Italië's overbevolking is schuldig aan rampen, die liet land teisteren Ontbossing en verlies van de ondergroei doet rivieren snel aanzwellen tot machtige stromen Nog een oorzaakde relatieve welvaart der dalen, waar asfalt ook al geen regenwater opneemt Kooplust bleef achter bij aanvoer Brons en goud voor J. P. Bonnet MAANDAG 10 OKTOBER 1900 (Van onze Romeinse correspondent) Als men de vraag stelt wat de oorzaak is van de rampen, die Italië de laatste weken hebben geteisterd, blijken er twee hoofdoorzaken te zijn: een voor het bergachtige land en een voor de vlakten. In de middelmatig hoge bergen, de vóór Alphen, maar vooral de Apennijnen, is de mens schuld aan deze onheilen, die van jaar tot jaar ernstiger worden. Italië, al is het aantal inwoners per vierkante kilometer veel geringer dan in ons land, is in hoge mate overbevolkt. Tegen de hel lingen van de heuvels en bergen trachten de mensen uit kleine lapjes grond die in verband met de grote gezinnen en de voortdurende versnippering bij overlijden van de eigenaar, steeds kleiner worden een oogst te halen, waarvan zij bestaan kunnen. De verleiding is daar om groot om elk stukje bos of kreupelhout om te hakken en tot bouw land te maken. weggespoeld. Dit jaar is het nu op vele plaatsen tegelyk gebeurd, zodat bijv. Rome dagenlang nog slechts door middel van één, hoogst onvoldoende spoorlijn (die over Terni, Spoleto, Ancona, langs de Adriatische Zee» met noord-Italië en met het buitenland verbonden was. De belangrijkste lijn van het land, die welke Napels en Rome met Florence. Bologna en Milaan verbindt was gebroken, pre cies als de bijna even belangrijke van Rome over Pisa en Genua naar Turijn en naar de Franse Riviera! Bossen van vroeger zijn verdwenen.... Dit gaat nu reeds eeuwen lang zo door met het gevolg, dat de dichte bossen, die in de oudheid het schiereiland be dekten. vrijwel geheel verdwenen zijn; Met de bossen gaat ook de ondergroei verloren en tenslotte is die gehele uit planten en kleine gewassen bestaande „mat", die eenmaal het overtollige he melwater lange tijd vasthield en lang zaam door liet sijpelen, verdwenen. De naakte rots komt bloot. Het water dringt niet langer in de aarde door. doch vloeit langs de bergwanden onmiddellijk naar beneden, zodat de kleine stroompjes, in dc dalen plotseling aanzwellen tot machtige rivieren, die alles wat ze op hun weg ontmoeten meeslepen en ver nielen. Naarmate de toestand langer duurt en de rotsen kaler worden, neemt het gevaar toe voor de aardverschuivingen, vooral wanneer zich in de spleten en smalle ravijnen wat humus ophoopt, zodat daar weer planten met sterke wor tels gaan groeien, worden de rotsketen gespleten en dan kan het voorkomen, dat gehele bergwanden plotseling naar beneden storten, de beruchte „frane", die in deze dagen op menige plaats we gen en spoorlijnen onderbroken hebben. Is het in de bergen de armoe, die oor zaak is van ontbossing en de daaruit voortvloeiende rampen, in de vlakte speelt de betrekkelijke welvaart een zelf de rol. Waar eenmaal bomen groeiden of bebouwd land zich uitstrekt, komen steeds meer wegen, het ergst van al as faltwegen, die ook al geen regenwater opneman. De steden en dorpen breiden zich uit en de regen die op de straten valt. wordt door de riolering onmiddel lijk op de rivieren geloost. Die rivieren, toch al gezwollen door de talrijke stroompjes, die van de nabije berghel lingen neerdalen, krijgen dus steeds meer water te verwerken en beginnen te overstromen. Daar komt nog bij, dat men in Italië, vooral langs de kust van de Thyrreense Zee, veel vlakten vindt (de Maremmen tussen Pisa en Rome: de Pontijnse moerassen tussen Rome en Napels), die een slechte