„Wij moeten ons land veilig maken" Opnieuw staat Tuindorp Oostzaan onder water WEERBERICHT Denk in verkeer niet slechts aan eigen rechtook aan plicht LEVENSLANG VOOR SS-ERS UIT KAMP SACHSENHAUSEN leutvs Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 12 OKTOBER 1960 No. 30174 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Koningin Juliana voor radio Kies in de eerste plaats de wijste partij! Ter gelegenheid van de bezinning op de verkeersveiligheid, heeft Koningin Juliana vanmorgen voor de radio de volgende toespraak gehouden: „Alle verkeer neemt toe, alle middelen van vervoer nemen toe. Het aantal ongelukken wordt voortdurend groter, en de strijd daartegen wordt intenser. Wat van dit alles neemt het sterkste toe? Op het ogenblik komen de ongelukken flink opzetten in dit vreselijke gevecht om de weg. In de laatste vijf jaren bij elkaar zijn er door verkeersongevallen uit ons midden door de dood heengegaan meer dan 8000 personen, dat is een getal, gelijk aan heel de bevolking van Bolsward. En ernstig gewond werden daarbij ruim 113.000 mensen, een aantal ongeveer gelijk aan heel de bevolking van Arnhem of Breda. Daarbij is 1960 nog niet inbegrepen, maar dit zal waarschijnlijk een bijzonder zwart jaar blijken te zijn. Om met Vondel te spreken: ,wie zal d'ellende en 't jammer noemen". Want wie zal ooit beschrijven wat er op de weg gebeurd is wat er omgegaan is in alle mensen die bij een ongeluk betrokken zijn geweest, en in het bijzonder in hen, die het ons niet meer navertellen? Som migen zijn bij verrassing door de dood overvallen, anderen hebben zichzelf niet geteld en hun leven gegeven om een kind, of een mens, te redden. Wij denken aan het ontzaglijke leed dat in zoveel levens ontstond. Ook den ken we aan het afschuwelijk zelfverwijt, waarmee sommigen moeten verder leven, omdat ze het instrument zijn geworden om het leven van een ander te beëindi gen of te ruïneren. Ja, wij zijn op de wereld Om elkaar bij te staan en wij willen ons ook graag ver antwoordelijke wezens voelen. Dan moe ten wij toch niet vergeten wat de prijs kan zjjn voor het zich laten verleiden tot onsportieve dingen, zoals b.v. een weliswaar heerlijk gevoel van snelheid te hebben maar daar waar dat niet verantwoord is 'of een record te halen op de weg wat toch nooit zuiver is omdat de weg geen circuit is, of te grote haast hebben: wie gauw wil aankomen kan trachten wat eerder op pad te gaan, of ook een eigenwijs niet meespelen met de algemene spelregels van het ver keer. Bovendien is het altijd onverstan dig, zichzelf te overschatten of zijn auto of motor of bromfiets, of zo maar aan te Zwaar stormweer op de Noordzee Het zware stormweer-windkracht 8 tot 9 op de Noordzee, dat tot gevolg had dat alle loodsdiensten voor de Neder landse zeegaten en havens moesten wor den gestaakt, heeft in de afgelopen nacht ook het onder Liberiaanse vlag varende en in Cardiff thuisbehorende vrachtschip „Xmas" in ernstige moei lijkheden gebracht. Het 4.164 ton meten de schip dreigde gisteravond op de noordpunt van Texel bij Eierland te stranden. De motorreddingsboot van Den Helder en de zeesleepboten „Dog- gersbank" en „Nestor" snelden de „Xmas" te hulp. Ongeveer 11 uur gister avond kan het schip achteruit uit de Nederlandse kust draaien. Ter hoogte van het Molengat bij Den Helder moest het schip vanmorgen om streeks acht uur om sleepboothulp vra gen. De „Nestor", die ter plaatse was gebleven, bood via signalen assistentie aan, welke werd geaccepteerd op basis Lloyds open form. De „Xmas" dreigde toen al in de Haaksgronden bij en Helder te verdagen. De Nestor trachtte omstreeks kwart over acht onder leiding var. kapitein Bronswijk uit IJmuiden op de zware zeeën vast te