keelpijn CAVA SEUL SCHERPE KRITIEK OP BELEID INZAKE DE KERNENERGIE Gargilpn Werktijdverkorting dwingt tot inschakeling van meer mensen JL Nederlandse voorsprong werd achterstand door verlammend gebrek aan coördinatie Zwaartepunt hoort bij R.C.N. mei DUBBELDEKKEND GROTE van kempen b reestraat Vrijheid van vestiging voor de ondernemers handhaven 't Gaat vanzelf met Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 13 oktober 1960 Derde blad no. 30175 De vaste commissie voor de kernenergie uit de Tweede Kamer heeft in haar voorlopig verslag betreffende de nota inzake de kernenergie, de nota inzake de opleiding op het gebied van de atoomenergie en het ontwerp van de kernenergie wet ernstige kritiek geuit op het kernenergiebeleid van de Nederlandse regering. Vele leden achtten de gang van zaken met de belangrijkste overheidsactiviteit op nucleair gebied het Reactor Centrum Nederland niet bevredigend en daarnaast, aldus deze leden, mag de vraag worden gesteld of de structuur van het R.C.N. Deze leden vroegen zich af of hier geen onevenwichtige situatie is ontstaan. Met alle waardering voor de werkzaamheden van de K.E.M.A. willen deze leden wel opmerken, dat het naar hun mening ongewenst zou zyn, wanneer het zwaar tepunt van de studie en de ontwikkeling van de reactorbouw in handen van de elektriciteitsproducenten zou komen te liggen. Dit hoort in de gedachte opzet primair bij het R.C.N. Via dit lichaam behoort al het Nederlandse reactorwerk te lopen en daarin behoren alle werkzaamheden op de meest efficiënte wijze te worden gecoördineerd. wel evenwichtig en hanteerbaar is. Dit lichaam coördineert en overkoepelt alle reactorwerkzaam heden, waaronder die van de K.E.M.A. (Keuring Elektrische Materialen Arnhem), maar het kan zich slechts moeizaam ontwikkelen. Het K.E.M.A.-Reactorinstituut (inclusief de andere daar verrichte nucleaire werkzaamheden) ontwikkelt zich daarentegen op een opmerkelijk snelle wijze. Het R.C.N. wordt onder meer geremd door beperkte financiële mogelijkheden, de K.E. M.A. schijnt hiervan geen last te hebben. Ontwikkeling bleef achter bij verwachtingen Deze vele leden willen vooropstellen dat het RCN zeker een aantal werk zaamheden heeft verricht, welke waar dering verdienen, en ook wilden zij de technische tegenslagen met de reactor- bouw te Petten niet toeschrijven aan een ontoereikend beleid van dit orgaan. Maar toch konden deze leden zich niet aan de indruk onttrekken, dat dit insti tuut, dat in juli 1955 werd opgericht, niet de ontwikkeling heeft doorgemaakt en niet die resultaten heeft geleverd, die dergelijke centrale, in belangrijke mate mede door de overheid in het leven ge roepen instituten in andere vergelijk bare landen te zien geven. Vele leden erkenden dat de onderha vige materie zodanig snel in ontwikke ling is dat het beeld van de situatie ver geleken met dat van drie jaar geleden nu wel sterk gewijzigd is. De zeer hoog gespannen verwachtingen van drie jaar geleden omtren* het tempo van de ont wikkeling zijn wel te optimistisch geble ken. Deze leden wilden echter wel waar schuwen tegen het vervallen in het an der uiterste, dat van een vergaand pes simisme, zelfs van een niet meer gelo ven in de praktische mogelijkheden van de nucleaire toepassingen. De leden wa ren ervan overtuigd dat de kernenergie toepassingen in ons maatschappelijk le ven een rol van betekenis zullen gaan vervullen, al zal het tempo van de ont wikkeling trager zijn dan aanvankelijk werd verwacht. Geen homogeniteit binnen regering Men was van oordeel dat zeker de eerste tijd de