Irekkerspaleis" in Noordwijk werd saterdag heel origineel geopend r. Klaasesz onthulde totempaal In Augustus minder verse haring aan de markt dan vorig jaar De lieer H. D. Louwes overleden jericht 1 maart 1860 Maandag 10 oktober 1960 Vierde blad no. 30172 Als er een schaap over de dam is., vader en moeder uit de houten Jeugd herberg, waar zij het werk zolang met liefde hadden verricht tot zij er door de bezetters uitgejaagd werden. In het begin had het gemeentebestuur de ontwikkeling van het zogenaamde sociaal toerisme met gemengde gevoelens beschouwd, doch de NJHC was een plechtanker van vertrouwen geweest om het ook te Noordwijk een plaats te ge ven. Een gat dicht De heer A. F. J. van Griethuijsen, hoofd van de afdeling vrijetijdsbesteding van het ministerie van Onderwijs zei blij te -zijn met deze jeugdherberg aan de kust. Zij was hard nodig en daarom had het ministerie er de vereiste priori teit aan verleend. Deze spreker noemde de NJHC „een visser met gaten in het net". Eén gat is nu weer gedicht, maar er zijn er nog meer. In verband hiermede attendeerde de heer Van Griethuijsen op het hoofdstuk van de Rijksbegroting voor 1961, waarop f. 100.000 voor nieuwe jeugdherbergen is uitgetrokken. Vader Van Oosterom van de jeugdher berg Ockenburg sprak als „buur" en roemde „De Duinark" als de parel van het Langeveld, die naar hij hoopte nog lang aan het firmament van de NJHC zou schitteren. De heer F. Robbertson voerde daarna nog het woord voor de Stichting Op- bouwfonds. De heer Van Dis bracht nog dank aan de „buurvrouw" van de overzijde, mevr. Hogervorst voor haar zorgen tijdens de bouw. Na de toespraken werd het nieuwe ge bouw bezichtigd. De „Echo der Duinen" compleet met drumband en majorettes, deed het in deze omgeving wel bijzonder goed in haar prachtige blauwe uniformen en concerteerde op de binnenplaats. De heer en mevrouw Schuurman stel len de burgerij van Noordwijk en Noord- wijkerhout en andere belangstellenden zondag a.s. van 1112 uur voorin, en van 25 uur nam. in de gelegenheid de nieuwe „Duinark" te bezichtigen. er één schaap over de dam is, to er spoedig meer". Stellig dit voor het bepakte schaap, |aterdagmid<jag door Isolde en jent Schuurman, de beide kin- i van de jeugdherbergvader poeder, over het bekoorlijke ie van de nieuwe „Duinark" te [dwijk werd binnengeleid, ge il door een stoet jongelui, die jante trekkershotel als eerste to gingen bezetten. Het was origineel en aantrekkelijk ele- i in de openingsceremonie. raf had de commissaris van de gin in de provincie Zuid-Holland, Klaasesz op het terras een fraai Iderde totempaal onthuld. Deze oldeed aan een hartewens van de Kt, de heer F. van Klingeren. sjj binnen het raam van de begro- iet te realiseren viel, hadden bou- n leveranciers de middelen bijeen iht om de totempaal aan te bieden, aannemer, de heer Holleman uit Dort, in een speech waarmee hij iponerende en smaakvolle kunst- tón de Ned. Jeugdherbergcentrale oeg. er het spelen van het volkslied de „Echo der Duinen" hees mr. isz vervolgens de driekleur aan het van „de brug", die van het rij- d naar het terras leidt, grote schare genodigden was op Biddag naar het Langeveld geko- m de opening van „De Duinark" wonen. lommissaris der Koningin en de Heester van Noordwijk, mr. G. F. i Berckel waren beiden vergezeld iin echtgenoten. Voorts merkten