maken. Twee andere zeeslepers de „Simson" en „Stentor" eveneens uit IJmuiden, die gistermiddag op 180 mijl ten noorden van IJmuiden de ruim 12000 ton meten de met machineschade ronddrijvende Noorse tanker „Polartank" hebben vast gemaakt, vorderden in het stormweer langzaam in de richting van IJmuiden. Ondanks dit slechte weer konden de zeeslepers een vaart van vier mijl met het schip lopen. De sleep wordt morgen ochtend in IJmuiden verwacht. De zeesleepboot „Nestor" is er vanmor gen om negen uur in geslaagd in storm weer een verbinding tot stand te bren gen met het onder Liberiaanse vlag va^ rende vrachtschip „Mas", dat op de Haaksgronden bij Den Helder dreigde te stranden. De „Nestor" van N.V. bu reau Wijsmuller sleep de „Mas", die niet geladen is en die onderweg was van Cardiff naar Bremen, dieper in zee. De vaart is ongeveer drie myl. De „Nestor" zal de „Mas" voorlopig voor reparatie naar een Nederlandse haven, vermoede lijk IJmuiden, brengen. Evenals de sleep van de „Polartank" met de zeeslepers „Simson" en „Stentor" kan de ,Mas" gesleept door de „Nestor" in de loop van de morgen te IJmuiden worden ver wacht. VRIJ KOUD Pe Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Meest matige wind tussen noordwest en west. maar aan de kust aanvankelijk nog krachtige tot harde noordwestelijke wind. Vrij koud. aakt (Opgemaa! te 11.15 uur). 13 OKTOBER Zon op: 7.01 uur; onder: 17.51 uur; Maan op: uur; onder: 14.44 uur; Hoogwater te Katwijk te 8.50 en 21.20 uur; Laagwater te 4.07 en 16.28 uur, Dit nummer bestaat uit 14 pagina's nemen dat alle anderen goed rijden en wèl verstandig en voorzichtig zijn. Het is eigenlijk alleen maar sportief, om onderweg steeds de anderen te respecteren ook in hun tekortkomingen, en om zich geheel op het verkeer te concentreren, en om ook niet op weg te gaan, tenzij men voelt dat men dat kan doen. Het is ook dom, alleen op zijn rechten te staan. De weggebruiker heeft zeer zeker zijn rechten en zijn plichten, maar hij komt slecht terecht, als hij alleen aan zijn eigen recht denkt: zijn plichten zijn immers hetzelfde als de rechten van de anderen. Het is altijd in het leven het beste om de wijste partij te zijn, speciaal waar er risico in het spel is. Want, wat moet men in de eerste plaats handha ven: zijn recht, of zijn leven, plus dat van anderen? Als men de wijste partij en dus eigen recht niet boven alles heeft ge kozen, dan blijft men van schuldgevoel gevrijwaard, en kan men bovendien nog vaak de fouten van anderen opvangen. Dat geeft een beter soort voldoening dan een onzuiver wegrecord. De grote weg lijkt bij uitstek de plaats waar men sportief zou moeten zijn. Rij den met auto, motor of bromfiets is im mers een heerlijke sport met zijn eigen moeilijkheden, die opgelost moeten, en met zijn eigen eer, die er mee be haald kan worden. Waarom dan is men op de weg zo vaak niet sportief? Als men aan de aantallen verkeers ongelukken afleest, hoe er in een land gereden wordt, dan spijt, het mij ont zaglijk te zien, dat Nederland niet tot de kopgroep der besten behoort en zelfs nog wel een eind daarachter aan komt. Als de beschaving van een land ergens uit zou kunnen blijken, dan zou het toch wel zjjn uit het gedrag op de weg. Hier nu blijkt keihard een gebrek aan besef bij ons. dat we hier voor elkaar een vei lig land moeten maken om in te wonen. Laten we steeds tegen onszelf zeggen: „Ken jezelf, ken je auto kijk uit naar de anderen want ik ben mijn broeders hoeder." Oostduitse actie tegen West-Berlijn (Van onze correspondent in Bonn) Sedert enkele dagen weigeren de Oost duitse autoriteiten om het transitover- keer van communistisch Oost-Europa naar West-Berlijn op de normale wijze te behandelen. In