STADSNIEUWS Krantenbezorgers Laatste nieuws VOOR WESTDUITSE HUISVROUW EEN 70-URIGE WERKWEEK.... En 85 uren voor ivie een beroep heeft: 41 in baantje44 thuis KRIMPENDE KASPISCHE ZEE MAAKT DE KAVIAAR SCHAARS Burgemeester Smeets leidde voor liet laatst een raadsvergadering VRIJDAG 14 OKTOBER 1960 Begrafenis mr. F. Ligtenberg Onder grote belangstelling had heden middag op de Algemene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan in Den Haag de teraardebestelling plaats van het stoffe lijk overschot van mr. F. Ligtenberg, oud-kantonrechter te Leiden, die aan een hem onlangs overkomen ongeval is overleden. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op: mr. R. de Bruijn, mr. W. de Koning, beiden kantonrechter te Leiden; J. E. Conradi, substituut-griffier; mr. M. B. Vos, kantonrechter in Den Haag; mr. E. v. d. Schans, substituut officier van Jus titie; burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot en echtgenote; prof. Sirks met echtgenote; oud-professor Bijl; mr. Ver steeg, oud-procureur-generaal; de heer Heringa; mr. P. H. J. de Ruyter de Wildt met echtgenote; de heer J. W. Henny, oud-directeur van het Leidsch Dagblad en echtgenote; mr. H. van Oordt, oud griffier bij de Hoge Raad der Nederlan den; mr. H. R. Goudsmit; mr. H. F. A. Donders, mr. J. Fruijtier. allen plaats vervangend kantonrechter; dr. Kern, verscheidene advocaten, de leden van de pachtkamer G. Vooijs en M. Laurentius en bijna het voltallig personeel van de griffie. Prof. M. A. Beek uit Amsterdam sprak enkele woorden in de aula. Aantal crematies sterk toegenomen SPOEDIG AANVANG BOUW CREMATORIUM TE GRONINGEN Dat het aantal crematies de laatste jaren sterk is toegenomen bleek gister avond overduidelijk uit enig commen taar, dat gegeven werd op een publika- tie in de laatste ledencirculaire tijdens een vergadering van de afdeling Leiden in hotel Central. Het aantal crematies gedurende de ja ren 19501960 vertoont een stijging van meer dan 100 Een reden te meer, aldus de voorzitter dr. K. Simon Thomas, om met vreugde gewag temaken van de beslissing van de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid om de Rijksgoedkeuring voor de bouw van een crematorium in Gro ningen niet langer tegen te houden. Er zal thans spoedig een aanvang worden gemaakt. Het voornaamste punt op de agenda was de behandeling van de beschrij vingsbrief voor de algemene vergadering, welke de volgende week in Almelo wordt gehouden. De voorzitter lichtte diverse punten van deze agenda toe en wees op de ex ploitatie van het crematorium Dieren, dat in het afgelopen jaar met ruim 800 crematies voor het eerst een batig sal do opleverde. Tot afgevaardigden benoemde de ver gadering de heren L. Gerverdinck, se cretaris-penningmeester en J. W. Dee. Eenparig was men van oordeel, dat in het voorjaar bij voldoende deelneming een excursie moet worden georganiseerd naar één der crematoria. Op een suggestie van een der leden om meer geld te besteden voor propa ganda, deelde de voorzitter mede, dat het hoofdkantoor thans de beschikking heeft over ruim 80 nieuwe kleuren-dia's. De projector is gekoppeld aan een bandrecorder, waarvan de geluidsband is voorzien van commentaar en muzi kale begeleiding. Hij hoopt hiervan t.z.t. voor deze afdeling gebruik te maken. Een ander lid wees op het collectieve bezoek van scholieren van een middel bare school aan een crematorium. Ook daarin wordt een goed propagandamid del gezien. De voorzitter zal dit zeker in gedach ten houden en sloot