Bij de brandweer van Katwijk had L^ee^n^RTc1 wisseling van liet commando plaats Korte felle brand 11a explosie bij Sikkens Lakfabrieken - Sassenheim Zwarte lijst is zware schok voor kunstwereld DameS DAM PO verkouden Protesten sullen geen invloed hebben op houding van president ZATERDAG 1 OKTOBER 1960 Zoals wy reeds eerder meldden werd, met zijn benoeming tot technisch hoofd ambtenaar bq de provinciale waterstaat van Overüssel, met ingang van heden aan de heer J. Buitenhuis eervol ont slag verleend als commandant van de Katwykse brandweer en werd in diens plaats benoemd de heer J. Verloop, technisch ambtenaar le klasse bij de dienst van openbare werken. Tijdens een bijeenkomst in de trouwzaal van het raadhuis vond gisteravond, in tegen woordigheid van het personeél van de brandweer, de commando-overdracht plaats. Hierbij waren voorts nog aanwezig burgemeester H. Duiker, wethouder C. van der Plas en gemeentesecretaris J. C. Tieleman, namens het gemeentebestuur, de heer D. J. P. Legro, districtsinspec teur van het brandweerwezen in Zuid- Holland, de heer K. D. Gerth van Wijk. hoofd van de kring Bescherming Bevol king Zuid-Holland 1, de heer P. C. Priester, directeur van openbare werken, de heer J. A. Blom, directeur der ge meentebedrijven, en de heer mr. J. Blanken, hoofdinspecteur van politie. Gemengde gevoelens Burgemeester H. Duiker, die de bijeenkomst opende, ving aan met de heer Buitenhuis geluk te wensen met zijn promotie, die echter door het ge meentebestuur met gemengde gevoelens werd begroet, omdat dit tevens het neerleggen betekent van het commando over de vrijwillige brandweer. Met hart en ziel heeft de scheidende commandant zich aan zijn werk gewijd en naast de brandbestrijding had vooral ook de brandpreventie zijn aandacht. Ook de opbouw van de brandweer had zijn voortdurende zorg, zodat hij thans aan zijn opvolger een korps aflevert dat er zijn mag. Ook de opleiding werd door de heer Buitenhuis steeds gestimuleerd, met als gevolg dat gedurende de 2V- jaar dat hij het bevel voerde vele brand weerlieden diploma's behaalden voor brandwacht le en 2e klasse en pompbe- diener. Namens het gemeentebestuur bracht spreker hem hartelijk dank, ter wijl ook mevrouw Buitenhuis een woord van erkentelijkheid kreeg voor de steun die zij haar echtgenoot bij zijn werk had gegeven. Veel vertrouwen Vervolgens wendde de burgemeester zich tot de nieuw benoemde comman dant. Ook hem wenste hij geluk met zijn benoeming, waaruit het vertrouwen spreekt dat het college van B. en W. in hem stelt. Spreker uitte de hoop dat de nieuwe commandant zich spoedig in het korps mag thuisvoelen. Op de leden van het korps deed de burgemeester een be roep om hun nieuwe commandant met welwillendheid te ontvangen, zoals dat in een korps van vrijwilligers behoort. in de eerste plaats de burgemeester, het gemeentebestuur en de bevelvoerders en manschappen van het korps. Spreker wees op de grote verantwoordelijkheid die een brandweerman heeft. Bij de brandbestrijding kan hij niet van te voren overleggen; hij moet gelijktijdig denken cn handelen. Ook een woord van erkentelijkheid richtte spreker tot de districtsinspecteur van het brandweer wezen en de verschillende hoofden der gemeentelijke diensten voor de bijzonder goede samenwerking, die steeds heeft bestaan. Dank De nieuw benoemde commandant, de heer J. Verloop, sprak hierna een woord van dank aan het gemeentebestuur voor het hem geschonken vertrouwen. Hij verklaarde zijn uiterste best te zullen doen om dit vertrouwen niet te bescha men. Hij sprak de hoop uit dat hij met kader en manschappen van het korps prettig zou mogen samenwerken.. De heer Buitenhuis, aldus spreker, laat een organisatie achter die gedegen is op gebouwd. Hij bood tenslotte de schei dende commandant een mapje aan, be vattende foto's van het materieel van de brandweer en zegde toe dat, zodra de door de heer Buitenhuis gewenste ver anderingen aan de spuiten zijn aange bracht, er nog meer foto's zullen volgen die de nieuwe toestand in beeld brengen. (Advertentie) Burgemeester H. Duiker neemt met een handdruk afscheid van de