West-Berlijn weet men nog niet of het hier om een algemene nieuwe Oost duitse actie gaat dan wel om wat inci denteel communistisch gesar. De Westberlijnse senaat (regering) heeft gisteren de Westduitse regering te Bonn op de hoogte gesteld van deze Oostduitse handelssabotage. Het gaat hier voornamelijk om cement, andere bouwmaterialen en keramiek uit Polen, Roemenië, Tsjecho-Slowakije, bestemd voor Westberlijnse bouw- en andere be drijven. Aan dergelijk materiaal heeft communistisch Oost-Duitsland zelf een groot gebrek Veel kan een Oostduitse verhindering van het hnndels verkeer niet om het lijf hebben. Dit verkeer vormt namelijk slechts een fractie van het gehele West berlijnse handelsverkeer: West-Berlijn exporteert per jaar voor een waarde van twee miljard en importeert voor een waarde van 850 miljoen mark. Hartverscheurende verschrikkingen aan de hand van getuigenverklaringen herleefd (Van onze correspondent in Bonn) Voor de Sachsenhausener SS-helden van galg, machinepistool, karwats, knuppel en crematorium kende de officieren van Justitie van de Düsseldorfer rechtbank gisteren geen genade. Hij eiste tegen de zeventigjarige Böhm en de 56-jarige Höhn, beiden eens leidende figu ren in het beruchte Duitse concentratiekamp Sachsenhausen, levenslang wegens moord en voor elk nog eens vijftien jaar tuchthuis extra wegens medeplichtigheid aan moord. Wegens medeplichtigheid aan moord werd tegen de derde man in dit proces, de 50-jarige horlogemaker Hempel, slechts tien jaar tuchthuis geëist. Tijdens fusillades speelde de muziek In dit nu al drie weken durende pro ces zijn nog eenmaal aan de hand van verklaringen van 65 getuigen, allen eens gevangenen in Sachsenhausen. de hart verscheurende verschrikkingen uit dit concentratiekamp de revue gepasseerd. Hempel kwam daarbij niet zozeer in het centrum der behandeling te staan. Deze Düsseldorfse horlogemaker, die na de oorlog tien jaar in een Russisch kamp heeft gezeten, kwam er namelijk nog het schappelijkst af. Getuigen wisten Ook in West-Duitsland wordt vandaag bijzondere aandacht ge vraagd voor de verkeersveiligheid. In Berlijn wordt een congres van wegenwachters gehouden en hier is voor de Gedachtniskirche een klok opgesteld, die om de 37 minuten luidt. In West-Duitsland valt na melijk gemiddeld iedere 37 minuten een dode in het verkeer „slechts" te melden dat deze ex-SS-er, bijgenaamd de „engel des doods" omdat hij lijsten opstelde met namen van exe cutiekandidaten, Russische soldaten had mishandeld en had meegeholpen Russen naar de executieterreinen te drijven. Maar voor Höhn en Böhm - deze, wrede bureaucraten des doods, die met een huiveringwekkende neiging tot kil le moordtechniek te werk zijn gegaan - lag er een hele waslijst van misdaden. Höhn, zo zeiden de getuigen, werkte ijs koud en intelligent. Menselijke trekken in de man had men nimmer ontdekt, wat niemand ver wonderde omdat juist deze ex-SS-offi- cier een dergenen is geweest die een gro te rol hebben gespeeld bij de vermoor ding van tienduizend Russische krijgs gevangenen in de herfst van 1941 in Sachsenhausen. Daarbij kreeg de gevan gene Lubbe, zo vertelde deze als getui ge, de opdracht om tijdens de massale fusillades ervoor te zorgen dat de gram mofoon steeds goed bleef functioneren, want op deze grammofoon liet men de marsen en andere muziek spelen die de schoten uit de machinegeweren en pis tolen moesten overstemmen Slot pag. 2 Leger in Argentinië wil krachtiger actie tegen extremisten Officieren van de Argentijnse land-, zee- en luchtmacht hebben president Frondizi gisteravond ver zocht de regeringspolitiek te her zien en in het bijzonder krachtiger op te treden tegen de communisten en peronisten. Deze stap heeft in