Kleuterdagverblijf „Margriet" is een onmisbare schakel in kinderhygiëne Chr. kleuterschool op grens van Leiden en Oegstgeest onder dak I110RPHY RICHARDS Ned. Comedie speelde ,Dona Diana" Zegen voor Leidse samenleving Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 13 oktober 1960 Tweede blad no. 30175 Nieuwbouw in gebruik genomen TE INTENSIEVE BEZINNING? Gisteren in Leiden 17 verkeersongevallen In het lopende jaar 1960 vonden er in Leiden per dag gemiddeld 7 verkeersongevallen plaats. In sep tember, toen een maandrecord van 274 verkeersongevallen in Leiden werd geboekt, bedroeg het dag- gemiddelde iets meer dan 9. Gisteren, op de dag van de be zinning op de verkeersveiligheid, registreerde men in Leiden17 verkeersongevallen!!! De Leidenaar is blijkbaar zo intensief aan het bezinnen geweest, dat hij nu helemaal geen aandacht voor zijn medeweggebruikers kon opbrengen! Kamer temperatuur konstant door ingebouwde regelaar elektrische hetelucht kachel 87.50 Onvergetelijke voorstelling van K. en O. De abonnementhouders van K. en O. lonende reis naar Den Haag:, om in de opvoering door de Nederlandsehe Cornet Het toneel in Spanje, dat meer dan bij andere volken een zuiver nationaal karakter heeft, vindt zijn oorsprong in de liturgische spelen van de kerk en be gon omstreeks 1300 een eigen bestaan te verkrijgen door de vorming van geïm proviseerde schouwplaatsen in de open lucht. Het oudste Spaanse werk in dra matische vorm il356) wordt toegekend aan Don Santo, een joods rabbijn. In het begin der vijftiende eeuw zijn het Don Henri de Villena en later Rodrigo dc Cosa, die er naar streven Spanje een eigen toneel-cultuur te verschaffen. Pogingen om het klassieke drama ingang te doen vinden stuitten aanvankelijk af op de geaardheid van het Spaanse volk. dat zichzelf wel herkent in werken van eigen bodem, (Cervantes' „Don Quichote is daarvan een sprekend voorbeeld), maar minder geïnteresseerd bleef voor de Griekse tragedie. Cervantes' tijdge noot Lope Felix de Vega (1562-1635) en later Pedro Calderon de la Barca (1600- 1681) mogen wij als de grootste toneel dichters zien van de Spaanse Renais- sence. Hun taal is vurig, romantisch en naar zuidelijke aard poëtisch, hoewel vaak overdreven. Augustin de Moreto y Cavana 1618- 1669) 's minder fantastisch, natuurlijker en voor een Spanjaard zelfs sober in zijn komedies. Het muzikale element speelt in zijn stukken een grote rol, zo ook in „Dona Diana", dat tot zyn meest bekende en gewaardeerde werken behoort. De gematigde inslag van Mo- reto's komedies zal dunkt ons wel van invloed geweest zijn toen de Nederland se Comedie haar keus bepaalde op het voortreffelijk geschreven blyspel „Dona Diana" om dit in het kader van het jongste Holland Festival op te voeren, waarbij het een groot succes behaalde. Het getuigt van frisse ondernemings geest dat K. en O., na de teleurstellende verklaring dat dit groot gemonteerde stuk niet te Leiden gebracht kon worden, niet bij de pakken ging neerzitten, doch zijn publiek in de gelegenheid stelde dit toneelevenement in de Kon. Schouwburg in Den Haag by te wonen. Het is bewonderenswaardig wat Mo reto van het op zich zelf simpele gege ven weet te maken. Dona Diana, de eni ge dochter van Diego, graaf van Barce lona, heeft zich ingeprent dat de liefde en het huwelijk, van wysgerig stand punt bezien, bijkomstige en afleidende elementen in het leven zijn, waarboven zij zich verheven acht. De aanzoeken van verschillende edelen