Royal McBee n.y. opende vandaag nieuw complex De bouwplannen voor Adegeest ivordeti weer verder uitgebreid MAANDAG 26 SEPTEMBER 1960 Vlag in top langs Rooseveltstraat Felle concurrentie op schrijf'machinemarkt Ir. W. L. van Lakerveld, directeur voor de Industriële Ontwikkeling bij het ministerie van Economische Za ken heeft vanmorgen in aanwezig heid van een groot aantal genodig den, onder ivie de charge d'affaire van de Verenigde Staten en een aan tal burgemeesters het fraaie nieuwe complex van de Royal McBee Neder land N.V. aan de Rooseveltstraat ge opend met het geven van een uitge breid exposé over de activiteiten van buitenlandse ondernemingen in ons land. Sinds de oorlog zijn er nu reeds 344 hun werkzaamheden in Nederland be gonnen, waarvan iets minder dan de helft van Amerikaanse origine. De vraag is opgeworpen of een al te grote ont plooiing van buitenlandse industriële ac tiviteiten de eigen Nederlandse industrie niet zou afremmen in haar ontwikkeling. Niets is: tot nu toe minder waar ge bleken. Nog afgezien van het grote aan tal rechtstreekse samenwerkingen heb ben de buitenlandse bedrijven de Ne derlandse industrieën in hoge mate be trokken bij toelevering van machines, apparaten e.d. ir. Van Lakerveld schatte de extra omzet van de industrie in Nederland als gevolg van de buitenlandse vestigingen op 1 miljard gulden per jaar. En dit zeer grote bedrag aan extra pro- duktie wordt verkregen met een naar verhouding gering aantal arbeidskrach ten. de buitenlandse industrieën stellen rechtstreeks ongeveer 13.000 personen te werk. Met welke cijfers tevens de bewe ring is ontzenuwd als zouden deze onder nemingen de spanningen op onze ar beidsmarkt nog doen toenemen. Want 13.000 op een totaal van 1.07 miljoen is uitermate gering. Open deur De heer Van Lakerveld wees er nog op, dat het feit, dat de buitenlandse bedrijven zich in ons land zo op hun plaats voelen kan worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat deze bedrij- van werkelijk geheel in de Nederlandse Tien jaar werkgemeenschap „De Ratel" in het kader van de herdenking van haar 10 jarig bestaan, organiseerde de Werkgemeenschap „De Ratel" speciale avonden, die onder het motto „voor elck wat wils" een aantal zeer aan trekkelijke programma's te zien gaven. Na de zeer geslaagde avond van de voordrachtkunstenaar Preek - Sachs, gaf nu het Nederlands Marionettentheater van Bert Brugman zaterdag in de grote zaal een tweetal geslaagde voorstellin gen, die zowel door jong als oud bij zonder op prijs werden gesteld, 's Mid dags was de zaal geheel gevuld met jeugdige kijkers(sters), die zich enige uren zichtbaar en hoorbaar heb ben vermaakt met een zaalvoorstelling van het populaire televisiespel „Dap pere Dodo", waarbij Bert Brugman op onnavolgbare wijze de jeugd laat me deleven met de avonturen van de dap pere Dodo en de zijnen. De avondvoorstelling omvatte de on verkorte opvoering van Donizetti's ko mische opera „De Liefdesdrank", met de geluidsopname van het orkest en koor van de staatsopera te Rome, waar bij de marionetten van Bert Brugman op unieke wijze de rollen van de solis ten vertolkten. Bert Brugman is er na veel proefnemingen in geslaad een ge heel nieuw bewegingssysteem voor zijn poppen te ontwikkelen, welke het mo gelijk maakt, dat een zeer beweeglijk doch tevens beheerst spel kan worden opgevoerd. Het resultaat is verbluffend. Tot in de geringste mondbeweging krijgt de toeschouwer de suggestie, dat niet de uitvoerende Italiaanse solisten, doch de marionetten zingen en acteren. De talrijke toeschouwers beleefden een zeer mooie avond. Een dankbaar ap plaus onderstreepte de woorden van dank, die voorzitter C. L. Marks aan het eind van de avond tot Bert Brug man en de zijnen richtte. Vrede in Wandelkring Leiden e.o. getekend Zaterdagmiddag heeft de Wandel kring Leiden e.o. onder voorzitterschap van de heer C. B. M. v. d. Ende in „De Kleine Burcht" een zeer druk bezochte algemene ledenvergadering gehouden. Een aantal belangrijke agendapunten vormde het onderwerp van uitvoerige discussies. Het was in Leidse wandel