ATOOMBOM-VOOR-KLEINE-MAN IS „ONZIN", VERKLAART BONN Duitse geleerden vonden verbetering van reeds bekend procédémaar proeven nog niet voltooid Westduitse politiek wordt niet gewijzigd, deelt regering mee Zwaardemaker PICTOGRAM Agenda Met een enkel woord DONDERDAG 13 OKTOBER 1960 (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering reageerde gisteren scherp op Amerikaanse en Engelse berichten volgens welke door een Westduitse uitvinding de atoombom nu ook in bereik van de kleinste en financieel zwakste landen is gekomen. De „atoombom voor de kleine man", aldus mededelingen van het ministerie van Buitenlandse Zaken en dat van Atoomenergie in Bonn, „is klinkklare nonsens". De Westduitse Nobelprijswinnaar en atoomgeleerde prof. Heisenberg zei zelfs: „De ontdekking is in feite zonder enige praktische betekenis". Volgens Heisenberg werkten Duitse geleerden reeds in de tweede wereldoorlog aan de gascentrifuge-methode, die thans door een groep Westduitse geleerden in een fabriek te Hanau bij Frankfort voor praktisch gebruik geschikt zou zijn gemaakt. Men kan met deze methode natuurlijk-uranium eenvoudiger dan ooit scheiden in zware uranium isotopen en lichte, splijtbare isotopen. Op deze wijze komt men snel tot uranium 235, dat gebruikt wordt in atoombommen, atoomonderzeeërs en dergelijke. Volgens Heisenberg is het al lang niet meer belangrijk of men op een nieuwe wijze uit natuurlijk-uranium, uranium 235 kan maken, want er bevindt zich in de wereld toch al veel te veel splijtbaar materiaal. Parijse verdragen als maatstaf Desniettemin nam de Westduitse re gering gisteren maatregelen. Op Ameri kaans verzoek (een soortgelijk Ameri kaans verzoek is ook aan Nederland gericht) meldde zij de ontdekking, ge daan in een groot te Frankfort gevestigd particulier bedrijf, als staatsgeheim bij het Westduitse patentbureau. Zij wil daarmee voorkomen, dat de gascentri fuge-methode op legale wijze in handen zou worden gespeeld van de commu nistische staat. Vanwege het ministerie van Atoomenergie verklaarde men voorts, dat ook de nieuwe methode niets, maar dan ook absoluut niets zou veran deren aan het Duitse standpunt t.a.v. de produktie van atoomwapens. Bonds kanselier Adenauer en zijn regering hebben zich bij de ondertekening van 23 oktober 1954 van de Parijse verdra gen betreffende de Westeuropese Unie verplicht geen atoom-, biologische of chemische (ABC-) wapens op Westduits grondgebied te fabriceren. Daaraan wil Bonn zich ook thans houden. De Bonds republiek is dan ook beslist niet van plan op te rukken in het nog dunne veld der atoommachten (Amerika, Rusland, Engeland en Frankrijk). Wie spreekt over West-Duitsland als vijfde atoom macht praat de grootst mogelijke onzin, zo zegt men hier. Bovendien wijst men erop dat de West duitse gascentrifuge-ontdekking toch echt niet iets geheel nieuws is. Het pro cédé is tenslotte al jaren in weten schapskringen bekend, alleen deze prak tische toepassing ervan was dat nog niet. Maar dit laatste betekent nog niet, aldus officiële kringen te Bonn, dat men nu op grote schaal met de gascentri fuge-methode in grote omvang aan het werk kan gaan. Evenmin kan men, gelijk o.m. door de Washington Post is ge daan, nu meteen maar zeggen, dat de nieuwe methode uranium 235 oplevert volgens een proces dat heel veel goed koper is dan de methode, die totdusver werd gebruikt. Ook dat moet nog blijken uit de proefnemingen. In elk geval is men in Duitsland van plan het gascen- trifuge-procedé alleen te gebruiken voor vreedzame doeleinden. Advertentie Nieuwe oogst rozebotteljam Ook in de winter gezond door natuurlijke vitamine-C Vervolg van pag. 1 Kroesjtsjef straalde van rode voldoening Intussen was nog het hoogtepunt, of juister, het dieptepunt niet bereikt. Na dat nog enkele sprekers het woord had den gevoerd en nadat