wyst zij met de koelheid van een marmeren beeld af. Polilla, haar secretaris, wiens enige be zit bestaat uit een mengsel van intelli gentie, mensenkennis en sluwheid, on dersteunt haar inzichten bij elke gele genheid, waaraan hij zijn invloedrijke positie te danken heeft. Als Pedro, graaf van Lerin, overwinnaar van een door Diana's vader gegeven toernooi, ondanks dit succes door haar niet in het oog lopende onverschilligheid en koel heid wordt bejegend, wakkert deze on verklaarbare houding zijn verliefdheid slechts aan. Polilla geeft hem de raad Diana met haar eigen wapens te bestrij den. geen uiting te geven aan zijn wer kelijke gevoelens, maar hard en koud als staal haar tegemoet te treden. Pedro volgt zijn raad consequent op en dat geeft natuurlijk aanleiding tot tal van hoogst vermakelijke scènes, waarby hy tenslotte aan het langste eind trekt. De Nederlandse Comedie heeft onder de bekwame regie van Han Bentz van den Berg een excellerende voorstelling Vereisten Na dit overzicht kon de lnspectrlce, voor het Kleuteronderwijs, mejuffrouw G. M. C. Gelauff, die ook de school opende, wijzen op de noodzaak van een goed geoutilleerd gebouw, niet al te weel derig materiaal en als derde en belang rijkste punt goed opgeleide kleuterleid sters. Pas als hieraan is volddan kan er sprake zijn van goed kleuteronderwijs. De inspectrice roemde de medewerking van diverse gemeentelijke instanties en de nimmer aflatende activiteit van het schoolbestuur, welke uiteindelijk geleid hebben tot de totstandkoming van de Prinses Marijke-Kleuterschool. De Leidse wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, stak ook zijn vreugde niet onder stoelen of banken. Hij was in de eerste plaats verheugd, omdat de Prinses Marijke-Kleuterschool de eerste school in Leiden was, welke j werd gebouwd zonder de toestemming van het rijk. Als een kort intermezzo was het „op treden'" van de kleuters Nancy en Bartje, die met een kleine variatie op het aloude lied „Onder moeders paraplu" voor het mooie seizoen alvast twee parasollen aanboden. Daarna overhandigde dr. P. v. d. Broek de tekeningen voor een gevelver siering, aangeboden door de Slichting voor Chr scholen in Leiden en Oegst- geest Verder spraken de heren J. van Gilse (Bond van Chr. Kleuterscholen), Vree ken namens het bestuur van de (Chr. kleuterschool aan de Piet Heinstraat in Oegstgeest), J. N. Berg (hoofd Leidse Houtschool) en mej. Venderbosch (hoofd-kleuterleidster) woorden van dank en gelukwens. Na dit officiële gedeelte nam 't gezelschap waarvan verder o.a. nog deel uitmaak ten: de heren S. M. Stolp, ditmaal in de functie van waarnemend wethouder van Openbare Werken in Leiden, de gemeen tesecretaris van Oegstgeest, Jac de Vis ser, de predikanten ds. B.C. Visser (her vormd) en ds. J. H. Kappers (gerefor- meerc de voorzitter van het Geref. Schoolbestuur te Leiden, mr. dr. M. Teekens, en de architect P. den Ouden, een kijkje in de nieuwe kleuterschool. maakten op 5 en 12 oktober een alleszins Kon. Schouwburg getuige te zyn van de lie van „Dona Diana" van Moreto. van „Dona Diana" gegeven, waaraan wij nog lang herinneringen van de aange naamste aard zullen bewaren. Han Bentz van den Berg deed ons door sterk, geestig en beheerst spel ver geten dat Pedro, graaf van Lerin. over winnaar van het toernooi, een krygs- haftiger uiterlijk ten goede zou zyn ge komen. Ellen Vogel beantwoordde in alle opzichten aan de zware eisen, welke de rol van Diana stelt. De aanvankelijk