afwatering heb ben. Zij zijn ingesloten door, aan de ene zijde de hoge bergen van de Apen- nijnse bergrug en aan de andere zijde door lagere heuvels, die ze van de zee scheiden. Tot voor kort waren die vlak ten dan ook moerassen, waar de mala riamug alle menselijk leven onmogelijk maakte. Het is nog maar een dertig jaar gele den. dat het strafbaar was, wanneer men per trein van Rome naar Pisa en Genua reisde om in het gebied van_ de Maremmen het venster van de coupé te openen. De malaria is nu overwonnen en de afwatering van het gebied is veel ver beterd. maar by een sterke regenval, zoals we die in deze dagen hebben gehad, wordt dat gebied toch heel gemakkelijk prooi van overstromingen. En doordat de moerasplanten die veel water tot zich namen, verdwenen zijn, is dat euvel tegenwoordig meer te duchten dan vroe ger Enorme kosten Is er nu geen middel om dusdanige rampen in de toekomst te voorkomen? In theorie zou het mogelijk zijn het ge vaar vrijwel op te heffen, maar daartoe zouden zó kostbare en tijdrovende wer ken nodig zijn dat het er zeer zeker nooit van komen zal. Natuurlijk zou men moeten beginnen met vele miljoe nen bomen te planten en op dat gebied wordt ook wel iets gedaan. Maar het is heel moeilijk, juist omdat de bergen reedo zo kaal zijn. Verder zouden al die bergstroompjes (het zijn er tienduizen den) in een vaste bedding moeten wor den geleid en van stevige dijken voor zien. Dat zou vele duizenden miljarden lires kosten, terwijl toch onvermijdelijk de bergen steeds meer ontvolkt worden. In Italië hebben niet alleen die berg stroompjes een willekeurige bedding, maar zelfs grote rivieren, de Tiber, de Arno. de Po hebben alleen op enkele, ah gevaarlijk beschouwde, plaatsen dij ken die bovendien lang niet altijd stevig ger.oeg z|jn. Die dijken zal men moeten versterken en als het geld ervoor ge vonden kan worden, zal men ook nieuwe dijken moeten leggen op plaatsen, waar ze tot nu toe ontbraken. De technici raden verder aan de rivieren van tijd tot tijd met baggermolens schoon te baggeren, zoals dat in andere landen wel en in Italië niet gebruikelijk is. Het spreekt vanzelf, dat de grote massa's stenen en aarde, die van de bergen naar beneden komen en in de rivieren belan den. de beddingen van die rivieren ten dele opvullen en dus de kans op hoog water doen toenemen. Gevaar voor (spoor)wegen Verder dient men te bedenken, dat de wegen in Italië doorgaans heel oud zyn, twintig eeuwen en meer. Die wegen vol gen veelal de rivieren of in ieder geval de dalen en zyn daardoor gemakkelijk blootgesteld aan overstromingen en „frane". Toen in de tweede helft der vorige eeuw de spoorwegen werden aan gelegd. volgde men in de regel dezelfde methode en, behalve waar ze door tun nels gaan, zijn ook de spoorlijnen op veel plaatsen blootgesteld aan dezelfde gevaren. Vandaar dat het elk najaar voorkomt, dat ergens de spoorlijn wordt Onmogelijke eisen Ook per auto was Rome alleen nog door Umbrië bereikbaar. Vandaar dat er dit jaar meer dan in andere jaren de aandacht op werd gevestigd. Maar dat neemt niet weg, dat er elk jaar on derbrekingen zijn, vooral ten zuiden van Napels. Men weet nooit waar de zware herfstregens zich zullen ontladen, zodat Italië, om werkelijk het ongerief geheel uit de wereld te helpen, niet alleen zijn rivieren zou moeten normaliseren, maar ook het gehele wegennet en vrijwel alle spoorlijnen zou moeten vernieuwen! Het spreekt van zelf, dat geen enkel land en zeker niet een betrekkelijk arm land als Italië zo iets kan ondernemen. Het blyft dus onvermijdelijk bij lap werk: een dijkje hier, een nieuwe brug daar, kanalisering van een rivier op een derde plaats. Dat alles kan de toe stand enigszins