duidelijk was ge worden dat eindelijk de Sovjet-Unie een stevig succes kon verwachten voor haar resolutie, vroeg Kroesjtsjef alweer het woord. „Wij krijgen wel waar voor ons geld" zeiden een paar dames achter ons, die kennelijk geen vaste klanten waren op de perstribune! Kroesjtsjef straalde van voldoening. In zijn opgetogenheid versprak hij zich per ongeluk of opzettelijk. Hij riep namelijk uit, alsof hij een partij vergadering toe sprak: „Kameraden! ik ben overtuigd dat wij de juiste beslissing zullen nemen als wij verklaren dat alle mensen vrij moeten zijn". Hij voorzag nog wel oppo sitie, maar een betere tijd zou aan breken wanneer over de wereld de vlag zou waaien waarin de woorden „commu nistische maatschappij" geschreven zou den staan. Vervolgens kwam Wilcox aan het woord namens de Verenigde Staten. Zijn rede wekte de indruk dat Amerika, nu de ver gadering zo geporteerd was voor behan deling in plenaire zitting, zich weieens van stemming zou kunnen onthouden (ook van Nederland kan men onthou ding verwachten). Het slot van de rede van Wilcox zou men intussen niet ver nemen. Hij vond het namelijk nuttig nog eens te onderstrepen, dat men bij de be handeling van de koloniale kwestie ook het Sovjet-kolonialisme in Oost-Europa moest kunnen bespreken. Hoe het zij, de Roemeen die niet kon laten steeds maar de schoen aan te trek ken die hem kennelijk goed paste, vroeg weer het woord om te protesteren tegen het feit, dat iemand insinueerde dat zijn land niet zelfstandig is. Kroesjtsjef had bij een vorige inter ventie de president van partijdigheid verdacht en thans richtte de Roemeen zich half omdraaiend eveneens tegen de president. Deze zou sympathiseren met de kolonialisten maar de Roemeen zei te hopen dat het Ierse volk Toen werd het Boland ineens te bar. Dreunend sloeg hij met de hamer om de Roemeen het woord te ontnemen en zo heftig was zijn woede dat de hamer in stukken brak. De president vond toen nog het beste woord om een einde te maken aan deze wilde tonelen. Hij zei namelijk: „Ik ben er zeker van dat de vergadering na de scène, die wij zojuist hebben meege maakt, het er mee eens zal zijn, dat wij de bijeenkomst moeten verdagen". Zij die daarmede sympathiseerden brachten de president daarop staande een ovatie, doch Kroesjtsjef had zijn schoen weer uitgetrokken om daarmee uit protest met alle kracht op tafel te slaan. Zowel in het aan- als uittrekken van schoenen toonden de communisten zich deze mid dag dus meesters. Maar noch de ene noch de andere begaafdheid kwam het niveau van het debat ten goede. Het was een ordinaire vertoning. Neem lékkere rozebotteljam voor uw gezondheid! Van Zwaardemaker... de enige fabriek ter wereld die zelfge kweekte rozebottels verwerkt uit eigen tuinen. Kies daarom Zwaarde maker rozebotteljam; met het hoog ste gehalte aan natuurlijke vitamine-C! Neemt vaker Scherpe perscommentaren De eerste Westduitse perscommenta ren inzake de Amerikaans-Britse fanta sieën over de methode van de Bonner hoogleraren Groth en Beyerle voor het scheiden van uranium 235 van het inac tieve uranium 238, zijn niet mals. De Bonner General Anzeiger schrijft, dat het bang maken voor Duitsland door gaans een communistische specialiteit is. Maar ditmaal hebben Amerikaanse en Britse bladen met het schrikbeeld gespeeld van een in de waskeuken in elkaar te knutselen spotgoedkope Duitse volks-atoombom. Het duistere beeld van een atoom-Hitier die op een boerenerf de Duitse atoombom als wrekend wapen in elkaar timlnert, zal gauw in buiten landse films voor het overeenkomstige kippevel zorgen. In feite, zo zegt men te Bonn, heeft prof. Groth, de leider van het natuur kundige instituut van de universiteit te Bonn, het procédé met ondersteuning van de firma's Degussa en AEG (Frank fort en Hanau) ontwikkeld. Het West duitse ministerie