Mariniers zochten weg naar Andoya 2,46 BESPAREN Het misverstand speeldeals in iedere oorlogeen grote rol RYNBENDE'S PROCO Kerkelijk Leven 5 Zwarte Kippen beweren. Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 7 oktober 1960 Vierde blad no. 30170 Bepaald geen uitstapje! Bij het krieken van tie ochtend aan land Aan boord van Hr. Ms. „De Ruyter" Terwijl de Jannen bezig waren een uitgebreid feest te bouwen in de cafetaria, kropen vijf-en- veertig doodvermoeide mariniers in hun kooi. Goed, dat spontaan aan geboden biertje ging er nog wel in, maar voor de rest hadden de kerels alleen maar interesse voor droge kleren en een warm bed. Aanleiding voor het feestelijk samenzijn was het feit, dat de tweede acte van het maritiem manoeuvre-spel „Swordthrust" een goed einde had gevonden en enkele dragers van de branie-kraag waren bevorderd. En dan voorts nog te bedenken, dat van de 70ste breedtegraad werd afgezakt naar de 52ste, oftewel „De Ruyter" huistoe vaarde, was het alleszins begrijpelijk en aanvaardbaar, dat de van dienst vrijgestelden er behoefte aan hadden, binnen de perken van het toelaatbare, eniger mate te ontspannen. De mariniers daarentegen hadden er een klusje opzitten, dat bepaald géén uitstapje was geweest! Voor hen begon het aandeel in de oefening „Swordth rust", toen de „De Ruyter", na het pas sagieren in Trondheim, het anker weer had gelicht en voor de tweede maal koers zette naar de Lofoten. Met de naam „Cooltime" was de landingsma- noevre aan de Oost-kant van het eiland Andoya aangeduid. En wéér gold de order voor de gehele kruiser: „Ver duisteren", het lopen van de oorlogs- wacht en het volledig bemannen van de radarposten. „Oranje", de partij waartoe ons smaldeel behoorde, moest trachten „Blauw", waarvan eenheden van de NAVO-slagvloot deel uitmaak ten, een hak te zetten. De comman dant van de Noorse torpedojager „Oslo" had zijn plaats moeten afstaan aan zijn collega van de Engelse jager „Tyne", die enkele Engelse detachementen ma riniers aan boord had en nu keurig in het kielzog van de „De Ruyter" moest varen. De Amerikaanse destroyer .Ellison" wiens silhouet voor allen al zo vertrouwingwekkend was geworden, zou in ons gezelschap blijven. De weersomstandigheden mochten dan al voor de niet zeevasten als ideaal worden beschouwd, commandeur Bien- tjes en zijn chef-staf Reitsma hadden voor een succesvol verloop van de ope ratie, toch liever gezien, dat er minder Noorderlicht was geweest, de zee zich wat ruwer had gepresenteerd en een wolkendek het schijnsel van de maan wat meer had verborgen. Zoals het nu allemaal was, was verkenning van het „vijandelijk" smaldeel, buiten de elek tronische apparatuur om, voor „Blauw" een bijzonder gemakkelijke opgaaf. „Ze" en dat waren dan onze tegenstanders hebben ons inderdaad ontdekt en zul len ons door bombardementen van vliegtuigen van uiteenlopend type en torpedo-aanvallen in de praktijk wel een behoorlijke veeg uit de pan hebben gegeven! Wij hebben ons getroost met de ge dachte, dat de vliegtuigen van onze partij, ook niet stilzaten en „Blauw" ook menig bittere pil te slikken hadden gegeven. Dat nu is het plezierige van een oorlog op papier naast tal van andere attracties dat „strijdende" partijen nooit met stelligheid kunnen verklaren, dat him aanval, het meest effectvol is geweest. Dat maakt na weken lang wikken en wegen, een scheidsrechter uit. In ieder geval heeft commandeur Bientjes zich niets aangetrokken van de onderschepte juichkreten van Blauw" en koerste rustig op zijn doel af. Zoals in een echte oorlog, heeft ook in deze oefening het