kringen sinds enige tijd geen geheim meer, dat er in het kringbestuur een meningsverschil bestond over een aantal interne beleidskwesties, waardoor een onderlinge controverse was ontstaan, die de wandelsport in de Leidse kring aller minst ten goede kwam. Nadat enige be stuursleden kort geleden hun portefeuil les ter beschikking hadden gesteld, voed de bemiddeling van het hoofdbestuur ingeroepen om uit de impasse te gera ken. Na een voorafgaande bespreking met het voltallige bestuur, woonde za terdagmiddag de heer D. P. van Wage naar, lid van het dagelijks bestuur uit Den Haag de vergadering by, die een uiteenzetting gaf van de resultaten, welke hy in de vóórbespreking met het kringbestuur had bereikt. Spreker ad viseerde om thans de strijdbijl te begra ven en om in het belang van de Leidse wandelsport tot meer creatieve daden over te gaan. Dit voorstel vond grote weerklank. T^e:i dan ook het beleid van de voorzitter - de heer v. d. Ende had zijn functie ter beschikking gesteld - in stemming kwam, bleek men met over grote meerderheid van stemmen achter de voorzitter te staan, met als resultaat, dat de heer v. d. Ende bereid werd ge vonden de voorzittershamer te biyven hanteren. Ook zijn medebestuurders konden het onderling eens worden; het algemeen kringbelang verkoos men bo ven het belang van een eigen mening in zaken, welke slechts zijdelings het kring- belang raakten. Na deze algemene ver zoening, werd besloten, dat een com missie, bestaande uit mevrouw Van Rijs wijk en de heren C. Godthelp en W, Bredeveldt, studie zal maken van een statuten- en reglementswijziging, aange past aan een meer moderne visie. Tij- dens de rondvraag werd he^ voorstel van de heer Godthelp (WSV „De Vlam")om in de toekomst intensieve actie onder de schoolgaande jeugd te voeren, zeer goed onthaald en door het bestuur in dank overgenomen. De voorzitter dankte de heer Van Wagenaar namens de Kring voor zijn medewerking om uit de be slaande impasse te komen. economische en sociale samenleving zjjn opgegaan. Er bestaat harmonie tussen de buitenlandse economische activiteiten en de eigen Nederlandse. Hiertoe heeft veel bijgedragen de wetenschap, dat de Nederlandse regering elke discriminatie verwerpt. Beide groepen weten, dat de een geen faciliteiten boven de ander krügt. Een open-deur-politiek met vol komen gelijke kansen. Tevoren had de president-commissa ris van de Royal McBee, Corporation te Chester in de Verenigde Staten, de heer Allan A. Ryan een heel kort over zicht gegeven over de stand van zaken in de schrijfmachinehandel in de wereld. De vraag naar moderne schryfmachi nes alsmede naar elk ander soort van communicatiemiddel zal blijven groeien in alle delen van de wereld. Voor een belangrijk deel zal aan deze vraag wor den voldaan door de kantoormachine- industrieën in Europa. Terwijl dit ener zijds grotere mogelijkheden biedt, vergt dit anderzijds grote prestaties. Immers in de meeste sectoren zeker in de schryfmachine-industrie zullen vele sterke en strijdvaardige maatschappijen elkaar in de komende jaren beconcur reren, zowel in nieuwe afzetgebieden als op de reeds bestaande markten" Nederland biedt aan zakelijke onder nemingen zeer zeker belangrijke voor delen, zo constateerde de heer Ryan. Hij wilde ze niet allemaal noemen, maar één voordeel wilde hy toch boven alles stellen: de geest, de vaardigheid, de loyaliteit en de toewijding van de Neder landers. Gemeentelijke gelukwens Burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, die wij in gezelschap van enkele wethouders de kantine van het kantoorgebouw hadden zien binnenko men. bood zijn gelukwensen namens de gemeente Leiden aan. De samen werking met het bedrijf had hem altijd verheugd. Hij wees voorts op de geluk kige ligging, welke nog prettiger zou worden wanneer het viaduct aan de Lammenschans gereed zou zijn. De heer Corporaal kwam de direc teur. de heer F. F. Berrendorf, namens het personeel te Leiden duizend man gelukwensen met de ingebruikstelling van het complex. Hij bood namens alle medewerkers een wereldklok aan, die een plaatsje zal krijgen