de heer A. F. J. van Griethuijsen legenwoordiger van de staatsse- 8 van Onderwijs, Kunsten en We- uppen, alsmede vele gemeentelijke ei ten en burgemeesters van ver- ade gemeenten. Ook gaven de van de jeugdherbergen Ocken- issumburg en Jan Gijzen blijk van elangstelling. gezelschap, opeengepakt in de za- op de balkons, werd begroet door r J. v. Dis van de NJHC. In zijn gswoord sprak hij zijn blijdschap it deze nieuwe aanwinst van de in gebruik kon worden genomen, igd uit binnen- en buitenland kan laar vakantie en vrije tijd door- ai zoals zij het zelf verkiest, k z\j een groot bedrag van de pro- het particulier initiatief en de van de Stichting Opbouwfonds, 30.000 beschikbaar stelde voor de nng, was de bouw mogelijk gewor- commissaris der Koningin, mr. merkte op, dat het 10 oktober 0 jaar geleden was, dat de NJHC vincie benaderde om deze jeugd- [te bouwen. Alle moeilijkheden, bjj de stichting van een derge- gebouw kan ontmoeten, had de Boeten overwinnen. Eerst was aan ovinciaal bestuur verzocht een be- bedrag als garantie voor een Ie le te zeggen. Toen dit voor elkaar iverde het zoeken naar een huis e toenmalige bewoner in een pe au woningnood tal van hinderpa- daarna deden loonronden de "gskosten stijgen en weer later ■od een overspannen kapitaals- Jotte kwam de Rijksvergoeding .waarop de commissaris persoon- het ministerie van Volkshuisves- °°r de NJHC in de bres was ge- ngen. tar complimenteerde haar, dat dit gebouw nu reeds in gebruik ge- tan worden. Mr. Klaasesz zei te dat de NJHC ook elders in 't ge- ecreatiegebieden zou ontdekken e vestiging van jeugdherbergen, tëdherbergouders. de heer en me- Schuurman wenste hij veel suc- veel plezier toe. Past volkomen ester Van Berckel merkte in rede op, dat „De Duinark" volkO' Het eerste groepje trekkers bij de fraaie totempaal aan de hoofdingang van het jeugdpaleis „De Duinark". (Foto L.D./Holvast) men past in de toeristische ontwikkeling na de oorlog. Hulde bracht hij aan de heer Van Vliet en mevrouw Loosjen, en over hen heen aan al de veteranen, die pionierswerk hebben verricht en het jeugdherbergwerk te Noordwijk begon nen in een geitestal. Verder noemde spr. de heer een mevrouw Schoenmaker, de „Roka" 1960 werd een zakelijk succes (Speciale berichtgeving) De internationale levensmiddelenbeurs „Roka" 1960, die de afgelopen week in de Jaarbeursgebouwen in Utrecht werd gehouden, is in zakelijk opzicht een groot succes geworden. De exposanten waren zeer tevreden over het bezoek en over de behaalde omzetten, die aanzien lijk hoger lager dan vorig jaar. De be langstelling van buitenlandse zijde was eveneens bijzonder groot. Er werd be zoek ontvangen van zakenlieden uit niet minder dan 21 landen. Redelijke aanvoer van rond- en platvis Hoewel de aanvoer van gezouten haring in augustus aanzienlijk hoger was dan in juli kon toch niet het niveau van augustus 1959 worden bereikt. Het aanbod van verse haring viel tegen. Rondvis en platvis waren in redelijke hoeveelheden aan de markt. De weers omstandigheden waren van dien aard, dat de visserij op zeevis regelmatig uit geoefend kon worden. Door de grotere schepen werden vooral de visgronden in het noordelijk deel van de Noordzee be zocht, waardoor het aanbod van rondvis, waaraan grote behoefte bestaat, kon toenemen. De aanvoer van rondvis liep, verge leken met juli, dan