Maison Spier Winterjassen Jo van Eyken Kampbeul Karl Kapp in feite engel' van Dacliau Afdeling Leiden van het Ned. Roode Kruis bestaat negentig jaar herenwinterjas Woensel wordt uitgebreid De geliefde Kapozelfs door Oostenrijkse oud-premier dr. mate geprezen Figl hoge Emigrant Arie Post (Alphen) als Canadees militair in ons land Prof. dr. P. J. Gaillard kruis van verdienste Laatste hulde van tallozen aan legendarische Bloemen Bertha Schoenwinkelbedrijf Van Opgericht maart 1860 Vrijdag 14 oktober 1960 Derde blad no. 30176 Prof. dr. Gaillard, die een uitvoerig overzicht gaf van negentig jaar Rode Kruiswerk in Leiden, wees er o.m. op, dat het toenmalige „Comité Leiden" werd opgericht in een tijd, welke volwas van oorlogsgeruchten. Parijs was een belegerde stad. Het Leidse comité, in later jaren omgezet in een afdeling, werd opgericht acht jaar nadat Henri Dunant zijn oproep de wereld had ingezonden om het Rode Kruiswerk gestalte te geven en drie jaar nadat het Comité Nederland het werk in ons land had geïntrodu ceerd. Leiden behoort dan ook tot de oudste afdelingen in ons land. De eerste activiteiten van het bestuur, waarvan in de loop der jaren vele hoogleraren deel uitmaakten, bestonden uit het zenden van vier ambulances naar Parijs. De leden van deze ambulances, aldus luidde de opdracht, „moesten onder niet te be rekenen omstandigheden dienst doen". In 1903 werd begonnen met het geven van onderricht „speciaal voor portiers van fabrieken" in eerste hulp by ongelukken. Grote activiteit heeft de af deling ontplooid in de mobilisatiejaren 19141918. Niet minder dan duizend bedden, o.a. in de ziekenhuizen, Sociëteit Minerva, het Leidse Volkshuis en Socië teit Amicitia, werden in gereedheid ge bracht om eventuele oorlogsslachtoffers naar hier te evacueren. Het was ook in deze jaren, dat het eerste hechte contact tussen vertegenwoordigers van de buiten gemeenten en Leiden tot stand kwam. Een contact, dat tot op de huidige dag voortduurt. Voorts herinnerde prof. dr. Gaillard aan de vele werkzaamheden voor het uitbreken van de tweede wereldoorlogen direct weer na de bevrijding, de rode kruispakketten, registratie oorlogsslacht offers, boekenactie, de vele gehouden in zamelingen bijna f. 63.000 in 1945 bloedtransfusiedienst, het colonnewerk, de watersnoodramp in Zeeland in 1953 en de ramp in Tuindorp Oostzaan, de opstand in Hongarije en de thans zo populair geworden boottochten. Met al deze activiteit is, aldus spreker, dui delijk aan de dag getreden, dat het Rode Kruis zich onder alle omstandigheden wenst in te zetten voor de medemens. Naast al deze activiteiten wordt ook bijzonder aandacht besteed aan een per manente propaganda, het laatst nog tij dens de gehouden 3 oktober-optocht Telde de afdeling in het jaar van op richting 258 leden, thans zijn dit er circa 10.000. Huisvesting baart grote zorgen Kon prof. dr Gaillard in dit overzicht vele dankbare geluiden laten horen, een grote zorg vervulde hem en zijn medebestuursleden over de toekomstige huisvesting van het Rode Kruis in Leiden. Nu de ons beschikbaar gestelde ruimte in het Weeshuis aan de Hoog landse Kerkgracht ons binnenkort komt te ontvallen, dreigt het gevaar, dat wy straks geen dak meer boven ons hoofd hebben, aldus de voorzitter. Het rampendepot, de colonne van het Rode Kruis en het bureau zouden hier door „op straat komen te staan". Het is niet eenvoudig, aldus prof. dr. Gai. .nu, om voor al deze nuttige acti viteiten een onderkomen te vinden. De bevolking van Leiden zou ons, aldus spreker een grote dienst bewyzen, in dien zy ons een weg wees om vit deze moeilijkheden te komen. _-at Prof. dr. P. J. Gaillard onder scheiden. De voorzitter van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, mr. A. F. H. de Graaf f, speldt het Kruis van Verdienste op. Kruis van verdiensten De