LAAIENDE VLAMMENZEE NA SCHEEPSBOTSING OP DE RIJN Verontwaardiging en onrust bij de politie WEERBERICHT EEN DODEVEERTIEN GEWONDEN EN EEN VERMISTE Als loeiende fakkels dreven brandende schepen de rivier af Fa. D. KRET Zn. Congres in Den Haag om minister te herinneren aan zijn belofte RESTAURANT „TRESLONG" - HILLEGOM GW Qlie, Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 8 OKTOBER 1960 No. 30171 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.56 per maand* f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Eén dode, veertien gewonden en één vermiste. Dat is de voorlopige trieste balans van een verschrikkelijke scheeps- botsing op de Rijn nabij Lobith, waar temidden van een grote verwar ring brandweren uit Duitsland en Nederland in gevecht zijn geweest met een laaiende vuurzee op de Rijn. De dode is de Nederlandse schippersvrouw Maria van de Vlag uit Dordrecht. Tien vaartuigen waren betrokken bij deze ramp, volgens een Duits persbureau de ergste sedert de laatste wereldoorlog. Het drama ge schiedde op de dag, dat de vlaggen in Emmerik halfstok hingen ter herdenking van de Britse luchtbombardementen. Veerboot ramde een tanker met benzine De Nederlandse sleepboot .Martin" van de firma Schless uit Dordrecht voer gistermiddag omstreeks halftwee ter hoogte van Emmerik met zijn sleep: de nieuwe tweeduizend ton zware veerboot „Tina Scarlett", die via Rotterdam naar Denemarken werd gesleept. Aan boord van de veerboot waren 45 personen, die gedurende de vaart de laatste hand zouden leggen aan het schip. Voor Emmerik wilde men met de veer boot voor anker gaan. Het schip liep daarbij uit zijn roer, de sleepkabel brak en het schip ramde de midden op de rivier voor anker liggende, met 728 ton hoogwaardige benzine geladen tanker „Diamant" van de Belgische firma Plu vier (schipper J. Dung uit Terneuzen) midscheeps. De gevolgen waren ramp- De benzine, die door de botsing uit de tank stroomde, vatte weliswaar nog niet onmiddellijk vlam. maar doordat de aan de wal liggende schepen direct een veilig heenkomen wilden zoeken, waarbij de vonken op het water terechtkwamen, was de rivier al spoedig één grote vuur- In veiligheid De opvarenden van de .Diamant" kon den zich tijdig in veiligheid brengen. Ernstiger was de toestand op de veer boot, waar 45 mensen in de vlammenzee radeloos een uitweg zochten. Ten einde raad waagden zij de sprong over boord in de vuurzee, waarbij sommigen ernstige brandwonden opüepen. Alle 45 zün echter door een an dere boot opgepikt. De veerboot en de tanker zaten muurvast aan elkaar en dreven brandend tot aan de oliefabriek in Spijk aan de Nederlandse grens. Het vuur had echter ook de Nederlandse motorschepen „Fortund" en „Vaarwel 2" gegrepen, die tegen de twee schepen wa- ïen opgevaren. Terwijl de vaartuigen de Rijn afdreven, zocht de sleepboot .Mar tin" een goed heenkomen in Emmerik en zette de brandende benzine op de rivier de Duitse tanker „Brigitte" in vlam. Daarop vatten ook de Duitse sleepboot „Niederrhein", het Nederland se „Liberté" en de twee Zwitserse vaar tuigen „Bellinzona" en „Cabota" vlam. Brandweren, politie en grenswachten waren uitgerukt om te blussen en het scheepvaartverkeer verder stil te leggen. De veerboot, welke zestig auto's en 700 passagiers had kunnen vervoeren, liep brandend als een fakkel aan de grond bij Spyk. De tanker .Diamant" was los geraakt en kon op veilige afstand wor den vastgelegd, waarna de brand aan boord geblust kon worden. Totaal verbrand Ook aan boord van de „Fortuna" ver dween het vuur in de loop van