m K.R.O. geeft onderwijs per radio en televisie Cursussen met examens tot slot nieuw %RATTEN- MU!Z£N-\ PASTA VLOKKEN Met een enkel woord Agenda MAANDAG 26 SEPTEMBER 1960 Pierre Jansen is er weer (Van een t.v.-medewerker) De zaterdagavondakkoorden welke de KRO de televisiekijkers bood, waren weer eens een genoeglijk programma. Er zat vaart in en de decorontwerper Cor Hermeier had alles in een decoratieve lyst geplaatst. Zeker even decoratief was pater Suas- so de Lima de Prado, de Afrika-kenner die samen met drie meisjes uit Tangan- jika, die met Nederlands geld in Oxford gaan studeren, werd geïnterviewd door Ed Lautenschlager. Pater Suasso maak te enige behartenswaardige opmerkingen over de steun, die wij kunnen geven aan de „ontwikkelingslanden" zoals de term tegenwoordig luidt. Tussen haakjes: die term moet het denigrerend klinkende „onderontwikkelde landen" vervangen, maar gelukkig komt ze ons niet voor. Waarom niet „opkomende landen" als vertaling van „emerging countries"? Hoe dan ook, pater Suasso zei dat het niet voldoende is om blikken soep naar Afrika te zenden, maar dat het gaat om de vorming van leiders en vakbekwame mensen. Vreemd genoeg is het nog steeds r\odig hierop te wijzen. De vraaggesprekjes van de heer Lau tenschlager konden ons overigens niet bekoren; ze zijn kennelijk tevoren inge studeerd en dat verhoogt de levendig heid niet. Wij horen liever iemand een vergissing maken in een impromptu ge sprek, dan dat hij kennelijk staat te piekeren over de manier, waarop hij zijn afgesproken zinnetje moet afmaken. De filmreportage van Wim Hornman over Paraguay was een slecht voorbeeld van een travelogue. We weten dank zij de heer Hornman nu heel veel over de beker, vaaruit de Paraguayos hun mate drinken, maar we hadden zo graag wat meer geweten van de 88-jarige heer Jan Bos op wiens estancia Hornman een filmpje heeft gemaakt over het gaucho- leven. Zelfs geen portretje van deze Ne derlandse Paraguayo werd ons gegund. Zondagavond hadden Ed en Gerda van der Elsken een praatje met Karei Appel in New York, maar dieper, en veel dieper in de kunst bracht ons Pierre Jansen, die zijn nieuwe serie „Wie wat bewaart, die heert wat" bij ons inleidde. We stellen ons veel voor van de nieuwe serie. De kennismaking met de heer Jansen was vorig jaar een van de ge- genoeglijkste belevenissen op de beeld buis, en we zullen ook dit jaar graag zijn expressieve gestalte onze huiskamer binnenlaten. Mét zijn expressieve taal: „Rembrandt was niet zomaar iets uit de zeventiende eeuw, hy was ook een man, een vent met lef". Weinig mensen kun nen die lef zo goed beoordelen als Pierre Jansen. Lou van der Burg onthaalde ons zon dag ook nog op leuke spelletjes. Mensen drukten op toeters, roetsjten van trap pen af, vielen in bakken water en maak ten kniebuigingen. Ze hebben er heel wat kwartjes mee verdiend! AD INTERIM Moboetoe doet een verzoeningspoging De „sterke man" van Kongo, Kolonel Moboetoe, heeft zaterdag een gesprek gehad met president Kasavoeboe en Loemoemba ten einde een verzoening tussen deze twee tot stand te brengen. Het ge sprek had een nogal verhit verloop, maar de mogelijkheid van toenade ring is niet uitgesloten, al wordt die door Loemoemba gunstiger voor gesteld dan door Kasavoeboe. Loemoemba beweerde zaterdag nog altijd premier te zijn (al is hij door Moboetoe uitgeschakeld). Kort tevoren had hij onder be scherming van Ghanese V.N.- militairen in een auto een bezoek van een uur gebracht aan de Afri kaanse wijk van Leopoldstad. Er werden enige pro-Loemoemba-be- togingen gehouden, maar de politie greep in en arresteerde enige per sonen. Toen Moboetoe zich tijdens het onder houd van zaterdag in de residentie van Loemoemba bevond, arriveerden daar ook de ministers voor de Jeugd, voorts vice-premier Gizenga en diens zwager, majoor Pasaka. Op de vraag waarom hij deze mensen, die de vorige week na een mislukte moordaanslag op hem waren gearresteerd, thans had vrijgelaten, antwoordde Moboetoe: „Zij kwamen naar Kamp Leopold om mij te vermoor den, maar ik wil hun laten zien, dat ik voor alles een christen ben". De Ghanese ambassade in Leopldstad heeft zaterdag een afschrift gekregen van een brief, waarin