tosca Browne-Instituiit is voor Leiden eerste „litteraire laboratorium*" Verkeersovertredingen en schoolverzuim Zoek Uw bloembollen gezellig zelf uit Vlieiand's zelfbediening Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 7 oktober 1960 Derde blad no. 30170 4711 .TOSCA- PARFUM van 2.95 tot 8.65 4711 >TOSCA<CREME en POEDER voor huidverzorging 1.45, 1.55, 2.05, 2.95 4711 >TOSCA< TALC POEDER voor lichaamsverzorging In vaporisateur 3.90 A vulling 2.—, in bus 2.75 Studieobject: cultuurhistorisch contact Engeland-Nederland op letterkundige basis In de na-oorlogse jaren is de materiële en ruimtelijke outillage van de Universiteiten zeer sterk (zij het toch altijd nog veel te weinig) uitgebreid. Dit was hoofdzakelijk het gevolg van de tomeloos groeiende behoeften van de B-faculteiten. Over het algemeen hebben de A- faculteiten, die zich bezig houden met wat de geesteswetenschappen wordt genoemd, hun behoefte aan eigen instituten en aan materiële outillage wel zien stijgen, maar daarop viel veel minder de aandacht, vermoedelijk doordat object en vrucht van de in deze sfeer beoefende wetenschappen minder spectaculair waren. Aan deze veel minder klaarblijkelijke maar even urgente behoeften werd dientengevolge ook minder tegemoet gekomen. Het is buitengewoon verheugend, dat niettemin begrip voor deze behoeften bestaat, en dat als een duidelijk bewijs daarvan gisteren in Leiden het eerste „letterkundige laboratorium" officieel in gebruik kon worden genomen: het Sir Thomas Browne Instituut, gevestigd in het pand Rapenburg 82, behorende tot de litteraire faculteit, en ingesteld op de studie van de Engels-Nederlandse betrekkingen in litteraire geest met een brede cultuur-historische basis. Voorlopig richt het instituut zijn aandacht voornamelijk op de periode van de tachtigjarige oorlog, toen de betrekkingen tussen Nederland en Engeland zeer intensief waren, waaruit weer tot de dag van heden te volgen onder linge invloeden zijn voortgevloeid. Nauwe betrekkingen Het Sir Thomas Browne Instituut is voortgekomen uit een reeks van toeval lige factoren, vanzelfsprekend afgezien van de algemeen dringende behoefte van de A-faculteiten aan eigen research centra en ontplooiing van studieterrei nen. Sir Thomas Browne, naar wie het eerste Leidse „litteraire laborato rium" is vernoemd. Een van de voornaamste oorzakelijke factoren was wel het staatsie bezoek van Koningin Elizabeth en Prins Philip van Engeland aan ons land, enkele jaren geleden. Bij de organisatie van dit be zoek werd prof. dr. A. G. R. Bachrach, hoogleraar te Leiden voor de Engelse letterkunde, belast met het organiseren van enkele manifestaties die betrekking hadden op de cultuurhistorische banden tussen Nederland en Engeland in de periode van Koningin Elizabeth, de tijd van Shakespeare, de tyd van de Hol landse vrijheidsstrijd en daardoor ook de tijd van het intense Hollands-Engelse contact door het verblijf van duizenden Engelse militairen in ons land. Het bleek toen, dat voor deze historische onder werpen grote wetenschappelijke belang stelling bestond. Kracht uit zwakte „Wij hebben toen geprobeerd, van onze zwakte een kracht te maken," aldus ver telde ons prof. Bachrach. In Nederland kunnen wij in de studie van de Engelse taal en letterkunde nimmer op interna tionaal niveau op tegen de Engelsen zelf. Maar deze studierichting kan in Neder land wel degelijk op dit bredere niveau wetenschappelijk veel waardevols pro duceren, wanneer wij ons b.v. speciaal richten op de onderlinge beïnvloeding van Nederland en Engeland