Verkeer in Leiden levert voor bus in spertijd grote stagnatie op In Katwijk en Leiden is er deze week een honderd-jarige Postzegelverzamelaars toonden hnn schatten in museum „De Lakenhal" 'succes- agenda GEMMENIE Opgericht 1 maart 1860 Maandag 10 oktober 1960 Tweede blad no. 30172 „Kinderziekten overlvinnen,, Sotns 20 tot 25 minuten vertraging Het verkeer in Leiden levert, met name in de spertijd, voor de bus grote stagnatie op. Vooral op het traject StationKorevaarstraat zijn de moeilijk heden gTOot. Zaterdagmiddag zaten wy met de stadslün volkomen in de soep. Met vertragingen van twintig tot vijf-en-twintig minuten moesten wij reke ning houden". Dit verklaarde ons de heer Th. Hehem, chef van de vervoersdienst van de N.Z.H.V.M., toen wy hem hedenochtend naar zyn mening vroegen over de resultaten van de omschakeling van tram op bus. Na de slag bij een kopje kof fie worden de resultaten van de operatie" besproken. V.r.n.l. de heren H. v. d. Ruit, secretaris van het College van Commissarissen der J. A. L. de Ron de, chef alg. dienst personeelszaken. J. J. Jurrissen, directeur en Th. De heer Hetem, die de eerste is om voegde, dat de zaak in Leiden wel iets I Hetem chef vervoersdienst daarover zijn spijt uit te drukken, gaf moeilyker ligt." In Haarlem zijn b.v. voor i Eerste lustrum U.K.S. MR. LIGTENBERG OVERLEDEN Op het moment, dat de Chr. Jeugd vereniging „Uit Kameraadschap Samen" op 1 oktober 1955 werd opgericht met het doel de geestelijke, algemene en maatschappelijke ontwikkeling van de christelijke jeugd door onderling contact en door middel van werkgroepen te hel pen bevorderen, bleek, dat haar be staansrecht alleszins verzekerd was. Op 1 oktober j.l. herdacht U£S. dan ook het feit, dat haar jeugdige leden nu reeds vijf jaar lang ijverig hebben ge werkt om het veelomvattende vereni gingswerk, zoals het beoefenen van muziek, toneel, sport en spel. alsmede het ontwikkelen van de geest, regelmatig uit te breiden en te verbeteren. Moch ten de leden met hun ouders reeds eer der in een gezellig onderonsje by een zijn, zaterdag heeft UKS in de grote zaal van „Den Burcht" haar eerste lustrum met een geslaagde feestavond officieel gevierd. In zijn woord van welkom richtte de voorzitter, de heer Th. Elderhorst zich in het bijzonder tot de heer en mevrouw Van der Tuin, afge vaardigden van de Herv. Jeugdraad aan wie UKS veel dank was verschuldigd o.m. door het beschikbaar stellen van het gebouw „De Moriaan". Namens de leden, ouders en donateurs vertolkte mej. Thea Elderhorst hierna in een hartelijk toespraakje de gevoelens, die allen voor het onvermoeibare en toege wijde bestuur koesteren. Zy bood geluk wensen aan. Hierna heeft men zich enige uren kostelijk geamuseerd bij een programma dat werd gebracht door John van Haar lem (conference), Nico Cordon (accor deon), De Roléês (geestige schetsjes), The Gold Sisters (internationale lied jes), The Tennessee Boy's (Cowboy show) en de UiC.S.-band o.l.v. Frans Elderhorst. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doct.ex. Engelse taal- en letterkunde de heer D. M. R Wilkinson te Leiden Was dertig jaar Leids kantonrechter D© oud-lcantonrechter te Leiden, mr F. Ligtenberg is op 72-jarige leeftijd in het Academisch Ziekenhuis te Leiden overleden aan de gevolgen van een ongeval, dat hem ruim een week geleden is overkomen. In de afgelopen week heeft men voortdurend voor zijn leven gevreesd, welke vrees thans dus helaas terecht blijkt te zijn geweest. De heer Ligtenberg ontving zijn jM&gSmjgam*> mm juridische opleiding aan de Rijksuni- r'-l versiteit te Utrecht, waar hij in 1913 f promoveerde. Na eerst gedurende ÉÈËjfö twee jaar in een