de vergadering met woorden van dank voor de prettige ge- dachtenwisseling en de goede opkomst. DEED SLAGER SULFIET IN VLEES De officier van justitie bij de eco nomische politierechter te Den Haag, eiste tegen een Leidse slager een boete van f 125,- of 25 dagen gevangenis straf. Men had bij verdachte sulfiet aan getroffen in het gehakt, dat hij ver kocht. „Ik kan het er niet ingedaan hebben", zo had verdachte verklaard, maar de slager was nu niet aanwezig, om deze verklaring nog eens te onder strepen. Het schikkingsvoorstel had hij niet betaald. De politierechter veroor deelde hem conform de eis. VOORSCHOTEN Badhuis heropend Het gemeentelijke badhuis, dat enige weken gesloten is geweest en nu is voor zien van een verwarmingsketel, afkom stig uit het gemeentehuis, wordt van daag heropend. WARMOND Boete voor slager, die sulfiet gebruikte „Woensdag is algemene maar ook algemene sulfietdag". Deze opmerking maakte de officier van ju stitie bij de economische politierechter te Den Haag, naar aanleiding van het feit, dat een slager sulfiet in zijn vlees had gedaan. De slager was een inwoner van Warmond, die zich voor dit feit voor de politierechter had te verant woorden. Hij was echter niet versche nen. De mogelijkheid, dat grossiers het sulfiet in het vlees, dat voor verdachte was bestemd, hadden gedaan, achtte de officier klein. Hij eiste een boete van f 100,- of 10 dagen. Volgens het rapport, dat de Vleeskeuringsdienst had opgesteld, had verdachte verklaard, dat hy nooit sulfiet gebruikte. Hij had het vlees van verschillende grossiers ge kocht. De controleurs troffen er 6,1 pro mille sulfiet aan. De politierechter veroordeelde verdachte conform de eis van de officier. De gemeentesecretarie is morgen van 9-10 uur geopend. WASSENAAR De volgende week van 17 t/m 22 oktober zal in het dorp een collecte worden gehouden voor het Protestants Interkerkelijke Thuisfront. ZOETERWOUDE Afscheid burgemeester Op 31 oktober a.s. zal de heer H. J. A. Smeets als burgemeester van Zoeterwoude afscheid nemen. Er zal op deze dag een buitenge wone raadsvergadering worden belegd, welke wegens gebrek aan ruimte niet in het raadhuis zal worden gehouden maar in het Parochiehuis aan de Schen- kelweg. Deze vergadering zal om 10.30 uur v.m. aanvangen. De heer en mevrouw Smeets-van Heel zullen op dezelfde dag, eveneens Leidse politie-zwemmers in Oberhausen Op 8, 9 en 10 oktober is een afvaar diging van de Leidse gemeentepolitie op uitnodiging van sportleider Hermann van de politie te Oberhausen aldaar op bezoek geweest. Op 8 oktober werd in het Stadtbad Oberhausen een zwemontmoeting gehou den tussen zwemploegen van de politie te Krefeld, Essen, Duisburg, Oberhausen, Leiden en Katwijk. In de persoonlijke wedstrijd 100 meter crawl startte de Leidenaar A. Kersten. HU moest het o.a. opnemen tegen de politieman D. Kapp van Oberhausen, die in 1948 op de Olympische Spelen te Hel sinki Duitsland vertegenwoordigde op de vUfkamp. Hoewel Kersten een prachtige wedstrUd zwom in zUn beste persooniyke tyd van 1.09.6 min, was hU tegen dit geweld niet opgewassen en eindigde hU met gering verschil op de derde plaats achter Kapp en de vertegenwoordiger van Duisburg. In de 8 maal 40 meter estafette schoolslag gaf Leiden alles in de stryd tegen de overwegend jonge Duitse zwemmers, maar kon het niet verder brengen dan de derde plaats achter Oberhausen en Duisburg. KatwUk ein digde op de vierde plaats. Aangezien in de hierna voor Duitse ploegen op het programma staande