overheid een actieve rol zal moeten spelen om deze ontwikkeling te bevorderen en in juiste banen te lei den. Deze leden constateerden dat Neder land, toen het met de nucleaire toepas singen begon, vooral wetenschappelijk maar ook op het gebied van de ontwik keling een zekere voorsprong had op ver gelijkbare landen. Nu kan geconstateerd worden dat deze voorsprong niet meer bestaat en zelfs dat er bepaald sprake is van een Nederlandse achterstand. Dit is, naar de mening van deze leden, een gevolg van het feit, dat er in Nederland geen samenhangend nucleair beleid be staat, dat met een maximum van effi ciency en concentratie de bescheiden fi nanciële en andere mogelijkheden op de nuttigste wijze benut, dat in een een voudige en duidelijke organisatorische opzet alle werkzaamheden coördineert en daardoor - ongeacht een meer of minder snelle ontwikkeling - de beste mogelijkheden voor een Nederlandse bij drage aar deze ontwikkeling schept. Dit samenhangend, vanuit een homo gene visie gevoerd beleid is niet aanwe zig binnen de regering zelf. De instelling van een kernenergieraad, zal, naar de mening van deze leden aan deze onbevredigende situatie weinig of niets veranderen. Deze raad is in we zen weinig anders dan de bestaande interdepartementale commissie voor atoomenergie. Onvoldoende steun De vele leden wijdden ook nog aan dacht aan de gang van zaken met be trekking tot de bouw van een eerste Advertentie ZUIG WEG snel en doeltreffend N.V. PHILIPS-DUPHAR De Duitse natuurkundige prof. Groth bij de centrifugewaarmee hij een systeem heeft ontwikkeld om in de toekomst op goedkope wijze splijtstof voor kernwapens te ver vaardigen. energiereactor in Nederland. In de pe riode van vijf tot tien jaar, die naar men zegt nog moet verlopen voordat de produktie van elektriciteit uit kern energie competitief zal zijn met de klas sieke centrales is de overheid de eerst- aangewezene om de lasten, die hiermede gepaard gaan, te dragen, al sluit dit bij dragen van anderen, die erop den duur de vruchten van zullen plukken, niet uit. Naar de mening van deze leden zal dus de overheid bij de bouw van welk reactortype dan ook bij moeten sprin gen. Zij betreurden dat dit in het geval van de in het kader van het verdrag van Euratom met de Verenigde Staten te betrekken reactor onvoldoende gebeurd is. Deze leden verheugden zich voorts er over dat nu het instituut in Petten langzaam gereed begint te komen voor gebruik dat een belangrijk deel ervan zal worden overgenomen door Euratom. Maar wel blijft dan de vraag wat er van het experimentele deel der werkzaamhe den overblijft. POLARTANK NOG NIET IN IJMUIDEN Hoewel de loodsdienst te IJmuiden door de zware herfststorm sinds gister middag nog steeds is gestaakt komen de zeesleepboten „Simson" en „Stentor" met het 12.651 ton metende Noorse tank schip „Polartank" vandaag in de rich ting van IJmuiden. Het transport was vanmorgen om zes uur op ongeveer 40 mijl ten noordwesten van IJmuiden. De .Polartank", die maandag op 180 mijl ten noorden van IJmuiden ernstige machineaverij opliep, zal te Amsterdam worden gerepareerd. Of de sleep nog vandaag te IJmuiden zou binnenlopen hangt af van de hervatting van de loodsdienst en van het weer. Vanmorgen heerste nog windkracht 7. De zeesleepboot Nestor, die gistermor gen de „Xmas" voor een stranding in de Haaksgronden behoedde, meldde van morgen als positie met deze sleep onge veer 50 mijl ten noordwesten van Ter schelling. De „Nestor" sleept het 4.164 ton metende schip naar Bremen. Loop vrij binnen... Advertentie koopcentrum voor