heer Buitenhuis. Geheel rechts de nieuwe commandant. de heer J. Verloop. (Foto L.D./Jaap van Duijn, Katwyk-Z.) Geschenk Als laatste spreker voerde, namens het korps, de ondercommandant de heer A. Parlevliet het woord. Hij bracht de heer Buitenhuis dank voor alles wat hij in het belang van de vrywillige brandweer had verricht en bood hem als aan denken een schilderij aan. Mevrouw Bui tenhuis ontving een doos smakelijke bonbons. Tenslotte heette spreker de nieuwe commandant van harte welkom in het korps. Na afloop van het officiële gedeelte bleef men nog enige tijd in gezellig sa men zyn bijeen. Oud-premier Loemoemba heeft gisteren in Leopoldstad tegenover verslaggevers verklaard n i e t te zullen deelnemen aan de ronde-tafelconferentie, die president Kasavoeboe en de opperbevelhebber van het Kongolese leger, kolonel Moboetoe, willen organiseren om te pogen de Kon golese crisis te bezweren. „Er is maar één orgaan, dat een dergelijke conferentie kan uitschrijven en dat is het parlement", aldus Loe moemba. Loemoemba bevestigde dat hy de al gemene vergadering der V.N. zal ver zoeken een speciale „scheidsrechterlijke commissie" in te stellen, die een onder zoek zou moeten instellen naar het „slechte gebruik van V.N.-gelden in Kongo". In deze commissie zouden-verte genwoordigers van ae Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en zes Afrikaanse of Aziatische landen zitting moeten heb ben. Kolonel Moboetoe heeft journalisten gisteren op een persconferentie een 12 september gedateerde brief van de com- munistisch-Chinese premier Tsjoe En-lal getoond, waarin deze Kongo financiële hulp tot een bedrag van een miljoen pond sterling ruim tienmiljoen gul den aanbiect. Een verzoek om vry- willigers werd echter afgewezen. In de brief wordt verder gezegd dat de rege ring te Peking Loemoemba's verzoek om zendingen wapens en ammunitie „be studeert". De brief van Tsjoe En-lai, die een week nadat Loemoemba als premier door president Kasavoeboe was afgezet, werd geschreven, is een antwoord op een schrij ven van Gizenga, die plaatsvervanger van Loemoemba was. Hy werd in een aktetas van Loemoemba aangetroffen, toen deze. nadat Moboetoe het bevel over het Kongolese leger aan zich had getrokken, korte tijd in arrest werd gesteld. Advertentie Pieter van der Sloof k werk van Sfrawinsky De in Rome wonende Nederlandse danser en choreograaf Pieter van der Sloot is door de stad Messina uitgeno digd de choreografieën te ontwerpen en de regie te voeren van Igor Stra- winsky's „De geschiedenis van een sol daat". In deze produktie, die onder su pervisie van Strawinsky zelf zal staan, zal Van der Sloot de rol van de duivel spelen en dansen. De première van het werk zal op 27 november a.s. te Messina worden gegeven. Cinesfud geopend met studentikoze grap Het studentenfilmfestival Cinestud 1960 in Amsterdam is gistermiddag op ietwat studentikoze wijze begonnen, door dat burgemeester mr. G. van Hall. die voor het verrichten van de openings plechtigheid was uitgenodigd, op een voor hem zeer ongewone manier de draak stak met het protocol dat door de nijvere organisatoren zo zorgvuldig was voorbereid. Met het oog op de vele buitenlandse gasten heette de directeur van cinestud de heer F. Spaans, de aanwezigen in het Engels welkom en nodigde hij vervolgens de heer Van Hall uit het openingswoord te spreken. De burgemeester merkte eveneens in het Engels op aat dit filmfestival beter was georganiseerd dan hy had gedacht, want bij binnenkomst in het Kriterion theater had de heer Spaans hem de openingsspeech die hij moest uitspreken keurig uitgetypt in handen gegeven. „Uiteraard vind ik hetgeen ik had willen zeggen veel neter, maar ik wil de heer Spaans niet voor het hoofd stoten, en zijn woorden dus maar voor lezen", en onder hilariteit van de zaal begon hij: „Dames en heren, het ls mij een genoegen hier te zijn" en voegde er buiten de tekst om aan toe: „Dat is echt waar". Hij bezong de schoonheid en al het goede van ons land en Amsterdam, zoals dat op het papier stond te lezen, maar bracht telkens correcties aan. Een enkele maal merkte hy zelfs