KRITIEK VAN TWEEDE KAMER OP GEDRAG VAN MAJOOR K. Twee straaljagers in botsing: piloot gedood WEERBERICHT Echter geen duidelijke uitspraak Veerboot had vele gebreken VERZET IN FRANSE KAMER TEGEN ATOOMSTRIJDMACHT Kroonprinses naar Canada Beter militair aankoopbeleid leuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 19 OKTOBER 1960 No. 30180 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel I, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 RAPPORT-KOERSEN IN HET ARCHIEF (Van onze parlementaire redacteur) Enige jaren geleden zijn bij een militair aankoopbeleid ernstige fou ten gemaakt. Een bijzondere commissie uit de Tweede Kamer heeft die geruchtmakende zaken onderzocht. In haar conclusies heeft zij ook kritiek uitgeoefend op de majoor K„ die dienstvoorschriften zou heb ben overtreden. Die conclusie heeft de Tweede Kamer gisteren voor kennisgeving aangenomen. De meerderheid wilde daaraan de uitleg geven, dat men het eens is met de commissie. Een klein deel van de Kamer stelde zich op het standpunt, dat aanneming van het rapport voor kennisgeving, een neutrale, formele daad is. Enkele KVP-ers vonden het niet juist, dat de onderzoekcommissie, afgezien van de feiten, haar kritiek op majoor K. tot uiting heeft gebracht nadat deze door de rechtbank van het hem tenlaste gelegde was vrijgesproken. Een duidelijke uitspraak heeft de Kamer dus niet gedaan. ning kunnen houden bij promotie of hü zou ontslag kunnen overwegen. Gerehabiliteerd Minister Visser (Defensie) herinnerde er aan, dat de vorige minister van Defencie, ir. Staf, majoor K. heeft ge- Verivarrend debat Als voorzitter van de onderzoek commissie, probeerde de heer Koer sen (KVP)na een verwarrend debat nog even een motie te formuleren, die de conclusie goedkeurde, maar hij diende deze motie tenslotte toch niet in. Een duidelijke positieve uit spraak kon dus niet worden gedaan. Omdat de heer Van Rijckevorsel, als woordvoerder van enkele KVP-ers met een afwijkende mening, van zijn kant geen motie met afkeuring van de conclusies indiende, bleef ook een negatieve uitspraak achterwege. En er waren volgens de heer Van Rijckevorsel twee belangrijke beginse len in het geding. Ten eerste: De minister draagt al tijd de verantwoording voor zijn amb tenaren, zolang zij niet schuldig zijn verklaard". Ten tweede: „Iedereen heeft het recht voor onschuldig te worden gehouden totdat zijn schuld door een bevoegde gerechtelijke instantie bewezen wordt geacht". Majoor K. is vrijgesproken. Daarom vond de heer Van Rijckevorsel het on juist, dat in het rapport bij uitzon dering alleen de naam van de onder geschikte majoor K. is genoemd en hem is verweten, dat hij in twee ge vallen heeft gefaald en de dienstvoor schriften heeft overtreden. Dat is in strijd met de beginselen van de recht staat. De minister zou met de con clusie van de Kamercommissie reke- Scheepsramp op Rijn Het verschrikkelijke scheepsongeluk van 7 oktober op de Rijn bij Emmerik, de grootste ramp ooit op die rivier voor gekomen, is vermoedelijk het gevolg van technische gebreken aan de Deen se zeepont „Tina Scarlett". Tot deze conclusie is de rechtbank voor de Rijnvaart te Duisburg gekomen, die een onderzoek naar het ongeluk in stelt. Machines en roer waren voor het ver trek naar Rotterdam op de werf in Keulen kennelijk niet gecontroleerd. Ook de ankers functioneerden niet zo goed als geëist mag worden. Verder is gebleken, dat er op de reis naar Rotterdam geen kapitein aan boord van het Deense schip was. Al leen een loods. De rechtbank is van oordeel dat het schip waarschijnlijk wat al te haastig voor de vaart ge reed is gemaakt. Toen het schip vergunning kreeg om te vertrekken, is als voorwaarde gesteld, dat het naar Rotterdam zou worden gesleept en wel door twee sleepboten. Van Dormagen af heeft men echter ook de machines