waterpolowedstrU- den de ploeg van Essen niet over vol doende deelnemers kon beschikken, werd de ploeg van Leiden uitgenodigd om tegen Oberhausen de plaats van Essen in te nemen. Alhoewel slechts een drie tal Leidse zwemmers in deze tak van sport is geoefend en dus een nederlaag reeds tevoren vaststond, besloot de lei ding van de Leidse ploeg op sportieve gronden de uitnodiging aan te nemen. De mannen waren natuurlijk tegen de ploeg van Oberhausen, welke in de Ober liga speelt, niet opgewassen en gingen met 9—2 ten onder. Het mag een won der heten, dat de Leidenaars de Duit sers, die uit alle standen het Neder landse doel met keiharde schoten be dreigden, hebben belet met dubbele cU- fers te winnen. In de op 9 oktober gehouden tafel- tennis-ontmoeting kwamen Leiden I en Leiden II in het strydperk tegen de ploeg van Oberhausen. Ook hier werden geen Nederlandse successen geboekt, want de zeer jonge ploeg van Oberhau sen won beide ontmoetingen, waarbij het opviel, dat alle Duitse overwinningen in 3 sets moesten worden beslist. Bemiddelingspogingen van premier van Malakka De premier van Malakka, Tunku Ab dul Rahman heeft verklaard, dat zijn vertrouweiyke besprekingen van don derdag met de Indonesische minister van Defensie, Nasoetion, over de kwestie- West-Irian zeer bemoedigend waren". Het is duidelyk dat Indonesië een vreedzame oplossing van dit „zeer on aangename vraagstuk" wil, zei hU. De premier zei dit voor zyn reis naar Canada, de V.S. en Italië, aan welke landen hy een officieel bezoek zal bren gen, Tunku Abdul Rahman, die aanbood te bemiddelen in het geschil tussen In donesië en Nederland, zei dat hy hoopte zyn voorstellen voor een vreedzame re geling van het geschil, aan de V.N. voor te leggen, indien de V.S., Engeland en andere landen hem voldoende steunden. Verder zei hy, dat hij mogeiyk Neder land en Indonesië zou bezoeken voor een „rechtstreekse benadering nu via diplo matieke kanalen de basis is gelegd". Beroep „ziekenverzorgster" met titelbescherming Minister Van Rooy laat zyn gedachten gaan over een wetsontwerp ertoe strek kende om in ons land het „instituut zie kenverzorgster" (in Engeland „practical nurse") in het leven te roepen. Overwo gen wordt nameiyk om in het voortdu rend groter wordende tekort aan ver pleegsters enigermate te voorzien door meisjes van een bepaalde leeftyd, die niet de vooropleiding hebben gehad, die voor het verpleegstersberoep noodzake- lyk is, toch in de gelegenheid te stel len in een ziekenhuis bepaalde, met de verzorging van zieken te maken heb bende werkzaamheden, te laten verrich ten. De „voorlopige verplegingsraad" heeft over dit onderwerp een rapport uitge bracht aan de minister. Dit behelst de instelling van het beroep-ziekenverzorg- ster met titelbescherming. Het voorstel van de voorlopige verplegingsraad is thans om advies in behandeling by de Centrale Raad voor de Volksgezondheid. gevraagd voor wijkbezorging in VOORSCHOTEN. Zij moeten in Voorschoten wonen. Leeftijd boven 17 jaar. Aanmelden: bureau LEIDSCH DAGBLAD. Witte Singel 1, Leiden of bij de agent M. Ruytenbeek, Papelaan 182, Voorschoten. Commando's redden nertsen Commando's hebben met rubberboten uit het overstroomde gebied by Ouden bosch voor f. 20.000 aan kostbare dieren uit een nertsenkwekery gered. ploeteren uur. 