SHULTON N.V. (old spice» NETTE DAMES Koudekerk Rijn wordt officieel tot zusterstad Artesia (VS) uitgeroepen DAGBLADRECLAME IS NIET TE VERVANGEN Echtpaar bracht hal aan rollen NETTE LEERLING VERKOOPSTER 2 x DAAGS NAAR UTRECHT EEN AANKOMEND MONTEUR WOENSDAG 19 OKTOBER 1960 Tijdens plechtigheid op 24 ohtober Toen het pas getrouwde paar Bos—'Leenheer uit Koudekerk naar Californië emigreerde gaf burge meester Q. Waverijn van Koude kerk hen een introductiebrief mee voor zijn ambtgenoot van Artesia, waar de emigranten aan hun toe komst, wilden bouwen. Artesia ligt vlak bij Los Angeles en telt ruim 8000 zielen. en W. een krediet van f250 om dit contact te verstevigen. Gisteren kreeg Koudekerks burge meester een telegram van de cityma- n-ager (burgemeester) van Artesia. dat als volgt luidde: Plechtigheid Maandag 24 oktober zal in Artesia door de eitymanager een plechtigheid worden gehouden, waarin de gemeen te Koudekerk a/d. Rqn tot zusterge- meente van Artesia zal worden uitge roepen. De Nederlandse consul-generaal zal hierbij aanwezig zijn om de procla matie voor de gemeente Koudekerk In ontvangst te nemen. Tevens werd in het telegram uiting gegeven aan de dankbaarheid, waarmee ae suggesties van burgemeester Wave rijn werden aanvaard. Dit contact kan leiden tot een ver ruiming van het denken van zowel de gemeen ten aren van Artesia als die van Koudekerk. Een contact over de gren zen heen. Een contact, waarover men nog wel meer zal horen. Cholera-epitlemie in Noord-Celebes In het district Gorontalo in Noord- Celebes is een cholera-epidemie uitge broken-die, naar te Djakarta werd me degedeeld, enige honderden doden heeft veroorzaakt. De Indonesische regering heeft voor het vaccineren der bevolking medische ploegen naar het betrokken gebied gezonden. Abdoel Rahman: gevaar voor conflict Premier Abdoel Rahman van Malak- ka heeft op doorreis naar Amerika gis teren in Londen verklaard, dat hij er met Hammarskjöld over zal spreken wat er kan worden gedaan om de kwes tie Nieuw-Guinea op vreedzame wijze op te lossen. Er moet een oplossing ge vonden worden, zei hij. want als de toestand niet verandert, bestaat er het gevaar van een uitbarsting van het confliot. Hij had veel moeite gedaan om Indonesië tie winnen voor zijn plan, dat hij nog niet met de Nederlandse over heid heeft besproken. Het confliot zou uiteindelijk via de Ver. Naties uit de wereld moeten wor den geholpen. Als Hammarskjöld voor zijn plan zou voelen, zou hij het ter kennis van Nederland brengen. Duits hulpprogramma voor Indonesië: 100 miljoen De regering van West-Duitsland heeft een bedrag van 70 miljoen D.M. be stemd voor hulp aan Indonesië. Dit deelde de handelsattaché van de Duitse ambassade, in het Duitse paviljoen van de jaarmarkt te Djakarta aan journa listen mede. Hij zeide, dat volgend jaar voor dit doel nog een 30 miljoen D.M. aan Indonesië zouden worden geschon ken. Hij deelde verder mede, dat Duitse deskundigen een onderzoek hebben in gesteld naar het voorkomen van delf stoffen in Indonesië en naar de voor uitzichten voor een ijzer- en staalin dustrie daar te lande. Eveneens met Duitse hulp worden in Indonesië tandartsklinieken en een bos- onderzoekinstituut gebouwd In Duits land krijgen op het. ogenblik ongeveer 700 Indonesische studenten en technici een opleiding. In 1959 was Duitsland, na de Verenig de Staten, Japan en communistisch China, in belangrijkheid de vierde af nemer van Indonesische produkten. „Nationale actiedag" in Frankrijk op 27 oktober a.s. Franse verbonden, die zeggen samen ongeveer 2 miljoen leden te hebben, hebben aangekondigd, dat zij van plan zqn om van de 27ste oktober „een nationale actiedag" voor een vrede door onderhandelingen in Algerije te maken. De betrokken bonden, die het besluit in gelijkluidende communiqué's hebben bekendgemaakt, zijn de Franse Nationale Unie van Studenten, de grootste Franse studentenorganisatie waarvan het plan uitgaat: de onder communistische leiding staande C.G.T. (Algemeen Verbond van Vakverenigingen), de partijloze Natio nale Federatie van Leerkrachten en de Bond van Christelijke Leerkrachten. Deze organisaties wekken op tot „Mas sale deelneming" aan demonstraties en andere acties „voor de vrede