van het schip zelf mee laten draaien. De loods zou van deze voorwaarde niet op de hoogte zijn gesteld. Het onderzoek duurt nog voort. Dodelijk ongeval bij vliegkamp V alkenburg Gisteravond omstreeks kwart voor 7 is op de Provinciale Weg ten noorden van het vliegveld Valkenburg de 58-jarige bromfietser A. Hus uit Katwijk tegen een rechts van de weg lopende militair opgereden en gevallen. Zwaar gewond bleef de bromfietser liggen. Tijdens het vervoer met een ambulance-auto van de Marine Luchtvaartdienst naar het Aca demisch ziekenhuis in Leiden overleed hij. DEZELFDE TEMPERATUUR De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuid en zuidoost. Weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 20 OCTOBER Zon op: 7.13 uur; onder: 17.36 uur. Maan op: 6.51 uur; onder: 17.58 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.58 en 16.16 uur; laagwater te 11.06 en 23.24 uur. Dit nummer bestaat oit 16 pagina's rehabiliteerd. Voor de brief van majoor K. aan de Tweede Kamer met bele digingen aan het adres van twee su perieuren, heeft de majoor van de chef van de generale staf een mondelinge terechtwijzing gekregen. De minister gaf de heer Van Rijckevorsel de verzeke ring, dat het bepaald niet de bedoe ling is tot het laatste toe te trach ten iemand te zoeken en te vinden. Hij vond geen aanleiding aanwezig maatregelen te nemen tegen majoor K. Beleidsoverwegingen nopen hem er juist toe zich daarvan te onthouden. Voor deze verklaring was mr. Van Rijcke vorsel erkentelijk. De voorzitter van de onderzoekcom missie, de heer Koersen, stelde zich op het standpunt, dat iemand voor overtreding van de dienstvoorschriften nooit voor de rechter wordt gebracht. De commissie heeft zich er van ont houden zich te mengen in de recht spraak. Zij heeft alleen het beleid van de minister beoordeeld en daarvoor moest zij ook de zaak majoor K. on derzoeken. Zij heeft majoor K. geen duw willen geven. Zij heeft objectief de feiten onderzocht. Alle betrokkenen, ook majoor K. zijn opgeroepen om hun ver haal te doen en pas daarna zijn con clusies getrokken. O Slot pag. 2 „Middenweg tussen Washington en Moskou leidt tot eenzaamheid en dienstbaarheid Parlementsleden van verscheidene fracties in de Franse Nationale Vergadering (die der onafhankelijke boeren, „Eenheid van de repu bliek", christen-democraten en socialisten) hebben gisteren tijdens de behandeling van de Franse atoomstrijdmacht in het parlement, besloten tot een motie waarin wordt verzocht het desbetreffende wetsontwerp terug te verwijzen naar de commissies. Een dergelijke terugverwijzing wordt in Franse parlementaire kringen wel aangeduid met „de opera tie-begrafenis", omdat men er doorgaans mee voor heeft de Nationale Vergadering indirect haar veroordeling van een wetsontwerp te laten uitspreken. Rapporteur twijfelt aan kwaliteit Deze motie komt in de plaats van een reeds vorige week door de socialisten voorgestelde motie tot terugverwijzing naar de commissies. In de nieuwe motie wordt gezegd, dat uitlatingen vap verantwoordelijke per sonen uit andere NAVO-landen de hoop wettigen dat er overeenstemming in Eu ropa zal komen over een gemeenschap pelijke atoompolitiek. Daarom is het noodzakelijk dat de Franse regering met de regeringen van de bondgenoten on derhandelingen begint over de mogelijk- ?id van een gemeenschappelijke af- schrikkingsstrijdmacht. Op papier bestaat er een meerderheid voor deze motie in de Nationale Verga dering maar over de uitslag van een stemming kan niets met zekerheid wor den gezegd doordat de verschillende fracties niet eensgezind zijn. Maurice Schumann (MRP) kreeg een langdurig- applaus toen hij een „voor aanstaande persoonlijkheid" (naar ver luidt de graaf van Parijs, de Franse kroonpretendent) citeerde, die kortgele den zou hebben gezegd, dat de keuze van een weg tussen Washington en Mos kou eerst tot eenzaamheid en tenslotte tot dienstbaarheid zou leiden. De rapporteur voor Financiën, Dorey. eveneens van de (katholieke) MRP vroeg zich af of Frankrijk wel tegelijker tijd de economische lasten van een kern bewapening kan dragen en die welke verbonden zijn aan Frankrijks lidmaat schap van de NAVO. Ook vreesde hij voor terugslag van Europese zijde. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat Frankrijk niet in staat zal zijn om op het einde van het vijfjarenplan te be schikken over een strategische afschrik kende macht .die in kwaliteit die van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie kan evenaren. Voorts zei hij, dat Frank rijk niet vóór 1968 over een grote voor raad atoombommen zal kunnen beschik ken, terwijl met de produktie van de H-bom eerst na 1970 zou kunnen wor den begonnen. Voor het huwelijk van haar vriendin Volgens Canadese persberichten heeft Prinses Beatrix een uitnodiging aan vaard om naar Ottawa te komen voor het huwelijk van haar vriendin barones se Renee Röell. Het bezoek van de Prin ses zal een informeel karakter dragen. Er is. aldus deze persberichten, nog geen datum vastgesteld voor het huwelijk van baronesse Röell met de heer T. Brad- brook Smith, ambtenaar van het Cana dese ministerie van Financiën. Baronesse Renee Röell is de dochter van de hofdame van Koningin Juliana tijdens de oorlog. Volgens de berichten in de Canadese pers heeft baronesse Röell gisteren gezegd dat Prinses Bea trix geen bruidsmeisje zal zijn. Het hu welijk is een rustige familie-aangelegen heid en de Prinses brengt een infor meel bezoek om aan een privé plechtig heid deel te nemen. De barones ging sa men met de Prinses naar school en bei den studeerden later aan de Leidse Uni versiteit, aldus de Canadese persberich ten. Van de zijde van het Hof werd echter medegedeeld, dat deze Canadese berich ten niet kunnen worden bevestigd, om dat de datum van het huwelijk van ba ronesse Röell nog niet is vastgesteld. Meer personen met vera n twoord elijkli eid (Van onze parlementaire redacteur) De bijzondere commissie uit de tweede kamer, die een onderzoek heeft ingesteld naar het militair aankoopbeleid, heeft ernstige fouten gesignaleerd. Daaruit moet lering worden getrokken, betoogde de heer Van Dijk (WD). Dat herstelt dan het door de helmenaffaire en an dere zaken geschokte vertrouwen in de overheid, zei de heer Schouwenaar (PvdA). Om herhaling van de gemaakte fouten te voorkomen streeft minister Visser er naar aan meer personen zelf standige verantwoordelijkheid voor de militaire aankopen te geven. De ver antwoordelijkheid zal worden gelegd bij hen, die het dichtst bjj de problemen staan. De voorraad helmen is nog voor ge ruime tijd voldoende. Minister Visser gaf de verzekering, dat de helm volledig vol doet aan hetgeen de militaire deskun digen er van verwachten. Ook de voor raden trotyl zijn voor geruime tijd vol doende. Indien nieuwe behoefte ontstaat, moet trotyl in het buitenland worden aangeschaft. Er zijn bij het militair aankoopbeleid fouten gemaakt, maar men moet de bijzondere omstandighe den in de jaren na 1951 (Korea) in Koningin Juliana heeft gisteren in Amsterdam de galavoorstelling bij gewoond van het toneelstuk „Thor en de engelen", dat opgevoerd werd door het studentencorps van de Vrije Universiteit ter gelegenheid van het zestiende lustrum. De Koningin liet tijdens de pauze en kele spelers aan zich voorstellen. aanmerking nemen. Er was de eis van paraatheid, die dwong tot opbouw van de krijgsmacht in een geforceerd tempo. By de aankopen moesten risico's worden genomen. De aankopen waarbij fouten zijn gemaakt, belopen een bedrag van 37 miljoen gulden. Door de fouten is één miljoen schade geleden. Op het to taal bedrag een nogal gering percentage. Die geringe schade kan de toets