de avond. Het dek en de stuurhut waren totaal verbrand. Schipper Van de Vlag en zijn zoon liggen thans deerlijk gewond in het ziekenhuis. Maar hun vrouw en moeder, Marie van de Vlag. is dood. j Naast dit schip was de lichter „Hean" I gemeerd, het vaartuig, waarmee schip per Van Bommel moedig door de vlam menzee koerste met de „Fortuna" op sleeptouw. advertentie LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Als de eerste schrik is geweken kan schipper v. Bommel zo ongeveer de loop der gebeurtenissen reconstrureen. Hij heeft gezien hoe de benzine uit de tanker „Diamant" stroomde en ook de aak „Vaarwel" uit Maasbracht om sloot. Het schipperspaar Cornelisse en de schippersknecht Koopman sprongen onmiddellijk overboord. De heer Koop man kon weliswaar met zware verwon dingen uit het water worden gehaald, maar van de heer Cornelisse is tot nu toe geen spoor gevonden. Stroom afwaarts naderde op het moment dat de vlammen omhoog schoten de aak „Hean" van A. van Bommel uit Millin- gen en de ..Fortuna" van schipper Van de Vlag (Stadskanaal). Doordat de schipper van de „Fortuna" aarzelde zijn schip recht door de vlammen te sturen, raakte het schip geheel in vlammen. In uiterste doodsnood sprongen de heer en mevrouw Van de Vlag in het met een vlammentapijt bedekte water. Mevrouw Van de Vlag overleefde de sprong niet. Niet aan boord Nog dreven zwarte roetwolken laag over de Rijn tussen Emmerik en Spijk, toen we gisteravond met de nog in ner veuze stemming verkerende schipper van de tanker „Diamant", de heer Jan Dung, en zijn echtgenote spraken. De heer Dung, afkomstig uit Terneu zen. vertelde ons, dat hij op het mo ment van de aanvaring zich met zijn drie-jarig zoontje aan de wal bevond om de formaliteiten van het inklaren te vervullen. „Toen ik juist in het kan toor van de douane stond", zo ging de schipper Jan Dung verder: „hoorde ik een klap. Ik rende naar buiten en zag tot mijn grote schrik, dat het mijn schip betrof. Een enorme gaswolk steeg al op uit de midscheeps opengereten .Dia mant". Omdat er zich nog diverse men sen aan boord bevonden: mijn vrouw, mijn zuster en haar dochtertje, mijn brand uitbrak waren echter zijn en de stuurman aan boord van de tan ker. „Gelukkig hebben ook deze twee het leven behouden", verhaalde schip per Dung. Ze zagen nog kans in de rivier te springen, maar ze hebben nog wel een half uur in het water gelegen voordat ze gered werden. Van de inventaris van de tanker kon niets worden gered. Gisteravond liepen de opvarenden van het totaal uitge brande schip in geleende kleren rond. De persoonlijke bezittingen en het aan boord aanwezige geld ..1500 gulden", werden door het vuur verteerd. Het ver lies van alle bezittingen weegt uiteraard zwaar bij dit schippersgezin, maar schippper Dung en zijn vrouw waren het er over eens. dat zij zich nog gelukkig mogen prijzen. „Wij kunnen het naver tellen Behalve dat de stuurman een Steekvlam in zijn gezicht heeft gekre gen, hebben wij het er zonder noemens waardige kleerscheuren vanafgebracht. Hoeveel erger had het kunnen zijn". In het St.-Willibrordusziekenhuis te Emmerik werden veertien gewonden op genomen, van wie de toestand zich ern stig Iaat aanzien. Twee van hen ver keren nog in levensgevaar. Van de an deren zijn zes inmiddels weer ontslagen. „Ik zou niet graag de garantie geven, dat de bonden het politiepersoneel in de hand kunnen houden als deze situatie voortduurt. Wij hebben dat de minister tijdens de besprekingen duidelijk ge maakt. De minister mag blij zijn. dat onze leden ons niet reeds uit de hand zijn gelopen", aldus de woorden van de heer Jos. Ph. Körner, voorzitter van de R.