aaverieiuie s om ideeën op te doen LEIDEN serviesgoed en glaswerk EEN KIND KAN DE „KWAST., DOEN Socialisten in Bonn tegen eenzijdige atoomwapening (Van onze correspondent in Bonn De defensie-expert en vooraanstaand Bondsdaglid van de Westduitse socialis tische oppositie-partij, Fritz Erler, maak te gisteren bekend, dat zijn party in zake de atoomontwapening *nict het voorbeeld van de Britse Labourpartij wenst te volgen. De S.P.D., zo schreef Erler in een bulletin van zijn partij, is niet voor eenzijdige atoombewapening van het Westen zoals het Labour-con- gres te Scarborough die dezer dagen tegen de wil van haar partijleider Gaits- kell heeft geproclameerd. Erler en de zijnen staan op het stand punt dat de Westelijke wereld niet een zijdig kan afzien van de atoomwapens, waarover zij thans beschikt. Alleen op basis van gelijktijdigheid, gelijkwaardig heid en reële controle kan het tot atoomontwapening komen en dan nog met de controle van de gehele wereld. Met deze verklaring streek Erler een paar plooien glad, die de S.PD.-Bonds- I kanselierkandidaat Willy Brandt het af gelopen weekeinde te Bad Godesberg Ihad veroorzaakt. Brandt had verklaard 'dat de Bondsrepubliek niet moet aan- dringen op eigen bezit van atoomwapens, en in geen geval met atoomwapens po litiek moet maken. Maar reeds hij kon digde aan dat de S.P.D. wel eens con cessies zal kunnen doen op het stuk der atoomontwapening van het Westduitse 'leger; ter andere zijde had Brandt het Voorzitter Verbond Ned. Werkgevers Vrij Europa mag niet in blokken uiteen (Speciale berichtgeving) Ernst, bezinning en een waarschuwend opheffen van de vinger. Dat waren de kenmerken van de jaarrede, vanmiddag in het Kon. Instituut voor de Tropen te Amsterdam, uitgesproken door de algemeen voor zitter van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, dr. ir. F. S. den Hollander, ter gelegenheid van de algemene ledenvergadering. De Verbondsvoorzitter wees weliswaar in het voorbijgaan op de tegenwoordige „volle, ja zelfs overvollen werkgelegenheid", op de goede resultaten, op de ondernemerszin en de ondernemerskrachten en op het zonder ernstige prijsrepercussies nemen van de z.g. „1 april- hobbel", doch het opmerkelijke en verheugende feit, dat door de onlangs ingediende begroting zoals onze financiële medewerker het uitdrukte de „gouden draad van de hoogconjunctuur" loopt, bleef ongenoemd. Nauwelijks een woord van vreugde ook over de toene mende welvaart en de ganse reeks symptomen van de conjunctuur voorspoed. Ir. Den Hollander was wel niet somber gestemd, doch het waren geen plezierige onderwerpen die hij aanroerde Hij concentreerde zijn aandacht im-1 mers op het vraagstuk van het institu tionele kader, waarin de Nederlandse ondernemers werken en daarbij behan- delde hij het vennootschapsrecht, waar- over hij wel iets te zeggen had, op de j problematiek van de ruimtelijke orde-1 M ning, waarbij volgens hem de vrijheid van vestiging van de ondernemer niet in het gedrang mag komen, op de ontwik- keling van kosten en prijzen o.m. in ver band met de fiscale politiek, waarover hij zich niet onverdeeld gunstig uitliet. i en tenslotte op enkele internationale za- ken, die meer en meer de aandacht en zorgen vragen van de Nederlandse on dernemers. Daarnaast memoreerde hij, dat er in ons land ook nog een huurpro- bleem is, dat dringend een finale oplos sing vereist, terwijl hij over de emigratie opmerkte, dat men hen, die willen emi greren, niet moet tegenhouden, doch dat wij dit ook niet moeten aanwakkeren, omdat het thans voor ons land een tijd