handelsbetrekking werkzaam te zijn geweest, werd hij in i 1 november 1915 benoemd tot griffier f aan het Kantongerecht te Gulpen. In 1924 werd hij in dezelfde functie be noemd te Maastricht, waarna vier jaar later zijn benoeming volgde tot kan tonrechter te Leiden. By Kon. besluit van 10 september 1957 werd hem op zijn verzoek met ingan van 1 januari 1958 eervol ontslag verleend uit zyn ambt van kantonrech ter te Leiden, onder dankbetuiging voor de door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten, zodat hij het Kanton rechterschap in onze stad gedurende bijna dertig jaar heeft bekleed. Bij zyn afscheid, op 30 december 1957, kwam duidelijk tot uiting hoezeer zowel zijn ambtsvervulling als zijn persoonlijk heid werden gewaardeerd. De toenmalige substituut-officier van Justitie, mr. E. van der Schans, sprekende namens het Haagse parket, schetste hem bij die ge legenheid als een magistraat van hoge statuur, wiens onpartijdigheid, afhanke lijkheid en grote bekwaamheid hem stom- pelden tot een figuur, die het aanzien van de justitie op een hoog plan heeft geplaatst. Wijlen mr. F. LIGTENBERG De regering erkende deze verdiensten door hem te benoemen tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. .Beter dan nou ons de verzekering, dat de directie alle pogingen in het werk stelt om ook in de speruren tot een normale rijtijd te ko men. Hetgeen ons in het verleden in Haarlem is gelukt hier rijden 48 bus sen steeds op tijd moet toch ook in Leiden mogelijk zijn, aldus de heer He- tem, die hieraan echteronmiddellijk toe- Hutspot-wandeltocht Zaterdagmiddag werd de traditionele Leidse Hutspot-wandeltocht gehouden. Byna 1100 wandelaars (vorig jaar 900) gingen op pad. Er namen 36 wandelsport verenigingen aan de tocht deel. Ook de drie oudste deelnemers, de heren W. Rijpma uit Wassenaar, J. Oostveen en W. C. de Wekker, beiden uit Leiden, respectievelijk 78, 73 en 70 jaar, waren weer van de partijHet parcours was uit gezet over afstanden van 10 en 15 km. Ontvingen de deelnemers en deelneem sters vorig jaar een hutspotspeldje, dit maal ontvingen zij een weesjongen ge kleed in het uniform, zoals deze in de jaren 15001600 in het Leidse Weeshuis werd gedragen. De groepen ontvingen een wandbord. De organisatie was in de goede han den van de WSV „Zwieten". De deelnemende wandelsportvereni gingen waren: „Vlug en Kwiek", Hazers- woude (3 groepen)„Steeds Voorwaarts", Langeraar, „De Leidse Houtschool (4 groepen)„De Fram", Den Haag (4 groe pen); „L.O.L.", Den Haag; „S.D.S.",Den Haag (2 groepen)„S.V.L.V.", Voorscho ten, „V.I.O.S.", Sassenheim; „Groep Van Rhijn", Voorschoten; „Hyacintha", Noordwyk; „Steeds Vooruit", Aarlander- veen; „Chr. L.O.-school", Waarder; „Hol- landia", Alphen a. d. Ryn (2 groepen) „Op Goeden Voet", Alphen a. d. Rijn (2 groepen); „W.S.V. Zwammerdam"; „Het Kasteel", Woerden; „Jeugdgroep Van Veen", Alphen a. d. Rijn; „De Fliereflui ters", Leiden; „Het Zwaantje", Hazers- woude; „Gymn. Ver. Sparta", Leiden (2 groepen)„Semper Avanti", Alphen a. d. Ryn; „De Rippers", Rypwetering (2 groepen); „De Zwervers", Voorschoten; „Alliance", Den Haag; „D.V.O.", Hille- gom; „W.I.K.", Waddinxveen; „Ewout Joppensz-groep", Leiden; „Zwieten", Zoe- terwoude (3 groepen). FILMAVOND LISSONE LINDEMAN Voor een zeer bevredigend aantal be zoekers hield het passage- en reisbureau Lissone Lindeman wederom een film avond voor a.s. emigranten en bezoekers van de emigratielanden. De directeur van het Leids bureau, de heer J. H. Koch hekelde in zijn inleidend woord de sen sationele wyze waarop enkele landelijke dagbladen artikelen publiceren van mis lukte emigranten. O.a. wordt hierin mee gedeeld, dat de voorlichting