-K. Bond van Politiepersoneel „Sint Michaël" tijdens een persconferentie die de Centrale van Politie-organisaties gis teravond in Amsterdam belegde naar aanleiding van het mislukken van het ONBESTENDIG De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Tijdens het weekeinde zal het weer in ons land onder invloed staan van een nieuwe Oceaan depressie, die van de Golf van Biscaye, via het Engelse Kanaal in noordoostelijke richting koerst. Een tweede depressie, waarvan het centrum boven Polen is gelegen veroorzaakte in vrijwel geheel Midden-Europa uitge breid regen. Dit regengebied bedekte vanmorgen ook het noorden en oosten van ons land. Het weer tijdens het week einde zal door een en ander een onbe stendig karakter dragen. (Opgemaakt te 10 uur) 9 oktober Zon op: 6.54 uur; onder: 18.00 uur. Maan op: 20.49 uur; onder: 11.35 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.49 en 18.05 uur; laagwater te 1.42 en 13.49 uur. (10/10 hoogwater te 6.27 en 18 43 uur, laagwater te 2.13 en 14.24 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's cn een bijvoegsel. L..f zwager, die als matroos op de tanker werkte en de stuurman, riep ik een po- litieboot aan om me naar de Diamant te brengen. De motor van het bootje weigerde evenwel dienst. Gelukkig was er nog een douaneboot in de buurt, waarmee we de rivier opvoeren om de schepen te waarschuwen niet verder te gaan. Ik vreesde namelijk een explosie en die vrees bleek niet ongegrond. Een vonk van een voorbijvarend schip deed de ontsnapte benzinedampen exploderen en in een oogwenk waren de schepen en het omringende water een grote vuurzee". Grote angst De schipper leefde uiteraard in grote angst over het lot van zijn familieleden. Zijn ongerustheid veranderde in blijd schap, toen hij niet veel later hoorde dat zjjn vrouw, zuster en kind vlak voor de ontploffing van boord waren gehaald met een bootje. Op het moment, dat de Dikke rookwolken kolken omhoog vanaf het brandende Rijnopper vlak: de uit de tankboot „Dia mant" gestroomde vliegtuigben- zine brandt. (telegrafisch overgebrachte foto) Prins Bernhard in Madrid Prins Bernhard is gistermiddag op het Madrileense vliegveld Barajas \e Madrid aangekomen. De prins werd ver welkomd door de Nederlandse ambas sadeur in Spanje, hoge functionarissen van de ambassade en vertegenwoordi gers van het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en van het Spaan se leger en de luchtmacht. Prins Bernhard brengt een privébe- zoek van een paar dagen aan de Spaan se hoofdstad. Hij zal o.m. in de omge ving gaan jagen. loonoverleg. De voorzitter van de Ned. Politiebond (NVV) de heer K. A. Mud voegde hieraan toe: „Onder de politie ambtenaren heerst grote onrust en diepe verontwaardiging". De politie zal niet staken en geen modelacties beginnen. Het publiek zou daar immers de kwade gevolgen van ondervinden. Zij zal echter op waardige wijze haar teleurstelling uiten over de wijze, waarop de regering haar beloften niet heeft gehouden en het rapport werkclassificatie-politieperoneel onder tafel heeft geschoven. De Centrale van Politieorganisaties zal de volgende maat regelen treffen: 1. Het benaderen van fracties en leden der Staten-Generaal. 2. Het organiseren van een groot „poli- tiesalariscongres" op vrijdag 21 okto ber in de Haagse Dierentuin, niet zo zeer bedoeld als protestmeeting, doch meer als „avond met voorlichtend karakter". 