KABINET-DE QUAY OP ROZEN MET SOCIALISTISCHE DOORNEN WEERBERICHT Nieuwe fase in politiek tegenover Nieuw-Guinea Houding Eerste Kamer veroordeeld Nederland bereid zich aan het oordeel van VN te onderwerpen WATERSNOOD IN FRANKRIJK WORDT NATIONALE RAMP schilder zelf met daklozen en schade Bij vliegramp 60 slachtoffers leuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 5 OKTOBER 1960 No. 30168 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Weinig opzienbarends in groot politiek debat (Van onze parlementaire redacteur) Wie gisteren in de Tweede Kamer luisterde naar de algemene be schouwingen van mr. Burger, de leider van de socialistische oppositie, naar aanleiding van de Troonrede, moet de indruk hebben gekregen, dat er van het kabinet-De Quay niets deugt. De eerbied voor het onmisbare gezag, zei hij, wordt door de politieke hulpeloosheid van het kabinet ondermijnd. Dit kabinet is geen serieuze aangelegenheid. Zo kan het niet langer! Een buitenstaander zou hebben gedacht, dat een dergelijk kabinet heel wankel staat, maar een flinke Kamermeerderheid bleek integen deel zoveel vertrouwen te hebben in het kabinet-De Quay, dat de ministers in feite op rozen zitten, zij het dat de socialistische doornen fel prikken. Hoe nu uit het slop met de voetbaltoto „De KVP-fractie blijft het kabinet met vertrouwen tegemoet treden," zei prof. Romme. „De hoofdlijnen van het beleid in de Troonrede komen de AR- fractie bevredigend voor," zei dr. Bruins Slot „De CHU-fractie wil het kabinet voor het komende jaar gaarne steun toe zeggen," verklaarde dr. Tilanus. „Op de grote lijnen van het kabinetsbeleid heb ik geen kritiek," aldus prof. Oud (VVD) „Het is over het algemeen geslaagd". Van de meerderheid in de Tweede Ka mer heeft het kabinet-De Quay weinig te vrezen. Maar het is in het afgelopen jaar steeds duidelijker gebleken, dat de Eerste Kamer het kabinet dwars kan zitten. Als uitstekend kenner van ons staatsrecht zei prof. Oud daarover in teressante dingen, merkbaar als woord voerder van de meerderheid in de Tweede Kamer. „Om aan het bewind te blijven", zei prof. Oud, „heeft het kabinet het ver trouwen nodig van de Tweede Kamer, die rechtstreeks door het volk is geko zen. Het kabinet voert het beleid in overleg met de Tweede Kamer. Zo komt het beleid tot stand. Indien nu de Eer ste Kamer politiek gaat voeren als ware zij de Tweede Kamer, dan dreigt het gevaar van tegenstrijdige beslissingen. Dan worden al onze politieke problemen, opgelost in overleg tussen kabinet en Tweede Kamer, veel moeilijker en dan tast de Eerste Kamer ons constitutioneel bestel in de grond aan. Een Eerste Ka mer, die dat doet, maakt zichzelf tot een probleem. Toto „Hoe moeten wij nu uit het slop ko men met de toto? De in de Tweede Ka mer aanvaarde oplossing moet richtlijn blijven van het beleid", aldus prof. Oud. Hij vroeg de minister te overwegen een wetsontwerp in te dienen met een noodmaatregel, waardoor de toto zal kunnen draaien zoals de Tweede Kamer dat wilde. Het is te hopen, dat de Eerste Kamer dan met wijs inzicht ons voor een herhaling van de verwerping zal be waren. Met de volle erkenning van het recht van de Eerste Kamer wetsontwerpen te verwerpen, meende dr. Tilanus, dat het aanbeveling verdient van dat recht een uiterst spaarzaam gebruik te maken. Partijpolitiek mag niet, zoals in het ge val van de toto, een te grote rol spelen in de Eerste Kamer, juist met het oog op de hoogheid van de Eerste Kamer". Niet lijdelijk Prof. Romme zei de uiteenzettingen van prof. Oud in belangrijke mate te kunnen onderschrijven. Inzake de toto meende hij, dat het kabinet verstandig zou doen niet lijdelijk af te wachten of de nieuwe vergunning-toto voldoet. Hij verzocht de minister van Justitie zich op korte termijn te beraden en een wij ziging van artikel 3 van de Loterijwet te bevorderen, teneinde daardoor een