voorzitter van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, mr. A. F. H. de Graaff, die hierna het woord voerde, was dankbaar voor de ontplooide activi teiten en stelde de afdeling als een voor beeld voor alle afdelingen in het land. Waar mogelijk'heeft Leiden steeds alle mogelijke hulp verleend aan de lijdende mensheid. Bijzondere waardering heeft het hoofd bestuur ook voor de bestuurlijke kwali teiten - tact. wijsheid en inzicht - van prof. dr. Gailjard. die sinds 1945 aan de Leidse afdeling leiding geeft. Het deed spreker dan ook een genoegen om deze avond aan prof. dr. Gaillard - en in hem wordt de gehele afdeling gehuldigd - het Kruis van Verdienste te kunnen uit reiken. Met het Leidse afdelingsbestuur, ver wacht ook mr. De Graaff. dat het ideaal van een eigen huis, van waaruit de doel stelling van het Ned. Roode Kruis ver der tot ontplooiing kan komen, spoedig in vervulling mag gaan. Na een dankwoord van prof. dr. Gail lard voor deze onderscheiding, welke hem een stimulans geeft om op de in geslagen weg voort te gaan, bood mej. Begrafenis in Den Haag (Van onze Haagse redactie) .Bertha Gerritsen is heengegaan, maar Bloemen-Bertha leeft. Zij zal blijven leven als een legende voor de komende generaties". Terwijl nog vele tientallen belangstel lenden buiten luisterden zei de heer L. G. Schimmelpenninck, praeses van de Algemene Senatenvergadering, en van het Leidsch Studenten Corps, dit in de overvolle aula van de begraaf plaats aan de Kerkhoflaan in Den Haag, waar „Bloemen Bertha" gistermiddag werd begraven. Zeer grote belangstelling was er voor deze teraardebestelling. Velé academici, die uit hun studententijd mevrouw Bertha Gerritsen, zoals ze vol uit heette, goed gekend hebben, gaven van hun belangstelling blijk. De baar, gesierd met een fraaie krans van de gezamenlijke senaten, werd ge volgd door de senaatsbesturen van de corpora van de diverse Nederlandse Universiteiten en Hogescholen. In de aula sprak als eerste de heer Schimmelpenninck. Hij noemde Bloe men-Bertha „zelf een bloem op de re vers van de verschillende corpora" en bracht in herinnering de warmte en de vrolijkheid die altijd met haar verschij ning gepaard ging. „Zij gaf op haar eigen, heel aparte wijze, kleur aan een grote gemeenschap van jonge mensen en zal altijd in de gedachten blijven voortleven". Als tweede voerde de praeses van de Delftse senaat, de heer D. H. Frieling het woord: „Vijftig jaar rijgen zich aaneen als een kleurige bloemenslinger door het studentenleven", zo schetste hij de periode die Bloemen-Bertha aan IEDEREEN is in zijn sas met onze UNIEKE AANBIEDING Deze uitzonderlijke MOOIE JAS kost U slechts 64.50. Bijpassende KOSTUUMS kunnen wij U aanbieden v.a. 79.tot 150. Haarlemmerstraat 109 t.o. BATA - LEIDEN Zichtzendingen op aanvraag. „haar heren" heeft gegeven. „Haar por tret hangt niet alleen in het hart van het Delftse studentenleven, de soos. maar ook in de harten van de Delftse stu denten". Tenslotte sprak de heer Chavannes, voorzitter van de studentenreünisten vereniging. Hij schetste de levensloop van Bertha Gerritsen uitvoerig en waar schuwde ervoor „Bloemen-Bertha" niet alleen als een „typische figuur" te zien. Ze was veel meer dan dat in het stu dentenleven. In de aula had organist L. F. Mor genstern gespeeld. Aan het graf dankte een broer van de overledene voor de belangstelling. Leiden's nieuwste schoenenzaak is thans geopend; dit is niet het begin van een geheel nieuw bedrijf, want VAN WOENSEL bestaat reeds 50 jaar. CONCERT IN DOOPSGEZINDE KERK 11 Dinsdagavond zal in de Doopsgezinde Kerk een concert gegeven worden door de violiste Henny Ravestein, de fluitist Lucius Voorhorst en de organist Addie de Jong. Het programma vermeldt werken van Bach, Loeillet, Tartini, Handel, Roussel en De Klerk. Op kleine schaal begon VAN WOENSEL