in de hal van kantoorgebouw. De klok zelf was helaas j niet gereed, maar een afbeelding ervan gaf een goede indruk hoe deze levendige tijdmeter er zal gaan uitzien. De heer Berrendorf, die bij de aan vang van de bijeenkomst een woord van welkom tot de aanwezigen en een uitgebreid woord van dank had gespro ken tot allen, die aan de totstandkoming hadden medegewerkt, nodigde tenslotte allen uit voor een rondwandeling door het gebouwencomplex, waarna in de kantine onder het nuttigen van sma kelijke spijs en drank nog wat nage kaart kon worden over de opgedane indrukken. En morgen zal in Cuyk een uitbrei ding van de aldaar bestaande fabriek (700 man personeel) in gebruik worden genomen. Jeugdige worstelaars van De Spartaan in de prijzen De LAC „De Spartaan" heeft gisteren voor de eerste maal deelgenomen aan de kampioenschappen van Oost-Nederland in Deventer in de afdeling worstelen voor de jeugd van 13 tot 16 jaar. De 13- jarige S. Brandt, zoon van de trainer van „De Spartaan", en de 14-jarige L. Brittij n hielden de Leidse kleuren hoog door resp. in de afdeling licht vederge wicht en vedergewicht als derde te ein digen. De 18-jarige P. Verdoold reed zater dagavond omstreeks zes uur op de Ho- gewoerd, toen plotseling de voorvork van zyn fiets brak. De jongen viel en moest met een hersenschudding en wonden aan kin en hoofd door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis worden vervoerd. CHR. JEUGDVERENIGING „U.K.S." BESTAAT VIJF JAAR Hoewel de Chr. Jeugdvereniging .U.K-S.' het voornemen heeft om aan de herden king van haar 5-jarig bestaan algemene bekendheid te geven, kwamen de leden met hun ouders zaterdagavond in „De Kleine Burcht" byeen teneinde nu reeds dit feit in intieme kring te vieren. In zyn begroetingswoord sprak de voorzit ter. de heer Th. Elderhorst, er zyn vreugde over uit, dat hij naast alle UKS- leden zovele ouders welkom mocht heten. Met een enkel woord memoreerde spre ker de activiteiten, die UKS in de afge lopen 5 jaar heeft ontplooid en waarmee zy haar bestaansrecht heeft bewezen. Spreker eindigde met de wens uit te spreken, dat UKS op de weg naar haar tweede lustrum in steeds toenemende mate aan betekenis zal mogen winnen by een nuttige en aangename vrijetijds besteding var. de christelijke jeugd in Leiden. Het was een aardig moment, toen mej. H. Elderhorst hierna namens haar verloofde, het UKS-lid Joh. v. Vel- zen, die thans in Nieuw-Guinea verblijft, de voorzitter een bloemenhulde overhan digde als biyk van medeleven met het jubilerende UKS. Het feestelijke gedeel te van de avond werd verzorgd door eigen krachten, die de aanwezigen en kele uren gezellig bezig hielden met mu ziek, zang en de opvoering van enkele schetsjes, terwijl tussentijds de danslus- tigen niet werden vergeten. FEESTAVOND SMIT - RÖNTGEN In het Antonius-Clubhuis bracht de personeelsvereniging van Smit-Röntgen haar leden zaterdag de eerste ontspan ningsavond van het seizoen. Na de opening door de voorzitter, de heer J. Vink, die speciaal de ereleden, mej. Trelder en de heren v. d. Berg en Van Haastrecht verwelkomde, werd een vrolijk programma afgewerkt. Jos Carpay was er deze avond met zijn hammondorgel, de Martinellys zorgden voor acrobatische prestaties, het Leedy Trio voor vrolijke muziek, terwijl Chan- du de aanwezigen versteld deed staan van zyn uitstekend geheugen. Het tweede gedeelte van de avond was tot lang na het middernachtelijk uur voor de liefhebbers van de dans. Het werd uitstekend verzorgd door „The game breakers" o.l.v. de heer De Graaf, die ook de leiding van het bal had. HENGELSPORT „D.V.V." hield een wedstrijd in Bur gerveen. De vangst was slecht. Uitslag: 1. W. Hamerling 520 gr. 10 st., 2. A. H. Leugering 440 gr, 7 st., 3. J. Berevenger, 370 gr. 3 st., 4. P. van Egmond 302 gr., 5 st., 5. J. Hakker, 285 gr., 3 st., 6. D. van Houter, 280 gr., 6 st., 7. J. Lefeber, 240 gr., 1 st., 8. D. van Houten jr., 202 gr., 3 st., 9. W. Teske, 168 gr., 3 st., 10. P. J. Leugering, 153 gr., 3 stuks. Gistermorgen omstreeks kwart voor twaalf had op het kruispunt Haarlem merstraat—Stille