ver gunning te kunnen verlenen voor een betere toto zoals de Tweede Kamer die wil. Dat zou dan geen noodmaatregel moeten zijn, maar een aanpassing van de Loterijwet aan de eisen van de tijd. Tegenover het betoog van de Kamer meerderheid betoogde mr. Burger, dat Centen voor Zuid-Afrika Volgend jaar gaat Zuid-Afrika met zijn munteenheid over op het decimale stelsel en de rijksmunt heeft reeds dertig miljoen centen aangemaakt, daar het pond zal worden vervangen door een nieuwe munteenheid „rand" gehe ten, die verdeeld zal zijn in honderd centen. Het muntstuk heeft dezelfde grootte als de penny, maar de beeltenis van koningin Elizabeth komt er niet meer op voor. Inplaats daarvan staat aan de ene kant de traditionele „ossewa" van de voortrekkers en aan de andere kant de beeldenaar van Jan van Rie- beeck, de bekende Nederlandse kolonist. ONVAST WEER De Bilt verwacht van heden tot mor genavond. Aanvankelijk zwaarbewolkt, en plaatselijk enige regen. Morgen op klaringen, maar ook enkele buien. Meest matige wind ruimend van zuidoost naar zuidwest. Weinig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 6 oktober Zon op: 6.48 uur; onder: 18.07 uur. Maan op: 19.09 uur; onder: 8.19 uur Hoogwater te Katwijk te 3.55 en 16.14 uur, laagwater te 12.07 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's door de dienstbaarheid van de Tweede Kamer het zwaartepunt in de politiek is verlegd naar de Eerste Kamer. Over de ongelukkige uitlatingen van prof. De Quay op een cocktailparty met buiten landse correspondenten inzake het Nieuw-Guinea-beleid, spraken woord voerders van de Kamermeerderheid zeer mild. Men zei geen moment te hebben gedacht ,dat er inderdaad een wijziging is gekomen in dat beleid, maar men zou een duidelijke bevestiging daarvan in de Tweede Kamer door de minister president zeer op prijs stellen. Alleen mr. Burger, als leider van de oppositie, meende een verschil van opvatting te kunnen signaleren bij prof. De Quay en minister Luns (Buitenlandse Zaken). In dat verband sprak hij van „Kasavoeboe- De Quay" en .Jjoemoemba-Luns". „Blamage' De reis van de „Karei Doorman", die prof. Romme beschouwde als een vol komen normaal geval, noemde mr. Bur ger een „blamage". Daarmee is Neder land de weg der vernedering gegaan. De Pacifistisch-socialistische ds. Van der Veen vond de reis van de „Karei Door man" een „blunder". Hij klaagde, dat het kabinet met zijn onzekere politiek geen leiding geeft, maar meedrijft op de golven der conjunctuur. Ook volgens ds. Van der Veen deugt er niets van het kabinet-De Quay, maar de meerderheid van de Tweede Kamer, ofschoon niet geheel zonder kritiek (spijtoptanten, IJ-tunnel, emigratiebeleid, decentrali satie van bestuurszaken) schaart zich door de onwelwillende kritiek van de oppositie met steeds meer sympathie achter het kabinet-De Quay. Het kabi net zit op rozen, maar de socialistische doornen blijven steken. De Kamerzetels waren zowel 's mid dags als 's avonds druk bezet. Alle mi nisters zaten achter de te kleine rege ringstafel (op minister Luns, na, die in New York vertoeft) en daarachter zaten in de nissen alle staatssecretarissen. Het was aldus de hele dag vol in de Kamer, maar de publieke belangstelling was niet overmatig groot. Het publiek verwachtte met een fijne neus blijkbaar niets op zienbarends en dat zat er ook niet in het grote politieke debat. (Men zie ook elders) Met aandacht werd achter de re geringstafel geluisterd naar wat de Kamerleden in de algemene be schouwingen over de begroting te vertellen hadden. Van boven naar beneden de ministers Toxopeus, Korthals, De Quaij en Beerman. (Van onze Amerikaanse correspondent) Onlangs heeft minister-president De Quay op een cocktailparty in Den Haag enige uitlatingen gedaan over de Nederlandse politiek ten aanzien van Nieuw-Guinea, die nogal wat deining hebben veroorzaakt. De rede