Kamerleden in Roelofarendsveen SNEI.FI X Noorwegen treedt toe tot de overeenkomst voor walvisvaart „Uitbrekers" van Celle spraken geen woord over hun geheim..... WEENSE CRITICI ZIJN VOL LOF VOOR TOON HERMANS Ontsnapte gevangene overviel een kruidenier te Hoogblokland Opgericht 1 maart 1860 Maandag 26 september 1960 Derde blad no. 30161 Ruilverkaveling had aandacht Dat de streekontwikkeling en ruilver kaveling de volle aandacht heeft van de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal is wel zeer nadrukkelijk tot uiting gebracht in een tweedaagse stu diereis welke door de leden van de vaste commissies uit de Kamer voor Maat schappelijk Werk, Sociale Zaken en Fi nanciën vrijdag en zaterdag is gehou den door resp. de zgn. Komgronden tus sen de rivieren in Gelderland, de noord westelijke Veluwe en het Ruilverkave- lingsgebied in Roelofarendsveen. Zaterdagmiddag arriveerde het hoge gezelschap te 1 uur aan het Paviljoen „De Brasem" waar hen door de Stich ting Publiciteit Plattelandsvernieuwing een lunch werd aangeboden. De burge meester van Alkemade viel hierbij de eer ten deel als tafelvoorzitter te mogen fungeren. Begrijpelijk is het derhalve dat burge meester E. J. M. Kolfschoten met beide handen de geboden gelegenheid dank baar aanvaardde om hierbij gelijktijdig een inleiding te houden over de ontwik keling van het tuindersdorp uit Roelof- Inbrekers ontsnapten Voorbijrijdende trein was hinderpaal (Van onze Amsterdamse correspondent) Een voorbijrijdende trein in de rich ting Zaandam heeft de Amsterdamse politie zaterdagmorgen verhinderd een der daders te grijpen van een inbraak in een fabriek van lederen kleding aan de Utrechtsestraat. De daders zijn op vrije voeten maar de buit, circa f 6000 aan nappa- en suède jasjes heeft men in beslag kunnen nemen. In de nacht van vrijdag op zater dag is voor de tweede maal in zeer korte t«d ingebroken in de kleding fabriek van de firma „Verha". De vorige maal zijn de inbrekers met hals brekende toeren via het dak in het gebouw doorgedrongen en namen zij voor duizenden guldens aan lederen lederen jasjes weg. Deze keer hebben de indringers de voordeur geforceerd. De deur die het kantoor afsloot is in getrapt- en omdat de sleutel nog in de brandkast stak, kostte het weinig moeite deze open te maken. De brand kast bevatte echter geen geld. Wel werd in een geldkistje het loterij-geld van het personeel circa f70 ge vonden en weggenomen. In het maga zijn werden de jasjes met deskundigheid uitgezocht. Uitsluitend de beste kwali teiten zijn gestolen. De buit werd in een personenauto geladen en toen men wegreed zou de inbraak als geslaagd kunnen worden beschouwd, zij het niet dit de daders een fout begingen door zich aan de andere zijde van de stad ietwat vreemd te gedragen. Dat vond althans een bewoner van de Spaarndam- merstraat, die opbelde om te vertellen dat twee mannen zich verdacht bij een auto ophielden. Toen de patrouille auto van de politie de straat inreed namen de beide man nen de benen. Een hunner vluchtte de spoorbaan op en omdat hjj de meeste kans van arrestatie bood, zette de be manning van de politie-auto hem na. De voorbijrijdende trein noopte de agen ten de achtervolging te staken. De auto waarin de buit was geladen, bleek te zijn gestolen. Verkeersdoden Twee motorrijders zyn zaterdag middag in de Tweede Hugo de Groot straat in Amsterdam frontaal tegen el kaar gebotst. De 22-jarige monteur J. Witte uit Amsterdam, die een der moto ren bestuurde, kwam om het leven. De bestuurder van de andere motor, de 54-jarige betonvlechter J. Pater uit Amsterdam, werd met een schedelbasis- fractuur in het Wilhelminagasthuis op genomen. De 20-jarige J. Swanink te Soest is gisteravond op slag