verbeteren, mits de werken worden uitgevoerd door betrouw bare firma's en in een niet al te haastig tempo. Het feit, dat de (door niet al te deskundige weggebruikers) hoogge prezen Olympische weg in Rome zwaar geleden heeft van de regen, terwijl het oude, ten dele vier eeuwen en meer oude, stratennet van de binnenstad geen enkel letsel leed is in dit verband niet zonder betekenis. De voornaamste taak blijft voor alles het aanplanten van bomen en nog eens bomen en dat is een heel moeilijke taak. Toch kunnen alleen nieuwe bomen voor komen, dat op den duur de vruchtbare humuslaag van midden- en zuid-Italië in de zee verzinkt en dat na de bergen, die nu reeds door de bevolking worden verlaten, ook het heuvelland onbewoon baar zal worden. Munsterkerk Roermond geeft geheimen prijs Sinds april van dH jaar staat het priesterkoor van de Munsterkerk in Roermond ta de steigers en is geheel afgesloten van het schip der kerk. De Rijksdienst voor monumentenzorg is bezig met de restauratie van het gehe le priesterkoor. Bij deze restauratie heeft men onder de afdekkende pleisterlagen van in later eeuwen doorgevoerde her stellingen een zeer oude beschildering gevonden, die waarschijnlijk teruggaat tot de tijd dat deze kerk is gebouwd, in ieder geval tot de 13e of 14e eeuw. Uit kunsthistorisch oogpunt zijn deze schilderingen wellicht een unicum in Nederland. Fragmentarisch zijn derge lijke oude kerkbeschilderingen wel op meerder plaatsen aangetroffen, maar een zo gaaf geheel als men thans heeft blootgelegd heeft men nog nergens kun nen opsporen. Naast enkele versieringen op de ge- welfribben heeft men op de gordelboog voor de straatkapellen schilderingen blootgelegd, de evangelisten voorstellend. Op de voog voor de zuidelijke apsis werd een figuur zichtbaar, die kennelijk de profeet Isaias moet voorstellen. Er is in de kerk, die rond 1200 in op dracht van graaf Gerhard van Gelder werd gebouwd, ook nog een beeld aan getroffen van Franse kalksteen. Het is een Christus-figuur, uitgevoerd in een stijl die wijst naar een ver verleden. De supervisie van de restauratie be rust bij de heer Meiske, directeur van Monumentenzorg, en de hoofdarchitect van deze dienst, de heer v. d. Veke en architect Huis in 't Veld uit Roermond. Ambtsaanvaarding dr. Van Baal Dr. J. van Baal, die is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht om onder wijs te geven in de godsdienstsociologie en -ethnologie, zal op maandag 17 okto ber zijn ambt aanvaarden. In de Ursula-kliniek te Wassenaar is gisteravond de 67-jarige M. A. J. van Vliet uit Den Haag overleden aan ver wondingen die hij vrijdagmiddag heeft opgelopen bij een verkeersongeval op het Vaillantplein in Den Haag. Rondom de veemarkt (Van een deskundige medewerker) De markten beginnen geleidelijk aan een najaarsbeeld te vertonen. De aan voeren zijn de laatste 14 dagen in lang zaam stijgende lijn, doch de kooplust gaat hier nog lang niet mee samen. In de afgelopen week was de stem ming in vrijwel alle sectoren bepaald zeer kalm en het was meestal niet mo gelijk om de oude prijzen te handhaven. Weliswaar was de weersgesteldheid wat gunstiger en bovendien is er nog veel gras in de weiden, maar het tempo van de handel bleef toch verre beneden ver wachting. Zelfs de beesten met goede papieren en blauw stempel zijnde abortusvrij gingen niet eens gemakkelijk van de hand. Voor export is echter re gelmatig een goede vraag, doch dit gaat vrijwel geheel buiten de markten om, vanaf de boer dus. zodat pien er in de markthandel vrijwel niets van ziet. Toch gaan er wekelijks tussen 700 en 8000 volwassen dieren het land uit en na genoeg evenveel kalveren, waarvan zeer vele stiertjes voor de slacht. Het