president Kasa voeboe aan de Ghanese regering mede deelt. dat haar ambassades, die in Engelssprekende landen de belangen van Kongo behartigen, dit niet langer behoeven te doen. Aangezien Ghana alleen de regering-Loemoemba erkent, wordt het in Leopoldstad mogelijk ge acht, dat de regering in Accra niet zal reageren op de brief van het Kongolese staatshoofd. De Katangese regeringsleider Tsjombe heeft medegedeeld, dat alle zwarte be stuursambtenaren en bovendien negers van de gendarmerie voor een leertijd van vier tot vijf maanden naar België, Canada en Frankrijk zullen worden gezonden. Tsjombe verklaarde verder, dat de inkomsten van de Katangese bodemrijkdommen in de eerste plaats zullen worden gebruikt voor het stichten van middelbare scholen in geheel Katanga, terwijl in de grote plaatsen hogescholen zullen worden gesticht. Kritiek van buitenstaander De voorzitter van de Belgische Kamer Baron Kronacker, heeft na een bezoek aan Kongo ernstige kritiek geoefend op het Belgische ambtenarenkorps in Kongo, „waarvan bij de eerste incidenten van 80 tot 95 procent als een pijl uit een boog" zijn standplaats heeft verlaten. De Belgische Kamervoorzitter zei, dat deze ambtenaren „zelfs niet de tijd had den genomen hun kas over te dragen". Baron Kronacker voegde hier aan toe, dat „in het zuiden van Kivoe geen en kele Belgische ambtenaar ter plaatse is gebleven, terwijl in deze streek geen enkele Europeaan lastig is gevallen". Volgens de Belgische Kamervoorzitter heeft daarentegen geen enkele Euro peaan in het particuliere bedrijfsleven in Kivoe zijn post verlaten. „De leden van de kloosterorden zijn evenmin ge vlucht. Overal, waar echte leiders waren, is van paniek geen sprake geweest en is geen schade aangericht". (De heer Kronacker heeft het niet moeilijk met zijn kritiek-achteraf: nadat allerlei-instanties over de gehele wereld, met inbegrip van de volkerenorganisatie, in de weer zijn gekomen om de orde in Kongo te herstellen, legt iemand, die tijdens de moeilijkste uren rustig in Brussel zat, de vinger bij fouten, die natuurlijk óók gemaakt zijn. De heer Kronacker schijnt geen kennis te dragen van een klein uitgaafje van het Belgi sche ministerie van Buitenlandse Zaken, waarin op grond van onweerlegbare getuigenissen op elke bladzijde tien tot honderd gevallen van verkrachting staan vermeldRed. LD.). Vliegtuig V alkenburg in zee gestort Twee personen aan boord Vanmorgen omstreeks half elf Is een geel vliegtuig ter hoogte van Terheij- den tussen Kijkduin en Hoek van Hol land in zee gestort. Het is een Harvard B 80 van het Marinevliegkamp Valken burg met twee personen aan boord. Van het toestel zijn door de reddingboot Jan Leis enige wrakstukken en een vlieger- helm gevonden. Volgens ooggetuigen heeft het vlieg tuig hoog in de lucht moeilijkheden ge kregen. Het gleed langzaam met draai ende motor naar beneden. Vlak boven het water brak de rechtervleugel af en vlogen stukken van het vliegtuig af, waarna het met een klap rechtstandig op ongeveer 2 mijl van de kust in zee verdween. Nader vernemen wij, dat zich aan boord van het vliegtuig waarschijnlijk een ontploffing heeft voorgedaan. Bij het reddingswerk zijn betrokken een S-2-F patrouillevliegtuig, dat van het vliegveld Valkenburg is opgestegen, een Sikorsky S-58, die eveneens van dezelfde basis is opgestegen en door het pa trouillevliegtuig naar de plaats van het ongeluk is gedirigeerd. De „President Jan Leis" uit Hoek van Holland, de reddingboot „Twenthe" uit Scheveningen, en de sleepboot „Hector" uit IJmuiden verlenen hulp. Totnutoe is volgens radioberichten van de „President Jan Leis" nog slechts een olievlek geconstateerd. Het vliegtuig werd als lesvliegtuig gebruikt, doch was op deze tocht niet aan het „lessen, maar aan het oefenen in „instrument- vliegen". LECTORAAT DR. W. F. GOLTERMAN De studiesecretaris van de Oecumeni sche Raad van Kerken, dr. W. F. Gol terman te Amsterdam, is benoemd tot lector in de geschiedenis van het chris tendom in de 20ste eeuw inzonderheid wat betreft de onderlinge verhouding der kerken, aan de Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam. Dr. Golterman is voornemens zijn lectoraat te aanvaar den met een openbare les op dinsdag middag 4 oktober om 4 uur in het uni versiteitsgebouw. Georgette Hagetloorn voor KRO-televisie Voor de toneeluitvoeringen van de K.R.O.