misverstand een rol gespeeld. De opgaaf was, dat de mariniers van de „De Ruyter" en de „Tyne" een, volgens de regels van de kunst, landing zouden uitvoeren op de oostkant van Andoya. Daarmede zou „Blauw" in de rug worden aangevallen en er zou een begrijpelijke ver warring ontstaan. De mariniers, onder bevel van majoor Ruimschotel, zouden moeten trachten een klein vliegveld te bezetten en vervolgens, in samenwer king met hun Engelse collega's, alle strategische punten op het eiland die- Het afdalen, met volle bepakking, was voor de mariniers geen een voudig karwei. nen te bezetten. Een verkenning had uitgewezen, dat de branding vrij sterk was en een landingsmanoeuvre onder deze omstandigheden zeker niet zonder gevaar zou zijn. De commandant van de „Tyne" wilde dan ook liever van de uitwijkmoge lijkheid gebruik maken en zijn mannen aan land zetten in een klein vissers dorp, dat over een redelijk haventje beschikte. Commandeur Bientjes had tegen deze wijziging der plannen geen bezwaar. „Onze" mariniers evenwel voel- „COOLTIME" Vriend en vijand, te weten „Oran je" en „Blauw", hadden elkaar ge vonden in Trondheim, waar de café's en bars bü de Nederlandse- en Amerikaanse Jannen meer in trek waren, dat de indrukwekkende kathedraal. „Swordthrust I", onderdeel van de grote marinemanoeuvres, die dit najaar onder de naam „Fallex 60" over een uitgebreid gebied worden gehouden, was ten einde en een ieder was tevreden. Het passagieren in het vriendelijke Noorse haven stadje, betekende evenwel een adem-pauzé in de op papier gevoer de oorlog, tussen de NAVO-strijd- krachten en een denkbeeldige bela ger der Westerse vrijheid. In de tweede fase, die de naam had gekregen van „Cooltime" zou het de beurt zijn aan de Neder landse- en Engelse detachementen mariniers, die zich aan boord be vonden van Hr. Ms. „De Ruyter" en de Engelse torpedojager „Tyne". Zij hadden een landing uit te voeren op het weinig herbergzame eiland van de Lofoten. „Andoya". Over het verloop daarvan vertelt onze spe- 1 ciale verslaggever aan boord van 1 Hr. Ms. „De Ruyter" in bijgaand 1 artikel. den zich een tikkeltje gegeneerd. Nu konden ze eens laten zien, wat zij waard waren en nu zou het een simpel reisje naar een Noors haventje worden. Deze deceptie weerhield hen er echter niet van om om tien uur in de avond toch nog maar de extra warme-hap, bestaande uit een stevige hutspot, te nuttigen. Zo werd opgestoomd naar het punt, dat de „Tyne' 'zo graag had ge wenst. Daar aangekomen ging de „De Ruyter" voor anker, waarna de schou wen werden gestreken. Ach, en het was er in die baai zo heerlijk toeven. Onder de door het Noorderlicht ver lichte hemel, tekenden zich de con touren af van de machtige rotsen van het eiland. De maan goot zilverlicht op het bijna rimpelloze wateroppervlak. „Had ik nou maar. in plaats van die spuit, mijn hengel meegenomen verzuchtte een marinier. Toen het be vel „in de schouwen". Doch de eersten hadden nog maar nauwelijks een plaats gevonden, of ineens kwam het bevel: „Iedereen er weer uit. Had de commandant van de „Tyne" plotseling zijn bezwaren laten vallen? Ja en neen. Het bleek, dat het andere Engelse schip, de Rampart", die de landingsvaartuigen en de rubberboten voor de Royal Marines aan boord had, niets wist van een wijziging der plan nen en dus ook niet ter plaatse was verschenen De „Rampart" begreep maar niet, waarom de „De Ruyter" en de „Tyne" niet kwamen opdagen. Het is een wat driftig gesein heen een weer tussen de Engelse commandanten geworden, met als resultaat, dat de ankers van onze kruiser en van de Engelse destroyer