van minister Luns gisteren in de Assemblee der Verenigde Naties gehouden, heeft thans duidelijk gemaakt, dat Nederland dan wellicht geen nieuwe koers is gaan volgen, doch beslist wel aan een nieuwe fase in deze koers is begonnen. Nederland heeft steeds voldaan aan de plicht om jaarlijks rapport aan de Verenigde Naties uit te bren gen omtrent Nieuw-Guinea; thans echter verklaarde de minister, dat Nederland bereid is zijn politiek en acties te onderwerpen aan een onderzoek en oordeel der wereldorganisatie. Hoewel minister Luns niet in details trad, wekte hij vooral door gebruik van het woord „oordeel" de indruk, dat Nederland bereid is verder te gaan dan ooit. Krachtige financiële steun aan V.N.-werk Toen minister Luns dinsdag aan het eind van de middagzittine aan het woord kwam in het algemeen debat, was de zaal nog slechts voor ongeveer een derde gevuld. Men moet echter niet vergeten, dat alle redevoeringen in ex- tenso door de Verenigde Naties worden gepubliceerd zodat de rede ook de dele gatieleden bereikt, die om een of andere reden niet aanwezig zijn. Iedere dele gatie zorgt er overigens voor steeds een of meer representanten in de zaal te hebben. Het kan dan ook veilig worden aan genomen, dat de afwezigheid van alle Indonesiërs demonstratief was bedoeld, een onderstreping van het feit, dat de diplomatieke betrekkingen tussen beide landen zijn verbroken. Maar ook de In donesiërs zullen de rede van minister Luns zorgvuldig lezen! Vooral drie punten uit deze r»c'e zün belangrijk. Punt één en twee tonen aan hoezeer Nederland bereid is het werk van de Ver. Naties krachtig finan cieel te steunen. Wij stellen daarvoor naar verhouding meer geld beschikbaar dan de meeste andere landen. Nederland heeft gedurende de laatste jaren extra veel bijgedragen voor het werk dat de Ver. Naties deden op het gebied van technische bijstand. Nederlands aandeel in de betreffende fondsen is groter dan wat ons land verplicht is bij te dragen overeenkomstig ons betalingspercentage in de wereldorganisatie. Dit jaar zal ons land deze bijdragen voor technische bijstand nog verhogen Bovendien stelde minister Luns voor dat de Ver. Naties ernaar zouden streven niet slechts honderd miljoen dollar voor technische bijstand uit te geven, doch honderdvijfentwintig miljoen dol lar. Gezien de behoefte aan steun op dit gebied is zelfs dit bedrag eigenlijk nog zeer gering. Het tweede punt waarbij Nederland zich vrijgevig toonde, betrof Kongo. Hammarskjöld had bekend gemaakt, dat er onmiddellijk honderd miljoen dollar nodig is voor de VN-actie in Kongo. Minister Luns zegde een Nederlandse Twee jongens onder autowiel gevallen Vrijwel op slag gedood (Van onze Rotterdamse correspondent) Op de Nieuwe Binnenweg te Rotter dam heeft zich gistermiddag een zeer ernstig ongeval voorgedaan, waarbij twee jongens zijn gedood. De 14-jarige J. Oostendorp uit de Schietbaanstraat reed op zijn fiets van school naar huis, achterop zat dwars op de bagagedrager de eveneens 14- jarige J. J. Reiche uit de Gaffeldwars straat. Waarschijnlijk is J. J. R. met een voet tegen de aanhangwagen van een passerende vrachtauto gekomen. De jongens vielen onder het rechterachter- wiel van de aanhangwagen. Zij kregen het wiel over zich heen, waarbij ze zo ernstig werden gewond, dat zij bijna vrijwel op slag zijn overleden. „Zet je geld niet op een dood paard" Gisteravond was secretaris-generaal Hammarskjöld aanwezig op een cock tailparty van de Russische premier Kroesjtsjef. Hij bleef maar kort. Gasten, die enkele minuten na Hammarskjöld vertrokken, deelden aan journalisten mede, dat Kroesjtsjef, die de secretaris generaal in het openbaar beschimpt heeft, hem thans als een oude vriend begroetteHij omhelsde de Zweed, die zich bij deze accolade l$ennelijk niet op zijn gemak gevoelde. Ook nu ver zuimde de Rus de kans niet om de se cretaris-generaal