ESSO PETROLEUM VRIJWILLIGE BIJDRAGE Invloed recessie-verschijnselen op de New Yorkse effectenbeurs Kerkdiensten Leiden en omgeving Hervormden van Leiden Natuurlijke aanpassing beter dan monetaire operaties de haardolie met het hoogste rendement ONS MENU VAN DE WEEK ZATERDAG 1 OKTOBER 1960 Gevoeligheid van de Amsterdamse beurs (Van onze financiële medewerker) Meer dan sinds lang het geval was, staan de effectenbeurzen de laatste tijd onder de invloed van internationale en nationale problemen, die aan de orde blüven. Per Jacobsson, de president van het Internationaal Monetair Fonds, moge dan van mening zijn. dat onze planeet geen werkelijk grote economische zorgen kent, de grote aandacht, welke in het Jaarverslag van genoemde instelling aan het Internationaal betalingsverkeer, de goudverliezen van de V.S,, de positie van Dollar en Duitse Mark worden gewijd, zjjn het bewijs dat ook in een tjjd van toenemende maatschappelijke welvaart, problemen ontstaan, die men maar niet met een luchtvaardig optimisme kan wegvagen. Economisch en monetair gezien, is het de verscherpte tegenstelling tussen de ontwikkeling van de conjunctuur in de V.S. en de landen van West-Europa, waardoor de effectenbeurzen aan weers zijden van de Oceaan worden beïnvloed. Ten spijt van allerlei voorspellingen van het tegendeel, maken de V.S. thans een Eeriode van recessie door. zoals onmis- enbaar uit de verminderde industriële bedrijvigheid en de lagere winsten over het tweede kwartaal blijkt. Tot dusver ls er aan de goudverliezen in de V.S. nog geen einde gekomen, terwijl de goudvoorraden eind 1949 meer dan 19 miljard gedaald. In diezelfde tijd zijn de goudvoorraden van West-Europa met enige miljarden gestegen, hetgeen de vrees voor- of de aandrang tot een ver hoging van de Amerikaanse goudprijs telkens doet terugkeren. In het jaarverslag van het I.M.F. wordt er echter op gewezen, dat met de goud stroom van de V.S. naar West-Europa in feite een verbroken evenwicht wordt her steld en dat na de recente goud- en dol- larverliezen de goudvoorraad van de V.S. nog zo groot is als die van alle an dere bij het I.M.F. aangesloten landen tezamen en dat ze nog altyd het totaal van de kortlopende dollarvorderingen op de V.S. overtreffen. Per Jacobsson put zijn optimisme niet ten onrechte uit de stijging van de Amerikaanse export ge durende het eerste halfjaar van 1960, welke hü als een begin van het econo misch herstel in de V.S. beschouwt. Ook in 1957 is gebleken dat een recessie de kiemen voor een herstel in zich draagt, in zoverre de goederenprijzen in het land van de recessie dalen en elders nei ging hebben om te stijgen. Een feit is dat het prijsniveau in de V.S. de laatste tijd ietwat is gedaald. Het indexcijfer van Moody, dat medio mei nog op 381.7 stond, beweegt zich thans om een cijfer van 360 en in elk geval kan thans van een inflationistische ontwikkeling in de V.S. niet worden gesproken. Het is vermoedelijk juist dit uitblijven van een inflatie, waardoor vele kopers van aandelen op de New-Yorkse beurs zjjn teleurgesteld en zich thans afzijdig houden. Het is opmerkelijk, dat het in dexcijfer voor de industriële aandelen op de New-Yorkse beurs, dat dit jaar een hoogste stand van 685 bereikte, deze week tot beneden 570 is gedaald, maar dat het indexcijfer voor de obligatiekoer- sen, dat dit jaar een laagste stand van 80.80 heeft gekend, thans tot 