's avonds tussen acht en tien KNIL-MILITAIREN CONTRA DE STAAT Voor Hoge Raad (Van onze Haagse redactie) De procureur-generaal bij de Hoge Raad, prof. mr. G. E. Langemeyer, heeft vandaag geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van de ex-KNIL- I militairen tegen het vonnis van het Haagse gerechtshof inzake het civiele j proces, dat deze groep Ambonezen al in j 1956 aanhangig heeft gemaakt tegen de Staat der Nederlanden. De ex-KNIL-militairen eisen by mon de van hun raadsman, mr. A. G. Maris, een verklaring voor recht dat de uitke ringsregeling Ambonezen 1956 niet op hen van toepassing is. Zij beroepen zich o.m. op de algemene legerorder 1935 van de Gouverneur-Ge neraal van Ned. Oost-Indië, om aan te tonen dat zij slechts uit militaire dienst hadden mogen worden ontslagen op de plaats hunner keuze, in casu, Ambon. De Haagse rechtbank en later ook het Haagse gerechtshof achtten de ex-KNIL militairen niet ontvankelijk in hun eis. De Hoge Raad zal op 25 november a.s. uitspraak doen. Voor een kwart miljoen zaaigoed gered (Speciale berichtgeving) In het gebied van de Horstermeer (tussen Hilversum en de Vecht) dreigde de zware regenval van de laatste dagen de polders blank te zetten. De zware pomp van de militaire mobiele colonne uit Baarn bracht echter redding. Zij heeft een gevoelige schadepost voor boeren en tuinders de Horstermeer is de groententuin van Hilversum voor komen. Bovendien is hierdoor een hoe veelheid zaaigoed ter waarde van een kwart miljoen gulden gered. (Van onze correspondent in Bonn) Ook in West-Duitsland, waar de welvaart er van alle kanten af druipt, is het leven van de gemiddelde huisvrouw een eindeloos gedraaf zonder vertier. Tijdens een in Hannover gehouden tentoonstelling, waar apparaten en methodes werden gedemonstreerd die het huishouden kunnen verlichten, heeft men meegedeeld dat een huisvrouw met man en twee kinderen en een drie-kamerwoning, per week 69.8 uur werkt, meer dan welke industrie-arbeider ook! De huisvrouw in West-Duitsland is nog ver af van wat hier bijna algemeen door de heer des huizes is bereikt: de 40-urige of de vijf daagse werkweek. Voor haar: tien uur per dag werken! baantje en 44 uur in de huishouding! Zes procent van de een beroep uitoefe nende vrouwen hebben een eigen gezin met huishouding. Zes procent van de beroep uitoefenende vrouwen hebben een eigen gezin met huishouding. Met andere woorden, zo heeft men uitgere kend: voor 4,5 miljoen Westduitse vrou wen begint de dag 's morgens om half zeven en eindigt het dagelijks leven van Per jaar versleept zij 7,5 ton goederen Indien de huisvrouw het ongeluk (of het geluk?) heeft er ook nog een baantje by te hebben-wat in de Bonds republiek zeer normaal is- dan werkt ze 85 uur per week, waarvan 41 in haar Verdamping; van water groter door hogere temperatuur; landbouw stelt meer eisen Er heerst enige bezorgd heid in het Kremlin, zegt men, en op alle Russische ambassades ter wereld, want er is een afschuwe- ïyke ontdekking gedaan: de kaviaar wordt schaars. Er wordt steeds minder steur gevangen en daar biykt niets aan te doen te zijn. De Kaspische Zee, waar de steur zyn woonplaats heeft, is zo snel aan het krimpen, dat er al grap penmakers zyn, die zich afvragen, of hij misschien bezig is naar het Westen te vluchten! Een kaviaarkenner heeft de volgende som bere feiten opgesomd, die geleid hebben tot de schaarste van de verruk- keiyke „peren der Kaspi sche Zee" (de poëtische naam. waarmee op som mige dure menu's de bal letjes worden aangeduid, die naar het uiterlyk op schroot lyken maar naar de prys meer overeenko men met uranium). De kenner zei, dat het drama veel te maken had met het mysterie van de in eenschrompelende