LEIDS ASTRONOOM PROF. OORT ONTVING GOUDEN GANZEVEER 29Ï5 Westduitse zondag hij verordening zonder sport, politiek en fabriek? voor de sportieve man Voor de bevordering van het aanzien der Nederlandse cultuur in het buitenland rmBDSSSK Vooral staalindustrie zal voor hoge kosten komen te staan Minder vis, maar hogere prijs l'Ü Staatsvissershavenbedrijf TARIEVEN VAN TANDARTSEN MET ZES PROCENT OMHOOG Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 14 oktober 1960 Vierde blad no. 30176 Uitgevers eren geleerde Gistermiddag is aan prof. dr. J. H. Oort, hoogleraar in de sterrenkunde aan de Leidse Universiteit en directeur van de Leidse Sterre- wacht, in hotel Wittebrug te 's-Gravenhage door de Koninklijke Nederlandse Uitgeversbond de „Gouden Ganzeveer" uitgereikt. Deze prijs, die in 1955 werd ingesteld ter gelegenheid van het vijf- en-zeventigjarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Uitgeversbond, werd de eerste maal uitgereikt in 1955 en wel aan de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen te Amsterdam. De tweede uitreiking geschiedde in Minister Cals woonde plechtigheid hij De plechtigheid, die werd bijgewoond door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, begon met een rede van de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Uitgeversbond, de heer J. A. G. Kok. Deze zeide, dat de gouden ganzeveer bedoelt te zijn een erkenning van eminente verdiensten die hetzij instituten hetzij individuele personen zich hebben verworven door hun werkzaamheden ter bevordering van het aanzien van de Nederlandse cultuur. Daarenboven is met het oog op het karakter van de Bond bepaald, dat deze werkzaamheden in publikaties vervat dienen te zyn ofwel op publikaties betrekking dienen te hebben. 1957 en dc gouden ganzeveer ging toen naar prof. dr. A. J. Barnouw, hoogleraar aan de Columbia Universiteit in New York. Prof. Oort neemt onder de levende Nederlandse astronomen, die de grote sterrenkundige traditie van ons land hebben voortgezet, onweerlegbaar de eerste plaats in. Uit zijn studies ontstond reeds vroegtijdig een algemene visie op de dynamica van het sterrenstelsel. Na de tweede wereldoorlog heeft prof. Oort het radio-astronomisch onderzoek in Nederland krachtig bevorderd, waaruit de bouw van de radiotelescoop te Dwingelo resulteerde. cultuur. Hy prees de Koninkiyke Neder lands Uitgeversbond, dat deze door haar arbeid meewerkte om de kloof tussen de wetenschap enerzijds en het grote pu bliek anderzijds door middel van publi katies te overbruggen. Voortzetting van een traditie De heer Kok verzocht prof. dr. R. Kroning, voorzitter van de jury, het be oordelingsrapport voor te willen lezen, dat onder zijn leiding was samengesteld door de heer J. H. Bannier, voorzitter van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek, prof. J. F. Koksma, prof. dr. A. J. N. Vendrik en de heer J. L. Tricht. In dit juryrapport werd de keuze van prof. Oort o.m. met de volgende bewoor dingen gemotiveerd: Reeds gedurende vele jaren heeft Ne derland op het gebied van de sterren kunde een uiterst prominente plaats in genomen, geheel onevenredig aan zijn grootte en des te opvallender, waar de atmosferische omstandigheden ter plaat se voor directe optische waarnemingen alles behalve bevorderlijk zijn. Van in ternationaal bekende namen uit het ver leden mogen hier slechts genoemd wor den Kapteijn, De Sitter en Pannekoek. Het persoonlijke oeuvre van prof. Oort is neergelegd in meer dan 100 publikaties in Nederlandse, Engelse, Franse, Duitse, Belgische, Italiaanse en Amerikaanse as tronomische tijdschriften en enkele boekwerken, resp. bijdragen tot boek werken. Niet slechts door zijn talrijke eigen pu blikaties, maar ook via het onderzoek van zijn medewerkers en leerlingen heeft prof. Oort tot de roem van de Neder landse sterrenkunde