Kroesjtsjef wil (voor vertrek op donderdag) goede indruk nalaten WEERBERICHT Eerst gisteren doofden vlammen op veerboot en tanker op de Rijn Inventaris der nederlagen van Russische premier in New York Een kano met twee nieuwsgierige jongens sloeg om: één verdronken Minister Toxopeus naar N-Guinea GJCie. leuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 10 OKTOBER 1960 No. 30172 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Amerikaanse correspondent) Kroesjtsjef heeft in een t.v.-interview officieel bekend gemaakt, dat hij donderdagavond naar huis gaat. Dit was het meest concrete nieuws in het vraaggesprek, nieuws waarop het State Department (departe ment van Buitenlandse Zaken) overigens reeds had gepreludeerd. De Russische premier ontdook het echter nog steeds een concreet antwoord te geven op de vraag, hoe hij ontwapening en inspectie wil combineren. De indruk, die reeds gewekt was tijdens de perslunch van vrijdag, werd zondagavond bevestigd: Kroesjtsjef wenst bij zijn vertrek een gunstige indruk achter te laten. Hij zei bijvoorbeeld: „Gaat rustig slapen, wij zullen geen oorlog beginnen". Hij stemde in met de onder vrager Suskind, toen deze een oorlog ondenkbaar noemde en hij ver klaarde alle moeilijkheden te willen oplossen met onderhandelingen. Hij rekende erop, dat een topconferentie zou worden gehouden, waaraan de nieuwe Amerikaanse president zou deelnemen. Hij kon akkoord gaan met een redelijke voorbereiding tot zulk een conferentie. Geen debat over de toelating van Peking Enkele vooraanstaande Amerikaanse journalisten gaven terstond na het in terview over dezelfde t.v.-zender te ken nen, dat zij de woorden van Kroesjtsjef voornamelijk als propaganda beschouw den. Voorts schrijft de „New York Times „Kroesjtsjef heeft in de Algemene Ver gadering iedere keer weer een nederlaag geleden bij het lanceren van de voor stellen, die hem het meest aan het hart lagen. Hij wilde de zetel van de Verenigde Naties naar een andere stad dan New York verplaatsen en hij stelde voor het secretariaat-generaal in het vervolg door een driemanschap te laten leiden. Noch het een, noch het andere werd door de Assemblee aanvaard. Kroesjtsjef heeft alles in het werk ge steld om de Algemene Vergadering ertoe te brengen haar afkeuring van Ham- marskjölds politiek uit te spreken; hij faalde smadelijk. De Sovjetrussische premier wilde het koor bespelen, dat werd gevormd door de 1 Nekroe en Adenauer spraken elkaar heden op vliegveld Wakn (Van onze correspondent in Bonn) De premier van India, Nehroe, en de Westduitse Bondskanselier Adenauer hebben vandaag op het vliegveld Wahn nabij Bonn op Indisch initiatief een gesprek van een uur over wereldpolitieke pro blemen gehad. De verrassende aankondiging van dit gesprek werd zaterdag in Bonn gedaan en geeft aan, zo zegt men hier, welke waar de als leider der zogenaamde neu trale V.N.-landen Nehroe hecht aan persoonlijk con tact met zijn Duitse collega's. Het gesprek tussen beide staatslieden vond plaats in een der vliegveldgebou wen van het betrekkelijk kleine Wahn. Alleen de beide ministers van buiten landse zaken Von Brentano en Menon waren erbij tegenwoordig. Nehroe maak te voor dit gesprek een enorme omweg op zijn tocht van de V.N.