„Rapport vissershaven waardeloos..." Manifest contra Sartre van 200 intellectuelen BKQ Overwicht een van de belangrijkste manieren waarop vis verdwijnt op ieders tip! 20 stuks f. 1.. NAJAARSKOSTUUMS Jo van Eyken Derde groep in tussenpositie met vermijding van fouten van Sartre en zijn tegenstanders MOEDER WORDEN... B35 VRIJDAG 7 OKTOBER 1960 Mening bestuurder Bond Vervoerspersoneel Ten onrechte Bovendien wordt in het rapport de kleine aanvoerder grotendeels de schuld gegeven", aldus de heer Van Kuilen burg. „Niet alleen heeft deze groep geen plaats in de commissie gehad, maar er speelt ook nog iets anders een rol. Een grote groep als de Urker vloot heeft geen CAO, maar een maatschapscon tract. De vennoten dragen samen risico en verdienen samen. Het zoodje kan daar gemakkelijk op 10 of 20 kilo be paald zijn, daar is men vrij in. Maar in dat geval wordt de berekening van de commissie al bijna volledig getorpedeerd want dan is er geen sprake meer van illegale onttrekking". Een punt, dat hem zeer hoog zit is het „overwicht". Op iedere kist in de vishal komt een „kop", die vaak 5 kilo bedraagt boven het ge bruikelijke overwicht van 2 kilo voor het verlies. „Dit is naar zijn mening lijnrechte chantage van de handel". Maar over dit geval zwijgt men in het rapport. En toch gaat het hier om zeker zes miljoen. De groothandel krijgt 65 kilo, waarvan er 50 weer regelmatig worden verkocht. Maar waar blijven de andere vijf? De heer Van Kuilenburg stelt, dat de vissers en de lossers hierdoor worden benadeeld, want beide groepen worden betaald op basis van 50 kilo per kist en niet 55 of 60. (Speciale berichtgeving) „Het rapport van de Commissie Vissershaven IJmuiden is totaal waardeloos". Dat is de mening van de heer C. van Kuilenberg, bestuur der van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, die in IJmuiden de belangen van de vislossers behartigt. Hij grondt de uitspraak voor namelijk op deze punten: „grote belangengroepen zijn niet gekend in de samenstelling van het rapport; in het rapport wordt niet gesproken over een van de belangrijkste manieren waarop vis verdwijnt, namelijk het „overwicht"; de cijfers over de zoodvis zeggen niets, omdat een groot deel van de kottervloot geen c.a.o. heeft; bij het verdwijnen van vis spelen de reders zelf een belangrijke rol; de rapporteurs bepleiten een N.V., terwijl ze hun eigen bedrijf niet kunnen leiden; het praten over een „niemandsland waar op allerlei listige wijze vis verdwijnt is onzin, want het gaat hier slechts om enkele gepensioneerden, die met veel moeite wel eens een visje krijgen". De heer Kuilenburg is het volkomen eens met de verschillende aanbevelin gen van de commissie. Hjj is ook voor uitbreiding van politie en personeel en voor verhoging van de salarissen van dit personeel. Dat geldt ook voor de uitbreiding van controlees, de centrale weging door be ëdigd personeel van het veilingwezen, verbetering van de hygiëne, verbod van betalingen in natura en aan- en ver koop van zoodvis. Mechanisatie en cen tralisatie vinden warme voorstanders bij de Bond van Vervoerspersoneel. Hij voelt eveneens voor invoering van mel dingsplicht en centrale regeling van de aanvoeren. „De mechanisatie van de afvoer is ons Idee geweest", zegt de heer Van Kui lenburg. „Het plan ligt nu bij professor Haccou, voorzitter van het produktivl- teitscentrum". „De instelling van doelmatige sancties bij overtreding van voorschriften is best, maar dan ook naar alle kanten, ook naar de kant van reders en handel". Geen NV Gaat de heer Van Kuilenburg wel akkoord met de meeste suggesties, zeer fel keert hy zich tegen het voorstel om van het veilingbedryf een N.V. te maken. Hy acht reders en groothandel niet in staat een N.V. te vormen, omdat zij nooit onderling tot overeenstemming hebben kunnen komen. Een bundeling van werkkrachten zoals wordt voor gesteld, kan ook zonder N.V.