der kritiek doorstaan, de bijzondere om standigheden in aanmerking genomen. Een herhaling van de gemaakte fouten moet echter worden voorkomen. Wanneer een particulier bedrijf foute aankopen doet. dan wreekt zich dat in de bedrijfsresultaten en klachten van de klanten. De overheid ondervindt die correctie op fouten niet. Daarom drong de heer Van Dijk er op aan er voor te zorgen, dat klachten van de troepen kunnen doordringen tot de hoogste lei ding. Aan een aantal wensen van de onderzoekcommissie is reeds tegemoet gekomen. Anti-communistisch relletje in Danzig Negentien arbeiders opgepakt en weggevoerd De Westduitse organisatie voor vluch telingen en oorlogsslachtoffers heeft gis teren melding gemaakt van een anti communistisch relletje in Danzig. Communistische functionarissen zou den op 30 september in Danzig getracht hebben arbeiders van de scheepswerven te bewegen hun sympathie te betuigen met het werk van Gomoelka. die toen in in New York was. Er ontstond eerst tumult op de daar toe belegde vergadering. De arbeiders De Noorse ambassadeur met bij zondere opdracht Trygve Lie, oud- secretaris-generaal van de V.N. (midden) werd gisteren door de minister-president, prof. De Quay, in diens kabinet ontvangen. Rechts de Noorse ambassadeur in ons land de heer Jorstad. riepen: „Wü hebben genoeg propagan da gehad" en „Weg met Kroesjtsjef". Toen verder vergaderen onmogelijk bleek, werd de hulp van de arbeiders militie ingeroepen, aldus de Westduitse organisatie voor vluchtelingen en oor logsslachtoffers. Het kwam toen tot vechtpartijen; 19 arbeiders zouden ge arresteerd en weggevoerd zijn. Een vliegtuigbotsing, waarbij één dode is te betreuren, heeft gistermiddag om streeks kwart over drie schrik en ont steltenis gezaaid in Stadskanaal en Mus- selkanaal. Twee Duitse straaljagers van het type F- 86-D Sabre kwamen met een enorme knal met ekaar in botsing en stortten neer. De piloot van een van de toestellen, luitenant-kolonel Hötz kwam om het leven. De piloot van het andere toestel, de 23-jarige ongehuwde luitenant G. Holtgrewe uit Oldenburg wist zich met zijn schietstoel te redden. De twee vliegtuigen maakten deel uit van een formatie van vier, die was opgestegen van de Duitse vliegbasis Ol denburg Volkomen onverwacht zoals de geredde vlieger verklaarde kwa men twee van de toestellen op 5000 meter hoogte frontaal met elkaar in botsing. De klap was zo hevig, dat tot op een afstand van tien kilometer van de plaats van het ongeluk ruiten zijn gesprongen. Het toestel van de omge komen piloot is in de lucht geëxplo deerd. Een groot blok van de romp en een vleugel kwamen neer op een schuur van de heer Adams aan het Boeren- diep te Stadskanaal De schuur stond tussen twee woningenKleinere brok stukken kwamen elders in wijde omtrek terecht. Het toestel van de geredde lui tenant Holtgrewe is terechtgekomen op een schuurtje achter het huis van de heer Van der Laan aan de Schoolkade 143 te Nieuw Buinen, ten westen van de spoorlijn Stadskanaal-Ter Apel. Een ogenblik was men nog bang. dat de vlieger, toen hij aan zijn parachute neerdaalde, op de spoorlijn terecht zou komen met de kans, dat hij door een trein zou worden gegrepen. Hij kwam echter bezijden de spoorlijn in het gras neer. De uiteraard hevig geschokte pi loot. die na zijn behouden aankomst het eerst naar het lot van de andere vlieger informeerde, werd voorlopig on dergebracht op het politiebureau te Mus- selkanaal. Later reisde hij mee terug met een deputatie uit Oldenburg. Vannacht is de schuur van de boer derij van de heer Adams, waarop de romp van de geëxplodeerde Sabre te recht gekomen, in brand gevlogen. Men vermoedt, dat toen de brokstukken van het vliegtuig op de schuur terecht kwa men er vonken in de opgeslagen koren terecht zyn gekomen, die een smeulend vuur veroorzaakt hebben, dat na