-vergadering te New York naar Nieuw-Delhi, de hoofdstad van India: de normale route loopt namelijk eerder via Parijs dan via Bonn. Men gehooft hier, dat Nehroe per soonlijk op de hoogte gesteld wil worden door Adenauer van de Duitse houding inzake Berlijn en de bewapening, waar beide staatslieden steeds weer op eens gezindheid hebben aangedrongen. Uiter aard doet dit bezoek de Westduitse rege ring eerder goed dan kwaad. Men kan tenminste niet aannemen dat Nehroe in opdracht van neutrale staten, als de Ver enigde Arabische republiek, Joego-Slavië en Indonesië, komt om Bonn tot con cessies nopens Berlijn, communistisch Oost-Duitsland en de Westduitse bewa pening te brengen. Een dergelijke neu- tralistische „bemiddeling" tussen Oost en West zou hier aan het verkeerde adres gericht zijn. Wel zal Nehroe Adenauer op de hoogte willen stellen van de beweegredenen der neutrale Afrikaans- Aziatische staten, waar het hun voorstel in de Verenigde Naties betreffende hun gesprek Eisenhower-Kroesjtsjef aangaat. Nehroe vertoefde reeds in juli 1956 in de Bondsrepubliek, waaraan hij toen een officieel staatsbezoek bracht. In januari 1957 sprak hij, gelijk vandaag, met Adenauer in een soort „Blitzgesprek" od het vliegveld van Dusseldorf. Enkele maanden geleden had hij te Londen een gesprek met de Westberlijnse bur gemeester Willy Brandt. ENKELE BUIEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige langs de kust matige tot krachtige wind uit westelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 11 OKTOBER. Zon op: 6.57 uur; onder: 17.56 uur. Maan op: 22.19 uur; onder: 13.22 uur. Hoogwater te Katwijk be 7.06 en 19.21 uur. Laagwater te 2.45 en 15.01 uur. Dit blad bestaat uit 14 oagina'0. en een Sportblad zestien of zeventien nieuwe VJJ.-leden; ook dit werd een mislukking. Kroesjtsjef bracht een aantal vrien den naar New York mee; hun getal is niet ook maar met één vermeerderd. Hij heeft zyn ongeëvenaarde onwelle vendheid ten toon gespreid. Hij heeft gelogen bij zijn voorstelling van zaken en hij heeft zijn huichelachtigheid op schaamteloze wijze aan den volke ver toond. En het resultaat van dit alles was: niets, dat hij op zijn credit kan schrij ven en ongezouten kritiek op zijn gehele manier van handelen", aldus de „New York Times". Lidmaatschap van China niet op de agenda Na een lang debat heeft de V.N.-As- semblee zaterdag besloten het lidmaat schap van communistisch-China niet op de agenda te plaatsen voor de zitting van dit jaar. Zulk een besluit wordt nu reeds tien jaar lang genomen, maar ditmaal hadden de Russen extra veel tamtam van dit onderwerp gemaakt. Voor het eerst bestond namelijk de kans, dat een meerderheid zou worden gevonden om dit onderwerp althans in discussie te brengen in de Assemblee. Het was on zeker hoe de pas toegelaten staten zou den stemmen. De Russen en Amerika nen zijn druk in de weer geweest om deze nieuwelingen voor hun standpunt te winnen. Daar de meeste nieuwelingen zich echter van stemming onthielden, sprak zich ook dit jaar nog een meer derheid tegen een discussie over de Chi nese kwestie uit. Slot pag. 2 Zeven doden bij rel in Zuid-Rhodesië Bij ongeregeldheden in een wijk van Salisbury, de hoofdstad van Zuid-Rhodesië, zijn zaterdag zeven Afrikanen om het leven gekomen en zestig tot zeventig gewond; 19 blanken werden door stenen ge wond. De relletjes die tien uur duur den ontstonden, nadat een blanke autobestuurder een Afri kaan had doodgereden. Negers begonnen toen stenen te gooien naar de politie en naar auto's en bussen. Ook plunderden zij winkels en café's en stichtten op enkele plaatsen brand. De politie opende daarop het vuur. Blanke reservis ten werden opgeroepen om de politie te helpen. Tachtig negers zijn gearresteerd wegens plunde ring, brandstichting en het gooien met stenen. Volgens een mededeling van de politie hebben