weer werden gelicht en ijlings koers werd gezet naar de ongeduldig wach tende „Rampart" Met vreugde gingen de Hollandse ma riniers weer ter kooi. Behalve, dat er nu toch nog zou worden geland op de gewenste wijze, lag er ook in het ver schiet een tweede stevige hap, want landen op „vijandelijk" territoir, doet men nu eenmaal niet met een lege maag Bij het krieken van de ochtend zijn de mariniers, Nederlanders en Engel sen, in golven aan land gegaan. De Engelsen waren door het gebruik van de rubberboten en de landingsvaartui gen bepaald in een gunstiger positie, dan onze jongens. De schouwen konden namelijk niet ver genoeg op het strand worden gebracht, zodat de laatste me ters, wadend door het ijskoude water moesten worden afgelegd. De denkbeeldige vuursteun van de „De Ruyter" droeg er toe bij, dat de opgegeven doelen werden bereikt door de onzen. Met een vriendelijk land- 'M. Klaar, voor, de actte. HCooltime? WÊÊÊÊM SOEKARNO WIL PROF. DE QUAY NIET ONTMOETEN President Soekarno heeft gisteren ver klaard, dat hij niet bereid is de minis ter-president van Nederland te ont moeten. Soekarno, die verslaggevers te woord stond na een onderhoud van drie kwar tier met president Eisenhower, zei dat hij en de Amerikaanse president niet over de kwestie van het westelijke deel van Nieuw-Guinea hebben gesproken en dat hij nog steeds wenst dat de rege ringsleiders van de V.S. en de Sovjet- Unie bijeenkomen. Hij deelde mee Eisenhower te hebben uiteengezet waarom de vijf neutrale lei ders hun resolutie, waarin werd aange drongen op contact tussen Eisenhower en Kroesjtsjef, hebben ingetrokken. President Eisenhowers verklaring, waarom hij Kroesjtsjef niet wil ontmoe ten, hadden Soekarno een duidelijker beeld gegeven van de toestand, maar toch blijft hij van oordeel dat de twee bij elkaar moeten komen. De woordvoerder van het Witte Huis, Hagerty, heeft later meegedeeld, dat de kwestie van de resolutie van de neutrale landen ter sprake is gebracht, maar dat er niet veel over is gezegd. Soekarno is gisteravond weer naar In donesië teruggevlogen. Advertentie een pittige 'jonge' jonge White Label dubbele klare f 0.55 per literfles exclusief glas schap en een mild klimaat werd men evenwel niet geconfronteerd. Een dren- serige regen heeft vriend en vijand, vier lange dagen en vier lange nachten, meer dan geplaagd. De Nederlanders moesten zich con centreren op punten, die in een uit gestrekt moeras waren gelegen. Het graven van een man-gat, dat nog enige beschutting had kunnen bieden, behoor de tot de onmogelijkheden. Als men in dekking moest voor de aanvallen van de Noorse „home-guard", dan was er veel acrobatisch talent voor nodig, om tenminste niet helemaal in het water te liggen. Toen de Engelse commandant het bevel tot opmarcheren gaf, was men tenminste verlost van de ongemakken, die inhaerent zijn aan een bivakkeren in een moeras. Op de hoger gelegen plaatsen konden de slaapzakken worden gebruikt, vuren worden aangelegd zij het natuurlijk van bescheiden om vang en kon warm voedsel, bereid uit de noodrantsoenen, worden genut tigd. Over de uitrusting van „onze" mariniers waren de Engelsen enthou siast; zij was dan ook beter, dan de van de Royal Marines. Of de operatie als zodanig is ge slaagd, zal de „wash-up", de gedetail- lereerde nabespreking in Portsmouth, moeten uitwijzen. Vanzelfsprekend heeft er hier en daar veel niet geklopt. Een zwakke stee vormden de verbindingen, waardoor enkele onderdelen verstoken bleven van het verloop der operaties. Leerzaam waren vooral de mogelijk heden, die het eiland bood. om onder erbarmelijke