IEMCO Nieuw Kongolees protest tegen de houding van VN inzake Loemoemba Moordzaak Seven mn nu zo goed als rond WEERBERICHT FABLO COMMODORE W WHITE shirts Ex-premier beschuldigd van tal van niet-politieke misdrijven KROESJTSJEF KREEG LESJE VAN NEGER-PREMIER TOERE Muizen terug van een verre ruimtereis Schop vormt belangrijk bewijs (Slid QCie teuws Leidse verfhandel „de Valk" n.v. Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 14 OKTOBER 1960 No. 30176 IDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Kongolese president Kasavoeboe en de voorzitter van Moboetoe's „raad van commissarissen", Bomboko, hebben voor de tweede maal in een uitvoerig telegram krachtig bij de Verenigde Naties geprotesteerd tegen hetgeen zij noemen de „V.N.-inmenging in de Kongolese binnen landse aangelegenheden". Kasavoeboe en Bomkobo protesteerden ertegen, dat V.N.-militairen voor de tweede maal de arrestatie van ex-premier Loemoemba hebben verhinderd. Zij brengen in herinnering, dat de V.N. na het eerste protest, toen V.N.-militairen op 15 september j.l. eveneens de arresta tie van Loemoemba beletten, hadden toegezegd zich niet te zullen verzetten tegen uitvoering van een gerechtelijk bevel tot arrestatie van Loemoemba. Gesprek Moboetoe Gespannen toestand met stafchef van VN De V.N.-vertegenwoordiger in Leopold- 6tad, de Indiase diplomaat Dajal, heeft aangevoerd, dat Loemoemba niet kon worden gearresteerd, omdat in de Kon golese grondwet is bepaald, dat afge vaardigden en ministers slechts met toestemming van het parlement gevan gen kunnen worden gezet. Edgar Whitehead, heeft gisteravond in een radiotoespraak een ernstige waar schuwing gericht tegen „degenen, die menen constitutionele veranderingen te kunnen uitlokken door onconstitutionele methoden". De premier kondigde aan de volgende week aan het parlement ver scheidene maatregelen te zullen voor leggen om een einde te maken aan de golf van wetteloosheid, die zich over de kolonie heeft verspreid. Frontlizi geeft toe: minister van oorlog Larcher afgetreden Generaal Larcher, de Argentijnse mi nister van Oorlog, heeft zijn ontslag ingediend, dat door president Frondizi is aanvaard. Het leger, dat een krach tige bestrijding van peronistische en communistische elementen wil, heeft hiermede zijn zin gekregen. Zestien ge neraals hadden hun ontslag ingediend uit protest tegen het aanblijven var de minister en verscheidene legergarni- zoenen in het binnenland hadden me degedeeld het gezag van de minister niet langer te erkennen. Kasavoeboe en Bomboko wijzen erop, dat deze bepaling niet geldt voor niet- politieke misdrijven. Zij voeren aan dat Loemoemba in de kelders van zijn woning talrijke Kongolezen geruime tijd gevangen heeft gehouden, zonder hun eten of drinken te geven, hetgeen tot de dood van een aantal dezer ongelukkigen had geleid. Zij brengen verder in herinnering, dat leden van de „raad van commissarissen" door aanhangers van Loemoemba wer- des mishandeld, zonder dat ter plaatse aanwezigen Ghanese V.N.-militairen ingrepen! Zij wjjzen er verder op, dat de V.N.-eenheden in Bakwanga niet hebben verhinderd, dat duizenden burgers aldaar door Loemoemba-militairen werden af geslacht. Kasavoeboe en Bomboko vervolgen dan: „Het gedrag der V.N. in Kongo wordt hetzij ingegeven door kwade trouw, hetzij door onwetendheid aan gaande onze wetten, hetzfj door aan de internationale politiek ontleende beweeg redenen. die tegen de belangen van Kongo ingaan. Wij tekenen voor de tweede en laatste maal plechtig protest aan tegen de be lachelijke inmenging door de V.N. in onze binnenlandse aangelegenheden. In dien de V.N.