negers gisteravond te Highfield, tien kilometer ten westen van Salisbury, de ruiten van een café vernield nadat een neger de toegang geweigerd was omdat hij niet gekleed was zoals men dat in het café gewend is. In Gwelo (Zuid-Rhodesië) ging een vergadering van de Nationale Democra tische Partij in wanorde uiteen. De politie werd ontboden om een menigte met traangasbommen uiteen te jagen. Vier auto's werden in brand gestoken, alsmede enkele huizen, een bakkerij en een schoenfabriek. Scheepvaart vandaag weer normaal (Van onze Arnhemse correspondent) Zaterdag j.l. werd de situatie op de Rijn nabij de oliemolen in het Neder landse dorpje Spijk, waar de tanker „Diamant" lag te branden, plotseling weer zeer ernstig. In de loop van de dag had de toestand zich ogenschijnlijk gunstig ontwikkeld, 's Morgens kon de vaart voor het af gaande scheepvaartverkeer zelfs worden vrijgegeven en in de middaguren volgen de het opgaande verkeer. Maar laat in de middag wakkerde het vuur aan boord van de tanker weer aan. Een explosie volgde en korte lijd later leek het schip opnieuw een brandende fakkel. Omstreeks tien uur 's avonds was het in een loeiende vlammenzee gewik keld, waarvan de vuurtongen soms een hoogte bereikten van tien meter. Bran dende benzine dreef over grote opper vlakken van de stroom naar de oever af. Bijzonder gevaar dreigde voor de olie molen te Spijk, die niet ver van de wal staat. Maar met het bluskanon van Duis burg kon men dit gevaar tijdig bezweren. De hele nacht van zaterdag op zondag- heeft het schip verder nog gebrand. Het scheepvaartverkeer lag toen uiteraard weer stil. Gistermorgen om zes uur was het vuur sterk in hevigheid afgenomen. Gisteravond viel er aan boord van de tanker, die toen nog maar met een klein deel van de roef boven het water uit stak, weinig vuur waar te nemen. Een herhaling van de gevaarlijke situatie van zaterdagavond werd toen niet meer gevreesd. Op de veerboot ./Tina Scarlett", die evenals de tanker nog vrijwel op de zelfde plaats ligt, waar zij vrijdag is vastgelopen, viel gistei'avond nog wat rook en vuur waar te nemen. Beide schepen moeten als totaal verloren wor den beschouwd. Het is nog niet bekend, wanneer zij geborgen kunnen worden, aangezien eerst nog een schouwing door verzekeringsexperts zal moeten plaats hebben. Vandaag normaal Gistermiddag echter was het gevaar weer in zoverre geweken, dat zowel het op- als afvarend scheepvaartverkeer ge lijktijdig kon doorgaan, waarbij de wa- terpolitie uiteraard regelend optrad. Ge durende de afgelopen nacht werd het verkeer weer stil gelegd. Er lagen toen bij Lobith nog ongeveer 400 schepen te wachten, de meesten voor de opvaart. Vandaag verloopt de vaart op de Rijn echter weer normaal. De opstoppingen zijn geheel voorbij. De „Diamant" rook te nog een beetje, maar het vuur op de veerboot was geheel gedoofd. Een tragisch ongeval deed zich bij dit drama zaterdagavond nog voor. Een kano met twee Emmerilise jongens, die de plaats van de ramp van dichtbij wil de bekijken, sloeg om, tengevolge waar van een der jongens door verdrinking om het leven is gekomen. Toeristische trekpleister De twee brandende wrakken waren gisteren bijzondere toeristische trekpleis ters. Drie- tot vierduizend auto's en tal loze andere voertuigen hebben gister middag voor de nodige opstoppingen ge zorgd. Overigens was er van de oever af niet zo bijster veel te zien. Politiemannen in Kongo sloegen aan het muiten.... In Leopoldstad heerste zaterdag enige spanning na een muiterij van een groot aantal Kongolese politiemannen