op: „O, wat een slecht Engels is dat". De bur gemeester zag zijn scherts met een gul applaus beloond en directeur Spaans wist in zijn dankwoord zyn figuur te redden door er op te wyzen dat de tekst van de openingsrede niet door de studenten was opgesteld, maar dooreen der hoofdambtenaren van het stadhuis. Al vorens te speechen, had burgemeester Van Hall twee filmstroken aan elkaar gelast, ten teken dat Cinestud 1960 kon beginnen. Erkentelijk Nadat de koffie was geserveerd, werd vervolgens het woord gevoerd door de districtsinspecteur van het brandweer wezen, de heer D. J. P. Legro. Deze sprak zyn erkentelijkheid uit voor alles wat de heer Buitenhuis in het belang van de brandbestryding en brandpreventie had verricht. Op geestige wyze schilderde spreker hierbij de ambtelijke contacten welke hy vaak met de heer Buitenhuis heeft gehad en waaruit steeds diens in tensieve belangstelling voor alles wat de brandweer betreft is gebleken. De heer Legro verwelkomde vervolgens de nieu we commandant en sprak er zijn vreugde over uit dat deze iemand is die, gezien zyn functie by het gemeentelijk bouw en woningtoezicht, zich in hoge mate Interesseert voor de brandpreventie. Denken en handelen De scheidende commandant, die ver volgens het woord verkreeg, verklaarde het moeilijk te vinden om afscheid van de brandweer te nemen. Het brandweer- werk is iets dat je pakt en waarvan je tot op zekere hoogte bezeten wordt. Spreker bracht dank aan allen die hem geholpen hadden zyn taak te vervullen, Miljoenste KLM-passagier op Schiphol Gisteren heeft de KLM de miljoenste passagier van het Jaar vervoerd. Het was de Duitse ir. Wilhelm Hopfensitz, die van Stuttgart via Amsterdam naar Londen reisde. Tydens zijn korte oponthoud op Schiphol werd de gelukkige luchtreiziger gistermiddag begroet door de dienst doende chef van dc KLM-stationsdienst, de heer A. Noordzy. In Stuttgart was hy reeds in kennis gesteld van het feit, dat hy het getal van een miljoen pas sagiers voor de KLM dit jaar had vol- gemaakt en had de KLM voor zyn ver trek reeds een klein feestje georgani seerd. Ook op de Amsterdamse luchthaven werd de heer Hopfensitz toegesproken en gefeliciteerd door vertegenwoordigers van de luchtvaartmaatschappij. Ver schillende Nederlandse bedrijven boden hem een geschenk aan. De GaulleSartre en Algerije (Van onze Parijse correspondent) De maatregelen, die de Franse regering enige dagen geleden heeft uitgevaardigd tegen de nu ongeveer 200 ondertekenaars van Sartre's manifest tegen de Alge rijnse oorlog, hebben In de kunstwereld die 'n hoog percentage van die onder tekenaars had opgeleverd gisteren de grootste beroering verwekt. (Zie ook artikel eerste kolom van pagina 2). Tegen het beginsel van die reactie van de regering hebben alle vakbonden en vele linkse partyen en organisaties een fel protest doen horen. Van die zijde wordt de regering beschuldigd van willekeur en machtsmisbruik doordat politiek of moreel stellingnemen met „broodroof" zou worden beantwoord. ëngageerd zal evenmin op Barraults re pertoire kunnen verschynen. By de radio en de televisie zijn de gevolgen tenmin ste even ingrijpend en benydenswaardig zijn de verantwoordeiykheden en taken der programmaleiders in deze dagen dan ook zeker niet. Ofschoon de vakbond der acteurs een lange brief aan generaal De Gaulle persoonlijk heeft geschreven. Vaak onvervangbare medewerkers zijn uitgeschakeld Maar ook buiten dat raam, waar de politieke meningen steeds heftiger tegen elkander botsen, hebben de recente ver ordeningen van de regering veel onrust gebaard. Een half dozyn films dat op stapel stond, dreigt niet te kunnen wor den opgenomen, terwyi gisteren by de directies van radio, televisie en staats theaters talloze projecten op losse schroeven moesten worden gesteld door dat de namen van belangryke en soms onvervangbare medewerkers pryken op de „zwarte ïyst" van Sartre's onderteke naars. De Jonge filmregisseur Francois Truffaut (Les quatre cents coups) zal vermoedeiyk twee films moeten afschrij ven waarvoor hem een regeringssubsidie was toegekend. Drie andere vertegen woordigers