-vertegenwoordiger de con tingenten in Kongo van bepaalde V.N. leden niet meer in de hand heeft, stellen wij hierbij de aanval op en het binnen vallen van Kongolees gebied door deze landen aan de kaak en wij bezweren de volkerenorganisatie haar verantwoorde lijkheid ten deze onverwijld te erkennen en er naar te handelen". duurt nog voort in Zuid-Rhodesië Het telegram wordt besloten met de woorden, waarmede Bomboko zijn jonE- ste redevoering afsloot: „Het Kongolese vaarden" verantwoordeUjkheid a»n- Overigens heeft kolonel Moboetoe gisteren bekendgemaakt, dat z«n troepen geen poging zullen doen Loemoemba te arresteren, zolang deze onder bewaking van de V.N. in zijn woning biyft. „Het is niet onze bedoeling de V.N. aan te vallen aldus verklaarde de kolonel na afloop van een onderhoud met de staf chef van de V.N.-strydmacht. brigade generaal Jassoe. In Salisbury (Zuid-Rhodesië) zijn de (blanke) leden van de hulptroepen gisteren met spoed onder de wapenen geroepen. De oproep kwam 48 uur na de publikatie van het rapport van de com- missie-Monckton, die in opdracht van de Britse regering haar visie op de toe komst van de Rhodesische federatie heeft gegeven. Zoals bekend heeft pre mier Sir Roy Welensky van de Rhodesi sche federatie zich direct met kracht gekeerd tegen de conclusie van de com missie, dat Zuid- en Noord-Rhodesië en Njassaland de drie leden van de federatie het recht moeten hebben om zich uit de federatie terug te trek ken. In de negerdorpen bij Salisbury hebben zich de vorige week ernstige onlusten voorgedaan. Zeven negers kwa men hierby om het leven en ruim 81 werden gewond. De premier van Zuid-Rhodesië, Sir Russische leider door een geestverwant duidelijk op zijn nummer gezet.... (Van onze Amerikaanse correspondent) „Maak geen poppenkast en geen wildebeestenspel van de Verenigde Naties": dat was vrij vertaald, wat Sekoe Toeré, de linksgeoriënteerde president van Guinea gisterochtend te zeggen had. Hij had daarvoor zijn vertrek uit New York uitgesteld en was ernstig verontrust door de onwaardige vertoningen van de vorige dag. Hij betreurde het diep dat de laatste interventie gedurende de voorgaande zitting de president genoopt had de bijeenkomst te verdagen, en was er van overtuigd dat zelfs de man, die het incident teweeg gebracht had, dit bij nader inzien met hem eens zou zijn. Wie op dat moment nog mocht twijfelen tot wie Toeré zich richtte, werd spoedig uit de droom geholpen: de president van Guinea deed een beroep op de groep waartoe de afgevaardigde van Roemenië behoorde om tijdens het debat verdere propaganda achterwege te laten. „Geen volk heeft de moraal in pacht".... Dit konden de Roemeen en vooral Kroesjtsjef zich voor gezegd houden. Het was opmerkelijk en des te indrukwek kender, dat de ernstige vermaning af komstig was van een Afrikaans land, dat ideologisch toch het dichtst bij het com munistische bloc staat! Toeré zei voor alle Afrikanen en Aziaten te spreken, daar hij het enige staatshoofd uit die werelddelen is, dat nog te New York aanwezig is. Hij sprak voor de vuist weg in uitstekend Frans. Zijn gedistingeerde rede stak scherp af bij de rauwe scènes en uitlatingen van de vorige dag. „Geen volk", zo zei hij, „heeft de mo raal in pacht". Hij zag geen reden tot Dc neuskegel van de gisteren van Cape Canaveral gelanceerde Atlasraket, waarin zich de drie muisjes Sally, Amy en Moe bevon den, is na een vlucht van 25 minu ten op 8000 km van de lanceer- plaats geborgen. De muizen hebben een hoogte van 1200 km bereikt. Zij waren in leven, toen de neus kegel van anderhalve ton geborgen werd. Het was de eerste maal, dat dieren behouden naar de aarde terugkeerden, die zó ver de ruimte in waren geschoten, dat zij de Van Allengordel zijn gepasseerd. De muizen, die alle drie 12 weken oud zijn, zaten in afzonderlijke „kamer tjes". De cilinder, waarin