STADSNIEUWS Laatste nieuws KLACHTEN OVER DE NIEUWE BUSLIJNEN IN OEGSTGEEST DONDERDAG 13 OKTOBER 1960 Lezers schrijven Bus-misère Als redelijk denkend mens diende men er begrip voor te hebben, dat het enige dagen zou duren, alvorens na het ver dwijnen van de N.Z.H.-tramvertoindingen, de hiervoor in de plaats gekomen bussen op soepele wijze het passagiersvervoer zouden hebben overgenomen. Dat echter na 4 dagen praktische er varing op de lijnen 1 en 2 een dergelijke chaotische toestand is ontstaan als door mij heden meegemaakt, kan nauwelijks pleiten voor een serieuze planning van deze diensten door de N.Z.H. Lijn 1 was hedenavond tussen 5.45 uur en 6.30 uur nergens meer te bekennen, terwijl een spaarzaam rijdende lijn 2 op geen stukken meer in staat bleek om het passagiersvervoer op te vangen. Op beide routes hebben tientallen mensen een half uur en langer in de regen gestaan. Dit niet alleen in de ochtenduren, maar in nog ergere mate iri de avonduren. Nog even zo doorzetten, waarde NZH en U zult geen moeilijkheden meer heb ben, aangezien het merendeel uwer vaste passagiers dan door longontsteking of op z'n best een milde griep uitge schakeld zal zijn. Heeft men uit misplaatste economi sche overwegingen de frequentie der rijtijden te krap genomen, of heeft men bij de overschakeling van tram op bus te weinig rekening gehouden met het be schikbare materieel en personeel? Dat de Leidse verkeerschaos weinig bijdraagt aan het in stand houden van een op gezette tijden rijdende busver binding is mij bekend. Wat dit punt betreft is Leiden zo langzamerhand de risee van heel Holland geworden. Mag ik de NZH tenslotte nog advise ren om de éénmansbediening te ver vangen door een tweemans-bediening. Ieder bedachtzaam toeschouwer zal het opvallen, dat de functie van chauffeur en conducteur op de lijnen 1 en 2 nau welijks verenigbaar is. Mijn heimwee naar de tram is heden aanzienlijk versterkt. Zij ruste zacht. Om niet te zeggen zéér zacht. Evenals straks de vergeefs wachtende passagiers van lijn 1 en 2. Leiden, 12 oktober 1960. Met dank voor de plaatsing, C. E. B. LE JAY. Men zie de verklaring tér zake van de NZH-directle elders in dit Blad Red. L.D. Contributieverhoging bij „De Natuurvriend" Het bar slechte weer van gisteravond kon de rasechte aquariaan niet weer houden zijn maandelijkse vergadering van de Leidse Aquarium- en terrarium- houdersvereniging „De Natuurvriend" te bezoeken. Na enkele mededelingen van huishoudelijke aard, waar o.m. de aan dacht werd gevestigd op het congres van de Leidse zeeaquariumhouders, welke gehouden wordt zaterdagmiddag a.s. te Noordwijk-Binnen, werd door de heer C. Borghart een zeer penibele kwestie aan de orde gesteld nl. contributiever hoging. Spr. toonde een gedetailleerd overzicht van hetgeen gedaan moet wor den met de huidige contributie, waarbij bleek, dat van ieder lid maandelijks 9 cent overbleef om algemene kosten te bestrijden b.v. administratie enz. Na een levendige discussie werd door de aanwe zigen besloten de contributie te brengen op f 1.50 per maand. Nadat de heer Laporte, voor zijn jarenlange verdien sten voor de vereniging, op voorstel van het bestuur, werd benoemd als lid van verdienste, waarmede allen unaniem akkoord gingen, kreeg „Pro-Aqua" uit Amsterdam de gelegenheid haar bandle zing „Spotlight" te presenteren. De heer P. de Graaf, leider van het Artisaquarium, gaf vervolgens een unieke verhandeling over amfibieën en rep tielen o.a. uit Noord- en Zuid-Amerika, Azië en Ceylon. Gedragingen van vele soorten boomkikkers en padden uit bo vengenoemde gebieden werden hierbij uitvoerig besproken en verrassend viel op te merken de bouw en kleurverschei- denheid van de dieren. Geheel harmo nisch werd een en ander afgewisseld met opnamen