Kaspi sche Zee, de grootste bin nenzee ter wereld. Sedert 1937 heeft die zee name lijk acht maal zoveel wa ter verloren als er te vin den is in het meer van Genève Experts in Rusland me nen, dat dit verschynsel iets heeft uit te staan met het warmer worden van het klimaat, waardoor de verdamping groter is dan vroeger. Ook wyten zy de inkrimping van het wa teroppervlak aan de steeds hoger wordende eisen, die landbouw en industrie aan de watervoorraad stellen, die anders via de rivieren in de Kaspische Zee zou zyn gevloeid. Het Instituut voor oceaankunde maakt zich zo bezorgd over het pro bleem, dat het een mas saal plan in overweging heeft om de loop van twee rivieren te verleggen en daardoor de waterinhoud van de Kaspische Zee op peil te houden, Maar dit zou jaren vergen en de smulpapen vrezen, dat zy zo lang niet kunnen wachten. De Kaspische Zee levert op het ogen blik vier/vyfden van alle steur, waarvan de kost bare kuit de bron is van de nog kostbaarder ka viaar, en naarmate het water van die zee ver mindert, lopen de steur- vangsten terug. Zolang er nog één enkele Beluga reuzensteur in de Kaspi sche Zee te vinden is, zal het Kremlin waarschyn- lyk wel het bekende klei ne houten vaatje op het buffet hebben staan, met een lange zilveren lepel erby. Dus de Sovjetrus- sische „upper ten" behoe ven zich nog niet onmid dellijk zorgen te maken. Maar wat moet er van de rest van de wereld wor den? De kaviaarkenner zei met een huivering dat hij reeds surrogaat ka viaar geproefd had, ge maakt van graan Er is meer wat op een huisvrouw drukt dan het 10 uur per dag werken. Men heeft ook uitgerekend dat zy per jaar in een gezin van vier personen 2 tot 2,5 ton levensmiddelen moet ver slepen. voorts 2 ton kolen, een halve ton afval, 1,5 ton wasgoed, samen 5,5 tot 7,5 ton! en men stelle zich dan nog eens voor wat het betekent als een huisvrouw op de vierde verdieping woont Het Westduitse nationaal inkomen wordt geschat op 244 miljard mark. Daarvan vloeit door de handen der huis vrouwen niet minder dan 100 miljard. De mannen geven voor zichzelf „slechts" 40 miljard per jaar uit. Met andere woorden: de gemiddelde huisvrouw heeft over het nationaal inkomen bepaald het een en ander te zeggen. Tenminste, in dien zy een bewuste consumente zou zijn! Maar zeker in West-Duitsland is dat met slechts zeer weinig huisvrouwen het geval. Vertegenwoordigsters van de Duitse consumentenbonden hebben n.l. ontdekt, dat in een en dezelfde stad voor een bepaald produkt totaal verschillende pryzen, soms met een verschil van 100 pet., worden gevraagd. Om het leven van een huisvrouw te vergemakkelijken, heeft men nu in Han nover het volgende voorgesteld: 1. koop éénmaal per maand duurzame levensmiddelen in: zout, suiker, meel, sago, conserven, koffie; 2. koop éénmaal per week of per twee weken vlees, fruit, groente: 3. koop dagelyks alleen melk en brood. By een opinie-onderzoek onder 250 Westduitse huisvrouwen had men n.l. ontdekt dat gemiddeld per gezin slechts een voorraad aanwezig was van één kilo zout, één pond voedingsmiddelen, een kwart pond koffie en een kilo suiker WISSELKOERSEN Amsterdam 14 oktober. Londen 10.59%—10.59%; New York 3.76ft3.77 3/16Montreal 3.85%— 3.85%; Parys 76.8012—176.85%; Brussel 7.56%—7.56%; Frankfort 90.34%—90.39% Stockholm 72.95%—73.00%Zürich 87.48 —87.53; Milaan 60.74%—60.79%Kopen hagen 54.72%—54.77%; Oslo 52.86—52.91; Wenen 14.55%—14.56%Lissabon 13.19% —13.21 (morgen gesloten). BEURSOVERZICHT Vaste stemming Amsterdam, 