in deze periode van sterk onderling contact, aangezien wij onzerzijds de Nederlandse cultuur van die tijd beter begrijpen en anderzijds toegang hebben tot vele ar chieven en bronnen, die voor de Engelse wetenschapsbeoefenaren moeilijk of niet te bereiken zijn. In eerste instantie richt de werkzaam heid van het instituut zich dus op de cultuur-historische betrekkingen in grote lijn en in detail tussen beide lan den in genoemde periode. De eerste tien jaren kan het instituut het daarmee doen, want ononderzocht en onbeschre ven en ongecatalogiseerd materiaal op dit gebied is er nog ten overvloede. Het is zelfs zo, dat het in Leiden aanwezige materiaal eigenlijk al voldoende is voor wetenschappelijke arbeid gedurende de eerste vijf jaren. Maar het instituut richt zich niet al leen hierop. Het heeft een eigen weten schappelijke taak, die voorlopig wel zo goed als uitsluitend hierop gericht zal zijn, maar het heeft ook een taak in het hoger onderwijs. Het is de bedoeling, dat daarvoor geïnteresseerde studenten in de Engelse letterkunde ingeschakeld worden in het basisonderzoek van het instituut, hier de methoden van het lit- terair-historisch onderzoek leren ken nen, maar ook in het kader van dit in stituut b.v. een eigen onderzoek voor een dissertatie kunnen doen. Thomas Browne Het instituut is vernoemd naar de Engelsman Sir Thomas Browne, die in de zeventiende eeuw veel belangstelling voor de Nederlandse cultuur en de Nederlands-Engelse betrekkingen heeft geloond, die In Leiden is gepromoveerd tot doctor in de medicijnen, en op letter kundig terrein belangrijke publikaties op zijn naam heeft staan. In de vertaling en verspreiding van zijn werken heeft Leiden indertijd een grote rol gespeeld Hij was een van de meest tolerante wetenschapsfiguren van zijn tyd, de zeer intolerante tijd van Cromwell. Ook dit laatste heeft ertoe bijgedragen, dat Lei den, toen en nu befaamd om tolerantie ondanks sterke eigen opvattingen, thans dit Engelse litteraire researchinstituut naar hem heeft genoemd Grote steun van vele zijden Het college van curatoren heeft voor zover dit mogelijk was grote medewer king betoond bij het tot stand komen van het universitaire instiuut. Het wordt via de Leidse Universiteit door het Ryk gefinancierd. In materiele zin hoopt men de vruch ten van de wetenschappelijke arbeid in het instituut te kunnen vastleggen in een reeks publikaties. waarvoor de Stichting Zuiver Wetenschappelijk On derzoek subsidies verleent naast finan ciële steun van het Leidse Universiteits Fonds. Shell Nederland, en andere in stanties. De British Council heeft toe gezegd, jaarlijks voor enkele honderden guldens litteratuur te zullen verschaffen. Symbolisch werd gisteren tijdens de openingsplechtigheid de eerste schenking gedaan in de vorm van een uit 1614 stammend boekwerk van John Stow. Nauwe samenwerking bestaat voorts met Oxford University, en met de Uni versiteitspers te Leiden en Oxford. Deze samenwerking met Oxford vloeit mede voort uit de nauwe contacten, die in de periode van de tachtigjarige oorlog tussen Leiden en Oxford hebben bestaan Eigenlijk is Leiden, wanneer men de contacten van dit wetenschappelijk centrum met onze buren over de Noord zee in de zestiende en zeventiende eeuw in aanmerking neemt, de enige plaats waar een instituut van deze aard in Nederland met recht gevestigd kan worden. De belangstelling voor het werk van het instituut is niet slechts tot de let terkundigen beperkt: cultuurhistorici en velen uit andere wetenschappen heb ben reeds interesse