-televisie in het komende seizoen zal nog een keuze moeten worden ge maakt uit enkele stukken. Het K.R.O.- televisie-amusementsprogramma biedt ook in dit seizoen weer „Zaterdagavond akkoorden" met als gastvrouw en gast heer Teddy en Henk Scholten. Een nieuwe serie uitzendingen wordt gevormd door een aantal cabaretprogramma's van Martie Verdenius. Rond Kerstmis zal Georgette Hagedoorn in een K.R.O.- uitzending optreden. Van de documen- tair-instructieve programma's noemen wij die van de kerkelijke bouwkunst en een nieuwe produktie van mr. Jan Derks. Dit wordt een instructief spel onder de titel „Openhof", waaraan vele katholieke studentenverenigingen en vele profes soren hun medewerking verlenen. Ook zal een actualiteitenrubriek worden inge voerd, waaraan vorm en inhoud nog een onderwerp van bestudering vormen. De Alfred Hitchcock films worden Antilliaanse tv: puur Amerikaanse zaak! De directeur van de Lands Radio en Telegraafsdienst, de heer R. H. van Haaren, die tot voor kort ambtshalve directeur was van het Ned. Ant. Tele visiebedrijf, is als zodanig ontslagen. Dit werd mogelijk, omdat de aandelen van dit bedrijf voor het merendeel thans in handen zijn van de Amerikaanse Barthel-groep, die de directe leiding heeft van Telecuragao. Tussen de direc teur van Telecuragao, de Amerikaan Boris Frank en de heer Van Haaren waren moeilijkheden gerezen, wat dus geëindigd is in een ontslag aan de heer Van Haaren, zodra de Amerikaanse maatschappij daar middelen toe had. Door deze gang van zaken is het wel duidelijk dat Telecuragao thans een geheel Amerikaanse „zaak" is geworden. gecontinueerd. Daarnaast wordt de tele visiefilmserie „Strijd tegen het onrecht" geïntroduceerd. De kinderprogramma's ondergaan geen wijzigingen. „Avondcolleges" in komende seizoen VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Polit. lezing. 18.25 Amateursprogr. 19.00 Pianorecital. 19.30 Voor de Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Lich te muz. 20.35 Lezing. 20.50 Orgel en pla no. 21.15 Journ. 21.30 Latijns-Amerlk. muz. 22.00 Radio Fllharm. sextet. 22.30 Nws., beursber. v. New York en SOS-ber. 22.45 Actueel allerlei. 23.16 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 18.50 Openbaar Kunstbezit, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Lichte muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.10 Exo dus. hoorspel (I). 21.30 Kamermuz. 22.00 Volk en Staat: Pari. comm. 22.16 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avondover denking. 23.00 Hedendaagse muz. m. comm. 23.55-24.00 Nws. VOOR DINSDAG 27 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gvm. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. .15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij- De K.R.O. zal met ingang van het winterseizoen aandacht gaan besteden aan het onderricht van hen, die door welke oorzaak dan ook, geen onderwijs meer kunnen volgen. De K.R.O. heeft met de introductie van dit nieuwe pro gramma, dat „Avondcollege" zal heten, bovendien een bijdrage wil len leveren tot oplossing van het probleem van de vrijetijdsbesteding. Opgericht is een „Adviesraad voor ontwikkeling en onderwijs voor volwas senen buiten schoolverband met behulp van radio en televisie". Deze raad, waar in verschillende organisaties zitting heb ben, heeft een leerplan voor het na- jaars- en winterseizoen 19601961 op gesteld. De methode, die zal worden toe gepast is voor Nederland nieuw. Hij is ontstaan en tot ontwikkeling gebracht in Frankrijk door het „Centre national d' enseigenement par correspondence ra dio, television". Deze nieuwe methode ondervangt, volgens de K.R.O., de voor naamste bezwaren, die voorheen tegen onderwijs met behulp van radio en tele visie gemaakt werden. Ook schriftelijk De lessen, die de K.R.O. via radio en televisie brengt, worden namelijk ge combineerd met schriftelijk onderwijs. Luisteraars of kykers, die op een be paalde cursus inschrijven, kunnen niet alleen de radio- of televisielessen volgen, maar zij ontvangen ook regelmatig schriftelijke lessen. Aan het eind van de cursus kan aan een examen worden deelgenomen. Begonnen zal worden met vier cursussen, waarvan drie per radio en één per televisie zullen worden uit gezonden. Twee radiolessen zijn ge plaatst op een goede luistertijd, name lijk van 20.30 tot 21.00 uur. De televisie- lessen zijn geplaatst aan het eind van de uitzendavond. De televisie biedt nog geen mogelijkheid tot keuze tussen twee kanalen en de K.R.O. is bang, teveel kijkers af te schrikken van zijn t.v.