deze „kamer tjes" zich bevinden, moet gezien worden als „een kleine voorloper van de cap sule, die gebruikt zal worden om de eerste mens de ruimte in te schieten" Deze luchtdichte cilinder is 40 cm. lang en 16 cm. breed. Op het lijfje van de muis „Amy" waren instrumenten ge bonden, die in totaal 7 gram wegen. Via deze instrumenten kreeg men gegevens over de hartslag, ademhaling etc. tijdens de vlucht. Men zal de muizen met elkaar en met andere muizen laten paren om op deze wijze de erfelijke gevolgen van de ruimtevlucht te kunnen bestuderen. De neuskegel van de Atlas was met een nieuwe stof bekleed, waardoor een betere bescherming tegen gevaarlijke straling werd verkregen. ZELFDE TEMPERATUUR De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Overwegend ma tige westelijke tot noordelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 15 OKTOBER Zon op: 7.04 uur; onder: 17.47 uur. Maan op: 1.09 uur; onder: 15.47 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.29 uur. Laagwater te 6.43 en 19.12 uur. (Dit blad bestaat uit 24 pagina's) De Belfeldse „kindervriend", die als verdacht van moord op de 11-jarige Hans Hermans uit Sevenum j.l. maandag door de recherche van de Rijkspolitie te Roermond werd gearresteerd, is vandaag officieel in arrest gesteld. Dc officier van Justitie te Roermond zal bij de rech- ter-commissaris zijn inbewaringstelling vorderen en hem moord subsidiair doodslag gepaard gaande met zedenmisdrijf, diefstal (van de portemonnaie van Hans Hermans die nog niet is gevonden) meer subsidiair feitelijke aanranding van de eerbaarheid met geweld de dood tengevolge hebbende, ten laste leggen. Tevens zal een gerechtelijk vooronderzoek in deze zaak worden gevorderd. bittere aantijgingen bij de besprekingen van het onderwerp waarover allen het in principe eens zijn: zelfbeschikking voor alle volken. Op de laatste dag van zijn verblijf in New York is Kroesjtsjef dus flink op zijn nummer gezet door de president van de links-georiënteerde negerstaat Gui nea. De procedure om tot een besluit te komen betreffende de verklaring over het recht op vrijheid voor alle koloniën werd niet zozeer een succes voor de communisten alswel voor de nieuwe sta ten. Alleen omdat zij er zo op gesteld waren nam de Assemblee bij acclamatie het besluit deze week in een plenaire zitting te behandelen. Met 54 tegen 10 stemmen bij 33 ont houdingen verloren de communisten het pleit om de zaak van de U 2 en de RB 47 in een plenaire zitting te behandelen. De nieuwe staten stemden tegen of ont hielden zich van stemming. Applaus voor Boland Toen de zitting begon werd voorzitter Boland met een luid applaus verwel komd. Deze demonstratie was kennelijk niet naar Kroesjtsjefs zin: wederom sloeg hij met de vuisten op tafel!! Maar na het indrukwekkend betoog van Toeré was de atmosfeer aanmerkelijk gezui verd. De ochtendzitting verliep althans har monisch. Amerika en Engeland ver klaarden zich bereid om de verklaring over de onafhankelijkheid voor alle vol ken ineens te behandelen tijdens de ple naire zitting. Dit was kennelijk de har- tewens van de voormalige koloniën, zij wilden hun gaarne terwille zijn. De ver wijzing van dit onderwerp rechtstreeks Zon drukt „Echo" terug naar de aarde Volgens mededeling van het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart, NASA, drukken de zonnestralen de ballon-satelliet Echo I over een af stand van ongeveer 5,5 kilometer per dag naar de aarde terug. Aangenomen dat de ballon zijn ronde vorm (dia meter: 30 meter) behoudt, zou de Echo met een dusdanige dagelijkse inkrimping van zijn omloopbaan nog ongeveer een jaa- door de ruimte kunnen blijven voortsnellen. Daarna komt de Ecto terug in de aarde dampkring en wordt ver nietigd. De