van de jongste Franse ci neastengeneratie "La nouvelle vague". Alain Resnais (Hiroshima mon amour), Pierre Kast en Doniol-Valcroze zullen door dat zelfde lot getroffen worden. Vadim, die met zijn vroegere echtge note Brigitte Bardot het bekroonde boek „Repos du guerrier" (de rust des krygs- mans) zou verfilmen zal van dat voor nemen vermoedciyk ook al af moeten zien, omdat de schryfster van die roman „Christiane Rochefort, haar handteke ning onder het manifest had geplaatst. De producer van een andere film naar de laatste roman van Roger Vailland „Les mauvais coups" vraagt zich even eens af wat hy nu beginnen moet aan gezien zyn hoofdrolspeelster Slmone Sig- noret nu eveneens .verboden" is Jean- Louis Barrault zit als directeur van het staatstheater „L'Odeon" op zyn beurt ln zak en as. De acteurs Alain Cuny en Terzleff zijn onvervangbaar ln de bezetting van Claudels „Tête d'Or", die om de genoemde redenen niet meer op Frankryks officiële planken mogen verschynen. Een nieuw stuk waarvoor hij Danielle Delorme speciaal had ge- K^HAMEA-C handen ruw of schraal ,-GELEiEHüna BESPREKING VAN ONZE AMBASSADEUR TE LONDEN Mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonheten, de Nederlandse ambassa deur te Londen, heeft gisteren een be zoek gebracht aan de Britse ondermi nister van Buitenlandse Zaken Edward Heath. Volgens een woordvoerder van de ambassade ging het om een algemene bespreking. schijnt de regering toch geen krimp te willen geven. Er moet zelfs een instruc tie van de minister van Voorlichting naar de leiding van de radio zyn ge zonden opdat de naam van geen enkele verboden kunstenaar of schrijver voor de microfoon meer zal worden uitgespro ken. Van officiële züde is gisteren te Parijs meegedeeld dat de protesten tegen de beslissing der Franse regering géén In vloed zullen hebbrn op de houding van president De Gaulle. Volgens deze officiële bron heeft gene raal De Gaulle zelf de richtlijnen voor dit besluit gegeven en hij zal het „onge acht de protesten, w.o. ook de veront waardiging van hepaalde buitenlandse persorganen, handhaven". Een vrij korte maar bepaald he vige brand heeft gisteravond bij Sikkens Lakfabrieken N.V. te Sas senheim de cellulose-grondstoffen- afdeling verwoest. De brand ont stond na een ontploffing, welke zich omstreeks kwart voor acht in deze afdeling voordeed. Hij ging met een sterke rookontwikkeling ge paard. De oorzaak van deze explo sie moet gezocht worden in zelf ontbranding door oververhitting. De bedrijfsbrandweer was snel ter plaatse om de strijd tegen het allesvernielende vuur aan te binden. De brandweerlieden hadden de brand vrijwel onder de knie toen zich in een ander deel van de grondstoffenafdeling een nieuwe ontploffing voordeed. Even later arriveerde de vrijwillige brandweer van Sassenheim, die voornamelijk met de nevelspuit tewerk is gegaan. De Leidse brandweer, waaraan om assistentie was verzocht, behoefde geen dienst te doen. Op het ogenblik dat de mannen van de brandweer gealarmeerd werden stond het stenen gebouw, waarin zich o.m. droge verf bevond, al in lichterlaaie. De schade wordt geschat op ongeveer f 50.000. En kele uren voordat deze grote brand uitbrak woedde er een binnen brandje in het laboratorium van het Sassenheimse bedrijf. Kroonprins Harald zegt enige harde waarheden Kroonprins Harald van Noorwegen heeft gisteren voor de Noors-Ameri kaanse Kamer van Koophandel in New York gesproken over de verhouding tus sen de Scandinavische landen en de VS in het licht van de Amerikaanse houding ten aanzien van de vrije concurrentie op lucht- en zeevaartgebied. De 23-jarige kroonprins die een rond reis door de VS maakt, verklaarde dat de VS traditioneel een zeer liberale po- j litlek voorstaan. „Heel wat mensen zyn, met of zonder reden, zich gaan afvra gen of deze politiek thans in het alge meen wordt gewyzigd en of hierdoor in het byzonder de Scandinavian Airlln: System iSAS) zal worden getroffen. Als de feiten dit wantrouwen bevestigen, zal dit. naar ik vrees, gevolgen met zich brengen, welke niemand die voorstan der is van de grootst mogelyke vriend schap