PLANTA-AFFAIRE LEIDT TOT VERSCHERPING VAN WARENWET TOTO MET PRIJZEN IN GOEDEREN WEERBERICHT Vele halve waarheden van de Unilever: gaat het fabrieksgeheim soms boven de volksgezondheid NU NOU TRAMWEG - STRAKS TRAM WEG LUIDRUCHTIG GEDOE MOET NU MAAR EENS UIT ZIJN teiiivs Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1960 No. 30163 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E A E van üishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1750 per kwartaal; f2.55 per maand: f0.59 per week Witte Singel 1. Lelden Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 SCHULDVRAAG NOG IN ONDERZOEK (Van onze parlementaire redacteur) De Justitie heeft de schuldvraag in de Planta- affaire nog in onderzoek. Daarover kunnen daar om geen mededelingen worden gedaan. Uit de interpellatie in de Tweede Kamer van dr. Lam berts (PvdA) is gisteren wel gebleken, zoals de interpellant concludeerde, dat de waarheid er bij de Unilever steeds moest worden uitgetrokken nadat de artsen de oorzaken van de huidziekten hadden opgespoord. Het belangrijkste resultaat van de interpellatie vond dr. Lamberts, dat minis- „Hoe kan bij zo'n concern zo'n chaos zijn"? De heer Lamberts had zyn vragen scherp gesteld „Waarom heeft de Justitie niet ingegrepen toen bleek, dat de Unilever niet de hele waarheid vertelde? Dank zjj de goede verhoudingen te Rotterdam tussen de huisartsen en de Geneeskun dige Dienst zijn de onbekende ziekteverschijnselen met succes aangepakt kunnen worden. Gaat het fabrieksgeheim boven het algemeen belang van de volksgezond heid?", vroeg de heer Lamberts. Wil de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid het margarine-besluit zo veranderen, dat geen andere toevoegingen zijn toegestaan dan die door de minister zijn goedgekeurd? Wil de minister ook de Warenwet veranderen, zodat er een directe aanmel dingsplicht komt voor toevoegingen aan alle levensmiddelen? De wet van wettelijk toegelaten toevoegingen moet zo klein mogelijk worden gehouden en openbaar worden gemaakt, aldus de heer Lamberts. In Zweden worden 500 chemische middelen aan levensmiddelen toegevoegd, in Duitsland 1000 en in Nederland ongeveer hetzelfde aantal. Het is onverantwoordelijk geweest van de Unilever, zei de heer Lamberts, met een nieuw produkt te komen waarmee niet jarenlang proeven zijn genomen. „Waarom treden grote concerns zo onverantwoordelijk op?" Het komt door de verkoopmanagers, die door de verantwoordelijkheden van de wetenschapsmensen heenlopen. Daartegen moet de volksgezondheid optreden. maakt deel uit van het Justitiële onder zoek. De taak van de Justitie is een andere dan die van de volksgezond- heidsautoriteiten. De Justitie dient na te gaan of er strafrechtelijke overtre dingen zijn begaan en zo ja, tot vervol- ter Van Rooy heeft medegedeeld zich ten spoedig ste te zullen beraden over maatregelen voor een betere controle op grond van de warenwet, die hij dan eventueel ook wil aanvullen met het voor schrift van verplichte vermelding van alle toe voegingen aan levensmiddelen. Als de controle- apparatuur wordt versterkt, concludeerden de heren De Vreeze (KVP) en Geertsema (VVD), dan zal uit de Planta-affaire ook nog iets goeds zijn geboren. ging over te gaan. Dit onderzoek vergt tijd". Herhaling voorkomen Minister Van Rooy gaf de verzeke ring dat van de zijde der gezondheids autoriteiten van een tekortschieten in zorgvuldigheid geen sprake is. De geneeskundige hoofdinspecteur heeft op 6 september aan de directie van V.d. Bergh en Jurgens de vraag gesteld of de emulgator ook in het merk Locarne aanwezig kon zijn. Het antwoord luidde: Nee, alleen in Planta! De verdenking tegen Blue Band en andere margarine-merken werd echter als ge volg van een niet onbelangrijk aantal nieuwe ziektegevallen, die niet aan Plan ta konden worden toegeschreven, steeds sterker. De geneeskundig hoofdinspecteur heeft daarop andermaal met klem aan de directie van V.d. Bergh en Jurgens verzocht hem nauwkeurig en gedetail leerde gegevens te verschaffen over de mogelijkheden van vermenging van de emulgator bevattende margarine met andere merken en met name inlichtin gen te verstrekken over de verspeiding van deze partijen. Zijnerzijds is er met nadruk op ge wezen dat, indien deze gegevens niet zouden worden verstrekt, dit er onher roepelijk toe zou moeten