-vorm. Van Kuilenburg is het niet eens met het rapport van de commissie. „Ieder in de hal vraagt zich toch af of de on dertekenaars zelf wel helemaal brand schoon zijn?" Hij wijst daarbij op de zoodviskwestie. Als er boven de CAO-hoeveelheden wordt verstrekt, zyn daar meestal de reders mede debet aan. „Men heeft de gehele berekening opgehangen aan een politie controle op een schip, waar 55 kilo ton gen en 50 kilo andere vis werd meege nomen door zeven personen. Het ging hier om een Vlaardings schip en het is in feite zo, dat de reder opdracht had gegeven. Hij wijst er in dit verband op, dat in de commissie het groothandelselement overwegend is geweest, want er zit maar één echte reder in, en één reder-han delaar, tegen vier handelaren. De heer Van Kuilenburg zegt, dat hij nog iets in de aanbevelingen heeft ge mist: een afsluiting van de vishal. De arbeidsinspectie wilde er wel aan, maar dan moesten de werkgevers de zaak aan hangig maken, de handel deed dat ech ter niet". Bonnensysteem „En om nog eens op de zoodjes terug te komen", aldus de heer Van Kuilen burg, „we hebben de reders voorgesteld een bonnensysteem in te voeren. In- plaats van een zoodje zou dan een bon van f4 worden beschikbaar gesteld. De vis zou dan normaal bij de handel kun nen worden betrokken. Maar de reders, die eerst zeiden enthousiast te zijn, hebben de zaak daarna onder de tafel geschoven. En nu koopt men op de af slag de vis weer op, die als zoodvis be schikbaar wordt gesteld". Hij trekt ook in twijfel, dat de lossers per man gemiddeld eenmaal per week f 2.50 boven de zoodvis-verstrekking be machtigen. .Driekwart neemt nooit wat mee. Het risico is veel te groot. Het is dan ook een sprookje, dat half IJmui den voor niets vis eet". Bovendien is die kwestie van het uitgebreide nie mandsland ook maar raar. Er wordt geen vis gestolen. Er wordt door de re ders vis weggegeven om mensen in dienst te houden", zo zei de heer Van Kuilen burg tenslotte. De bekende Deense natuurkundige Niels Bohr, die vandaag zijn 75ste verjaardag viert, met twee van zijn trouwe secretaressen, mej. Hellman (links), die hem reeds 20 jaar ter zijde staat en mej. Schuiz rechts die reeds 40 jaar voor hem werkt. Gala du Disquein Concertgebouw Luisterrijk feest van zang, dans en muziek rond Edison-uitreiking Advertentie GISPEN MEUBELEN BIJ: DEMMENIE Haarlemmerstr. 167-171 BURGEMEESTER VAN GOES ONTSLAGEN Dr. Noteboom vervangt hem De burgemeester van Goes, de heer H. K. Michaelis, heeft gisteren van de minister van Binnenlande Zaken, mr. E. H. Toxopeus, de mededeling ontvangen dat hij uit zjjn ambt als burgemeester van Goes is ontheven. De minister deel de mede dat het niet in zyn bedoeling ligt te bevorderen dat de heer Mi chaelis terugkeert in Goes. Met de waar neming van het burgemeestersambt is ingaande gisteren belast dr. J. W. Note boom oud-burgemeester van de gemeen te Voorburg. De heer Noteboom heeft gisteravond reeds kennis gemaakt met de gemeente raad van Goes in tegenwoordigheid van de commissaris der Koningin in Zee land. De commissaris deelde mede dat noch van ontslag noch van ziekteverlof van de heer Michaelis kan worden ge sproken. „De genomen beslissing staat", zei de commissaris, geheel op zichzelf. Het onderzoek van Ged. Staten naar de administratieve onregelmatigheden in Goes en het onderzoek dat de rijksre cherche instelt naar overtredingen duurt nog voort. Het is niet bekend wanneer deze zullen worden afgesloten", aldus de commissaris der Koningin, die voorts nog verklaarde dat de vertrouwenscri sis in Goes zeer ingewikkeld is. Hij wilde er echter niet dieper op ingaan. De heer Noteboom, die met de waarneming van het burgemeestersambt is belast, is 67 jaar. Hij was 12 jaar burgemeester van Voorburg en ontving in 1958 als zodanig pensioen. De heer Noteboom is lid van de AH.