is voor „alle hens aan dek". BESLISSEN De rector-magnificus van de Ne derlandsche Economische Hoge- 1 school te Rotterdam, de economist i prof. H. W. Lambers, gaf in de i kring van het Verbcuid van Neder- li landsche Werkgevers vanmiddag een moderne visie op het onder- nemersschap, hoofdzakelijk uitgaan de van de ondernemer in de afzon- 1 derlijke onderneming. In dit bespie- gelende, theoretisch gefundeerde be- toog gaf hij oun. te kennen, dat de i beslissingen wat en voor wie er zal worden geproduceerd de onover- draagbare kern van de onder- nemerstaak van de kleinste tot de grootste onderneming vormt. De 1 kern van het ondernemersschap is 1 dan ook „beslissen", waarbij de keuze van het tijdstip, waarop de beslissing dient te geschieden even belangrijk is als de inhoud van die beslissing. ongewenste consequenties heeft gehad, en nog heeft, voor dit deel van Neder land. Prijzen bepalen plafond loonniveau Vredestein gaaf nieuwe fabriekshal bouwen De president-directeur van Vredestein Rubber, ir. E. L. C. Schiff, heeft van morgen tijdens een bijeenkomst ter vie ring van zijn 65ste verjaardag meege deeld, dat in Loosduinen binnenkort zal worden begonnen met de bouw van een nieuwe fabriekshal, die een oppervlaktê zal hebben van 5.000 m2. Ir Schiff, die op 30-jarige leeftijd reeds werd benoemd tot directeur, heeft het bedrijf zien uitgroeien tot de groot ste rubberverwerkende industrie van de Benelux. Onder zijn leiding staan thans 4 fabrieken met in totaal ongeveer 5.000 werknemers. dan weer over een atoombewapening, die de kern van de toekomstige sociaalde mocratische politiek moet zijn. De C.D.U. heeft hem over deze weinig zeggende uit latingen aangevallen. Maar met Erlers verklaringen van gisteren is de S.PD. toch weer veel duidelijker geweest dan van haar de laatste jaren op het punt van de atoombewapening bekend was. Ook een andere belangrijke S.P.D.-er, de Hamburgse burgemeester Brauer (even als Erler lid van het zogenaamde „schaduwkabinet" van de S.P.D. voor de aanstaande verkiezingscampagne) liet zich gisteren uit over de defensiepolitiek. Brauer zei te Hamburg dat een volk zijn eigen bestaan zou opgeven, indien men de weg zou inslaan van het totale pacifisme. Advertentie /zelfglanzende was, schoencrème, wrijfwas, WéCé Reiniger,] 1 metaalpoets, ontvlekker, blanca. Handelsonderneming Gerard Rooiers, Breda» Het kostenvraagstuk noemde ir. Den - Hollander voor de Nederlandse onder- »erP «verlens dat in de neming een vraagstuk van de eerste or- I Li"8 n„, de. Het is immers zo, dat onze nationale I staa' wderl de da<-'' dat het ™erd in&e de voerd' Fiscale druk: de zwaarste De voorzitter kwam ook weer te spre ken over de zwaarste van alle materiele lasten: de fiscale druk op de bedreven. In dit verband roerde hij de dubbele heffing van de vennootschapsbelasting en in komstenbelasting over de door naamloze vennootschappen en dergeiyke lichamen behaalde winst aan, sprak hij over het beruchte „aanmerkeiyk belang", en viel hij de Rüksoverheid aan met be trekking tot het afschrijvingssysteem volgens historische kostprijs, een onder uit/onderlijk betrokkenen Politiek buiten vennootschapscomplex „De problemen rond „de structuur van de onderneming", hebben, „aldus ir. Den j Hollander", het afgelopen jaar hernieuw- i de en intensieve belangstelling getrok- j ken. Niet alleen publiceerde de Dr. Wiardi Beekman Stichting een studie over dit onderwerp, maar bovendien werd een staatscommissie ingesteld, die tot taak heeft te onderzoeken of de rechts vorm van de onderneming herziening be hoeft. In