leiden, dat aan alle artsen mededeling zou moeten wor den gedaan over het optreden van ziek tegevallen na het gebruik van margarine, onder welke merkennaam dan ook. De geneeskundig hoofdinspecteur heeft er daarbij op gewezen dat alleen door opening van zaken algemene publiciteit met de daaraan verbonden repercussies kon worden voorkomen. Nader onderzoek Bij nader onderzoek is duidelijk komen vast te staan, dat vermengingen met de emulgator met name betrekking hadden op die merken, waaronder ook Locarno, waartegen de geneeskundig hoofdinspec teur een verdenking koesterde. Al heeft bij het onderzoek in de fabriek het aan geen medewerking ont broken, beter was het toch geweest in dien al deze gegevens spontaan aan de directeur-generaal en geneeskundig hoofdinspectie waren verstrekt. Een enkele exportpartij blijkt ook aan de besmetting met Planta-rood te heb ben blootgestaan. „Het ligt niet op mijn weg", zei mi nister Van Rooy, „De Kamer een in zicht te geven in de verhoudingen bin nen het Unilever concern. Evenmin zal ik mij verdiepen in vragen, die verband houden met de relatie Margarine-union en V.d. Bergh en Jurgens. Deze relatie Spoedig beraad „Zoals bekend is de controle op de handhaving van de warenwet voorschrif ten niet tot een rijkstaak gemaakt, maar deze is in handen gelegd van de zelf standige keuringsdiensten van waren, zijnde inter-gemeentelijke lichamen. Ik zal mij ten spoedigste beraden over de maatregelen, verklaarde de minister, die in het kader van de warenwet getroffen moeten worden. Zoals bekend is reeds op 7 september een brief aan de advies commissie warenwet geschreven om in deze van advies te dienen. De door de heer Lamberts gedane suggestie met be trekking tot het margarine-besluit, dat wil zeggen een wijziging in de zin van het Duitse stelsel (beperkende opsom ming van de toevoegingen en verder niets) zal zeker ernstig worden over wogen, evenals de voorgestelde wijziging van de warenwet in Amerikaanse zin: verplichte vermelding van alle toevoe gingen aan levensmiddelen. Ik ben het geheel eens met de opvattingen van de heer Lamberts dat de lijst van toe voegingen zo beperkt mogelijk moet wor den gehouden. Intussen is het mij be kend dat de adviescommissie warenwet zich reeds op 30 september aanstaande hierover zal beraden' O Slot pag. 2 De minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, is bereid de sport- toto doorgang te laten vinden. Echter binnen het kader van de (oude) loterij wet. Dit is het resul taat van een onderhoud tussen de heer Beerman, staatssecretaris mr. Y. Scholten en vertegenwoordigers van de Nederlandse Sport Federa tie en het Comité Sportprijsvragen, dat gisteravond ten departemente van Justitie werd gehouden. Onderwerp van de bespreking was, hoe na de verwerping van het wetsontwerp tot wijziging van de loterijwet op basis van de bestaande wet, met name artikel 3, een oplossing zou kunnen worden ge vonden met inachtneming van de daarin liggende beperkingen. Namens de regering werd gesteld, dat in beginsel een vergunning zou kunnen worden verleend, op een aanvrage, waar uit blijkt: A. dat de loterij van beperkte duur zou zijn. B. 'dat de prijzen uitsluitend in goe deren worden uitgekeerd en dus niet in geld en geldwaardig papier. C. dat de belangen die de loterij be oogt te behartigen niet te zeer uiteen lopen. De toto zal niet meer worden georga niseerd door de KNVB, maar door de Nederlandse Sport Federatie en het Comité Sportprijsvragen in een verhou ding van drie tot één. Dit betekent dus, dat de toto drie weken voor de sport (NSF) en één week voor charitatieve doelstellingen (het Comité) zal draaien. In verband met het bijzondere karak ter van de sportprijsvragen werd boven dien de eis gesteld, dat de aanvrager De minister van Justitie, mr. A. C. Beerman en de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. Chr. J.M. A. van Rooy vol- Uitstel interpellatie over Defensie in Eerste Kamer De voorzitter van de Eerste Kamer, mr. Jonkman heeft gisteren moeten me dedelen, dat de interpellatie van de heer Van Riel (VVD) inzake de Defensienota wegens ziekte van de interpellant voor onbepaalde tijd uitgesteld moet worden. gen met gespannen aandacht de sprekers in het Kamerdebat over de Planta-affaire. Churchill trekt weer naar Riviera (Van onze Londense correspondent) Zodra het