koele, onbewogen houding, de langzaam aansluipende twijfel, de uiteindelijke overgave, zij verwerkte dit alles tot een sluitend en harmonisch geheel. Ko van Dijk, als Polilla, secretaris van Diana, zagen wij op zijn best. Hij gaf een natuurlijke, overtuigende interpre tatie van deze omvangrijke rol, waarbij hij de registers van zijn talent op speel se en bekwame wijze hanteerde. Maar naast deze drie belangrijke rol len bleken ook de kleinere rollen uitste kend bezet. Diego, graaf van Barcelona door Paul Huf; Luis, graaf van Béarn door Tom van Beek; Gaston, graaf van Foix door Eli Blom, Cintia en Laura, nichten van Diana, door Rita Maréchal en Heieen van Meurs, het kamermeisje Fenissa door Adelheid van der Most; de zanger van Ger Smit en de luitspeler van Dick Visser, zy allen kunnen er zich op beroemen een evenredig deel te heb ben bijgedragen aan deze gedenkwaar dige toneelgebeurtenis. De ir leidende en begeleidende muziek werd gecomponeerd door dr. Anthon van der Horst. Het zéér mooie, en gemakke lijk te changeren décor en de smaak volle kostuums werden ontworpen door Vim Vesseur. De eenvoudige dansen zyn ingestudeerd onder leiding van Albert Mol. Het publiek, waarvan een groot con tingent Leidenaren, heeft deze prachtig verzorgde opvoering met warme belang stelling gevolgd en beloonde terecht de spelers met een ovationeel en langdurig applaus. B. H. Advertentie Wordt niet oud voor Uw tijd Laat stramheid en stijfheid niet de baas worden over Uw spieren en gewrichten. Reeds drie geslachten roemen Kloosterbal sem (Akker-Balsem) als snel pijnstillend en afdoend werkend wryfmlddel bi) reumatiek en spierpijn, spit en lendenpijn en boven dien als zuiverend bli wonden van allerlei aard. Een balsem ln de ware zin des woords. waarvan men dan ook algemeen zegt: ..Kloosterbalsem geen goud zo goeiL" N.Z.H. gehandicapt door Leids verkeer Er komen twee bussen bij „Het drukke verkeer in Leiden, met name in de binnenstad, is een grote handicap voor het goed functioneren van de stadsdienst. Het wordt ons tenenenmale onmo gelijk gemaakt om ons te houden aan de dienstregeling. Op spitsuren staan de stadsbussen, om de ver keerslichten bij de De Gijselaars- bank te passeren, in de file van Beestenmarkt tot Kort Rapenburg en van Stadhuis tot aan het kruis punt Kort Rapenburg. Het is in Leiden gewoon geen rijden" ,dit verklaarde ons hedenochtend de directeur van de N.Z.H.V.M., de heer J. J. Jurrissen. Geleerd door deze ervaring, wordt thans in het hoofdkantoor te Haarlem gewerkt aan een nieuwe dienstregeling en worden alle maatregelen overwogen om deze moeilijkheden te boven te komen. Een eerste besluit is reeds geval len: ondanks hoge kosten aan per soneel en materiaal zullen er op de stadsdienst met ingang van zater dag of zondag a.s. twee bussen meer worden ingezet. Zondagmorgengesprek Bijzonder Kerkewerk PROF. DR. A. J. RASKER OVER ZIJN BEZOEK AAN PRAAG Op uitnodiging van Bijzonder Kerke werk van de Hervormde Gemeente te Leiden spreekt prof. dr. A. J. Rasker te Oegstgeest, zondagmorgen in het Luxor- theater over zijn reis naar Tsjecho- Slowakije in de afgelopen zomer en spe ciaal over zyn bezoek aan de derde christelijke vredesconferentie te Praag. Prof. Rasker zal de menselijke en ker kelijke verhoudingen in Tsjecho-Slowa- kije belichten. De bezoekers zullen na een inleiding van ongeveer drie kwartier, zelf aan het woord komen voor vragen en informaties. Uiteraard zal de geestelijke achter grond