te Rotterdam met één schoenenzaak. De kwaliteit van het verkochte schoeisel was zodanig, dat de omzet met sprongen omhoog ging en tot opening van meerdere filialen kon worden overgegaan. Het duurde niet lang of VAN WOENSEL vestigde zich ook te Schiedam en te Dordrecht. De oor log bracht het bedrijf verwoesting en tegenslagen. Maar na de bevrij ding werden twee nieuwe zaken gebouwd in Rotterdam. Nog meer: in Breda werd het 8ste filiaal geopend In latere jaren zijn nog enkele zaken verbouwd of gemoder niseerd. Zo is VAN WOENSEL uitgegroeid tot een bloeiend grootwinkelbedrijf, dat verleden jaar zijn vijftigjarig jubileum vierde. En nu heeft Leiden een filiaal In de Haarlemmerstraat no. 53 is hedenmiddag het 10de filiaal geopend - ongeveer tegelijk met het 9de filiaal te Tilburg. Mede in ver band met de vooruitstrevende, internationaal georiënteerde collec tie mag men aannemen, dat in deze jongste uitbreidingen goede ver koopresultaten zullen worden be haald. m (Van onze correspondent in Bonn) Sedert enkele dagen staat te München. in wat men het vreemdste concentratie kamp-proces van de Bondsrepubliek noemt, de voormalige kampoudste van het concentratiekamp Dachau, de thans 62-jarige Karl Kapp, terecht. Het openbaar ministerie beschuldigt hem van moord of medewerking aan moord in vier gevallen. Maar de eerste dagen van het proces hebben duidelijk getoond, dat Karl Kapp zeer geliefd onder zijn medegevangenen wasHet drama-Kapp is het leven van een zeer geplaagd man. In 1933 werd hy als sociaaldemocraat lid van de gemeenteraad van Neurenberg; de nazi's stopten hem direct daarop voor een half jaar in een concentratiekamp. Toen stelde men hem voor de keuze: een hoge post in de nazi-vakbeweging of opnieuw het kamp in. Kapp koos het kamp Na 8 jaar in 1941 werd hij „benoemd" tot „Kapo", een gevangene die leider van een werkgroep was, maar verantwoordelijk was aan een SS-onderofficier. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „De viscositeitscoefficient van gassen bij lage temperaturen", de heer J. M. J. Coremans, geboren te Huybergen en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „A study of functional morphology of the head of an Indian puffer fish, Sphaeroides Oblongus (Bloch)", de heer S. P. Sarkar, geboren de Calcutta en thans wonende te Leiden. Tragisch leven van een dapper mens Kapps politieke vrienden, onder wie de latere S.P.D.-leider Schumacker, had den hem aangeraden om het „aanbod" te aanvaarden. Tijdens het proces ver klaarde een Oostenryks voormalig of ficier. de huidige ondernemer Oswald, die bij zijn binnenkomst in de recht zaal Kapp omarmde: „hij heeft ons van de eerste dag af geholpen en ge waarschuwd. Hij hielp speciaal oude en zieke gevangenen. Wanneer hy al eens een oorvijg uitdeelde, was het om de betrokkene te waarschuwen tegen de mogelijkheid door de S.S. zelf gesard te worden". En de Oostenrykse ex- minister-president en huidige parle mentsvoorzitter dr. Figl schreef aan de rechtbank: „Als we Kapp in het kamp zagen, waren we allen blij. Hij was in Dachau een engel". Andere ex- gevangenen zeiden, dat Kapp hun leven had gered. Rode aantijgingen Met man en macht doorbraak voorkomen Werklieden van de gemeente Breda van het waterschap de Aa of Weerys en van de Heidemaatschappij zijn gister avond Iaat bezig geweest om te voor komen dat het water van de Aa of Weerys een gedeelte van de stad zou overstromen. De stuwing aan een brug in het centrum van de stad en by de brug in het centrum van de stad en bij de brug by de Rijksweg BredaRijs- bergseweg Rotonde, gecombineerd met de snelheid van het stadwaarts stro mende water was er oorzaak van dat steeds grotere dykgedeelten gingen af brokkelen. Het gat mat op een gegeven moment 3 a 400 meter. Auto's voerden zand aan en 50 man, en later in de nacht nog 10 mensen