85.56 is ge stegen en nog slechts even beneden zijn topkoers voor dit Jaar (85.25) blijft. Het is duidelijk dat als de bedrijfs winsten van de industriële ondernemin gen geen vooruitgang meer aanwijzen en de kansen op aanwas van het kapitaal door de aankoop van aandelen vermin deren, aan de lage rendementen meer aandacht wordt geschonken en de be legger meer geneigd wordt zijn geld in obligaties te beleggen, dan wel bij de banken te deponeren. Zoals het zich thans laat aanzien, zullen de V.S. een nieuwe periode van recessie moeten doormaken, die, als gezegd, haar natuur lijk einde zal vinden in het uitblijven van verdere loonsverhogingen en een daling van de pryzen, terwijl ook de fi nanciele hulp aan het buitenland, i.e. de onontwikkelde gebieden, zal moeten ver minderd. Het I.M.F. acht het toruwens vol komen logisch dat deze hulp thans in de eerste plaats door de West-Europese lan den zal moeten worden verleend en Er- hard, de minister van Economische Za ken in West-Duitsland. is het daarmee geheel eens. Want de overvloed van geld middelen, welke in dat land bestaat en die voor een deel het gevolg is van de gunstige handelsbalans (overschot dit jaar geschat op DM 6'j miljard) leidt tot een overspannen conjunctuur met nieuwe eisen tot loonsverhoging en stij gende prijzen. De West-Duitse regering heeft reeds maatregelen genomen tot af roming van de grote liquiditeiten en overweegt thans een lening van DM 1 miljard ten behoeve van de onontwik kelde gebieden, waarop de industrie be reid is in te schrijven. Want evenmin als de regering in de V.S. een devaluatie van dè dollar wil, wenst de Duitse rege ring een revaluatie van de Mark, die aan de ene kant slechts tijdelijk soulaas zou brengen, maar aan de andere kant grote verliezen zou veroorzaken en de positie van West-Duitsland voor lange UJd zou schaden. menteel in zoverre hij de grotere winsten van de bedrijven uitsluitend in de vorm van geblokkeerde winstuitkeringen of ge premieerde spaargelden aan de werk nemers ten goede wil doen komen. Zeker is dat nieuwe loonsverhogingen tot een verdere staging van de particu liere bestedingen zullen leiden, welke, gelet op de beperking, door het gebrek aan personeel aan de produktie opgelegd prijsstijgingen tengevolge zullen hebben, welke niet met het loon- en prijsbeleid van de regering stroken. Overigens verdient de Nederlandse be volking een compliment wegens de grote besparingen op het nationaal inkomen, welke zowel bij de spaarbanken als bij de gewone banken tot uitdrukking ko men. Zo zijn bij deze laatste de deposi to's en spaarsaldi sinds het begin van dit jaar reeds met meer dan f 600 mil joen toegenomen en op hun beurt heb ben de banken thans bij de Nederland- sche Bank een tegoed van f765 miljoen, dat is f 200 miljoen meer dan het gestel de minimum. Gelet op de berichten uit het bedrijfs leven en de toenemende besparingen, kan het daarom niet verwonderen dat de Amsterdamse aandelenmarkt, telkens als zjj door de flauwe stemming in Wall Street en de uitblijvende buitenlandse aankopen wordt beinvlocd, een koersher- stel toont. De grote bedragen, welke thans van verschillenude fondsen in het buitenland, met name in de V.S., worden gehouden, heeft de Amsterdamse beurs voor de mentaliteit buiten onze grenzen echter veel gevoeliger gemaakt. Overleg duurt voert Voorlopig nog geen wijziging kolenprijs (Van onze Haagse