echte herfstweer zjjn in trede doet, dat in Engeland altijd tevens het begin betekent van de ver raderlijke mist, zoekt de 85-jarige Sir Winston Churchill zoals gebruikelijk de warme Rivierazon op. Vandaag vloog hij, vergezeld van zijn echtgenote, naar Monte Carlo. Het is juist twee maan den geleden dat Sir Winston in Londen terugkeerde van zijn tocht op het jacht van de Griekse miljonair Onassis door de zuidelijke wateren. De Churchills zijn thans van plan een maand in een aan Onassis toebehorend hotel in Monte Carlo door te brengen. In februari logeerden zij daar eveneens in de beste suite op de achtste verdieping, dat een beschut terras heeft met een schitterend uitzicht, dat Churchill volop de gelégenheid biedt tot schilderen. Maandag presideerde Sir Winston Churchill een lunch ter ere van zijn be langrijkste militaire medewerker in de oorlog, Lord Ismay, ter gelegenheid van de verschijning van diens gedenkschrif ten De 79-jarige oorspronkelijk Engelse beeldhouwer Bryant Baker, die de Ame rikaanse nationaliteit bezit, zal binnen kort een nieuwe marmeren buste van Sir Winston maken. Baker is een be roemdheid. Toen hij nog student was maakte hij in opdracht van Koningin Alexandra een beeld van Koning Eduard VII. Verder beeldhouwde Baker drie Amerikaanse presidenten naar het leven: Hoover, Coolidge en Taft. Zijn enorme brons „De pionierster" (The pioneer woman) is na het Vrijheids beeld het meest gefotografeerde monu ment in de Verenigde Staten. Geen bezoeken meer... De Sovjetrussische delegatie bij de Verenigde Naties heeft de New- yorkse politie meegedeeld dat zij geen bezoeken meer wenst van mensen die persoonlijk komen plei ten voor het verstrekken van uit reisvisa aan verwanten die zich in de Sovjet-Unie bevinden. Gisteren trachtte een Lithause vluchteling zich een weg te banen door het politiekordon rondom het hoofdkwartier van de Sovjetdele gatie, waar Kroesjtsjef verblijft. Hij vertelde later enkele dagen te heb ben gewacht om de rode premier persoonlijk te vragen zyn vrouw, dochter en schoonmoeder toestem ming te geven zich in de Verenigde Staten te vestigen. „Op een gege ven moment kon ik mij niet langer inhouden. Mijn hart dwong me dit te doen". zich bereid moet verklaren tot registra tie van de deelnemers, terwijl de maxi mumprijs in goederen per deelnemer ten hoogste een waarde van f. 50.000 zal mogen bedragen en de inzet per deel nemer maximaal f. 2. De Nederlandse Sport Federatie en het Comité Sportprijsvragen zullen zich in eigen kring nader beraden, maar achten in principe de tijdelijke oplossing als hierboven aangegeven, in de huidige situatie aanvaardbaar, waarbij als over weging gold, dat de zelfwerkzaamheid van de sportverenigingen voor alle doel einden die het wetsontwerp beoogde te behartigen, zou kunnen worden besten digd. OVERWEGEND DROOG De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Nu en dan overdrijvende wolkenvelden, maar op de meeste plaat sen droog weer. Zwakke tot matige oos telijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 29 september Zon op: 6.37 uur; onder: 18.24 uur. Maan op: 15.33 uur; onder: -.- uur Hoogwater te Katwijk te 9.27 en 22.11 uur, laagwater te 4.43 en 17.15 uur. Dit blad bestaat alt 20 pagina's Eisenhower en Macmillan zeggen: Kroesjtsjef houdt nog voldat gesprek zal afhangen van Amerikaanse president (Van onze Amerikaanse correspondent) Egyptes president Nasser kreeg gisteren luid applaus, toen hij de Algemene Vergadering voorstelde, dat Eisenhower en Kroesjtsjef onder auspiciën van de Verenigde Naties onderhandelingen zouden beginnen over ontwapening. Kroesjtsjef zat als altijd in de zaal en applaudisseerde demonstratief mee. Ongeveer tezelfdertijd gaven Eisenhower en Macmillan na een langdurig gezamenlijk ontbijt een gemeenschappelijke verklaring uit, waarin zij, populair gezegd te kennen gaven, dat het nu maar eens uit moest zijn met dat luidruchtig gedoe in de Assemblee. Officieel heette het „dat Eisenhower en Macmillan ten zeerste hopen, dat de Assemblee na het stormachtige begin zich zal kunnen concen treren op ernstig, sober en constructief "werk, voor op het gebied van de ontwapening". Intussen heeft de Russische premier te kennen gegeven, dat een gesprek van president Eisenhower afhangt, omdat de betrekkingen afgebroken werden door hen, die de