van de reis van prof. Rasker de meeste nadruk ontvangen. INBRAAK IN RESTAURANT Gisteren heeft een onbekende (onbe kenden) zich tussen 0.15 en 6.30 uur toe gang verschaft tot een restaurant aan de Breestraat. De man(nen) is binnengeko men via een klapraam aan de achter kant van het restaurant. Uit een kastje in de portiersloge werden zeven pakjes sigaretten en f.20.ontvreemd. In tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden men kwam in de aula van het Academisch Ziekenhuis bijeen heeft de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, gistermiddag de nieuwbouw van het Medisch Kleuterdagverblijf „Margriet" aan de Boerhaavelaan officieel aan het Stichtingsbestuur overgedragen. Na een inleidend woord van prof. dr. G. M. H. Veeneklaas, wees het lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, mevr. C. A. de Ruijterde Zeeuw, presidente van de Stiahting Fed. Commissie voor de Kinderhygiëne in deze provincie, er o.m. op, dat de zuigelingen- en kleuter zorg zo uitermate belangrijk is. mede met het oog op de verstedelijking van de bevolking in Zuid-Holland. In dit verband merkte spreekster op. dat zij verwacht, dat binnen een tijdsverloop van twintig jaar circa 95% van de be volking een werkkring zal hebben dat buiten de agrarische sector valt. Mevr. De Ruijterde Zeeuw die grote waardering had voor het baanbrekende werk. dat Margriet", mede door toe doen van dr. Boekhold. in de achter liggende vijftien jaar had verricht, zag het kleuterdagverblijf als een onmis bare schakel in de kinderhygiëne. In combinatie met vele instanties, stelt ..Margriet" vele medische kleuteractivi- teiten in het brandpunt van de belang stelling. Wij zijn er nog niet Ondanks het prachtige werk van dit kleuterdagverblijf zijn wij er, aldus spreekster nog niet. Wij moeten de jeugd geschikt maken voor het leven en dit begint reeds in de zuigelingen en kleuterleeftijd. Hetgeen „Margriet" doet is onmisbaar in onze tegenwoor dige samenleving en voor de toekomst van ons land, aldus mevr. De Ruijter —de Zeeuw. de bouw en inrichting. Vervolgens gaf spreker een uiteenzetting van de in „Margriet" toegepaste werkmethode, waarover wij ook reeds schreven. Na de bereikte resultaten in het licht te heb ben gesteld, zeide spreker van oordeel te zijn, dat een gemeente, welke zich interesseert voor haar economie, beter haar gelden (subsidies) kan besteden aan zuigelingen- en kleuterzorg, dan dat zij wacht totdat deze mislukte vol wassenen zijn geworden. Spreker voegde hier aan toe, dat Leiden dit begrijpt, hetgeen ook tot uitdrukking is gekomen in het verlenen van een verhoogde sub sidie. Nog vele wensen Hoewel zeer erkentelijk voor deze steun, zal er volgens prof. dr. Veene klaas in de zeer nabije toekomst nog een financiële regeling gevonden moe- De keuken prof. dr. G. M. H. Veeneklaas sprak van een juweel - maakte zo veel indruk op mevrouw J. M. van Kinschot-Dorhout Mees. dat zij direct aan de slag wenste te gaan. Naast haar wethouder S. Menken en verder prof. dr. Veeneklaas en de burgemeester. (Foto L.D./Holvast) ten worden om „Margriet" in staat te stellen tot het aantrekken in vol ledige dienst van een kinderarts, psychiater en sociale werkster. Spre ker achtte dit van het grootste be lang voor de aan de zorgen van „Mar griet" toevertrouwde kleuters en de wetenschap. Na deze toespraken vertrokken de ge nodigden naar het kleuterdagverblijf, waar men zich op de hoogte stelde van de belangrijke verbeteringen, welke