in Neder land niet goed zou zijn, etc. De heer Koch, diverse instanties en personen goed kennende, bestreed een en ander met klem en garandeerde de aanwezigen dat de mensen, die over dergelyke be langrijke zaken voorlichting moeten geven, nauwkeurig door regerings- en andere instanties zyn uitgekozen en dan ook deskundige adviezen uitbrengen. On getwijfeld zullen er wel eens emigranten mislukken, aldus de heer Koch, maar van de 2000 personen die via zijn bureau de laatste jaren geëmigreerd zijn, keer den er slechts 7 terug w.o. een gezin van vier personen doordat de man (bij de vrouwen komt dit blijkbaar veel minder voor) heimwee had. Een fraai fimpro- gramma over Canada en Amerika om sloot het geheel. zyn l bepaalde straten reeds een éénrichtings verkeer en een parkeerverbod ingevoerd. Over de nieuwe busverbinding met de badplaatsen Katwijk en Noordwijk, kon de heer Hetem zich optimistischer uit laten. „Hoewel wij de zaak uiteraard nog wat moeten bijschaven dit zijn zo de kinderziekten hebben wy op deze tra jecten een en ander aardig onder de knie. (Foto L.D./Holvast) Zaterdagochtend speelde de dikke mist ons enige parten, doch dit was maar van tijdelijke aard". 1961 Reeds nu de gehele collectie in voorraad PORTEFEUILLES reeds va. f3.75 Inhoud voor „SUCCES" Junior f 4.25 - f 4.50 Senior f4.75 - f4.95 Lady f 3.45 Gentleman f 3.30 Ook alle onderdelen uit voorraad leverbaar. HAARLEMMERSTR. 167—171 A. J. van Rijsbergen als catecheet ingeleid Nog geen maand, nadat wika Renes tot zijn werk als jeugdleider door ds. P. Kloek werd ingeleid, is gistermorgen tij dens de dienst in de Pieterskerk weder om een kerkelijke medewerker, ditmaal door ds. H. Bouter, tot zyn werk inge leid. Het betrof de heer A. J. van Rijs bergen, onderwijzer met hoofdakte, die per 10 oktober door de centrale kerke- raad tot catecheet is benoemd, teneinde op de openbare scholen voor L.O., B.L.O. V.G.L.O. en U.L.O. godsdienstonderwijs te geven. Met deze benoeming, die door de Commissie Bijbelonderricht op de scho len werd voorbereid, zal de heer Van Rysbergen, die 24 jaar oud is en ervaring heeft als onderwijzer, de kerk op zeer deskundige wijze in de school kunnen vertegenwoordigen. De uitbreiding van dit bijzondere werk is mede te danken aan de burgerlijke gemeente en de wet houder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, in het bijzonder, door het ver strekken van subsidies ten behoeve van het godsdienstonderwijs op de openbare scholen. Na de bevestiging richtte ds. Bouter zich met een persoonlijk woord tot de nieuwe catecheet, waarbij hij deze in zijn niet eenvoudige, maar wel bij zonder mooie en zegenrijke taak veel vreugde en zegen toewenste. Van de ge- gelegenheid om na afloop van de dienst in de consistorie nader met de heer Van Rijsbergen kennis te maken, werd een 'zeer druk gebruik gemaakt. Deze week wordt in Leiden en in Katwijk een bijzonder feest ge vierd. Een verjaardagsfeest. Want het gebeurt maar eens in de zoveel jaar, dat iemand honderd jaar wordt. Twee groot- en overgroot moeders, beiden afkomstig uit Kat wijk aan Zee hebben van 1860 tot en met 1960 veel zien gebeuren. Mensje de JongGuyt is officieel een dag ouder dan Betje Berkheij de Jong. Dinsdag 11 oktober viert zij haar verjaardag in het Gereformeerde rusthuis aan de Witte Rozenstraat in Leiden. De tweede honderdjarige is Katwijk trouw gebleven. Haar eeuwfeest wordt woensdag in het vissersdorp gevierd. Mensje de Jong-Guyt woont al vanaf 18 januari 1943 in Leiden. Maar in haar hart is zij een rasechte Katwykse gebleven. Ze draagt dan ook altijd nog haar witte kap met de gouden oorijzers. Toen wij in verband met het aan staande grote