Rijn—Mare een aanry- ding plaats tussen een bromfietser en een wielrijder. De 25-jarige bromfietser uit de Da Costastraat, die geen voorrang zou hebben verleend, liep een rechter- onderbeenfractuur op. De EHD bracht hem naar het Academisch Ziekenhuis over. LEIDERDORP Kosten zwembadwater In de oorspronkelijke waterleiding- verordening van 1926 kwam een bepa ling voor dat, wanneer grote hoeveel heden water werden verbruikt B. en W. toonden afwijken van opgenomen tarie ven, bijv. ten dienste van de landbouw, industrie enz. In de verordeningen van 29 nov. '57 en 7 nov. '58 werd deze be paling echter niet overgenomen. Na bespreking met het Gemeentelijke pwembad over de waterrekening willen B. en W. de raad voorstellen, het raads besluit te herzien en het zwembad al leen de kostprijs te berekenen. Apotheek per 1 jan. Per 1 januari 1961 wordt aan de Hoofdstraat 47 een apotheek geves tigd. Tot nu toe maakt elke Leider- dorpse arts de medicijnen thuis ge reed. Aan deze situatie kan nu per 1 januari een einde komen. Voor de benoeming in de Huisves tingscommissie zijn door B. en W. de volgende dubbeltallen aan de raad voor gelegd: mevr. B. Seret-Crudermevr. E. M. E. L. Bennink-Star; H. Kuilenberg J. A. Braakman; A. MolA. G. van Osnabrugge; E. J. VeldhuyzenJac. van den Bosch; J. J. BoonJ. Nievaart. De eerstgenoemde namen zijn van de aftredende commissie. Ioorschoten groeit maar door die het vuilnis naar het reservoir tran sporteert. De totale kosten zyn begroot op f. 47.250. B. en W. hebben besloten de overscha keling van week- op maandloon ook voor het gemeentepersoneel door te voe ren. De daaraan verbonden moeilijkhe den voor de eerste weken wensen B. en W. op te vangen door uitkering van een week extra salaris en door een maan delijkse verschuiving van de betalings datum, waardoor in juli 1961 de beta lingsdatum van de 25e van de maand bereikt wordt. De laatste uitkering van het weekloon zal dan ook 30 september geschieden. Het benodigde extra krediet van f. 5100 zal de raad vrydag moeten toestaan. B. en W. stellen de raad voor de Kroon te verzoeken het maximum aan tal der verloven A en der vergunningen nader vast te stellen. Nu worden in Voorschoten 10 vergun ningen en 5 verloven A geëxploiteerd, maar B. en W. menen, dat de uitbrei ding van de gemeente met nieuwe wijken de gelegenheid moet bieden in die wyken Horecabedrijven en slijterijen te vestigen. Zy stellen voor te verzoeken het maximum der vergunningen en verloven A te stellen op 1 per 1000 inwoners. De gemeente kan in de Noordhol landse-polder by na 2 ha. grond kopen van de heer G. J. IJperlaan tegen de somma van f. 25.300. Een gedeelte van deze grond is nodig voor de uitvoering van het plan Adegeest, een ander ge deelte krijgt een niet-agrarische be stemming tussen dit plan en het tracé van de Rijksweg 4b. Ook kan de gemeente aankopen het perceel Leidseweg 38 eigendom van de heer G. Lamboo. Dit perceel is in de toekomst nodig by de reconstructie van de dorpskern en ter plaatse is o.m. een parkeerterrein gedacht De aankoopkos- ten bedragen f. 20.500. De opp. is 474 ca. Raadsvoorstellen De bouwplannen voor Adegeest worden in de raadsvergadering van a.s. vrijdag weer uitgebreid met een complex van 12 flatwoningen, 9 winkels met 18 boven woningen en 14 garages. De N.V. Neder landse Woningfinanciering Maatschap pij te Amsterdam (Newomy) heeft nl. verzocht grond voor dit project te mogen kopen; 3350 m2 zal overgedragen wor den tegen f. 33 per m2 en 335 m2 tegen f. 36,50 per m2. Met uitzondering van een 9-tal boven woningen bestemd voor de toekomstige huurders van de te stichten winkels zullen de woningen, waarvan de huur- som niet meer dan f. 75,per maand zal bedragen, worden verhuurd aan door B. en W. aan te wijzen gegadigden. De vloer van de gymnastiekzaal achter de Parkschool blijkt niet meer dicht en splintervrij te zyn. B. en W. stellen de raad voor f. 5800,beschikbaar te stel len voor het verwijderen van de parket stroken, het aanbrengen van linexplaten en daarop kurklinoleum. Zowel de openbare ulo als de chr. ulo heeft een verzoek ingediend