jonge goed wordt in hoofdzaak via de markten verhandeld. Onze noteringen lagen voor de kalf- en melkkoeien gemiddeld tussen f 800 en f 1200. Oudere koeien wat lager. Kalf- vaarzen f 7001000, guste koeien en gus te vaarzen f 600925, Pinken f 425625, en graskalveren f 300425 per stuk. Voor prima uitvoerkalfbeesten werd nog wel wat meer bij de fokkers betaald. Op de slachtafdelingen was het aan bod weliswaar niet buitensporig groot voor de tijd, doch in verhouding tot de vraag toch te ruim, zodat ook hiervoor de markt in het algemeen een traag ver loop had en de prijzen aan de lagere kant waren. Het goede jonge vee lag in hoofdzaak tussen f3.en f3.20; extra zware jonge vleeskoeien en ossen deden ongeveer f 2025 per kg. boven notering, doch werden schaars aangeboden. De tussenklasse deed van f2.752.95 en de mindere soorten en oude koeien f2.502.70 per kg. geslacht gewicht. Slacht stieren f 2.903.20 idem. Ook op de vette kalverenafdelingen liep het deze week nogal stroef. Er was veel aanbod van minder geschikte kwa liteit, waarvoor de prijzen dan ook dui delijk naar beneden gingen. E>e exportvraag was even matiger, maar bedroeg toch nog ongeveer 500 ton. doch de binnenlandse vraag is na de af loop van het toeristenseizoen nogal wat teruggelopen. Onze noteringen varieer den voor de redelijke tot de goede kwa liteiten tussen f2.50 en f3,voor een Kongolese soldaten voor liet parlement in Leopoklstad Hedenochtend verschenen parlements leden, die vóór Loemoemba zijn, voor het gebouw van de Nationale Vergadering in Leopoldstad. Er zou daar een verga dering worden gehouden die bijeenge roepen was door Joseph Kasongo, voor zitter van het parlement en destijds een belangrijke figuur in Loemoemba's nationale Kongolese partij. De parlemen tariërs werden echter naar huis gestuurd door Kongolese soldaten, die daartoe opdracht hadden gekregen van kolonel Moboetoe. Uit particuliere bron wordt gemeld, dat er in de Oostprovincie voedsel schaarste dreigt te ontstaan. Dit zou het gevolg zijn van de anarchie en het ont breken van gezag. De Kongolese over heid aldaar zou zich voorts weinig be kommeren om de afzet van de land- bouwprodukten. Uit dezelfde bron wordt vernomen dat men in de Oostprovincie op grote schaal clandestien sterke drank bereidt. De bananenproduktie zou vrijwel helemaal voor dit doel gebruikt worden. Prins Bernhard beschermheer „N.U. Breda 1961" Van 30 juni tot 15 augustus 1961 wordt in Breda een nationale manifestatie van vrijetijdsbesteding, hobby en zelfdoen ge houden. Voor deze manifestatie, die ge titeld is „N.U. Breda 1961" is een ere- comité gevormd, waarvan de minister president, prof. De Quay, het presidium op zich genomen heeft. Vanmorgen werd meegedeeld, dat het Prins Bernhard heeft behaagd het beschermheerschap „N.U. Breda 1961" te aanvaarden. zwaar bevleesd dier en blank van kleur 30 tot 40 cent per kg meer. Mindere soor ten tussen f 2,en f 2.40 per kg. levend gewicht. Ook de nuchtere kalveren, waarvan het aanbod even ruimer was, kwamen even in prijs omlaag, f3,— tot f 5,per stuk was er naar onze schat ting af, in verhouding tot enkele weken terug. En wat het wolvee betreft, ook daar was het aanbod zeer voldoende. De vraag voor export werd in hoofdzaak gericht op de lichtere soorten, waarvoor de oude prijzen het nog ongeveer hielden, doch de vette lammeren in het geslacht ge wicht boven 28 kg. deden van f5.