en onder handelingen in Algerije, voor wederzijdse waarborgen van de rechtvaardige toe passing van het beginsel van zelfbe schikking en voor de waarborging van de democratie van haar fundamentele beginselen". Deze plannen voor een „actiedag" hebben de verontwaardiging opgewekt van een groep van centrum- en rechtse jeugdorganisaties, die haar een „schan delijke provocatie" noemen, „die een daadwerkelijke verdediging van verraad en desertie betekenen". Prof. dr. J. Waterink wordt 70 jaar Prof. dr. J. Waterink, hoogleraar pedagogiek en directeur van het pedolo gisch instituut aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, viert donderdag zijn 70ste verjaardag. Jan Waterink werd 20 oktober 1890 te Nieuwleusen geboren. Hij bezocht het gereformeerd gymnasium te Kampen, studeerde aan de theologische hoge school aldaar en aanvaardde 17 mei 1914 't prediktambt bij de gereformeerde kerk van Appelscha. In 1917 vertrok hij naar Zutphen en in 1924 werd hij predikant in Amsterdam, waar hij op 28 maart 1923 cum laude promoveerde tot doctor in de theologie op een proefschrift ge titeld: „plaats en methode van de amb telijke vakken". In 1926 werd hq benoemd tot buiten gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Vrije Universiteit, om onderwijs te geven in de pedagogiek. In 1929 werd hij benoemd tot gewoon hoogleraar. Naast de pedago giek doceert dr. Waterink pedologie en psychotechniek. Hq is tevens buitenge woon hoogleraar in de theologie. Het pedologisch instituut is het levens werk van prof. Waterink, die directeur is van dit instituut. Daarin heeft hij zich bovenal geconcentreerd op het neuroti sche en onevenwichtige kind. Prof. Waterink was onder meer voorzitter van de commissie voor onderwijsvernieuwing, heeft zitting in het internationaal ver band van het protestants-christelqk onderwijs, maakte deel uit van de onder wijsraad, het algemeen college van toezicht voor het tucht- en opvoedings wezen en is hoofdredactéur van het chr. pedagogisch tijdschrift en van het maandblad „Moeder". Hij heeft veel publikaties op zijn naam staan. Prof. Waterink heeft verscheidene onderscheidingen en een buitenlands eredoctoraat ontvangen. Telefonische weerberichten voor de bouwvakken Van 1 november a s. tot 1 april 1961 kunnen de speciale weerberichten voor de bouwvakken telefonisch weer belulsr- terd worden. De telefoonnummers van het telefoonnet Utrecht (netnummer 030) zijn voor de vier rayons waarin het land is verdeeld .ongewijzigd gebleven. y Voor een poging tot doodslag: 2 jaar De rechtbank te Maastricht heeft vandaag een 38-jarige opkoper uit Heer len conform de eis van de Officier van Justitie veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf. Verdachte had in de nacht van 24 op 25 augustus van dit jaar tijdens een achtervolging door de politie met zijn auto de patrouillewagen van de Rijks politie op de weg van Beek naar Maas tricht opzettelijk links van de weg ge drukt. zodanig, dat de politiewagen ter nauwernood ontsnapte aan een voor de beide inzittende politiemannen fatale botsing tegen de langs de weg staande bomen. De rechtbank achtte verdachte dan ook schuldig aan de primair ten laste gelegde poging tot doodslag. De auto van verdachte werd verbeurd verklaard. Amerikaan maakte notities die op spionage leken De twee Amerikaanse toeristen Har vey Bennett en Mark Kaminsky, die na enige tijd als vermist te zijn be schouwd later in de Sovjet-Unie gear resteerd bleken te zijn onder verden king van spionage, zijn in Wenen aan gekomen. In een persconferentie heb ben zij hun wedervaren verteld. Kaminsky, een Amerikaan van Rus sische afkomst en leraar Engels aan een Amerikaanse universiteit, vertelde dat hq tqdens zijn reis door Rusland materiaal had verzameld voor het schrij ven van een boek over het thema, dat de Sovjet-Unie voortdurend over vrede spreekt, doch zich in feite op een oorlog voorbereidt. In verband hier mee had hij speciale belangstelling voor de mate van militaire activiteit in de Sovjet-Unie, en hiervan had hjj aantekeningen gemaakt. Zijn boekje met aantekeningen werd later op hem gevonden, met gevolg dat hq werd ge arresteerd en wegens spionage berecht. Het Russische persbureau Tass had