uit de natuur van onze eigen omgeving. Tafelkeuring voor jonge hoenders De Leidse pluimveevereniging „De Oude Leidsohe" hield in café Van Mei zen een tafelikeuring, voor jonge hoen ders. waarbij de keurmeester, de heer A. P. Hollemans uit Den Haag volko men verrast we«rd door de vele fraaie inzendingen. Bij de Hollandse hoenders toonde H. v. d. Bosoli een pracht collectie zwar ten. Zowel met haaien als hennen be haalde hij zeer goede predikaten en de ereprijs voor de fraaiste inzending van de Nederlandse rassen. L. Serlie bracht een steil Reds, met volkomen „klaar" voor een tentoonstelling. Hij behaalde 3 x z.g. en 3 x gg„ met de ereprijs voor de fraaiste van de grote hoenders en de ereprijs voor de fraaiste inzending van de buitenlandse rassen. F. v. d. Mark sr. zond drie mooie Ne derlandse Sabelpoot krielen en behaal de 3 x g.g. Er werden deze avond 22 Hollandse Krielen ingezonden in vijf kleurslagen. waarvan de bekroningen als volgt waren: J. C. He idem a met Zilver Patrijs g.g. en g.; F. v. d. Mark jr. met Zilver Pa trijs za.g.. z.g. en g.g., met zwart 2 x z.g., wit g.g., blauw g. en blauw bont 2 x z.g. L. Serlie met zwart 2 x z.g., blauw z.z.g., 2 x z.g. en 4 x gg., J. G. Heide- ma met Javakrlelen 2 x z.g. en 5 x g. De ereprijs voor de fraaiste Neder landse rassen, en de fraaiste kriel was voor L. Serlie. J. G. Heidema won de ereprijs voor de buitenlandse rassen. Het hoogste aantal punten behaalde L. Serlie. Met belangstelling zien wij de resul taten op de jonge dierenten toonstelling vai. de Kon. Ver. Ornithophilia in november op de Jaarbeurs te Utrecht tegemoet. MARKTBERICHTEN BARNEVELD. 13 oktober Veluwse Elervelllng Barneveld-Edeweekaanvoer circa 1.200.000 stuks, waarvan er thans 600.380 stuks ln veUlng werden gebracht. Handel vlug. Notering: elere van 45/52 gr. f9.51-11.69, Idem 6255 gr. f 11.89-12.61, 65/60 gr. f 12.91-14.66, 60/65 gr. f 15.01- 16.25, 66/69 gr. f 16.31-16.56, alles per 100 stuks. Elervelllng SBE: aanvoer ca. 360.467 st., handel vlug. Notering: eieren 52/55 gr. f 11 91-12.50. 55/60 gr f 12.71-14.40. 60 63 gr. f 14.55-16.09, alles per 100 stuks. Elermark: aanvoer 2.100.000 stuks, han del ln grote eieren vlug. in kleine eieren redelijk met kalme afloop. Notering: klp- peëieren 60/65 gr. f 15-16.25. algemene prijs f 16.85 per 100 stuks. Kiloprijs f 2.45 op basis van 62% gr. Henneëieren 45/62 gr. f 9.40-12. kiloprijs f 2.09-2.31; eieren -3/59 gr. 112.25-14.60, kllopry» f 2.31-2.47. FRANKRIJK IN DE ZON De Nederlandse Christelijke Reisver- eniging pleegt haar bijeenkomsten door gaans in de foyer van de Stadsgehoor zaal te houden. Gisteravond was dit ech ter niet het geval, aangezien de foyer veelal niet helemaal bezet is. De film avond over Frankrijk werd nu in de bovenzaal van restaurant Van der Hey- den gehouden. Deze ruimte bleek nu veel te klein en meer dan de helft van de be langstellenden moest naar huis terug keren. De voorzitter van de NCRV, de heer A. van den Bos, opende de avond, waarna een filmprogramma werd afgewerkt.dat werd verzorgd door de heer A. A. Gols en echtgenote uit Rijswijk. De films wer den vertoond onder het motto: Frank rijk in de zon. Allereerst maakten de aanwezigen kennis met het leven en werken in de Provence. Het verbouwen van rijst is hier zeer belangrijk. Men vindt er nog oude Romeinse aquaducten. Ook vertoonde de heer Gols opnamen van de voorbereidin gen tot de sierengevechten. Deze zijn in Frankrijk bij de wet verboden. Natuur lijk werd ook de bedevaartplaats Lour- des niet vergeten. De tweede film over Auvergne was vanuit een vliegtuig opgenomen. Daar door kreeg men een prachtig gezicht op de 62 dode vulkanen, welke men in deze streek aantreft. Het landschap is er be slist niet eentonig. De bevolking is