bijgedragen. Bij vele van de grote observatoria in het buiten land nemen Nederlanders belangrüke plaatsen in, en velen onder hen hebben tydens him studie de invloed van prof. Oort en zijn denkbeelden ondergaan. Aan het toegankelijk maken van de nieuwste resultaten van zijn vak voor een wijder publiek heeft prof. Oort naast zijn talrijke andere taken steeds aan dacht weten te schenken. Daarvan ge tuigen enkele meer populaire uiteenzet tingen in boekvorm of in samenvattende overzichten in het kader van tijdschrif ten, zoals „Hemel en Dampkring" en het „Nederlands Tijdschrift voor Natuurkun de". Grote rol der natuurwetenschap Zich daarna tot prof. Oort richtend, zeide de heer Kok o.m., dat het na de voorlezing van het juryrapport onnodig v/as, nader in te gaan op diens persoon lijke en wetenschappelijke verdiensten. Sprekende over het verschil tussen de geestes- en exacte wetenschappen, welke laatste zich speciaal met de materie bezighouden, zeide de heer Kok, dat Pas cal, Lorentz en Kohnstamm hebben be wezen, dat de beoefenaars der natuur kunde geen materialisten behoeven te zijn. Bij de opening van een Beratungs- stelle voor het natuurwetenschappelijke onderwijs in Keulen heeft dr. H. Gun- dermann erop gewezen, dat de natuur wetenschappen in het gehele leven van de tegenwoordige mens een zodanige rol van betekenis spelen als in de geschie denis der mensheid nog nooit het geval is geweest. Prof. Oort toont de hem verleen de onderscheiding aan minister Calseen van de sprekers tijdens de plechtigheid. Of de hedendaagse cultuurcrisis over wonnen zal worden, aldus spreker, hangt naar het oordeel van prof. Van Melsen voor een belangryk deel af van hen, die de jonge mensen in de natuurweten schappen inleiden. Het raakpunt met ons als uitgevers is niet moeilijk te stellen. In druk en pa pier spiegelt zich af de stand van de beschaving en de cultuur van een volk. De grafische industrie heeft steeds een belangrijke rol gespeeld in de opbouw van de westerse cultuur. Haar bijdrage is onmisbaar in de culturele ontwikke ling van de mensheid omdat door deze industrie gedachten en meningen ge bracht worden tot de uithoeken der aar de. Hierna overhandigde de heer Kok aan prof. Oort de Gouden Ganzeveer met bijbehorende oorkonde. Bescheidenheid naast deskundigheid Minister Cals, die prof. Oort harteiyk geluk wenste met de onderscheiding, roemde de bescheidenheid en de deskun digheid van deze hoogleraar. Deze eigen schappen, aldus de bewindsman, hebben niet alleen de astronomische wetenschap vooruitgebracht, maar ook in Leiden leerlingen gevormd, die thans interna tionaal vermaard beginnen te worden. Daarnaast roemde de minister de be reidheid van prof. Oort om altijd met an deren samen te werken. Tenslotte bracht hij het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Uitgeversbond hulde, dat men de Gouden Ganzeveer thans aan prof. Oort had toebedeeld. President curator De volgende spreker was dr. J. E. ba ron de Vos van Steenwijk, president curator van de Leidse Universiteit. Deze zeide, dat het voor de Leidse Universiteit een levenskwestie is, dat haar oude roem zich blijft verjongen. Na de positie van de astronoom door de eeuwen heen ge schetst te hebben, wees hij op het be langrijke werk, dat prof. Oort in natio naal en internationaal verband heeft verricht. Na het belangrijke werk van prof. Oort inzake de internationale samen werking gememoreerd te hebben, dankte ook baron de Vos van Steenwijk de Ko ninklijke Nederlandse Uitgeversbond voor de onderscheiding die hij aan een hoog leraar van zijn Universiteit had willen verlenen. Geen geleide wetenschap Tenslotte sprak prof. Oort een dank woord uit. Hij zeide o.m., dat het van groot belang is, wanneer de maatschap pij profiteert van de uitkomsten der we tenschap, maar hij nam stelling tegen de