feest een bezoekje in het geref. rusthuis „Groenhove" in de Witte Rozenstraat brachten, waren juist twee van haar dochters en een schoondochter op bezoek. En die zouden de levensge schiedenis van moeder wel eens even tjes haarfijn uit de doeken doen. Want (4MI Katwyk iedereen. Maar Betje woont nog steeds in Katwyk. Bij haar kleinzoon D. van Ryn aan het Duinpad 9. „Opoe doet net een dutje", zei deze toen wy eventjes by hem binnen kwamen. Opoe zat gebogen over haar oude driepoot. Ze keek niet op of om, toen haar klein zoon iets van haar afkomst vertelde. Betje-Beletje is de juiste naam-heeft één dochter gehad. Er zyn nog 3 klein en 14 achterkleinkinderen. Dat ben ik zelf De byna honderdjarige kan nog lezen en schryven. Kykt u maar. En opoe wordt uit haar dutje gehaald en leest haar eigen naam. Ze schynt he nogal leuk te vinden. Met haar donkere stem zegt ze lachend „Dat ben ik zelf". Woensdag 12 oktober wordt ze een eeuw oud. Ja en dat is nu zo sneu. Tot en met haar 99ste jaar werd het ver jaarsfeest op de elfde gevierd, maar nu pas is aan het licht gekomen, dat de juiste datum 12 oktober is. „Of niet zegt kleinzoon van Ryn. „Het kan best een foute aangifte geweest zyn". Als u het aan opoe vraagt zal ze ook 11 okt. zeggen". En opoe mompelt 11 oktober. Nog niet zo lang Wat ze zo al de hele dag doet? Aard appels schillen. Nog niet zo lang geleden kon ze nog handwerken, maar dat is nu afgelopen. „Als het kan schilt ze voor een weeshuis". Trots komt het uit de mond van de heer Van Ryn. Hy ver- Mevr. M. de Jong-Guyt mevrouw De Jong-Guyt is erg hard horend. Allereerst moesten we weten, dat er nog vyf kinderen een jongen en vier meisjes in leven zyn. Er zyn 31 klein- en 60 achterkleinkinderen. „Ja, en dat zei het drietal niet zonder trots, er zyn zelfs drie achter-achterkleinkin deren". Moeder is byna vyftig jaar ge- troud geweest met een schipper. Een binnenvaartschipper wel te verstaan. En de trotse dochters praten en praten in hun eigen Katwijkse taaltje met de langerekte ea's. „Byna haar hele leven heeft mevr. De Jong aan de Meerburg kade gewoond. Op nummer 12. Maar in 1943 moest zy noodgedwongen evacueren. Zy kwam toen in het geref. rusthuis aan de Hooigracht. Daar had ze het zo naar haar zin, dat zy na de oorlog niet meer naar Katwyk terug wilde. Met het rusthuis is ze toen verhuisd naar de Witte Rozenstraat. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Arend Remmelt, zn. van P. H. J. van Es en J. Koet; Margaretha Gerarda, dr. van H. J. Hensing en G. A. M. van Gassel. OVERLEDEN M. H. Beuken, 63 jaar, man; J. F. Meeuwsen, 10 Jaar, zoon. Officiële publikaties VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de Hogewoerd voorzover gelegen tussen de Rijnstraat en de Hoge Rljndyk, met In gang van heden, voor de duur van het opruimen van de tramrails aldaar, zal zyn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, ry- en trekdieren en vee, ln belde richtingen. Drie dagen achtereen hebben postzegel verzamelaars hun hartin „De Lakenhal" kunnen ophalen. Zoals wy in ons blad van zaterdag reeds uitvoerig schreven richtte de Leidsche Vereeniging van Post zegelverzamelaars daar de vorige week ter gelegenheid van haar vierde lustrum een interessante expositie in. Onder grote belangstelling burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot was ook aanwe zig werd deze postzegeltentoonstelling zaterdagmiddag geopend. De voorzitter van de tentoonstellingscommissie, de heer W. J. van Doorn, dankte het Col lege van B. en W. voor het beschikbaar stellen van de fraaie ruimte, waarin de schatten van de vereniging voor enige tyd te pronk konden worden gesteld. De heer Van Doorn