voor Atoomenergie heeft de financiering van het onderzoek voor een deel voor zijn rekening geno men. Groth heeft twee jaar geleden op de internationale atoomconferentie te Ge- nève het procédé toegelicht, zodat ook de Russen er al lang van op de hoogte moeten zijn. Van een nieuwe ontdekking zou geen sprake zijn, alleen van een beslissende verbetering van een bekend procédé. Daarbij legt men er te Bonn ook de nadruk op dat bij de huidige fabricage van atoombommen niet zozeer uranium 235 als wel plutonium wordt gebruikt. Het zal nog wel enige jaren Epidemie eist 50 slachtoffers Bg een plotseling uitgebroken epide mie van besmettelijke leverontsteking zyn in de afgelopen vier dagen in het gebied van Bakasi, ca. 10 km. ten zuiden van Djakarta, 51 mensen overleden. Honderd mensen moesten in het zieken huis worden opgenomen. duren voor de methode van Groth prak tisch op grote schaal kan worden toe gepast. Men hoopt te Bonn dat het Brits- Amerikaanse lawaai over de Duitse uit vinding niet anti-Duits is, maar bedoeld is om ook de Russen te doen inzien dat het nog maar kort dag is om samen een atoom-ontwapeningsakkoord te vinden, want dat anders reeksen andere landen atoommogendheidje zullen kunnen gaan spelen. Van Nasser tot Fidel Castro, van Ghaa tot communistisch-China, wat te Moskou zeer ongewenst zou worden geacht. „Schandelijk", zegt prof. dr. J. Kistemaker Prof. dr. J. Kistemaker, hoogleraar in Leiden, maar werkzaam in Amsterdam, die zich eveneens met het proces van ultracentrifuge bezig houdt, heeft des gevraagd verklaard, dat dit proces zich nog geheel in het stadium van onder zoek bevindt en dat er nog jaren zullen moeten verlopen voordat kan worden uitgemaakt, of het voor industriële toe passing geschikt te maken valt. Prof. Kistemaker noemde het schandelijk, dat buitenlandse persorganen de stap van de Amerikaanse autoriteiten bij West- Duitsland en Nederland (beide landen zijn door Amerika benaderd met het verzoek de uitkomsten der experimen ten volstrekt geheim te houden) hebben aangegrepen om met onverantwoorde berichten het publiek, dat van deze za ken niets afweet, nog schichtiger te ma ken dan het al is jegens alles wat met kernenergie van doen heeft. Over de Amerikaanse stap zelf wenste prof. Kistemaker zich niet uit te laten. „Men kan van mij niet verwachten, dat ik mij op politiek terrein ga begeven", aldus de hoogleraar. BEZINNING (Van onze t.v.-medewerker) De woensdagavond opende met een kort, maar bijzonder veelzeggend natio naal programma, waarin Hare Majesteit de Koningin als werkelijke Landsmoeder Haar ernstige ongerustheid beleed over de intensivering van het verkeer en de daaruit voortvloeiende stijging van het aantal ongelukken. Zij haakte daarbij met het Verbond voor Veilig Verkeer aan bij de oproep tot bezinning, welke H.K.H. Prinses Wilhelmina enige tijd geleden tot het Nederlandse Volk had gericht. De oproep tot bezinning was vrijwel Identiek aan de radioboodschap van 1 uur. Het was of de Koningin in de huiskamer ieder van ons een ernstige waarschuwing op het hart bond. Na het journaal was de beurt aan de KRO. „Music box" kwam vernieuwd en ver frist uit de zomerslaap te voorschijn. Zowel aan presentatie als aan regie was veel zorg besteed en men had ge zorgd voor uitvoerenden, die iets te bie den hadden. Van Domburg praatte weer veel, maar Fons Rademakers en mr; Landré hadden interessante en behartenswaardige din gen in het midden te brengen. De drie gedraaide scènes konden in alle kortheid niet meer onthullen dan dat er grote krachten van het toneel in de nieuwe film aan het werk waren geweest. Of het nu meer toneel dan film is geworden, kan de première eerst tonen. Er was wat pech met de Amerikaanse raketproduktie. Hoe kan het anders, kan men vragen. Het resultaat was de moei te van het aankijken