te beïnvloeden: „Zet je geld niet op een dood paard, wed op het socialisme", hoorde men hem zeg gen De Sovjet-Unie zal de V.N. niet ver laten ondanks Hammarskjölds weigering om als secretaris-generaal af te treden, aldus menen waarnemers. Een lid van de Russische delegatie zei gisteren dat het niet alleen maar een persoon maar om een gehele organisatie gaat. Toen gevraagd werd of de Russische afvaardi ging Hammarskjöld zou gaan behande len zoals destijds zijn voorganger Trygve Lie. namelijk boycotten, ant woordde de Rus: ..Dat zal afhangen van zijn houding in de toekomst of hij de dienstknecht van de Amerikaanse be langen blijft of niet" Kroesjtsjef heeft gisteravond aan een Amerikaanse journalist de verzekering gegeven, dat Berlijn niet geblokkeerd zal worden. Uit ziin woorden heeft men echter niet kunnen opmaken of deze verzekering voor direct geldt óf voor het tijdstip, dat Berlijn overeenkomstig zijn voorstel een vrije stad zal zijn gewor den. Door zware regenval hebben zich overstromingen voorgedaan in het gebied ten noorden van La Cour- tine in Frankrijk, waar Nederlandse troepen manoeuvres houden. Een luchtopname van het getroffen ge bied, waar door de Nederlandse troepen dankbaar aanvaarde hulp wordt geboden. Nederlandse militairen in La Courtine verleenden hulp aan geteisterd gebied (Van onze Parijse correspondent) Opnieuw worden uitgestrekte delen en tal van dorpen en steden van Frankrijk, in het centrum en het zuidoosten des lands, getroffen door overstromingen, die gisteren zelfs de vorm van een nationale ramp dreigden aan te nemen. Des avonds werden de zware regens, die vanaf zondag waren gevallen, echter onderbroken en toen begon ook het water weer iets te zakken. Vooral gebieden lands de rivieren de Cor- rèze, de Creuse en de Lot staan sedert gisteren voor een groot deel blank en in die streken zijn al honderden huizen verwoest, werden auto's meegesleurd en moest gistermiddag reeds een tiental doden worden geborgen. Advertentie j Zeker tienduizend van miljoenen Ook de fabriek waar het brood werd gebakken voor de Nederlandse soldaten, die in het kamp La Courtine zijn gele gerd, staat onder water en moest wor den ontruimd. De kampementen van La Courtine zelf, die hoog zijn gelegen, lie pen echter geen enkel gevaar. In verband met het overstromingsge vaar vroeg de sous-prefect van Aubus- son bijstand van dc Nederlandse mili tairen in La Courtine. Er zijn toen on middellijk 40 man verbindingspersoneel gezonden, cn later nog een compagnie infanterie, die over 5000 zandzakken be schikt. Voorts is nog een compagnie ge nie met bulldozers ter beschikking van de Franse autoriteiten gesteld. De overige Nederlandse troepen in La Courtine zijn geconsigneerd, zodat zij eventueel direct ter beschikking zijn om hulp te verlenen. De telefonische ver bindingen met La Courtine zijn verbro ken. maar via de radio heeft de staf in Den Haag contact met de troep in La Courtine. De mannen verkeren in beste welstand en er zijn geen zieken, zo deelt de legervoorlich tingsdienst nog mee. Er zijn van de Franse bevolking tal rijke gewonden in de ziekenhuizen op genomen er. er worden nog mensen ver mist. Ofschoon men zich doordat tele fonische en andere verbindingen ver broken waren, in Parijs nog geen nauw keurige voorstelling van de omvang van het onheil kon vormen, werd gisteravond aangenomen dat tussen tien en vijftien duizend mensen dakloos zijn geworden, terwijl de materiële schade op ettelijke miljoenen nieuwe franken wordt ge schat. De steden Tulle, Brive en Aubusson zijn geheel van de buitenwereld geïso leerd en in die eerste stad zijn drie of vier grote bruggen door het water ver nield of meegezogen. Spoorrails zijn op vele plaatsen verbroken Honderden hef- schroefvliegtuigen van het leger en de politie cirkelden gisteren de gehele dag boven de overstroomde gebieden