ook op van 2.223 ton, gemiddelde prijs f. 0,53 per kg, tot 2.702 ton, gemiddelde prijs f. 0,43 per kg. Door de kotters werden in het algemeen be hoorlijke resultaten behaald. Het aanbod van platvis steeg van 1.667 ton, gemid delde prijs f. 1,62 per kg in juli, tot 2.035 ton, gemiddelde prijs f. 1,29 per kg in augustus. De aanvoer van makreel, die in juli 2.750 ton had bedragen met een gemid delde prijs van f. 0.18 per kg, liep terug tot 1.923 ton, gemiddelde prijs f. 0,25 per kg. In totaal werd 113 ton makreel voor verwerking tot vismeel bestemd, terwijl 153 ton werd geëxporteerd. Schelvis was in vrij grote hoeveelhe den aan de markt. Het maand totaal bedroeg 839 ton, waarvoor gemiddeld f. 0,40 per kg werd betaald. Evenals in juli, toen 661 ton werd aangevoerd, be stond het aanbod overwegend uit de kleinere soorten. Naar de vismeelindus- trie werd 18 ton afgevoerd en uitgevoerd werd 58 ton. Kabeljauw was in ruime hoeveelheden aan de markt, nl. 853 ton. Door een groter aanbod van de kleinere soorten lag de gemiddelde maandprijs op f. 0,61 per kg. tegen f. 0,67 bij een aanvoer van 815 ton in juli. De uitvoer bedroeg 244 ton. Er werd veel schol aangevoerd, nl. 1.282 ton, waarvoor de gemiddelde prijs f. 0,52 per kg bedroeg. Evenals in juli kon 265 ton schol worden uitgevoerd. De aanvoer van tong vertoonde het zelfde beeld als in Juli en schommelde om de 500 ton. De gemiddelde prijs daal de echter van f. 3,36 tot f. 3,27 per kg. Nagenoeg de gehele aanvoer werd geëx porteerd. In verse en bevroren toestand werd 545 ton zeevis geïmporteerd voor een waarde van f. 554.000. De import be stond uit 103 ton makreel, 76 ton schel vis,. 243 ton kabeljauw, 9 ton koolvis en 27 ton schol. Geïmporteerd werd uit België (88 ton), West-Duitsland (311 ton), Denemarken (86 ton) en Noor wegen (35 ton). In augustus 1959 be droeg de invoer 421 ton voor een waarde van f. 431.000,—. De uitvoer van zeevis bedroeg 1.440 ton voor een waarde van f. 3,2 miljoen tegen 1.199 ton voor een waarde van f. 2,4 miljoen in augustus 1959. Verzen ding vond o.m. plaats naar België (608 ton), West-Duitsland (74 ton). Frankrijk (208 ton), Italië (192 ton), Groot-Brit- tannië (204 ton), Zwitserland (82 ton) en de USA (21 ton). Haring Bij de haringvisserij bleven de aan voeren zich ongunstig ontwikkelen. De aanvoer van gezouten haring bedroeg 105.932 kantjes en bleef daarmee aan zienlijk beneden de hoeveelheid, die in augustus 1959 aan land werd gezet. Toen waren er namelijk ruim 150.000 kantjes aan de markt. Vooral door de drijfnetvaartuigen werden slechte vangsten gemaakt. De kwaliteit van gezouten drijfnetharing was over het algemeen goed; de haring was in het algemeen groter dan in juli. Tegen het einde van de maand liep het percentage volle haring van de vangsten belangrijk op. Betere resultaten Door de haringtreilers werden betere resultaten behaald dan door de dry f net - vaartuigen. Door de schepen uitgerust met krachtige motoren werden goede besommingen gemaakt. De haring ge vangen in het noordelijk deel van de Noordzee wel veelal groot van afmeting. De aanvoer bestond voor een gering percentage uit ijle haring. De haring, afkomstig van zuidelijke visgronden, was kleiner van stuk. Voor alle soorten ha ring werden hoge prijzen betaald. De aanvoer van gezouten haring be droeg In Katwijk aan Zee 