-Partij en van de Ger. Kerk. IN AUGUSTUS 7412 NIEUWE WONINGEN GEBOUWD Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de statistiek werden in de maand augustus van dit jaar 7.412 nieuwe woningen opgeleverd. In augustus 1959 werden 6.639 nieuwe woningen voltooid. (Van onze Amsterdamse correspondent) De eerste „Edisons", die de gram mofoonplatenindustrie in navolging van de Oscars in de filmwereld zal uitreiken aan een tiental artiesten, dat volgens het oordeel van een des kundige jury, bijzondere artistieke prestaties op de plaat heeft ge bracht, zijn aanleiding geworden tot een feest, dat een van de luisterrijk ste van het jaar belooft te worden. Deze uitreiking van Edisons (volgens ontwerp van de Utrechtse kunstenaar Pieter d'Hont vervaardigde beeldjes van de uitvinder van de grammofoon) heeft plaats op het Gala du Disque, dat op zaterdagavond 22 oktober a.s. in het Concertgebouw te Amsterdam zal plaats hebben. Dimitri Frenkel Frank heeft voor deze avond een draaiboek samen gesteld, dat een grote verandering eist van het interieur van onze nationale muziektempel en voorts een maximaal aantal artiesten op de been brengt. Vele medewerkenden Om bij die medewerkenden aan het feest te beginnen: in het klassieke gen re komen Aafje Heynis, Rosa Spier, Ge rard Hengeveld, Theo Olof, Herman Krebbers en Piet van Egmond, terwijl de lichte muze wordt vertegenwoordigd door Conny Froboess, Gitte, Rita Reys, Corrie Brokken, Margot Eskens, Max Tailleur, Ans en Jaap Daniels, Kaszbek, Dora Paulsen, Hetty Blok, Donald Johns en Pia Beck, gesecondeerd door Mies Bouw man, Netty Rosenfeld, Willem O'Duys en Frans van Bergen. Voorts werken mee de Kon. Militaire Kapel, de Mariniers kapel en een aantal orkesten en en sembles onder leiding van o.a. Jos Cle- ber, Malando, Pim Jacobs en Jan Cor- duwener. De hiaten worden tenslotte nog opgevuld door het beroemde draaiorgel „De Turk". Versierd gebouw Alle zalen en gangen van het Concert gebouw worden voor deze Gala du Dis que versierd, er wordt een statietrap ge bouwd, het podium wordt omgevormd tot een reusachtige platenspeler waar de ar tiesten kunnen optreden en de stoelen rijen in de zaal en op de balkons worden vervangen door tafeltjes met stoelen. Het feest begint met „Het uur der ontmoetingen", waarin alle gasten elkaar kunnen begroeten en contacten kunnen worden gelegd tussen publiek en arties ten, terwijl dan tevens de ontvangst van de binnen- en buitenlandse gasten zal plaatsvinden. In de periode januari t/m. augustus 1960 kwamen in toaal 51.552 nieuwe wo ningen gereed .tegen 49.397 in de over eenkomstige periode van 1959. Gerekend tot en met augustus 1960 werden sedert de bevrijding 820.779 nieuwe woningen gebouwd. Later op de avond breekt „Het uur der Edisons" aan, het hoogtepunt van het feest wanneer actrice Caro van Eijck de Edison aan de op dat moment bekend te maken kunstenaar zal uitrei ken. Tenslotte is het de bedoeling, dat het feest losbarst in alle zalen van het gebouw, waar drie dansorkesten, vele ar tiesten en drie exclusieve cabaretvoor stellingen het sluitingsuur tot ver in de zondagochtend zullen verschuiven. IN MAART CONGRES PARTIJ VAN DE ARBEID Het tweejaarlijkse congres van de P.v,d.A. zal op 23, 24 en 25 maart 1961 worden gehouden in de Rivlerahal te Rotterdam. Daarmee