die politiecommissarissen opsloten of sloegen, aldus meldt het Kongolese persbureau dat door Belga wordt aan gehaald. De muiters begaven zich gewapend naar het stadhuis en ontvoerden bij afwezigheid van de burgemeester zijn plaatsvervanger. De reden voor het op treden der politiemannen schijnt te zijn dat een belofte aangaande loons verhoging niet is gehouden. Bij overleg met provinciale en stede lijk. autoriteiten kregen de politieman nen de toezegging, dat zij het achter stallige salaris over de afgelopen drie weken zullen ontvangen en dat een salarisverhoging zal worden overwogen. Op het ogenblik ontvangen zij 1.200 franken (ongeveer 85 gulden) per maand. De ongeveer twintig politie-officieren, die de muiters hadden meegenomen, werden later vrijgelaten. In een vraaggesprek zei de premier van Katanga, Tsjombe, zondag, dat Katanga de diplomatieke betrekkingen met België zal verbreken als de Belgi sche regering haar houding tegenover de onafhankelijkheid van Katanga handhaaft. „Als België eerlijk is erkent het Katanga's onafhankelijkheid. Wij willen met iedereen samenwerken, maar wij willen geen inmenging in onze za ken". Later zei hij, dat Katanga be- ln het „Oranjehotel", de straf- gevangenis te Scheveningen, werd zaterdag de jaarlijkse herdenking van de slachtoffers van het nazi bewind gehouden. Nabestaanden leggen bloemen en kransen bij cel 601 reid is tot samenwerking met iedereen behalve de communisten. Volgens Tsjombe is uit mededelelin- gen van de Katangese afgevaardigde in New York gebleken, dat Belgische ver tegenwoordigers daar „stelselmatig" de afgevaardigden van zekere Afrikaanse en Europese landen bewerken om er kenning van de onafhankelijkheid van Katanga te verhinderen. Tsjombe deelde mee, bij de Verenigde Naties geprotesteerd te hebben tegen de weigering van de V.N. om Katangese gendarmerieversterkingen naar de woe lige gebieden in noord-Kat-anga te la ten zenden. De plundering een maand geleden van Manone door Baloeba-krij- gers zou niet hebben plaats gevonden als de V.N. deze houding niet hadden aangenomen, aldus Tsjombe. Hij voegde eraan toe: „Als alles goed gaat zal de situatie in Noord-Katanga binnen een maand normaal zijn". Uit welingelichte militaire kringen in Elisabethstad werd echter zondagavond vernomen, dat er een ernstige toestand is ontstaan bij Kabalo, waar Mali-troe pen van de V.N. twee dagen geleden zich teruggetrokken zouden hebben bij aanvallen van Ba'.oeba-krijgers die tegen Tsjombe zijn. Naar verluidt zouden V.N.-troepen later het vliegveld van Kabalo weer bezet hebben. Ethiopische troepen der V.N. zouden op weg zijn naar Kabalo evenals 100 man Katan gese gendarmerie. Langs de uitgebrande schepen op de Rijn bij Lobith varen weer de eerste Rijnschepen, die na de ramp werden doorgelaten. (Luchtfoto ANP) Functionarissen van de scheepsvaar- autoriteiten in Duisburg en Kleef zijn inmiddels druk met het onderzoek van de ramp bezig. De districtsrechtbank te Kleef heeft voorlopig beslag gelegd op de Deense veerboot „Tina Scarlett" De Duitse waterpolitie onderzoekt het uit gebrande wrak. Bij het onderzoek naar de oorzaak zijn reeds vele getuigen, o.w. een gewonde in het ziekenhuis, door de rechtbank voor de Rijnscheepvaart te Duisburg gehoord. Waarschuwing In dit verband kan er nog op worden gewezen, dat een functionaris van de waterpolitie te Düsseldorf naar aanlei ding van een proefvaart van de „Tina Scarlett" tussen Keulen en Düsseldorf reeds zijn bedenkingen had geuit over de moeilijke wendbaarheid van het schip, hetgeen z.i. bij