Het fascinerende uitzicht I Zeven probate middelen tegen hartgebreken Enorm groot is onze sortering in haarden en kachels ook in oliestook le secretaresse OCCASIONS I Te sterke belasting en ook het sterke roken zijn grote gevaren Het Leidsch Dagblad LANGEZAAL - STILLE RIJN 3-4 - telefoon 26545 n.V.HET MQTQRHUIS enkele aank. bouwkundig tekenaars vrouwelijke kracht Condor-lopers VLEESWAREN- EN (ONSERVENFABRIEK VIANDA LEIDEN N.V. jongens en ongeschoolde werkkrachten wintermode 1960/61 I I I I I HARRIS TWEED sportkolberfs dt£roetenó7udattst N.V. OTHELLOBANKETFABRIEK Personeels-chef DAMES Het Kappershuis Tarief „SLEUTELTJES" WOONHUIS VRIJDAG 14 OKTOBER 1960 Ons kort verhaal door Eleanor Tompkins Juffrouw Bunting stond voor één van de ramen van het klasselokaal. Ze kon nog juist enkele van haar leerlingetjes op de speelplaats in een groepje bij elkaar zien staan. De meis jes giechelden en duwden tegen elkaar, terwijl ze naar iets keken, dat een hunner vasthield. Ze zag slechts een stukje uit vloeipapier. Van Kathy Dor- kins viel geen spoor te ontdekken Juffrouw Bunting zuchtte. Was alles nu maar voorbij! En had ze nu maar niet over haar verjaardag gesproken, al was dat ook toevallig ter sprake gekomen. Ze had op de gang staan praten met enkele collega's en daarby hadden ze terloops over him pensione ring gesproken. Ach, maak je toch geen zorgen, Bunty, had één hunner gezegd. Met die kinderen van tegenwoordig is het de vraag of wel wel lang genoeg blij ven, om —O, dat weet ik zo net nog niet, vrijdag zal ik er weer een mijlpaal dichterbij zyn Ze had het nog niet gezegd, of ze begreep al dat het kwaad was geschied, want ze kon nog juist een glimp op vangen van Sophie Miller, die om de deur van het leslokaal stond te loeren. Ze kende Sophie goed genoeg om te begrijpen, wat haar te wachten stond. En ja, niet lang daarna liet één van haar boezemvriendinnen zich ontval len, dat ze geld aan't inzamelen waren om voor haar een cadeautje te kopen. Juffrouw Bunting had er op dat mo ment eigenlijk 't liefst meteen een einde aan gemaakt, maar daar het verondersteld werd een geheim te zijn, wist ze niet goed hoe ze 't zou moeten aanpakken. Misschien had ze 't niet zo erg ge vonden, als Kathy Dorkins er niet was geweest. Ze wist dat ze de meisjes nu een ongezochte gelegenheid had gege ven om Kathy weer eens links te laten liggen. Bijna van 't eerste moment af, toen Kathy bij haar in de klas was geko men, hadden de meisjes zich en masse tegen haar gekeerd en hadden ze hon derd-en-een middelen gevonden om haar te plagen. Steeds waren ze er op uit haar te vernederen, pijn te doen. Er was hiervoor geen reden, dan dat ze haar niet begrepen en daarom hadden ze een afkeer van haar. Zij scheen nooit te passen in hun plan netjes. In den beginne hadden ze nog ongeduldig naar haar geroepen: Schiet nou op! Waarom kom je niet spelen? Maar Kathy bleef altijd waar ze was, schudde 't hoofd en staarde naar de meisjes, als zij elkaar te lijf gingen, luid gillend en heen en weer hollend, waarna ze weg holde naar een af ander afgelegen hoekje van de speel plaats. Daar raakte ze dan verdiept in een spelletje van eigen vinding. Een vreemd spelletje, zoals juffrouw Bunting, heimelijk van haar plaatsje bij het raam toekijkend, bezorgd vast stelde. Een spelletje, waarbij enkele muurbloemen in de zorgvuldig bewaak te border of de oude, knoestige appel boom, die in de aangrenzende tuin stond en voorzichtig over de muur leunde, een rol speelden. De meisjes zagen dit natuurlijk ook. Haar met steelse blikken aankijkend, riepen ze elkaar toe: Let maar niet op haar! Ze is gek! Ze trachtten haar uit haar tent te lokken door te