Middellandse Zee „vuilnisbak" voor Frans radioactief afval"? iets te verbeteren valt! voor mannen die er kijk op hebben MOETEN BROMFIETSERS EEN RIJEXAMEN GAAN AFLEGGEN? ABDIJSIROOP Duitse jongens verbouwden auto om benzine te kunnen stelen.... Prinses Irene opende „Expohal" in liet Hilversumse sportpark (Speciale berichtgeving) sport-, congres-, en tentoonstel- shal, die in het Hilversumse sport- is verrezen en die „Expohal" is ge- pt, omdat de gemeente haar heeft jekocht op de Brusselse wereldten- ïstelling, is gisteravond feestelijk in ruik genomen. Prinses Irene verricht- |f opening door op verzoek van bur- fester J. J. G. Boot op een knop te kken. Op hetzelfde moment doofde de lerrijke verlichting van het negentig tr lange en zestig meter brede glazen NOG GEEN BEKENTENIS MOORDZAAK SEVENUM Ontkennen zal niet baten (Speciale berichtgeving) van de moord op de 11-jarige Hans [mans uit Sevenum verdachte man te eld heeft tot nu toe hardnekkig ont- dit misdrijf te hebben gepleegd. De tier van Justitie te Roermond mr. rwaal verklaarde echter al wel zo- bewysmateriaal in handen te heb- dat ontkennen niet zal baten. de sorteerproeven hadden de poli- önden de verdachte meermalen aan een als de persoon, wiens lucht zij de schop die bij de plaats van het Irijf werd gevonden, hadden gero- De schop is al die tijd in een pias omhulsel bewaard gebleven om de niet te vertroebelen. Gisteren heeft Wkspolitie van Roermond verdachte meer in verhoor genomen. Zij is er wel druk bezig geweest met het ekken van gegevens en verklaringen, aat zeer veel tijd in zitten. „Alle ver ingen moeten op hun waarheid wor- gecontroleerd", aldus de recherche de Rijkspolitie te Roermond. Over erdachte zei de officier nog: „Het is keiharde man, die niets te verliezen t Ik verwacht dan ook geen verras- ie dingen van zün kant". Vandaag is rerdachte opnieuw verhoord. Gister- ad verstreek ook de termijn van de chtenisneming. Nadat deze al een- 1 is verlengd met 48 uur, zal de ter-commissaris over de verdere in- itmisneming moeten beslissen. IACONPRIJZEN HOGER it bestuur van het Produktschap Vee en Vlees heeft gisteren op zijn ib»re vergadering in Utrecht beslo- de gewichtsgrens voor baconvarkens fte brengen van 70 op 68 kg. en de nameprys met drie cent te verhogen, jrjjzen zijn nu voor de eerste tot en de vierde kwaliteit respectievelijk 10, f2.14, f2.11 en f2.08 per kilogram Kht gewicht. gewichtsgrens werd ingekrompen, at men het aanbod van bacon- «ns wat wil afremmen, nu er vele ^mogelijkheden zijn naar andere di tegen prijzen die aanzienlijk liggen dan die in Engeland. Om er te voorkomen, dat de prijzen van aconvarkens onder die van de opvol- de klasse zouden komen te liggen, is avernameprijs iets verhoogd. Frans parachutist in Moumea geëerd commandant van Smaldeel V com- ore A. P. Ferwerda, heeft tijdens het jiji van het smaldeel in Moumea, in Stille Oceaan, vorige week, het oor- lerinneringskruis met gesp 1940-'45 «reikt aan de Franse korporaal Cor- 'e, die als parachutist van het „Deu- ■c regiment des chasseurs parachu- s" in de nacht van 7 op 8 april 1945 frente achter de Duitse linies af- ttg en zich onderscheidde. Door om- tögheden kon deze onderscheiding eerder aan betrokkene worden uit- «t. Gisteren heeft het smaldeel zee gekozen. Werlanders moeten zich laten inschrijven .militaire autoriteiten in West-Java *1 alle Nederlanders in dit gebied *cht gegeven zich by de immigratie *etie in Bandoeng te laten inschry- Daarna zullen de