— tot f 6.per stuk minder dan de vorige week. De uitvoer was even boven 150 ton, in de vorige week. De wolprijzen zijn even gedrukt en zijn momenteel voor de Zuidhollandse kwaliteit van f3.703.75 per kg. terwijl voor de vellen tussen f 10 en f 11 per stuk werd betaald. De varkensprijzen hebben zich in de afgelopen week aardig kunnen hand haven. De aanvoeren waren normaal en alles werd vlot en goed prijshoudend op genomen. Notering van f 1.651.75 per kg. levend gewicht naar gelang de wicht en kwaliteit. Zouters f 1.581.63. Er is in de laatste paar weken een zeer goede uitvoer van geslachte varkens en ook van hammen en schouders naar Frank rijk geweest, doch dit ligt momenteel vrijwel weer stil. Wel zijn er nog veel slachtzeugen voor dit doel bestemd, van daar dat de zeugen vlot en in verhou ding duur werden: fl.40 tot fl.52 en vleesgoed wel 10 cent meer. De paardenmarkt verliep stroef en was even gedrukt in prijs. Veertig jaar kleermaker bij „De Faam" In de kring van directie en personeel van het Kledingmagazijn „De Faam", waarbij rich ook de gepensioneerden hadden aangesloten, vond hedenochtend een hartelijke huldiging plaats van de heer J. P. Bonnet, die deze dag het feit her dacht, dat h|j voor veertig jaar als kleermaker by deze vennootschap in dienst trad. LEIDERDORP J. Stouten 40 jaar bij Touwfabrieken Zaterdag 8 oktober was de heer Jac. Stouten, baas in de afdeling spinnerij, 40 jaar in dienst van de N.V. Vereenig- de Touwfabrieken. Des morgens werd de jubilaris, die vergezeld werd door zijn echtgenote, zoon en schoondochter, door de directie ontvangen. De directeur, de heer H. B. Haanap pel. sprak de jubilaris toe. Het deed hem genoegen de heer Stouten te ver welkomen op zijn jubileumdag, omdat de jubilaris én als mens én als baas een gewaardeerde medewerker is. Spreker ging de levensloop van de jubilaris na, die in de afdeling Spinnerij als onge schoolde begon, zich daar als een goed vakman-spinner ontwikkelde en na en kele jaren tot baas werd aangesteld. Maakte baas Stouten destijds deel uit van de bazenkem, van de Onderne mingsraad werd hij plaatsvervangend lid namens het toezichthoudend perso neel. Daarnaast neemt de jubilaris ac tief deel aan het verenigingsleven van de V.T.-ers, is een enthousiast kaarter en voorzitter van het jubileumfands in zijn afdeling. Tenslotte bood spreker hem het Vererend Getuigschrift van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, de daarbij behorende zilveren draaginsigne, een gouden armbandhorloge en een en veloppe met inhoud aan. De burgemeester van Leiderdorp, de heer K. v. Diepeningen speldde baas Stouten de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op. De heer J. Nievaart. chef der spinne rij. getuigde van de prettige samenwer king. Vervolgens voerden het woord de heer K. Kuperus en baas A. de Kruiff, na mens de bazengroep in de Onderne mingsraad. Baas Kooien en A. Beij bo den met enkele hartelijke woorden na mens het gehele personeel van de spin nerij een elektrische klok. een artistieke wandlamp en een moderne hanglamp aan. Ook de gepensioneerde chef van de spinnerij, de heer H. Kuilenberg, ge waagde van de prettige samenwerking met de jubilaris. Mevrouw Stouten kreeg een boeket anjers. BURGERLIJKE STAND Geboren IJtzx K., zn. van A. G. van Osnabrugge en P. Tamminga; Theodora J., dr. van A. G. Prangers en G. Caste- lein; Frederik, zn. van J. de Wit en M. Springer; Bruin, zn. van P. W. van der Lult en J. Hoogstraten. Ondertrouwd: G. J. B. Corts, 29 jr. en C. Spies. 25 Jr.; J. G. van Westbroek, 21 Ir. en T. van de Wijngaard. 21 Jr.; H. Maat, 25 Jr. en E. van Ravens. 22 jr.; D. Oudshoorn. 77 Jr. en M. Postma 51 jr.; R. Sauer. 25 Jr. en M. de Bruljne, 21 jr. Overleden:Van 't Spijker. 