geleide wetenschap. De geleide weten schap, aldus de hoogleraar, loopt maar al te spoedig dood. In het verlangen van de natuurkundigen om de natuur te doorgronden zag prof. Oort een belang- rijke bijdrage tot de verryking van de Prof. Oort was vergezeld van zijn echt genote, van zijn broer prof. dr. A. J. P. Oort, hoogleraar te Wageningen in de phytopathologie, van zyn zoon, prof. mr. C. J. Oort, sinds veertien dagen hoog leraar in de economie aan de Ryksuni- versiteit te Utrecht en van zijn schoon zoon, prof. mr. J. Th. de Smidt, hoog leraar in de rechtsgeschiedenis te Am sterdam. De Koninklijke Nederlandse Akademie en de rector magnificus van de Leidse Universiteit waren respectievelijk ver tegenwoordigd door de hoogleraren Van Groningen en Bakhuizen van den Brink. De plechtigheid werd eveneens bijge woond door de burgemeester van Leiden, jhr Van Kinschot. fiatiekj kfqjtstgheid bii Rvattf kou. een handige xilastac HUISAPOTHEEK MEENK:S POEDERS helpen,' Er zijn Meenk's Pocder^JHki hoofdpijn, kies pijn, hoest, grijp, .Ma rrhee, influenza, rheumatiek, koortsj^eid bij gevatte kou, periodieke pijnen ^z. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 jrocders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist ME£NK'^>0£aEJ2£^elfC£!^r zijn M§yg KJ e* §y§ >|^"£ies- rheumaliek, koortsignci<n>ij gevatt^cou, RECHTZAKEN Drama Agathastraat nu voor Gerechtshof Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren behandeld het drama in de St. Agathastraat te Rotterdam, met als ver dachte een 31-jarige gedetineerde chauf feur uit de Maasstad. Wegens doodslag in november 1954 op een 39-jarige administrateur, de echtge noot van zijn vroegere minnares, ver oordeelde de rechtbank hem in septem ber 1959 tot 12 jaar met aftrek. Het Haagse Hof legde de man voor ditzelfde feit in februari jl. 10 jaar met aftrek op. Dit arrest werd door de Hoge Raad ver nietigd. Deze verwees de zaak naar het Amsterdamse gerechtshof. De Hoge Raad overwoog in zyn arrest, dat de ge bruikte bewijsmiddelen niets behelzen, waaruit de rechter heeft kunnen aflei den dat de man, wat betreft het uit het raam doen vallen van het slachtoffer, heeft gehandeld met de opzet gericht op het doden van zijn slachtoffer. Na uit voerige verhoren werd de zaak tot van middag geschorst. BELGIË VERKLAART „KAREL DOORMAN" SCHULDIG De Belgische raad van onderzoek voor de zeevaart heeft gisteren in het vonnis over de aanvaring van het vorige jaar tussen het Nederlandse vliegdekschip „Karei Doorman" en het Belgische vis sersvaartuig „Frans Elza" het Neder landse oorlogsschip schuldig verklaard aan het niet nakomen van de voor schriften, die volgens het internationale reglement gelden voor het voorkomen van aanvaringen op zee. By deze aanvaring op de Noordzee kwamen op 25 september van het vorige jaar alle vijf bemanningsleden van het uit Oostende afkomstige vissersvaartuig om het leven. In de 20 pagina's tellende motivering van het vonnis zegt de raad, dat door deze gedragslijn van de „Karei Door man" de mogelijkheid en het dreigend gevaar van de aanvaring is ontstaan. Over de gedragingen van de „Frans Elza" zegt het vonnis, dat de raad niet met zekerheid heeft kunnen vaststel- j len op welk moment het vissersvaartuig manoeuvres heeft gemaakt, die aan de ramp zijn voorafgegaan, noch of het vaartuig zich schuldig heeft gemaakt aan een ongeoorloofde of onwettelijke daad. De raad is van oordeel, dat de „Frans Elza" niet aansprakelijk kan worden gesteld voor de aanvaring. Tweede filmprijs te Trente voor Jan Boon Jan Boon, de in Kitzbühel woonach tige Nederlandse cineast en oud-ski kampioen van Nederland, heeft op het festival voor expeditie- en bergfilms te Trente succes gehad. Zijn film „Ein mann gibt nicht auf" werd met een tweede prijs bekroond. De eerste prijs was voor de Franse rolprent „Le pilier