zachte druk van het zonlicht, die volgens berekening op het gehele ballon oppervlak slechts een halve gram be draagt. heeft het laagste punt van de oorspronkelijk vrijwel cirkelvormige baan, dat op de dag der lancering 12 augustus 1491 km bedroeg, vermin derd tot 1382 km op 11 september. Het hoogste punt is ongewijzigd gebleven Door de uitzonderlijke verhouding van gewicht en oppervlak bij de Echo heeft de druk van het zonlicht grote invloed naar de plenaire vergadering werd daar op bij acclamatie aangenomen. Veel van de glorie die de vorige dag nog aan het communistisch initiatief be schoren scheen te zijn, werd gisteren voor de communisten echter vervaagd, daar het in feite uitermate pijnlijk was dat de president van Guinea aan de on parlementaire herrieschoppers zo klaar de les gelezen had. Kennelijk hebben de nieuwe staten te groot respect voor de Ver. Naties, dan dat zij wilden gedogen dat de waardigheid van de wereldorga nisatie omlaaggehaald wordt door clownerie en onbeschoftheid. Slot pag. 2 Door de aanhoudende regens heeft men in vele plaatsen van het land te kampen met wateroverlast. Bij Hoevelaken ontdekte onze foto graaf dit meertje, dat niet op de kaart staat aangegeven. Mr. Vonk raadadviseur Bij K.b. Is de directeur van Scheep vaart, mr. K. Vonk, benoemd tot raad adviseur in algemene dienst bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat. op de vorm van de baan. De baan, die thans ellipsvormig geworden is, zal in de komende maanden door de zonne straling weer cirkelvormig worden zij het ook met een kleinere diameter dan oorspronkelijk het geval was. Uit waarnemingen van de baan van de Echo heeft men de dichtheid van de atmosfeer kunnen berekenen. Voord.-In bestond er geen zekerheid over de dich- heid op grotere hoogte dan 650 km. gebleken is bovendien, dat de Echo nog steeds de bolvorm bezit. De proeven met het terugkaatsen van elektrische golven, waardoor berichten, muziek en beelden over grote afstanden kunnen worden overgeseind, kunnen derhalve worden voortgezet. Aanvankelijk bestond de vrees, dat ue uiterst kunne huid van de Echo zou worden getroffen door het in de ruimte aanwezige kosmische stof (microme teorieten) en de ballon als een lekke band zou leeglopen. Dit is niet gebeurd en de Echo toont geen neiging ineen te schrompelen. De afgelopen drie weken is de Echo dan ook, voornamelijk in het zuidelijk halfrond, 's nachts als een heldere ster zichtbaar gebleven. Bij een persconferentie, die gister avond in het districtscommando van de Rijkspolitie te Roermond werd gehouden legden de officier van Justitie te Roer mond, mr. W. C. Uiterwaal, en de com mandant van de Rijkspolitie te Roer mond, majoor P. van Boon, verklarin gen af, waaruit bleek hoe moeilijk het gehele onderzoek is geweest. Vanaf het moment van de moord kwam de man als verdachte in aanmerking. Los van deze wetenschap echter werd het onder zoek volkomen objectief ingezet. Uit vele getuigenverhoren kwam echter vast te staan dat een bepaalde man op de be wuste zondagmiddag door velen op de weg naar Sevenum was gezien. Een ver loofd paar wees herhaaldelijk uit een serie foto's één bepaalde foto aan, als die van de man die het die middag daar had gezien. Sommigen beweerde positief, dat het de „Amerikaan", zoals men daar de man kende, op zijn rode scooter was. Vele van deze verklaringen moeten worden nagetrokken en op hun waarheid ge controleerd. Twee keer was de man die dag bij een vriend in Tegelen geweest. De laatste maal omstreeks vijf uur. Daar heeft hij toen bij het verlaten van het huis een kolenschop meegeno men. Deze kolenschop werd later in de buurt waar het misdrijf is gepleegd, te ruggevonden. Aan de schop bleken res ten van veen, zand en een blauwachtige