van het ijlings gerekruteerde dijkleger, beschermden de stad tegen onverwachte gebeurtenissen. Het is hun gelukt om te voorkomen, dat de gehele Boeimeerwijk inclusief het Diaconessen- ziekenhuis zonder licht kwamen te zit ten. Tegen de nacht was het gevaar voor doorbraak gelukkig voorkomen. Advertentie Ter gelegenheid van het bezoek van president Tubman van Liberia werd in Kasteel ..Oud Wassenaar" een receptie gegevenMrTubman en echtgenote tijdens de receptie in gesprek met minister Van Aartsen van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid. Maar het openbaar ministerie te München beweert dat Kapp een wil loos werktuig van de S.S. was. en dat hij in opdracht van een S.S.-officier enige gevangenen de dood in heeft ge jaagd. Kapp bestrijdt dat zeer ener giek. Hij wijst op zijn dramatische lot: in 1944 na elf jaar concentratie kamp werd hij voorwaardelijk vrij gelaten. De Russen lieten hem in 1945 arresteren, waarschijnlijk omdat com munisten hem, als sociaal-democraat, hadden aangegeven als „Kapo". Kapp zat drie jaar lang in een Rus sische gevangenis, waarna hij zonder proces in 1948 tot 25 jaar werd ver- II uygensprijs voor Anton v. Duinkerken (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen, heeft het bestuur van de Jan Campertstichting te Den Haag. de Constantijn Huygensprijs toe gekend aan de schrijver Anton van Duinkerken, de Nijmeegse hoogleraar prof dr. W. J. M A. A':selbergs. als blijk van waardering voor zijn gehele werk. De toekenning van deze prijs, welke f. 3.000 bedraagt, geschiedde op advies van een commissie bestaande uit mr. A. Mout, voorzitter, Bert Bakker, Pierre II. Dubois en G. Kamphuis, secretaris. De „Echo" weer zichtbaar De Amerikaanse „Echo" cirkelt nog steeds rond de aarde. De Utrechtse sterrenwacht deelt mee. dat hij in de komende dagen in de vroege ochtend uren weer hoog in het zuiden te zien zal zjjn: morgenochtend om 6.43 uur, zondagmorgen om 6.12 uur, en maandag en dinsdag resp. om 5.52 en 5.26 uur. oordeeld. In 1955 kwam hij uit Sibe rië terug in Neurenberg. Maar in 1956 liet hem kort daarna weer vrij, nam hem in 1958 weer gevangen, liet hem weer vrij, nam hem begin 1960 weer gevangenZo zat Kapp van zijn 6_2-jarige leven, 26 jaar in nazi-Rus- sische en Westduitse gevangenschap!!! Tijdens het proces blijkt hij een ge broken man, die zich zeer zelfbewust verdedigt. Van de aanklacht is nog maar weinig overgebleven: geen enkele getui- j ge is tegen hem. Alleen beschuldigden enkele communisten hem van mishan- I delingen, maar niet van moord. Zijn I verdediger wordt vrijwillig betaald door een reeks vroegere politieke gevange nen van Dachau en Mauthausen, maar niet door Kapps vroegere partij, de I S.P.D Nieuwe NAJAARSCOLLECTIE in exclusieve kleuren en modellen o.a. FALCON. SHELTER. KYNOCH. Reeds vanaf f 79.50. EERST KIJKEN BIJ: HET MODEHUIS HAARLEMMERSTR. 87 - LEIDEN Op doorreis naar Duitsland Rotterdam is nu weer een doorvoerhaven (Speciale berichtgeving) Bij de dienstplichtige matroos Arie Post uit Alphen aan den Rijn rijpte zo'n jaar of zeven geleden het plan naar Canada te emigreren. Trie, een blonde reus van tegen de twee meter, voegde de daad bij het plan en in 1954 vertrok hij naar het land van de Maple Leafe. Hij wist er spoedig in zijn eigen beroep, dat van kleermaker, werk te vinden. Hij trouwde met een meisje uit zijn geboorteplaats, het ging allemaal bijzonder vlot, maar de laatste tijd is de werkgelegenheid in Canada minder geworden. De inmiddels tot Canadees genaturaliseerde Arie Post kwam zonder werk. Hij besloot een 3-jarig verband met het Canadese leger aan te gaan. De kersverse 28-jarige Canadees werd ingedeeld bij het infanterie- onderdeel „Queens Own Rifles". Als zodanig is hij uitgezonden naar Duitsland. Gisteravond laat is hij met nog 315 andere militairen met het