gedood, doordat hij door een passerende auto werd geschept. In de buurt van de spoorwegovergang moest de automobilist uitwijken voor drie voetgangers. Toen hij weer naar het rechterweggedeelte stuurde schepte hij de heer Swanink, die daar met zijn verloofde wandelde. Gisteravond is de 62-jarige G. van Dijk uit Winschoten om het leven ge komen door een aanrijding. Hij reed op zyn fiets te Holte,(gemeente Onst- wedde), lette onvoldoende op het ver keer En werd toen aangereden door ee- personenauto, uit Vrieseloo. Gisteravond is op de Bosstraat te Soest een 18-jarige jongeman door een auto aangereden en gedood. HU liep met een 16-jarige meisje aan de rechterkant van de weg en werd door de autobestuurder niet opgemerkt. arendsveen. Allereerst ae problemen ter plaatse welke tot een ruilverkave ling en streekontwikkeling aanleiding hebben gegeven. Voorts de hiertoe ge vonden oplossingen en mogelykheden welke alsnog in studie en voorbereiding zyn. Vooral betreffende dit laatste werd het belang hiervan voor de ontwikkeling van Roelofarendveen door spreker sterk benadrukt en sprak het vertrouwen uit dat hiervoor by de betrokken instanties een objectief begrip gevonden zal wor den. Voorts werd door ir. Kuipérie van de Cultuurtechnische Dienst de technische zyde van de ruilverkaveling en streek ontwikkeling in Roelofarendsveen nader belicht. Hierbij bleken de aanwezige Ka merleden bijzonder geïnteresseerd en na men daarby ook kennis van de bestaan de woningproblemen in Roelofarends veen met de daaraan verbonden oplos singen welke men hiervoor in en buiten het dorp heeft gevonden. Hierop volgde een geanimeerde excur sie per autobus over de aangelegde nieu we ruilverkavelingenswegen alsmede door de oude dorpskern. Vervolgens maakte men een rondvaart per boot door de polder en werd aan diverse tuinders- bedrijven een bezoek gebracht. Dat men met interesse en belangstel ling van de ontwikkeling in Roelof arendsveen heeft kennis genomen, bleek wel uit de vele vragen welke werden ge steld. Natuurlijk mocht een aangename herinnering hierby niet achter blijven waarvoor een boeket prachtige Veense anjers aan de ruim 20 leden der Twee de Kamer en enkele heren van de Cul tuurtechnische Dienst aan ieder per soonlijk werd aangeboden. Voldaan over de genoten gastvrijheid en de opgedane kennis over de ontwikkelingsactiviteiten in het gebied Roelofarendsveen ging het gezelschap plm. 4 uur per autobus weer huiswaarts. Tot slot mogen wy hierby niet verge ten te vermelden dat deze excursie ook de aandacht had getrokken van de Ned. Televisie Stichting, waarvan de gemaak te filmopnamen in het journaal van morgen des avonds te 8 uur vertoond zullen worden. De Tweede Kamerleden klaar om met de „brandstoffenboot" de vaar tocht door het verkavelde gebied te maken. Op de voorgrond met zon nebril burgemeester Kolfschoten, die namens het gemeentebestuur als gastheer optrad. (Foto Leidsch Dagblad) KONINGIN OPENT NIEUW ZIEKENHUIS H.M. de Koningin heeft het voor nemen op 27 oktober het nieuwe zieken huis van het Ned. Roode Kruis te 's-Gravenhage officieel te openen. Duur brood (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitsers genieten de twyfel- achtige eer, dat hun brood het duurste is van de landen der Europese Econo mische Gemeenschap (EEG). Een kilo witbrood kost in de Bondsrepubliek n.l. 1,10 mark per kg. in België 0,63 mark in Frankrijk 0,67 mark in Italië 0,97 mark in Nederland 0,60 mark (een mark is circa 90 cent). Mits Nederland hetzelfde zal doen De waarnemende Noorse zaakgelas tigde in Den Haag, de heer Tore Boegh- Tobiassen, heeft meegedeeld, dat Noor wegen onvoorwaardelijk weer zal toetre den tot de internationale overeenkomst voor de walvisvaart. De