arm, maar de grond erg vruchtbaar. Ook vindt men in Auvergne vele Nederlandse im migranten. De laatste film toonde de belevenissen van een dame in de plaats Narbonne. LEIDSE PLUIMVEE- EN KONIJNENSPORTVERENIGING De Leidse Pluimvee- en Konijnen sportvereniging opent het seizoen met een eigen clubtentoonstelling op 3 en 4 december in de Stadsgehoorzaal, waar als keurmeesters fungeren: J. Nikkels, Enschede (hoenders en sierduiven); B. Wemer, Delft (konijnen» en W. v. d. Bent, Katwijk aan Zee (konijnen). Statistisch woningtekort bedraagt honderdduizend In vijf jaar ingelopen? Aan het jaarverslag 1959 van de Centrale Directie Volkshuisvesting en Bouwnijverheid ontlenen wfj, dat de woningvoorraad in 1959 met rond 74.000 woningen vermeerderde. Het huidige statistisch woningtekort bedraagt rond 100.000 woningen. Bij een jaarlijkse bouw van 80 a 90.000 woningen zal het tekort, behoudens wellicht in enige grotere ge meenten, in ongeveer vijf jaar kunnen worden ingelopen. Verder staat op het programma de grote Nat. en Prov.-tentoonstelling voor pluimvee van de H.K.V. Den Haag. Tijdens de kerstdagen wordt een provin ciale konijnententoonstelling te Boskoop gehouden. In de tweede week van januari wor den op de bondsshow te 's-Hertogen- bosch 7000 dieren verwacht WINTER OP DE NOORD-ATLANTISCHE OCEAAN De leden van de Ver. van Oud-leer lingen van de Ambachtsschool men kwam in Zomerzorg bijeen hebben het gisteravond ver van huis gezocht. Met de heer J. Verhagen als gids „over winterde" de Vola op de Noord-Atlan tische Oceaan. Na een inleidend woord van de voor zitter, de heer C. L. de Bree, vertelde de heer Verhagen over enige reizen, welke hij met de zeesleepboot „Zwarte Zee" over deze Oceaan maakte. Tijdens de pauze traden de „Ho-Bre- Ho-Ko's" op, een jeugdig kwartet, dat een 5-tal nummers ten gehore bracht. Na de pauze vertelde spreker, aan de hand van dia's, over enkele reddingen. Met assistentie van de „Gele Zee" trachtte de „Zwarte Zee" de „Flying Enterprise" te redden. Op weg naar de aangegeven positie ontstond er echter een aanvaring tussen de „Zwarte Zee" en een Deens vrachtschip. Tengevolge van deze aanvaring zonk de „Zwarte Zee" en moest de redding aan een En gelse sleepboot worden overgelaten. Aan het einde van deze avond dankte de voorzitter de heer Verhagen voor zijn interessante causerie. Besluit van de gemeenteraad Trouwen op zaterdag wordt in Wasssenaar veel duurder.... Tarief verhoogd van f50 tot f125 Loco-burgemeester mr. dr. J. Hazen berg presideerde gisteravond de verga dering van de Wassenaarse gemeente raad, waarin een aantal gevarieerde on derwerpen aan de orde kwamen. Het eerste agendapunt dat aanleiding tot discussies gaf was het voorstel van B. en W. om een wijziging te brengen in de tarieven voor het gebruik van de trouwzaal. Omdat de zaterdag steeds meer in trek komt als trouwdag wilden B. en W. het zaterdagse tarief, dat thans f. 50 bedraagt, verhogen tot f. 125. Daar tegenover zou het tarief op donderdag van f. 150 verlaagd kunnen worden tot f. 75. Mevrouw I. H. EernstmanSteghers (VVD) vond de sprong van f. 50 naar f. 125 voor de zaterdag wel bijzonder groot. Spreekster vreesde, dat vooral de minder draagkrachtigen door deze ver hoging gedupeerd zullen worden. De heer J. M. Koenen (Prot. Chr.) was het met deze opmerking eens en vond het verschil in tarieven trouwens helemaal uit de tijd. M. C. A, van Gorcum (PvdA) was eveneens van mening, dat men het trouwen op zaterdag minder kostbaar moet maken. Misschien zal het, by te grote toeloop mogelijk zUn, meer dan een trouwplechtigheid tegelijk te houden. Wethouder E. M. Schade zei, dat de wijziging van de tarieven een experiment betreft, waarvan de uitwerking moet worden afgewacht. Mevrouw Eernstman diende