gaan schelden: Vissekop! Apekop! Een ander meisje zou misschien terug- geschreeuwd hebben: Sokken en stenen mogen mijn botten breken, maar scheldwoorden deren mij niet, een kinderversje uit die dagen. Maar Kathy niet! Ze bleef doodstil staan en staarde hen zwijgend met haar grote, grijze ogen aan, ogen, die 't enige aantrekkelijke waren in haar bleke, smalle gezichtje met de grote mond. En nu was daar de kwestie van het verjaarscadeautje. Binnen enkele uren echode het al honend door de gangen en werd het sissend in het klasselokaal gefluisterd: Je mag niet meedoen, apekop Sluwe gezichtjes, kwaadaardige ge zichtjes, gemeen-triomfantelijke ge zichtjes. En als ze er haar ogen langs liet gaan, langs de rijen voor haar, glimlachte juffrouw Bunting wrang. Ze keek weer uit het raam, op de ochtend van haar verjaardag, en zag nog steeds geen spoor van Kathy. 't Was misschien een dwaze gedachte, maar ze hoopte dat 't kind een of ander excuus had kunnen vinden om die ochtend thuis te blijven. Toen hoor de ze iemand de trap opkomen, een kind, dat voor de deur bleef staan. Juffrouw Bunting draaide zich snel om en deed alsof ze druk met iets bezig was aan haar lessenaar. Er werd geklopt, de deur ging op een kier open en Kathy's gezichtje verscheen. Juffrouw Bunting begroette haar met een glimlach. En Kathy? Zorgvuldig sloot 't kind de deur en liep toen naar voren, totdat ze vlak voor de lessenaar stond. Wel gefeliciteerd, juffrouw!, zei ze haastig, terwijl haar gezichtje vuur rood werd. Dank je wel, Kathy. Juffrouw Bunting wachtte. Kathy verborg haar handen achter haar rug en wreef met de neus van haar schoen langs de achterkant van haar andere been. Juffrouw, wilt U tussen de middag met mij meegaan? Alstublieft!, zei ze verlangend. 't Zal niet lang duren, Juffrouw. Het heeft met Uw verjaar dag te maken. O, zei Juffrouw Bunting verbaasd. Maar waarheen moet ik meegaan, Kathy? Ze schudde heftig het hoofd. Dat is een geheimpje, juffrouw. Juffrouw Bunting kon maar nau welijks een glimlach onderdrukken. Goed dan, Kathy. Plotseling schoot haar echter iets te binnen. Maar hoe moet het dan met je eten? O, dat doe ik daarna dan wel. Juffrouw Bunting was tevreden ge steld. Nu Kathy kennelijk niet ver weg wilde gaan, kwam haar eigen lunch niet in gevaar. Goed dan, Kathy, zei ze nogmaals. Wacht straks maar op me. Het gezichtje van het meisje straalde plotseling van vreugde. O ja, graag, juffrouw! Dank U wel, juffrouw! Huppelend vertrok ze. Voordat met de lessen begonnen zou worden, liep Sophie Miller naar voren, wenste juffrouw Bunting geluk met haar verjaardag en bood haar het in vloeipapier gewikkelde pakje aan een grote kleurrijke broche. Terwijl ze het uit naam van zichzelf en al de meisjes, wier namen op een lyst ver meld stonden, overhandigde, sloot ze Kathy hiervan met een triomfantelijk lachje uit. Kathy keek echter nonch- lant voor zich uit, zeker van haar geheim, waarvoor juffrouw Bunting haar dankbaar was. Toen tegen het middaguur juffrouw Bunting en Kathy samen over de speelplaats liepen in de richting van de poort, staarden de andere meisjes hen wraakzuchtig en nieuwsgierig na. Juf frouw Bunting begreep, dat Kathy daar later wel tekst en uitleg van zou moeten geven. Deze kant, juffrouw. Nauwelijks lag de poort achter hen, of Kathy begon flink door te stappen, haar weg zoekend door het netwerk van smalle straatjes en langs de scha mele huisjes en winkeltjes, waar cou ranten. snoepgoed, petroleum en de goedkopere kruidenierswaren te krijgen waren. Juffrouw Bunting keek met zorge lijke blik naar deze winkeltjes en ze vroeg zich af of Kathy haar zou vra gen ergens naar binnen te gaan om iets voor