getoond naast het verlangen om tot een intensieve samen werking te komen. is ontwikkeld. Hij zag de opening van dit instituut als een bewijs daarvan: een bescheiden begin weliswaar van de be vrediging der behoeften van de A-facul teiten, maar toch een begin dat veel voor de toekomst deed verwachten. De vertegenwoordiger van de British Council de heer Hugh Paget herinnerde in zijn korte toespraak aan de nauwe betrekkingen tussen zijn en ons land, die wel eens verstoord werden door wat wij oorlogen plegen te noemen maar in wezen als niet ernstiger beschouwd moest worden als „meningsverschillen". Na de kunst van het ..understatement" aldus in woorden getoond te hebben deed hij dit materieel door wat hij noemde een „klein geschenk" aan te bieden, dat in werkelijkheid een kostbaar boekwerk, was, de reeds genoemde „An nals of England" van de hand van J. Stow uit 1614 in een zeer oude uitgave. Prof. Bachrach dankte tenslotte de aanwezigen voor hun belangstelling, de medewerkers bij de tot standkoming van het instituut voor hun arbeid en zijn medewerkers voor hun aandeel in de verwezenlijking van de opzet. Na de toespraken bezichtigden de aanwezigen in groepjes het instituut, waarin een kleine expositie was inge richt van enkele zeer kostbare en koste lijke werken, die incidenteel illustreer den hoe nauw de betrekkingen tussen Nederland en Engeland in het verleden zijn geweest en welke invloed deze con tacten op de culturen der beide volkeren hebben gehad! Huzaar bij oefening om het leven gekomen Gistermorgen is op de Garderenseweg nabij Garderen een ongeluk gebeurd, waarbij onze stadgenoot. de 19- jarige dienstplichtig huzaar J. Tuithof om het leven is gekomen. Bij een inhaalmanoeuvre tijdens een kaartleesoefenimg van het 41ste tank bataljon uit Amersfoort is een jeep met drie inzittenden over de kop gesla gen. Het slaohtoffer. dat ongehuwd was. was op sl-ag dood. De beide andere inzittenden, de dienstplichtige huzaar P. H. J. van Rooy uit Amsterdam en de dienstplich tig 'huzaar W. J. van Amsterdam uit Lisse, beiden ongehuwd, werden licht gewond. Zij zijn ter verpleging in een ziekeninriohiting opgenomen. In de naam TOSCA ligt een wereld van feestelijke gedachten besloten. Voor U die TOSCA gebruikt, voor U óók die TOSCA schenkt. De liefelijke geur, dat vleugje geheimzinnigheid en romantiek, hebben TOSCA tot een begrip gemaakt voor vrouwelijke verfijndheid. 4711»TOSCA«EAU DE COLOGNE van 1.20 tot 27.10 Voor de Leidse Kantonrechter Daar Leiden maandag in het teken van de 3-oktoberfeesten stond, hielden de kantonrechters gisteren hun ochtend en middagzitting, teneinde niet al te veel achterstand te krijgen in het grote aantal zaken, dat nog op een berechting wacht. De deurwaardersrol bevatte inderdaad weer vele zaken, die ten aanzien van de ten lastelegging varieerden van ernstige verkeersovertredingen tot enkele gevallen van opzettelijk schoolverzuim, waarbij het ditmaal zelfs tot een voorwaardelijke hechtenisstraf kwam. Tot degenen, die het als weggebruiker wat al te bont had den gemaakt, behoorde o.m. een 51- De opening Tijdens de openingstoespraken, die als gevolg van ruimtegebrek in het Snouck Hurgronjehuis aan het Rapenburg wer den gehouden, sprak de president curator dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk zijn vreugde erover uit, dat in de laatste decennia in Leiden de studie der moderne talen blijkbaar goed De heer Paget van de British Council overhandigt prof. Bachrach een kostbaar boek tijdens de ope ningsplechtigheid van het Thomas Browne