de la solitude" van Hélène Dassonville. In totaal waren 77 films uit 19 landen ingeschreven. „Ein mann gibt nicht auf", een pro- duktie van „München-film", handelt gelijk bekend over de Oostenrijker Bruno Wintersteller, die hoewel hij door een ongeluk een been moest missen, nog grote faam heeft als skier en alpinist. De film speelt in de Bernina Alpen en is deze zomer opgenomen. Een echte Coster-stunt is deze ori ginele Parka-regenjas met heerlijk warme plaidvoering, zakken met ritssluiting, prachtige afwerking. Ideaal voor brommer en fiets. Parka herenregenjas nd voor de ongelooflijk lage prijs Géén telefonische of schriftelijke orden Bondskanselier Adenauer greep in FfV- Sanfor popeline v overhemden (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondskanselier Adenauer kondigde gisteren voor christelijke arbeidersvertegenwoordigers aan, dat zijn regering binnen kort een verordening zal uitvaardigen tot bescherming van de zondag. Daardoor wil de regering voorkomen, dat er op zondag meer dan nodig is gewerkt wordt, of dat er politieke en sportbijeenkomsten op deze rustdag zullen worden gehouden. Adenauer grijpt daarmee in de reeds enkele weken durende felle strijd om de zondagsarbeid in de Westduitse staalindustrie in. Maar men gaat in feite nog veel verder door de aankondiging, dat op zondag ook de politiek en de sport moeten rusten. Voor de sport verwijst men naar het Engelse voorbeeld, waar de voetbal voornamelijk op zaterdag pleegt te rollen. Adenauer wil alleen voor zeer dringende manifestaties en voor bijzonder fabrieks- en vervoerswerk uitzonderingen laten gelden. elektro- en Siemens-Martin-staalfabrie ken een produktiestopzetting van 8 uur, in de Thomas-staalfabrieken van 16 uur op zondag. Voorts wyst men op de ver korte werkweek van 38 a 40 uur, wat, gezien de zeer krappe arbeidsmarkt in de Bondsrepubliek, een paradoxale toe stand wordt genoemd Van r.-k. zij de zegt men daarop evenwel: „Voor de dag des Heren is ons niets te duur". De vakbonden hebben berekend dat per staalarbeider een loonverlies zal op treden van 50 tot honderd mark per maand, dat vrij moeilijk op andere wijze zal kunnen worden goedgemaakt. Kort- „Ook de zondag heeft een plaats in het „Wirschaftswunder" De felle discussie voor radio, televisie en in de kranten over de zondagsarbeid heeft de laatste dagen bijzondere vor men in de bondsrepubliek aangenomen. Het is vooral de R.-K. Kerk die gebruik wil maken van het feit, dat eind oktober de uitzonderingstoestemminggen voor zondagsarbeid aflopen en die deze uitzonderingen nog verder dan reeds is gedaan wil beperken. Deze kerk ver weert zich energiek tegen het verwijt dat zy vreemd tegenover de wereld, in dit geval de Westduitse staalindustrie, staat. Zij zegt dat de zondag geen dag als alle andere is, en ook een plaats heeft in het Duitse Wirtschaftswunder. De staalindustrie beweert dat van de 350.000 Duitse staalarbeiders er maar 50.000 zondag werken. Door dete verwach ten verordening van het ministerie van Sociale Zaken te Bonn zullen 17.000 van deze 50.000 arbeiders het verbod krijgen op zondag te werken. Dat betekent,al dus de staalindustrie, een produktiever- lies van 3 miljoen ton ruw staal per jaar of wel 8 pet. van de totale produktie, hetgeen gepaard zal gaan met een prijs verhoging. De verordening eist in de Rapport Nieuw-Guinea aan de Ver. Naties In 124 pagina's tekst en 45 bijlagen, benevens een aantal foto's brengen de Nederlandse ministeries van Buiten- en Binnenlandse Zaken ditmaal hun jaar lijks rapport inzake Ned. Nieuw-Guinea (over 1959) uit aan de V.N. Uiteraard bevat het over vele zaken dezelfde gegevens als de voorgaande rap porten. De inleiding maakt o.a. gewag van de contacten met de organisaties der V.N. en de samenwerking tussen de Australi sche en Nederlandse besturen op beide delen van het eiland. De huidige bevolkingssterkte van het 416.000 km2 grote Nederlandse deel van het eiland wordt getaxeerd op rond 700.000, hetgeen neerkomt op een bevol kingsdichtheid van 2 zielen per km2. Werknemer voorzitter van een bedrijfschap Voor het eerst in de P.B.O.