- programma door dit te openen met een les. In het leerplan worden onderwerpen a'.s democratie. Europa en opvoeding in hot gezin voor de radio behandeld, ter wijl een cursus Nederlands voor de tele visie wordt gegeven. Speciaal ten be hoeve van deze cursus is een nieuw diploma Nederlands in het leven geroe pen, waarvoor tot nu toe geen acte 1. o. bestaat. „Springplank' In de lichte muziek zal het program ma ..Melodieëncascade" worden gehand haafd en wel één maal per veertien dagen. Een nieuw programmaplan voor het cascadeorkest met medewerking van enkele koren is in voorbereiding. Ook het bekende programma „De Spring plank" is weer in de winterproduktie op genomen. Aan een geselecteerde groep van deelnemers aan deze rubriek zal eens per veertien dagen de gelegenheid worden gegeven, onder deskundige lei ding repertoire te komen studeren en routine op te doen door het beluisteren van eigen, bijgeschaafde prestaties. Het aantal cycli in de afdeling se rieuze muziek zal drastisch worden ver minderd. Slechts twee cycli worden op genomen, namelijk een serie orgeluit zendingen door Bernard Bartelink op vergeten mooie orgels in het land en het integrale liedoeuvre van Gabriël Fauré. Bij de opera-uitzendingen zal getracht worden, gebruik te maken van aanbie dingen van relais van buitenlandse om roepen en festivals. Er zal weer een grote variatie zyn in de luisterspelen. Aan de rubrieken van de rooms-ka- tholieke standsorganisaties zullen er en- kelt worden toegevoegd, en wel pro gramma's verzorgd door de K.A.B. De K.R.O.-radio zal in het komende seizoen geen quiz of soortgelijk spel uit zenden. De rubriek „Kopstukken" zal in „Tierelantijnen" gehandhaafd worden, de overige onderdelen van dit program ma zijn door nieuwe vervangen. Advertentie roeit ze genadeloos uit BINNENLAND De Bond van Verenigingen voor Chr. Middelbaar en Voorbereidend Hoger On derwijs houdt op vrijdag 7 oktober in Utrecht zijn Jaarvergadering. De Verenigfing van Facultatieve Cre matie houdt op zaterdag 22 oktober in het Cultureel Centrum te Almelo haar Jaarlijkse algemene ledenvergadering. De afgelegen boerderij van de heer J. P. de Vries in de buurtschap Buitenst- valaat onder Drachten is gisteravond door nog niet opgehelderde oorzaak volkomen afgebrand. De totale schade wordt ge schat op f 100.000. Gistermiddag zijn van Schiphol 30 Invaliden per vliegtuig naar Salzburg ver trokken voor een 10-daags vakantiever blijf in Oostenrijk. Van Salzburg zullen zij per bus naar Gmunden reizen, waar zij zullen logeren in het „Kurhotel" van de Ned. Reisvereniging. dat door deze organisatie voor dit doel beschikbaar is ge steld. Het gezelschap bestaat uit 18 dames en 12 heren, alsmede een 16-tal begelei ders. o.w een arts. De reis wordt gemaakt onder auspiciën van de Nederlandse cen trale voor gebrekkigenzorg. Tijdens een plechtige bijeenkomst in de Burgerzaal van het Hilversumse raad huis zal donderdagavond, 6 oktober a.s. de televisieprijs van het Prins Bernhard Fonds groot tweeduizend gulden, als aanmoediging van een goed gebruik van het meest moderne communicatiemiddel worden uitgereikt. Na een welkomst woord van burgemeester J. J. D. Boot en een inleiding door prof. mr. I. A. Diepen horst zal de heer W. Vogt, als voorzitter van de Jury, het Juryrapport voorlezen en deprijs aan de bekroonde overhandigen. Het gemeentebestur van Hilversum biedt hierna een receptie aan. De 16-Jarige dochter Bea van de fa milie Jansen uit Hintham (gemeente Ros malen) is zaterdag tijdens het nemen van een douche door gasvergiftiging om het leven gekomen. Het slachtoffer is naar het Groot Zlekengasthuis in 's-Hertogenbosch overgebracht. Het ongeluk is vermoede- lijk