wordt dan een reeks van activiteiten besloten die in het teken zullen staan van het derde lustrum van deze partij op 9 februari a.s. Bij deze activiteiten wil de P.v.d.A. alle 150.000 leden betrekken. Als onder deel hiervan is deze week een wervings actie voor het partijperiodiek „Paraat" begonnen, waaraan 15.000 leden in bijna 1000 partij afdelingen deelnemen. Na deze actie, die drie maanden duurt, start de P.v.d.A. in Januari een leden- winactie. Partijleden, die zich in deze lustrumacties bijzonder hebben onder scheiden, krijgen volgend jaar zomer een vakantiereis naar de Vogezen aan geboden. Advertentie GISPEN MEUBELEN BIJ: HASSELMAN PANDER V ermiste Amerikanen worden vastgehouden Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren be kend gemaakt, dat het aanwijzingen heeft ontvangen, waaruit zou blijken dat twee Amerikaanse toeristen die sinds augustus in de Sovjet-Unie worden ver mist, vastgehouden worden wegens foto graferen in het gebied bij de Tsjechische grens. De twee toeristen, de 26-jarige Bennett en de 28-jarige Kaminsky, wa ren in juli per auto uit Finland de Sovjet-Unie binnengekomen. Volgens het State-Department heeft een andere Amerikaanse toerist Kamin sky op 25 augustus in Oezjgorod bij de Tsjechische grens ontmoet. Kaminsky had toen verklaard, dat hij werd vast gehouden, omdat hij foto's Had gemaakt. De woordvoerder zei, dat van Rus sische zijde niet was gereageerd op her haalde Amerikaanse verzoeken om in lichtingen. Hij achtte het onmogelijk, dat twee Amerikanen in de Sovjet-Unie worden vermist zonder dat de Sovjet regering daar iets van af weet. Geheel nieuwe collectie in moderne streep- en ruitdessins. Nieuwe Italiaanse modellen in exclusieve modetinten. Ook in kwart- en halve maten een ruime sortering. EERST KIJKEN BIJ: HET MODEHUIS HAARL.STRAAT 87 - LEIDEN OPENING PROT TEHUIS VOOR MILITAIREN. In het perceel Eerste Binnenvestgracht 21 is door de Kon. Ned. Militaire Bond „Pro Re-ge" een protestants tehuis voor militairen ingericht. De heer G. Wie- linga, kolonel b.d. van de K.N.I.L., zal dit tehuis a.s. donderdagmiddag ope nen. Advertentie GISPEN MEUBELEN SCHEPPEN IN UW KANTOOR EEN SFEER VAN STIJL EFFICIENCY EN SOLIDITEIT DIE INDRUK MAAKT OP UW BEZOEKERS UW PERSONEEL BINDT EN HET WERK STIMULEERT .de p dealers zullen u gaarne CULEMBORG inlichtingen van dienst zijn AANKOOP VAN VLIEGTUIGEN VOOR NED. NIEUW-GUINEA By de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wyziging van de be groting van Defensie voor dit jaar. Het wetsontwerp betreft in hoofdzaak de aankoop van 15 Neptune (P2v7)-vlieg tuigen. Deze zyn bestemd voor de dienst in Ned. Nieuw-Guinea en dienen ter ver vanging van de Martin Mariner-vlieg tuigen. Met de voorgestelde aankoop is een be drag van naar schatting 88 miljoen gul den gemoeid. By het ondertekenen van de overeenkomst is een betaling van f. 17 miljoen nodig; de aflevering van de vliegtuigen zal plaats vinden in de loop van 1961 en 1962, in welke jaren het res tant van de contractsom moeten worden voldaan. De financiële consequenties der voor stellen vallen alle binnen het defensie plafond, zodat het totaalbedrag der be groting geen wijziging ondergaat. STRIJD OM DE HELFT VAN DE F. 100.000 Huishoudster in het ongelijk gesteld De civiele kamer van het Amsterdam se gerechtshof heeft beslist dat de helft van de op lot no. 8670 van de 538-ste Staatsloterij gevallen 100.000 gulden toe komt aan de erven F. D. Tiekstra en niet aan mevrouw J. W. Kleinhorst-Den En gelsen. Deze werd veroordeeld tot afgifte van het lot ofwel indien de Staatslotery zou weigeren de prijs aan de erven Tiek stra uit te keren tot betalihg van het bedrag