evenwel een voorstel in om het tarief op donderdag te bepalen op f. 125 en op zaterdag op f. 75. Dit voorstel werd verworpen met 11 tegen 7 stem- Maatregelen elektriciteit De raad stelde f. 380.000 beschikbaar voor het bouwen van enkele transfor matorstations en het verzwaren van elektriciteitskabels, maatregelen die nodig zijn geworden door het sterk toegeno men verbruik van elektriciteit. Op vra gen van enkele leden antwoordde wet houder Schade, dat deze investering ge financierd kan worden met gelden, die de gemeente tegoed heeft bij de Bank voor Ned. Gemeenten. Transacties Komplan Uitvoerig werd gesproken over enkele transacties, in verband met de verwe zenlijking van het komplan. De raad ging zonder meer akkoord met de aan koop van het pand Tuinpad 1B voor f. 18.000. Dit pand zal moeten worden afgebroken voor de verbreding van de Van Hogendorpstraat. Het voorstel om het pand Achterweg 4 te ruilen voor het pand Achterwege 24, met bijbetaling door de gemeente van f. 9000 gaf aan leiding tot een bespreking. De heren L. G. Oosterling (Prot. Chr.) en H. L. J. van Dillen (KVP) vonden het nl. on juist. dat het pand Achterweg 24, dat een dienstwoning is en bewoond wordt door een gemeente-ambtenaar, als ruil object gebruikt wordt. Dat moet, aldus de heer van Dillen, wel een gevoel van onbehagen wekken bij alle gemeente ambtenaren, die in een gemeentewoning gehuisvest zijn. Kan echter in dit geval aan deze transactie niets meer veran derd worden, dan behoort, aldus de beide sprekers en de heer W. Boender (PvdA) de betrokken gemeente-ambte naar schadeloos gesteld worden voor de extra kosten die hij krijgt bij de verhui zing naar een ander perceel. Wethouder Hazenberg gaf namens het college van B. en W. de toezegging, dat een zo loyaal moeelijke regeling zal worden ge troffen. Met de stem van de heer Oos terling tegen werd de transactie goed gekeurd. Constructiewerkplaats Aan de van Hallstraat werd een stuk grond verkocht, dat bestemd is voor een constructiewerkplaats. Met een bepaling in het koopcontract, waarin het in de toekomst voor dit bedrijf of voor een eventueel volgend bedrijf onmogelijk ge maakt wordt, auto's en andere voertui gen op de openbare straat te laten staan waren enkele sprekers, o.m. de heren van Dillen en van den Berg (KVP) het woordde, dat de ervaring in andere delen van de gemeente geleerd heeft, dat niet eens. Wethouder Hazenberg ant- een dergelijke bepaling nodig is om al lerlei ongerief voor de omwonenden te voorkomen. De bedoeling van de bepa ling is te voorkomen, dat in de toekomst een bedrijf gedeeltelijk op straat wordt uitgeoefend, zoals hier en daar het ge val is. Aan de heer J. Gorter werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofd van de openbare school aan de Bloem- camplaan. De 9 zittende leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden voor de tijd van drie jaren her kozen. Op een verzoek van een exploi tant van een consumptietent aan de Storm van 's Gravesandeweg om het wachtverbod ongedaan te maken, werd afwijzend beschikt. De heer Hazenberg deelde mee, dat de parkeermogelijkhe- den aan deze weg op het ogenblik door de dienst van gemeentewerken onder de loep genomen worden. Aan de Wasse naarse Oranjevereniging werd een aan vullende subsidie van f. 1100 toegekend voor de kosten, gemaakt bij de organisa tie van de feestelijkheden op bevrij dingsdag. Een .schoolgeldverordening voor het openbaar kleuteronderwijs werd vastgesteld. Prins Bernhard op receptie Z.K.H. Prins Bernhard heeft gister avond in Den Haag een ontvangst bijgewoond, die de Spaanse ambassa deur de Hertog van Baena in zijn ambtswoning hield, ter ere van de Ame rikaanse diplomatieke vertegenwoordi gers. Tijdens deze ontvangst gaf de pianist Eduardo del