Nederlanders elke 'Ktag op het gebied van nationaliteit s. werkzaamheden e.d. moeten mee- Voorlopig geen overleg tussen Zes en Zeven Lhet sluiten van een tweedaagse intie van de raad van ministers de Europese vrijhandelsassociatie de z.g. Zeven) heeft de Engelse m«r Maudling verklaard, dat er topig geen sprake zal zijn van on- •^delingen tussen de Zes van de toarkt /E.E.G.) en de Zeven. Hij W6 hier evenwel aan toe ,dat er f m de E.E.G. als In de E.V.A. veel nagedacht over een mogelijke ba- *aarop vruchtbare onderhandelingen «n kunnen beginnen. Prinses Irene heeft gisteren in Hilversum de voormalige Britse hal van de Expo opnieuw geopend, thans als sporthal. De Prinses op het podium tijdens de openings plechtigheid in gezelschap van bur gemeester J. C. Boot van Hilver sum. paleis en gloeiden op tien meter hoogte onder een ovationeel applaus van de drieduizend genodigden in de hal in oranjelicht reusachtige letters aan, die het woord Expohal vormden. Tevoren was de Prinses ontvangen door de burgemeester van Hilversum en de Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen. Het zevenjarig kleinzoontje van burge meester Boot, Jan Willem Wildeboer, bood haar bloemen aan, nadat een aan tal gasten onder wie staatssecretaris B. Roolvink, enige gedeputeerden en de Hil versumse wethouders, met hun dames aan haar waren voorgesteld. Tot de genodigden behoorde ook een vertegenwoordiger van de Engelse am bassade. De hal heeft namelijk op de Expo de Britse industrie gehuisvest. Met de aankoop, overplaatsing en in richting was een bedrag van ruim twee miljoen gulden gemoeid. Burgemeester Boot overhandigde Prin ses Irene als dank voor de opening een origineel geschenk: een versiering in ivoor, voorstellende de grote vier als uilen op een muurtje, een parodie op de politieke verhoudingen tussen deze mo gendheden, vervaardigd door de Hilver sumse ivoorwerkster Hil Andringa. Ter gelegenheid van de opening gaf het Ra dio-Philharmonisch Orkest een gala concert onder leiding van de Amerikaan se neger-dirigent Dean Dixon en met solistische medewerking van de pianist Ludwig Hoffmann. Op het programma stond onder andere „de feestelijke ouver ture" van de Hilversumse componist Os car van Hemel. Dirigent en solist werden in de pauze aan de Prinses voorgesteld. De Expo-hal, die ook zal worden benut voor de uitzending van grote televisie shows door de VARA, biedt plaats aan 3000 toeschouwers, welk aantal echter bij massa-bijeenkomst nog kan worden ver groot tot 5000. Er kunnen verschillende zaalsporten gelijktijdig en op talrijke banen worden beoefend en men heeft een kleedkameraccommodatie voor 350 tot 400 sportmensen. De asfaltvloer is zelfs berekend op vrachtauto's, die bij de voorbereiding van tentoonstellingen dipor reusachtige deuren de hal kunnen bin nenrijden. Krachtig verset aan Riviera en op Corsica (Van onze Parijse correspondent) Alle gemeentebesturen der voornaamste steden aan de Rivièra en van Corsica verkeren sinds enkele dagen in grote opwinding vanwege het plan van het Franse Atoomcentrum radio-actieve afvalprodukten in de Middellandse Zee te lozen. Op initiatief van de burgemeester van Nice is het gemeentebestuur van die stad in speciale zitting bijeen geweest om zelfs de mogelijkheid van een algemene waarschuwingsstaking te overwegen. De burgervader- van Marseille, de bekende socialistische oud-minister Gaston Defferre, heeft van zijn kant ook een krachtig protest doen horen en de Corsi- canen hebben zich, met een