Landen van liet Britse Gemebest pogen in New York te bemiddelen WEERBERICHT Bolletje/ Inspirerende toespraak van Diefenbaker bracht premier Macmillan tot uitstel van zijn vertrek Menzies en spoed naar Nash werden met Amerika ontboden Het NEVEDA breiboek is uit! Unilever verwijt minister v. Roov BORMANN OF HOGE NAZI IN ARGENTINIË GEARRESTEERD Vakraad Metaal werd het eens over hoger loon TOP-VOORDEEL JONGENSJAS 25,- (§ud Qïïe teuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1960 No. 30164 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 750 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Londense correspondent) Vermoedelijk zal de Britse premier Macmillan waarschijnlijk tot vol gende woensdag in New York blijven. Deze verlenging van zijn ver blijf heeft enige verrassing gewekt, omdat eerst was aangekondigd, dat hij vandaag, na zijn rede namens het gehele Westen, naar Londen zou terugkeren. Daarna was er sprake van, dat Macmillan zaterdag of zondag de terugreis zou aanvaarden, maar blijkbaar zijn de kansen op bemiddeling toch nog zo groot, dat de Britse premier een kans wil wagen. Het is thans duidelijk, dat het Britse Gemenebest, dat in de ko mende dagen zal vertegenwoordigd zijn door Macmillan (Engeland), Nehroe (India), Diefenbaker (Canada), Nash (Nieuw Zeeland), Menzies (Australië) en Nkroemah (Ghana), op een of andere manier zal trachten zijn gewicht in de schaal der volkeren te werpen. Het was Diefenbaker, die door zijn inspirerende rede van woensdag hier toe aanleiding gaf. Macmillan was hiervan zo onder de indruk, dat hij onmiddellijk besloot Nash en Menzies naar New York te laten komen. Heden ontmoeting met Kroesjtsjef Vanavond, na zijn rede, zal Macmil lan in de Sovjetrussische ambassade Kroesjtsjef ontmoeten. Dat Macmillan daarheen gaat is een kwestie van eti quette. In Parijs n.l. zocht Kroesjtsjef Macmillan in de Britse ambassade op. Het wordt niet onmogelijk geacht dat Macmillan er bij Kroesjtsjef op zal aan dringen de Amerikaanse vliegers van de door de Russen omlaag geschoten RB 47 vrij te laten om een ontmoeting tussen Eisenhower en Kroesjtsjef mogelijk te maken. Macmillan is van mening dat een dergelijk gebaar veel betere propa ganda voor Kroesjtsjef zou zijn dan het geen hij tot nu toe heeft gepresteerd. Hoewel officieel nog steeds ontkend wordt dat Macmillan als bemiddelaar tussen Eisenhower en Kroesjtsjef wil op treden, wordt Macmillans besluit om langer te blijven onwillekeurig als zo danig uitgelegd, hoewel als hoofdreden wordt opgegeven de Britse solidariteit, welke inderdaad een heilzame rol kan spelen in de verwarde situatie. Er is geen twijfel aan dat Macmillan met steun van het Gemenebest in New York de centrale wereldfiguur kan worden. Tot zover onze Londense correspondent. Tito bij Kroesjtsjef President Tito heeft gisteren premier Kroesjtsjef een bezoek gebracht in de residentie van de Sovjet-delegatie bij de V.N. in New York. De Russische eerste- minister verklaarde na afloop van het onderhoud (dat één uur en drie kwar tier duurde) dat zij niet tot enige over eenkomst waren gekomen, maar dat hun standpunten ten aanzien van alle kwesties dicht bij elkaar lagen. „Wij hebben het niet over ideologische pun ten gehad, omdat deze een kwestie tus sen partijen vormen. Ik ben echter voor zitter van de ministerraad en hij is pre sident van Joego-Slavië". Wel was gesproken over ontwapening, de kwestie van het uitschakelen van de koloniale regimes, het vraagstuk Kongo en de bescherming van de vrede in de gehele wereld. Desgevraagd zei Kroesj tsjef, dat er niet over zijn voorstellen aan de VJï. van gedachten was gewis seld. Russische plannen De Veiligheidsraad heeft gisteren een stemmig de verzoeken van Senegal en de republiek Mali om het lidmaatschap Mr. Beernink: Belastingverlaging °P een april? De voorzitter van de CHU, mr. H. K. J. Beernink, lid van de Tweede Kamer, heeft