Italiaanse passagiersschip Homeric in de Waal haven te Rotterdam aangekomen. Van morgen, kort voor de debarkatie kon zyn moeder hem in haar armen sluiten. Zy had haar zoon gedurende vier jaar niet gezien. Arie wordt vergezeld door zijn vrouw en zijn 3-jarig zoontje. Groot moeder had hem nog niet eerder gezien, zodat het een ontroerende begroeting werd. Een broer van de oud-Alphenaar commandeerde: „In de houding. Ik ben hoger dan jU", gekscheerde hij, wat overigens klopte, want liy is sergeant in het Nederlandse leger. Arie Post en zijn gezin stapten niet in een van de aan de Waalhaven gereedstaande treinen Ook vertrok hy niet, als zovele militairen die vanmorgen zyn gedebarkeerd, met een eigen auto naar Duitsland. Hij heeft vyf dagen verlof, die hy by zijn ouders, die tegenwoordig in Dordrecht aan de Thor- beckeweg wonen, gaat doorbrengen. „En als de verbandacte is afgelopen, wat ga je dan doen?" hebben wy hem gevraagd. „Ik weet het nog niet, misschien kom ik wel voor goed terug naar Nederland", luidde het antwoord. .Dat heeft-ie ook gezegd, toen hij vier jaar geleden zijn vakantie in Nederland doorbracht," in terrumpeerde zijn moe der. Het is niet de eerste keer, dat Cana dese troepen voor Duitsland via ons land reizen. In 1953 is men Rotterdam als doorvoerhaven gaan gebruiken. Dit Jaar zullen ongeveer 3000 militairen en hun gezinsleden, in totaal 6000 personen via de poort van Europa worden vervoerd. Daarbij zijn acht schepen, w o de Rijn dam van de Hogend- "nrriks r ijn in geschakeld. Vanmorgen waren by de ontscheping op de Homeric o.m. aanwezig generaal- majoor J. D. B. Smit en kapitein ter zee J. P. T. Dawson, de militaire attaché bil de Canadese ambassade ln Den Haag. Geen dak boven het hoofd. Het is dit jaar negentig jaar geleden, dat in Leiden een afdeling van het Ned. Roode Kruis werd opgericht. Een feit. dat gisteravond men kwam in restaurant „De Doelen" bijeen. in intieme kring is her dacht. Tijdens deze bijeenkomst, waarin men zich ernstig zorgen maak te. dat de afdeling vermoedelijk geen dak meer boven het hoofd heeft, is aan de voorzitter, prof. dr. P. Gaillard. op grond van zijn activiteit voor het Rode Kruiswerk, het Kruis van Verdienste uitgereikt. dokter E. M. Verbrugge gelukwensen aan van de Rode Kruiskolonne. Namens de afdeling Gouda werd aan prof. dr. Gail lard de by de onderscheiding behorende draagmedaille aangeboden. Burgemees ter B. H. Koomans uit Rynsburg, die deze avond de kring Rijnland vertegen woordigde, stelde het bestuur een voor zittershamer in het vooruitzicht. Ten slotte wees de vice-voorzitter van de jubilerende afdeling, dokter P. J. Kaiser, op de algemene waardering, welke men in deze kring heeft voor de persoon en het werk van prof. dr. Gaillard. Zwemdiploma Leerlingen van de Gemeentelyke Be- dry fstechnische School hebben in „De Overdekte" gezwommen voor het diplo ma A en B. Na afloop werd het diploma uitgereikt aan Herman Boere, André Boomsma, Louis Laman, Piet Mieloo, Hans van 't Nederend, Koos Ouwerkerk, Guus de Ridder Rob van Wissen en Jan de Wit. Het diploma-B ontvingen: Fred die Abspoel, Tonni Baart, Hans Beek man, Fred Binnendijk, Freddie Bok. Ben Brederode. Piet van Daalen, Jan Eshuis, Henk Ginjaar, Cor Hensbroek, Wim Heymans, Daan Hollebeek, Wout v. d. Hoogen, Henk v. d. Horst, Benny Hout hof, Nico Jeltema, Rob Kooien, Hans Kuiters, George v. Luyn, Adrie v. d. Maat, Gerard Mark, Ton Niesing, Iwan Postel, Jan du Prie, Rob v. d. Riet. Ge rard Robyn, Henny Schmidt, Koos Sin- geling, Hans Sloos, Wouter Teske, Koos Tuinhof de Moed. Jan de Veer, Kees Vermeulen, Wim de Vree. Leo v. d. Walt, Sim Weeda, Leo v. d. Werf, Sjaak Wit- senburg, Harry Wysman en Paul v. d. Zon. Advertentie ■iiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiinA

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5