gemeld, dat Kaminsky's reisgenoot Ben nett tijdens de berechting van Kaminsky zou hebben toegegeven, dat deze zich aan spionage schuldig had gemaakt. Bennett ontkende echter tijdens de pers conferentie dat te hebben gedaan. HU De bewoners van Venetië hebben weer eens een overstroming beleefd die de stad nog meer waterwegen schonk dan gewoonlijk reeds het geval is. Gondels varen over het San Marcoplein. Liever krokodillen Er is een nieuwe huisdieren rage in Engeland: de goudham sters en parkieten beginnen na melijk plaats te maken voor jonge krokodillen. Een Londense dierenhandelaar heeft in zes weken tijd al tweehonderd jonge krokodillen uit het stroomgebied van de Amazone ingevoerd en ze aan Engelse huisvaders ver kocht. Men betaalt in Engeland op het ogenblik een paar tientjes voor een krokodillejong, dat on geveer 12 tot 15 centimeter lang is. Zulke dieren vragen niet veel voedsel en als men ze in een klein aquarium houdt, zullen ze ook hun natuurlijke lengte en kwaadaardigheid niet bereiken. De Londense dierentuin heeft al vele krokodillenliefhebbers van advies gediend. De dierenbe scherming zegt dat men de kro kodil geen kwaad doet als men hem klein houdt, zolang er maar niets aan de voeding mankeert. verklaarde, dat men hem Kaminsky s aantekeningen had laten zien en hem had gevraagd of dit normale aante keningen voor een toerist waren. Ben nett antwoordde hierop, dat zij duide lijk niet de soort aantekeningen wa ren, die een gewone toerist zou maken, omdat Kaminsky plannen had een boek te schrijven. Kaminsky deelde nog mee, dat men hem bij z£jn invrijheidstelling had ge vraagd te beloven zijn boek niet te zullen schrijven. Hij had dit beloofd, doch op de vraag of hq zich aan deze onder dwang gegeven belofte gebon den achtte, antwoordde hij ontkennend. Zijn aantekeningen had hij echter niet teruggekregen, zodat hij nog niet weet of zijn boek ook werkelijk het licht zal zien. Dat deze brief in goede handen kwam bleek burgemeester Waverijn toen een raadslid hem een krante knipsel liet zien, waarvan het raads lid slechts twee woorden had begre- en: ,.Q. Waverijn en Koudekerk aan den Rijn". Het raadslid dacht wa rempel, dat burgemeester Waverijn een advertentie in een Amerikaanse krant had geplaatst Maar het was allemaal heel anders. Councilman Fred Troost (gemeente raadslid) had namelijk de opdracht ge kregen gegevens te verzamelen over ..de stad" Koudekerk a/d. Rijn met het doel deze gemeente eventueel tot zusterstad van Artesia te maken. Weer reactie Enkele weken later volgde weer een reactie op de brief van Koudekerks burgervader. Weer verscheen er een stukje in een Amerikaanse krant. Hierin vroeg de city-manager van Artesia, Ed Midley, de mogelijkheden te onderzoeken om een briefwisseling tussen beide plaatsen tot stand te bren gen. De gemeenteraad van Artesia zou zich hierover in de eerstvolgende raads vergadering beraden. De plaatselijke kranten van Artesia begonnen zich ook steeds meer voor Koudekerk te interesseren. De boven genoemde Hollandse emigranten wer den geïnterviewd. De inwoners van Artesia kregen hierdoor enig begrip van Koudekerk als dorp en woonge meenschap. Maar de bal rolde verder. In augus tus kreeg burgemeester Waverijn een brief van zijn Amerikaanse ambtgenoot, waarin stond, dat Artesia verblijd was met de brief van de familie BosLeen heer en dat er in Artesia een „Sister- cityprogram" bestond met het doel contacten te leggen tussen plaatsen in Amerika en andere delen van de we reld. Vooral op cultureel gebied zou uitwisseling tot stand moeten komen. Ook de kerken en scholen worden in het „Sistercityprogram" ingeschakeld. Briefwisseling „Wanneer er belangstelling van Uw kant bestaat zullen er van officiële zijde stappen worden ondernomen om Kou dekerk als zustergemeente van Artesia te besohouwen", schreef de Amerikaan se burgervader. Burgemeester Waverijn heeft deze brief beantwoord Hij schreef onder meer iets over 't karakter van de gemeente, waar de industrie en de vee teelt hoofdmiddelen van bestaan vor men. Tijdens de raadsvergadering van 11 oktober jJ. gaf burgemeester Waverijn de raadsleden een korte uiteenzetting omtrent dit onverwachte contact. De raad verleende toen op voorstel