telegram in gespierde termen, zelfs tot het staatshoofd, generaal De Gaulle, persoonlijk gericht. Dat koor van protesten en beschul digingen dat zich nu verheft tegen het voornemen van de regering de Mid dellandse Zee tot een „vuilnisbak van radioactief afval" te verlagen, is het directe gevolg van een waarschuwing die de directeur van het Oceanologische Instituut in Monaco, de befaamde com mandant Cousteau, die ook de prach tige film over de diepzee „Le monde du silence" op zijn naam heeft staan, over de plannen van het Franse Atoom centrum enkele dagen geleden lanceer de. Van zijn kant heeft de hoge com missaris voor het atoomonderzoek, prof. Francis Perrin, officieel meegedeeld dat er geen enkel gevaar aan de onder neming verbonden is. De Engelsen eva cueren volgens Perrin de afvalproduk ten van hun atoomfabrieken in veel grotere hoeveelheden in het smalle Ka naal en nog nooit heeft iemand daar van enige hinder ondervonden. Tech nici van de Euratom zouden boven dien hun fiat hebben gegeven. Die laatste verzekering van de hoge com missaris wordt inmiddels niet geheel ge dekt door een verklaring van de direc teur van het Centrum voor oceano- gravische onderzoekingen, die had aan geraden eerst met een proef op kleine schaal te beginnen om dan na ver loop van enkele maanden eventueel tot een grotere afvoer van afgewerkte atoomdelen over te gaan. Wie van de beide partijen het weten schappelijke gelijke gelijk ook aan zijn zijde heeft, zeker is dat het aanzien lijke gerucht dat nu reeds rond deze voornemens is verwekt, geen gunstige invloed op het toerisme aan de Franse Rivièra belooft te zullen hebben. Uitstel of afstel Uit latere berichten blykt intussen, dat de protesten aanvankelyk enig resultaat hebben opgeleverd: De Franse regering heeft namelijk de uitvoering van haar plan „om 6.500 houders met radio-actief afval tussen Corsica en het vasteland in de Middellandse Zee te laten zakken, uitgesteld", zo wordt van officiële zijde vernomen. 41U.JU. I1C L UUlOl CL 13 S^L ledereen mag dan nog zo tevreden zijn over Kerko shirts, Kerko blijft ze kritisch bekijken. Kerko blijft streven naar een nóg grotere perfectie, een nóg betere afwerking. Het nieuwe maatsysteem altijd èn de juiste hemdlengte èn de juiste mouwlengte èn de Kerko shirts in alle prijsklassen 13 JO - 15.90 17.90 19.75 - 2230 25.50 29.75 juiste boordmaat - is daar een sprekend voorbeeld van. En het befaamde Doublefront, dat doorschijnen voorkomt en het voorpand prachtig glad houdt. En de haarscherp gesneden boord met de speciale voering en de ingenaaide Kerkostay baleinen. Als laatste snufje is er nu de Kerko brillezak (octrooi aangevraagd). Zonder rits, zonder knoopjes! En toch... buk maar, Uw bril valt er niet uit! Koop kritisch, kies Kerkó, Nederlands beste shirt... dat nog steeds beter wordt I Veilig Verkeer-forum in Groningen Nog meer wensen naar voren gebracht (Speciale berichtgeving) Het aanbrengen van spiegeltjes op bromfietsen, het aandringen op uitbreiden van het onderbezette politiekorps om een gewenste controle op de verkeers onveiligheid te kunnen uitoefenen, een strenger toezien op het verhogen van de maximum snelheid (40 km) van deze voertuigen, de instelling van rybewijzen of andere rüvaardigheids-certificaten voor bromfietsers, een ruimere voorlichting op de scholen, het invoeren van een beschermende helm voor berüders en een verhoging van de capaciteit van de rywielpaden, waren de belangrykste wensen, die een forum onder