Puevo een concert, daarna zaten de 150 gasten bij een souper aan. H.M. de Koningin heeft gistermid dag in het Amstelhotel te Amsterdam een deel van de werkzaamheden bijge woond van de jury voor de Konink lijke subsidie voor vrije schilderkunst. Home waarschuwde tegen de Russen De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, heeft vandaag op de jaarvergadering van de Britse conserva tieve partij gepleit voor „uiterste waak zaamheid" om te beletten dat de Russen weer een poging kunnen doen om hun invloed in Afrika uit te breiden. De Rus sen wilden in Kongo slechts hun invloed vergroten en hebben zich volmaakt on verschillig getoond wat de toekomst van de negers betreft, aldus Home. Hij verwierp de opvatting dat de Brit ten door de Amerikanen zullen worden voortgesleept „als een hond aan een touw," als Engeland zich te sterk bindt aan de V.S. De mensen zijn zich de ge varen van het tijdperk van de kernbom wel bewust, maar zy willen toch liever met deze gevaren leven dan „buigen onder de laars van de vreemdeling", zo zei hij. Home verklaarde voorts dat de Brit ten „zich geen economische verdeling van Europa" kunnen veroorloven. Een dergelijke verdeling zal vrijwel zeker een politieke kloof met zich meebrengen, aldus Home. Oostenrijkse resolutie over Zuid-Tirol De Oostenrijkse delegatie bij de V.N. heeft een resolutie bij het secretariaat ingediend waarin wordt voorgesteld dat de Algemene Vergadering de „gerecht vaardigde aanspraak" der Zuidtirolers op regionale autonomie erkent en dat zij de beide partijen Italië en Oostenrijk aanbeveelt zonder uitstel te beginnen met onderhandelingen over de vorming van een provincie Bozen-Bolzano die als autonoom gebied wetgevende en admi nistratieve bevoegdheden krijgt. De Al gemene Vergadering nodigt de partijen, volgens de resolutie, uit op de komende zitting in 1961 verslag uit te brengen. Zoals bekend is er in het omstreden gebied een meerderheid van voormalige Oostenrijkers. De kwestie staat op de agenda van de Algemene Vergadering. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Pranclscus C. W. J., zn. van W. A. G. van Kesteren en C. M. L. Paar- dekooper; Rudolf S. J., zn. van C. W. M. Lautenelager en E. M. Harm; Wouter T.. zn. van W. Groen en H. G. van den Ho ven; Valentyn G. T. P., zn. van F. A. M. hanna G. M., dr. van J. M. G. den Hol der Erve en E. J. M. van Huijstee; Jo- lander en M. J. A. van der Lubbe. Ondertrouwd: J. Bekooij. 23 jr. en A. Harstra, 21 Jr.; D. S. K. Schoor. 22 Jr. en C. J. Koudiis, 22 Jr.; B. Star, 51 jr. en R. W. Blok. 35 Jr. Getrouwd: J. Plug. 24 Jr. en A. C. Fi- llppo; H. J. den Haan. 25 jr. en W. van Egmond, 21 Jr.; W. Welma. 26 Jr. en H. J. Keunen, 22 Jr. Overleden: O. D. Mechelse, w./v. G. Slrag; F. A. Schouten, e/v. P. van Zuijlen; J. J. Slijkhuis; IJ. va nden Oever; E. T. W. Altorf, e/v. A. G. van der Poel. ilaehtverbod in verschillende lanen Raad vergaderde De raadsvergadering van gisteravond bevatte slechts een klein aantal agenda punten. Voordat tot behandeling daar van werd overgegaan deelde de voorzit ter, burgemeester H. L. du Boeuff mede, dat in verband met de buslijnen besloten is een wachtverbod in te stellen voor de Nassaulaan langs de zuidzüde, het ge deelte van de Terweeweg, gelegen tus sen de Nassaulaan en de Waldeck Pyr- montlaan, langs de oostzijde, het gedeel te van de Emmalaan tussen de Terwee weg en de oostelijke gevel van het per ceel Emmalaan 15, langs de zuidzijde en het gedeelte van de L. de Colignylaan, gelegen tussen de Terweeweg en het per ceel L. de Colignylaan 17 langs de oost zijde. Deze mededeling was voor mevrouw G. Kramers aanleiding de aandacht te vragen veor de Hofbrouckerlaan, waar h.i. een soortgelijke regeling getroffen moet worden. Het voorstel om het terein achter de Terweeschool te betegelen in verband met gymnastiekles in de buitenlucht, gaf de heer J. P. Brouwer aanleiding tot de opmerking dat wellicht ander materiaal te gebruiken zou zijn zodat daar in de toekomst rolschaatsen mogelijk zou zijn. B. en W. achtten dit terrein daarvoor minder geschikt. Bovendien zijn tegels het goedkoopst. Besloten werd tot aankoop van grond aan de Rhijngeesterstraatweg van het R.