Instituut. Dit boek maakte onderdeel uit van de eerste boe- li engift van de British Council. (Foto L.D./Holvast) Het pand Rapenburg 82, waarin naast andere Universitaire instel lingen ook het Sir Thomas Browne Instituut is gehuisvest. (Foto L.D./Holvast) in Mooie soorten - lage prijzen NIEUWE RUN 50 - TEL. 20824 VROL WI NONTWIKKELINGSGROEr LEIDSE VOLKSHUIS. De Vrouwenontw kkelingsgroep" van het Leidse Volkshuis is gistermiddag haar winterprogramma begonnen met de vertoning van de films „Crin Blanc" en „De Rode Ballon" van Lamorisse. „Crin Blanc" bracht de ongerepte land streek van de Camarque in Z. Frankrijk met haar wilde paardcnkiidden in beeld Na de pauze werd de ..Rode Ballon" vertoond In deze fihn heeft Lajnorls» de Rode Ballon als vriend e van een 6-jar.g Parijs jongetje gemaakt. Op boeiende wijze heeft hij zijn grondmo tief verwerkt: het kind dat zijn eigen wereld heeft. De middag werd met grote belangstel ling door een trouw opgekomen groep bezocht, jarige procuratiehouder uit Leiden, die op 28 juni j.l. in de late avond in de Breestraat met zijn auto een scooter in haalde en deze daarna bijna van de rijbaan „afsneed", waarna de uitwij kende scooter op zijn beurt een brom fiets in moeilijkheden bracht. Verdachte rijden, veranderde hij van plan, want scooter- en bromfietsrijder een geza menlijke achtervolging inzetten en door lichtsignalen de aandacht van verdachte poogden te trekken. De bromfietser zag kans verdachte opzij te komen, doch moest toen snel afremmen, omdat ver dachte ook hem door „snijden" in moei lijkheden bracht. Hoewel verdachte aan vankelijk linksaf het Levendaal op wilde renden, veranderde hij van plan, want toen de scooter hem van rechts was ge naderd. week hy onverwachts naar rechts uit met het gevolg, dat de scooter- rijder „op de rem" moest gaan staan en de achteropkomende bromfietser boven op de scooter vloog. Verdachte ontkende de drie ten lasteleggingen zonder meer. Hij had niet gesneden en van een aan rijding was hem aanvankelijk niets be kend. Hij moest echter achteraf wel toegeven, dat hij lichtsignalen had ge zien en dat de beide achtervolgers tij dens de rit op hinderlijke wijze om beur ten tegen zijn auto hadden gebonsd met hun vuisten. De officier, mr. J. A. L. Brada, vond het een zeer vreemd geval en kon de rijwijze van verdachte niet bepaald normaal vinden op grond van de zeer positieve getuigenverklaringen. Hij eiste dan ook drie geldboeten van elk f. 50 subs. 15 dagen, alsmede de voor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van 3 maanden, proeftijd 2 jaar. Verdachtes raadsman achtte de onge oorloofde zwenkingen van zijn cliënt niet bewezen, daar de getuigen zich mo gelijk door emoties hadden laten lelden en het geheel hadden opgeblazen. Hij vroeg dan ook uiterste clementie, waar bij ten minste de rijbevoegdheid buiten het geding zou blijven. Verdachte zelf voegde hier nog aan toe. dat z.i. iets on rechtvaardigs in de hoge eisen school. De kantonrechter, mr. W. de Koning, was echter van oordeel, dat een ernstige correctie zeker op zijn plaats was, daar verdachte zich z.i. ernstig had misdra gen. Hoewel hij de rijbevoegdheid dit maal nog buiten het geding wilde laten, vond hij een vonnis van driemaal f. 75 boete siibs. 