tussen Scandinavië en de V.S.. gaarne zal zien. De SAS betekent voor ons economisch en psychologisch heel veel, als een uiting van de Scandinavi sche samenwerking." (De VB. willen de rechten van de SAS I beperken wat betreft het opnemen van passagiers, die niet Scandinavië tot reis doel hebben. De onderhandelingen hier- over zyn onlangs geëindigd zonder dat men tot een akkoord was gekomen. Men I verwacht dat het overleg binnenkort op hoger niveau zal worden hervat). Kroonprins Harald roerde ook de kwes tie van de Amerikaanse beperkingen ten aanzien van de koopvaardy aan. Volgens hem bestaat er in Noorwegen een „ta- meiyk wydverspreid gevoel", dat het stelsel van vrye concurrentie in de inter nationale scheepvaart onderhevig is aan schadelijke beperkingen. Hy zou niet openhartig zyn als hij verheelde, dat veel van deze blaam op de VS wordt ge worpen. „Het kan zyn, dat de Ameri kaanse bepalingen op dit gebied in het buitenland niet altyd goed worden be grepen. maar het ls ontmoedigend voor ons, dat de leidende Westeiyke mogend heid de baten van een natuuriyke ver deling van arbeid en verantwoordeiyk- heden tussen Geallieerden beperkt en door haar voorbeeld anderen tot dras tischer acties op dit gebied aanmo»diet" aldus de Prins Onder de toehoorders bevond z;cli de Noorse minister van Buitenlandse Za ken, Halvard Lange. SCHOORSTEENVEGER IN HET HOL VAN DE LEEUW GEPAKT (Speciale berichtgeving) Op een zeer ongebruikelijke manier zyn drie mannen, die in Amersfoort een kistje met juwelen en sieraden hadden gestolen tegen de lamp gelopen. Eén van hen, een 22-jarige schoorsteenveger uit Utrecht, waagde zich namelijk in het hol van de leeuwde binnenplaats van het Utrechtse hoofdbureau van politie. Een rechercheur stond voor het raam Hy zag tot zyn grote verbazing in eigen huis een man lopen wiens aanhouding een pypje te roken en keek naar bulten, door de Amersfoortse politie was ver zocht. Hij haalde deze figuur naar binnen. „Kom eens mee. Ik heb Je wat te vra gen". Het was de man, die Amersfoort zocht. Hij bekende met twee van zyn vrien den in de Amersfoortse Koningin Wil- helminalaan 23 aangebeld te hebben met de boodschap: „We komen de schoorsteen vegen". Het argeloze dienstmeisje, alleen thuis, liet de mannen binnen en op het dak. De heren sloegen hun slag maar veeg den geen schoorsteen. Een kistje met sieraden voor f 1.000,verborgen zy ergens in het Amersfoortse Bergkwar- tier. De andere mannen zyn een 22-jarige los arbeider en een 24-iarige granietbe werker, allen uit Utrecht. Hoe kwam (de echte schoorsteenve ger) nu op de binnenplaats van het hoofdbureau? Hij zocht zijn auto. die kort tevoren door de politie in beslag genomen was. Geen van de mannen was namelijk in het bezit van een rybe- wijs, hetgeen by wegcontrole bleek, zy konden de wagen komen terughalen mits iemand met een rybewys mee kwam. Als die rechercheur op het ogenblik dat zij hun auto liepen te zoeken nu eens niet naar buiten had gekeken Nigeria zelfstandig NIGERIA W0R0T VR'JE NEGERSTAAT Nigeria is vandaag een onafhankeiyke staat geworden. Tydens een plechtigheid in Lagos werd de Britse „Union Jack" neergehaald en de nieuwe groen-witte vlag van Nigeria gehesen. Verscheidene landen, waaronder Ame rika en Rusland hebben Nigeria erkend. Het Amerikaanse consulaat-generaal te Lagos is, rrH ingang van vandaag, tot ambassade verheven. Voorts zal een door Nelson Rockefeller, de gouverneur van de staat New York, geleide Amerikaanse delegatie de onafhankeiykheidsplechtlg- heden te Lagos bijwonen. Het hoofdkwartier van de Nigerlaanse politie te Lagos heeft Intussen meege deeld, dat het aantal doden tengevolge van wanordeiykheden te Benoee in het noorden van het land' tot veertien is ge stegen. Er zijn 87 gewonden onder wie 8 negerpolitiemanncn. De politie heeft ln totaal 4555 arrestaties verricht. Volgens de politie zyn de ongeregeld heden op 3 september begonnen als ge- van ontevredenheid van een prlml- over inheemse bestuurders Een wo erder van de politie zei te gelo ven. dat het ergste nu achter de rug is.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5