gisteravond tijdens een beschou wing die hy voor de Haagse Kamerkring van de CHU hield over Troonrede en miljoenennota, als zijn mening uitge sproken, dat de aangekondigde belasting verlaging grote kans maakt reeds per 1 april a.s. in te gaan. De regering zou, zo zei hij, er reeds op gerekend hebben, dat de Kamer zich zou verzetten tegen de datum van 1 juli. Door tot een compromis te komen zou de verlaging dan op 1 april kunnen in gaan. Had men, zo zei hij, de verlaging direct tegen 1 april aangekondigd, dan zou de Kamer wellicht hebben aange drongen op 1 januari, hetgeen voor de regering onaanvaardbaar is. IETS HOGERE TEMPERATUREN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, later matige tot krachtige wind tussen oost en zuidoost. Iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 30 september Zon op: 6.38 uur; onder: 18.21 uur. Maan op: 16.15 uur; onder: 0.54 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.05 en 23.43 uur. Laagwater te 6.15 en 18.55 uur. Dit blad bestaat alt 20 pagina's van de V.N. goedgekeurd. Het aantal V.N-leden komt hiermee op 98. Premier Kroesjtsjef verklaarde giste ren, dat hij een bijeenkomst van lidsta ten zal voorstellen om te spreken over herziening van het V.N.-Handvest, waar bij rekening wordt gehouden met zijn plan tot reorganisatie van het V.N.-se- cretariaat. Voorts verklaarde Kroesjtsjef, dat, als men het Russische ontwapeningsplan aanvaardt, de Sovjet-Unie akkoord zal gaan met de Westelijke voorstellen voor toezicht op de ontwapening. Kroesjtsjef zou voorts verklaard hebben, dat hij in stemt met het voorstel van de Poolse communistenleider Gomoelka om de grote mogendheden te verzoeken geen kernwapens te leveren aan hun bondge noten. De agendacommissie van de Verenigde Naties heeft besloten de kwestie-Kongo onder het hoofd „De situatie in de re publiek Kongo" op de agenda van de Al gemene Vergadering te plaatsen. Deze formulering is voorgesteld door Ceylon. De Sovjet-Unie had de kwestie-Kongo als „bedreiging van de territoriale on schendbaarheid en politieke onafhan kelijkheid van Kongo" op de agenda ge plaatst willen zien. Voorts besloot de commissie op voorstel van de Sovjet- Unie een „verklaring over het toeken nen van onafhankelijkheid aan kolo niale landen en volken" op de agenda te plaatsen. Niemand verzette zich tegen dit voorstel, evenals tegen het Ameri kaanse voorstel om „Afrika, een pro gramma van de Verenigde Naties voor onafhankelijkheid en ontwikkeling" op de agenda te plaatsen. 0 Slot pog. 2 Advertentie Franse regering in het offensief tegen ophitsen tot rebellie Als antwoord op de wijdver breide aanvallen op haar Algerijn se politiek heeft de Franse rege ring gisteren besloten de salaris sen van rijksambtenaren die aan zetten tot „desertie of opstand" in het leger, met driekwart in te krimpen. Het kabinet besloot tot de maatregel op een zitting onder voorzitterschap van president De Gaulle. Het was een antwoord op het onlangs verschenen manifest van 130 vooraanstaande Fransen, onder wie de schrijfster Frangoise Sagan en filosoof Jean-Paul Sar tre, waarin werd geprotesteerd tegen de nu al zes jaar durende oorlog in Algerije, en waarin dienstplichtige Fransen werden aangemoedigd niet op te komen. meer dan 100 patro nen met beschrijving w.o. 40 in volle kleuren Vraag uw winkelier of stuur een postwissel/postgiro (no. 301655) aan de Leidsche Wolspinnerij N.V., Zoeter- woudseweg 3, Leiden. Brits-Egyptische toenadering Als eerste stap op de weg naar een mogelijk herstel van de breuk die in 1956 door de Suez-crisis in de betrekkingen tussen Engeland en de Verenigde Arabi sche Republiek ontstond, hebben premier Macmillan en president Nasser gisteren met elkaar besprekingen gevoerd in New York. Het was voor de eerste maal sinds de naasting door Nasser van het Suez- kanaal dat een gesprek op hoog niveau tussen Engeland en de VAR tot stand kwam. Macmillan, die