na deze nieuwbouw tot stand zijn gekomen. Vooral de prachtig ingerichte keuken, met het daarop corresponderende was lokaal. trok sterk de aandacht. Met een microfoon de wereld rond De BBC-verslaggever, Godfrey Talbot, vertelde gisteravond voor de leden van het Genootschap NederlandEngeland in „De Doelen" iets over zijn werk bij de Britse radio. Zijn inleiding was getiteld: „Round the world with a microphone" (Met een microfoon de wereld rond). De heer Talbot zette eerst het verschil uiteen, dat er bestaat tussen de schrij vende journalist en de radioverslaggever. Het werk van de laatste wordt volgens hem in feite geschreven, gezet en gedrukt tegelijk. Hij bereikt de luisteraar onmid dellijk (natuurlijk als het directe uitzen dingen betreft) en voor corrigeren is geen tijd. De spreker maakte de wereldreis van koningin EElizabeth van Engeland mee en vertelde sommige van zijn ervaringen tijdens het maken van programma's. Ëen radioreporter moet veel aandacht beste den aan de beschrijving van de kleding van vorstelijke personages. Hij is zeer gebonden aan tyd. In dit verband haal de de BBC-man het bezoek van de En gelse koningin aan de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties aan. Zij verscheen daar een kwartier te vroeg en in allerijl moest worden overgeschakeld naar Londen om een directe reportage toch nog mogelijk te maken. De heer Talbot beschouwde het als een van de belangrijkste voorwaarden voor de radioverslaggever zich van te voren in te leven in bepaalde gebeurtenissen, die via de radio zouden worden uitgezon den. Godfrey Talbot noemde verder enkele grappige voorvallen in Canada, Australië en de Verenigde Staten tijdens de rondreis van de Britse vorstin. De bijzonder geestdriftige ontvangst te Chicago had de grootste indruk op hem gemaakt. GETUIGEN ONGELUK RIJSBURGERWEG De toestand van de chauffeur van de taxi, welke gisteren op de Rijnsburger- weg slipte en tegen een trammast reed, is redelijk. Hij heeft vermoedelijk inwen dige kneuzingen opgelopen. De politie vraagt getuigen van dit ongeluk zich in verbinding te stellen met de afdeling verkeer. In het bijzonder een onbekend gebleven man, die nog even ter plaatse met de chauffeur heeft ge sproken. Genoemd naar Prinses Marijke Geen vakbond van kleuters Dr. A. In 't Veld. inspecteur voor de Volksgezondheid in Zuid-Holland, die i hierna het woord voerde» zeide dat het I bij zuigelingen en kleuters gaat om een groep, welke niet in staat is zich zelf te verdedigen of voor haar belangen op l te komen. Er bestaat nu eenmaal geen vakbond voor kleuters. Aan ons de taak. aldus spreker, om ons te verplaat - sen in het leven en de geest van de kleuter. Het is reeds vele jaren geleden, i dat enkele pioniers, o.w. dr. Keyzer, dr. Boekhold en dr. Mol. die hebben begre- pen en tal van acties in het belang van de kleuterzorg hebben ontwikkeld. Het kleuterdagverblijf „Margriet" is daar- van een gelukkig voorbeeld. Met dit kleuterdagverblijf, dat in nauwe rela- tie staat met de Universitaire kinderkli- 5 niek, neemt Leiden gelet op zijn in- 5 wonertal tussen de grote steden van i ons land een bevoorrechte plaats in. Zo moeten b.v. Den Haag en Rotterdam en dan nog zonder universitaire binding het ook met één kleuterdagverblijf stellen. Dr. In 't Veld was van oordeel, dat f het geld (subsidies) aan dergelijke p verblijven besteed zeker niet is weg gegooid en met rente (gezondheid) terug komt. Een hoekje in een van de lokalen. (Foto