van B. Loemoemba-aaiiliang gearresteerd Het Kongolese leger heeft gisteravond j.l. te Leopoldstad een vijftiental aan hangers gearresteerd van ex-premier Loemoemba, onder wie de voormalige minister van Voorlichting Kasjamoera en Jason Sendwe, voorzitter van de par- tij der Baloebakat in Katanga, die te gen de Katangese president Tsjombe is. Sendwe is gearresteerd in het grote Memling-hotel in de Europese wqken, waar hij reeds verscheidene weken ver bleef. Een aantal militairen van kolo nel Moboetoe drong 's nachts te een uur het hotel binnen en tikte op de deur van Sendwe's hotelkamer. Deze weigerde evenwel open te doen, waarop de solda ten zich in fauteuils voor de kamer neerlieten. Bij het aanbreken van de dag drongen de militairen tenslotte toch Sendwe's kamer binnen en arres teerden hem. Dit ging met enig gerucht gepaard, waarop Ghanese V.N.-soldaten op hun beurt het hotel binnendrongen. Zq beperkten zich echter tot de rol van toeschouwers bij de arrestatie van Sendwe en een secretaris, die de kamer met hem deelde. Later is medegedeeld dat enkele arres tanten .onder wie Kasjamoero en Send we, gevangen zijn gezet, terwijl anderen op vrije voeten werden gesteld. Noordoost-Laos onder de regering-Poema Vandaag is in Vientiane van rege ringszijde medegedeeld, dat de commu- nistisch-gezinde Pathet Lao-opstande- lingen een overeenkomst met de neutra- listische regering van Prins Soevanna Poema hebben getekend, waarbij zij op zich nemen de provincie Samneua dn Noordoost-Laos aan de regering over te dragen. Aan deze overeenkomst is een week van overleg vooraf gegaan. De Pathet Lao heeft deze provincie in oktober j.l. op de strijdkrachten van de Westersgezinde generaal Poemi Nosa- van veroverd. Dit geschiedde in een van de fasen van de driezijdige burgeroorlog in Laos, waarbij de neutralistische re gering-Poema en haar aanhang, de Westersgezinde rechtsen onder generaal Nosavan en de communistische Pathet Lao elkander beurtelings hebben bestre den. Er zijn nog geen bijzonderheden mede gedeeld over het door de regering en de Pathet Lao gesloten akkoord. Men ver wacht echter dat de regering vrijwel on middellijk een gouverneur van Samneua zal t^noemen, die de plaats zal inne men van de door de Pathet Lao aange stelde 'unctionaris. In gezin met 3 schoolgaande kinderen te Oegstgeest een zelfstandige hulp in de huishouding gevraagd. Hulp van werkster aanwezig. Goede verzorging en prettige werkkring. Brieven aan het bureau van dit blad onder no. 29902. Wy vragen voor onze speciaal herenmodezaak voor spoedige indiensttreding een Zich te melden: Fa. HARTMAN, v.h. Reekers. Leiden, Haarlemmerstr. 121, Telefoon 22457 Openbaar Slachthuis Donderdagmiddag 1.30 uur verkoop van grote partij MAGER PAARDEVLI^S, voorw. goedgekeurd. Lappen v.a. f 1.50 per kg. Braadstuk, rosbief en biefstuk De verkopers, SLIK VRIESEKOOP. BELANGRIJKE UITBREIDING VAN ONZE SNELDIENSTEN ochtend- en avonddienst. Eigen kantoor te UTRECHT - TELEFOON 20066 Fa. GEBR. v. d. MEER HOGE RIJNDIJK 4A - TEL. LEIDEN 26782 Dagelqkse vrachtautodienst naar Amersfoort - Apeldoorn - Zutphen en Deventer. Veluwe Achterhoek en Twente, OOST WEST EXPRES Arnhem - Nijmegen. Vandaag mee, morgen bezorgd. Bij de Gemeentebedrijven afd. G.E.B. te Bos koop kan geplaatst worden Diploma L.T.S. afd. Elektrotechniek vereist; loon nader overeen te komen. Sollicitatie by de Directeur der Gemeentebedrijven ZUIDKADE 149 te BOSKOOP. vraagt gedurende het seizoen 1 10/1960 - 31/12/1960 die belast zullen worden met de verpakking van kosmetische artikelen. U zult werkzaam zijn in een plezierige en gezellige omgeving. Wij kunnen helaas slechts dames aannemen, welke gedurende de dag geen werkzaamheden in loondienst vervullen. Sollicitaties mondeling of schriftelijk. Oude Singel 250A Leiden - ,;pitol- W'u illgtoil- U.S.A. Waar ook ter wereld Elke Lucky Strike uit dat wereldberoemde pakje vertolkt de internationale smaak voor de ware Amerikaanse sigaret. Er is immers maar één Lucky Strike ter wereld: de échte! Overal ter wereld dezelfde kwaliteit; de kwaliteit die Lucky Strike terecht zo beroemd maakte. Nu ook in Nederland onbeperkt verkrijgbaar ""125™

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13