14 oktober De belangrykste gebeurtenis van van daag was de „open" hoek, waarin aan delen Verenigde Machines (Stork-Werk spoor) verhandeld werden op een koers, die circa 20 punten boven die van gis teren uitkwam. Er was voor deze stukken een flinke belangstelling van het publiek, terwyl daarnaast voor West-Duitsland en Amerikaanse rekening de aandelen uit de markt werden genomen. De maat- schappU wordt genoemd als de maker van ultracentrifuges in verband met de prod uk tie van „goedkoop" kernmate riaal. Dit was voor de beurs aanleiding om tot aankopen van deze aandelen over te gaan. Gedurende de ochtendbeurs werd in dit fonds reeds druk gehandeld en wel van 260 tot 280 procent. De koers van de officiële beurs schommelde rond de 270. Gisteren werd in deze stukken gedaan 249. De geringe terugslag, die gisteren voor de internationals plaats vond als gevolg van de onveranderde discontotarieven in Engeland en West-Duitsland (de beurs had op een discontoverlaging ge rekend) werd vanmiddag meer dan te niet gedaan. De stemming was over de gehele linie vast voor de hoofdfondsen. Niettegenstaande het naderende week einde was de handel tamelyk levendig. De vaste stemming dankte het Damrak hofdzakelijk aan Wall Street, dat giste ren verraste met een vast slot. Hierdoor werd Amsterdam gestimuleerd. Aandelen Philips noteerden 1272. tegen donderdag als slotprijs 1249. Unilever 850 (839». AKU's deden zeer goed mee en waren op 500, twaalf punten hoger. Hoogovens zeer vast op 914, tegen een vorige slot- koers van 885%. Kon. Olies op f. 129.70 bijna 2 gulden hoger. Hier en daar was de arbitrage actief met kooporders voor buitenlandse rekening. Vergeleken met de slotkoers van vorige week vrijdag boekte Unilever deze beursweek een koerswinst van circa 45 punten, Philips praktisch onveranderd, AKU een weinig lager. Hoogovens verbeterde 20 punten en Kon. Olie circa f. 1.50. De scheepvaartafdeling sloot deze beursweek af met een minimale handel. De koersen gaven merendeels verbete ringen te zien ten opzichte van het vo rige slotniveau. Van de Cultures konden certificaten Deli zich herstellen van de geleden verliezen in de beide voorgaande dagen. Amsterdam Rubbers eerder ge vraagd. Staatsfondsen praktisch onver anderd by kalme handel. Voor de inschryving op f. 20 min. 4 1/8 obligaties 1960 Rotterdam 99 procent, waarvan reeds op inschryvings- voorwaarden f. 7 min. werd geplaatst, bestond een zeer goede belangstelling. BEURS VAN AMSTERDAM Diende vele jaren gemeente Zoeterwoude De raad van Zoeterwoude kwam in vergadering byeen. Afwezig was de heer Joh. de Graaf. Het was de laatste ge wone raadsvergadering onder leiding van burgemeester H. J. J. A. Smeets. die met ingang van 1 november a.s. zyn ambt zal neerleggen. De voorzitter deelde mede, dat het leggen van een hoofdtransportleiding voor drinkwatervoorziening vanaf de Hoge Ryndijk naar de Noordbuurt, na gehouden openbare aanbesteding is op gedragen aan de fa. Houwing te Hee renveen voor de som van f 23.099 De begroting was f. 27.874. De minister van Binnenlandse Zaken had enkele bezwaren van administratieve aard tegen de reeds goedgekeurde ver ordening op de heffing van reinigings rechten. B. en W. stelden voor aan deze bezwaren tegemoet te komen door een wijziging van de verordening vast te stellen. Dit besluit werd met algemene stemmen aangenomen. Op zijn verzoek werd met algemene stemmen besloten aan de heer Smeets op de meest eervolle wyze ontslag te verlenen als secretaris dezer gemeente onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten gedurende ruim 40 jaren aan de gemeente bewezen. Op de meest eervolle wyze wordt eveneens ontslag verleend aan de heer Smeets als ambtenaar van de Burger lijke Stand. De ontruimingstermyn voor de onbe woonbaar verklaarde woningen Hoge Ryndyk 193, 295 en 297 werd overeen komstig het voorstel van B. en W. met een jaar verlengd. in het Parochiehuis, recipiëren van des middags half drie tot half vyf, waar- by tevens afscheid zal worden geno men van de burgery en de verschil lende organisaties. In voorbereiding is een vrywillige ruil verkaveling, omvattende een aantal per celen grasland in de Oude Gelderswoud- se polder en eigendom van de heer G. P. van Leeuwen, mevrouw wed. Van Leeuwenvan Nierop en de gebrs. Berg. Ter ontsluiting van deze percelen zal een weg. ter lengte van 430 meter wor den aangelegd. De overheid zal in de kosten hiervan subsidie verlenen, terwijl het niet door subsidie gedekte gedeelte van de kosten door de deelnemers aan de ruilverkaveling wordt betaald. De subsidiërende overheid stelt echter als voorwaarde, dat het onderhoud van de weg verzekerd is. In verband hier mede werd verzocht of de gemeente deze weg, na aanleg, om niet in eigen dom, beheer en onderhoud wil over nemen. B en W. stelden voor hiertoe in prin cipe te besluiten. Met algemene stem men werd dit voorstel aangenomen. De heer C. J. van Leeuwen vroeg ty- dens de rondvraag of er al vorderingen zijn gemaakt met het vervoer van de leerlingen, die in verband met de op heffing van de v.g.l.o.-school in de Zuidbuurt nu naar Stompwyk moeten gaan? De voorzitter deelde in antwoord hierop mede, dat er nog geen pogingen ln die richting zyn gedaan. B. en W. ontvangen wel steeds verzoeken om by- drage in de vervoerkosten per bus. De heer Van Leeuwen wil, aldus spreker, een bus laten lopen van de Zuidbuurt naar de school in Stompwyk. Dit zou echter consequenties met zich brengen. De kinderen, die in Leiden schoolgaan zouden hetzelfde kunnen vragen. De heer Van Leeuwen vroeg echter alleen om bemiddeling te verlenen. De voorzitter zegde toe aan de Citosa een brief te zullen schryven of hiertoe een mogeiykheid bestaat. C.N.V. betreurt afwijzing compromis Inzake loonpolitiek Het Christelijk Nationaal Vakverbond is van oordeel, dat de brief over de loonpolitiek die de Stichting van de Ar beid aan de regering heeft gezonden, ondanks de nuanceverschillen tussen de standpunten van de twee groepen, een goed uitgangspunt had kunnen zijn voor een compromis, waarby zowel de prys- politiek van de regering als het beginsel van de gedifferentieerde loonpolitiek tot hun recht zouden zyn gekomen. Het CNV schryft in zyn orgaan „De Gids", het te betreuren, dat de regering ge meend heeft, dit compromis te moeten afwijzen. De Stichting van de Arbeid had, vol gens het CNV, geen bezwaar tegen tus- sentydse wijzigingen van de CAO's. Zy het onder vrij sterke inperkingen. In „De Gids" wordt vastgesteld, dat de voorzichtigste groep in de Stichting thans bezwaar heeft tegen loonsverho gingen als gevolg van tussentijdse wy- ziging, maar dat de regering ook be zwaar heeft tegen zulke loonsverhogin gen in de voor 1961 te voorziene ont wikkeling. De gehele Stichting acht verbeterin gen in de secundaire sfeer gericht op de bezitsvorming, aanvaardbaar als voorwerp van contractwyziging per be- dryfstak, zo zegt „De Gids". De regering wil echter niet verder gaan dan onder nemingsgewijze activiteiten en ook hier werden de suggesties