3 maal 15 dagen alleszins gerechtvaardigd. Een 44-jarige chauffeur uit Rotterdam en een 34-jarige transportondernemer uit Leirmiiden stonden naast elkaar in de verdachtenbank. Eerstgenoemde stond terecht, omdat hij met zijn auto midden op een kruispunt in de gemeente Alke made op 't laatste moment rechts afsloeg, welke manoeuvre tot gevolg had, dat de transportondernemer, die metz'n vracht auto achter de Rotterdammer reed, niet meer wist wat te doen en een vry ern stige aanrijding Volgde. De transport ondernemer was ten laste gelegd, dat hij, ondanks alles, te weinig afstand had bewaard, terwijl het de Rotterdamse chauffeur hoogst kwalijk werd genomen, dat hy de voor het rechtsafslaande ver keer bestemde inrystrook volkomen had genegeerd. Beide verdachten deden el kaar over en weer heftige verwijten, daar de een vond, dat de ander met te grote snelheid te dicht achter hem reed en de ander van mening was, dat een dergelijke manoeuvre op een kruispunt „brokken" tot gevolg moest hebben. Na een uitvoerig requisitoir, waarbij hij o.m. de mate van schuld van beide verdach ten onder de loep nam, eiste de officier tegen de Rotterdamse chauffeur f. 60 boete subs. 12 dagen en tegen de Lei- muidenaar f. 20 subs. 4 dagen. De raads man van deze laatste gaf in een uitvoe rig betoog als zijn mening te kennen, dat zijn cliënt niet anders had kunnen handelen en diens reactie zelfs zeer voorbeeldig genoemd kan worden, daar i hij nog heeft getracht met een uithaal- manoeuvre een botsing te vermijden. De j kantonrechter achtte de schuld van de Leimuidenaar inderdaad ook zeer gering en vonniste deze met f. 10 boete subs. 2 dagen. T a v. de handeling van de andere verdachte was zyn oordeel echter minder mild. daar deze z.i. zeer onverantwoor delijk had gereden, temeer daar hem genoemde inrijstrook ten dienste tond. I Het vonnis m deze luidde dan ook f. 100 boete subs °0 dagen. Tijdens een vorige zitting was een 43-jarige chauffeur uit Wassenaar niet verschenen en werd hij bij verstek ver oordeeld tot een geldboete, omdat hij met zijn auto op Rijksweg no. 4 onder Oegstgeest onverwacht naar links zou zijn uitgeweken met het gevolg, dat een ..inhaler" in de heg terecht kwam. Daar verdachte echter kon aantonen, dat zijn ifwenifrheid destijds op ovorim'-'v be rustte. werd het vonnis nietig verklaard en stond hij derhalve thans persoonlijk voor de balie teneinde de tenlaste legging te betwisten. Verdachte voerde aan. dat hij zich van geen kwaad be wust was en eerst later vernomen had, dat hij een zwenking naar links zou hebben gemaakt, hetgeen hij echter direct pertinent had ontkend. Nu verklaarde een der getuigen, dat verdachte zwenkte toen de andere auto bijna naast hem opreed, terwijl een andere getuige daarentegen van mening was, dat de „inhaler" zeker nog 30 40 meter van verdachte's auto was ver wijderd. Ondanks deze tegenspraak eiste de officier f 100 boete subs. 20 dagen, omdat z.i. het feit opzichzelf t.w. de gewraakte zwenking voldoende be wezen kon worden geacht en dit een zeer kwalijke manoeuvre was geweest. Door de frappante tegenspraak der ge tuigen, achtte de kantonrechter, mr. De Koning, het feit allerminst wettig en overtuigend bewezen, op grond waarvan hij dan ook tot een vrijsprekend vonnis kwam. In de zaak tegen een 22-jarige Leidse dameskapper, die terecht stond, omdat hy nabij het kruispunt Pelikaanstraat- Haarlemmerstraat met zyn scooter een stilstaande wielrijder zou hebben aan gereden, deed zich het ongewone geval voor. dat de verklaring van de bena deelde partij ter zitting de kapper re gelrecht een onslag van rechtsvervolging bezorgde, hoewel dit allerminst in de bedoeling van die partij lag. De wiel rijder-getuige had n.l destijds tegen de politie verklaard, dat hij op bedoelde hoek stilstond en toen werd aangereden. Ter zitting echter verklaarde hij on