omstandigheden, in de openlucht te bivakkeren en de kans, om geimproviseerde aanvallen te onder nemen. Met betrekking tot dit laatste heeft majoor Ruimschotel zich niet on betuigd gelaten. Terwijl de mariniers zich theoretisch vechtend een weg over Andoya zoch ten, koerste het smaldeel, bedreigd door aanvallen van „Blauw", zjjn weg door de moeilijk te bevaren fjorden en be gon daarmede aan het derde deel van de oefening, te weten „Swordthrust II". Morgen haarwassen met crème shampoo met ei Kijk ia de spiegel: nw haar lijkt jonger, ii jonger ea van een ongekende scboooheid. Dit is bec geheim ran de nieuwe Proco Crème shampoo io tube Een totaal nieuwe shampoo voor gezond en golvend haar. PROCO—"1'1 1 mm jcrème shampoo 3 - 7 met el rék Extra voordelig! 65- /oldoendo voor ca. 8 wassing an Nederland misnoegd over Japanse film (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse regering heeft zowel aan de Japnse ambassadeur in Den Haag als aan de regering te Tokio uiting gegeven over haar misnoegen over de film „Blanke huid en gele comman dant", zo vernemen wij van het minis terie van Buitenlandse Zaken. De in houd van dit soort films kan slechts nadelige gevolgen hebben voor de be trekkingen tussen beide landen, zo heeft de Nederlandse regering te kennen ge geven. Invasie op Cuba Een contra-revolutionaire groep van 27 man is woensdag op de noordoostkust van de provincie Oriente geland, aldus is officieel in Havana meegedeeld. Eenheden van het leger en de mili taire hebben de leider van de groep, Armentino Feria, gedood, een man ge wond en drie gevangen genomen. De rest van de groep, die ook drie Amerika nen omvat, wordt achtervolgd. Voorts werden een Amerikaanse vlag. drie muil ezels met munitie, zeven geweren en een handboek van 't Amerikaanse leger buitgemaakt, aldus de mededeling. De opstandelingen hadden ongeveer vijftig boeren gevangen genomen en be gaven zich naar het berggebied van Nuevo Mundo toen zij op eenheden van het leger en de militie stuitten. De boe ren wisten toen te ontsnappen. De ontsnapte boeren deelden mee. dat de opstandelingen afkomstig zijn uit de V.S., aldus het regeringscommuniqué. De Cubaanse regering beschuldigt de V.S. van „het openlijk, en tot elke prijs, aan moedigen van contra-revolutionaire op standen, daden van terrorisme en allerlei andere activiteiten met het doel de Cu baanse revolutie ongedaan te maken". Deze activiteiten verdubbelden nadat premier Castro zijn rede in de Algemene Vergadering van de V.N. had gehouden. De opstandelingen worden thans door militie en leger achtervolgd „en kunnen niet ontsnappen". Ex-bokskampioen krijgt voorwaardelijke straf De rechtbank in Amsterdam heeft vanochtend een 31-jarige voormalige bokskampioen veroordeeld tot zes maan den voorwaardelijke gevangenisstraf, met een proeftijd van drie jaar en on der toezichtstelling van het Nederlands Genootschap voor Reclassering, wegens heling. Verdachte is betrokken geweest bij een aantal diefstallen van koffiebonen in Den Bosch en in de Amsterdamse ha vens. Tot driemaal toe had hij met een gehuurde auto de hoofddaders, die in middels zijn veroordeeld, vervoerd. De officier van Justitie had eerst een jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf tegen de man geëist, doch de rechtbank liet op verzoek van de verdediger een psychiatrisch rapport over hem uitbren gen. De psychiater kwam tot de con clusie dat de man licht verminderd toe rekeningsvatbaar is. Bovendien is een elektro-encefalogram gemaakt. De con clusie hiervan was dat zich lichte veran deringen in het hersenstelsel bij