32.850 kantjes, in Scheveningen 54.148 kantjes, in Vlaar- dingen 13.178 kantjes en in IJmuiden 5.756 kantjes. De uitvoer van gezouten haring be droeg 2.339 ton voor een waarde van f. 2,1 miljoen. In augustus 1959 waren de uitvoertotalen 2.678 ton en f. 1,9 mil joen. Afnemers waren o.m. België (770 ton), West-Duitsland (801 ton). Frank rijk (101 ton), Noorwegen (231 ton), Oost-Duitsland (100 ton), USA (167 ton) en Canada (56 ton). In de verslagmaand werden door de Ned. Bond van Haring- handelaren twee contracten gesloten voor de levering van gezouten haring te weten met Oost-Duitsland voor 21.620 vaten en met Israël voor 23.830 vaten. Voor verse haring werden hoge prijzen betaald. De gemiddelde prijs bedroeg f. 0,33 per kg. bij een aanvoer van 4.250 ton. Hiervan behaalde 74 ton de mini mumprijs niet. Ruim 1.800 ton verse haring kon worden uitgevoerd Voor een waarde van f. 854.000, tegen 1.956 ton voor f. 757.000 in augustus 1959. Af nemers waren België (596 ton), West- Duitsland (839 ton) en Oost-Duitsland (336 ton). Zeer bekende fignnr op agrarisch gebied; oud-voorzitter van het Landbouwschap De heer H. D. Louwes, oud-voorzitter van het Landbouwschap, is zaterdagmor gen in zijn woning te Zuidhorn overleden. Hjj was 67 jaar. De begrafenis vindt morgenmiddag in Ulrum plaats. Herman Derk Louwes werd 15 augus tus 1893 te Ulrum geboren. Hij be zocht de Rijks-HBS en de landbouw- winterschool te Groningen en was daar na werkzaam op het bedrijf van zijn vader, dat hij later zelf exploiteerde. In 1923 kreeg hij zitting in het dage lijks bestuur van de Groninger Maat schappij voor Landbouw. Van 1930 tot 1947 was hij voorzitter van deze maat schappij en als zodanig kreeg hij zit ting in het bestuur van de eerste af deling van het Kon. Ned. Landbouw- comité (KNLC). Van 1938 tot 1950 was hij voorzitter van het KNLC. Toen in 1945 de stichting voor de landbouw werd opgericht, werd de heer Louwes daarvan voorzitter. Hij bleef dat tot in 1954 het Landbouwschap werd opgericht. Toen werd hij voorzitter van dit bedrijfschap. In mei van dit jaar trad hij als zodanig af. De in april gehouden bestuursvergadering van het Landbouwschap, de laatste voor de da tum van zijn aftreden, heeft de heer Louwes niet meer kunnen bijwonen. De ziekte, die zijn dood heeft veroorzaakt, had zich toen al geopenbaard. Enige ma len is de heer Louwes sindsdien opge nomen geweest in het diaconessenhuis te Groningen. In 1945 werd de heer Louwes voor zitter van de Nationale Coöperatieve Raad. In 1938 werd hij voorzitter van de raad van toezicht van het „Centraal Bureau" te Rotterdam, in 1946 voor zitter van dit bureau. Hij was voorts voorzitter van de Nederlandse Heide maatschappij en, van 1946 tot 1950, vice-president van de Internationale Fe deratie van agrarische produkten (IFAP) In 1933 werd de heer Louwes geko zen tot lid van de Tweede Kamer, waar hij tot 1937 deel uitmaakte van de fractie van de Vrijheidsbond. In 1950 werd hij gekozen tot lid van de Eerste Kamer voor de VVD. PRESIDENT VAN LIBERIA BEZOEKT KONINKLIJK PAAR President W. Tubman van Liberia en zijn echtgenote zullen volgende week een {>aar dagen de gast zijn van het Konink- yk paar. Het bezoek, dat zal duren van woensdagavond laat tot zaterdagochtend vroeg, heeft een strikt particulier ka rakter. Donderdag zullen de Liberiaanse gasten