ongustige omstandighe den tot onaangename situaties zou kun nen leiden. Volgens de mening van deze functionaris, uitgesproken vóór de ramp, zou het wel eens mis kunnen gaan. Zijn woorden zijn vrijdag op tragische wijze bij Emmerik bewaarheid. Wat de slachtoffers van de ramp aan gaat, deelde men ons mede, dat er in het ziekenhuis te Emmerik nog negen per sonen worden verpleegd. Onder hen be vinden zich de Nederlanders Van der Vlag (de schipper van de Fortuna) de heer Koopman van de „Vaarwel 2" en de heer Locken van het Nederlandse schip „Vencoven" uit Rotterdam. De toestand van twee der negen slachtoffers was zorgwekkend. De schipper van de „Vaar- wel 2", de heer Cornelissen uit Maas- i bracht, wordt nog steeds vermist. Men j neemt aan, dat hij is omgekomen. Met kaasje van de politie.... „Zuiveren sfeer van ambtenarenkorps" (Van onze Amsterdamse correspondent) „Voor mij is het belangrijkste probleem in Nieuw-Guinea te trachten de sfeer in de ambtelijke wereld het onderwijs incluis te zuiveren", aldus de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, zaterdagavond op Schiphol, van waar hij met de Biak-machine van de KLM voor zijn eerste grote wereldreis vertrok. De minister zal drie weken weg blijven om zich te oriënteren over Nieuw- Guinea, hetgeen ik noodzakelijk achtv oor een goede oordeelsvorming". Hij zal daar logeren bij de gouverneur en hy hoopt gesprekken te kunnen voeren met zoveel mogelijk mensen, ook buiten het ambtelijke apparaat, eventueel met politieke leiders en over de Nieuw-Guinea-raad. „Ik wil eens weten hoe men daar over verschillende dingen denkt. Van een afstand gezien is dat zo moeilijk. Minister Toxopeus verwacht te wor den geconfronteerd met de onrust die is ontstaan over wat men wel noemt de „Papoearisering" van het ambtena renkorps. „De ambtenaren hebben ge zegd, dat zij mij hierover willen spreken. Ik zal hen vertellen dat er door mijn Staatssecretaris hard wordt gewerkt aar de nieuwe status van de ambtena ren, dat wanneer wij de bevolking op trekken naar een hoger ontwikkelings niveau wij verplicht zijn de mensen ook de mogelijkheden te geven om die ken nis aan te wenden en dat geen enkele ambtenaar bevreesd hoeft te zijn dat hy het veld zal moeten ruimen". Maar even later stelde de minister desgevraagd dui delijk dat ambtenaren die zich niet vil len of kunnen aanpassen aan de gewij zigde omstandigheden beter het veld kunnen ruimen. Minister Toxopeus, die de afgelopen weken grote ontstemming heeft gewekt bij het politiepersoneel, omdat hij not, niet wil weten van een werkclassificatie doch slechts bereid is tot een inconve- niënten-toeslag van f 40.per maand, zag zich in Schiphols intercontinentale vertrekhal plotseling geplaatst tegenover drie charmante vrouwelijke agenten van het Amsterdamse politiekorps „Wij wensen u een goede reis en een behou den thuiskomst", zeiden zij met een on- deugende tinteling in de ogen, en zy boden als hartig hapje voor onderweg een kaasje aan, met als opschrift „Veer tig „Ik dank u zeer" zei de minister „ik vind het een veelzeggend geschenk". Toen haastte hij zich door de douane controle. f Uit Het Leidsch Dagblad van 10 October 1860: Op zeer enkele personen na zijn al de badgasten van Sche- veningen vertrokken. Naar men verneemt moet het cijfer der gedurende den afgeloopen mer in open zee genomen baden aanmerkelijk lager zijn dan dat J over de jaren 1858 en 1859. het- geen zich wel uit de luchtge- deldheid in dit seizoen laat ver- i J klaren.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1