-K. Seminarie te Warmond, ook al zat daar een overname van pacht aan vast. Tegen de aanleg van een weg op het terrein van de Grünerie voor rekening van de heer C. Videier had niemand be zwaar. Met betrekking tot verschillende ver pachtingen moesten van de bestuurstafel enkele toelichtingen worden gegeven al vorens de raad zich ermede akkoord kon verklaren. Het verstrekken van grond- en bouw- voorschotten aan de woningbouwvereni ging Buitenlust voor de bouw van 28 wo ningen en tot verkoop van grond werd zonder discussie aangenomen. Grondverkoop Zo vlot ging het evenwel niet met het volgende punt n.l. de grondverkoop voor het Bouwfonds Nederlandsche Gemeen ten. Verschillende raadsleden wilden wel degelijk onderscheid maken tussen wo- ningwetbouw en particuliere bouw. waarvan bij het Bouwfonds sprake is. Dit verschil zou, aldus de heer P. van Nieuwkoop, in de grondprijs tot uitdruk king moeten komen. Alhoewel men het eens was met B. en W. dat het Bouw fonds gezien moet worden als een sociale Instelling en men dus bereid was met een lage grondprijs genoegen te nemen, werd er lang over deze zaak gepraat. De wethouder van Openbare Werken gaf uitvoerige toelichtingen, doch kon niet allen overtuigen vandaar dat, toen het voorstel in stemming kwam, er vier le den zich „tegen" verklaarden. Besloten werd tot het instellen van beroep wegens het niet tijdig beschik ken op een verzoek om vergunning tot slootdemping door het bestuur van de Polder Oudenhof. Geldlening Het voorstel tot het aangaan van een geldlening, groot f. 450.000 was aanlei ding voor de heer J. P. Brouwer om het inzicht van de voorzitter te vragen over het renteverloop en de mogelijkheid voor de gemeente om te lenen voor het toe gestane percentage. Die mogelijkheid is er nog niet, aldus de burgemeester, doch de contacten met adviseurs op dit ge bied zijn van dien aard. dat als er een kans is, deze niet zal worden gemist De voorwaarden met betrekking tot de aan koop van het pand Hofdijck nr. 50, waartoe reeds besloten was, bleken ver zwaard te zijn omdat gebleken was dat de eigenaren de bedrijfsruimten pas wil len verlaten tegelijk met het verlaten van de woning. De voorzitter wees erop dat spoedig de ontelgeningstermijn af loopt. Nu kan men nog tot overeenstem ming komen, waartoe hl) adviseerde en waarmee de raad ten slotte akkoord ging. Te lang wachten De rondvraag gaf mevrouw G. Kra mers reden tot het uiten van klachten over het nog onvoldoende functioneren van de buslijnen. Er moet te lang bü de halten worden gewacht en het personeel schijnt nog onvoldoende op de hoogte te zUn. Dit werd door de voorzitter toege geven. Het is trouwens bü de vervoer maatschappij wel bekend. De directie gaat alle stagnatie na en tracht waar nodig verbeteringen aan te brengen. Mr. J. G. Bergmeljer vroeg aandacht voor de lanen die uitkomen op de Ge versstraat en Rhijngeesterstraatweg. Het verkeer uit die lanen heeft uiteraard voorrang t.o.v. het verkeer op de hoofd weg, doch vrijwel niemand durft er ge bruik van te maken. De voorzitter zal laten nagaan of hieraan iets gedaan kan worden, al is hij een tegenstander van nog méér verkeersborden. De heer P. van der Hulst besprak nog eens het gemis van duinwaterleiding in de omgeving van de Groene Kerk. De voorzitter deelt mede dat de aanleg zeer kostbaar is. De