ten paleize Soestdijk met het Koninklijk paar de lunch gebruiken. President Tubman en zijn echtgenote verblijven op het ogenblik met vakantie in Zwitserland. Nieuwe uitgaven „Neo-realisme in de schilderkunst" Verschenen is een lezenswaardig en fraai geïllustreerd boekje „Neo-realis- me in de schilderkunst" geschreven door de conservator van het Gemeente Mu seum te Arnhem, dr. J. H. M. van der Marck. Het is het eerste deeltje in de reeks „Nederlandse Beeldende Kunst" waarin monografieën over onderwerpen, de Nederlandse kunst betreffende, zul len worden gepubliceerd. Deze reeks is ontstaan uit de bundeling van plannen die voor dergelijke boekjes bij het mi nisterie van O. K. en W. en by enkele musea bestonden. De boekjes worden uitgegeven door de uitgeverij J. M. Meulenhoff te Amster dam onder redactie van enige leden van de Commissie voor de Coördinatie Van Buitenlandse Tentoonstellingen nl. de heren D. Dooyes, B. J. E. M. de Hoog, dr. J. Hulsker, dr. H. L. C. Jaffé en dr. A. B. de Vries. Volgende maand verschynt in deze se rie als dubbelnummer het boekje over De Stijl, geschreven door dr. H. L. C. Jaffé. In aeze serie zullen monografieën ver schijnen over kunstenaars uit verschil lende perioden. Zo zijn boekjes in voor bereiding over Geertgen tot St. Jan, Saenredam, Jongkind, Breitner, Isaac Israëls, John Raedecker, en Benner, naast deeltjes over expressionisten en experimentelen. Carrière, door U. Danella. Wie heet er nu Valentine?, door B. Noack. Het huls van de zeven haviken, door V. Canning. Land in de verte, door Nevil Shute. Katoen bloeit onder de galgen, door F. Yerby. Gevaarlijke wlttebroodsdagen, door A. Klelland De rusteloze vlam, door Louis de Wohl. 's Konings Nar, door M. Campbell Bar nes. I»e donkere bril, door F. King. Sheila, niet gewenst, door D. Klrk. Een man vindt zUn weg, door Winston Graham. I)e trottoirs van Chicago, door W. Mot ley. Verschenen bil de Zuld-Hollandsche Ultg. Mij., Den Haag. Twee H.B.S.-ers en het Chinese teken, door F. van den Aemstel. Robinson Crusoe, door D. Depoe. Anne van het groene huls, door L. M. Montgomery. l)e avonturen van Tom Sawyer, door Mark Twain. Pockets, Ultg.: V. A. Kramers, Den Hang. Midden In het leven, door dr. W. Sik ken. Ultg.: J. H. Kok, Kampen. OSS 117 In Las Vegas, door Jean Bruce en Jane Avrll van de Moulin Rouge, door J. Shercllff. Zwarte beertjespockets. Ultg.: A. W. Bruna, Utrecht. Pocketsglds najaar 1960. Titels met korte Inhoudsbeschrijving van pocketboe ken, verschennen bij Nederlandse uitge vers. Ultg.; Sempre Avantl, Den Haag. De heer H. D. LOUWES oud-voorzitter van het Landbouw schapdie op 67-jarige leeftijd is overleden. De heer Louwes was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en commandeur in de Orde van Oranje- Naussau. Dit jaar onderscheidde de Ne derlandse Vereniging van Meelfabrikan ten hem met de „zilveren broodmand". De heer Louwes heeft, vooral in zijn functie van voorzitter van het NLC, sterk geijverd voor de verheffing van het agrarische volksdeel. Als een van de middelen om dit te bereiken zag hij de hechte samenwerking van de agrarische stand, met name de boeren en landarbeiders. Mede door zijn toe doen kreeg deze samenwerking reeds voor de oorlog een blijvend karakter door het oprichten van het „Centraal secretariaat van de land- en tuinbouw". Dit secretariaat