voorwaarden die zullen beslissen of Noorwegen lid zal blijven, zijn ten eerste, dat ook de Nederlandse regering tot de overeenkomst zal toetreden, dat het Sovjetrussische aandeel in de walvis vangst in het' Zuidpoolgebied beperkt zal blijven tot 20% van de totale vangst en dat binnen redelijke t\jd overeenstem- Schandaal van vrolijke gevangenis in de buurt van Hannover werd stevig bestraft Corrupte cipiers.. (Van onze correspondent in Bonn) In de kleine stad Celle, ten noor den van Hannover, hoorden zaterdag een gangster, zijn vrouw, een helper en een voormalige cipier straffen van 2 tot 3 jaar tuchthuis tegen zich uitspreken. Maar daar mee zo bleek duidelijk uit een der meest sensationele Westduitse processen van de laatste jaren het raadsel van de „vrolijke gevan genis van Celle" niet uit de doeken gedaan. Nederlandse kleinkunstenaar heeft eerste ronde gewonnenen nu het publiek Zelfs „zure" bladen staan vol lof (Van onze Weense correspondent) De kunstcritiek in Wenen be hoort niet tot het gemakkelijkste soort. Ze vertoont wel een behoor lijk niveau, maar ze stelt hoge eisen en is eigengereid, omdat de meeste critici graag willen opvallen door met opzet iets anders te schrijven dan hun collega's. Ze critiseren ongetwijfeld zeer intelli gent en dikwijls ook geestig, maar de waarheid wordt graag opge offerd aan een woordspeling, aan een hatelijkheidie of aan een fijne formulering. Daarom valt het des te meer op, dat de gehele pers van Wenen zo vol lof is over het op treden van Toon Hermans en dat zij zelfs eensgezind blijkt te zijn in het gebruik van ongeveer dezelfde formuleringen en in een waarde ring zonder voorbehoud. Wanneer het succes van deze kritiek afhangt, breekt er binnenkort een storm los op het Renaissance-theater waar Toon Hermans zich na een eerste be- grijpelyke onwennigheid zo langza merhand thuis begint te voelen. Dat ge voel van zekerheid zal by hem nog toe nemen, nu hy kennis heeft genomen van de recensies. Dat laatste heeft hy be slist gedaan en hy zal zich opgelucht voelen, want in zyn openhartigheid ver telde hy ons nog voor zyn eerste optre den. dat hij zeer veel respect heeft voor de kritiek, omdat daarvan in het begin het meeste afhangt. Welnu, de eerste ronde heeft Hermans met glans gewon nen. Alle dagbladen hebben over hem geschreven en wel zeer uitvoerig, gemid deld twee, soms drie kolommen en zon der een enkele uitzondering hebben ze allen de trommel voor Toon geslagen. Niet alleen de ietwat deftige „Presse" en het serieuze „Neues österreich", waarin zijn optreden wordt ingeleid als „grote kleinkunst." De „Presse" laat zelfs haar ge bruikelijke gedistancieerde styl varen en treedt bijna op als een soort reclame maker door te schrijven: „Wie in de ko mende vier weken nog een avond vrij heeft, mag in geen geval de gelegenheid verzuimen om van de hier nog onbeken de Hollandse kunstenaar te genieten. Hier kan men nu eens kleinkunst zien in de hoogste perfectie, humor die niet in banale grappen ontaardt. Hermans is een chansonnier zoals misschien alleen Frankrijk nog heeft in Chevalier". Het „Kleine Volksblatt" zegt vrijwel hetzelf de, maar op een andere manier, die is aangepast aan de meer eenvoudige le zers; „Laat men vooral niet vergeten dat men in de komende vier weken zyn Geef me duizend gulden (Speoiale berichtgeving). De alleenwonende kruidenier G. Huisman in Hoogblokland hij Gorkum heeft zaterdagochtend in alle vroegte de schrik van zijn leven gekregen toen hij, uit zyn slaap gewekt, door een inbreker met een revolver werd bedreigd. De oude baas trok het licht aan, dat prompt door de indringer weer werd uitgetrokken. „Ik moet geld heb ben, geef me duizend gulden". De heer Huisman zei dat hy