voor de aanschaffing van diverse leer- en hulp middelen. Daarbij zyn voor beide scholen een platenspeler met versterker en pla ten ten behoeve van de muzikale vor ming. De totale kosten van de aange vraagde leermiddelen, waarbij ook aller lei boeken e.d. zijn noodzakelijk door èen uitbx-eiding van het aantal leerlingen bedragen resp. f. 2445 en f. 1090. Tweede vuilniswagen B. en W. stellen de raad voor over te gaan tot aanschaffing van een 2e vuil niswagen met stofvrije belading. Voor het chassis is gekozen een DAF-truck, de opbouw zal het zgn. Haller-systeem zijn (een ander systeem dan van de reeds in gebruik zijn de wagen), waarby het vuilladen geschiedt door een rotor, Oprichting muziekschool Er wordit in ons dorp een muziek school opgericht. Als bestuurders zullen optreden mevrouw Doorn én de heren W. Neymeier. D. v. Wijcto en G. E. Jan- sens. voorz. Jan Gordijn. Het onderwijs zal in januari begin nen. De bedoeling is algemeen vormend muziekonderwijs voor kinderen uit de derde- en vierdeklassen van de lagere scholen. De cantor-organist van de St.- Jozefkerk te Leiden de heer A. J. Hoo- geboom heeft zich bereid verklaard les te geven. Het bestuur acht uitbreiding van het werkterrein niet uitgesloten. Het be doelt hiermede dan de vorming van klassen of groepjes voor bepaalde in strumenten en ballet. Indien er vol doende belangstelling voor is. zullen wel licht ook ouderen dit onderwijs kunnen volgen. Men denkt aan een tweejarige cursus van tweemaal één uur per week. Geen E.H.B.O.-eursussen deze winter Onder voorzitterschap van de heer H. Brinksma hield de EHBO haar jaarver gadering in het Dorpshuis. Als speciale gasten werden welkom geheten burge meester K. van Diepeningen, die de be haalde diploma's zou uitreiken, dokter Van 't Woud, mej. De Geus, voormalig wijkzuster en het hoofd van de BB, de heer E. Kroonenburg. Tijdens de bestuursverkiezing werd de heer D. de Jong herkozen. Als nieuw bestuurslid werd benoemd de heer Bak ker. De penningmeester, de heer G. van Driel voor de laatste maal in functie kon een ruim batig saldo vermelden. Na afwerking van enkele huishoudelijke punten, reikte de burgemeester de diplo ma's uit aan: mevr. W. N. KeusHar- kes, mevr. M. M. v. d. PloegTijsma en de heren G. de Jong, A. J. Zaagman, A. Verbeek en H. A. van Ingen Schenau. Twee kandidaten moesten worden afge wezen. Deze winter zullen geen nieuwe cur sussen worden gegeven. In de plaats hier van zal dokter Van 't Wout een serie van 15 oefenavonden verzorgen te be ginnen op 21 oktober. Kerkconcert Vrijdagavond wordt het laatste kerk concert van het seizoen 1959-1960 gege ven. Medewerking wordt verleend door Krynie Poot sopraan, Koos Suyker gi taar en Addie de Jong, orgel. De byzon- derheid van dit kerkconcert is de mede werkingwerking van de gitarist. Koos Suyker heeft een keuze gedaan uit gi- taarwerk van Bach en Tigges. Krijnie Poot - begeleid door de orgelist der Ned. Herv. Kerk, Addie de Jong - zal enige soli zingen. De 19-jarige organist is met ingang van 1 oktober benoemd tot as sistent-organist van de St. Laurenskerk te Rotterdam, van welke kerk George Stam hoofdorganist is. Afscheid uloschool De leerlingen, die vorig jaar de ulo school aan de Geerstraat hebben verla ten, hebben zaterdag bestuur en onder wijzers van de school een afscheids avond aangeboden, welke helaas niet door het vorig hoofd van de school en mevrouw A. Wissel kon worden byge- woond. De avond werd geopend door de heer P. van Ingen Schenau. Daarna was het woord en de daad aan de leerlingen, die met declamatie, spel, zang en ten slotte zelfs een modeshow de aanwezi gen bijzonder aangenaam bezig hielci. Vaxxzelfspx-ekend werden de leerkrach ten daarby nog wel eerxs op de korrel genomen, al bleek uit alles de goede ver standhouding tussen hen en de leerlin gen. Het huidige hoofd van de school, de heer D. Groeneveld, ontving nog een enveloppe met inhoud voor het piano fonds. Hij was het ook, die een slotwoord sprak en zich daarin zeer erkenteiyk toonde voor de geste van het geven van deze zo geslaagde avond. Agenda raadsvergadering De eerstkomende openbare gemeente raad zal vrijdagavond a.s. worden ge houden. De volgende voorstellen zullen worden behandeld: aangaan van een vaste geldlening by de Bank der Ned. Gemeenten (f 500.000)weigering mede werking tot het aanbrengen van een zonwering aan de R.