Buenos Aires tot grote spanning aanleiding gegeven. Intussen schijnen de meningen onder de strijdkrachten verre van eensgezind te zijn. Volgens de avondbladen zou het leger bereid zijn deze kwestie tot het uiterste door te drijven, terwijl daarentegen de marine het gezag van de presi dent zou blijven erkennen. Een door de president bijeengeroepen kabinetsvergadering werd afgelast, nadat de minister van Oorlog, generaal Rodolfo Larcher, aan president Frondizi had medegedeeld hem in de komende dagen over deze kwestie een memoran dum te zullen doen toekomen. President Frondizi nodigde in de loop van gisteravond een aantal vooraan staande politieke leiders voor overleg in zijn ambtswoning uit. Het ministerie van Oorlog heeft offi cieel medegedeeld, dat de minister van Oorlog, generaal Rodolfo Larcher, tijdens een bijeenkomst met generaals in zjjn ministerie, noodgedwongen zyn ontslag heeft aangeboden. Na afloop van deze bijeenkomst begaf hy zich onmiddellijk naar president Frondizi om deze van zijn besluit op de hoogte te stellen. Op de minister, die het verzoeningsgezinde element in het conflict tussen leger en president vertegenwoordigt, was ernstige kritiek geleverd door de generaals, die generaal Montero, de man van de „harde koers" steunen. Men verwacht thans, dat het leger zijn druk op de president zal vergroten. Goedkope produktie van materiaal voor kernwapens.... De Verenigde Staten hebben'bij West-Duitsland en andere landen stappen gedaan om de geheimhou ding betreffende een nieuw en betrekkelijk goedkoop procédé voor het produceren van materiaal voor kernwapens te versterken, zo heeft het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken be kendgemaakt. De methode die bekend staat als het centrifugeprocédé zou, volgens het ministerie, van invloed kunnen zijn op controlemaatregelen inzake ontwapening. Eerder was ln persberichten verklaard dat een Westduitse maatschappij een gascentrifuge heeft geconstrueerd voor het zuiveren van splijtbaar uraniumerts. Volgens de Washington Post zou een Amerikaans bedrijf al toestemming heb ben gekregen om de installatie te im porteren en tenminste dertien andere landen zouden als kopers in de markt zyn. Het Amerikaanse ministerie verklaar de, dat vertegenwoordigers van het „State department" en de Amerikaanse Op deze foto is nog eens dui delijk te zien. wat er na de scheeps ramp op de Rijn over is van de eens zo trotse Deense veerboot ..Tina Scarlett". Harwich-boot had door storm vertraging De „Amsterdam", die op de lyn Hoek van Holland-Harwich vaart en gister avond om 12 uur had moeten vertrek ken heeft anderhalf uur vertraging ge had Door de storm er heerste wind kracht tien in Hoek van Holland kon het schip met één sleepboot niet „slaags" (in de juiste koers) gebracht worden. Met behulp van een tweede zeesleep boot, de „Tyne", is het schip om half twee buitengaats gebracht, waarna het zijn reis naar Engeland kon beginnen. Commissie voor kernenergie in juli deze en andere kwesties met Westduitse functionarissen hebben besproken. Volgens het departement had men getracht de medewerking van een aan tal andere landen te krijgen om te ver zekeren, dat plutonium en andere kern bij produkten van kernreactors niet voor militaire doeleinden worden gebruikt. Voor de praktische ontwikkeling van het centrifugeprocédé 7.