haar verjaardag uit te zoeken, maar het meisje liep zwijgend door. Na enkele voorzichtige maar vruch teloze pogingen Kathy aan 't praten te krijgen misschien moest ze over haar verlegenheid heen geholpen wor den liet juffrouw Bunting het maar zo, daar Kathy kennelijk 't liefst bleef zwijgen. Juffrouw Bunting wandelde dus ook maar zwijgend door, maar ze werd wel enigszins zenuwachtig, daar ze de school steeds verder achter zich lieten, terwijl haar maag begon te pro testeren tegen het uitblijven van haar lunch. Pas op, Kathy! Met een instinctief gebaar legde juf frouw Bunting haar hand op Kathy's schouder en leidde haar langs een plas water waarop een olievlek dreef. Ik zie eens een waterjuffer, juf frouw zei Kathy plotseling. Ik zag Juffrouw Bunting corrigeerde haar onbewust. Ik zag eens een waterjuffer, juf frouw, begon Kathy opnieuw, en haar vleugeltjes zagen er precies zo uit net zo veel kleuren als daar. Juffrouw Bunting keek op haar hor loge en luisterde slechts met een half oor. Kathy bloosde. We zyn er bijna juffrouw, alleen dit straatje nog. Berustend én gehoorzaam volgde juffrouw Bunting het kind, dat een smal straatje ingelopen was, evpn echter terug deinzend toen de stank van verschaald bier en verrot fruit haar als 't ware overviel. Kathy keek verontschuldigend naar haar op. Het straatje liep slingerend de heuvel op en toen ze de top naderden, zag juffrouw Bunting tot haar grote ver bazing dat hun weg versperd werd door het hoge ijzeren hek, dat een kerkhof afsloot. 't Is hier, juffrouw! Kathy keek haar niet aan toen ze het hek voor haar openduwde. Juf frouw Bunting liep zwijgend naar binnen. Kathy stapte vervolgens weer par mantig verder, dwars door het hoog-op geschoven gras en langs scheef han gende grafstenen. Tenslotte bleef ze staan. Hier onderdoor, juffrouw. Kathy trok een gordijn van neer hangende takken omhoog, bukte zich en was het volgende moment verdwe nen. Even bleef juffrouw Bunting staan. Ze wilde eigenlijk gaan lachen, maar toen bukte ze zich maar en volgde het van takken. Een paar meter verder kon ze zich weer oprichten. Ze stond toen op een klein, met gras begroeid plateau, dat aan drie zijden begrensd was door hoge bomen en dicht struikgewas. De vierde zijde, waar zij pal tegenover stond, was het einde van het plateau, dat afgesloten was door een vervallen en verroest hek. We zijn er, juffrouw. Dit is 't! Kathy wees trots naar het panorama, dat vóór hen lag. Juffrouw Bunting staarde verbaasd voor zich uit, over de schuine dof-grijze daken van de huizen diep beneden haar, over de hoge fabrieksschoor stenen, die de blauwe lucht bevuilden met dikke wolken smerige rook, over de donkere massa van pakhuizen langs het kanaal, dat in de verte verloren ging tussen de groene velden aan de voet van de heuvels. Verbijsterd keek ze naar Kathy. Het meisje staarde haar vol verwachting aan. Juffrouw Bunting was enigszins van haar stuk gebracht en draaide zich nogal onzeker om. Ze nam het panorama in zich op en trachtte te begrijpen, wat Kathy haar wilde laten zien. En toen, plotseling zag ze het! Het hele panorama was als het ware op slag veranderd. Juffrouw Bunting staarde er gefas cineerd naar. Ze zag geen grimmig industriegebied, maar iets moois, iets schoons. Toen ze zich omdraaide en haar blik die van Kathy kruiste, knikte het meis je. Ze was kennelijk tevreden. Ik heb het zelf gevonden, juf frouw! Niemand kent 't. Ik dacht zo, dat ik U dit wel als verjaardagsca deautje kon geven. Juffrouw Buntings ogen dwaalden weer af naar het panorama en ze be greep, dat ze 't nooit zou vergeten het meest vreemde, maar ongetwijfeld ook prachtigste cadeautje, dat zij