-K. Lagere School; benoeming van huisvestingscommissie voorlopige vaststelling der gemeente rekening over 1958; vaststelling regeling inzake verstrekking uniform- en werk kleding aan gemeentepex-soneelveror dening tot instelling en regeling en be noeming van leden van een gemeente lijk studiefonds; herziening salax-isnor- men voor vakleerkrachten, benoeming van gemeentelijke vertegenwoordigers in de commissie voor georganiseerd overleg; goedkeuring rekening Bureau Sociale Zox-g; verkoop en aankoop van water aan en van het Hoogheemraadschap van Rijnland; wijziging waterleidingverorde- ning; instelling ei-epenning; verhoging van het statisch archief; weigering van medewerking tot beschikbaarstelling van gelden voor het aanbrengen van onder gordijntjes in de R.-K. Lagere School; subsidiering van het plaatselijk Comité Symfonieconcert". VOORSCHOTEN RAADSAGENDA De gemeenteraad van Voorschoten vergadert op vry dagavond a.s.. De voor naamste agendapunten zyn: beëdiging en installatie van de heer G. J. Riet mulder (Prot. Ohr.) als opvolger van de heer J. de Graaf f; subsidiëring Chr. Lyceum te Voorburg; aanbieding be grotingen voor 1961; aankoop van een perceel grond van de heer G. J. IJper laan; verkoop van gronden in Adegeest aan de NV Ned. Woning-flnancierings Maatschappij te Amsterdam; aanschaf fing leer- en hulpmiddelen voor de openbare ULO; aanbrengen van een nieuwe vloer in de gymnastiekzaal by de Parkschool; aanschaffing leermid delen voor de Chr. Ulo: aankoop van een perceel grond van de heer G. Lam boo; aanschaffing nieuwe vuilniswagen met stofvrije belading; uitbreiding bureauruimten en het treffen van voor zieningen aan het Raadhuiscomplex; benoeming van een tweetal leidsters aan de openbare kleuterschool. GYMNASTIEK AFDELING „DE ZWERVERS" ONDER BEKWAME LEIDING De onderafdeling „gymnastiek" van de Vooi-schotense W.S.V. „De Zwei-vers" mag zich in een steeds groeiende belang stelling verheugen. Zy telt thans nauwelijks een jaar na de oprichting ruim 80 leden. Eén dezer dagen kon tot de aanschaffing van een wat meer uni forme kleding voor een aantal meisjes worden overgegaan, terwyl tevens de be noeming van mej. D. v. d. Kwaak uit Rijnsburg tot algemeen leidster een feit werd, hetgeen een gestadig oefenen on der deskundige leiding in de toekomst alleszins ten goede zal komen. Telefooncel in Vlietwijk Uit een mededeling van B. en W. aan de raad blijkt, dat in de Vlietwijk een publieke telefooncel geplaatst zal, wor den. De PTT kon echter nog geen tijd stip noemen, terwyl het door gebrek aan de daarvoor benodigde apparatuur niet mogelijk zal zijn een volautomatisch toe stel te plaatsen. Gezondheidscentrum wordt nog verder uitgebreid De uitbreiding van het Gezondheids centrum, waartoe in januari van dit jaar reeds besloten is, zal nog wat ruimer op gezet moeten worden, dan in januari ge dacht was. Daarom hebben B. en W. een aanvullend voorstel ingediend. De wacht kamer zal wat gx-oter moeten worden, zo dat die ook voor EHBO-oefeningen ge bruikt zal kunnen worden. Een slaap kamer voor een der inwonende wykzus- ters zal gemaakt worden, terwyl de ruimte van de conciërgewoningen met een slaapkamer uitgebreid zal worden. De beslissing van G.S. zal na de raads vergadering spoedig kunnen worden ver kregen, waarna ook direct met de werk zaamheden kan worden begonnen. WARMOND Anderhalf miljoen gespaard bij de Coöp. Raiffeisenbank Het bereiken van een bedrag van 1 miljoen gulden aan spaargeld is voor de Coöperatieve Raiffeisenbank aanleiding geworden dit feit even feestelijk te vie ren. Daartoe waren de voorzitter en secretaris van het bestuur, de voorzitter van de raad van toezicht, enige leden, de kassier en de boekhoudster bijeen gekomen om aan de jonge spaarder L. J. Beugelsdyk JCzn, die met een inlage de 1% miljoen overschreed, een