81 jr.. wed/ van M. van der Vecht; E. I. A. Bath. 67 Jr., echtgenote van O. M. E. Burow. OEGSTGEEST GESPAARD Aan de Rijkspostspaarbank te Oegst- geest werd in september f. 93740,36 in- en f. 69685,85 uitbetaald. BURGERLIJKE STAND Geboren: Anna M.. dr. van Th. W den Hoed en A. M. Verdel; Sablna G. D.. dr. van J. H. Steussy en J. M. Knijnenburg; Peter D.. zn. van A. Verstraten en G. Toxopeus; Tonnis B.f zn. van B. G. Hoog houdt en C. Hondlus; Elisabeth Q. A., dr. van C. J. van Rijn en M. Reijn; Jeroen, zn. van D. A. Heijungs en B. Hageman; Gerardus C. M.. zn. van N. J. Oudshoorn en J. L. Werkhoven; Eduard P. W. M.. zn. van G. de Bruin en J. G. Meinders. Ondertrouwd: J. S. de Vreede. 25 jr. en A. de Mooy. 21 jr.; P. Marck. 25 jr. en J. A. Ouwersloot. 24 Jr.; M. Modderkolk. 23 Jr. en J. Gravekamp. 27 Jr.; W. C. van Hest. 38 Jr. en J. R. Helfrlch. 26 jr.; H. A. Davids. 28 Jr. en G. H. TJan. 27 jr. Getrouwd: I. Overdljk. 26 Jr. en J. M. Buschman. 22 Jr.; J. P. Splinter. 22 jr. en M. A. Kuijken. 20 jr.; C. J. van der Salm. 25 Jr. en F. Th. M. Zandbergen. Overleden: A. Damsteegt; N Krispijn, wed/van E. Haring; A. H. C. Meijknecht. wed./van L. G. M. M. Cramer. WARMOND St. Matthias gaf geslaagde uitvoering In't Trefpunt gaf de R.-K. Harmonie. Zang- en Toneelvereniging „St.-Mat- thias" haar eerste uitvoering van het seizoen. De voorzitter, de heer Th. R. de Vroomen, sprak een woord van welkom. Allereerst gaf de harmonie een con cert. Het programma werd geopend met de mars „Army of the Nile". De uitvoe ring van de „Kalief van Bagdad" werd een groot succes. Het werd met toewij ding gespeeld en uit de beheersing van de crescendi en decrescendi bleek over- duideyk, dat de directeur Alb. Mey het orkest stevig in de hand had. Ook „Les cloches de Comeville" werd goed uitge voerd. Na de beide concoursstukken „Danses Polovtsiennes" en .Harlem Shadows", waarmee in Nootdorp zo'n succes was behaald speldde de modera tor. pastoor J. Gussenhoven, de aldaar behaalde lauwertak aan het vaandel. De pastoor zei al moeite genoeg te hebben een plaatsje voor deze lauwertak te vin den. Hij sprak de wens uit, dat de suc cessen mogen blyven, zodat er spoedig een groter vaandel aangeschaft zou kunnen worden. Na de woorden van de pastoor werd het concert besloten met de mars Arn hem. Na de pauze was het de beurt aan de toneelafdeling met ,Doe niet zo gek" van „Jan van Duynen, onder regie van G. G. van Elburg. Het stuk werd goed gespeeld. Iedereen heeft zich uitstekend kunnen amuseren. De uitvoering zal op 14 en 15 oktober a.s. worden herhaald. WASSENAAR Jubileum adjunct-directeur politieschool Hoofdinspecteur B. Scholten, sinds vorig jaar adjunct-directeur van de Wassenaars Politie-opleidingsschool, is zaterdag in de school hartelijk gehul digd ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum. De heer Scholten en zijn echtgenote en dochters werden op de school verwelkomd door de directeur, commissaris J. J. Maandag, in aanwe- zigheid van de leerlingen van de schoolgebruik gemaakt. De heer A. Schlatmann, die als procu ratiehouder het eerst het woord voerde, schetste in korte trekken de loopbaan van de jubilaris en had grote waarde ring voor diens accuratesse en vakman schap. „Wij zouden je nog niet gaarne missen", aldus de heer Schlatmann, „je bent voor ons een prima kracht". De oudste directeur, de heer G. Schlatmann deed in waardering voor het werk van de heer Bonnet, niet onder voor zijn broer. Ook hij prees de toewijding en werklast van de jubilaris, hetgeen namens de directie onderstreept werd door de aanbieding van een enveloppe met inhoud. In gelijke geest voerden het woord de jongste directeur, de heer J. Schlatmann en mej. M. Laken, directrice. Mej. Laken, die mede namens het personeel sprak en in haar woorden van waardering de prettige samenwer king met de heer Bonnet onderstreepte, overhandigde namens het personeel eveneens een couvert met inhoud. De heer