de man hebben voorgedaan die een gevolg zou den kunnen zijn van het boksen. Hierna herzag de officier zijn eis en vroeg tegen de man 12 maanden met. aftrek, waar van zes voorwaardelijk v""*- (5öu sinaasappel citroen vruchtenlimonade „GRONTMY" WACHT OP ORDER VAN 250 MILJOEN Van Fidel Castro De directie van de grondverbetering en ontginningsmaatschappij „Grontmy" te De Bilt wacht in spanning op een be slissing van Fidel Castro van Cuba over een cultuur-technisch plan, dat deze Nederlandse maatschappij voor de Cu baanse regering heeft gemaakt en waar van de realisering een bedrag van rond 250 miljoen gulden vergt. De kosten verbonden aan de voorstudies van de plannen zijn door de Cubaanse regering betaald. Begin vorig jaar werd een missie van „Grontmy" door Fidel Castro ontboden om een studie te maken van een project in het oosten van Cuba waar rijstvelden verbeterd dienden te worden door middel van irrigatie. In augustus 1959 keerde de missie in ons land terug en met voortvarendheid werd aan de plannen gewerkt. De plan nen behelsden een uitgewerkt project voor vijf polders met een gezamenlijke oppervlakte van 22.000 ha in het ooste lijk deel van het moeras. Voorts werd een plan opgesteld voor ontginning van 40.000 ha. in het westelijk deel van het moeras. Voor de werkzaamheden had men Nederlands materiaal nodig. Hier konden bulldozers alleen niets uitrichten en men adviseerde dan ook tot aankoop van Nederlandse baggermachines, zoals die hier in het veen worden gebruikt. Hiermee was een bedrag gemoeid van 20 miljoen gulden. De benodigde con tacten met de Nederlandse machine industrie werden inmiddels gelegd. In het project va« ook opgenomen een Ook Senaatsmeerderheid voor premier Eyskens In navolging van de Kamer heeft de Belgische senaat gisteren, na een drie daags debat, met 91 tegen 58 stemmen en tien onthoudingen zijn vertrouwen uitgesproken in de regering-Eyskens en de regeringsverklaring met de aankon diging van een „programma van nati- naal herstel" goedgekeurd. Eyskens ontkende, dat er moeilijk heden in zijn kabinet zouden zijn ont staan over het wetsontwerp, dat de vol gende maand bij het parlement moet Bidden voor elkaar en de eenheid der kerk (Van een speciale medewerker) Tijdens de derde Nyborg-dag was er een ontmoeting met de pers. De bleke slanke hand van de bis schop strijkt wat nerveus door zijn lange grijzende baard. Zijn kleine Pool se collega naast hem tuurt afwachtend naar het plafond. „Hoe denkt de bisschop over de ko mende pan-orthodoxe conferentie en wat vind het patriarchaat van Moskou ervan? Geen commentaar! zal men er aan deelnemen ik ben niet in de toestand te antwoorden. De Duitse tolk een dominee vertaalt in vlot Russisch. Volgende vraag: welke inbreng heeft de Rus sische kerk in de oecumene. Bisschop Johann staat op. Een lange atletische figuur. Wij willen onze dienst aan de kerk en de wereld verlenen. De Russische kerk heeft speciaal op zich genomen alles te doen een atoom oorlog te voorkomen. Wij verwachten, dat alle christenen zich daartoe met ons in een gebed willen verenigen. En niet alleen om de vrede bidden, daar om heb ik er op aangedrongen, dat Nyborg officieel bij de Verenigde Naties zal pleiten voor ontwapening, zegt de bisschop. Deze conferentie moet zich tot de Uno wenden. Er valt een korte stilteHij vervolgt: de Oosterse theo logie heeft grote schatten. Dat we hier mogen zijn noem ik een Gods geschenk. De geestelijken in hun ruime zwarte togen knikken. Hoe staat de Russische kerk tegenover de Wereldraad? Bis schop Johann: wij naderen de Wereld raad, ons hierzijn