vergezeld was van zijn minister van Buitenlandse Zaken Lord Home, verbleef gedurende 42 minuten in het gebouw van de Egyptische dele gatie bii de V.N. Onjuiste voorstelling van zaken gegeven De Raad van Bestuur van Uni lever NV schrijft, dat bij de inter pellatie in de Tweede Kamer over de Planta-affaire door minister Van Rooy mededelingen zijn ge daan, die een onjuiste voorstelling van zaken geven. Meer dan door iets anders voelen wij ons getroffen door de gewekte indruk, dat het bij onze organisatie aan eerlijke medewerking met de overheid zou heb ben ontbroken", zo schrijft de Raad van Bestuur. „Wij stellen er prijs op als onze vaste overtuiging uit te spreken, dat de goede trouw, waarover door de minister bij zijn antwoord in tweede aanleg is ge sproken ten aanzien van leidende per sonen van onze organisatie, steeds even zeer aanwezig is geweest bij alle leden van ons personeel van hoog tot laag." „Van de belangrijkste punten uit het betoog van de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, die naar onze mening rechtzetting behoeven zullen wij Zijne Excellentie schriftelijk in kennis stellen". Zo schrijft het communiqué. Ook in Suriname In Suriname hebben zich nu ook twee gevallen voorgedaan van zogenaamde „Planta-ziekte". Het ene geval betreft een soldaat, het andere een arbeider. Het departement van Volksgezondheid had reeds eerder opdracht gegeven de betreffende merken uit de handel te nemen. Men kon de pakjes inwisselen by de importeur. Dezer dagen wordt een topfunctionaris van Unilever in Surina me verwacht om de kwestie te regelen. Het besluit van net Franse kabinet treft voornamelijk de in staatshanden zijnde Radio-television Frangaise, maar ook theater- en filmondernemingen waarin de staat is geïnteresseerd. Na het einde van de zitting publiceerde mi nister van Cultuur André Malraux een verklaring waarin gedreigd werd met intrekking van fondsen voor theater- en filmprodukties. Voor morgen heeft de Radio-televi sion Frangaise een 24-uurs-staking ge proclameerd uit protest tegen de poli tiek der bevroren lonen van De Gaulle. Dit is de kernreactor in Petten die dezer dagen kritisch is ge worden, d.w.z. dat een ketting reactie is begonnen, die zichzelf onderhoudt. Het is voor het eerst, dat in ons land een kernreactor voor wetenschappelijk onderzoek In gebruik is genomen Leeftijd van arrestant Flejer klopt niet met die van Hitlers plaatsvervanger In Zarate, een industriecentrum op ongeveer honderd km ten noord westen van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires, is een man gear resteerd, die volgens geruchten in werkelijkheid niemand anders zou zijn dan de plaatsvervanger van Hitier, Martin Bormann. Hij had daar enkele jaren op bescheiden voet geleefd, maar nadat de politie een tip had over zijn ware identiteit werd hij gevangen genomen. In af wachting van het resultaat van het onderzoek wordt de man gevan gen gehouden. Zijn tegenwoordige naam is Walter Flejer, hij is 48 jaar oud en hij mist zijn rechterarm. In de Bondsrepubliek worden deze berichten over de arrestatie van Bormann echter sceptisch beoordeeld, aldus onze correspondent in Bonn, nog te meer, daar ook van de zijde van de Argentijnse politie een tegenspraak is gepubliceerd. Daarbij komt, dat Flejer ongeveer vijftig jaar oud is en Bormann op het ogenblik ongeveer zestig jaar oud zou moeten zijn. Toch acht men het niet uitgesloten, dat Flejer, zo dan niet Bormann, toch een hooggeplaatste nazi is geweest. Hij ontving veel Duitsers bij zich thuis, die bekend stonden om hun nazi-sympa thieën. In Neurenberg bij verstek ter dood veroordeeld Na het geval Eichmann lijkt het toch niet uitgesloten, dat Bormann nog in le ven is. Van de in 1900 geboren Nazi-lei der heeft men nu al vijftien jaar aange nomen dat hij op 1 mei 1945 te Berlijn gesneuveld is. Hij was de enige nazi uit de machtige kleine kring rond Hitler van