voorzitterschap van burgemeester Ch. G. Matser van Arnhem op de tweede dag van het congres van het Verbond voor Veilig Verkeer in Groningen aan die vereniging ter behartiging meegaf. Zij vormden de slot-conclusie van een interessante en meer dan drie uur du rende gedachtenwisseling, die het Ver bond, het forum en de aanwezigen door middel van een onder het motto „De bromfietseen probleem?" uitge bracht rapport oplegde. Het forum, bestaande uit ir. H. G. van de Berg, directeur van een bromfietsen- fabriek, ir. J. F. L. van Gils en Jhr. mr. H. G. van Holten tot Echten, leden van het hoofdbestuur van het Verbond voor Veilig Verkeer, mr. P. de Jongh, hoofd van de afdeling Waterstaatrecht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, dr. ir. H. J. Kolkman, directeur van de Stichting Psychologisch Instituut voor Verkeersveiligheid, prof. dr. B. Ch. J. Lievegoed, directeur van het Nederlands Psychologisch Instituut en K. J. Müller, commissaris van politie in Rotterdam, was het er algemeen over eens, dat de publiekeiyke wrevel ten opzichte van bromfiets en bromfletsberyder ongemo tiveerd was. „De bromfiets, zo vatte de slagvaar dige en vaak geestige forumvoorzitter, de heer Matser het samen, „voorziet in een enorme sociale behoefte. Het geeft een grote categorie mensen, welke vroe ger nauwelijks aan enige verplaatsing of recreatie toekwam, nu de vryheid deze mogelykheden wel te benutten. Belangrijk was ook de mededeling, die mr. P. de Jongh bU de beantwoor ding van een van de vele uit de druk bezochte vergadering naar voren ge brachte problemen deed, nl. dat de Com missie Veiligheid Wegverkeer overweegt in de eerstvolgende wyziging van het wegenverkeersreglement het aan brom- De Kon. Marine heeft voor de M.L.D. de beschikking gekregen over deze nieuwe Sikorsky-helikop ter. die uitermate geschikt is voor eddingsoperaties. Doordat de taart en rotorbladen opvouwbaar zijn. kan het toestel opereren vanaf vliegdekschepen. fietsers verplicht te stellen in het bezit te komen van een rijvergunning, terwyi tevens tegen het vaak hinderlijke lawaai, dat deze voertuigen veroorzaken, stap pen zullen worden ondernomen. Hoog Amerikaans bezoek aan hoofdstad van Laos Graham Parsons, de Amerikaanse on derminister van Buitenlandse Zaken be last met aangelegenheden betreffende het Verre Oosten, is gisteren met de onderminister van Defensie Irwin en de stafchef van de Amerikaanse vloot in de Stille Oceaan, vice-admiraal Riley, in Vientiane aangekomen voor overleg met de neutralistische Laotiaanse re gering onder Prins Soevanna Phoema. De eerste Russische ambassadeur in Laos, Abramof, werd vandaag in Vien tiane verwacht. De 23genezende bestanddelen in de vertrouwde fles Abdijsi roop (Akker-siroop) jagen die gevaarlijke griephoest weg uit uw gezin. „Een gemene en geraffineerde streek (Van onze Haagse redactie) „Jullie verdienen een strenge straf. Niet omdat jullie nou toevallig Duit- onmiddelUjk kon inreke nen: zy zaten namely k in hun eigen auto en hielden zich slapende. Het onderzoek van de recherche wees uit dat de sers zyn, maar omdat dit Duitse jongelui in hun een gemene, geraffineerde en in koelen bloede voor bereide diefstal is". Aldus toornde de Haag- politierechter gister auto een pompje hadden geinstalleerd, dat werd aangedreven door het mo tortje van de ruitenwis sers. Via een slangetje morgen tegen twee Duitse konden zy de benzine uit jongens, die hun auto van de tank van een slacht offer rechtstreeks in hun eigen