betekent wat. Wij zien de richting waarheen wij gaan, maar waarheen die richting ons zal voeren is nog niet bekend. Wat denkt u van het komend rooms katholiek concilie? Onze kerk heeft hierop al ge antwoord, zegt de bisschop. Het is een interne rooms katholieke aangelegen heid. We gaan er niet heen. De Pool se bisschop staat op: dat vinden wij orthodoxen in Polen ook. Wij blijven de pauselijke aanspraken afwijzen Zijn uiteenzetting neemt een verrassende wending: wie mocht den ken, dat wij orthodoxen hier zijn om bepaalde dingen te zeggen, die we zou den moeten zeggen, terwijl wij dat in ons hart niet willen, vergist zich. Dat is voor ons een belediging! Dr. Nissiotis, functionaris van het Oecumenisch Instituut bij Genève, be sloot: als kerken moeten wij elkaar dienstbaar worden. In alle Europese kerken zal voort aan op aandrang van de Russische bis schop Wendland een gezamenlijk for muliergebed gebeden worden, voor el kaar en voor de eenheid der kerk. Dat besloot gisteravond de conferentie van Europese kerken in Nyborg. Voorts, zo werd vastgesteld, komt er een driemaandelijks tijdschrift over het werk van de conferentie en zal men be gin september 1962 weer in Nyborg bij een komen. De hervormde secretarisge neraal der synode dr. E. Emmen werd in het presidium benoemd. De sugges tie de conferentie een Europese-sectie van de Wereldraad te maken werd al gemeen afgewezen. ONDERSCHEIDING VOOR VICE-ADMIRAAL FORTUIJN De Koningin heeft de scheidende com mandant zeemacht Nederland, vice-ad- miraal G. B. Fortujjn, bij bevordering benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden. De versierselen, behorende tot deze on derscheiding zijn de admiraal, namens de minister van Defensie, door de Staats secretaris van Defensie (Marine), de heer P. J. S. de Jong, te zijnen burele gistermorgen uitgereikt in aanwezigheid van leden van de admiraliteitsraad. Zo als bekend, zal admiraal Fortuijn de functie van commandant zeemacht Ne derland op 7 oktober overdragen aan schout bij nacht mr. baron De Vos van Steenwij k. worden ingediend en dat de maatregelen zal bevatten voor besparingen op de staatsuitgaven tot een bedrag van 10 miljard Belgische frank en een hogere belastingopbrengst van zes miljard. Wel zei hij te zullen aftreden, indien zijn financieel en economische programma niet zou kunnen worden uitgevoerd. Advertentie r wyN ADVOKAAT LIMONADE TOT 1 JAN. VOOR 5 KIPPEN: 1 literfles Monaco en 1 fle» Orana limo nade voor de halve prijs. U heeft dan een reductie van 2M en... 2 nieuwe kippen. z.g. „proefpolder" van 800 ha, waarmee begonnen zou worden om ervaringen op te doen met de groei der gewassen. Het lijvige definitieve plan van de „Grontmy" werd in januari per lucht post naar Cuba gezonden. Het enige wat men thans weet, dooi; tussenkomst van de Nederlandse ambasadeur in Cuba, de heer Boisevain is. dat de plannen enthousiast zijn ontvangen. De definitieve opdracht blijft evenwel nog uit. Waarom weet men niet. Wel is bekend, dat men in het betrokken gebied is begonnen met de aanleg van de toe gangswegen. Walvisvaarders krijgen vijf procent meer loon De onderhandelingen over de nieuwe CA.O. voor de walvisvaarders, die zijn gevoerd tussen vertegenwoordigers van de werknemersorganisaties en de Neder landse Maatschappij voor walvisvaart, hebben tot volledige overeenstemming geleid. Het totale inkomen van de op varenden van de „Willem Barendsz" en de walvisjagers zal met 5 worden ver hoogd. De Nederlandse expeditie zal op 19 oktober naar de zuidpool vertrekken

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13