van de gewonnen prijs aan deze erven. Een en ander op straffe van een dwangsom van f100 per dag. zolang zij in gebreke blijft. Bovendien werd zij veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding, zijnde circa f2000. Mevrouw Kleinhorst was de huishoud ster van de heer F. D. Tiekstra. Toen na diens overlijden de f. 100.000 uitlootte. (Van onze Parijse correspondent) Byna tweehonderd schryvers, kunstenaars, journalisten, academici, advocaten, medici en andere intellectuelen hebben gisteren in Parus een manifest gelanceerd, dat als antwoord op de geruchtmakende petitie van Jean-Paul Sartre en zijn honderdtwintig medestanders beschouwd moet worden. In de nieuwe proclamatie wordt niet alleen „het verraad der professoren" aan de kaak gesteld, maar wor den Sartre en de zijnen zelfs als leden van een „vyfde colonne" gebrandmerkt. Voor de rest vertolkt en herhaalt het nieuwe document de officiële stellingen cn inzichten van de regering inzake de Algerynse oorlog, terwyl over de nijpende gewetensvragen waarvoor in het byzonder de Franse dienstplichtige jeugd zich in Algerije geplaatst ziet, met geen woord wordt gerept. Jonge auteurs of kunstenaars treft men onder de ondertekenaars bijna niet aan. men kan daarom wel zeggen dat de ou dere generatie met dit manifest een re pliek heeft gegeven aan de jongere lich tingen of de „nouvelle vague", die zich bij monde van Sartre naar aanleiding van de Algerijnse politiek .tegen de over heid had gerevolteerd. In deze politieke gedachtenwisseling door middel van proclamaties met hand tekeningen van bekende of befaamde fi guren. heeft zich ook nog een derde stem gemengd. Een groep vertegenwoordigers van vakverenigingen en onafhankelij- ken, liberalen en linkse figuren, al of niet uit verschillende partijen en organi saties afkomstig, heeft eergisteren een document gepubliceerd, waarin wordt aangedrongen op loyale onderhandelin gen met Algerijnse nationalisten, onder handelingen waarbij ook het kardinale probleem van de controle van het toe komstige referendum ter sprake zou kunnen worden gebracht. Deze laatste groep neemt dus een tus senpositie in door enerzyds, in tegenstel ling met Sartre, het kader van de grondwet niet te willen verlaten, en an derzijds de berusting van het rechtse manifest van de hand te wijzen en daar enboven de nadruk te leggen op de gro te ernst van de morele crisis waardoor Frankryk nu wordt bedreigd. Deze drie stromingen zyn, ofschoon gisteren dui- delijk afgebakend, ook in de openbare mening te onderscheiden, die nu uit haar lethargie schynt te ontwaken en in elk geval steeds hartstochtelyker naar het einde van de Algerynse oorlog verlangt. Opmerkelijk is tenslotte dat alleen de Franse communisten zich buiten deze drie kampen houden of misschien worden gehouden om hun actie tegen de Algerijnse oorlog uitsluitend in de eigen gelederen, tenminste door middel der eigen organisatie, te blijven voeren. Openbare mening begint te ontwaken Tot de ondertekenaars behoren zeven leden van de Academie Francaise onder wie maarschalk Juin en tal van schrij vers uit rechtse en ultra-rechtse kringen. Advertentie Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE -«J Belangstelling voor „U draait nul 20" De belangstelling voor de grammo foonplaat „U draait nul-20", waarin de hoofdstad met muziek, conference en een toespraak van de burgemeester aan dacht vraagt (met name van de Kamer leden) voor zijn IJ-tunnel belangen, blijkt overweldigend. De Zweedse radio heeft het Bureau Voorlichting en Repre sentatie van de gemeente toezending van een plaat gevraagd, vanwege „de originele wijze, waarop een stad voor zijn belangen pleit". De