bewoners wensen geen groot financieel offer te brengen. Daarom zal er voorlo pig wel geen oplossing te vinden zijn. De heer H, Deimtm. directeur van de Stadsschouwburg te Haar lem en voorzitter van de Vereni ging van Schouwburg- en Concert gebouwdirecties in Nederland, reik te gisteren de ereplaquette van de vereniging uit aan de heer Joh. M. Cofjeng. secretaris-conservator van het Amsterdams Toneelmuseum, voor zijn grote verdiensten op het gebied van de kunst. Ouwehand op Dierendag verrast In de ochtend van dinsdag 4 oktober dierendag hebben drie in Ouwe hands Dierenpark verblijvende families gezorgd voor een buitengewone verras sing, in de vorm van drie drielingen. Er waren tegelijkertyd 3 leeuwtjes. 3 pantertjes en 3 poema's geboren. Van de leeuwen was bekend, dat er een blijde gebeurtenis te wachten stond. Al een week geleden werd voor de leeuwin een kraamkamer ingericht en ook voor de toekomstige poema-mama waren voor zorgsmaatregelen getroffen. Maar het panterechtpaar had de gezinsuitbreiding tot op de laatste dag geheim kunnen houden. Dit gaf voor de panter-pa nog al wat narigheid. Het is namelijk zo in de dierenwereld, dat het vrouwtje de jongen in grote afzondering ter wereld brengt. Nu was pa panter er dus bij, hetgeen een zenuwachtige stemming bij hem had veroorzaakt. Hy was ongewenst geworden in de echtelijke sponde, waar hij stil en angstig in een hoekje zat ge doken toen de oppassers 's ochtends hun routine-gang maakten. Ma panter was buitengewoon agres sief. Zij duldde haar man niet meer. En hij wist het instinctief maar al te goed. Toen de oppassers dan ook het drietal jongen zagen en daarmee de angst van de „ouweheer" was verklaard, trokken zij de sohuif van het nachthok omhoog en was de nieuwbakken kraam heer met één sprong in het naastliggen de verblijf gearriveerd. Opgelucht begon hij daar aan de „be schuit met muisjes", bestaande uit een lekkere portie vlees. Uiteraard moest ma in de feestvreugde delen. De drie drie lingen maken het tot nu toe uitstekend, hoewel het nog enige tijd zal duren, voordat men ze kan aanschouwen. Het Leidsch Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. BEURSOVERZICHT Lagere koersen Amsterdam, 13 oktober Over de gehele linie moesten de inter nationale waardéVi vandaag geringe tot tamelyke koersverliezen incasseren, ten opzichte van de vorige slotkoersen. De oorzaak hiervan dient direct gezocht te worden in het feit, dat het officiële dis conto in Engeland ongewijzigd bleef op 6%. Nu zal ook West-Duitsland het dis conto niet verlagen, zo redeneerde de beurs. Aangezien reeds enige dagen op een discontoverlaging in één of beide bovengenoemde landen was vooruitgelo pen, betekende het niet verlagen van het disconto een tegenvaller. Pas na beurs zal bekend worden of West-Duitsland wel of niet is overgegaan tot een verla ging van het disconto. Een discontover laging werkt kredietverruimend en is een hausse-factor voor de beurs. Aandelen Philips daalden van 1247 tot 1244 en verloren op deze prijs circa 14 punten vergeleken bij de vorige slotkoers. Uni levers moesten op 838 circa 8 punten verlies incasseren. Dit fonds behaalde gisteren een koerswinst van ruim 20 punten. Kon. Olies, die 5/8 dollar lager in New York sloten, verloren op f. 127.50 circa f. 1.30. Hoogovens misten de Ame rikaanse kooporders en moesten op 883, na 891, met een koersverlies van ruim 20 punten genoegen nemen. De derde kwar taalcijfers van het AKU-concern kwa men in een zwakke markt. Het gevolg hiervan was dat de rayonaandelen zich op 492 konden handhaven, doch op dit niveau toch nog een koersverlies van circa 5 punten moesten incasseren. Over de gehele linie was de handel minimaal De scheepvaartfondsen gaven weinig veranderingen te zien ten opzichte