om voedsel en geneesmiddelen neer te laten en drenkelingen te evacueren. DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST sikkens-tjallema produkt bijdrage van ongeveer een miljoen dol lar toe. Dat bedrag komt overeen met het Nederlands betalingspercentage in de organisatie van de Verenigde Naties. Belangrijkste punt Het derde en belangrijkste punt uit de rede van minister Luns kwam geheel aan het eind van zyn betoog. Teneinde een duidelijker bewijs dan ooit te geven van Nederlands oprechte bedoeling om de Papoea-bevolking op Nieuw-Guinea zo spoedig mogelijk het volledige recht op zelfbeschikking te verlenen, verklaar de de Nederlandse minister dat Neder land bereid is zijn politiek en zijn acties te onderwerpen aan een permanent on derzoek en oordeel van de Verenigde Na ties. Op deze wijze heeft de vertegen woordiger van Nederland zich nog nooit uitgesproken in de assemblee. Dit bete kent een nieuwe fase in de koers, die lei den moet tot een beslissing van de Pa poea's over hun eigen lot In welke vorm de Ver. Naties betrokken kunnen worden bij ons werk op Nieuw-Guinea is nog niet bekend. Men kan veilig aannemen dat minister Luns hierover dezer dagen gesproken heeft met Hammarskjöld en premier Nehroe. In zijn rede heeft minister Luns in de meest stellige bewoordingen ontkend dat Nederland agressieve bedoelingen heeft ten aanzien van Indonesië. Hjj wees er echter op. dat Soekarno in zijn rede van enkele dagen geleden dreigende taal had gebezigd. Slot pag. 2 Een viermotorige Lockheed Electra turbine-schroef passagiersvliegtuig van de Amerikaanse maatschappij Eastern Airlines is gisteravond met 67 passagiers en een bemanning van vjjf koppen kort na de start in de haven van Boston gestort. BB deze vliegramp zün zestig mensen om het leven gekomen. Van de twaalf overlevenden zijn acht passagiers en vier bemanningsleden. De politie heeft meegedeeld, dat zich aan boord van het verongelukte toestel „eeh hoogst geheim document" bevond. Dit document wordt vermist. Het „Fede rale Bureau van Onderzoek" (FBI) heeft de zaak in handen. Het wilde echter geen commentaar geven op de mededeling van de politie. „Scout" steeg tot iina 6000 km. bij, Op Wallops Island, voor de kust van de Amerikaanse staat Virginia, is gis teren een Scout-raket gelanceerd die een hoogte van 5920 km heeft bereikt. De proef had ten doel middelen met behulp waarvan kernexplosies in de ruimte kun nen worden ontdekt te vervolmaken. Door het laten ontploffen van kern wapens op grote hoogte kan men een soort radioactief gordijn om de aarde vormen, waardoor elektronische waar schuwingssystemen waardeloos worden en eventuele vijandelijke raketten en bommenwerpers ongemerkt kunnen na deren. Een Scout-raket is betrekkelijk goedkoop, nl. 3,5 miljoen gulden, tegen een Atlas-Able. bijna 20 miljoen en een Thor-Able ruim 12 miljoen gulden. Roofoverval te Papendrecht De politie te Papendrecht speurt op het ogenblik naar een of meer man nen, die de vrouw van de eigenaar van de bloemenwinkel „Concordia" aan de Kraaihoek heeft of hebben neergesla gen. om er daarna met het kasgeld vandoor te gaan. Men vond de vrouw 's avonds bewus teloos in de winkel. Aangezien zü een hersenschudding heeft opgelopen wist zü zich weinig van het gebeurde te herinneren. (£)uct Qïïe Uit het Leidsch Dagblad van 5 October 1860: Vrijdag aanstaande wordt in het locaal Zomerzorg buiten de Rijnsburgse Poort een bui- e tengewoon groot concert van het muziekkorps der Grenadiers, onder leiding van den heer Völl- e mar, gegeven, waartoe de intee- kenaren op de Zomerconcerten i door den eigenaar van het ge- e voemd locaal beleefdelijk zijn uitgenoodigd. De heer Couvee toont op die wijze prijs te stellen e e op de gunst zijner stadgenoten. ÏÏIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÏÏ

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1