was een vast contact punt van de drie centrale landbouwor ganisaties en de drie landarbeidersbon den. Dezelfde organisaties dus die later de Stichting voor de Landbouw in het leven hebben geroepen. In ondergronds overleg tijdens de bezettingsjaren werd onder leiding van de heer Louwes deze stichting voorbe reid. Van de dag van oprichting af, 2 juli 1945, is hy voorzitter van deze stichting geweest. In het Landbouw schap heeft deze samenwerking in 1954 een publiekrechtelyke basis gekregen. Ook van dit nieuwe publiekrechtelijke bedryfsorgaan werd de heer Louwes voor zitter. Als voorzitter van het KNLC heeft de heer Louwes in oktober 1939 het initiatief genomen tot het oprichten van net Landbouw-Economisch Instituut. De bedoeling die hierby voorzat was, dat de landbouw zou kunnen beschikken over objectieve gegevens nopens kostprijzen en bedryfsuitkomsten als basis voor be sprekingen met de overheid en met an dere takken van het economische leven. De heer Louwes was lid van het da- gelyks bestuur van de Vereniging van Vry zinnig Hervormden in Nederland. Honderd rebellen op Cuba gevangengenomen Het Cubaanse ministerie van Lands verdediging heeft medegedeeld dat drie „contra-revolutionairen" zyn gedood ge durende 29 dagen van operaties tegen hen door regeringstroepen. Vier contra revolutionairen werden gewond en 102 gevangen genomen. De operaties von den plaats in het bergachtige gebied van Escambray. De regeringseenheden maakten ook een hoeveelheid wapens buit. Volgens de mededeling van het ministerie waren de wapens door een viermotorig vliegtuig afgeworpen. Zeven personen, die gepoogd hadden per motorboot naar de V.S. te vluchten, zijn tot gevangenisstraffen variërend van 1 tot 4 jaar veroordeeld. Jeanson uitgewezen Francis Jeanson, de Fransman die het vorig weekeinde in Parys by verstek tot tien jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld wegens hulp aan de algerynse opstandelingen, heeft Zwitserland, waar hy ondanks een inreisverbod van de Zwitserse autoriteiten bevond, verlaten. De uitwyzing geschiedde op grond van Jeansons politieke activiteit. Om dezelfde reden moest mevr. Cecile Regagnon die samen met Jeanson werd gearresteerd, het land verlaten. Zy was in Parijs even eens tot tien Jaar veroordeeld. Het is niet bekend waarheen oeiden zyn vertrokken. In elk geval zyn zij niet naar Frankryk gezonden. Vader en moeder Schuurman helpen hun twee kinderen bij het over de dam trekken van het dit maal nu eens niet spreekwoordelijke eerste schaap. (Foto Leldsch Dagblad/Holvast) Nepal en China gaan de grenzen afbakenen Nepal en China hebben besloten ge mengde ploegen uit te zenden om de 800 km. lange grens tussen de beide landen aan te geven, zo deelt het Ne- palese ministerie van Buitenlandse Sta ken mede. Dr. C. J. Bottemanne vandaag gecremeerd Vandaag is op Westerveld gecre meerd dr. C. J. Bottemanne uit Lei derdorp, oud-hoofd van het Instituut voor de Zeevissery te Batavia. De heer Bottemanne werd op 5 januari 1900 in Umuiden geboren. Hij volgde de H-B.S. in Den Haag. waarna hij economie ging studeren in Rotter dam. Na zyn kandidaatsexamen ging hy praktijkervaring opdoen als volontair op redery te Cuxhaven en een forellenkwe- kery in Gengenbach. Na enkele jaren hervatte hij zyn studie aan de toen nieuwe handelsfaculteit van de gemeen