L.D./Holvast) van de school waren moeilijk. Men ge noot geen enkele gemeentelijke subsidie, terwijl het onderbrengen in de Leidse Houtschool maar een noodoplossing was, waar men tussen twee haakjes natuur lijk enorm bly mee was. Allereerst moest uitgezien worden naar een geschikt bouwterrein en naar een goede financiering. Maar na het overwinnen van vele moeilijkheden kwam in 1952 de urgentieverklaring af. Het duurde echter tot eind 1959, voordat eindelijk de goedkeuring voor de plan nen was verkregen. De exploitatie van de kleuterschool verliep in al die jaren zeer goed. Vooral dankzij de goede geest bij het personeel. Het leerlingental schon- melde steeds tussen de 60 en 80. Thans zijn er 71 leerlingen ingeschreven, vanwie er veertig procent uit Oegstgeest afkom stig zyn. Blijde dag De burgemeester, die vervolgens de nieuwbouw aan het stichtingsbestuur overdroeg, zeide. dat het vandaag een blijde dag voor „Margriet" was. Een noognoodznkelijke uitbreiding, is than.» 3 realiteit geworden, hetgeen het werk J ongetwijfeld ten goede zal komen Hier- r na schonk de burgemeester aandacht aan enkele voorvallen uit de nog jonge geschiedenis van „Margriet" en dé ver zorgingsmethode, welke thans wordt toegepast, waarover wij in ons Blad van Jl. dinsdag reeds uitvoerig schreven. Nadat de burgemeester gewezen had op bet prachtige preventieve werk van •Margriet" in welk kleuterdagverblijf een zegen voor de Leidse samenleving bgt opgesloten, bood hij het bestuur en ae staf zijn gelukwensen met deze uit breiding aan. Prof. dr. Veeneklaas, voorzitter van bet bestuur was zeer erkentelijk voor alle medewerking welke van diverse in stanties en personen was ontvangen bij BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN zChristiaan, zn. van C. Hillebrand en E. Hendrikse; Nico, zn. van G. E. J. Pie- wrse en h. J. F. Klouwen de Vries; Mar cellus Hendrlkus Johannes, zn. van K. J. P. de Graaf en H. J. v. Westbroek; Ru dolph Cornells, zn. van C. Wallson en J. Hansen. OVERLEDEN H, M. Franken. 21 Jr., zoon. Verdere uitbreiding blijft mogelijk Buiten kletterde de regen neer en raasde de wind. Maar de talrijke belangstellenden bij de officiële opening van de nieuwe „Prinses Marijke Kleuter school" zaten hoog-en-droog in het lokaal van de Leidse Houtschool. Veilig onderdak. Onder datzelfde dak was de kleuterschool van de Stichting voor Chr. Kleuterscholen in Leiden en Oegstgeest dertien jaar ge huisvest. Maar na die lange jaren beschikt zij thans dan eindelijk over een eigen schoolgebouw. Het staat aan de Antonie Duycklaan. Het is een fraaie school met twee lokalen. Bovendien bestaat er nog een mogelijkheid tot uitbreiding. Het meu bilair in de nieuwe kleuterschool is zeer modern, evenals de kleuren, waarin het interieur is geschilderd. Het spreekt wel haast vanzelf, dat iedereen, die aanwezig was in dat lokaal van de Leidse Houtschool bly was. Een aantal van deze blyde mensen getuigde van die vreugde over de totstandkoming van het schoolgebouw. Eerst bracht de voorzitter van de stichting voor Chr. Kleuterscholen in Leiden en Oegstgeest de heer D M. van Nes, die periode van 1947 tot en met 1960 in herinnering. Dertien jaar ge leden werd de school opgericht op initia tief van de Leidse Houtschool. Men ging daarbij uit van de gedachte, dat een goede kleuterschool de voedingsbodem vormde voor de lagere en ulo-schoof Vooral de eerste jaren van het bestaan

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3