J. A. Harteloh, die deze och tend met mr. P. de Clercq het departe ment van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel vertegenwoordig de, belichtte enkele goede eigenschappen van de jubilaris en deed mededeling van het feit. dat de Maatschappij hem het vererend getuigschrift, met de daaraan verbonden gouden medaille, gaarne had verleend. Wethouder S. Menken, die de geluk wensen van het gemeentebestuur over- en vele docenten. De heer D. de Loor, burgemeester van Delft, hield een toe spraak namens het dagelijks bestuur van de school. De heer De Loor maakt wel geen deel meer uit van dit dagelijks be stuur, maar men had hem gevraagd hier het woord te voeren, omdat er speciale banden bestaan tussen Delft en de jubi laris, die 6 jaren als inspecteur van po litie in deze stad werkzaam is geweest. De burgemeester noemde de loopbaan van de heer Scholten een voorbeeld voor alle jongemannen, die de school bezoe ken. Namens het bestuur bood hij de ju bilaris een tweetal boekwerken aan; na mens de gemeente Delft, waaraan de heer Scholten nog formeel verbonden is. overhandigde hij een enveloppe met in houd. De heer P. J. v. d. Mulbrengt, commis saris van politie te Delft, zei o.m. dat men in deze stad goede herinneringen bewaart aan de heer Scholten, wiens speciale belangstelling uitging naar het verkeer en die ook veel te maken heeft gehad met de opleiding in het Delftse korps. Ook deze toespraak ging verge zeld van enkele geschenken. Directeur J. J. Maandag van de school bood namens de docenten gelukwensen en geschenken aan. Ook de leerlingen bleven niet ach ter. Zij verrasten de heer Scholten met een cadeau. Tenslotte sprak de heer Scholten een dankwoord. In het viooldorp Mittenwald Vioolbouwers moeten fijnere handen en oren hebben dan welke andere am bachtslieden ook. Een van hen. Hans Klotz, leeft als afstammeling van de beroemde vioolbouwer Matthias Klotz, te Mittenwald, in hetzelfde aan het Karwendelgebergte gelegen dorp, waarin Matthias Klotz meer dan twee eeuwen geleden de grondsteen legde voor de faam van dit vioolbouwersoord. Hans Klotz heeft onlangs te Mittenwald een huis gekocht en daarin een vioolbouwers werkplaats ondergebracht. Dertig jaar lang heeft hij te Stuttgart geleefd en daar zijn vak uitgeoefend. Zijn werk plaats werd tijdens de oorlog verwoest, maar Hans Klotz begon opnieuw oude violen, die ergens een scheur hadden of andere tekenen van ouderdom vertoon den, te repareren en de instrumenten aldus hun goede klank weer te geven. Hij maakte echter ook nieuwe violen, waarvan er heel wat door grote kunste naars werden verworven. Nu is Hans Klotz naar het dorp van zijn voorvade ren weergekeerd om er de traditie, ver bonden aan zyn naam, voort te zetten. DE KANSEL TE WESTERHAAR Op dringend advies van de kerkraad van Westerhaar heeft de hervormde pre dikant van Westerhaar, ds. H. van Dijk, gisteren de bediening overgelaten aan vervangers, die de kerkeraad na een langdurige vergadering op zaterdag uit Enschede en Almelo had opgeroepen. Het besluit van de kerkeraad is genomen naar aanleiding van de ontstemming, die de verklaring van ds. Van Dijk over de bevolking van Westerhaar in deze plaats heeft gewekt. Van deze ver klaring, die was afgelegd tegenover een ambtenaar van de reclassering, is deze week tydens het proces inzake mishande ling van een jongen door een in Mexico geboren inwoner van Westerhaar don derdag door de politierechter in Almelo j Wethouder S. Menken wenst de heer J. P. Bonnet geluk met Kon. onderscheiding en jubileum. (Foto L.D./Holvastl bracht en mededeelde, dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer Bonnet de bronzen ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te