ontstaan door een lek in de geiser. Op 31 oktober viert de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs haar 100-Jarlg bestaan met een kerkdienst in de Dom te Utrecht en een bijeenkomst in Esplanade. In de kerkdienst zal voor gaan dr. H. J. Honders, vlce-voorzltter der vereniging. Tijdens de bijeenkomst in Es planade zal prof. dr. H. Smitskamp een rede uitspreken. Woensdag a.s. zal het m.s. „Keer kring" uit IJmuiden vertrekken met be stemming Blak. Het schip vervoert een detachement Koninklijke Luchtmacht. Het Belgisch Nationaal Instituut voor Radioomroep en de Nederlandse Ra dio Unie hebben een wedstrijd uitge schreven in het schrijven van luisterspe len. De te ontvangen manuscripten zullen worden beoordeeld door een Jury onder voorzitterschap van prof. dr. Stuiveling en verder bestaande uit de heren Jan Boon. Marcel Coole, Bert van Kerkhoven, C. Rijnsdorp. Max B. Teipe en Willem Tollenaar. (De voorwaarden voor deel neming zijn verkrijgbaar bij de N.R.U. te Hilversum) voorzit terschap van mr. F. J. G. baron Van Voorst tot Voorst haar zilveren jubileum gevierd. De voorzitter hield een rede over: „Verleden, heden en toekomst van de St.- Adelbertyereniging. Talrijke andere spre kers, onder wie minister Cals, voerden eveneens het woord. Dr. C. J. Oort, hoofd van de afdeling parlementaire en financiële zaken bij het ministerie van Economische Zaken is be noemd tot gewoon hoogleraar in de fa culteit der Rechtsgeleerdheid te Utrecht, om onderwijs te geven in de Staatshuis houding en statistiek. Gistermorgen werd de 74-jarige K. Raatjes in het portaal van zijn woning aan de Sumatrastraat te Amsterdam dood aangetroffen. De man is waarschijnlijk in de nacht van zaterdag op zondag van één hoog van de trap gevallen. BUITENLAND Het openbaar ministerie te Frank fort heeft zijn beroep tegen de vrijspraak van de 39-jarige Heinz Pohlmann die onder verdenking van moord op Rosema- rle Nitribitt terecht heeft gestaan - in getrokken. Vorige week zijn in de Christian Science Moeder-Kerk in Boston (V.S.) en in vele plaatsen over de gehele wereld bijzondere bijeenkomsten gehouden in verband met de nieuwste ontwikkeling betreffende The Christian Science Moni tor. Dit internationale dagblad zal van af eind oktober niet meer alleen in Bos ton, doch ook in Londen en Los Angeles worden gedrukt. Voor dit doel zullen de matrijzen dagelijks per straalvliegtuig naar deze beide steden worden gezonden, waar door de krant haar bestemming voortaan veel sneller zal bereiken. Bij een brand in de „Vaclav Nosek- mijn" te Tachlovice, ten westen van Praag, zijn vrijdag tenminste 20 mijnwerkers om het leven gekomen, aldus meldt het pers bureau Ceteka. De brand is nog niet ge blust. Oliver Powers, de vader van de in de Sovjet-Unie wegens spionage tot tien Jaar veroordeelde Amerikaanse piloot heeft meegeodeeld dat de Ver. Naties hem hel pen bij zijn pogingen om Kroesjtsjef te spreken te krijgen. Powers sr. zei dat hij een officieel doorlaatbewijs van de Ver. Naties zal ontvangen, dat hem in staat zal stellen de bewaking van de Ameri kaanse politie voor het gebouw van de Sovjetrusslsche delegatie te passeren. Hy is reeds eenmaal door Russische bewakers teruggestuurd. Michael Blundell. leider van de „Nieuw Kenla-partij" heeft voor een ver gadering van blanken te Nakoeroe. 160 km. van Nairobi een „hartstochtelijk" be roep op de blanken gedaan in Kenia te blijven als het land onafhankelijk zal zijn geworden. Hij betreurde de houding van de negers die onafhankelijkheid als doel op zichzelf zien en niet zozeer denken aan de vraagstukken die eraan vastzitten. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft zaterdag het mi nistercomité van de raad verzocht, on verwijld een studie te laten maken van de mogelijkheden om tot gemeenschap pelijk Europese ruimteonderzoek te ko men. Het ruimteonderzoek is te duur voor de Europese landen afzonderlijk, al dus 'n eenstemmig aangenomen resolutie, doch het is evenzeer van essentieel belang voor de Europese wetenschap en industrie. De Israëlische minister van Industrie en Handel. Saphir, is zondagochtend uit Tel Aviv vertrokken voor een reis van vijf weken naar een aantal Europese lan den. waaronder Nederland. De andere landen die hij zal bezoeken zijn: Dene marken, Noorwegen, Zweden, Finland en België. Hij zal besprekingen voeren over de handelsbetrekkingen tussen Israël en deze landen. Het eerste vliegdekschip met atoom voortstuwing, tevens het grootste schip dat ooit gebouwd is, is zaterdag te New- ëort News in Virginia te water gelaten. et is de 85.350 ton metende „Enterprise',' die over een jaar geheel gereed zal zijn, De bemanning zal uit 3.000 koppen be staan, waarbij nog 1.500 man vliegend personeel en onderhoudspersoneel voor de vliegtuigen komt. Ongeveer 500 Franse oudstrijders hebben zaterdag een zwijgende demon stratie gehouden voor het gebouw van de krijgsraad in Parijs, waar twintig mensen terechtstaan op beschuldiging van hulp verlening aan de Algerijnse opstandelin gen. Nadat de Marseillaise was gespeeld, klonken kreten als „Leve Salan". „Algerije is Frans" en „Verraders naar de guillo tine". Zoals gemeld heeft generaal Salan zich onlangs tegen de politiek van De Gaulle ten aanzien van Algerije verklaard. Daarop werd hem verboden naar Algerije terug te keren. Het centrale comité der Chinese communistische partij heeft de z.g. „democratische parijen" in de Chinese volksrepubliek, die nog zijn toegestaan, medio augustus J.l. een krachtige waar schuwing meegedeeld dat zij hun „bur gerlijke opvattingen" over boord moeten zetten, daar zij anders verboden zullen worden. Lagos bereidt zich voor op de onaf hankelijkheidsfeesten, die zullen beginnen wanneer vrijdag om middernacht de En gelse vlag wordt neergehaald en de vlag van de onafhankelijke staat Nigeria om hoog zal gaan. De stad is versierd met vlaggen en illuminaties waarvoor 75.000 lampjes worden gebruikt, voor Afrika een ongekend groot aantal. Het Deense ministerie van Defensie is begonnen met een campagne tot het werven van 5.000 vrijwilligers voor de Deense land- en luchtstrijdkrachten. De 6.000 vrijwillgers. die reeds onder de wa penen zijn zullen de gelegenheid hebben hun huidig contract te vervangen door dat wat voor de nieuwelingen zal gelden, dat gunstiger voor hen is dan het oude. Onbekenden hebben zaterdag een 45- jarlge Cyprioot in Limassol op straat doodgeschoten. Vorige week werd een an dere Griekse Cyprioot bij het dorp Tym- boe door schoten gewond. Volgens hem had de aanslag een politieke achtergrond. Op initiatief van oud-minister prof. mr. I. Samkalden, mr. C. R. C. Wycker- held Bisdom en enige ande e Juristen is zaterdagmiddag in et gebouw van de Hoge Raad te Den Haag een Neder landse vereniging voor Europees Recht" opgericht. De Verenigde Staten hebben 21 lan den (w. o. Nederland) uitgenodigd deel te nemen aan het meteorologisch onder zoek na de lancering van de volgende weersatelliet, later in dit Jaar. Deze sa telliet, Tiros-twee, zal behalve twee te levisiecamera's ook apparatuur bevatten om de infrarode straling te meten. De uit genodigde landen zijn de landen waar de satelliet kan worden waargenomen. PICTOGRAM 14 ca 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen l MAANDAG St.-Antoniusclubhuis: Voorlichting over het Horecabedrijf. 8.30 en 12 uur nam. Den Burcht: Voorlichtingsavond Gro ninger Kustvaart. 8 uur nam. De Doelen: Genootschap Nederland-En- geland. Spr. Sir Sydney Roberts over „Johson en Boswell in het Engeland van de 18de eeuw". 8 uur nam. De Doelen: Ledenvergadering Leldse Amateurfotografenver. 8 uur nam. Prinses Margrletschool (Boshuizerkade) Leger des Heils. Gesprekavond „Jeugd en Evangelie" 8 uur nam. Stadszaal (foyer)K. en O. Causerie mr. A. L. Hustinx „Tussen Indus en Ganges". 8 uur nam. Tearoom Van der Heijden: C.H.U. Be spreking gemeentebegroting 1961. 8 uur nam. Oegstgeest: Zijzaal W. de Zwij ger kerk. Commissie v. Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting. Mevr. J. Staal-van Santvliet spreekt over Joego-Slavië. 8 uur nam. DINSDAG Garenmarkt: K. en O.-excursle naar Leerdam en Gorkum. 8 uur voorm. Prediker: Spr. Evang. Maasbach. 8 uur nam. Surinamestraat: Eerste steenlegging Geref. Kerk. 4 uur nam. V. en D.: Modeflitsen 10.30 uur voorm. en 2.30 en 4 uur nam. Oegstgeest: Het Witte Huis. Modehuis van Strien Modeshow. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Den Burcht: Provinciale vergadering Chr. Plattelandsvrouwen en Meisjesbond. 10 uur voorm. Gulden Vlies: Modeshow Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nam. Rijksherbarium: Ledenvergadering Kon, Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. Tearoom Van der Heijden: Ver. voor Pe dagogiek. Forum-avond over ontgroening 8 uur nam. Waalse Kerk: Pauze-concert. 1 uur nam Oegstgeest: Het Witte Huls. Modehuis van Strien Modeshow. 8 uur nam. DONDERDAG Het Gulden Vlies: V.V.D. Mr. H. van Rlel over „Actuele problemen, vanuit li beraal oogpunt bezien". 8 uur nam. In den Vergulden Turk: R.-K. Midden standsbond. Spr. dr. N. J. de Jong over „Menselijke verhoudingen in het werk milieu". 8 uur nam. Oegstgeest: Het Witte Huls. Modehuis van Strien Modeshow. 8 uur nam. Oegstgeest: Patronaatsgebouw Kunst- en filmavond Ned. Blindenbond. 8 uur nam. VRIJDAG Garenmarkt: K. en O.-excursie naar Amerongen en Zeist. 8.30 uur voorm. Oegstgeest (Hofbrouckerlaan 3) Aandeelhouaersverg. Rexim Appendages N.V. 2 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling van oude en moderne grafiek uit de verzameling A. Taevernier. Tot 1 okt.: werkd. 105 uur; 'szondags 1—5 uur; na 1 okt.: werkd. V4 uur; *8 zondags 14 uur (Tot 17 oktober) LakenhalTentoonstelling kinderteke ningen Drie-Octoberfeest 1959. Tot 1 okt.: werkdagen: 105 uur; 's zondags 15 u.; na 1 oktober 104 uur; 's zondags 14 uur; op 3 oktober 1012 uur voorm. (tot 5 oktober) Ned Leger- en Wapenmuseum „Gene raal Hoefer" Tentoonstelling ,,'s Konlngs Rok' Werkd.: 106 uur, 's zondags: 15 uur nam (t/m 30 september) Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Panorama der prehistorie". Werk dagen 105 uur; 's zonaags 15 uur nam. (tot 15 december) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werf park 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen 7an 10 12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundi (tot 16 oktober) Rilksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „zeg het met bloemen in het Chinees". (Tot 31 oktober). ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Pianorecital. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Jazzmuz. 12.20 Regeringsultz.: Voor de landb. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-ork. 13.55 Beurs ber. 14.00 Lichte muz. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Licht progr. 15.30 De Vivisectie, gesprek. 15.45 Kamermuz. 16.15 Gram.. 16.46 Voor de Jeugd. 17.30 Lichte muz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianorecital. 18.30 Lichte muz. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Operamuz. 19.45 Journ. 20.00 Nws. 20.05 Theaterork. 20.35 FllmpraatJe. 21.05 Operettemuz. 22.05 Kamermuz. 22.30 Nws., beursber. v. New York en SOS-ber. 22.45 Boekbespr. 23.00 Hoornens. 23.15 Jazzmuz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 ni. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen ;ebed en overweging. 8.00 Nws. 8.15 Gram. :.50 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Pontificale Hoogmis. 11.30 Gram. 11.50 Volaanvooruit, lezing. 12.00 Middag klok noodklok. 12.03 Promenade ork. en solist. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Platennleuws. 13.30 Lichte muz. 13.50 Alt-mezzo en gitaar. 14.35 V. d. plattelandsvrouwen. 14.45 Waar is mr. Milburry?. hoorspel. (VII). 15.35 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 d. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz.: Gesproken brief uit de Ned. Antillen, door Henk Dennert. KRO: 18.00 Gram. 18.20 Pol. lezing. 18.30 Dansmuz. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.30 Kamerork. en solist. 21.30 Fluitrecital. 22.00 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30- Nws. 22.40 Filmmuz. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Film. 20.30 Deels documentaire, deels ge tekende film. 20.45 Film. 21.00-22.35 Speel film. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Discussie. 13.55 Intermezzo. 14.00 Schoolradio. 15.00 Hoorsp. 15.30 Ge- var. muz. 16.00 Progr. over dieren. 16.30 Pianorecital. 16.45 Praatje. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gram. 19.30 Lezing. 