U-2 uitzonden. verzoeningsgezinde, althans in de ogen van de vele kinderen-in-politieke-boos- heid, die hier rondlopen. Slot pag. 2 Castro zou vandaag New York verlaten Amerikaanse topfiguren voelen er wei nig voor de Russische propaganda-ver- toningen bij te wonen. Eisenhower is reeds weer naar Washington vertrokken. Maar Kroesjtsjef lykt wel van plan te zijn het zitrecord te verbeteren. Terwijl andere delegatieleiders komen en gaan, elkaar in hotels bezoeken of gesprekken voeren in de wandelgangen, zit het drie tal Kroesjtsjef, Gromyko en Zorin braaf te luisteren naar de soms urenlange speeches. De sprekers van de satelliet- landen zijn er toch misschien niet zo zeker van, hoelang hun hoogste baas daar nog zal zitten. Het valt namelijk op, dat zij bijna allen hun best gedaan hebben vroeg aan het woord te komen. De Albanees sprak in het Russisch, de Roemeen, de Tsjech en de Pool spraken in hun eigen taal. Maar dat was dan ook het enige eigene in hun speeches. Want zij surveerden een droog mosko- visch gebad en men kan zich voorstellen dat Kroesjtsjef zich meer vermaakte by de rede van Castro, al duurde die dan ook vier en een half uur. Castro is de eerste internationale druktemaker, die New York gast verlaten. Hij zou van middag vertrekken, tot grote opluchting van de Newyorkse politie, die nu in elk geval een escorte minder zal hebben te verlenen! Dit is een stukje tramrails tussen Rijnsburg en Noordwijk. Het is een klein stukje van de laatste veertig kilometer trambaan van de NZH. Die tram rails voelen zich enigszins verongelijkt, want we hebben nog nooit wat aardigs over ze geschreven. Vandaag willen wij dat goed maken. Ze krijgen een ereplaatsje op de eerste pagina want nu zijn ze nog tramweg, maar zeer binnenkort gaat de tram weg en op zo'n moment van scheiden wil je nog wel eens iets goeds van elkaar denken Wat er dan allemaal voor goeds te vertellen valt over de ver dwijnende tram en de komende bussen, dat vindt U elders in dit blad zeer uitvoerig opgesomd. Preoagancta-voordeel De Amerikanen zeggen geen heil te zien in een ontmoeting tussen Kroesj tsjef en Eisenhower Daar kunnen zij heel goed gelijk in hebben. Maar toen Nasser gisteren zulk een ontmoeting voorstelde, bleek er in de Assemblee groot enthousiasme voor te bestaan. Kroesjtsjef toonde duidelijk, dat hij, zoals hy trouwens al eerder had gezegd, tot zulk een ontmoeting bereid is. Aldus wordt Eisenhower de kwade pier ge maakt, die zich terugtrekt, tegenstribbelt en niet t-remoetkomend wil zjjn. Men kan toegeven, dat er thans geen sfeer voor serieuze onderhandelingen is, maar Kroesjtsjef krygt een kans een propa- ganda-voordeel te behalen door zich daartoe bereid te verklaren. Dit is een spel. waarbij hij niet kan verliezen. Of het tenslotte tot een ont moeting komt of niet, Kroesjtsjef is de De roman ,jHet huis der con flicten" is een verhaal met een typisch Engelse sfeer. Het is de bewogen episode uit het leven van een jong meisje, dat een be trekking vindt bij een rijke fa milie op het platteland en daar, tegen wil en dank, het middel punt wordt van de vele conflic ten, die zich tussen de gezins leden afspelen. Dit boeiende, en allengs naar een climax voerende, verhaal zal door ons als vervolgverhaal wor den gepubliceerd. Het is van de hand van de schrijfster Iris Bromige, van wie de lezers reeds eerder een roman in ons blad hebben kunnen aantreffen. VOOR EIND SEPTEMBER GRAANOOGST GEBORGEN Vóór eind september zal de gehele graanoogst zijn geborgen. De indruk be staat dat omstreeks 17 september nage noeg de gehele oppervlakte granen was gemaaid en voor ongeveer 90% gebor gen, met uitzondering van de akkers in Groningen en de IJsselmeerpoIders, waar op die datum nog op oppervlakten van betekenis het graan nog niet was binnengehaald. Minister V. G. H. Marijnen deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van Meel (KVP) over de huidige stand van zaken bij de akkerbouwprodukten. (9t/(/ Qh Uit het Leidsch Dagblad van H 28 September 1860: I Bij de Engelsche vloot wor- I g den thans proeven genomen g met ligte kanonnen, in het g mastwerk en wand der schepen g aangeb- agt, teneinde te weten g te komen, of het mogelijk is op g die wijze het dek der zooge- g g naamde gepantserde schepen te g beschieten.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1