benzinetank pom- een speciale Installatie hadden voorzien om ben zine te kunnen stelen van pen. andere automobilisten. Op de avond van Gelukkig werden jongelui al tydens augustus j.l. werden de plegen van hun eerste jongelui tegen het mid- dernachteiyk uur door de diefstal in ons land ge arresteerd. „De pompin- Haagse politie gearres- stallatie hadden zy aan- teerd, nadat een Haagse gebracht om de kosten auto-eigenaar hen op he- van hun vakantie te terdaad had betrapt ty- drukken", zei de officier dens het stelen van ben- van Justitie. zine uit de tank van zyn wagen. Toen hy by zyn auto kwam. zag hy dat de ben- Deze eiste dat de uit Bremen afkomstige jonge lui zouden worden ver oordeeld tot een gevange- zinetank van zyn auto nisstraf van 3 maanden door een plasticslang was met aftrek en tevens dat verbonden met een naby staande Duitse wagen. De man liet door een voorby- ganger de politie schuwen, die de de auto, waarop een van de knapen nog 1.500 mark ^^H_moet betalen, zal worden waar- verbeurd verklaard, dieven De verdedigsters, me vrouw mr. R. E. Andrin- ga-Blok en mej. mr. M. G. Bröcker, betoogden dat de geëiste straf, juist ook de verbeurdverklaring van de nog niet afbetaalde auto, te zwaar is in ver houding tot het gepleegde feit. Zy vroegen het by de twee maanden voorarrest te laten en deze beide jongelui, omdat zy Duit sers zyn, niet zwaarder te straffen dan b.v. een landgenoot of een andere buitenlander. Hierop reageerde de of ficier van Justitie, mr. Kemper met: „Er is geen sprake van dat myn eis extra zwaar is, omdat dit Duitsers zyn. Integendeel, wy zyn heus niet zo gek dat wy de zonde der va deren aan de zoons ver gelden willen". De politierechter, mr. Hierneiss, legde de belde verdachten tenslotte een gevangenisstraf van 10 weken met aftrek op, ter wijl de ln beslaggenomen auto verbeurd verklaard werd, de beide Duitsers zullen over twee dagen hun straf uitgezeten heb ben. Donderdag 13 oktober 1960 Zesde blad no. 30175 Lgericht 1 maart 1860 Voor zaalsporten, massabijeenkomsten, tentoonstellingen en televisie-shows Dieet en hartkwalen Israëlische geleerden onderzoeken de theorieën volgens welke een verkeerd dieet of geesteiyke spanning tot hart aanvallen kan leiden, aldus heeft prof. J. J. Groen, een Israëlisch dokter van Nederlandse afkomst, ln een persgesprek verteld. De onderzoekingen worden ver richt bij nomadische bedoeienen, Ara bische stadbewoners en joden uit Jemen en midden- en oost-Europa. Volgens prof. Groen is Israël een ideaal oord voor deze onderzoekingen omdat daar men sen van overal ter wereld zijn komen wonen met hun onderling verschillende dieet- en andere gewoonten. Bij Je- nemieten zouden dodelijke hartaanval len slechts zelden voorkomen en daarom volgt prof. Groen heel nauwkeurig hun dieet om de gevolgen daarvan na te gaan. Het verschil tussen het westerse en oosterse dieet is volgens de professor hierin gelegen dat het westerse rijk is aan proteine en „verzadigde" vetten zo als boter en margarine, terwyl het oos terse voornameiyk bestaat uit koolhy draten, veel brood en niet-verzadigde vetten. Toenemende mechanisatie in de landbouw Naar het Centraal Bureau voor de Statistiek meedeelt, beschikt de Neder landse landbouw volgens de uitkomsten van de mei-telling 1960 over 81.700 trek kers. Dit is 15.100 meer dan twee jaar geleden. De totale trekkerscapaciteit bedraagt thans 80 pk per 100 ha, tegen 44 in 1955 en 24 in 1950.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17