waard. Een novum werd geïntroduceerd door een korte éénacter te laten voorafgaan aan de epiloog, die aan het spel com mentaar toevoegde. Onze indruk is, dat hiermee een weg is ingeslagen, die best den, n.l. dat er- minder knoppen omge draaid zullen worden of tenminste toch een voortzetting van de uitzending door kamerdebat zal volgen. Tandarts Jef Heyendael had het stuk niet slecht geschreven, maar het was nogal wrang. Om het door-te-praten moet het natuurlijk een beetje contro- versiëel zijn, maar de auteur dient wel een gemiddelde problematiek in het oog te houden en niet uit effectbejag ex treme gevallen aansnijden. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.16 Sportrubriek. 18.30 Gram. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Ge var. progr. 21.30 Or- gelconc. 22.00 Periodieken Parade. 22.10 Vier eeuwen Schotse Reformatie, iep. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Gram. 23.15 Reisverhaal en muz. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Voordr. 18.30 Orgel en plano. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V. d. kind. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Gram. (Om 20.55-21.20 Panorama der prehistorie, ge sprek). 22.00 Documentaire. 22.20 Gram. 22.30 Nwb., beursber. v. New York en meded. 22.45 Act. en wereldkamp. dam men. 23.00 Sportact. 23.10 Gevar. progr. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.2o Act. progr. 20.30 Film. 21.00 Nlna, blijspel. 22.20 Einde. 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezenl Hoofdonderwijzer krijgt een jaar en 8 maanden Een 32-jarige hoofdonderwijzer uit Middelharnis is vanmorgen door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot 1 jaar en 8 maanden gevangenisstraf m.a. HR had de laatste drie jaar in to taal f. 14.893.77 verduisterd. f. 12.980 daarvan behoorde toe aan de Vereniging tot Stichting van een NV lagere school op geref. grondslag te Ouddorp. De rest verduisterde hij ten nadele van de Groen van Prinsterer- school te Middelharnis, waarvan hij in 1958 hoofd werd. Er was twee jaar gevangenisstraf met aftrek tegen hem geëist. DONDERDAG Casino-theater: K. en O. „Het gebeurde in Venetle". 7 uur nam. Central: Ledenverg. Ver. voor Faculta tieve Crematie. 8 uur nam. Rehoboth: Filmavond Veron. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Chr. Oratorium ver. „Con Amore" zingt Mozart's Requiem en Bach-cantates. 8 uur nam. VRIJDAG Doezastraat 2a: Voorlichting over Au stralië. 8 uur nam. Rem. Kerk: Spr. prof. dr. L. J. van Holk „Christendom en zijn geestelijke mededingers". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. „Wim Kan en zijn ABC-cabaret". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Chopin-recltal Stefan Askenase. 8 uur nam. Zomerzorg: Kynologenver. Rijnland. Spr. H. J. Stol over: „Anatomie". 8 uur nam. ZATERDAG St.-Antonlusclubhuls: Feestavond 15- jarlg bestaan Amusementsver „TOP". 8 u. nam. - - Breestraat 19: Evangelisatie Christen eens naar een verrassend doel kan lei- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. BINNENLAND De minister van Landbouw, mr. V. G. M. Marijnen, zal op donderdag 20 ok tober a.s. In aanwezigheid van vele ver tegenwoordigers uit industriële- en han delskringen de officiële opening verrich ten van een nieuw, modern kunstmest- mengstoffenbedrijf, de „Deltachemie" ln Vlaardingen. In Eindhoven is aangehouden en ingesloten in het hoofdbureau van poli tie. een in deze stad wonende 44-Jarige acquisiteur. Deze wordt ervan verdacht in het tijdvak van begin 1957 tot april 1960 ten nadele van een financiële in stelling in Den Haag, voor welke hij als inspecteur werkzaam was. een bedrag van ongeveer f 20.000 verduisterd te hebben. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Argentinië: ms „Ya- peyu" 19/10: Australië: ss „Waterman" 19/10, ms „Willem Ruys" 19/10; Brazilië: ms „Yapeyu" 19/10; Canada: ss „Arcadia" 16/10, ms „Harpefjell" 17/10, ms „Wes- terdam" 20/10: Chili: ms „Buntensteln" 20/10; Ned. Antillen: ms „Schelde Llovd" 20/10; Ned. Nw.-Guinea: ms „Schelde Lloyd" 20/10; Nieuw-Zeelandms „Wil lem Ruys" 19/10; Suriname: ms „Chiron" 19/10: Unie van Z.-Afrika en Z.w-Afrlka: ms „Stirling Castle" 16/10, ms „Gareet" 18/10. Inlichtingen betreffende de verzen- flingsdata van postpakketten geven de postkantoren. De Middelburgse politie zoekt reeds enkele dagen naar de verblijfplaats van een 16-jarige jongen uit de Koningin Ju- lianastraat te Middelburg. De vader heeft zaterdag de politie gewaarschuwd, die Interpol heeft Ingeschakeld omdat men het niet uitgesloten acht dat de jongen, die nogal avontuurlijk ls. en al enkele keren vaker van huls ls weggelopen, het land heeft verlaten. De politie te Hilversum heeft na de aanhouding op 3 oktober j.l. van twee jongens, die zich schuldig maakten aan de benzinediefstal te Muiden. nu vijf an dere knapen gearresteerd. Dit zevental maakte zich schuldig aan diefstallen en inbraakjes, waarbil de voorkeur voor namelijk uitging naar benzine en auto onderdelen, zoals lampen en accu's. De totale waarde van het door hen ont vreemde kan worden geschat op ruim f 3.000. Alle zeven aangehoudenen zijn Inmiddels voorgeleid voor de officier van Justitie te "Sterdam. Het onderzoek wordt voortgezet. Gisteravond ls de 70-jarige voetgan ger P. A. Laffra uit Glimmen, die de Rijksstraatweg te Glimmen wilde overste-' ken, door een auto aangereden en tegen de straat gesmakt. Hij was op 6lag dood. De president van de Republiek van Finland heeft mr. C. W. Inslnger, ad junct-directeur van buitenlandse econo mische betrekkingen bij het ministerie van Economische Zaken, benoemd tot Commandeur van de Orde van de Leeuw van Finland. Tokio's Filharmonisch Orkest, dat thans voor de eerste maal een tournee door Europa maakt, zal ook ln ons land optreden en wel op donderdagavond 3 no vember ln Den Haag (Gebouw K. en W.) en op vrijdagavond 4 november ln Am sterdam Concertgebouw De staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, dr. H. R. van Houten, zal zich zaterdagavond a.s. In Montreal aan boord begeven van een DC-8 straalverkeersvlieg- tnig van de KLM, om als officiële gast der KLM vandaar uit de tweede officiële ln- troductievlucht van dit type vliegtuig op de lijn Amsterdam-Montreal-Houston- Mexico City mee te maken. BUITENLAND De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Herter, heeft sinds de opening van de zitting der Algemene Ver gadering op 20 september in New York met 53 regeringsleiders en ministers van Buitenlandse Zaken van gedachten ge wisseld. zo heeft een Amerikaanse woord voerder bekendgemaakt. Volgens hem had Herter meer tijd aan deze contacten be steed dan ooit een van zijn voorgangers op een vorige zitting heeft gedaan. In Dilsseldorf is dinsdag een proces begonnen over de schuldvraag Inzake de brand in het Berlijnse Rijksdaggebouw op 27 februari 1933, in verband waarmee de Nederlander Marinus van der Lubbe des tijds ter dood werd veroordeeld. De Duit se architect en voormalig SA-man Heinl Gewehr, heeft een klacht ingediend tegen de schrijver van het boek „Tot het bit tere eind". Hans Bernd Glsevlus, waarin deze Gewehr een der hoofdschuldigen van de brand noemt. De V.S. hebben gisteren politiek asiel verleend aan Viktor Jaanlmets, een lid van de bemanning van het Russische schip Baltlka, waarmee premier Kroesj tsjef naar New York ls gereisd. Jaanlmets had ln het begin van de week het sclilp verlaten met de bedoeling er niet meer terug te keren. Koning Frederik van Denemarken heeft gisteren ln het Witte Huls te Wash ington met- president Elsenhower van ge dachten gewisseld over de NAVO en de Amerlkatins-lJeensp handel. Koning