correspondent) Naar wij vernemen, is het overleg tus sen de brandstoffenhandel en het minis- teriev an Economische Zaken over de kolendetailprjjzen waarbij de laatste ja ren gestegen bedrijfskosten in de brand- stoffenbranche in het geding zijn, nog niet afgesloten. Per 1 september Jl. ging voor de soorten met getrapte verkoops prijzen een verhoging van twintig cent per eenheid ln vergeleken met de augus- tusprijs. Voorhands zal hierin nog geen wijziging komen. Er zal derhalve bij het ingaan van de maand oktober (voorlo pig), geen verandering optreden. Öf de minister van Economische Za- 1 bereid zal zijn aan de brandstoffen- ïlhandel doorberekening van geste gen bedrijfskosten toe te staan, dient te worden afgewacht. De indruk bestaat, dat met afwijzing rekening moet worden gehouden. Voor de tweede maal in een maand is het aan de Oostenryks-Hongaarse grens tot een Incident gekomen. B\1 Deutech- kreuz opende vrijdag een Hongaarse grens wacht het vuur op een groep Oostenrijkse arbeiders die een versperring opwierpen. Niemand werd getroffen. In ons land staan we, zoals men weet, voor soortgelijke problemen als die in West-Duitsland aan de orde zijn. De Nederlandse conjunctuur heeft zich sinds 1958 in veel sterkere mate ontwik keld dan werd verwacht. In zijn zeven de industrilisatie-nota constateert minis ter De Pous, dat de geraamde produktie- stijging voor 1957-1962 ad 21%. Dit jaar vermoedelijk reeds zal zijn bereikt. En ook de arbeidsproduktiviteit is in veel sterkere mate toegenomen dan men meende te mogen verwachten. In het tweede kwartaal is ze weer met 7V£% gestegen en de tussentijdse bedrijfsbe- rlchten, welke gelukkig in toenemende male verschijnen, leveren het bewijs dat de tot dusver toegestane verhogingen van lonen en salarissen in ons land, ruimschoots door de grotere produktivi- teit konden worden opgevangen. Deze situatie levert intussen weer een nieuw probleem op. namelijk in hoeverre en in welke vorm de werknemers van de grotere bedrijfswinsten zullen mogen profiteren. De Nederlandse regering is tegen nieuwe loonsverhogingen gekant en wil de grotere welvaart via een alge mene belastingverlaging aan de gehele bevolking ten goede doen komen. De vakbonden zyn van mening dat collec tieve contracten in bepaalde gevallen kunnen worden opengebroken, d.w.z. nieuwe loonsverhogingen kunnen worden toegestaan, alleen de voorzitter van de R.-K. Werknemersorganisatie is, op o.i. juiste economische gronden, gouverne- Zondag 2 oktober Leiden Herv. Gemeenten. Pieterskerk: 10 uur ds. P. Kloek; 7 uur dr. P. L. Schoonhelm (zangdlenst). Hooglandse Kerk: 10.30 uur ds. J. W. Marekerk: 10.'30 uur ds. J. H. Grolle te Utrecht; 7 uur dr. K. E. H. Oppenheimer. Bethlehemkerk: 10 uur ds. J. N. de Ruiter. Maranathakerk; 10.30 uur ds. H. J. v. Achterberg. Herv. school Boshulzerkade: 10 uur ds. H. Bouter. Herv. Ulo-school Aserstraat: 9 en 10.30 uur ds. D. J. Vossers. Aula school Marnlxstraat: 10 uur ds. Ottevanger. Ver. van Vrljz. Hervormden (Leldsche Volkshuls) 10.30 uur ds. R. van der KlelJ te Rotterdam. Eglise Wallonne: 10.30 uur d6. Linders te Den Haag. Academisch Ziekenhuis: 10 uur de heer J. KoolJ. Dlaconessenhuis: 10.30 uur ds. J. de Wit. Jeugdkerk (aula Gymnasium): 10 uur mej. Van Dalfsen. Geref. Kerk. Zutderkerk: 10 uur dr. Westerink: 6 uur dr. von Meljenfeldt. Aula school Timorstraat: 10 uur dr. Dronkert; 5 uur dr. Westerink. Kerk