gemeentelijke middelbare school voor meisjes wil de plaat draaien voor de leerlingen, een verwoed discofiel uit Haren vroeg zonder meer toezending van „de beroemde plaat van Amsterdam", een zich noemende „klant van het Pontveer" smeekte de tekst te mogen horen, een bridgeclub verzocht een plaat ter opluistering van de kaartavonden en uit het Augustijner klooster Mariënhagen nabij Eindhoven kwam een smeekbede van twee geeste lijke, die wegens hun vroegere werk zaamheden de „watercrosserij" in de hoofdstad niet geheel onbekend is. Moe ders verzoeken platen voor verzending naar geëmigreerde kinderen en perso neelsverenigingen voor de muziek tij dens lunchpauzes. Het ziet er naar uit, dat de duizend platen weldra zullen zijn uitgereikt. Men overweegt zelfs een „tweede dTuk". Overwinning voor Hugh Gaitskell (Van onze Londense correspondent) Gisteren trokken de wolken op het Labour-congres in Scarborough voor par tijleider Gaitskell op toen hu in de tweede ronde tegen Cousins een klin kende overwinning behaalde inzake de nieuwe doelstelling omtrent nationalise ring. Maar dat was niet zo moeilijk, omdat van te voren reeds een com promis was bereikt. Naast de kwestie van de kernwapens heeft het vraag stuk welke industriële takken door de staat dienen te worden genaast indien Labour de macht opnieuw verovert, grote verdeeldheid in de socialistische gele deren veroorzaakt. De gematigden zijn van oordeel dat Labour na de grote natlonaliseringsgolf tussen 1945 en 1951 in de toekomst voorzichtig to werk zal moeten gaan omdat de kiezers door nationalisering worden afgeschrikt en omdat het aan de staat trekken van hele bedrijfstakken niet een oplossing is voor alle kwalen. Zonder veel moeite bracht Gaitskell het tot een overweldigende meerderheid dat een resolutie met 4,3 miljoen tegen 2,2 miljoen stemmen aanvaardde. Frank Cousins, de machtige man van links, sputterde weliswaar tegen het gedeelte van de tekst dat nog een goed woord over heeft voor het particuliere be drijfsleven maar zyn poging om dit om zeep te brengen werd met ongeveer ge- lfjke stemcyfers als de genoemde ver ijdeld. beweerde mevrouw Klednhorst de eige nares te zijn van het halve lot waarop de hoofdprijs was gevallen. Zij had het briefje betaald. De erven Tiekstra hielden vol dat het lot eigendom was van hun vader, die ge regeld in de Staatsloterij speelde. Zij maakten een civiel geding aanhangig dat in eerste instantie voor de Utrechtse rechtbank diende. Deze stelde hen In het §eHJk. In hoger beroep is hun gelUk ïans bevestigd. Advertentie per hele liter De geheide gebeide van Wynand Fockink GENEVER Wyn.imi Fockink - Anno 1679 Loemoemba's troepen branden dorpen plat De Katangese regering heeft gisteren een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd dat president Tsjombe een verzoek om hulp heeft ontvangen van de bevolking van Tsjikapa, dat in de provincie Kasai bij de grens met (Por tugees) Angola ligt. Loemoemba's troe pen zouden daar dorpen hebben plat gebrand en de bevolking zou klaar staan om naar Angola te vluchten. In Elisabethstad zyn moeiiykheden gerezen tussen de Katangese autoriteiten en de V.N. De plaatsehjke commandant van de VH.-troepen zou verklaard heb ben dat er niet genoeg troepen ren westen van Albertstad in oost-Ka tan? a zyn om de Baloeba aldaar, die tfjanden van Tsjombe zyn, in toom te hou n. In een tweede communiqué van de Ka tangese regering wordt gezegd, dat de autoriteiten van de V.N. verantwoorde- lyk zullen zyn voor eventuele nieuwe onrust in dit gebied, als zy geen toe stemming geven om Katangese troepen naar dit gebied te zenden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7