-geschiede nis is een werknemersvertegenwoordiger gekozen tot voorzitter van een bedrijf schap. Het bedrijfschap voor de handel in pluimvee, wild en tamme konijnen heeft in Utrecht met algemene stemmen de heer Ohr. Nordberg gekozen als zijn voorzitter voor de zittingsperiode sep tember I960september 1962. De heer Nordberg is bestuurder van de alge mene bedrijfsbond voor voedings- en genotmiddelen. om, het verzet tegen dit door de r.-k., maar ook door de protestante kerk toe gejuichte plan van de regering is vrij groot. Nog te meer daar deze moraal theologische kwestie voor de zondag niet is gesteld aan de staalindustrieën in lan den als Italië en Frankrijk, ook niet in Amerika, België, Nederland en Engeland, waar overal de continu-arbeid in deze industrie iets vanzelfsprekends zou zyn. Men bepleit in de Bondsrepubliek dan ook in industriële en vakbondskringen j uitstel van de verordening van de re- j gering, nog te meer daar ook de ce ment-, de chemische-, de papier-, de glas- en de steenindustrie door de ver ordening zullen worden getroffen. En i tenslotte wijst men er op dat iedere zon- dag in Duitsland zeker 1.5 miljoen men- sen werken bij de posterijen, het ver keer en dergelijke, zonder wie het leven geheel stil zou komen te staan. Normaal Nü als speciale Coster - ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudsesingel Katendr. Lagedijk hk Dorpsweg West-Kruiskade 35. (Van onze IJmuidense correspondent In september is op de Rijksvisafslag van het Staatsvissershavenbedryf te IJmuiden minder vis aangevoerd dan in de overeenkomstige maand van 1959, maar de opbrengst lag desondanks ho ger. De aanvoer daalde van 10.580.234 kg tot 9.946.503 kg, een teruggang van 633.731 kg. De opbrengst steeg van f. 4.911.697 tot f. 5.301,958, een stijging van f. 390.261. De aanvoer van verse haring was 1,9 miljoen kg minder en bedroeg nu Honorering medewerkers ziekenfondsen Peil voor specialisten blijft hetzelfde De Ziekenfondsraad heeft zijn goedkeuring verleend aan een aantal overeen komsten, gesloten tussen de organisaties en specialisten, tandartsen, apothekers en vroedvrouwen enerzijds en de ziekendfondsenorganisaties anderzijds. De overeenkomsten betreffen de honorering van genoemde medewerkers voor hulp aan ziekenfondsverzekerden voor het jaar 1961. Apothekers Specialisten: het algemene peil van de tarieven voor de onderscheidene vormen van specialistische hulp blyft voor 1961 hetzelfde met dien verstande, dat. partijen over een tussentijdse aan passing zullen onderhandelen, indien de ontwikkeling op economisch terrein daartoe aanleiding geeft. Over een technische aanpassing van enkele tariefonderdelen zullen nog na dere gegevens aan de Ziekenfondsraad worden verstrekt. Deze zullen de uit gaven van de ziekenfondsen voor spe cialistische hulp met minder dan 2 doen stijgen. Tandartsen Tandartsen: de tarieven voor tand heelkundige hulp zullen voor 1961 een stijging van gemiddeld 6,3 ondergaan. Dit betekent naar schatting een ver hoging van de ziekenfondsuitgaven met ongeveer f 2.2 miljoen (wettelijke ver zekering f 1.7 miljoen en vrijwillige verzekering f 0.5 miljoen). Voor zover de verzekerden voor tandheelkundige hulp bijbetalingen verschuldigd zyn zal de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid worden geadviseerd de ze bijbetalingen eveneens met 6,3 te verhogen. By de overeenkomst is er van uit gegaan, dat het zogenaamde verstrek kingenpakket gedurende 1961 niet wordt gewijzigd. Apothekers: het honorarium van de apothekers wordt verhoogd van f 2,40 tot f 2.54 