kleine verrassing te bezorgen. De voorzitter van het bestuur de heer P. F. Vergeer, wees er op dat dit feit plaats vond, nu het pas gerestaureerde bankgebouw juist 25 jaar bestaat. Het spaargeld is langzaam ge groeid. In 1935 werd ingelegd f. 221.000 door 460 spaarders, in 1941 f. 265.000 door 430 spaarders, in 1946 f. 610.000 door 930 spaarders en in 1951 zelfs min der nl. f. 601.000 door 860 spaarders. Nu dit jaar dus reeds f. 1.500.000 door 1050 spaarders. „Dat verheugt ons, temeer daar het spaargeld de basis vormt voor de bestaansmogelijkheid van een spaar en voorschotbank en wel in het bijzon der voor een Coöp. Raiffeisenbank". Vroeger waren deze banken alleen werkzaam op agrarisch terrein, thans staan zy ten dienste van een ieder en nemen zy een belangryke plaats in in het economisch bestel van ons land". De heer Vergeer wenste de heer Beugelsdyk geluk met dit voor hem onverwacht ge beuren en bood hem namens het bestuur van de Bank een spaarbankboekje met daarop gestort f 50.- aan. Na het officiële gedeelte bleef men nog enige tyd gezellig bijeen. Agenda raad Morgenavond komt de raad in open bare vergadex-ing bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten vermeld: Voorstel tot wijziging van de „verorde ning tot regeling van het verlenen van subsidie aan de in de gemeente Warmond gevestigde verenigingen, welke tot doel hebben de geesteiyke en morele vorming van de jeugd". Prae-advies betreffende de benoeming van leden en een plaatsvervangend lid der commissie van advies in de woon ruimte wet. Voorstel tot vaststelling van een her ziening van het uitbreidingsplan in- hoofdzaak, genaamd „Plan in hoofdzaak Zwanenburgex-polder, partiele herziening 1960". - De R.-K. E.H.B.O. geeft in het a.s. winterseizoen wederom gelegenheid tot het volgen van een volledige cursus. De cursus bestaat uit 24 wekelijkse lessen van 2 uur. Alle personen boven de 18 jaar kunnen er aan deelnemen. Toegevoegde punten raadsagenda Aan de raadsagenda hebben B. en W. nog twee belangryke punten toegevoegd: t.w. een voorstel tot ontbinding van de ten aanzien van de boerderij Jan Steenlaan 36 bestaande pachtovereen komst en een voorstel tot het beschik baar stellen van een krediet van f. 9000 voor het doen reinigen van de sfcamri- olen in deze gemeente. Bedoeld perceel ligt binnen het goedgekeurde uitbreidingsplan in on derdelen en heeft daarin, in het raam der opgezette planologische ontwikke ling. de bestemming gekregen van be bouwing voor bijzondere doeleinden. De gedachten van het college gaan er naar uit, dat, in het kader van deze bestem ming. op een gedeelte van dit perceel een gebouw wordt gesticht voor de dienst van gemeentewerken o.a. omvat tende een garage en werkplaats. Zy zijn dan ook reeds enige tijd geleden met de pachter van de onderhavige boerdery de intussen overleden heer A. P. J. Ove- res in onderhandeling getreden om binnen niet al te lange tyd de vrije be schikking over de bedrijfsruimte te ver krijgen. De onderhandelingen werden voortgezet met zijn echtgenote en rechtsopvolgster. Zij stellen voor te besluiten tot het aangaan van een overeenkomst met mevrouw Overes waarbij de onderha vige pachtovereenkomst in der minne wordt ontbonden tegen een schadeloos steling van f. 22.500 en de nog nader vast te stellen belastingschade welke pachtster zal lijden tengevolge van deze transactie. BEURSOVERZICHT Gedrukte stemming AMSTERDAM, 26 september. Er heerste vanmiddag een terughou dende en over het algemeen een gedruk te stemming op het Damrak voor de in ternationale waarden. De koersverliezen beliepen voor de hoofdfondsen door el kaar circa 12 punten. De handel was zeer kalm. De beurs staat volkomen on der invloed van de internationale poli tieke gebeurtenissen. Daarnaast vormt de weifelende en enigszins teleurstellen de ontwikkeling in de Amerikaanse con junctuur geen stimulans voor een haus se-tendentie in Wall Street. De stemming was aldaar vrijdag j.l. dan ook deprime rend met lagere slotkoersen. Het publiek bleef vanmiddag in Amsterdam, behou dens enige geringe verkopen, uit de markt