3. Het uitgeven van een witboek, waarin de geschiedenis van salarisonderhan delingen van het eerste begin af wordt beschreven.. Die geschiedenis dateert reeds uit 1953. Commissie De politieorganisaties eisten toen der tien procent salarisverhoging. Het over leg begon in okober 1954. Het zou echter tot 1957 duren, eer de regering na her haald aandringen overging tot het in stalleren van een commissie, die zou moeten onderzoeken of de impasse in het salaris van de politieman zou kunnen worden doorbroken door toepassing van werkclassificatie. De resultaten van dit onderzoek zouden dienen als basis voor verder overleg. „Het is dus een kwestie van recht en billijkheid, dat de overheid thans het voor de voor het politiepersoneel gunstig uitgevallen rapport te realiseren. Op basis van dit rapport is een minimum verhoging van f. 80,per maand voor alle politierangen gerechtvaardigd. Maar er zou bij verdere uitdieping in nader overleg voor het politiepersoneel zeker meer kunnen uitkomen", aldus de heer Mud. Geen „ruimte" De minister stelt thans, dat er geen ruimte is voor herziening van de hono raria van het overheidspersoneel en hy vreest voor repercussies. Bovendien laat de bewindsman de kwestie van prioriteit meespreken. „En de aanzienlijke ver hoging van het militaire beroepsperso- neel, met name ook de leden van de Kon. Marechaussee dan?", zo vroeg de heer Mud zich af. „Nu het rapport zo gunstig voor ons is uitgevallen, is men in Den Haag zeer geschrokken en daar om heeft de regering gezocht naar ar gumenten als repercussies e.d.". Op de persconferentie zeiden de hoofd bestuurders te verwachten, dat de mi nister zijn voorstel van een z.g. incon- veniententoeslag van 40 gulden per maand voor ambtenaren in de rang van agent tot en met hoofdinspecteur bij de gemeentepolitie en de overeenkomstige rangen bij de Rijkspolitie als voorlopige maatregel in afwachting van een her ziening op 1 januari 1962, indien er dan „ruimte" aanwezig zou zün, thans zal opleggen aan het politiepersoneel. Dit komt wel overeen met de verkla ring van minister Toxopeus gisteravond laat. dat hij zijn voorstel per 1 oktober j.l. zal doorvoeren. Uitgezonderd van de genoemde toeslag zijn de politieambte naren. die niet geregeld typische politie functies vervullen en de dag op een bureau doorbrengen. De kosten van deze z.g. ongemakkentoeslag zijn door de regering geraamd op driemiljoen. Debré en Adenauer hielden beiden voet bij stuk (Van onze correspondent in Bonn) De Franse minister-president Debré, en Bondskanselier Ade nauer zijn elkaar gisteren vanaf het eerste ogenblik van hun ont moeting op het Bonner vliegveld Wahn af, als het ware hard te lijf gegaan. (Men zie ook het artikel in de eerste kolom van pag. 2). Debré heeft, zo werd vernomen in politieke kringen in de Westduitse hoofdstad, geprobeerd de West duitse bezwaren tegen de Europese en N.A.V.O.-hervormingsplannen van De Gaulle weg te praten. Maar de grijze kanselier week ten aanzien van de Atlantische defen sie-integratie evenmin ook maar een duimbreed. De eerste ronde van dit Duits-Franse duel, eindig de dan ook onbeslist. Tweemaal zijn de Europese en NAVO- thema's ter sprake gekomen, 's Morgens spraken Debré en Adenauer onder vier ogen anderhalf uur met elkaar, 's mid dags v erden de beide ministers van Bui tenlandse Zaken Couve de Murville en Von Brentano er een reeks adviseurs er bij betrokken. Hierbij bleek dat men op het Europese niveau tot enige toenadering kan komen. Of de Fransen evenwel zover zijn ge gaan als de Duitsers wensen, valt te be twijfelen. Nog in het gisterochtend uit