der ede derhalve dat hy aanvanke lijk wel had stilgestaan met één voet nog op de grond om een auto voor rang te geven, doch daarna het kruis punt was overgestoken en bijna bij de hoek rijdende door de van rechts ko mende scooter was aangereden. „Dan mag U van geluk spreken, dat U hier niet als verdachte staat, want U heeft dus de scooter geen voorrang ver leend", aldus de reactie van de kanton rechter. De kapper keerde, in tegenstelling tot de wielrijder, uiterst voldaan huiswaarts. Nadat een 20-jarige landarbeider uit Noordwijk 's morgens zijn rijexamen had afgelegd, huurde hy reeds 's middags een auto en maakte een ritje door Noordwijk. In een bocht op de Nieuwe Zeeweg naderde een wielrijder en deze bracht verdachte dusdanig „van de wijs", dat hij uit de bocht vloog en een lantaarnpaal deed „sneuvelen". E>e vraag of hij desondanks voor het rijexamen was geslaagd, moest verdachte ontkennend beantwoorden, hetgeen de magistraten zeer toejuichten, daar ver dachte er voorlopig beter aan deed niet achter het stuur van een auto te gaan zitten. De eis t.a.v. het ontbreken van een rijbewijs luidde f50 subs. 10 dagen, terwijl het sneuvelen van de lantaarn paal eveneens op een eis van f 50 subs. 10 dagen kwam te staan. Verdachte vroeg uiterste clementie, daar hij èn de schade t.a.v. de lantaarnpaal (f315) en de toegebrachte schade aan de huur auto (f600) uit eigen zak moet betalen. De kantonrechter gaf hem f20 korting en vonniste met tweemaal f 40 sute. tweemaal 8 dagen. In een reeks van opzettelijke school verzuimen, trok een aantal gevallen nogal wat aandacht en kregen de ver dachten van de magistraten weinig of geen clementie. Zo stond een 42-jarige Katwijkse grondwerker terecht, omdat hij zijn leerplichtig zoontje de school had laten verzuimen om op een logger te kunnen aanmonsteren. Verdachte voerde aan. dat de jongen thuis nogal lastig was en o.m. had gezegd: „Als ik niet naar zee mag, loop ik toch weg". „Het geldelijk gewin zal bij U ook wel een rol hebben gespeeld, want zonder uw toestemming had de Jongen nooit kunnen aanmonsteren", aldus de kan tonrechter. De eis luidde ditmaal nog f50 boete sub. 10 dagen, gevolgd door een vonnis van f 40 boete subs. 8 dagen, alsmede een ernstige waarschuwing voor een recidive voor welk kind uit het gezin dan ook. Een 48-jarige plaatsgenoot van de vorige verdachte stond voor eenzelfde feit terecht Het geval was vrijwel iden tiek tot de eis en het vonnis toe. Een 36-jarige moeder uit Leiden stond voor de derde maal terecht wegens on geoorloofd schoolverzuim van een harer kinderen De voorgewende ziekte bleek op een verzinsel te berusten en al met al achtte de officier het hoe langer hoe moeilijker worden om deze moeder nog iets bij te brengen in de opvoeding van haar kinderen. Zijn eis wilde hij ditmaal nog bepalen tot f 15 boete subs. 2 dagen, alsmede een voorwaardelijke boete van f25 met 1 jaar proeftijd De kanton rechter wilde ech'er nipt, al te veel spa ren. want hoewel hij de g^ldboet* op f 10 subs. 2 dagen bracht, vonniste hij tevens met 6 dagen voorwaardelijke hechtenisstraf, proeftijd 1 jaar. Een 51-jarige loswerkman uit Noord wijk hoorde voor eenzelfde feit een ge lijkluidend vonnis tegen zich uitspreken. MORGEN COLLECTE ntrprvnrcT..r"4«ivf, Morgen ,vo. j. .n ju ze oen straat collecte t.b.v. de dierenbescherming ge houden. Zy. die zich voor deze collecte enkele uren willen inzetten kunnen he denavond en morgenochtend terecht in het gebouw Rehoboth aan het Rapen burg.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5