per verzekerde persoon per jaar. de kostenvergoeding per verzeker de persoon van f 1.04 tot f 1.08 en de vergoeding per verrichting van f 0.37 tot f 0.43. In totaal zullen de uitgaven van de ziekenfondsen voor farmaceutische Hulp hierdoor naar schatting stijgen met f 2.8 miljoen (wettelijke verzekering f 2,2 en vry- willige verzekering f 0.6 miljoen). Vroedvrouwen Vroedvrouwen: het thans geldende tarief van f 55 per bevalling zal met ingang van 1 januari 1961 worden -'er- hoogd tot f 60 voor vroedvrouwen, in het bezit van de zogenaamde uitge breide bevoegdheid. Voor haar, die deze niet bezitten, wordt het honorarium van f 50 op f 55. gebracht. De meer dere uitgaven van de ziekenfondsen worden als gevolg van deze herziening begroot op f 520.000 (wettelijke ver zekering f 385.000 en vrijwillige ver zekering f 135.000). De verhogingen van de onderschei den honoreringen houden in hoofd zaak verband met de styging van het loonpeil, de huurcompensatie per 1 april 1960 en de gestegen praktykkosten Aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid wordt van deze beslui ten van de raad mededeling gedaan. 3.425.069 kg. De gemiddelde prys lag echter hoger, waardoor de opbrengst toch nog f. 1.158.312 bedroeg, wat maar f. 250.000 minder is dan in de overeen komstige maand van 1959. De aanvoer van gezouten haring liep met 95.000 kg terug tot 401.243 kg met een opbrengst van f. 208.299 en dat betekent f. 15.000 meer dan in september 1959. De aanvoer van makreel bleef met 1.430.001 kg prak tisch gelijk, terwijl de opbrengst van f. 473.664 slechts een kleine teruggang betekende. In tegenstelling tot septem ber werd nu 3.420 kg gezouten haring aangevoerd voor f. 884 en 102.796 kg sprot voor f. 31.880. De aanvoer van pil chards vertoonde een belangrijke stij ging en wel van 153.101 tot 889.030 kg, terwijl de opbrengst steeg van f. 34.825 tot f. 218.332. Voor het eerst sinds vele maanden was de aanvoer van schelvis gestegen, nl. van 743.162 tot 817.133 kg, maar de opbrengst daalde van f. 384.832 tot f. 539.065. De aanvoer van kabeljauw werd byna verdubbeld en bedroeg 566.621 kg by een opbrengst van f. 437.170. De koolvis viel belangrijk terug, nl. van 149.032 tot 28.277 kg en van f. 93.361 tot f. 23.808. Een belang rijke stijging van de wijting-aanvoer, nl. van 434.999 tot 593.013 kg ging gepaard met een belangrijke prijsdaling, waar door de totale opbrengst toch nog daalde van f. 141.018 tot f. 136.786. Teruggelopen De aanvoeren van leng, poon en ham men liepen terug, wat ook een mindere opbrengst tot gevolg had. Minder haai betekende echter een dusdanig hogere prys, dat een daling in de aanvoer van ruim 9.000 kg toch nog leidde tot een meerdere opbrengst van f. 7.600. De aanvoer van schol steeg niet onbe langrijk. nl. van 858.420 tot 954.579 kg. waarby de opbrengst steeg van f. 500.201 tot f. 571.482. De aanvoer van 427.661 kg tong betekende een daling van slechts 4.000 kg. maar desondanks steeg de op brengst van f. 1.196.444 tot f. 1.335.897. Aanvoer en opbrengst van tarbot be droegen 110.980 kg en f. 212.183, waar mee de cyfers van september 1959 ruim schoots verdubbeld werden. De aan voer van gekookte garnalen steeg van 3.878 tot 15.511 kg, de opbrengst van f. 3.951 tot f. 21.036. En de aanvoer van inktvis steeg van 2.665 tot 25.989 kg, de opbrengst van f. 1.666 tot f. 11.260. Gedurende de afgelopen negen maan den werd via de afslag van het Staats vissershavenbedrijf te IJmuiden verkocht 71.334.194 kg tegen 65.543 628 kg in de eerste drie kwartalen van 1959. Óndanks de terugval in september is er dus nog een kwantitatieve voorsprong van 5.790.566 kg. De totale opbrengst bedroeg de afgelopen negen maanden f. 41.168.387 en dat is f. 5.481 224 meer dan in het overeenkomstige tijdvak van 1959.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13