gegeven Duitse regeringsbulletin schreef men dat het tot de Europese taak be hoort samen met Engeland - dus zonder Franse hegemonie in Europa - een goe de oplossing te vinden voor het probleem EEG-kleine vrijhandelszone. Aan de an dere kant lijkt Adenauer wel bereid een gemeenschappelijk politiek gesprek van de Europese regeringschefs over buiten landse politieke onderwerpen te beplei ten, waarby hy uiteraard lang niet zo ver wil'gaan als De Gaulle met diens po litieke secretariaat, staande boven de Europese gemeenschappen en uiteraard vol Franse hegemonie. Via de remise naar de sloop. Vele Leidenaren hebben gisteravond ge merkt, dat zij reeds vandaag hun trouwe stadstram en de tramlijnen naar Katwijk en Noordwijk zouden missen. Het was een krijgslist van de directie van de NZHVM, waar over wij U elders in dit blad ver tellen. Onze foto toont het moment, dat de laatste stadstram de remise wordt ingereden. Hoge onderscheiding gouverneur Rockefeller HM de koningin heeft de heer Nelson A. Rockefeller, gouverneur van de staat New York, de hoogste Nederlandse on derscheiding toegekend, die aan buiten landse staatsburgers, staatshoofden dus daargelaten, ten deel kan vallen. Het Grootofficierschap van de Orde van Oranje Nassau verkreeg gouverneur Rockefeller uit waardering voor zijn aandeel in de organisatie en voorbe reiding van de Hudsonchamplain-viering ter gelegenheid van het 350 jarig be staan van New York in het vorige jaar. Hoogtepunt van de viering was het door Prinses Beatrix aan de staat New York gebrachte bezoek. Gisteravond heeft de Nederlandse am bassadeur in de V.S.. dr. J. H. van Royen de onderscheidingstekenen ver bonden aan het Grootofficierschap van bovenvermelde orde aan gouverneur Rockefeller to diens huize overhandigd. Tegenover deze kleine Frans-Duitse toenadering op Europees integratiege- bied, staat een uitgesproken controverse waar iet de NAVO aangaat. Er is voor Adenauer geen denken aan om af te stappen van de integratie der Atlanti sche defensie; evenmin is hy bereid om ook maar iets af te doen van zijn geloof in de noodzaak van intieme samenwer king met de Amerikanen. Gezien De Gaulle's nieuwe verzekeringen betref fende de blijkbaar onveranderd gebleven Franse ideeën inzake NAVO en Europa, begint het er angstig veel op te lijken dat de gesprekken Debré-Adenauer, die vanmiddag worden beëindigd, zullen ein digen met een uiterst mager communi qué vol gemeenplaatsen over samenwer king en eenheid, maar zonder ook maar één korrel werkelijke toenadering! Advertentie i >ageiyks Restaurant diner - dansant. a la carte. ^Ike woensdag diner-dansant by candlelight met diverse attracties. ONBEPERKT KIPETEN f6— p. p. GALINA (Musical show, zang, dans) komt op 12 oktober. Tafelreservering gewenst. Telefoon 0 25205347 Advertentie I 11 IDS BREESTRAAT LISSE Advertentie Restaurant „DE NACHTEGAAL". TELEFOON 0 2530—3400 KIP VAN 'T SPIT fynste bereiding in 10 variëteiten v a. f3.50 p. p. Ook onbeperkt A f 6.50 p. p. Uit Het Leidsch Dagblad van 9 October 1860: Uit Stockholm wordt be- rigt, dat sedert eenigen tijd naar verscheidene betrekkingen, wel ke vroeger nimmer dan door mannen werden uitgeoefend, thans insgelijks vrouwen dingen. Dit is reeds herhaaldelijk het geval geweest met de betrekking van organist. Dezer dagen heeft de Finlandsche gemeente tot or ganist benoemd Elfrida Andrée, ene zuster van de beroemde ingeres Andrcc. niettegen staande drie bekwame musici met haar naar bedoelde betrek kingen dongen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1