Oude Vest: 10 uur dr. von Meyen- feldt; 5 en 7 uur dr. Dronkert. Maranathakerk: 9 uur ds. De Boer; 5 uur ds. Heule. Aula school Telderskade: 10 uur ds. Heule: 5 uur ds. De Boer. Chr. Geref. Kerk: 10 (H.A.) en 5 uur ds. C. v. d. Weele te Ermelo (3 oktober 10 uur ds. C. v .d. Weele). Geref. Kerk (Vrljgem.): 10 en 5 uur ds. W. G. de Vries. Geref. Gem.: 10 en 5 uur leesdlenst; (3 oktober 10 en 7 uur dhr. Schipaan- b°Evang. Luth. Gem.: 10.15 uur ds. H. J. Haan (Ooftdlenst) Rem. Gemeente: 10.30 uur afscheid dr. J. van Goudoever. Doopsgez. Gemeente: 10.30 uur ds. Th. v. d. Veer te Arnhem. Oude Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 9.45 uur Hoogmis; (woensdag 9 uur H. Mis). Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19): 10.30 gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4): 10.30 uur dienst. Evang. Chr. Gemeenschap (Middelste gracht 3): 10 uur dhr. Dlkkes; 5 uur HA. (maandag 8 uur Drie oktoberviering). Baptistengemeente: 10 en 5.30 uur dhr. H. Schouten Jr.; (vrijdag 8 uur bidstond) Leger des Hells: 10 uur helliglngsdlenst 6.45 uur 6traatpredlklng Gangetje. 7.30 u. opwekkingssamenkomst. Alle diensten olv. kapt. en mevr. R. J. Schurink. Aarlantierreen Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. E. G. Boesenkool. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. W. J. van Hoek. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur Dienst des Woords. Alphen aan den Rijn Herv. Gem. Jullanastraat: 9 uur ds. S. Gerssen te Utrecht; 10.30 uur ds. J. H. Bogers; 6.30 uur ds. P. A. Lefeber. Gebouw Jonathan: 10 uur ds. M. Hanemaaljer. Kapel Gouw- sluis: 6.30 uur ds. M. Hanemaaljer. Kapel Hooftstraat: 9.30 en 6.30 uur ds. A. Breure. Oudshoornseweg10 uur ds. G. Cadée; 7 uur ds. A. Kalis te Boskoop (Jeugddienst). Martha-Stichting: 10.30 u. ds. J. Veen. Geref. Kerk, Maranathakerk, Raadhuisstraat: 10 uur ds. W. Wijma; 6.30 uur ds. G. Mulder. Salvatorikerk. W de Zwijgerlaan: 10 uur ds. W. Tom; 6.30 uur ds. W. Wijma. Hooftstraat: 10 uur ds. G. Mulder: 6.30 uur ds. W. Tom. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 uur leesdlenst; 5 uur ds. K. Drost te Gouda. Chr. Geref. Kerk. Jeruzalemkerk, Grijpensteinstraat: 9.30 eh 5 uur ds. M. S. Roos. Oud-Geref. Gem., van Mandersloostraat: 9.30 en 4 u. leesdlenst. Rem. Geref. Gem., van Man dersloostraat: 7 uur ds Mackenzie te Lelden. Evangelisatie IJsbaangebouw: 10 uur Eredienst; 6.30 uur ds. G. van 'tWout Belg. Kongo. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. C. v. d. Bosch; 6.30 uur ds. J. Haitsma te Woerden. (Nleuwerbrug)6.30 uur ds. C. v. d. Bosch. Herv. Evang.: 9 uur ds. J. J. H. van Ree te Amsterdam. Geref. Kerk: 10 cn 6.30 uur ds. L. Loosman. (Nleuwerbrug)9.30 en 6.30 uur ds. G. van Reenen te Hilversum. Geref. Kerk (Vrllgem.): 9.30 uur ds. H. Scholte; 3 uur ds. K. Drost te Gouda. Ger. Gem.: 10 en 6 uur leesdlenst. Luth. Gem.: 10 30 uur ds. A. Jense. Evang. Kring: 10 uur Ere dienst; 7 uur dhr. A. Rademaker te Rot terdam. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. A. de Leeuw; 6.30 uur ds. W. L. Heljmans. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. J. van der Koolj te Wolfheze. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P J. deBruiln. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Ver. Vrfjz. Herv.; 10 uur ds. A. Kalis. Hazerswoiide Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. N. W v. d. Hout. Hillegom Herv Gem.: 10 uur ds. J. A. K. Krabbe; 5 uur ds. K. Schouten te Llsse. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur drs. A. H. Schippers. Ned. Prot. Bond: 10 uur (Nutsgebouw) mevr. BoekeRJJnbach. Evangelisatie-samenkomst: 3 uur (Nuts gebouw) de heer Jac. Zeegers, evangelist te Haarlem. (Maranatha-bl)eenkomst woens- dug 8 uur Nutsgebouw. spr. ds. J. Vis- scher te Amsterdam). Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree. Ned. Herv. Kerk te Noorden (gemeente Nieuwkoop) (Foto Leidsch Dagblad) Katwijk aan den Rijn Herv. Gem.: 9 30 uur ds, A. Makkenze (HD); 6 uur vie. J. van 't Kruis (Kapel Nieuwe Duin weg); 9.30 uur vie. J. van 't Kruis. Ge ref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. C. H. Ap- pelo te Den Haag-Loosduinen. Interker kelijke dienst ln gymnastieklokaal Narcis straat: 10.30 uur ds. J. H. Slllevls Smltt, hoofdvlootpredlkant en ds. C. R. H. ter Haar Romeny, vlootpredlkant M.V.K. Valkenburg. Katwijk aan Zee Herv. Gem., Niexiwe Kerk: 10 uur ds. Tukker; 6 uur ds Moe renhout. Oude Kerk: 10 uur ds. De Vos; 6 uur ds. Tukker. Kapel: 10 uur ds. Ha gen; 5 uur ds. De Vos. Gr. v. Prlnsterer- meer warmte minder roet zuinig Leimuiden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gfjsbers. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. H. J. Koffrle. Llsse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur (H. Doop) ds. G. Pettlnga; 7 uur Jeugddienst. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schou ten. Chr. Geref. Kerk: 10 uur leesdlenst; 3.30 uur ds. A. Scheppers te Hillegom. Ge ref. Gem.: 10 en 4 uur leesdlenst. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur. Oud-Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdlensten. (Maandag 7.30 uur ds. H. Wlltlnk te Doetlnchem). Ned. Prot. Bond: 10 uur geen dienst. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. Steehouwer te Alhpen aan den Rijn; 6.30 uur ds. W. H. de Jong. Geref. Kerk: 0.30 en 2.30 uur ds. D. J. Coumou te Haarlem. Chr. Geref. Kerk: 9 uur Dienst des Woords: 2 uur ds. M. S. Roos te Al phen aan den Rijn. Rem. Geref.; Gem.: 10 uur ds. A. W. Cramer. Nieuwveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. De Jong; 6.30 uur ds. Vermaas te Maars- sen. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Snel. Vrljz. Herv.: 11.15 uur ds. Los te Delft. Noordwllk-Binnen Herv. Gem.: 10 uur (H.D.) en 7 uur ds. J. v. Dok. (Plcké- straat): 10 uur Jeugdkerk. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur (v. d. Berghstlchting 11 uur) ds. Dekker. Ned. Prot. Bond (lokaal Lln- denjleln): 10.30 uur ds. A. J. Snaaijer te Heemstede. Noordwljk aan Zee Herv. Gem.: 10 en 5 uur (H.D.) ds. Cupédo. (Porque): 10 uur Jeugddienst. Geref. Kerk: 10 uur dr. Ferwerda; 5 uur ds. Bouma. Noordwijkerliout Herv. Gem.: 10 uur ds. A. H. Smits; 7 uur ds. W. F. van der Staat te Zevenhuizen. Oegstgeest Herv. Gem., Groene- of Willlbrordkerk: 10.30 uur ds. G. F. Cal- lenbach en vie. S. Mevburg. Pauluskerk: 10 uur (H.D.) en 7 uur ds. B. C. Visser. Ver. v. Vrljz. Herv., W. de ZwlJgerkerk: 10.30 uur ds. W. J. H. Hubeek. Geref. Kerk, Maurltslaan: 10 en 5 uur ds. Kap pers. Geref. Kerk (Vrljgem.)8.30 uur ds. R. Brands; 3 uur ds. W. G. de Vries te Leiden. Oude-Wetering Herv. Gem.: 9 uur (in de Geref. Kerk) ds. A. M Knottnerus; 2.30 uur (ln de Geref. Kerk) ds. S. P. Tabaksblatt te Den Haag (jeugddienst). Geref. Kerk: 10.30 en 6.30 uur ds. Kor net. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. R(jnsaterwoude Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. C. G. Baart te Heteren. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords: 2.15 uur ds. C. van der Weele te Ermelo. Kijnshurg Herv. Gem.: 10 uur ds. H. v. Gosllga; 6 uur ds. M. L. Groenewoud. (Bethelkerk)10 uur ds. M. L. Groene woud; 5 uur ds. H. v. Gosliga. Geref. Kerk (Petrakerk): 9.30 uur ds. Bijleveld; 5 uur ds. v. d. Linde Rapenburgkerk) 9 30 uur ds. v d. Linde; 5 uur ds. Post. (Maranathakerk): 9 30 uur ds. Post; 5 uur ds. Bijleveld. Geref. Kerk (Vrljgem.): 10 en 5 uur kand. Van Keulen te Heerde. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Kamp man. Sasscnhelm Herv. Gem.: 9. 10.30 en 5 uur ds Walvaart. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Kuiper. 5 uur ds. v. d. Berg. Chr. Ge ref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Van Pagee. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Ter-Aar Herv. Gem.: 10.30 en 2.30 uur ds. Llndenburg. Geref. Kerk: 9 en 2.30 uur ds. Heyner. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. De Jong. Vo« idioten Herv. Gem.: 10 uur Meilering rn ds. Saraber (openlngsdlenst winterwerk): 7 uur ds. Honnef te Lei derdorp. (Rijndijk): 10 uur hr. Knetsch. kand. t. d. H.D (Hulp en Heil): 10 uur zendt NU uw intekenbiijet voor de school: 10 uur ds. Offerlnga. Zeehospl- tlum: 6.45 uur ds. De Vos. Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur dr. D. K. Wlellnga te Was senaar; 4.30 en 6 uur ds. W. van der Lin den te Den Haag. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. De Jong. Geref. Kerk (Vrij gemaakt) 9.30 en 5 uur ds. Breen. Ge ref. Gemeente: 10 en 5 uur leesdlenst. Geref. Gemeente in Ned.: 10 en 6 uur leesdlenst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Kocrselman. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. v. d. Berg; 7 uur ds. Kuiper te Sassen- helm. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds J. P. Honnef (H.D. en opening winter werk): 6.30 uur dhr. J. v. d. Hoek (Zi|) kwartier): 10.30 uur dhr. J. v. d. Hoek (Gebouw): 10 uur Jeugdkerk. Gerei Kerk: 10 uur ds. Dijk; 6 30 uur dr H J Westerink te Leiden. (Zijlkwartier): 8 45 uur dr. H. J. Westerink; 5 uur ds. Dijk Vrljz. Herv. (Gebouw Lindelaan 12a) 10.30 uur dhr. J. W. Schneider te Lelden. geen opgave ontvangen. Geref. Kerk: 10 en o uur ds. Modderaar. Geref. Kerk (Vrlj gem): 10 en 5 uur ds. Meilof te Bolnes/ Slikkerveer. Waddinxrecn Herv. Gem. 9.30 uur els. J. R Cuperus: 6.30 uur ds. Graaf land te Woerden. (Esdoornlaan): 9.30 uur geen dienst; 6 30 uur ds. J. R. Cuperus (Stationsstrant) 9.30 en 7 uur ds. E. H. Kalkman (Avondm.). Geref. Kerk: 9 30 en 5 uur ds. J. Snoelj. Rem. Geref Ge meente: 10 uur da. Van 't Hof Visscher Oud-Geref. Gem,:'9.30 en 5 uur ds. A. P Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. •'s. H. L. Boonstra. Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur ds. F Wagener te Voorburg: 7 uur ds. W. A Mei.jering te Voorschoten. (Kleviets- erk): 9 uur Jeugdkerk: 10 uur ds J. T. Wlersma (Deylerhuis)9 uur Jeugdkerk: 10.15 en 7 uur ds H. Beker. Geref Kerk (Bloemcampiaan)10 en 5 uur ds. G. van Duinen. (Zijllaan): 10 en 5 uur ds. A. We hebben in onze weekmenu's al vaak tips gegeven om ook eens met minder bekende groenten en groente vruchten op tafel te komen! Zo hebt U inmiddels misschien al een heerlijke paprikarijstschotel gemaakt of waagde U het zelfs om uw groenteslaatje met wat reepjes paprika zo'n apart fijn smaakje te geven! Maar kwam U er ook al toe om uw kalfslapjes met pa prika tot iets heel bijzonders te maken? De paprika's en ook de champignons, die we erbij nodig hebben, zijn er nog. De kans om uw huisgenoten iets ver rukkelijks voor te schotelen is dus nog niet verkeken! Maak dus zondag eens „Hongaarse kalfslapjes". Maandag: Hutspot met klapstuk, fruit. Dinsdag: Gehaktballetjes, snjjbonen, aard appelen, gevulde sinaasappelen. Woensdag: Eieren ln kerriesaus, aardappelpurée, witlofsla, flensjes. Donderdag: Stamppot andijvie, speklapjes yog- hurtgrapefruitcocktail. Vrijdag: Haring met mayonaise, aardappelen, sperzieboontjes of hachée. sperziebonen, aardappelen, rijsttaart. Zaterdag: Paprikaspaghettischotel met sla, fruit. Zondag: Grape fruit, Hongaarse kalfslapjes, doperwten, aardappelen hazelnoten- vla. Hongaarse kalfslapjes. 4 kalfslapjes zouten, door bloem halen en in 60 gr. boter bakken. Wat zilveruitjes, 100 gr. gesneden champig nons, 2 in reepjes gesneden paprika's en een scheutje wijn erbij doen en alles tezamen gaar smoren. De jus met room afmaken en voor het opdienen gedeeltelijk over de lapjes gieten. Paprikaspaghettischotel. 100 gr. spekblokjes in 20 gr. boter bakken. 6 rode en groene paprika's er in reepjes gesneden by doen en 10 min. meesmoren, 250 gr. tomaten in stukjes snijden en in het spek- en paprika mengsel zacht maken en daarna ver mengen met 400 gr. gaargekookte spaghetti. Zonodig met wat zout en peper op smaak afmaken, op een schotel stape len en bedekken met was kaassaus. De rest van de kaassaus er apart bijgeven. Kaassaus: een gladgebonden saus maken van 3 dl bouillon, 1 dl melk,, 40 gr bloem en 40 gr boter en van het vuur af met 100 gr geraspte kaas ver mengen; eventueel met aroma, peper en zout op smaak afmaken. Rijsttaart: 1 '2 1 melk, 100 gr rijst, vanillestokje 50 gr boter. 25 gr bloem, 100 gr suiker, 50 gr gepelde, fijngehakte amandelen, 2 eierdooiers, iets zout. Van de melk met het vanillestokje en de rijst een dikke brij koken, deze goed laten afkoelen en het vanillestokje eruit halen. De boter tot room roeren, de eidooiers, de suiker, de gezeefde bloem, de amandelen en iets zout erbij doen, de rijstebrij erdoor mengen, deze massa voorzichtig door het stijfgeslagen eiwit scheppen, in een goed beboterde en met bloem bestoven springvorm doen en in een warme oven 1 uur bakken. Vos. Ned. Prot. Bond (Lange Kerkdam): 10.35 uur moj. ds. J. H. v .d. Slooten (afscheid). (Johannahuis)geen dienst. Soefibeweging (Wald. Pyrmontlaan 6) 11 uur universele eredienst. Herv. Evan gelisatie Dorpshuis i 10 en 5 uur P. Kooyman te Ridderkerk. Woiibrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. W. M. Ie Cointre te Amsterdam. Zevenhove Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Ver welt. (De Hoef) 7 uur ds. W. Verwet). Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur kand. J. Klapwijk te Amsterdam. Zncterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. G. J. vai Embden. Zuammerdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur de. C. L. v. d. Broeck. Geref Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar. Rem. Geref. Gem.: geen dienst.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4