Fre derik en Konlngt" Ingrid maken een rondreis door de V.S. De Israëlische luchtmacht heeft het prototype van de „snoorlt", een tweezlts- oefen-straalvllegtulg en het eerste straal vliegtuig van Israëlisch fabrikaat, ln ge bruik genomen. Een woordvoerder van de fabrikant deelde mee dat het de bedoe ling was het nieuwe toestel ln de nabije toekomst in het buitenland te koop aan te bieden. Er wordt ook een straalvlieg tuig voor burgerlijk gebruik ontworpen. Een velling door Sotheby ln Londen van negenentwintig schilderijen en teke ningen van Picasso heeft gisteren ruim tweeëneenkwart miljoen gulden opge bracht. De hoogste prijs, n.l. bijna een half miljoen, werd betaald voor het schil derij „Hurkende vrouw". „De man met de rode handschoen" bracht ruim een kwart miljoen gulden op. Verscheidene buitenlandse diploma tieke vertegenwoordigingen ln Ankara hebben een anonieme brief gekregen, waarin wordt gezegd, dat er in Turkije ernstige ongeregeldheden zullen uitbre ken. als er ln het proces tegen de leiders van het vorige regime doodvonnissen wor den geveld en uitgevoerd. Het proces be gint morgen op het eiland Jassl ln de Zee van Marmora. Jean-Paul Sartre, de Franse filosoof die het „manifest van de 121" heeft on dertekend, heeft gisteren zijn terugreis uit zuid-Amerlka, waar hij lezingen heeft gehouden, uitgesteld wegens ziekte van Simone de Beauvolr, die hem vergezelt. Men vreest dat zij tyfus heeft. Koningin Elizabeth en Prins Philip zullen van 26 februari tot 1 maart een bezoek aan Nepal brengen, zo ls van de zijde van het palels Buckingham bekend gemaakt. Secretaris-generaal Hammarskjöld heeft ln een rapport aan de Veiligheids raad verklaard te hopen, dat hij ln ja nuari naar Zuld-Afrlka zal kunnen gaan voor besprekingen over het rassenvraag stuk. Hij zal dan de mogelilkheid onder zoeken van „regelingen die passende waarborgen voor de rechten van de mens zullen verschaffen". Een eerder aange kondigd bezoek kon niet doorgaan wegens de moeilijkheden ln Kongo. Gisteren ls een bom ontploft in een automaat van een station van de New- yorkse ondergrondse ln de omgeving van Times Square. Dit ls de derde ontploffing binnen enkele weken ln New York. Er werden ditmaal 27 personen gewond, van wie één ernstig. De Poolse communistische partijlei der, Gomoelka. ls gisteren per vliegtuig uit New York in Kopenhagen aangeko men waar hij een etmaal bleef alvorens heden zijn reis naar Warschau te ver volgen. Doopsgez. Kerk: Adventkerk 1011 uur voorm.; bijbelstudie, 11 uur, ds. B. Slond. Schouwburg: K. en O. „Wim Kan en zijn ABC-cabaret". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Feestavond Per- soneelsver. „De Spil" Van Wijk en He ringa. 8 uur nam. Station N.S.: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar natuürtentoon- stelling in Vlees- en Vlshal te Haarlem. 2.22 uur nam. No or d wij k-B 1 n n e n (Café „De Beurs"): Congres Ver. van Zeewater- aquariumhouders. Spr. dhr. De Graaf: „Reis naar Ceylon". 2.30 uur nam. Oegstgeest (Endegeest): Lustrum feestavond Pieca. 7.30 uur nam. (receptie 45.30 uur). ZONDAG Luxor-theaterByz. lcerkewerk Herv. Gem. Spr. prof. dr. A. J. Rasker over de derde chr. vredesconferentie te Praag. 10.30 uur voorm. MAANDAG SchouwburgAbonnementsvoorstelling R'dams oneel. „Huweiykslessen". 8 uui nam. Staalwyk: vyftlen-jarig bestaan Lelds Volkszangkoor. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): L.K.K. „Voor Allen". Klavierduo Kurt Bauer en Heidi Bung. 8 uur nam. Steenschuur 6: K. en O. Lezing over de expeditie naar Ned. Nieuw-Guinea. 8 uur nam. DINSDAG Rapenburg 61: K. en O.-cursus over de kunst ln de loop der eeuwen. 8 uur nam, Ryksmuseum van Oudheden: Lezing prof. dr. H. Brunstlng „De Romeinse le- gloenBvestlging te Nymegen". 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling R'dams Toneel. „Huwelijkslessen". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): JeugdconcertMij, voor Toonkunst Zuldwestdültse Kamer orkest. 2.30 uur nam; 's avonds te 8 uur lste seizoenconcert. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.50—1.20 uur nam. Endegeest: K. en O.-cursus over de be handeling van de psychiatrische patiënt. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 u. nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling van oude en moderne grafiek uit de verzameling Taevernler werkd. 124 uur; 's zondags 1—4 uur (Tot 17 oktober). Rijksmuseum van Oudheden. Tentoon stelling „Panorama der prehistorie" Werk dagen 105 uur; 's zondags 1—5 uur nam (tot 16 december) Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen 'an 10 - 12 en 2 4 Zon en feestdagen 24 uur Ryksmuseum voor Volkenkunde Ten toonstelling over Ruanda en Urundi. Werkd. 104, zond. 14 uur; (t/m. 31 oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde; Ten toonstelling „zeg het met bloemen In het Chinees" (Tot 11 oktober) BIOSCOPEN Trianon: „Onze man ln Havana". (14 jr) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur: zondag: 2.15 4.30, 7 en 9.15 uur Rex: „De held van Pork Chop Hill" (18 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 u.; zondag: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Casino: „Een nacht van 1000 angsten". (18 Jaar). Werkdagen: 2.30. 7 en 9.16 u.; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur: Donderdagavond: K. en O. Lldo: „Petrus de grote visser" (14 Jaar). Dagelijks: 2.30 en 8 uur. Luxor: „De zaak M.P." (Alle leeftijden). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4 45. 7 en 9.15 uur. Studio- ..Middle of the nlght' (18 Jaar) Werkdagen, 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. VOOR VRIJDAG 14 OKTOBER Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 School radio. 10.05 Gram. 10.30 Gram. 11.00 V.d. zieken. 11.40 Gram. 11.50 Als de ziele luis tert, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Metropole-ork. - soliste. 12.80 Land en tulnbjneded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.16 Zonnewyzer. 13.20 Dansmuz. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Kamer- muz. 14.50 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 V. d. zieken. 16.30 Gram. 17.00 Boekbespr. 17.15 Kinderkoor en gram. -Intermezzo. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. KRO: 18.15 Zeeuws klankb. 18.50 Re- gerlngsultz.Emigratierubriek: Het emi gratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Pol. lezing. 19.40 Verz.progr. v. d. sold. 20.30 Avondcollege. 21.00 Cabaretprogr. 21.40 Jong-oud-eeuwlg, god6. gedachtenwisse- llng en beantwoording muzikale vragen. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Be scherming van de Nublsche monumenten, lezing. 22.50 Kaleidoscoop. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vr. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. 10.00 VPRO: Dit en andere, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V. d. kleu ters. 11.16 Plano en bariton. 1.35 Orgel spel. AVRO: 12.00 Carillon- en draaiorgel- spel. 12.20 Regerlngsuitz.uitz. v. d. land bouw. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12 33 Sport- en prognose. 12.50 Pianospel. 13 00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Pro- menade-ork. 13.55 Beursoer. 14.00 Gram. 15.10 Voordr. 15.30 Lichte muz. VARA: 16.00 Lichte muz. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. d. teenagers. 17.53 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse noti ties. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de 1, lezing. 19.00 V. d. kind. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Het platteland nu, esprek. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 ernvragen van ons geloof, lezing. 