mid dernacht omsloeg in een laaiende vuur zee. De brandweer bleek vrijwel machte loos. De schuur, die geheel van golf platen is gebouwd bevatte een grote voorraad koren. Men bepaalde zich tot het behouden van de aangrenzende boer derij en woonhuizen. De stevige wind maakte die zaak erg moeilijk. Betoging in Milaan O O inzake Zuid-Tirol Ongeveer vierduizend scholieren heb ben gisteren in Milaan wederom gepro testeerd tegen Oostenrijks houding in de Zuidtiroolse kwestie. De jongelieden trachtten onder het roepen van fascis tische leuzen het Oostenrijkse consulaat te bestormen, maar dropen af toen de politie hun plannen verijdelde. Als ant woord op het krachtige optreden van de politie, bekogelde de scholieren de agen ten met stenen. Ook in Triente hebben scholieren be toogd tegen Oostenrijks politiek in de Zuidtiroolse kwestie. De speciale politieke commissie der Verenigde Naties heeft gisteren een be gin gemaakt met de behandeling van de kwestie Zuid-Tirol. De Oostenrijkse mi nister van Buitenlandse Zaken, Kreisky drong er in een langdurig betoog op aan om aan de provincie Bolzano, dat tezamen met Trento Zuid-Tirol uit maakt, autonomie te verlenen. (De be volking van Bolzano telt om. 250 000 Duitssprekenden, tegen wie. volgens de Oostenrijkse beschuldiging, door het Italiaanse bestuur discriminatie zou worden toegepast). De Italiaanse minister van Buiten landse Zaken. Segni, noemde de Oosten rijkse eisen volkomen onaanvaardbaar. Alle territoriale eisen van Oostenrijk zouden neerkomen op herziening van vredesverdragen en zouden niet ^allte* onverenigbaar zijn met de verplirlv n- gen van een neutrale staat, doch >n proces in werking stellen, dat no lië, noch de andere mogendhed. a- nen aanvaarden. Minister Segni dat de Duitssprekende inwoners van Zuid- Tirol een der best behandelde minder heden ter wereld zijn. Nixon valt Kennedy aan over Quemoy Hoewel de Democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, Kennedy, enige dagen geleden de hoop heeft uitgesproken, de discussie over het lot va nde eilanden Quemoy en Matsoe tussen hem en zijn Republikeinse rivaal Nixon te kunnen besluiten, omdat zij beiden het standpunt van president Eisenhower delen, gaat Nixon voort, zijn tegenstander hevig aan te vallen. Nixon heeft Kennedy gekenschetst als „een gevaarlijke onrijpe in internatio nale zaken". Nixon betwijfelt het of de Amerikanen in zo iemand vertrouwen kunnen hebben. Volgens Nixon heeft Kennedy een „capitulatiestelling" be trokken, die Matsoe en Quemoy aan de communisten zou overlaten. De voormalige Democratische presi dentskandidaat Stevenson wil, naar Nixon zei, voor „een waardeloze garan tie van de vrijheid van Formosa" opne ming van de volksrepubliek China in de Verenigde Naties bepleiten. Nixon daag de Kennedy uit zich van Stevensons standpunt in deze kwestie te distan tiëren. Voor een gehoor van Amerikanen van Poolse afkomst zei Nixon, dat iedere Amerikaan beschaamd is over de han delwijze van de Democratische regering in Teheran en Potsdam. Dit gedrag had ertoe geleid, dat Polen de helft van zijn gebied verloren had en aan de genade van de Russische overheerser overgele verd was. Nixon beloofde, dat een Re publikeinse regering een politiek zou voeren waardoor de hoop en het moreel van het Poolse volk versterkt zouden worden. (Dud 9lu Uit Het Leidsch Dagblad van 19 October 1860: Naar men verzekert hebben meer dan 200 Poolsche en Hon- gaarsche uitgewekenen een brief gerigt aan de vorsten die te Warschau zullen bijeenkomen, waarin zij het herstel dier onge lukkige landen verzoeken. De bekende heer Horn moet de op- teller van dit adres zijn, dat ok door onderscheidene in En- ieland gevestigde uitgewekenen 3 onderteekend, die daartoe op- ettelijk naar Parijs zijn geko- men.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1