geen gel'd had. waarop de indringer om f500 vroeg. Telkens als de heer Huisman het licht aandeed deed de vreemdeling het weer uit. Tenslotte ontstond er een ru zie, waarbij de heer Huisman heftig te keer ging. Zyn buurman, de heer Slob en diens echtgenote waren wakker ge worden door de herrie. Toen zij de deur open deden zagen zy zich terstond geplaatst tegenover een vreemdeling. Toen zij het licht aan draaiden riep hij: „Handen omhoog of ik schiet". De heer Slob, voor geen klein ge ruchtje vervaard, dacht „de eerste klap is een daalder waard" en besprong de vreemdeling. Er ontstond een geweldige worsteling in de kleine woonkamer Ook de heer Huisman hielp mee de indrin ger te overmeesteren. Deze slaagde er ndet in los te komen. Mevrouw Slob was inmiddels de straat opgerend en maakte groot alarm, waarop verschil lende buren naar buiten kwamen Men waarschuwde de politie. De worsteling in de xamer ging nog steeds door, totdat de heer Slob een klomp kon grijpen en een klap op het hoofd van de inbreker was voldoende om deze te versuffen. De politie kon hem tenslotte inrekenen De indringer had de heer Slob tydens de worsteling enkele wonden toegebracht. De gearresteerde werd in het arres tantenlokaal te Arkel ingesloten. Het bleek te zijn een 31-jarige man uit het naburige Gorkum. In het donker had hy de winkel lade laten vallen en slechts uit een portemonnee f 7 ontvreemd benevens een polshorloge. De grote buit dacht de inbreker bij de heer Huisman zelf te vinden. Hij is een goede bekende van de politie. Kortgeleden ontsnapte hij uit de Dordtse gevangenis. SOEKARNO MAAR DE Y.S. VERTROKKEN Met delegatie van 50 personen President Soekurno is vanmorgen naar New York vertrokken waar hij, zoals ge meld, een toespraak zal houden tot de Algemene Vergadering der V.N. Hij zal te Manilla een uur overblijven en daarna voor een bezoek van twee dagen naar Tokio doorreizen. Soekarno wordt vergezeld door een delegatie van 50 personen, o.w minister Soebandrio van Buitenlandse Zaken en minister Nasoetion van Defensie. Voor zijn vertrek van het vliegveld deelde Soekarno mede, dat hy zich met de volle instemming van het Indonesi sche volk naar de V.N. begeeft en dat hetgeen hij daar zal doen in het belang zal zijn van de gehele mensheid. Tydens zyn oponthoud te Manilla zal Soekarno op het vliegveld een kort on derhoud hebben met president Carlos los Garcia van de Philippynen. In Japan zal hy een ontmoeting hebben met mi nister-president Ikeda. zyn toespraak tot de Algemene Verga dering der V.N. zal hy houden op 30 september of 3 oktober. Minister Soebandrio verklaarde, dat Indonesië zou stemmen voor een even tueel voorstel tot een gewyzigde samen stelling van de Veiligheidsraad, gezien de veranderingen die zich laatstelyk in de wereld hebben voorgedaan, en voor Jaarlijkse Roode Kruis- wedstrijde?! te Hilversum De afdeling Hilversum van het Ned. Roode Kruis trad zaterdag op als gast- vrouwe der nationale rode-kruiswedstrij- den, waaraan ruim 100 personen deel namen. Uit elk der elf provincies waren twee teams naar Hilversum gekomen be nevens de beide ploegen die in 1959 be slag wisten te leggen op de kampioens titel. Dit jaarlijks samentreffen van 24 help sters- en helperscolonnes gaf een duide- lyk beeld der geoefendheid van de deel nemers en deelneemsters Nadat in de ochtenduren de deel nemers en andere belangstellenden wa ren welkom geheten door luitenant- generaal b.d. P. Alons, de commandant van het Rode Kruiskorps, werd een aan vang gemaakt met de helpsterswedstry- den. 