en ook de arbitrage was spora disch in de internationale hoeken te zien. De geringe verkopen kwamen in een zeer dunne markt met als gevolg toch nog vrij gevoelige koersverliezen. Kon. Olies daalden van f 122.80 tot f 122.10, doch herstelden zich daarna tot f 122.40. De slotkoers van vrydag was f 125.10. De aandelen noteerden beneden pariteit New York. Aku op 490, min 13 punten, Philips op 1183, min 16 punten, Unilevers min 10 op 787 en Hoogovens 16 punten lager op 860. In de Scheepvaartwaarden konden zich vrijwel goed handhaven. Van de Cultures waren certificaten Deli een paar gulden in reactie. Staatsfondsen rond het vorige slot niveau met heel weinig zaken. De rubbermaatschappij „Vico" zal overgaan tot het terugbetalen van 10% op het uitstaande aandelenkapitaal. WISSELKOERSEN Amsterdam, 26 september Londen 10.58%-10.58%Montreal 3.86%- 3.86%; Brussel 7.55%-7.56; Stockholm 73.02%-73.07%; Milaan 60.71 -60.76% Oslo 52.89-52.94; Lissabon 13.19-13.20%; New York 3.76%-3.77Parijs 76.92%- 76.97%; Frankfort 90.39—90.44; Zürich 87.55-87.60; Kopenhagen 54.76-54.81 Wenen 14.57-14.58. BEURS VAN AMSTERDAM Maandag 26 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4% lOOftGB 100%GB Ned '59 4% 100ft GB 100% Ned. '60-1 4% 100ft GB ioo%GB Ned. '60 II 4% lOOftGB ioo%GB Ned. '59 4% 99^ gq qr Ned '53 33/4 95% 95 ff3 Grootboek obl. 3% 80 Ned '47 3% (3) 94%GB 04xl Ned '51 3% 97B 97 Ned '53 (3%) 94% 9411 Ned '56 3V2 94U 94% Ned 48 3% 87% Ned. bel. cert. 3V4 87% Ned. '50 3 y4 87% 87% Ned '54 3V4 90 89H Ned '55 I 3% 89H* 89H Ned '55-n 3y4 92% 921/. Ned '37 3 90% 90% Ned. doll. In. 47 3 89% 89 Ned. Inv. cert. 3 98%GB 98,V Ned 62-64 3 99% 94 Indië *37 3 98 gj% Indië '37 A 3 94A 94% Ned. grtbk '46 3 91% Ned won.b.l '57 6 109{2 109% Ned won.b.1 '58 4% 100ft 100ft ACTIEVE AANDELEN Cultuur bank 30% 30% Nat. Handelsbank 195 1()4 Ned. Handelmy303 392 Amst. Rubber 109%GB infti^frT H.VA147GB 146% Senembah 527 527 AK.U 502 488% Berkel's Patent (v.) 367 %GB 352 GB Calvé Delft cert. 773 759 Deli Mij .en (Ver.) 174.— 170.10 Kon Pap. v Gelder 325 324 GB Hoogovens eert876 g58 Mliller en Co NB 424% 419 GL Ned. Kabelfabr 635 gl8 Philips 1198 1186% Philips pref 324 319% Unilever 796GB 787% Wilton Feyenoord 200 Biliton 2de r 435 435 Dordtse Olie gew 596% 587 Kon Olie (f20.-) 127.60 124 50 idem (50 A f. 20.—) 124.80 122.40 Holl Amer lijn 146% 144% Java China Paket 154GB 152 KL.M 103.50GL 103.50 Kon Ned Stmv Mij 188% 187% Kon Paket Mij 139GL 136 Stoomvaart Mij Ned 175 178 Nievelt Goudr eert 145% 142% v Ommeren cert 296GB 293 Kon Rott Lloyd 155% 155 Ned Scheepv ünie 151% 151% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam 47 (3%) 3 94% 94ft idem 48 (3%) 94% R'dam '52-1 <4%) 98% 98% ld ld "37 I-II (3%) 95% 95% Z.-Holland '56 (4%) CSft Bankwezen Vorige Slotkoers koers v. heden Bank N. G. '58 (5%) 104H 104% id NWB -52 (4%) 98 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 94% Premieleningen A'dam '53 3 101% 101% A'dam '51 I 2% 86% 85% A'dam '56 12%.. 80% 80% A'dam '56 2% 89 89% A'dam '56 m 2% 89 89% Eindhoven '54 2% 80% 80% Enschede'54 2% 79% 79% Den Haag *52 I 2% 88% Idem II 2% 87% 86% R'dam '52 I 2% 86% 87% Idem H 2% 86% 86% Idem '57 2% 98% 97% Utrecht '52 2% 92 92 Z.-Holl 1957 2% 93% 93ft NTET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Robeco 237.50 236 Amst Bank 428 418 HB.U eert. 235 234% Rott. Bank 355 340 Twentsche Bank 312% 309% Industrie Ondernemingen Albert Heyn485 Borsumi). 62 60 K N Edmet. A-AA 105 Idem pref wd. 104% Electrolasmy 360 Kon Ned Grofsm 184 190 Holl Constructie 547 lng. bur. v BouwniJv 271 271 Internatlo 155 154 Int Kunststof!. Ind 66% 66% Leidse Wolspinnerij 510 500 Rott. Droogdok MU 655 Sikkens Groep 925 924 Ver TouwfabrlekeD 340 344 Walvisvaart 111 Wernlnk's Betonm. 161 164 Van Wijk en Heringa 125% 125 Zaalberg 128 129% Spoorwegen Dell Spoorweg My 6 Amerik fondsen Canadian Pacific R 22% 21% 49 48 46 45 Bethlehem Steel 40% 40 44% e.d. 43 General Motors 42% 41% 78% 78 Republic Stee) 56 %B 55% 69% 69% 25% Un. States Steel 72% C9%exd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5