te-universiteit te Amsterdam. Hy spe cialiseerde zich op visserygebied. De heer Bottemanne werd na zyn stu die voor het Nederlands-Indische gou vernement uitgezonden als consulent voor de zeevisserij op Java. Hier bouwde hy een nieuwe dienst op. teneinde de visserij van de inlandse bevolking te stimuleren en te verbeteren. Het resul taat was, dat de gemotoriseerde prau wen htm visaanvoer verdubbelden. Voor de wereldoorlog werd de heer Botte manne benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Na de oorlog, waarvan hy enkele jaren in Japanse kampen doorbracht repatrieerde de heer Bottemanne met zyn gezin naar Nederland. Hy begon in 1946 omnlddeWyk met het samen stellen van een handboek voor de vis serij. tevens zyn dissertatie. De heer Bottemanne promoveerde op 59-Jarige leeftyd tot doctor in de handelsweten schappen. Dr. Bottemanne onderbrak zijn werk intussen herhaaldelijk voor buitenland se reizen. De voedsel- en landbouworga nisatie van de Verenigde Naties droeg hem op als visseryexpert een ander - zoek in te stellen naar de vissery van Brazilië en Ceylon. Hy werd ook afge vaardigd. voor Nieuw-Guinea, naar de pacific-conferenties in Madras en Manilla. In dit gebied ondernam hy op verzoek van de Nederlandse regering ook een studiereis. Hy maakte eveneens deel uit van de wetenschappelyke stu diegroep van prof. Tinbergen, die door de Mexicaanse regering uitgenodigd was. een rapport over Mexico samen te stellen. Nog deze zomer maakte dr. Bottemanne studiereizen naar Canada en Noorwegen. Overval Papendrtcht was geënsceneerd (Speciale berichtgeving) De roofoverval tc Papendrecht op een 28-jarige mevrouw biykt geheel door het „slachtoffer" te zyn geënsceneerd. Dit deelde de Rykspolitie te Papendrecht ons mee. Tot vrydagavond tien uur heeft de vrouw volgehouden dat zy door een onguur uitziende man met een boek bewusteloos was geslagen. Vervolgens zou hy f 200 uit de kassa hebben mee genomen. Doch toen de Papendrechtse politie de boeken had gecontroleerd, bleek dat er onmogelyk f 200 uit de kassa kon zyn verdwenen. Zoals bekend, zou de vrouw maan dagavond 3 oktober omstreeks acht uur zyn neergeslagen nadat een man by haar een cyclaam van f 2.50 had ge kocht. Hy zou haar hebben betaald met een bankbiljet van f 100. Na controle bleek echter dat slechts f 75 in de kassa aanwezig was. waardoor vast kwam te staan, dat zy het geld op dat moment onmogeiyk had kunnen wisselen, zy hing in de loop van de week het verhaal op dat iemand een bruidsboeket van f 50 by haar had gekocht en dat maan dag had betaald, zodat er t 125 in de kas zou zyn. Toen de Rykspolitie ook dit contro leerde, bleek dat de man deze rekening al op 5 augustus had betaald. De politie die onmiddelyk na de over val by de vrouw was, kon haar met geen mogeiykheid uit de bewusteloos heid halen. Toen de plaatseiyke arts arriveerde, was deze bewusteloosheid opeens ver dwenen. Een en ander kwam de politie nogal vreemd voor en vry dagavond is de vrouw nogmaals aan de tand ge voeld. Tenslotte bekende zy, dat zy de roofoverval had geënsceneerd. De be weegredenen zyn nog niet bekend. De politie neemt aan dat de vrouw huis houdgeld te kort kwam. Er zal proces-verbaal worden opge maakt wegens valse aangifte. Het on derzoek naar de motieven wordt voort gezet.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7