dit verband merkte spreker op, dat het vennootschapsrecht, zoals dit thans ruim 30 jaar van kracht is, ons land veel goeds heeft opgeleverd. De motieven, die thans ter ondersteu ning van de wens tot verandering naar voren worden gebracht, zijn van uiteen lopende aard en in sommige gevallen op levensbeschouwelijke grondslag geba seerd. Spr. kon zich echter niet van het gevoel ontdoen, dat naast deze motieven ook nog andere, politieke factoren een zekere rol spelen. Daarom verklaarde hij met nadruk, dat het van het allergroot ste belang is, het vennootschapscomplex niet in het politieke vlak te trekken. Zou dit namelijk wel gebeuren, dan zal het gevaar ontstaan, dat al het goede van tegenwoordig, in het strijdrumoer buiten de aandacht zou geraken. Voorts zou het thans bereikte evenwicht door de opneming van nieuwe dwingende re gelen in het vennootschapsrecht be paal- delijk verstoord worden. Vestiging niet aantasten Het Verbond zo bleek uit de woor den van de voorzitter stemt in met het regionale industrialisatiebeleid van concurrentiepositie (bepaald door marge tussen wereldmarktprüzen en na tionaal kostenpeil) beslissend is voor het slagen van Nederlands industrialisatie. In de kringen van het Verbond be staan alhoewel het regeringsprogram ma en de regeringsdaden onderschreven worden echter wel nog enkele bezwa ren tegen de concrete technische oplos sing van verschillende vraagstukken. In het bijzonder over de normen voor de loonpolitiek is bij het Verbond een na dere studie gaande. Het georganiseerde bedrijfsleven zal thans spoedig met vruchtbare suggesties moeten komen, die het Verbond nodig heeft, niet alleen in de actuele situatie maar tevens om in de S.E.R. zijn bij drage te kunnen leveren aan het door de regering aangekondigde verzoek om ad vies terzake. Ir. Den Hollander wees er in dit ver band nog eens op, dat er een samenhang bestaat tussen lonen en prijzen. „In zeer veel gevallen zijn de prijzen een gegeven. Daar de investeringsaftrek als een ze ker soelaas kan worden beschouwd, be treurde ir. Den Hollander het dan ook, dat beperkingen hiervan en van de ver vroegde afschrijving werd ingevoerd. Wij leven immers in een toenemende inspanning ten behoeve van onze indus triële positie op de Europese en de we reldmarkt, een inspanning, welke zich op speurwerk, ontwikkeling en automa tisering richt. De daarvoor benodigde in vesteringen kunnen echter slechts wor den gerealiseerd, indien de economische factoren daarvoor gunstig zijn. Bestaat derhalve bij spreker reeds bedenking ten aanzien van de conjuncturele mani pulatie met de investeringsaftrek, be paald onjuist acht hij het dat in het complex van belastingmaatregelen, dat in de miljoenennota wordt aangekon digd, de beperking van de investerings aftrek een definitieve plaats zal moeten gaan innemen, zodra de tijdelijke ver hoging van het tarief van de vennoot- dal in t^ïanfrHiXe mate het plafond be- I schapsMastrnK met vier punten enge- naait voor hetgeen op het gebied van de d^°iah'nT?»wd ?ï,«ïn SS Jïïtï Dr. ir. F. Q. DEN HOLLANDER voorzitter van het Verbond leid de vryheid van vestiging van de ondernemer in acht neemt. Verwacht wordt, dat de overheid door het verbete ren van de objectieve vestigingsfactoren de vestiging van nieuwe industrieën en de ontplooiing van reeds gevestigde in dustriële bedrijven in „overig Nederland" „bevordert. „Het mag bepaald niet zo zijn", zei waarschuwend ir. Den Hollan der", dat van overheidswege wordt uit gemaakt, welke bedrijven zich in dan wel buiten de randstad Holland mogen ves