's Middags kwamen de herenteams aan bod Een jury, bestaande uit artsen en ver pleegsters beoordeelde de verrichtingen van de in de wedstrijd uitkomende ploe gen, die over het algemeen zeer behoor lijk werk hebben te zien gegeven. De or ganisatie van deze nationale wedstryden was de plaatselyke afdeling opgedragen ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan. De uitslag luidde tenslotte. Helpstersploegen1. Leeuwarden met 329 punten, 2. Wolvega met 326 punten en 3. Oude IJssel met 309 punten. De commandante van het RKK-team uit Wolvega, mej. J. Bultsma, ontving als beste ploegleidster een door Koningin Juliana beschikbaar gestelde zilveren medaille. Helpersploegen1 Emmen met 485 punten, 2. Doorn met 473 punten en 3. Axel met 457 punten. Als beste ploeg- commandant werd een, eveneens door de Koningin beschikbaar gestelde, zilveren medaille uitg-reikt aan de heer A. Hars kamp uit Doorn, de benoeming van verschillende leden van de raad. Soebandrio deelde voorts mede, dat president Soekarno te New York zo mo gelijk een onderhoud zal hebben met premier Kroesjtsjef en met andere staatshoofden en regeringsleiders. Binnen een jaar slaagden in 1958 1959 twee flinke groepen gevaarlijke gangsters erin te ontsnappen uit de ge vangenis van Celle, een 250 jaar oud gebouw dat volgens politiedeskundigen hermetisch was afgesloten. Er moest een waar komplot zijn waarvan de draden liepen van de hoofdbeklaagde Helmut Brüning een zware jongen, zeden- misdadiger etc. naar zyn welvarende bezittingen (onder meer twee grote boer- j derijenin Neder-Saksen. Met Kerst mis 1959 brak een van Brünings draden: zyn vrouw, die zijn boerderij beheerde, en zijn „assistent" Görk hadden een pistool in een zij spek gedaan. Die zy spek kwam als kerstcadeautje zonder afzender via de post en met als geadres seerde „Herr H. Brüning" in de gevan genis. Maar juist niet in Brünings cel want de Justitie sloeg toevallig op dat ogenblik toe. De zwijger In spek, in pakken koffie en in choco lade tabletten kwamen ook vylen, tou wen en grote ijzeren zagen in de Celler gevangenis. Geheimzinnige helpers brachten al deze spullen waarmee Brü ning in februari 1960 had moeten uit breken zijn cel binnen. Hoe, is tot op dit moment een raadsel. De enige man die meer had kunnen vertellen over deze geheimzinnige band tussen Brüning en de buitenwereld zweeg tijdens het proces te Celle, of zei „dat hij het niet wist". Het is de cipier Osterloh. die geld heeft geaccepteerd van Brüing en zijn vrienden voor het overbrengen van boeken, levensmiddelen, tabak en drank naar de cellen van Brüning en de zijnen! De gangsters betaalden hem daarvoor met geld maar hoe Brüning en zyn kornuiten over dikke portefeuilles geld in hun cel konden beschikken is ook al een raadsel. Het enige wat vaststaat is dat de gevangenis van Celle een groep corrupte cipiers heeft bezeten, van wie Osterloh er slechts één zou zyn geweest. Maar wie hier Osterloh heeft geholpen, wie als knechtje van Brüning heeft dienst gedaan en hoe men vijlen en en wat niet al naar binnen wist te smokkelen het kwam ook zaterdag niet uit de doeken Overigens Celle wordt thans bewaakt als de Amerikaanse gevangenis Sing-Sing. De gevangenis heeft haar goede naam in de Westduitse onderwereld sedert negen maanden verloren. Want tot voor een jaar zei men in die duistere wereld als men tot tuchthuis was veroordeeld: „Wanneer je tot tuchthuis wordt ver oordeeld, dan maar naar Celle, want in Celle zyn de mooiste cellen Advertentie Lijm zonder klemmen met AN van Ceta-Bever vL zo hoognodige behoefte aan levend opti misme kan by vullen door by Toon Her man te gaan tanken". Humor, hart en verstand De uitvoerigste besprekingen staan echter niet in de zogenaamde „betere" bladen ,maar in de krantjes en kranten voor de kleine man, van wie men ver onderstelt. dat hy minder openstaat voor deze kleinkunst op hoog peil. Juist het