ooit (Van onze correspondent in Bonn) Sedert 1949 is het aan tal gevallen van aan hart verlamming gestorven men sen in de Bondsrepubliek verdrievoudigd. Daarbij is het bijzonder opmerkelijk, dat tweemaal zoveel man nen als vrouwen hierbij het slachtoffer werden. Dit is te Marburg vast gesteld in een studie over hartziekten. Daarin wordt voorts gezegd dat circa 8 k 9 procent van alle doods gevallen onder de mannen hartverlammingen zijn. Voorts valt het op, dat 30 pet van de aan hart verlamming gestorven pa- tienten nog geen 50 jaar oud is en in totaal 75 pet nog geen 60 jaar. Men heeft te Marburg ook een opstelling ge maakt van aan hartver lamming gestorven man nen naar hun beroepen. Daarbij bleek het volgen de: 37 pet van hen was ambtenaar of kantoorbe diende, 25 pet midden stander, 18 pet academi cus of behorende tot de vrije beroepen. 12 pet ar beiders en slechts 1.5 pet landbouwer. Men noemde te Mar burg twee belangrijke en gevaarlijke invloeden op het hart: allereerst een permanente psychische belasting, voorts zeer sterk roken. Zo was 40 tot 50 pet van de aan hartver lamming gestorven man nen sterke rokers. Vanwege de universiteit te Marburg is er op ge wezen dat er zeven pro bate middelen tegen hart verlamming zijn: Acht uur slaap per nacht Verre van overvloedig eten en drinken. Bewaren van innerlijke rust. Dagelijks omstreeks, het middaguur een kwar tiertje lang alles uit schakelen, wat met de dagelykse plichten en het werk heeft te ma ken: Dagelijks lichamelijke oefeningen doen tot het moment dat men ervan begint te tran spireren Ieder weekeinde te ge bruiken voor echte ont spanning Zo weinig mogelijk ge bruik maken van me dicamenten, hoewel ge ringe hoeveelheden al cohol die tot rust bren gen bedoeld zijn, geen kwaad kunnen. Uitnodiging voor burgemeester Van Hall Met een speciaal DC-8 vliegtuig van de KLM uit Montreal, met aan boord vele gasten van de maatschappij, is van ochtend op Schiphol een inwoonster uit Buffalo (in de Amerikaanse staat New York) aangekomen, die een verrassing voor de Amsterdamse burgemeester Van Hall met zich meebracht. Zij was me vrouw Brigitte Barrell, die de burge meester een boodschap komt aanbieden van de Lord Mayor van Buffalo, met een uitnodiging voor een bezoek aan de Aoerikaanse stad. Mevrouw Barrell vertelde, dat zij als enige Amerikaanse door de KLM was uitgenodigd om de DC-8 vlucht van Montreal uit mee te maken. De burge meester van haar stad zag daarin een aanleiding om vriendschapsbanden met Amsterdam aan te knopen. Behalve de uitnodiging voor een bezoek hoopt me vrouw Barrell de burgemeester tevens de sleutel van de stad Buffalo te over handigen. had gekregen en ooit krygen zou. Iets dat alléén Kathy Kathy, die schoon heid zag in de vleugels van een water juffer en een plasje olie kon vinden. Ze staarde even naar het smalle, ble ke gezichtje naast haar met de van verrukking glanzende ogen en sloeg toen een arm om de schouders van het meisje. ..Prachtig Kathy, zei ze zachtjes, dankje wel Prachtig! Juffrouw Bunting dacht echter niet aan het panorama Nieuw onderzoekingsschip voor visserij in Engeland In de laatste week van augustus werd te Selby het nieuwe onderzoekingsvaar tuig van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de „Clio- ne" te water gelaten. Dit vaartuig ver vangt de „Sir Lancelot" in de vloot van 4 onderzoekingsvaartuigen van dit mi nisterie. Hoewel de „Clione" hoofdzake lijk zal worden gebruikt in de nabije en middelverre wateren, kan zij zo nodig reizen maken tot aan de Noordpool. Het schip is van staal gebouwd en voorzien van dieselmotoren van de firma Ruston, het schip is voorts uitgerust met een „active