verlenen, stelde in het licht, dat een dergelijke onderscheiding slechts wordt verleend op grond van toewijding en arbeidszin en het betrachten van goede burgerzin. Hieraan hebt gij, aldus spreker in bij zondere mate voldaan. De onderschei ding is dan ook volkomen verdiend. Nadat de wethouder de Koninklijke onderscheiding had opgespeld, stelde de heer A. Schlatmann, die zich deze och tend ook ontpopte als een vlot ceremo niemeester, de jubilaris de bij de onder scheiding behorende kleine draagme- daille in het vooruitzicht. Hartelijk dankte de heer Bonnet, wiens echtge note eveneens in de hulde werd betrok ken, voor al deze bewijzen van waarde ring en vriendschap. VROUW BIJNA VERMOORD Dader gearresteerd (Speciale berichtgeving) In de nacht van zaterdag op zondag heeft een ongeveer 30-jarige man van Nederlandse nationaliteit in een kamer tje van een pand aan de Van Brakel- straat te Rotterdam een vrouw bijna van het leven beroofd. Zij dreigde door een man te worden gewurgd. De politie kon de dader vrijwel op de plaats van het misdrijf arresteren. De keel van het slachtoffer toonde duidelijk sporen van de worsteling. De politie zoekt thans naar het motief van de man. THANS RUIM 11 Vi MILJOEN INWONERS Volgens opgave van het C.B.S. bedroeg het aantal inwoners van Nederland op 1 september jJ. 11.505.590. In de eerste acht maanden van dit jaar bedroeg het aantal huwelijken in ons land 56.299 tegen 55.923 in de eerste acht maanden van 1959. Het aantal levend geborenen daalde van 165.040 in de eer ste acht maanden van 1959 tot 161.986 in de eerste acht maanden van dit jaar, terwijl het aantal overledenen steeg van 57.885 tot 58.877. Voorts steeg het aantal immigranten van 22.377 in de eerste acht maanden van 1959 tot 25.951 in de eerste acht maanden van 1960 en het aantal emgiranten steeg van 34.948 tot 40.018. Nieuw Eerste Kamerlid Als opvolger van wijlen de heer H. D. Louwes komt als lid der Eerste Kamer in aanmerking ir. J. Baas te Zutfen, landbouwkundig ingenieur. Arts te Vleuten aan vergiftiging overleden De heer P. J. M. Fizaan, arts in Vleuten, is in het Sint-Anthoniuszie- kenhuis te Utrecht aan de gevolgen van een voedselvergiftiging overleden. Dok ter Fizaan is 59 jaar oud geworden. Ongeveer twee maanden geleden was de familie Fizaan in Frankrijk met va kantie, toen alle leden van het gezin ziek werden als gevolg van het eten van ondeugdelijke leverpastei uit blik. Ondanks ziekte- en pijnverschijnselen keerde het gezin per auto, die door de vader bestuurd werd, naar huis terug. Dokter Fizaan werd nadien in het zie kenhuis opgenomen. Zyn toestand werd langzamerhand beter, tot dat zaterdag da ziekte onverwacht een fatale keer nam. GEBEDSGENEZING ZONDER HANDOPLEGGING Tijdens een der zogenaamde gene zingsdiensten. in de Apollohal te Am sterdam, die elke avond duizenden be langstellenden trekken, heeft de leider van de genezingskrulstocht door ons land, de Amerikaanse evangelist Morris Cerullo, zaterdagavond medegedeeld, dat hem van hoger hand is verzocht niet langer de zieken de handen op te leg gen als hij bidt om genezing. De Ameri kaan verklaarde hieraan gevolg té zul len geven, omdat, zo zei hy, „niet door de kracht van myn handen, doch door die van Gods hand genezing kan wor den geschonken". Hij verzoekt thans de zieken de eigen hand op het voor hoofd te leggen op het moment, dat hij de Heilige Geest aanroept. Twee artsen van de geneeskundige inspectie voor de volksgezondheid heb ben de afgelopen week een der diensten bijgewoond. Daarna werd de heer Cerul lo op het hoofdbureau van politie ont boden waar hem bovenstaand verzoek is gedaan.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4