ün nog enkele jaren nodig. Intussen werd al aandacht geschonken aan regelingen ter verzeke ring, dat dit procédé niet zal bijdragen tot uitbreiding van het aantal landen, dat kernwapens kan vervaardigen, aldus het State Department. Ditmaal is het hemelwater de oorzaak Vele inwoners van het in februari j.l. tengevolge van een dijkdoor braak geteisterde Tuindorp Oost zaan in Amsterdam, zijn in de af gelopen nacht wakker geschrokken toen zij bemerkten, dat het water opnieuw hun woningen binnen drong. Het waren met name de be woners in de lager gelegen gedeel ten van het tuindorp, in de omge ving van de Kometensingel, die een herhaling van de ramp in het be gin van dit jaar vreesden. Hun panische schrik maakte plaats voor een gelaten toezien, toen de ge alarmeerde politie constateerde, dat het hemelwater ditmaal de oorzaak was. De riolen konden de enorme regenval sinds gisteravond elf uur niet meer verwerken, waarna enkele straten en tuintjes in de omgeving van de Kometensingel blank kwamen te staan. Omstreeks twee uur drong het water zelfs vele woningen binnen. De bewoners namen onmiddel lijk maatregelen om hun gloednieuwe spulletjes in veiligheid te brengen. Een putzuiger van de gemeentereini ging werd gehaald, maar moest oiver- richterzake terugkeren, omdat de capa citeit van deze 1.000-literzuiger niet. op gewassen bleek tegen de hoeveelheid water. Het waterpeil in het getroffen gebied van het Tuindorp is sinds februari jongstleden nog niet normaal geweest. Nu maar 15 cm. Het water bereikte zijn hoogste stand in de achter de Oostzanerdijk gelegen Kometensingel. Een tiental laaggelegen woningen en winkels, voornamelijk tus sen de huisnummers 72 en 152, liepen onder water. Dit. tussen de Oostzaner dijk en het Orionplantsoen gelegen laag ste gedeelte van Tuindorp Oostzaan, werd in februari ji. ook het zwaarst ge troffen. Toen stond het water tot de dakgoten. Nu stond het nergens hoger dan 15 cm. De straten en tuintjes waren tijdens de ergste regenval een egale watervlakte. Via schutsluizen trachtte Publieke Werken vannacht het bedreig de stadsgedeelte te ontlasten. De alleen wonende, bijna 70-jarige heer Schaft werd omstreeks 2 uur door de politie uit zijn slaap gewekt en geevacueerd. Het water stond in zijn laaggelegen woning tot kniehoogte. Een motorspuit van de brandweer pompte later de wo ning leeg. De meeste bewoners van Tuindorp Oostzaan hebben van de wa teroverlast weinig gemerkt, ze sliepen reeds toen de zware regenval gisteravond omstreeks half twaalf begon. Met emmers en lepels Desondanks waren vele mensen de hele nacht in de weer met het graven van geulen en het bouwen van dam metjes voor de deuren van hun wonin gen en winkels. Zes weken geleden deden ze hetzelfde, toen een wolkbreuk Tuin dorp Oostzaan trof. Een uit Zeeland afkomstige middenstander, die in 1953 de Zeeuwse watersnood meemaakte, vas vannacht voor de negende maal in 6 jaar bezig om met emmers en lepels zijn winkel aan de Kometensingel leeg te hozen. Enkele bewoners, die hun huizen nog nauwelijks hebben hersteld van de wa tersnood in februari j.l., vroegen zich klagend af waarom de gemeente geen kans ziet de riolering te verbeteren. „We doen wat wc kunnen, maar het is een moeilijk probleem", zei hoofdin genieur Koot van de afdeling rioleringen var. Publieke Werken, die met zijn me dewerkers vannacht de noodzakelijke maatregelen nam. Omstreeks 5 uur zakte het water aan zienlijk toen het voor een ogenblik even droog was. (Duet Uit Het Leidscli Dagblad van 4 12 October 1860: a Van twee buurtscholen in a Drenthe hebben de hoofdonder- a wijzers, die een bezoldiging van a f. 225 's jaars genoten, hun ont- 4 slag genomen en elders weder als hulponderwijzers een betere plaatsing gekregen. Laatleden Zaterdag zijn t nabij Westminster Abbey te t Londen proeven genomen met t een omnibus, bestemd om, door t paarden getrokken, over ijzeren t sporen door Londen te loopen; f het rijtuig is ingerigt voor 58 i binnen en boven op zittende J personer en de proefneming t voldeed naar wensch. t

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1