wie men evenwel nimmer absolute ze kerheid heeft kunnen zeggen, dat hij werkelijk dood was. Bormann werd in 1924 tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens deel neming aan een politieke moord door een Duits vrijkorps. Reeds in 1925 werd hij lid van Hitiers partij van de NSDAP, Prinses Maria Gabriella van Sa- voye, de dochter van ex-Koning Umberto van Italië, gefotografeerd tijdens haar verblijf op het eilandje Maddalena in de Middellandse Zee. in gezelschap van Prins Don Juan Carlos Bourbon van Spanje. Nog nooit zo blij geweest met f 25 - Mm Na moeizaam onderhandelen van gis termorgen tien uur tot vanmorgen vroeg met slechts enkele onderbre kingen zijn de partyen in de Vak- raad voor de Metaalindustrie tot over eenstemming gekomen. De volgende voorstellen zullen aan de bevoegde instanties in hun verenigingen voorgelegd worden en by aanvaarding daarna aan het College van Rijksbemid delaars: 1. Per 1 januari verhoging van de loon schalen in de CAO-metaal met drie procent en per 1 juli 1961 brengen op acht procent boven het huidige peil. Maximum-lonen per 1 januari 1961 verhogen met vier proeent en per I juli 1961 brengen op acht procent boven het huidige peil. 3. Deze lonen zullen gelden tot en met 31 december 1961. De mogelijkheid de Ionen per 1 juli 1961 zoals by af sluiten CAO overeengekomen ver valt. De mogelijkheid wordt geopend per onderneming in 1960 een extra- winstuitkering te doen van anderhalf procent van het jaa-.'oon en in 1961 eveneens anderhalf procent. waarin hy pas na de vlucht van Rudolf Hess naar Engeland (1941) werkelijk op de voorgrond trad. In dat jaar werd Bormann namelyk chef van de partij kanselarij. Tevoren had hij achter de schermen reeds 'n zeer grote invloed op Hitier gehad. Hij gold als een sluwe in trigant, die Hitiers vertrouwen volkomen genoot en die de NSDAP volstrekt be heerste. Het staat vast, dat hij op listige wijze gebruik heeft weten te maken van het falen van Himmler bij de aanslag op Hitler in de zomer van 1944, waardoor hij in de laatste tien maanden van de oorlog het gehele Duitse binnenland in zijn greep kreeg. Vlak voor de capitula tie bracht Bormann zelfs Göring ten val en werd officieel de opvolger van Hitier. Men neemt tot vandaag de dag toe aan ,dat Bormann gepoogd heeft op 1 mei 1945 Berlijn te verlaten. Daarbij zou hy door een Russische granaat zijn ge dood. Zekerheid heeft men daarover niet. In Neurenberg werd hij in het grote proces tegen de nazi-oorlogsmisdadigers by verstek ter dood veroordeeld. Advertentie Mooie gelegenheid die t> niet voorbij mog loten gaan: om met f 25.- ineens veel méér te doen. Zoonlief van zes een nieuwe jas voor dat geldl 'o Buitenkansje. Alleen deze weelb VAN-DE-WEEK Hoogstraat 1-2 - LEIDEN Uit het Leidsch Dagblad van I 29 September 1860: Alexander Dumas gaat i voort met de te Napels de kos- mische rol te vervullen. Men i weet, dat de dictator hem heeft benoemd tot directeur der mu- i sea en der opgravingen. Men i zegt, dat de romanschrijver den I post heeft aanvaard, maar op J voorwaarde van geen eed te E moeten doen aan Victor Erna- nuel. Alex. Dumas is altoos fier op den titel van Franschman, E 'letgeen hem niet belet alle da- gen door de straten van Napels E te wandelen met een vrouw in manskleederen. Dat i. toch de excentriciteit wat ver gedreven! Naar men uit Petersburg E meldt, heeft thans in vele dee- j| len van het Russische rijk eene zoo grote emigratie onder de Is- raelieten plaats, dat dc regering ee zich daarover bezorgd betoont. E Met het doel om daaraan een einde te maken, heeft zij de E ei plaatselijke autoriteiten gelast E de Israëlieten opmerkzaam te |j maken op zekere wettelijke be- E EE palingen, waarbij elke poging E j! om het land oogluikend te ver- E5 laten, gestreng wordt gestraft. E iiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiik

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1