boulevardblad „Wiener Kurier", 't „Klei ne Volksblatt" en de ,Kronenzeitung' zyn zeer uitvoerig en karakteriseren dit op treden als „een prachtig akkoord van humor, hart en verstand". Ten aanzien van deze lezers en toekomstige toeschou wers, die in Wenen veel minder met het Engels of Frans vertrouwd zyn dan in ons land .maakt de pers geen bezwaren tegen het gebruik en de mengeling van drie of vier talen of wat erop lykt. Toon Hermans zal al deze hindernis sen met glans nemen, zo luidt het alge mene oordeel, doch wat het meeste op valt is het feit, dat de kritiek in dit ge val zo eenstemmig is in haar waardering en dat het traditionele verschil tussen de „burgerlyke" en „socialistische" bladen niet tot uiting komt. Tegenover Toon Hermans vallen alle politieke verschillen radicaal weg. De beste en in zakelyk opzicht ook waardevolste bespreking verscheen in de socialistische „Arbeiterzeitung", die Her mans niet alleen een „prachtig cabarel- tist en een handig tekstboek-schrijver" noemt, maar ook „een uitstekend regis seur, die met een uiterst fijn gevoel voor nuanceringen alle mogelijke contrasten met elkaar weet te verbinden". In deze lof deelt dan t»ok zijn voortreffelijke band cn zijn charmante assistente Mimi Kok. Zelfs de „Kronenzeitung", die welis waar by voorkeur door de kleine man wordt gelezen, door de winkelier, de con cierge en de werkster, maar die vreemd genoeg het meest gevreesd wordt om de bitse opmerkingen, zure toon en de mee dogenloos harde kritiek, beschryft een avond met Toon Hermans als een evene ment dat men niet kan beschryven. doch dat men moet hebben meegemaakt, de gewaarwording namelyk dat hier een kunstenaar geheel alleen „twee en half uur op de planken staat en er als het ware op wacht dat hij weer naar huis kan gaan, maar die intussen de tyd zo prachtig weet dood te slaan, dat de toe schouwers het gevoel hebben een voor stelling van hoogstens een half uur te hebben bijgewoond" By de pers heeft Toon Hermans liet pleit gewonnen. Nu ligt het alleen aan het publiek om er op te reageren. ming moet worden bereikt over de ver deling van de overige 80% van de vangst. Ambtenaren van het Nederlandse ministerie voor Landbouw en Vissery toonden zich sterk verrast, toen zy van het Noorse voornemen weer toe te treden zonder het stellen van bepaalde voorwaarden vernamen: Zy zeiden, dat dit besluit „een geheel nieuwe toestand had geschapen". Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken deel de mede, dat het vraagstuk deel uit maakt van interne besprekingen in Nederland en dat op korte termijn nadere mededelingen kunnen worden verwacht. Inconsequente houding Gezaghebbende kringen van de Neder landse walvisvaart achten de Noorse beslissing „geheel misplaatst" en getui gend van ecu ..inconsequente houding", die Noorwegen's internationale onder handelingspositie in dit opzicht „bijzon der zwak" maakt. Zij menen, dat Noorwegen met deze beslissing de klok twee jaar terug wil zetten. Eind 1958 immers, hadden de Noren reeds laten weten, dat zy lid van de conventie wilden blyven, indien hun een flink quotum werd toebedeeld van het maximum aantal blauwe walviseen heden, dat door de conventie was vast gesteld. Men achtte het in deze kringen niet waarschijnlijk, dat Nederland nu zou be sluiten weer toe te treden tot de con ventie, „temeer niet omdat er aan de omstandigheden, waarvoor Nederland indertijd is uitgetreden, nog niets is veranderd", zo wordt verklaard. Bedoelde kringen wijzen er boven dien op, dat het niet uitvoerbaar zou zijn om in dit stadium drie weken voor het vertrek van de Nederlandse walvis expeditie naar de Zuidelyke IJs zee nog veranderingen aan te bren gen wegens een eventueel weder toe treden tot de