20.20 Waarheen, waarom en hoe, gesprek. 20.50 De wereld vergadert, lezing. VARA: 21.00 Gram. 21.50 Quizprogr. 22.16 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. ln Esperanto. 23.10 Muziekrevue. 23.5524.00 Nws. «-» (Over de 4e lijn, van 1820 uur) Jacques Offenbach. Galté Parlsienne. Boston Pops Orchestra olv. Arthur Fiedler. II. Louis Ganne. Delen uit ,Les Saltim- banque8". Liliane Berton (Suzanne), Freda Betti (Marlon), Guy Godin (André), Clau de Devos (Paillasse), Luclen Lovano (Grand Plngouln), Pierre Germain (Mall- come). Choeurs Raymond Saint Paul en Orkest olv. Jules Gressler. III. Giacomo Meyerbeer. Les Patineurs. Boston Pops Orchestra olv. Arthur Fiedler. IV. Morftz Moszkowski. Spaanse dansen op. 12 nr. 1 in c gr. t.. nr. 2 ln g kl. t., nr. 3 ln a gr. t., nr. 4 in bes gr. t., nr. 5 ln d gr. t. The London Symphony Or chestra olv. Ataulfo Argenta. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekoverz. NCRV: 20.30 Film. 20.55 Licht progr. 21.25 Act. progr. 2.05 Dagsluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Lichte muz. 13.45 Meded. 13.56 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Hoogtepunten uit de progr.'s v. d. afge lopen week. 16.00 Schoolradio. 16.00 Vra- genbeantw. 16.30 Geluldskron. 17.00 Ork.» conc. 18 00 V. d. kind. 18.15 In the South- East. 20.00 Gram. 20.30 Interviews. 21.00 'Onbekend. 21.30 The Blue and the Grey. 22.30 Quiz. 23.00 Nws. en rep. 23.45 Voor dracht. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Kamermuziek. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Dansmuz. 13.00 Lichte muz. 13.31 Gevar. muz. 14.00 Lichte muz. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Fabrleksfanfare. 16.45 Lichte muz. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Uitsl. races en gevar. muz. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportber. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en Journ. 20.24 Sport. 20.31 Gevar. progr. 21.00 Popul. liedjes. 21.31 Discussie. 22.15 Gevar. muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Dansmuz. 0.31 Liohte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutsclier Rundfunk, 309 m. 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. 13.15 Ork.conc. 14.00 Amus.muz. 16.05 Volksliederen. 17.00 Nws. 17.40 Gram. 19.00 Nws. 19.15 Lichte muz. 19.40 Der Prlnz von Homburg, ope ra. 2145 Nws. 22.35 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Gevar. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muziek. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork.conc. 18.30 Nwe gram. 19.00 Nws 19.10 Kamermuz. 23.63-24.00 Nieuws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.46 Lichte muz. 16.00 Koersen. 16.06 Operette- muz. 17 00 Nws. 17.05 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Liederen. 18.10 Boekbespr. 18.20 V. d. sold. 18.50 Liederen. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Ork.conc. 21.25 Kamermuz. 22.00 Nws. 2.15 Congres voor Jeugd en muz. te Berlijn. 22.65 Nws. 23.00-23.15 Groeten v. mllit. uit Kongo. 484 m.: 12.02 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.03 Gram. 14.30 Ge var. muz. 15.00 Gram. 10.07 De konsul, i opera. 17.00 Nws. 17.10 De konsul (verv.) 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20.30 Festival v. Luik: Orgelconc. en gewijde muz. 22.10 Discografie. 22.65 Nws. WASSENAAR Astra-theatcr: Van vrijdag t/m woensdag 8 uur; zaterdag en zondag: 7 en 9.15 u. „De kinderrechter". (14 laar). Donderdag 8 uur „Jane Eyre". (14 jaar). Zondag en woensdag 2.30 uur „Sissl". (Alle leeft.). AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Lelden ls geopend Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. BiJ geen gehoor bij Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur)

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2