tigen. Spr. merkte echter ook op, dat het niet tijdige onderkennen van de gevol gen, die de concentratie op een beperkt gebied in het westen des lands met zich brengt, het gevaar inhoudt, dat de overheid in een later stadium gedwon gen kan worden maatregelen te nemen, die voor de industrie wellicht minder aanvaardbaar zijn om de dan ontstane situatie het hoofd te bieden In dit ver band memoreerde ir. Den Hollander nog, dat het Verbond van mening is, dat de in het verleden plaats gevonden heb bende snelle groei van de Randstad Hol land, welke mede gebaseerd was op een de regering, doch slechts zolang dit be-migratiestroom uit „overig Nederland", lonen mogelijk is en daarover is dan ook in het achter ons liggende jaar door het ministerie van Economische Zaken veel gesproken met het bedrijfsleven om tot aanvaardbare oplossingen te komen". De wens van minister De Pous, dat in het bedrijfsleven prijsverlagingen worden doorgevoerd in een vaste verhouding tot de mate, waarin loonsverhogingen het nationale gemiddelde te boven gaan, gaat volgens de opvattingen van het Verbond echter te ver. „Het is een bena dering, welk onaanvaardbaar generalise rend is. Zulk een voorstelling houdt geen rekening met de mogelijkheden, die het prijsbeleid van afzonderlijke onder nemingen of bedrijfstakken heeft". Werktijdverkorting Verbetering van de arbeidsvoorwaar den ziet ir. Den Hollander niet als be zwaarlijk, mits het geschiedt binnen het raam van het loonbeleid van thans, doch hy meende wel te moeten opmerken dat een verbetering van lonen en andere ar beidsvoorwaarden geen enkele man aan het produktieproces toevoegt. „Bovendien moet", zo voegde spreker er aan toe. „rekening worden gehouden met de werktijdverkorting. Bij de be schouwing hiervan wordt echter vaak over het hoofd gezien, dat voor de voort gang van het produktieproces de aan wezigheid van bepaalde medewerkers ge boden is en dat het niet alleen produkti- viteit is, welke hierbij meespreekt. De consequentie hiervan is, dat by werktijd verkorting in ieder geval méér mensen dan tevoren beschikbaar moeten zyn. een verband gelegd tussen twee maat regelen, dat geen reëele grond heeft. Zy betreffen niet eens dezelfde groepen van belastingplichtigen. Gebrek aan eensgezindheid Het feit, dat de landen van West- Europa er nog niet in zijn geslaagd een modus vivendi te vinden waardoor een splitsing kan worden afgewend, getuigt volgens ir. Den Hollander van een be treurenswaardig gebrek aan eensgezind heid over de Europese politiek, „wy mo gen er niet in berusten dat het vrije Europa in blokken uiteen valt. Vryheid is een kostbaar goed. Waarom zyn wy eerst dan bereid er offers voor te bren gen als zy fysiek bedreigd wordt, of wel licht reeds van ons weggenomen is? Wy moeten Europa beschermen ten behoeve van onze vryheid en kunnen dat slechts doen door met zyn allen schouder aan schouder te staan. Zolang dit niet het geval is, bestaat er geen werkelyke Eu ropese gemeenschap". In dit verband onderwierp spr. de ont wikkelingen van E.E.G. en E.V.A., mede in hun onderling verband, aan een kri tisch onderzoek, waarbij hy o.m. conclu deerde, dat de huidige situatie in Euro pa een ontwikkeling in het leven dreigt te roepen, die ons ver weg kan voeren van de gewenste liberale handelspolissen. De onderhandelingen om de O.E.E.S. te hervormen en uit te breiden tot een „organisatie van economische samen werking en ontwikkeling" (met het lid maatschap van de V.S. en Canada) kan het Verbond tenslotte slecht9 toejuichen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11