conventie door Nederland. „Dit zou ons voor reusachtige moeilijk heden plaatsen," zo verklaarde men. Het fabrieksschip Willem Barendsz zal op of omstreeks 19 oktober naar het Zuidpoolgebied vertrekken, begeleid door 14 jagers, twee tankers en een vries- schip. De Nederlandse expeditie zal in de eerste dagen van december aanvan gen, verscheidene weken eerder dan die van landen, welke de internationale conventie eerbiedigen. Deze vloten zullen eerst 28 december gaan opereren in dit gebied. Parijse dievenbende werkte uitsluitend „op bestelling" (Van onze Parijse correspondent) De Parijse politie, die de laatste weken weer handen te kort komt vanwege alle bank- en andere roven, die dagelijks worden ge pleegd, heeft gisteren toch weer eens een goede slag kunnen slaan: drie leden van een beruchte gang vielen in haar handen. De chef van de bende, een 23-jarige kleurling uit Martinique werd, na een adem benemende achtervolging, tenslotte aangetroffen in het slaapvertrek van een bejaarde weduwe in wier bed hij zich onder de matras had verstopt. Het drietal beoefende het inbrekersvak op een nieuwe grond slag. In plaats van kraakjes te zet ten en dan maar af te wachten of ze de vruchten van hun inspan ningen en risico's ook weer van de hand zouden kunnen doen, werkten deze linke jongens uitsluitend op bestelling! Elke avond begaven ze zich naar een café van donker Parys om te horen voor welke artikelen belangstelling bestond: het nieuwste snufje radio, een partij stofzuigers, een ijskast of een televisie apparaat. En dan togen ze pas op strooptocht, in een auto, die ze al tyd wel in een stille straat naar hun gading konden vinden. Ze doorkruisten Parijs en de voorsteden, en wanneer ze in een étalage dan ergens de artikelen zagen waarvoor ze even tevoren hun bestelling hadden genoteerd, was de operatie vak kundig, doeltreffend en snel bekeken. Een paar weken geleden kwam er pas een kink in de kabel, die hun nu nood lottig is geworden. En der kornuiten werd in zyn yver en zyn haast ernstig gewond door een glasscherf van een winkelruit en hy moest de volgende dag in het ziekenhuis worden opgenomen. De politie kreeg er de lucht van, en zo kon de bende tenslotte worden opgerold. Niettemin belooft hun werkmethode waardoor vraag en aanbod veel efficiën ter konden worden gecoördineerd in de toekomst veel opgang in de Parijse onderwereld te zullen maken. De heer M. Liefeard voorzitter A.B.C. Op de laatste dag van haar congres in Amsterdam heeft de bij het N.V.V. aangesloten algemene bedrijfsgroepen centrale een nieuwe voorzitter gekozen. Be heer M. ter Borch, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd met pensioen gaai. droeg de voorzitterhamer die hij sinds 1950 heeft gehanteerd, over aan de heer M. Lief- aard. Hij was tot nu toe penningmeester In zijn plaats werd gekozen de heer B. ter Borch jr. Tot nu toe tweede pen ningmeester van de A.B.C. Het afscheid van de heer M. ter Borch, die 30 jaar geleden reeds in bezoldigde dienst trad, geschiedde zaterdagochtend aan het slot van het congres en gister middag tijdens een drukbezochte recep tie in Krasnapolsky. Ruim 15 sprekers o.w. N.V.V.-voorzitter D. Roemers, de heer Van der Hoop namens de Alg. Werkgevers Vereniging, de heer Thomas Williamsen namens het Internationaal Verbond van fabrieksarbeiders, waarvan de heer Ter Borch algemeen secretaris is, en dr. Bavinck, directeur van Philips, schetsten de in Nieuw-Buinen geboren glasblazer als een plichtsgetrouw vak bondsbestuurder, die zich ondanks zijn beperkte schoolopleiding, ontwikkelde tot een man van grote wijsheid met veel ge zag. De heer Ter Borch mocht vele ge schenken in ontvangst nemen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9