twyfelde er niet aan of er zou van deze tentoonstelling, mede dank zy de verkoop van een aantal spe ciale enveloppen, veel propaganda uit gaan. De heer D. O. Kirchner, afgevaar digde van de Bond van Philatelisten- verenigingen, feliciteerde de Leidse af deling met haar jubileum. Dat U weer een tentoonstelling heeft willen organiseren stemt het hoofdbe stuur tot dankbaarheid, zei hy. Het ver heugde hem, dat er volgend jaar einde- lyk weer eens een nationale postzegel tentoonstelling gehouden zal worden. De heer Kirchner bood vervolgens als jubi leumgeschenk een fraai album aan. Op de foto ziet men de overhandiging van het cadeau aan de heer Van Doorn (links). (Foto LJD./Holvast) Niet meer terug „Man, ze wil er niet meer vandaan hoor". Vroeger, ongeveer drie jaar ge leden ging ze op haar verjaardag nog altijd naar Katwijk om het feest in familiekring te vieren. Ook dat is af gelopen. Maar dat komt ook, omdat moe der niet meer zo goed ter been is". „Hè moeder", schreeuwt de ook al reeds ze ventig jaar oudste dochter het stille oude mensje in het oor. Ze zegt niet zo veel het vrouwtje, dat honderd jaar voorby heeft zien gaan. Ze zit stil met de handen in de schoot aan tafel. „Geef meneer nou eens een bakkie thee", is het enige, dat over haar lippen komt. We wagen hoe het vroeger was. Kort en krachtig zegt ze: „beter dan nou"Ja, vroeger. Toen ging ze met de paardetram naar de „stad", het Leiden van toen. Of met de trekschuit. Om inkopen te doen. „Neen geen jassen, die hadden we niet. We droegen toen omslagdoeken", zegt de 70-jarige dochter. Of het vroeger in het seizoen ook zo druk was op het strand? Mevrouw De Jong ging nooit naar het strandDaar was door de weeks geen tyd voor en zon dagsDe byna 100-jarige is over tuigd gereformeerd en ze wil dan ook niet, dat familieleden haar zondags bezoeken. Zo lekker Over de verzorging in het rusthuis heeft zy niets dan lof. Ze heeft een eigen kamertje tot haar beschikking en lieve verpleegstertjes verzorgen en ver troetelen haar. En terwyl zy dit zegt, komt een zuster de kamer binnen om te vragen hoeveel boterhammetjes me vrouw De Jong wel wil hebben. En dan schiet het haar te binnen, dat ze op drie oktober zulke lekkere hutspot en haring (echte Katwijkse hearing) heeft gegeten. Betje Berkhey-De Jong kent Mensje de Jong wel. Vroeger kende iedereen in Mevr. B. Berkheij-De Jong zorgt zyn grootmoeder al jaren lang. En opoe heeft het best by hem. Zondags is ze niet by de radio weg te slaan als er een kerkdienst wordt uitgezonden. Elke psalm zingt ze mee. Want zingen kan ze nog goed. „Daar sta je gewoon versteld van". Betje Berkhey kykt hem aan en ze lacht. Haar rimpelige gezicht wordt nog rimpeliger. Voor het eerst weer sinds byna twee en een halve eeuw heeft de Katwykse bevolking een honderdjarige in haar midden. NA 17 BORRELS ACHTER HET STUUR Een aannemer uit Leiden hoorde de officier van Justitie by de Haagse po litierechter twee maanden gevangenis straf, waarvan 1 voorwaardelyk met een proeftyd van drie Jaar en vyf jaar intrekking van de rybevoegdheid. tegen zich eisen. Verdachte was in zijn auto gestapt, nadat hy zeventien borrels had gebruikt. Hy had daarby niets gegeten. In Oegstgeest werd hy aangehouden en zo moest hy voor de politierechter te rechtstaan. Deze veroordeelde hem con form de eis van de officier. CORRESPONDENTIE C. O. te L. De vroegere jaariykse autotochten voor ouden van dagen kun nen niet meer gehouden worden, omdat alle verkeers- en politie-autoriteiten er geen toestemming meer voor verlenen en dus ook geen faciliteiten, welke voor de veiligheid der deelnemers onontbeeriyk zyn.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3