klei te zitten. Het vorige jaar had men in de Peel vele putten uitgediept en er bleek op grotere diepte klei voor te ko men in de peelgrond. Het laboratorium onderzoek echter wees uit dat deze klei overeenstemde met de grondmonsters uit Tegelen. Toen bij de sorteerproeven met de speurhond de man tot driemaal toe door de hond werd aangewezen wiens lucht hij aan de schop rook, was dit punt van het onderzoek volkomen rond. Alibi klopt niet De verdachte blijft intussen hardnek kig ontkennen. Behalve de schop heeft de politie nog meer bewijzen tegen hem verzameld. Zijn opgegeven alibi dat hij die zondag op de kermis in Baarlo door- 1 bracht, klopte ook niet. Later gaf hij toe wel op de weg naar Tegelen te zijn ge weest maar onderweg te zijn terugge keerd omdat hij vermoedde dat zjjn Sevenumse relaties ook wel naar de ker mis zouden zijn. Daarby gevoegd de her kenning door de vele getuigen en nog enkele aanwijzingen van het recente tijd stip, waarover de politie zich in verband met het onderzoek nog niet kan uitlaten, meende de officier te Roermond vol doende bewijsmateriaal in zijn bezit te hebben en is zijn inhechtenisneming volkomen wettig. De verdachte is een keiharde, geraffineerde zeer slagvaardige man. Misdrijven bekend Behalve deze moord zal hem ook nog een tweede groep misdrijven ten laste wo.-den gelegd namelijk misdrijven tegen de zeden gepleegd met minderjarige kinderen zowel jongens als meisjes. Deze misdrijven die zelfs nog niet alle bij de politie bekend waren, heeft verdachte bekend. Hiervoor zal hij dus al tot vele jaren worden veroordeeld. Bovendien 'ijeft verdachte nog een voorwaardelijke straf van vijf jaar die hij nu zeer zeker zal moeten uitzitten. In 1955 werd hij voorwaardelijk vrijgelaten uit de straf gevangenis te Leeuwarden nadat hij in 1946 tot 15 jaar gevangenisstraf was ver oordeeld wegens moord op het 14-jarige meisjes Remkens uit Oisterwijk. Formeel heeft hy noch voor de rechtbank te Breda noch voor het Hof in Den Bosch noch voor de Hoge Raad, waar deze zaak diende, dit misdrijf bekend. In 1949 ech ter heeft hy een onderhoud gevraagd met de procureur-generaal mr. van Gils, tijdens welk onderhoud hy dit misdryf alsnog bekende. Geen argwaan In zijn huidige verblijfplaats Belfeld had men tegen de man geen enkele argwaan. Hy stond er gelijk gemeld om z(jn traktaties aan de jeugd bekend als de kindervriend. Het was in het dorp wel algemeen geacht. Een enkele keer heeft hy wel eens iets uit zyn verleden aan vrienden verteld maar dan placht hy dit te doen voorkomen alsof dit in Amerika was gebeurd. Vertrouw de levering van een RADIO of TELEVISIETOESTEL toe aan een firma met: Ervaring Vlotte service Ruime sortering Aan deze eisen voldoet Het adres voor PHILIPS RADIO TELEVISIE NIEUWE RIJN 30—32 TELEFOON 24244» Advertentie sanfor en no-iron! 15.90 met TRXJGDN boord-uit-één-stuk Advertentie Officiële dealer van: VERF VAN VETTEWINKEL VOKION LAKKEN VALSPAR AUTOLAEKEN WIENESE LADDERS SPHINX KWASTEN Ook verhuur van KLIM- STEIGER MATERIAAL SWAN GEEFT DE MODE AAN IN ZAKDOEKEN! LAMMERMARKT 3 Verkoop LEIDEN uitsluitend TELEFOON 33909 Uit Het Leidsch Dagblad van 15 October 1860: Uit Dalfsen wordt berigt, dat door een arbeider op de Le- melenberg tusschen Dalfsen en Almelo een diamant gevonden is en daarvoor reeds de aanmer kelijke som van f. 20.000 gebo den zou zijn. wat nog nadere be- 1 vestiging verdient. Men weet dat j) 1 de Lemelenberg vroeger heeft behoort aan eene Leidsche fa- milie, die aldaar steen- of plat- teelbakkerijen hebben gesticht. maar de rijke voordeelen. die er jl van de ontginning der uitmun- f 1 tende kleigronden werden ver- 4 1 wacht, niet hebben genoten. 4 4

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1