen dollar z(Jn maandagavond gestolen uit de safe van een voormalige makelaar in Los Angeles .de vijftigjarige Raoul Fernandez. Deze is weduwnaar van Catharine Johnson Chandler, erfgename van het Coca Cola vermogen. Het P.T.T.-kantoor te Darmstadt, in West-Dultsland, heeft een proef genomen met licht uitstralende postzegels, waar door een snellere schifting van brieven en briefkaarten en het automatisch stem pelen van de postzegels mogelijk wordt. Deze postzegels stralen een ultraviolet licht uit. waardoor hun plaats op het poststuk direct komt vast te staan, waar door het automatisch stempelen nauw keuriger kan geschieden. Vier Amerikaanse filiaalbedrijven voor levensmiddelen hebben meegedeeld dat ln 112 hunner filialen ln de zuide lijke Amerikaanse staten maaltijden aan zowel negers als blanken zullen worden opgediend. Er is in de loop van dit Jaar voor de bedrijven dezer firma's gepost, omdat er alleen aan blanken maaltijden werden geserveerd. Het posten geschiedde zowel voor de bedrijven ln de noordelijke als die ln de zuldefyke Amerikaanse sta- J. Edgar Hoover, hoofd van de Ame rikaanse F.B.I. (Politie- en contra-spio nagedienst) heeft als zyn mening te ken nen gegeven, dat tussen 70 en 80 procent van de Russische diplomaten ln de Ver enigde Staten zich op een of andere ma nier met spionage ophouden, en zich aan misbruik van hun diplomatieke status schuldig maken. De zeven Inzittenden van een reuzen- tankvliegtuig van de Amerikaanse lucht macht zijn dinsdag omgekomen toen het toestel, een KB-öOJ. nabij de vliegbasis Langley ln de Amerikaanse staat Virginia verongelukte en ln brand geraakte. In Zuid-Kameroen zijn vyf mannen aangehouden die ln communistisch-China een opleiding gekregen zouden hebben ln guerlllastrijd en terrorisme. Volgens welingelichte kringen zouden de vijf man nen. die afkomstig zijn uit Kameroen, ge tracht hebben de republiek binnen te dringen vanuit Nigeria en ln de buurt van Mamfe aan de grens van Nigeria en Kameroen zijn gearresteerd. De vijf man nen hadden documenten ln hun bezit die uitwezen dat zij een opleiding in Rood- China hadden gekregen ln terrorisme. ZU zouden de eerste vijf van ongeveer 60 man zijn, allen uit Kameroen afkomstig, wnnjAJ»d- DOXDERDAG Gebouw K. van K.: Herdenking 25-Jarlg bestaan Stichting Rijnlandsch Borgstel lingsfonds. 3 uur nam. Gulden Vlies: Forum Ned. Ver. van Hulsvrouwen. 2.30 uur nam. Leidsche Volkshuls: Verkoopmarkt „De Ratel". 2.305 uur en 79 uur nam. Stadszaal (grote zaal)K. en O. R'dams Phllharmonlsch Orkest o.l.v. Eduard Flipse; soliste Edith Gabry. 8 uur nam. Wykgebouw 't Boshuis (Hoflaan)Le denverg. Ned. Christenvrouwenbond. 8 uur nam. VRIJDAG Leidsche Volkshuls: Verkoopmarkt „De Ratel", 2.305 uur err 79 uur nam. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Rehoboth: Ledenverg. Ned, Chr. Vrou wenbond. Spr. G. A. Olff over Italië. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Toneelvereni ging D.O.B. speelt „Het straatje". 8 uur nam. De Waag: Opening polltietentoonstelllng „Pas op de jeugd". 2.30 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk: 10-11 uur voorm., oybelstudie 11 uur ds. H. K. la Rondelle. Leidsche Volkshuis: Tien jaar Werkge meenschap „De Ratel". Medewerking ver lenen Jules de Corte en Freek Sachs. 8 uur nam. Schouwburg: Toneelver. „T.I.G." speelt „Zware beschuldiging". 8 uur nam. Wijkgebouw Irene (Driftstraat 49a): Propaganda-middag C.J.M.V. „Irene". 5-7 uur nam. ZONDAG Hooigracht 84: Hum. Verbond. Spr. dr. J. Jong over het rassenvraagstuk. 10.30 u. voorm. MAANDAG De Doelen: Ledenvergadering Leidse Amateurfotografenver. 8 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus over het ontstaan van het Christendom. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: K.L.M. ouder-emigran- tenavond. Film en causerie W. L. de Haan. 8 uur nam. DINSDAG Universiteit '(filmzaal)K. en O.-film- studlekring „Prijswinnaars der cinemato grafie". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling van oude en moderne grafiek uit de verzameling A Taevernler werkd. 124 uur; 's zondags —4 uur (Tot 17 oktober). Ryksmu8eum van oudheden Tentoon stelling ..Panorama der prehistorie" Werk dagen ló—6 uur; 's zondags 1—5 uur nam (tot 16 december) RMksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen 'an 10 -12 en 24 Zon- en feestdagen 2—4 uur Rijksmuseum vooi Volkenkunde. Ten toonstelling over Ruanda en Urundl. Werkd. 104. zond. 1—4 uur; (t/m. 31 oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde Ten toonstelling „zeg het met bloemen In het Chinees" (Tot 91 oktober» UniversiteitsbibliotheekTentoonstelling 100 Jaar vaderlandse geschiedenis aan Leidse Universiteit. Werkd.: 9-12 uur en 2-5 uur. 's zondags gesloten (tot en met 22 oktober). DE BIOSCOPEN Trianon „Als het bloed kookt" (14 Jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.18, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Glimlach en sterf" (18 Jr.). Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.16 uur. Donderdagcyclus: „De zedenpolitie grypt ln". 18 Jaar. Casino „Op het upoor der verdwenen (14 Jr.). Werkd.: 2.30. 7 en 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino: Donderdagcyclus „Slachtoffers van het trottoir. 18 jaar Lldo „Opgejaagd door de liefde" (14 Jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur: zond.: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „De zaak M.P." (Alle leeft.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio „Wilde aardbeien". (18 Jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Astra-theater (Wassenaar: Van vrijdag t/m. woensdag dagelijks 8 uur; zaterd. en zond. 7 en 9.15 uur „En eeuwig zingen de bossen (14 Jr.); donderdag 8 uur ..Peyton Place" (18 jr.); zondag en woensdag 2.30 uur ..Dik Trom en het circus" (Alle leeftijden). Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend Apotheek Her- dlngh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20602. Bij geen gehooi oij 11» nimarts ot specialist (of diens waarnemers), bel op dokteretelefoon 22222. 21.35-22.20 Muzikale show. VOOR DONDERDAG 20 OKTOBER Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 wy van het land, praatje. 12.35 Land- en tuinb.- meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Hammondorgel- spel. 13.40 Gram. NCRV: 14.00 Volksmuz. 14.25 Omr. ork. en solist. 15.20 Gram. 15.30 Engelse kerkmuz. 16.00 Verkenningen ln de Bijbel. 16.20 Muz. lezing. 16.45 Gram. 17.00 Voor de Jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Instr. kwintet. NCRV: 18.15 Sportrubr. 18.30 Gram. 18.50 Sociaal perspectief: act. sociale vraagstukken. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Ge- var. progr. 21.50 Orgelconc. 22.00 Perio dieke parade. 22.10 Vokaal ens. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Gram. 23.30 Heeft het ongeloof nog een toe komst?. lezing. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8 15 Gram. 9 00 Gym. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Vertel nog eens wat over Ca nada, gesprek. 11.15 Gram. 11.45 Mensen worden verdreven door het water, lezing. 12.00 Theaterork. 12.30 Land- en tulnb- meded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Nationale fo to-competitie. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Planorecital. 14.30 Voor de vrouw. 15.05 Gram. 15.25 Voordr. 15.45 Fil- harm. ork. en solist. 16.15 Gram. 16.30 Metrooole-ork. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Jazzmuz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Voordr. 18.30 Dansmuz. 18.45 Sportpraatle. 18.55 Ge sproken brief. 19.00 Voor de kind. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 Concertgebouwork. en soliste. (In de |>au- ze: 21.00-21.25: Voor moed. beleid en trouw, klankb.). 22.15 Gram. 22.25 We reldkamp. dammen. 22.30 Nws., beursber. v. New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Sportact. 