van de Stichting dus afgewezen. Door de afwijzing van het compromis van de Stichting van de Arbeid, zullen sommige groepen arbeiders, volgens .et CNV, langer dan nodig is, op hun recht matig deel van de toegenomen ruimte moeten wachten. Bovendien wordt hier door, naar zyn mening, de eigen vryheid en de eerste verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven geweld aangedaan. Vrijdag 14 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. *58 4% 101% 101% Ned '59 4% 101% 101% Ned. '60-1 4% 101% 101% Ned. 60 II 4% 101% 101% Ned '59 4% 99Ik 99{| Ned. '53 3% 95% 95 ft Grootboek obi. 3% 80 80B. Ned. '47 3% (3) 94% 94ft Ned '51 3% 97% B 97%B. Ned. '53 (3%) 95ft 95% Ned. *56 3% 95 95 ft Ned '48 3% 88% 88% Ned. bel. cert. 3Y4 94% 87% Ned. '50 3% 88% 88 Ned. '54 3% 90 89% Ned. '55 I 3% 891» 89% Ned. '55-11 3y4 92T/8 93 Ned *37 3 92 92 Ned. grtbk. '46 3 92%GL 92% Ned. doll. ln. 47 3 89 89 Ned- Inv. cert. 3 98ftGL 98lrt Ned 62-64 3 99 ft 99% Indië "37 3 98% 98% Indië 77 A 3 94% 94 ft Ned. won.bi. '57 6 110ft "0% Ned. won.bi. '58 4% 100% 100% ACTIEVE AANDELEN Cultuur bank 29 Nat. Handelsbank 199 10»% Ned. Handelmy299% Amst Rubber 110% U,?/ H.VA 152 %GB 101^ Senembah 543 A.K.Ü 488% 501, Berkel's Patent (v.) 360 GB 360UB Calvé Delft cert 821 828 Deli Mij .en (Ver.) 174.20 177G.L. Kon Pap v Gelder 343 345G.B. Hoogovens cert885% 910G.B. Müller en Co. N.B 435 437 Ned Kabelfabr 650 654G.B. Philips 1249 1273% Philips pref 330 338% Unilever 839 849 Wilton Feyenoord 200 198 Blliton 2de r 447 450G.B. Dordtse Olie gew 603% 611% Kon Olie (f 20.—) 129 130.50 idem (50 a f20-) 127.80 12940 Holl Amer iyn 142% 143% Java China Paket 159% 159% K.L.M 10660 106.80 Kon Ned Stmv Mil 186 186% Kon Paket My 139 139% Stoomvaart My Ned 169% 170% Nlevelt Goudr eert 145% 146 v Ommeren eert 297 300% Kon Rott Lloyd 152% 152% Ned 8cheepv Unie 150% 150% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam '47 (3%) 3 95% idem 48 (3%) 96 R'dam '52-1 (4%) 99% td. ld. -37 l-n (3%) 95% 96% Z.-HoUand -56 (4%) 99% 100 Bankwezen Vorige Slotkoers koers v heden Bank N. G. '58 (5%) 104% 104% id NWB *5? '4%) 99% 104% BVG rspbr. f500. 180 179% BVG rspbr. '52 131 131% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 94% Premieleningen A'dam *33 3 100% A'dam '51 I 2% 87% A'dam '56 I 2% 82% 82 A'dam '56 II 2% 89% 89% A'dam '56 III 2% 89% 88% Eindhoven '54 2% 80 Enschede '54 2% 80 79% Den Haag *52 I 2% 88% 87% Idem II 2% 88% 87% R'dam "52 I 2% 89% 88% Idem II 2% 89% Idem *57 2% 100 98% Utrecht '52 2% 92% 92% Z.-Holl 1957 2% 95% 94% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstelllngen Robeco 204.50 241 50 Amst. Bank 415% 422 H-BÖ eert 239 237% Rott. Bank 328 327% Twentsche Bank 305 305 Industrie Ondernemingen Albert Heyn493 499 Borsumy 58 58% K N EdJnet A-AA 105 Idem pref wd 104% Electrolasmy .315 Kon Ned Urofsm 190 190 Holl Constructie 570 Ing. bur v Bouwnyv 263 270 Internado 161% 162 Int Kunststof! Ind 60 57 Leidse Wolspinnerij 535 322 Rott Droogdok Mil 652% 655 Sikkens Groep 900 Ver TouwTaörieken 342 Walvisvaart 109 109% Wernlnk's Betonm 161% 161% Van Wyk en Heringa 123 125 Zaalberg 128B. 129 Spoorwegen Dell Spoorweg My Amerik fondsen Canadian Pacific R Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities 6ervice General Motore Kennecott Republic Steel Shell OU Union Pacific ün. 8tates 8t«eJ 21% 47% 45 40 46 42f» 75% 54% 75% 24% 72% 21% 48% 44%exd 40'1exd 46% 42% 75% 54% 75 24 ex 75

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11