19.45 Klankb. 20.30 Ork. conc. 21.45 Lezing 22.00 Nws. en comm. 22.30 Harprecitaf. 22.45 Voordr. 23.00 Nws. en weerber. 23.06- 23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Gevar. muz. (Om 13.30 nws.). 13 45 Voor de kind. 14.00 Voor de vrouw. (Om 14.30 nws.). 15.00 Dansmuz. (Om 15.30 nws 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 16.45 Verz. progr. 17.30 Nws. en gevar. progr. (Om 18.29 Weerber., nws. en gram.). 18.40 Sportber. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en lichte muz. 21.00 Onbekend. 22.15 Gram. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Gevar. muz. (Om 23.30 nws.). 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.05 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.45 Ge var. muz. 19.00 Nws. 19.50 Dansmuz. 20.30 Hoorsp. 21.45 Nws. 23.20 Moderne kamer muz. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.33 Gram. 14.10 Sol. conc. 17.00 Kamermuz. 18.30 Gram. 19.16 Gram. 20.50 Gram. 21.00 Ork. conc. 23.25 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.35 Pianospel, (verv.). 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Festival v. Vlaanderen: Kamermuz. 14.00 Gram. 15.00 Kamermuz. 16.00 Koersen. 16.06 Duitse les. 16.21 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Kamermuz. 17 40 Boekbespr. 17.50 V. d. Jeugd. 18.20 V. d. sold. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.40 Gram 19.50 Lezing 20.00 Literair progr. 20.30 Gram 21.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.55- 23.00 Nws. 484 m. 12.02 Lichte muz. 12.15 Pla- nomuz. 12.30 Nwe gram. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.03 Lichte muz. 14.45 Ka mermuz. 15.30 Gram. 16.07 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Voor de zieken. 18.30 Gram. 18.45 Gevar. muz. 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. In de pauze om pl.m. 20.40 gram. 21.45 Gram. 22.55 Nws. BIOSCOPEN Trianon: „Angst". 18 Jr. Werkdagen: 2.30 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino: „Tien seconden van de hel". 18 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Sweet smell of suc cess". 18 jr. Studio: „Hiroshima, mon Amour". 18 Jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De boekaniers". 14 Jr. Werkda gen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. LIdo: „Ik heb gezondigd". 14 Jr. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Misdadige meisjes". 18 Jr. Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „De man die ver dwijnen moest". 14 Jaar. Astra-theater Wassenaar vrijdag 8 uur zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur „Zon der moeder". (Der schönste Tag meines Lebens). Alle leeft. Maandag - dinsdag - woensdag 8 uur „Waterloo bridge" met Robert Taylor. 18 Jaar. Donderdag: 2.30 uur en 8 uur „De ge vangene van Zenda. 14 Jaar. Zondag en woensdag: 2.30 uur „Lopen of liften". Alle leeft. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Leiden is geopend: Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Bij geen gehoor b(j Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) weer "S si 3 tO s d S a a Amsterdam licht bew. nno 2 17 8 0 Den Helder licht bew. nno 5 18 12 0 Ypenburg Vlissingen zwaar bew. nno 3 17 10 0 zwaar bew. ono 2 18 11 0 Eelde onbewolkt wnw 2 18 6 0.1 De Bilt regenbul w.stil 18 8 0.3 Twente mist w.stll 18 7 0 Eindhoven mist w.stil 19 6 0 Z -Limburg mist w.stll 17 8 0 Helsinki mist n 1 13 3 7 Stockholm regen nw 4 14 6 4 Oslo onbewolkt no 1 17 8 0 Kopenhagen onbewolkt wnw 4 16 8 0 Aberdeen zw. bew. w.stll 14 2 0 Londen licht bew. no 4 19 8 0 Brussel mist w.stll 18 7 0 Luxemburg half bew. watll 18 8 0 Parijs mist no 2 20 9 0 Bordeaux half bew. zo 2 24 12 0 Grenoble geh. bew. watll 21 11 0 Nice licht bew. n 4 21 13 0 Berlijn Frankfort half bew. wnw 4 19 8 1 mist nnw 2 20 9 0 Mllnchen zw. bew. w 2 14 7 0 Zürlch mist ozo 1 18 6 0 Genéve mist zw 1 17 7 0 Locarno mist O 1 18 7 3 Wenen mist v.and. 17 3 0 Innsbruck zwaar bew. w 2 21 7 0 Belgrado onbewolkt z 1 4 0 Athene geh. bew. ono 8 17 0 Rome ficht bew. watll 23 9 8 AJacclo onbewolkt no 1 23 11 1 Madrid zw. bew. watil 27 14 0 Mallorca zw. bew. watll 26 16 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2