rudder" van Pleuger. De lengte van het schip is 154'^ voet, breed 29 voet, holte 14 voet. De Clione is uitgerust met krachtige generatoren van samen 440 kw. Deze zullen de elek trische stroom leveren voor de speciaal ontworpen lieren welke op het schip zijn aangebracht en voor velerlei bestemmin gen kunnen worden gebruikt, voor de elektronische apparatuur welke in de zich aan boord bevindende laboratoria staat opgesteld en voor de bediening van navigatie-instrumenten van het laatste type. De netspanning is 240 volt, wat het mogelijk maakt laboratorium- apparatuur dat aan land wordt gebruikt ook op zee te gebruiken. MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. Wy brengen U uitsluitend le-klas merken, vakkundige plaatsing, ook buiten Leiden, zonder prijsverhoging Neem NU voor de kille dagen een goede reukloze PETROLEUMKACHEL. Wij hebben ook hierin een enorme keuze, reeds vanaf f 29.75. REGEN enUw wasgoed geen bezwaar, wij brengen reeds voor slechts f 149,50 een pracht CENTRIFUGE die Uw was in enkele minuten droogt. KOMT U EENS KIJKEN EN PRATEN, U zult versteld staan van onze ruime keus op elk gebied. VOOR U LAST VAN DE KOU krijgt, breit U SJAALS, WANTEN, TRUIEN, enz. alle mod. kleuren en van alle soorten wol. Ook alle nummers brei- en haaknaalden, kort en lang, altijd in voorraad. Bij aankoop van wol patroon gratis en advies bij het breien. Halteplaats voor tram en bussen. KORT RAPENBURG 2 - TEL. 21534 Op ADVOCATENKANTOOR te 's-Gravenhage gevraagd: Eigenhandig geschreven brieven met uitvoerige inlichtingen onder no. 29457 aan het bureau v. d. bl. Chevrolet Bel Air schuifdak, 40.000 km. 1959 Chevrolet cabriolet '53 Opel Kapitan 1958 Opel Rekord kachel '59 Opel Rekord, kachel radio 1958 Opel Rekord, kachel 1956 V.W. kachel, roldak, radio 1957, 1958 en '59 Ford Taunus 17 m 1959 Ford Fairlaine 1957 Ford Consul Citroen Idéal Simca aronde Rambler 1957 195* 195b 1959 Fiat 1100, verw. i. st. v. n. 1957 Showroom geopend tot 6 uur. 2 AM 3 De verkoop geschiedt uitsluitend onder BOVAG-garantle. LEIDEN Stationsweg 1 en 2. Tel: 01710-24741 Official Dealer van OPEL CHEVROLET - BUICK A Architectenbureau Th. N. J. A. Geels b.n.o. en G. Kamsteeg KONINGINNELAAN 2A OEGSTGEEST vraagt en voor lichte kantoorwerkzaamheden voor halve dagen. Sollicitaties persoonlijk na telefonische afspraak 01710—24953 v. d. K.V.T. 57 cm. breed 32.60 p. m. 70 cm. breed 38.p. m. WONINGINRICHTING BULTHUIS - Botermarkt 23 vraagt voor direct of later Aanmelden: portier REINEVESTSTEEG. Jassen voor de Hollandse winter: warme ruige stoffen, 'n vlotte coupe en vele hartverwarmende dessins. Brixon overjassen 118.- 168.- Populaire serie 78.- 108.- Falcon regenjassen een grandioze collectie 59.50 98.50 fj Hoogstraat-Leiden ENORME SORTERING 45.-. 49.75, 57.50 Nieuwste herfstdessins. VcBGlS Cl HltT IN WtT APBtS. ALLCCM SU: Haarlemmerstr. 195—197 vraagt voor leiding aan circa 50 vrouwelijke werknemers. Aanmelden: aan de fabriek: WASBEKERLAAN 6, SASSENHEIM TELEFOON 0 2530—7872 RIJNBENDE vanouds bekende DAMESKAPPER, vb. Doezastraat, Stationsweg en Rljnsburgerweg, THANS GEVESTIGD: Hogewoerd 21 Want Uw PERMANENT en KAPSEL zit weer goed, als RIJNBENDE het doet. Telefoon 20560 Hogewoerd 21 II 120 woordeD f L— 1—30 worden f 1.50 <een woord hoogstens 12 leners). Bewijsnummers f 0.10 extra Toezending nummerbrteveD f 0.20 meer „Sleuteltjes" worden behoudens gebrek aan plaatsruimte dagelijks opgenomen. TE KOOP OF TE HUUR GEVRAAGD (voor zelfbewoning). Liefst met bijliggend pakhuis of grote schuur, eventueel garage te LEIDERDORP. Brieven aan het bureau van dit blad onder no. 29420.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 21