23.10 Nieuwe gram. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e iyn van 1820 uur) I: Nicolai Rimsky Korsakov; Ouverture „Meinacht". l'Orchestre de la Suisse Ro- mande olv. Ernest Ansermet. IIMlchail Michallowitch Ippolltov Iwa- no; Kaukaslsche Schetsen. Suite op. 10. In de bergen. In het dorp. In de moskee. Feestelijke tocht van de Sardar. Sympho nic Orkest Fok Praag olv. Vaclav Smetè- IÏI: Peter Tslalkowsky. Het Zwanenmeer op. 20 (Ballet ln 4 bedrijven). l'Orchestre de la Suisse Romande olv. Eme met. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20 Fllmdocum. 20.30 Gesprek aan de schrijftafel. 20.40 Clrcus-progr. 21.25 Waar de vossen lopen, TV-spel. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12 00 Schoolradio. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Quiz. 14.40 Voordr. 15.00 Schoolradio. 16.00 Lichte muz. 16.45 Kritieken. 17.30 Latljns-Amerl- kaanse muz 18.00 Voor de kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South- East. 20.00 Gram. 20.30 Hoorsp. 21.30 Gram. 21.50 Praatje. 22.30 Gram. 23.00 Nws. en rep. 23.30 Alt en plano. 23 45 Voordr. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Kamermuz. Engeland. BBC Light Programme. 1500 en 247 in. 12 00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Lichte muz. 13.00 Gram. 13.31 Pro gramma voor de arb. 14.00 Gevar. muz. 14.45 Voor de kind. 15.00 Voor de vrouw. 16.00 Lichte muz. 16.45 Mil. muz. 17.31 mrs. Dale's dagb. 17.45 Uitsl. races en ge var. muz. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportber 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en journ. 20.25 Sport. 20.31 Wedstr. tussen scholen. 21.00 Samenzang. 21.31 Vragenbe- antw. 22.00 Gevar. progr. 22.31 Lichte muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Jazzmuz. 0.31 Latijns-Amerikaanse muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 ni. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Dans muz. 14.00 Lichte muz. 16.05 Operette- muz. 16.30 Barokmuz. 17.00 Nws. 17.50 Amus muz. 19 00 Nws. 21.45 Nws. 22.15 Lichte muz. 24 00 Nws. 0.10 Jazzmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankr(|k 3. 280 en 235 m. 12 00 Nws. 12.10 Operamuz. 14.05 Ka mermuz. 14.25 Klass. muz. 16.40 Kamer muz. 17.15 Orgelrecltal. 18.30 Gram. 19.00 Nws. 20 00 Ork. conc. 22.25 Gram. 23.10 Gram. 23.52-24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in. 12.00 Amus. ork. 12.30 Weer ber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.06 Franse les. 16.21 Gram. 17.00 Nws. 17.15 Voor de kind. 18.20 Voor de sold. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Hoorspel. 21 10 Operamuz. 22.00 Nws. 22.15 Radlo- Universftelt. 22.55-23.00 Nws. 484 m, 12.02 Lichte muz. 12.30 Ham- mondorgel6pel. 13.00 Nws. 13.15 Dansmuz. 14.13 Ork. conc. 15.15 Koorzang. 15.30 Gram. 16.07 Chansons. 16.30 Lichte muz. 17 00 Nws. 17.30 Kamermuz. 18.30 Omr. ork 19.30 Nws. 21.00 Gevar. muz. 22.00 Wereldnws. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van bedenmorgen 7 aar) O. os ë3 I i p ü- a u a des Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlisslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parhs Bordeaux Grenoble Nice Bermn Frankfort Mtlnchen Zllrlch Genève Locarno Wenen Insbruck Belgrado Athene Rome Alacclo Madrid Mallorca Lissabon half bew. geh.bew. zwaar bew i zwaar bew regen gen. bew. geh. bew. zwaar bew zwaar bew geh. bew. re?«n geh. bew. geh bew regen regen llcnt bew. zwaar bew zwaar bew zwaar bew zwaar bew half bew. geh bew. mist geh bew. mist zwaar bew half bew regen half bew onbewolkt regen onbewolkt licht bew. zwaar bew. half bew. regen 3 13 6 6 13 9 ozo 2 11 7 v.and. 11 6 8 1 0.6 3 ono 5 7 nno 2 6 wnw 4 6 zzo 6 11 7 2 -0 0 6 14 3 13 6 3 zzo 3 15 W.Stll 13 n 5 18 vand 10 wnw 2 13 w.stU 13 nnw 6 w.stil 19 ono 3 19 w.st'.! 18 1 w.stll 21 zzw 5 21 - 0 0 0.1 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2