van het vorige slotniveau. De koersverliezen beliepen 1 tot 2 punten. In de cultuuraf deling waren certificaten Deli op f. 175 ruim f. 2 lager. Amsterdam Rubbers no teerden een punt hoger op 110. Ook HVA's lagen goed in de markt. Staats fondsen praktisch onveranderd met een tamelijk goede ondertoon. WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 13 oktober - Londen 10.58%—10.59%, New York 3.76U— 3.77A, Montreal 3.84%—3.84%, Parijs 76.73%—76.78%, Brussel 7.56%—7.56%, Frankfort 90.33—90.38, Stockholm 72.95 —73.00, Zürich 87.44%—87.49%, Milaan 60.73%—60.78%, Kopenhagen 54.73%— 54.78%, Oslo 62.85%52.90%, Wenen 1455%—14.56%, Lissabon 13.19—13.20%. BEURS VAN AMSTERDAM Donderdag 13 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 101% Ned '59 4% 101% 101% Ned. '60-1 4% 101% 101% Ned. 60 II 4% 101% 101% Ned 59 4% 09ii 99H Ned. '53 3% 95% 95% Grootboek obi. 3% 80 Ned '47 3% (3) 94% 94% Ned '51 3% 97% B 97% B Ned '53 (3%) 95%GB 95A Ned '56 3% 95 iVGB 95 Ned '48 3% 88% 88% Ned. bel. cert. 3V* 94% Ned. '50 3y4 88% 88% Ned. '54 3'i 90GB 90 Ned. '55 I 3% 8911 8911 Ned. '55-n 92% 92% Ned "37 3 70% 92 Ned. grtbk '46 3 92 92%GL Ned. doll. ln. 47 3 89 89 Ned Inv. cert. 3 98AGB 98AOL Ned 62-64 3 99A 99A Indië '37 3 98% Indie 77 AS 94% 94% Ned won.b.1 '67 6 110A H0A Ned. won.bJ. '58 4% 101% 100% ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 30 Nat. Handelsbank 198% 199 Ned Handelmy. 298% 299% Amst Rubber 108% 110% H.V.A 152% 152 %GB Senembah 540 543 A.K.U 497% 488% Berkel's Patent (v.) 365 GB 360 GB Calvé Delft cert 821 821 Deli Mij.en (Ver) 177.30 174.20 Kon Pap v Gelder 338 343 Hoogovens cert906 885% MUUer en Co. N.B 438% 435 Ned Kabelfabr. 660 GB 650 Philips 1258% 1249 Philips pref 333 330 Unilever 846% 839 Wilton Feyenoord 200 200 Biliton 2de r 447% 447 Dordtse Olie gew 608 603% Kon Olie (f 20.-) 130 129 idem (50 k f 20.—) 128 80 127 80 Holl Amer UJn 142% 142% Java China Paket 159 159% KLA4107.50 106.60 Kon. Ned. Stmv Mij. 186% 186 Kon. Paket MIJ 139 139 Stoomvaart Mij. Ned 171 169% Nievelt Goudr eert 146 145% v. Ommeren eert 303 297 Kon Rott Lloyd 153 152% Ned Scheepv Unie 152% 150% NIET*ACTIEVE UBUGATIE Prov.- en Gem leningen Adam '47 (3%) 3 95% Idem 48 (3%) 96 R'dam '52-1 (4%) 99% L 99% ld. ld "37 I-n (3%) 95% Z.-Holland «6 (4%) 99% Bankwezen Vorige Slotkoers koers v. heden Bank N. O. *58 (6%) 104% 104% id NWB '52 (4%) 99% 99% BVG rspbr. f500. 183 180 BVG rspbr. '52 131 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 93% 94% Premieleningen A'dam *33 3 100% A'dam '51 12% 87% A'dam '56 12%.. 82% 82% A'dam '56 II 2% 89% 89% A'dam '56 m 2% 89% 89% Eindhoven '54 2% 80 80 Enschede'54 2% 79% 80 Den Haag '52 12% 88% 83% Idem n 2% 88% 88% R'dam '52 I 2% 89% 89% Idem n 2% 89% Idem '57 2% 99% 100 Utrecht '52 2% 92% Z.-HoU 1957 2% 95% 95% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredletinsteUingen Robeco 241.50 204.50 Amst. Bank 420 415% HR.U. eert238% 239 Rott Bank 330 328 Twentsche Bank 306% 305 Industrie Ondernemingen Albert Heyn490 493 Borsumy 58 58 K N Ed.met. A-AA 105 Idem pref wd 104% ElectrolasmU 315 Kon Ned Grofsm 192 190 Hol] Constructie 579 570 lng bur v Bouwnyv 261 263 Internatlo 161% 161% Int Kunststoff Ind 60 L 60 Leidse Wolsplnnery 665 535 Rott Droogdok MU 665 652% Sikkens Groep 900 900 Ver Touwfabrleken 342 Walvisvaart 109% 109 Wernlnk's Betonm 160 161% Van Wijk en Heringa 122% 123 Zaalberg 130 128B. Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. Amerik. fondsen Canadian Pacific R Intern NtckeJ Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel SheU OU Union Pacific ün. Staten Steel 3% 21% 47% 45% 40 45 42% 76% 55% 74% 25 73% 3%B. 21% 47% 46 40 46 42fè 75% 54% 75% 24% 72%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5